Outsider „Louis FH" won Santpoorts draverij op nieuwe grasbaan ■Clowntje Rick Vrouwe Fortuna op Vergay's sulkey Kareltje en zijn rebellen in het Openluchttheater H.F.C. „HAARLEM" VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 4 Santpoorts feest op Zaterdag Muzikale rondgang „Bel Canto" zong in Utrecht Inwoners van Oldenbroek ongerust over ongelukken Orgelbespeling door Gerard Kievit Jongste dochter Commissaris der Koningin getrouwd M.T.S.-afgestudeerden kunnen dit jaar reeds naar Delft Vacantiespelen besloten Voorzitter ANW jubileert SCHEEPVAART Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin SEIZOENKAARTEN 1952-1953 Het traditionele draversfestijn in Santpoort, het hoogtepunt van de jaarlijkse feest- week, is gistermiddag voor het eerst gevierd op de splinternieuwe grasbaan van boer Dirk van der Wel aan de Westlaan. Ruim tweeduizend liefhebbers van de goede paardensport, onder wie natuurlijk burgemeester mr. M. M. Kwint, hebben genoten van de vechtlust der kortebaandravers, die hun vier allerbeste beentjes hebben voor gezet. Dat geldt dan in het bijzonder voor de formidabele vosruin Louis FH, die er als outsider en specifieke langebaan-loper, zij het niet zonder steun van vrouwe Fortuna de kanonnen van de korte baan uitliep. Er is deswege niet slecht uitbe taald aan de totalisatorwagen. De totale omzet lag echter belangrijk lager dan het vorig jaar, toen er ongeveer f 5900 binnenkwam. Nu bedroeg de omzet f 4200. „Overigens is ook thans wel weer geble ken, dat de animo voor dit type courses bij de heren dravers-eigenaars hoe langer hoe minder wordt. Zij gaan zich bijna geheel concentreren op de lange-baandraverij". Dat vertelde de voorzitter van de Hard draverijvereniging Santpoort en Omstre ken, de heer J. W. A. Westerhoven, ons met betrekking tot het feit, dat slechts veertien paarden naar de fraaie grasbanen zijn ge komen, hoewel er eenentwintig waren in geschreven. Gelukkig echter waren de grote cracks niet thuisgebleven. Dravertjes als Nuni Brewer, Miss A, O'Nelly Zora en O'Marijke hadden in eerste aanleg een beste kans op de hoofdprijs van 650. Verrassingen bleven echter, zoals gebrui kelijk, niet uit, want om te beginnen werd in de eerste omloop Nuni Brewer gewipt door de 15-jarige ruin Edelman. In beide heats was diskwalificatie het resultaat. Nu kan dit gevoeglijk geweten worden aan een ongelukkige samenloop van omstan digheden: één bezwaar was er namelijk tegen deze baan. Ongeveer zeventig meter van de start lag een keiharde bult en dit obstakel heeft een niet onaanzienlijk deel van het veld (figuurlijk) de nek gebroken, omdat de paarden waarschijnlijk de sulky achter zich voelden zweven, waardoor de cadans gebroken werd. Jan Vergay, de slimme knaap achter de ruin Louis F. H., had het in die eerste om loop tegen Laetare A lang niet eenvoudig, want zelfs in de kamprit vlogen de paarden vrijwel hoofd aan hoofd op de finish toe. Op Nuni Brewer na gingen de favorieten over naar de tweede omloop (O'Marijke, Miss A en O'Nelly Zora). Louis F. H. was vrijgeloot en kwam dus automatisch in de beslissende omloop. De kanshebbers maakten korte metten met hun tegenstanders en O'Marijke van de ge broeders Knijnenburg scheen van dit quar tet de beste papieren te bezitten. In de De traditionele Santpoortse feestweek wordt ook dit jaar weer besloten met een muzikale rondgang van de plaatse lijke corpsen met tamboers. Dit zal ge schieden morgenavond tussen acht uur en haljtien. Er is verzamelen geblazen op het kermisterrein waar de jeestweek wordt uitgeluid,. Om twaalf uur sluit het Lunapark. Ook op deze slotdag kan gedanst worden in „De Weyman" en „Zomerlust" Het Haarlemse Operakoor „Bel Canto" heeft in de aula van het St. Anthonius- ziekenhuis in Utrecht een operaconcert uit gevoerd voor het ziekenhuispersoneel, dat tevens werd uitgezonden voor de zieken. Het stond onder leiding van de dirigent Henk Kerkhoven en kreeg solistische medewerking van de sopraan Aukje Rog gen, de tenor