JERSEY UITVERKOREN DOOR ONTWERPERS Zon, olijvenwijn en knoflook Bloemen voor niemand DE ZEGETOCHT VAN EEN STOF Favoriet in Londen, Parijs en Zwitserland Hulp gewaagd voor slachtoffers van kinderverlamming STEUNZOLEN Kort verhaal door H. B. Polderlingh De kinderboerderij in Heemstede ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 9 Proven^aalse silhouetten Examens Kerkelijk Nieuws Komkommer gerechten P. J. NACHTEGELLER Onderhoud van aluminium Mr. 5\ J. Oud buiten gewoon hoogleraar Gestolen jacht bij berging vergaan Elk 'nieuw seizoen heeft de mode zo haar speciale voorkeuren. En dat komt reeds naar voren bij de keuze der stoffen, die voor de nieuwe vondsten, waarmede de mode ontwerpers ons verrassen, worden gebruikt. De komende maanden belooft jersey een grote rol te gaan spelen! Toonaangevende mede-ontwerpers, zowel in Parijs als in Londen, hebben het tot hun uitverkoren materiaal uitgeroepen en in welhaast elke collectie staat jersey zowel in wol als in zijde momenteel dan ook in het middelpunt van de belangstelling. Dit eerste mode-nieuws voor de komende herfst kan niet anders dan prettig genoemd worden. Immers vooral wollen jersey is tot allerlei sierlijke jurkjes, pakjes en deux-pièces te verwerken, die buitengewoon comfortabel kleden. Het is dan ook zeker niet te verwonderen dat, nu de mode steeds verfijnder en een voudiger wordt iets wat ook het komende seizoen sterk op de voorgrond zal treden jersey plotseling zo in het middelpunt van de belangstelling is komen te staan-. Het charmant kledende jersey, dat bovendien zo prettig in het dragen is, leent zich immers heel bijzonder voor deze perfectie in eenvoud. waarvoor men allerlei namen bedacht heeft zoals meloen-, parachute- en ballonmou wen, die öf aan de elleboog öf bij de pols zeer wijd uitspringen. Onnodig te zeggen dat deze mantels het lange slanke type het beste staan. Sierlijk Heel bijzondere resultaten weet men in de nieuwe mode bovendien door de toepas sing van zijde-jersey te bereiken. Dit moeilijk te verwerken maar erg fraaie materiaal wordt vooral toegepast bij meergeklede herfst- en winterjurkjes. Sierlijke draperieën geven deze jurkjes hun aparte bekoorlijkheid en ook hierbij kan de vrouw naar eigen smaak het geheel met mooie sieraden in een persoonlijke stijl opfleuren. Zijden jersey is bovendien voor avond jurken erg gewild en in welhaast elke Parijse collectie wordt ook dit seizoen een avondjurk van die stof getoond, die heel kunstig in Griekse stijl gedrapeerd is. Denk niet dat hiermede de mogelijk heden die jersey voor de wintermode biedt zijn uitgeput! De aparte jumpertjes, die momenteel in rijke verscheidenheid in de Parijse étalages de aandacht van de voor- Voor het jonge meisje is dit practische bijgangers trekken, bewijzen dat juist op jersey-jasje bestemd. Het kan op allerlei bet gebied van deze kleinigheden der gar e/feu rokjes worden gedragen, daar in het derobe jersey eveneens met grote voorxeur dessin verschillende kleuren voorkomen. w01clt toegepast. Dorville toonde dit model in haar collectie. Het kleedt zo sierlijk en charmant Het is verbazingwekkend te zien wat de mode-experts in Parijs en Londen met dit fraaie materiaal weten te bereiken. En deze specialiteiten blijven allerminst tot die mode-centra beperkt. Ook in ons land wordt voor het komende seizoen veel jer sey gebracht, in sierlijke maar eveneens doelmatige toepassingen. De nieuwe herfst- en wintermode krijgt er een heel vrouwe lijk accent door en wel op een manier die aan allerlei practische overwegingen, welke bij de keuze van een kledingstuk steeds meer van invloed zijn, geen afbreuk doet. Jersey heeft immers