Abe Hoekstra en de bas- bariton Gerhard van Kampen. Een aantal vertegenwoordigers van ver enigingen en instellingen te Oldenbroek heeft een verzoekschrift aan de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht de nodige maatregelen te willen nemen, op dat aan het grote aantal verkeersonge vallen op de weg AmersfoortZwolle een einde wordt gemaakt. In het verzoekschrift wordt het aanleggen van afzonderlijke rij wielpaden achter de bomen langs de weg bepleit. Het grote aantal ongelukken op deze weg, waarvan verscheidene met dodelijke afloop, heeft de bewoners van de streek rondom Oldenbroek verontrust, aldus het verzoekschrift. Vooral ook het ongeluk dat Zaterdagavond gebeurde en waarbij een echtpaar het leven liet, heeft de ge moederen erg in beroering gebracht. Op deze verkeersweg passeren per uur soms 300 auto's. Het Heemsteedse fanfarecorps „Excel sior" geeft Zondagmiddag in het wandelbos „Groenendaal" van 3 tot 5 uur een concert. derde omloop bleek dit vinnige dravertje evenwel over minder beheersing en „stoom" te beschikken, dan de „stayer" Louis F. H., ofschoon de beruchte bult ook in deze heats van invloed was. Jan Wagenaar sloeg in de kamprit tegen Jan van Leeuwen bijna van z'n zetel, toen hij die bobbel onder zich kreeg. Zijn O'Nelly Zora ging wild can-cane- rend verder en Miss A verorberde hierdoor een zacht eitje. Om de eerste plaats streden dus Miss A en Louis F. H. Ook nu gaf men Jan Vergay niet veel kans maar de -„leeggelopen" Miss A kon in de vier heats haar kleine voor sprong aan het einde van de driehonderd meter toch steeds net niet handhaven. In de race om de derde en vierde prijs vroeg de jonge Aad Knijnenburg zijn O'Marijke vertwijfeld om hulp tegen Wa- genaarse O'Nelly Zora en ook hier waren twee heats niet voldoende. De bekende pikeur had echter in de kamprit het onge mak van de „bobbel" voor de zoveelste keer en O'Marijke werd derde. Toto Totalisator eerste omloop: winnend (Louis F. H.) 34.40, plaats Louis 6.50, O'Marijke 1.90 en Miss A 1.80. Tweede omloop: winnend (Louis F.H.) 9.20, plaats Louis 2.10 en Miss A 1.90. Be slissende omloop: winnend Louis F.H.7.70, plaats: Louis F. H. 2.70 en O'Marijke 1.80. HU Bij de kortebaandraverijen, die gistermiddag in Santpoort op de nieuwe baan werden gehouden, kon de favoriet O Marijke het tenslotte niet bolwerken. Zij werd derde. Men ziet haar hier op de voorgrond met de jonge Knijnenburg op de sulkey in hevig gevecht tegen Jan van Leeuwens Nanda O, die het tegen het vosje moest afleggen. De orgelbespeling van Donderdagmid-- dag was ditkeer toevertrouwd aan de or ganist Gerard Kievit uit Baarn. Na zijn te lange en tamelijk brokkelige programma in zijn geheel gehoord te hebben kregen we de indruk dat er een goede belofte schuilt in deze waarschijnlijk nog jonge organist. Maar van die goede belofte gaf hij pas blijk in het slotnummer van zijn bespeling, de „Partita sopra Psalm 8" van dr. Anthon van der Horst. Wat daar alle maal aan vooraf ging onder meer „Pre ludium en fripelfuga in Es" van Bach gaf min of meer de indruk van prestaties in jeugdige overmoed gepleegd, zonder voldoende technische beheersing of inzicht omtrent de behandeling van een zo uitge breid orgel met karakteristieke spelen en zeldzame vulsternmen Om behoorlijk met de rijke en karak teristieke timbres van het rugpositief van ons Bavo-orgel om te springen, dient men het instrument en de acoustische werking van de kerkruimte beter te kennen dan bij een eerste contact mogelijk is Het is het struikelblok voor vele vreemde orga nisten die hier voor het eerst concerteren. Ervaren spelers laten zich daaromtrent voorlichten of voelen intuïtief wei hoever zij kunnen gaan. De zaak is, dat de orga nist aan zijn klavieren niet voldende con trole heeft over de intensiteit van het rugpositief of over de verhouding daar van tot het grote orgel en het bovenma- nuaal. Na heel wat teleurstellende dingen, ook op ander gebied dan dat der registra tie, verraste Gerard Kievit ons dus met een verzorgde vertolking van het werk van Van der Horst, die als een goede belof te van de organist kon worden aange merkt. Heel waarschijnlijk heeft deze be speling hem veel ervaring bijgebracht. JOS. DE KLERK Vanmorgen is op het Stadhuis te Haar lem het huwelijk voltrokken van jkvr. J. A. E. barones de Vos van Steenwijk, jong ste dochter van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, en mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babberich, eerste commies-griffier van de Tweede Kamer. Als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde de heer J. C. Luitingh, chef van de afdeling burgerlijke stand ter gemeente-secretarie. De Technische Hogeschool in Delft heeft doen weten, dat het in de bedoeling ligt reeds met ingang van de in September be ginnende nieuwe cursus voor afgestudeer den aan een van rijkswege gesubsidiëerde Middelbaar Technische School de moge lijkheid open te stellen aan de Technische Hogeschool te gaan studeren. Zij die toe lating wensen dienen zich voor een uit en door de senaat samengestelde commissie te verschijnen en blijk te geven van voor de studie in de technische wetenschappen vol doende algemene ontwikkeling en voldoen de kennis van de Engelse, Franse en Duitse taal. De mogelijkheid van toelating tot de examens aan de Technische Hogeschool wordt opengesteld voor alle afdelingen. Als besluit van de vacantiespelen, die de afgelopen vier weken zijn gehouden door het Verbond van Haarlemse Speel tuinverenigingen, kwamen twee maal twee duizend van die speeltuinkinderen van morgen in het Bloemendaalse Openlucht theater (om negen en om elf uur) bijeen. Het gezelschap Lunenburg uit Haarlem trad er op met het kindercabaret „Karel tje en zijn rebellen", welk stuk eindigde met het optreden van een acrobaat-goo chelaar, een accordeonist en twee clowns. Geen wonder, dat de jeugdige toeschou- wertjes van 614 jaar zich danig hebben vermaakt met al die dwaze capriolen, die zij aanschouwden. Voordat de voorstelling begon sprak de voorzitter van de vacantie-commissie, de heer J. Martens, een openingswoord, waar na de prijzen werden uitgereikt door de hoofdcommissaris van de Haarlemse poli tie, de heer J. Fontijne. Daarbij heeft hij gewezen op het vele en goede werk, dat het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen verricht en dank gebracht aan allen, die zich met de organisatie van de spelen en de leiding van de vijftien speel tuinen 'hebben belast. Er werden tien prijzen uitgereikt. Om de kinderen de ware clubgeest bij te brengen waren het alle clubprijzen. Ze zijn behaald met de zwem-, sport- en spelwedstrijden, die onlangs werden gehouden. De eerste prijs,' de wisselbeker „In memoriam W.A.J. van der Kamp" en de vacantievlag 1952 werd gewonnen door DVS (Door Vrede Samengebracht). Nieuw Leven kreeg als tweede prijs een baby-wip en Weltevreden als derde prijs twee lederen ballen. Overi ge prijswinnaars waren nog voorts Ooster kwartier, de Glasblazers, Vondelkwartier en VZDO. Deze verenigingen ontvingen spelmateriaal. Tenslotte waren er drie vaantjes voor Buitenrust, Frans Hals en Te Zaanen. Deze laatste vereniging was het vorige jaar eerste prijswinnaar. Woensdag was viswedstrijd gehouden. De Glasblazers haalden 95 vissen op, het grootste aantal, er verwierven daarmede een zilveren lauwertak (wisselprijs), be schikbaar gesteld door Weltevreden. Bui tenrust won met 77 vissen de tweede prijs, een door Te Zaanen beschikbaar gestelde medaille. De waarnemend bondsvoorzitter, de heer D. Rookhuizen, heeft vervolgens nogmaals alle medewerkenden bedankt. Vanavond is er voor bestuursleden en speeltuinleiders een sluitingsfeest in het clubgebouw van de speeltuinvereniging Oosterkwartier nabij de Zomervaart. Bij de tweede voorstelling waren van morgen aanwezig de chef van de afdeling Lichamelijke Opvoeding, de heer Heiers, alsmede het raadslid Van der Giessen. Zeer gfoot was het aantal belangstellen den dat mr. dr. L. N. Deckers kwam ge lukwensen bij diens 12'/2-jarig jubileum als voorzitter van de Algemeen Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Oud-minister Deckers heeft in de oorlog en nadien de A.N.V.V. zowel uit Duitse han den gehouden als tot nieuw en bloeiend leven gebracht. Amstelstad, pass. 7 Ouessant. A noen kerk, 6 van Antwepren te Rotterdam. Arendsdijk, pass. 6 Bermuda 8 N. York verw. Alhena, 7 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alphacca, 7 Victoria verwacht. Amsteldijk. 