een heel-eigen charme. Het doet minder zakelijk aan dan de meeste geweven wollen stoffen, maar bovendien lang niet zo gekleed als zijde. „Petites Robes" Parijs spant ditmaal de kroon op het ge bied van die zeer eenvoudige maar heel chique jurkjes, die men hier „petites robes" noemt en waarop de Parisienne steeds zo gesteld is. Zo'n jurkje vindt zijn bekoor lijkheid geheel in de verfijning, waarmede eik detail is uitgevoerd, in een perfecte coupe, kortom in een volmaakte rustige élégance, die het vakmanschap van de ma ker en de goede smaak van de draagster verraadt. In allerlei warme, boeiende kleu ren, zoals schakeringen van rood, groen en bruin, en ook nieuwe tinten beige en blauw wordt" wollen jersey ditmaal juist bij deze jurkjes véél toegepast. Garneringen komen er meestal niet aan te pas. Dat stelt ons in de gelegenheid zo'n jurkje met allerlei smaakvolle bijoux en goed gekozen acces soires te varieëren. Specialiteiten Ln Londen zijn mantelpakjes en deux- pièces van jersey in de nieuwe collectie erg in trek. Men past daarbij verschillende nieuwe jerseystoffen toe, zoals jersey met tweed effect, jersey met aparte ingewerkte patronen in mooie kleurencombinaties en zelfs jersey met een weerschijn. Mooie, goed modelhoudende kwaliteiten worden voor die tailleurs en ensembles gebruikt zodat ze niet alleen goede pasvorm hebben, maar men er bovendien lang plezier van heeft. Niet alleen voor jurkjes en pakjes maar ook voor mantels belooft wollen jersey het komende seizoen echter favoriet te zijn. De mantels van dit materiaal vervaardigd zijn bij voorkeur wijd en gracieus van model. Aangeknipte mouwen zorgen voor een mooie vloeiende schouderlijn, de kragen zijn klein en bescheiden en er worden doorgaans geen verdere details bij toege past. Het fraaie effect en de kleur van de stof spreken zo geheel voor zichzelf. Dik wijls zijn deze op zichzelf reeds zo sierlijke mantels gevoerd met zijde in een afsteken de kleur. En wanneer er dan nog zo'n cor rect jersey pakje in dezelfde kleur als de mantel bij wordt gedragen is het geheel wel bijzonder smaakvol Ook mantels met een meer ingehouden ruimte worden echter voor de komende herfst in jersey gebracht. Om de schouder partij te accentueren zijn deze modellen dikwijls toegerust met enorme mouwen, Dit eenvoudige jurkje is in donkergrijze jersey uitgevoerd. De witte kraag is af-' neembaar, zodat het jurkje ook op allerlei andere manieren te garneren is. Het kleedt sierlijk en is tevens erg prettig in het dragen. Het model is ontworpen door Dorville. In de Volkshogeschool Geerllngshof te Valkenburg-Houthem wordt van 8 tot 20 September een internationaal studentenkamp gehouden. De meeste deelnemers zullen uit Duitsland komen. Bovendien zijn er Neder landers, Vlamingen, enkele Oostenrijkers en wellicht enige Wit-Russen en Roemenen, die in Leuven studeren. In de afgelopen jaren bestond voor deze studentenkampen veel belangstelling. Boter. Het boterverbruik in West-Duits- land, dat gewoonlijk ongeveer 25.000 ton per maand bedraagt, is de laatste maanden tot ongeveer 30.000 ton ge stegen. Tot deze verrassende toeneming van het boterverbruik heeft behalve de prijsdaling, zo meent men in bevoegde kringen te Bonn, ongetwijfeld ook een nieuwe toeneming van de koopkracht bijgedragen. De toeneming van het aantal slachtoffers van kinderverlamming schept een ernstig pro bleem ten aanzien van de nazorgmogelijkheden voor de getroffen kinderen. Ook al geneest gelukkig een groot deel geheel of bijna geheel, voor de kinderen die dit geluk niet beschoren is, dient een neurologische en orthopaedische nabehandeling te volgen. Onder moderne medisch-paedagogische