6 v. New York ti. Rotterdam via Antwerpen. Almkerk, 7 Hongkong verwacht. Agamemnon, 7 van Port au Prince n. New York Arnedijk, 6 380 m. Z. Cp. Race. Aletta, 6 van Hongkong naar Pladju. c Het was een hele klim.De jongens zagen het gevaarlijke van het geval niet in. Langzaam klommen ze al hoger en hoger.meters boven de grond. „Houd je goed vast, hoor!", waarschuwde Rick Bunkie, die vlak achter hem kwam. „Maak je maar niet ongerust, ik kom wel boven", lachte Bunkie. Sport na sport kwamen ze hoger; ze waren al vlak bij de dakgoot. Dat is 'n hele hoogte, hè?", zei Bunkie. „Nou, en of!", gaf Rick toe. Eindelijk stonden ze boven aan de ladder. „Zullen we nou maar weer naar beneden gaan?", stelde Bunkie voor, die zich niet helemaal op zijn gemak voelde. „Ben je mal", lachte Rick. „We gaan eerst eens even daar op het dak 'n kijkje nemen!" Dus stapten ze in de goot van de kerk. Rick begon door de goot te lopen en Bunkie volgde hem. „Houd je maar goed vast tegen de leien", waarschuwde Rick. „Tjonge, wat hoog is dat!", zei Bunkie, die naar beneden keek over de dakrand heen. „Ja.pas maar op, dat je niet duizelig wordt!", antwoordde Rick. vertaald uit het Engels. 9) Toni vond het heerlijk om aan allerlei dwaze gedachten toe te geven, terwijl ze hier over de zee stond te staren. Het was goed voor iemand die zo jong was als zij en al zoveel narigheid had meegemaakt, om eens niét over ernstige, verantwoorde lijke dingen te piekeren. Ze had er een voorgevoel van, dat het leven op Flamingo Eiland haar wonderlijke nieuwe belevenis sen zou geven. O, ze zou heus niet plotse ling een lichtzinnig vlindertje worden in deze tropische sfeer. Ze kon heel goed op zichzelf passen, zoals Joy gezegd had. Maar Flamingo Eiland oefende, evenals de Bur- den-familie, een vreemde aantrekkings kracht op haar uit. Ze was al bezig zich bijzonder te hechten aan de oude Olivia, hoewel er nog wel momenten waren, dat ze haar onuitstaanbaar vond. En voor Nigel voelde ze soms iets van medelijden, hoewel ze hem nog steeds als een „griezel" kwali ficeerde. Hij miste echter inderdaad wel heel veel van wat het leven prettig maakte, zoals Olivia had opgemerkt. Tini leunde voor over en rook opeens het land, eerder dan ze het zag. Gedurende lange dagen had ze niets wat op aarde leek geroken. Er was de zeelucht geweest en de lucht van teer en maaltijden. Maar nu opeens kwam de lucht van aarde in haar neus, van aarde die overdag door een felle zon werd be schenen en nu onder een zware dauw lag. De lucht van een vruchtbare, rijke bodem, van duizenden bloemen en rijp fruit.... Het was een bedwelmende lucht, die ie mand, die er niet aan gewend was, volko men verraste. Jamaica was niets hierbij vergeleken. Voor Toni's ogen brak de wereld uiteen in een soort bijbels visioen. De grauwgrijze wolkensluiers werden ivoorkleurig en rose. De zee werd van de hemel gescheiden, doch in haar spiegelgladde oppervlakte werden duidelijk de kleuren van de hemel weer kaatst. De zachtrose wolken kregen randen van goud en verdwenen langzaam. Hierna was de wereld opeens vol leven en werke lijkheid in het stralend gouden zonlicht van de nieuwe dag. De „San Diego" stoomde onbewogen verder in deze wereld van goud en rose en ivoor. Toni dacht dat ze droom de. Wat ze hier aanschouwde was te mooi voor woorden en zou geen schilder hebben kunnen weergeven. En opeens zag ze de kustlijn van het eilandFlamingo Ei land. Verschillende bergtoppen waren nog verborgen in de rosige wolkensluiers. Vaag waren de dalen te onderscheiden. Vooral van de Casello, de hoogste berg, was een groot gedeelte nog in wolken gehuld. De „San Diego" veranderde enigszins van koers en scheen nu recht op de bergen aan te varen. Het land kwam steeds dichterbij en Toni kon de overdadige planten- en bo- mengroei reeds duidelijk onderscheiden. Ze zag houten en stenen huizen bij de haven en de opening die toegang gaf tot de ha ven. De huizen hadden allerlei kleuren en alles was overgoten door het gouden licht van de opkomende zon. Toni zou deze' eer ste aanblik van Flamingo Eiland nooit ver geten. Het eiland scheen uit de zee op te rijzen, speciaal om haar te begroeten. Het was een wonderlijk moment vol van dra matische kracht. Wat er ook later zou ge beuren, in de schoonheid van het eiland zou Toni nooit meer teleurgesteld kunnen worden. „Dat, wat je daar ziet, is Miranda. Flo- riana ligt twintig mijl verder, meer het binnenland in....". Het was Nigel's ver veelde stem, die dit commentaar gaf en Toni verschrikt om deed kijken. Ze liet de railing, die ze in haar handen gekneld hield, los en keek hem aan. Waarom moest hij de betovering komen verstoren? Maar tot haar verwondering zag ze dat niet al leen Nigel aan dek was gekomen, maar ook Olivia in haar rolstoel en Juanita en di verse Amerikaanse passagiers. Toni bloos de en voelde zich betrapt in haar extase. Maar niemand schonk enige aandacht aan haar en iedereen keek, geboeid naar het fraaie schouwspel van de tropische mor genstond. „Je maakte me aan 't schrikken", zei Toni, terwijl ze op natuurlijke wijze trachtte te glimlachen. „Ik had geen idee, dat je ook zó vroeg op zoudt staan". „In de tropen staat men altijd vroeg op", kwam Olivia tussenbeide. Toni zag, dat ze geroerd was door het weerzien van het dierbare plekje aarde, waar ze woonde. „Alles wordt óf vroeg in de morgen, óf laat in de avond gedaan. De middagen zijn voor blanke mensen tè warm om iets uit te voeren. Het schip zal bovendien over een minuut of tien aanleggen en ik wil onmiddellijk van boord". „U schijnt ongeduldig te zijn, groot mama", merkte Nigel spottend op. Toni keek hem verwijtend aan. Ze zag, hoe hij verveeld naar het naderbij komende land schap keek. Juanita staarde naar de kade, alsof ze iemand speciaal verwachtte te zien, in haar donkere ogen was een bijzondere felheid. Voor Olivia was het echter een thuiskomen in de diepste betekenis van het woord en misschien was het haar laatste thuiskomenToni legde diep in haar hart de belofte af, dat ze alles in het werk zou stellen om de oude vrouw in leven te houden. Ze hield zoveel van het leven en van haar Flamingo Eiland „Ik had niet kunnen dromen, dat het zó mooi zou zijn", zei ze zacht tot Olivia. De oude dame en het meisje keken elkaar met een warme glimlach aan. „Het is ook wel een uitgelezen ogenblik Amstelveen., 4 460 m. N.NO. Honoloeloe. Aitókrumdiijlk, 5 te Momlbassa. Al daibi, pass. 7 Bah ia n Rio d'e Janeiro. Amsteldiiep, 8 v. Vlaardimgen te New Orleans verwacht. Arenbsdiijik, 8 v. Buenos Aires te New Yorlt. Aibfoetkenk, 7 van Port Saiid naar Engeland. Alchiba, pass. 7 Kanarische eil. n. Recife. Amstelkerk, 7 van Lagos te Point Enoire. Andijk, 7 v. Antwerpen naar Lissabon. Buru, 6 6.30 u. van Por Said. Bennekom, 7 te Antwerpen. Boschfontein. 7 v. Beira te Dar es Salaam. Bantam, 7 van Semarang te Soerabaja. Barumun, 6 van Luwu'k naar Gorontalo. Bin tang, 6 rede Miri. BHtar, 6 680 m. ZO. Soco-lra. B rils urn, 6. 600 m. W. Lands End. Bacchus, pass. 7 Cp. San Antonio. Barendrecht, 7 140 m. N. Bahrein. Biliiton, 8 van Anaikan naar cebu. Baain, 7 te Curagao. Bengkalis. 7 v. Tj. Priok te Amsterdam. Biintang, 8 Singapore verwacht. Boissevadn, 8 van Hongkong te Manilla verw. Boskoop, 8 te Madeira. Congostroom, 7 v. Monrovia te Freetown verw. Ceram, 7 van Genua naar Port Said. Clavella, 6 v. Rotterdam te Vado. Cascade, 4 te New Orleans. Caltex Nederland, pass. 6 Finisterre. Camphuys, 6 v. Makassar n. Buleleng. Chama, pass. 6 ten W. Sulu Archipel. Celebes, 5 te Soerabaja. Cronen-burg, 6 v. Castro Urdllales n. R'dam. CaiUitsto, 7 van Rotterdam te Swansea. Dongedijk, 6 v. Balboa n. Los Angeles. Delfshaven, 6 520 m. NW. Flores. Delft, 6 320 m. NO. Sombrero eil. Drente, 4 te Soerabaja. Duivendrecht, 6 380 m. O.ZO. Cp. Race. Etrema, 6 v. R'dam naar Curagao. Ena, pass. 6 Sabang n. Singapore. Enggano, 6 van Madras. Eos, pass. 6 ten z. Rhodes eil. Brlnna, 6 100 m. W. Natuna eil. Fairsea, 6 820 m. Z.ZO. Cocos eil. Fclipes, 4 v. Bangkok te Singapore. Friesland (SSM), 7 v. Casablanca n. A'diam. Fairsea, 7 590 m. Z. Coc'os eil'. Ga/oet, 6 v. Singapore n. Pangkalplnang. Gaasterkerk, 7 v. Rotterdam te Sydney. Groote Beer, 7 van New York te R'dam. Gouwe. 7 té Monrovia. Groote Kerk, pass. 7 Gibraltar 10 Liverpool verwacht Gooiland, 7 te Rio Grande do Sul. Hector, 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Helder, pass. 6 San Miguel. Haarlem, 7 v. Pto Cortes te Pto Cabezas verw. Hecuba, 6 250 m. NO. ten O. La Guairai Hydra, 7 v. Ciudad Trujillo te Guanta verw. Helicon, 6 580 m. NO. Guadeloupe. Haulerwijk, 9 v. Quebec te Amsterdam verw. Heelsum, 7 van Mobile n. Savanna. Heemskerk, 8 v. Colombo n. Fremantle. Hensilia, 8 van Pisco te Huacho verwacht. Indrapoera, 7 te Port Said. Java, 8 v. Makassar te Soerabaja verwacht. Jupiter, pass. 6 Gibraltar. Japara (KRL), 6 590 m. W.NW. Flores. Jagersfontein, 8 v. East London te Port Eliza beth. Kieldrecht, pass. 6 Gibraltar n. Genua. Klipfontein, 6 v. Teneriffe n. Kaapstad. Kalimantan, 6 v. Tj. Priok te Telokbetong. Karaton, 6 v. Makassar n. Paere Pare. Karossa, 6 v. Tj. Priok n. Tj. Pinang. Kota Baroe, 6 570 m. NW. ten W. Anderhalf- graadiskanaal. Leerdam, vertr. 7 v R'dam n. New York via Halifax. Lindekerk, 6 v. Bushire te Koewait. Laertes, 6 v. Belawan n. Singapore. Leersum, 6 v. Antwerpen n. Hamburg. Leuvekerk, 7 v. Khorramshar n. Bushlre. Loosdrecht, pass. 6 Gibraltar n. Antw. Le Maire, 6 200 m. Z. Moulmeinn. Limburg, pass. 6 Adlen n. Colombo. Lieve Vrouwekerk, 1.1 v. Calcutta te R'dam verwacht. Luna, 7 van Amsterdam te Alexamdrlë. Limburg, pass. 7 7 u. Guardlafui. Linge, 9 Kjièlertkan. verw. 11 Velsen of R'dam verwacht. Lekkerkerk, nacht 8-9 Aden verwacht. Marisa, 6 v. Tj. Uban n. Lyttleton. Marken, 7 v. Madras te Rangoon verwacht. Macuba, 7 van Rio de Janeiro te Santos verw. Mataram, 3 v. Houston te New Orleans. Merwede, 7 van Hamburg n. Mobile. Maaskerk, 6 170 m. Cp. Blanco. Maetsuycker, 6 van Fremantle n. Singapore. Metula. 6 350 m. W.NW. Onslow. Mal vin a, 7 vas Soerabaja te Balikpapan verw. Mapia, pass. 6 Cp. San Antonio. Marlekerk, pass. 6 East London. Mirza, 6 120 m. N. Melville ell. Murena, 6 185 m. O. Bermudas. Mod joker to. pass. 7 u. Guardaful n. Aden. Maashaven, 7 v. Sapele naar Calabar. Maa'sland, 8 Ilheos verwacht. Manoeran, 7 van Tj. Priok n. Cheiibon. •Mapia, pass. 7 Gibraltar. Mees-kerk, pass. 7 Gibraltar. Melisfeerk, 7 van Madras. Mi tra, 7 van Beaumont te Fedialah. Muiderkerk, pass. 7 Ouessant n.. Antw. Noordam, 11 6 u. aan de Hoek van Holland .verwacht. Nieuw Holland, 7 v. Balikpapan 9 Soerabaja Nestor, 6 730 m. NO. Barbados, verwacht. Nooidwijk, pass. 8 Gibraltar 9 Safl verw. Ondina, pass. 6 Finisterre. Omaia, pass. 6 ten W. Miri. Ootmarsum, 6 280 m. ZO. Sable eil. Orestes, 7 van Maracalbo n. Bachaquero. Oranje, 7 540 m. O.t.Z. Socotra s. Suez. Oranjestad, 7 van Amsterdam n. Cristobal. Prins Willem II, 6 v. Montreal te Amsterdam. Prins Willem III, pass. 6 Belle Isle. Prins Willem IV, pass. 6 Belle Isle. Poseidos, 7 v. Sagualagrande te Pto Padre verw. Polydorus, 6 780 m. W. Flores. Prins Willem v. Oranje, 6 Antw. verwacht. Prins Fred. Willem, 3 v. Toronto n. Hamilton. Rotti, 6 van Suez naar Aden. Rijnland, 6 v. St. Vincent n. Recife. Riouw, 6 van Kalinada. Rodas, 6 v. Kingston n. Trinidad. Ruys, 6 400 m. NO. Zuldp. Madagascar. Radja, pass. 6 ten W. Flores. Ridderkeik, pass. 8 Gibraltar n. Antw. Roepat, 7 v. Aden te Djibouti. •Rondo, 7 geankerd rede Port Swettenham. Stad Arnhem, pass. 6 Gibraltar. Stad Haarlem, 6 v. R'dam n. Lulea. Stad Vlaardlngen, 6 v. Wabana n. R'dam. Straat Makassar, 0 v. Durban n. Mauritius. Straat Banka. 5 te Hongkong. Samarinda, 6 te Seattle. Sarangan, 2 te Los Angeles. Schiedijk, 6 van Houston te Brownsville. Sommelsdijk, 6 te Havanna. Straat Soenda, pass. 6 ten O. eil. Rodrigues. Saliand, 6 50 m. W. Finisterre. Samba, 6 van Beraoe naar Soerabaja. Saioena, 6 van Balikpapan naar Singapore. Scherpendrecht, 6 200 m. N. Cp. Rocas. Sinabang, 6 van Singapore naar Tj. Priok. Singkep, 6 180 m. ZO. Socotra. Stad Maastricht, pass. 6 ten Q. Sardinië. Sumatra, pass. 8 Ceylon n. Belawan. Soestdijk, 7 te New York. Stad Leiden, 8 v. Vlaardingen te Narvik verw. Stad Sohiedam, 9 v. Lulea te Middlesbro verw. Stad Dordrecht, 7 van Palermo te Sagunto. Straat Malakka, 6 te Port Swettenham. Sliedrecht, 8 v. Mena el Ahmadi te Liverpool Stentor, pass. 7 Azoren. Tawali, 7 v. Baltimore te Houston verwacht. Tjibantjet, 4 te Singapore. Tarakan, 6 v. Amsterdam naar Hamburg. Taria, 7 v. Porto Kha te Mena el Ahmadi verw. Tomori, 6 v Belawan naar Colombo. Tankhaven II, 6 v. Palembang n. Saigon. Tjibadak, 6 v. Tj. Priok naar Sydney. Tjipanas, pass. 6 Str. Banka. Tjitjalengka, 7 van Okinawa te Hongkong. Tos ar i, pass. 6 Daedalus. Tasman, 5 v. Singapore te Mauritius. Tegelberg, 9 v. Montevideo te Santos verw. Tjibantjet, 7 v. Singapore n. Tj. Pandan. Tjisadane, 7 v. Saigon n. Hongkong. Tominii, 7 van Port Said naar Aariiuus. Titus. 7 van Amsterdam te Malta. Utrecht, 5 v. Portland Oreg n. Los Angeles. Veendam. 6 v. New York naar R'dam. Westerdam, 6 750 m. O. Cp. Race. Willemstad, 7 v. 'Aruba n. Curagao. Wiosum. 7 v. R'dam te Hamburg. Willem Ruys, 7 v. Port Said n. Suez. Waterman, 7 400 m. W. Walvisbaai. Weltevreden, 7 van Calcutta naar Tj. Priok. Wieldtreoht, 8 v. Lyitieton te Napier. TJsel, 10 v. d. Levant te Amsterdam verw. Zaan. verm. 9 v. Kotka n. A'dam of Zaandam. Zuiderkruis, 7 van Halifax. Zonnewijk, pass. 7 Scilly's. TAPIJTEN - DEKENS Zaterdag speciale verkoop Toonkamermonstcrs w.o. prachtige exemplaren. Wiltons f 105; M. Smyrna's f 99.50, f 165, Holtaps f 27.50; Dekens (iets vuil) f 13.85, f 15.50; Damast bedstelien f 42.50. Ver koop van 9-5 u. TAPIJT- HANDEL „MARO" N V. Jansstraat 85, by Grote Markt, Haarlem. TEGEN ONGEWIJZIGDE PRIJZEN Zitplaatsen Zuid-Tribunes (gedeelt. overdekt) 13.50 Zitplaatsen Noord-tribune (genummerd) 10.— Staanplaatsen 4.50 Verkrijgbaar op Maandagavond 11 en 18 Aug. a.s. van 810 uur in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. ONTEIGENING In de onteigeningsprocedure tussen Mr. P. O. F. M. Cremers. Burgemeester van Haarlem; Eiser q.q. proc. Mr. F. van der Goot en la. Th. M. van der Niet wed. van H. Smolenaars, te Bloe- mendaal lb. J. J. Smolenaars, te Haarlem lc. M. Th. G. Smolenaars huisvr. van Dr. C. A. Spie renburg, te Schoondijke als erven van H. Smolenaars 2. J. Bal, te Bloemendaal 3. J. C. H. Wessels wed. van Mr. Marcus Slingenberg 4. Mr. B. Slingenberg te 's Gravenhage 5. H. J. Slingenberg te 's Gra venhage Mr. M. A. V. Slingenberg, te Oegstgeest Gedaagden; Proc. Mr. J. W. Rutgers is bepaald dat het deskun digenonderzoek zal plaats hebben op 18 September 1952 v.m. 9.30 uur ter plaatse waar het te onteigenen goed is gelegen. Haarlem, 6 Augustus 1952. De Officier van Justitie B. van der Burg. s. ONTEIGENING In de onteigeningsprocedure tussen Mr. P. O. F. M. Cremers. Burgemeester van Haarlem; Eiser q.q. proc. Mr. F. van der Goot en P. F. Bulters te O verveen gem: Bloemendaal Mr. C. Blankevoort q.q. (na latenschap M. Henneman) Gedaagden; procureur Mr. J. H. Ekering is bepaald dat het deskun digenonderzoek zal plaats hebben op 18 September 1952 v.m. 9.30 uur ter plaatse waar het te onteigenen goed is gelegen. Haarlem, 6 Augustus 1952. De Officier van Justitie B. van der Burg. s. ONTEIGENING In de onteigeningsprocedure tussen Mr. P. O. F. M. Cremers, Burgemeester van Haarlem; Eiser q.q. proc. Mr. F. van der Goot en Mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem Gedaagde q.q. (nalatenschap J. L. Enschede, vroeger wo nende te Velsen) Procureur Mr. A. D. P. V. van Löben Seis is bepaald dat het deskun digenonderzoek zal plaats hebben op 18 September 1952 v.m. 9.30 uur ter plaatse waar het te onteigenen goed is gelegen. Haarlem, 6 Augustus 1952. De Officier van Justitie B. van der Burg. s. ONTEIGENING In de onteigeningsprocedure tussen Mr. P. O. F. M. Cremers, Burgemeester van Haarlem; Eiser q.q. proc. Mr. F. van der Goot en J. J. Jacques, te Haarlem Ch. J. J. Jacques te Bloe mendaal C. H. M. Jacques huisvr. F. Kooij. Gedaagden; proc. Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink is bepaald dat het deskun digenonderzoek zal plaats hebben op 18 September 1952 v.m. 9.30 uur ter plaatse waar het te onteigenen goed is gelegen. Haarlem, 6 Augustus 1952. De Officier van Justitie B. van der Burg. s. ONTEIGENING In de onteigeningsprocedure tussen Mr. P. O. F. M. Cremers, Burgemeester van Haarlem; Eiser q.q. proc. Mr. F. van der Goot en de Stichting Het Nederlands Israëlitisch Joles Ziekenhuis gevestigd te Haarlem; Ge daagde; proc. Mr. J. H. Eke ring; is bepaald dat het deskun digenonderzoek zal plaats hebben op 18 Septenjber 1952 v.m. 9.30 uur ter plaatse waar het te onteigenen goed is gelegen. Haarlem, 6 Augustus 1952. De Officier van Justitie B. van der Burg. s. om het eiland voor het eerst te zien, zo bij zonsopgang", zei Olivia zo onbevangen mogelijk. Een motorboot, in een fleurige lichte kleur geschilderd en voorzien van veel koperwerk, dat schitterde in het zonlicht, voer door het heldere groene water op de „San Diego" aan. Het schip begon lang zamer te varen en nam door middel van een uitgeworpen touwladder de loods aan boord. „Hallo, Ezekiel", riep Olivia hem vrolijk toe. „Goedendag, mevrouw. Ik ben blij u weer in goede gezondheid hier terug te zien." Het glanzend donkere gezicht van de loods grijnsde goedmoedig en na deze be groeting liep hij naar de brug om het schip de diepe natuurlijke haven van Miranda binnen te loodsen. Nigel stak een sigaret op, nadat hij er Toni ook een had aangeboden, die be dankte. Het aansteken van zijn sigaret ge beurde op een langzame, lome manier, die ze zo goed van hem kende, maar in de manier, waarop hij de lucifer overboord gooide, meende Toni iets van ontstemdheid te ontdekken. De thuiskomst betekende voor Nigel waarschijnlijk weinig prettigs, concludeerde Toni. Hij verkoos natuurlijk een verblijf in New York of Londen. Hoe het ook zij, ze kon zich op dit moment niet met Nigel bezighouden. Op de kade was het een en al leven, terwijl het schip begon te meren. Het water was zo helder, dat honderden vissen in wonderbaarlijke kleu ren te zien waren. „Die vis L een specialiteit van het eiland", zei Olivia, die het meisje vol aan dacht over de railing in de diepte zag kijken. Toni had haar hart volkomen ge wonnen; ze was aantrekkelijk, vol leven en belangstelling en verre van dom. Nigel was een sufferd, als hij dat niet zag. Andere mannen zouden hem voor zijn om haar aantrekkelijkheden te ontdekken, als hij niet spoedig wakker werd. Op de kade waren de mensen nu duide lijk te onderscheiden; mannen en vrouwen, blanken en inheemsen. Er werden veel witte kleren gedragen, van een wit, dat in het felle zonlicht verblindend werkte. Voor al de negervrouwen schenen witte organdie prachtig te vinden voor jurken. Iedereen, ook de Europeanen, zag er bruinverbrand uit. „Daar staat Fisk....", zei Nigel, terwijl hij weer een sigarettenpeukje over boord wierp. Opnieuw deed zijn gebaar Toni on aangenaam aan, het was alsof hij het sigarettenpeukje zijn neef in het gezicht wilde gooien. Ze zag, hoe ook Olivia hem verwonderd aankeek. „Ik zie de jongen duidelijk, mijn ogen zijn nog prima", zei Olivia, terwijl er een zachtere glans op haar oude gezicht kwam bij het zien van de dierbare kleinzoon, die op de kade stond. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6