leiding en met veel liefde en zorg kan n.l. de lichamelijke conditie belangrijk verbeterd worden en zullen zij daarna ook in staat zijn toch nog een voor hen geschikte taak in de gemeenschap te vervullen. Er is echter in ons land een ernstig tekort aan dergelijke revalidatie-instellingen met het gevolg, dat voor talloze kinderen deze hulp ontbreekt. Deze tragische toestand is beschamend voor ons land. De Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind „Mytylstich- ting" (N.S.G.K.) richt zich daarom met een nationaal appèl tot ons volk. mm® Ook dit geruite jurkje is van jersey ver vaardigd! De groene en zachtrode ruiten zijn met wit omlijnd, wat het dessin bijzonder fleurig maakt. Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte B 8 candi- daten. Afgewezen 3 candidates Geslaagd zijn de dames: Petra G. Panis, Amsterdam, Joh. Meijer, Amsterdam; en de heren L. H. de Prie, Haarlem; G. Monen, Den Helder; J. Oppe, Bodegraven. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hansweert, A. de Haan, cand. te Zeist; te Schraard (toez.) N. Bergstra te Leeuwarden, v. h. pred. bij de Protestantse kerk in Indonesië; te Bleskensgraaf, J. v. d Heuvel te Schoonhoven. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar.Ulrum, P. N. Rihbers, cand. te Apeldoorn, die bedankte voor Baarn. Ze zijn er weer, de gele en groene kom kommers! (Denkt u er aan dat de groene komkom mers niet geschild behoeven te worden, de schil staat juist heel aardig). Maar ook de komkommer, die een vrij neutrale smaak heeft en daardoor niet gauw verveelt, is tot heerlijke gerechten te verwerken, zo wel warm als koud. Het verdient aanbe veling deze gerechten eens te proberen want ze zijn extra voordelig wanneer er volop komkommers te koop zijn. Gestoofde komkommer 2 komkommers, zout, aardappelmeel, 40 gr. boter en peterselie. De komkommers schillen, doorsnijden, het zaad verwij deren, in stukken snijden van pl.m. 4 cm. lengte en gaar smoren met boter en zout plm. 10 min. Zo men wil, het vocht binden met het aangemengde aardappel meel en de komkommers afmaken met fijngehakte peterselie. De groente kan ook afgemaakt worden met geraspte kaas. Als variatie hierop kunnen geschilde to maten meegesmoord worden of er kan een pittige tomatensaus door de groente ge daan worden (in plaats van het bijbinden met aardappelmeel). Voor wie een oven heeft zijn de gevulde komkommers een heerlijk gerecht, ze doen dan de dienst van groente en vlees samen. 2 grote komkommers, 250 gr. gehakt, 40 gr. boter, 1 lepel fijn gehakte ui, 2 snee tjes oud brood, 1 lepel fijn gehakte pe terselie, zout, peper, nootmuskaat, pa neermeel. De komkommers schillen, overlangs snij den, eventueel 1 maal in de breedte, de pitten verwijderen en daarna voorkoken in water met zout, pl.m. 5 minuten. Het gehakt aanmengen. De boter in een vuur vaste schotel lichtbruin laten worden en de met gehakt gevulde komkommers er in leg gen, het gehakt bestrooien met paneermeel en onder nu en dan bedruipen het gerecht verder laten gaar worden, pl.m. y2 uur- Ook kan men de komkommers in stukken snijden en uithollen (zodat men ringen verkrijgt), voorkoken, vullen en naar ver kiezing met een doorgesneden tomaat er op, in de oven laten gaar worden. (Zorgen dat er een bodempje in blijft zodat het ge hakt er niet doorheen zakt). Komkommersla 1 grote komkommer, 2 lepels slaolie, 2 lepels azijn, peper, zout, groene kruiden. De komkommer schillen, in dunne plak jes snijden en kort voor het gebruik ver mengen met olie, azijn, zout en kruiden. Dieren zijn goed voor kinderen. Vraag ons niet hoe en waarom, maar kijk naar gezinnen die een hond hebben of konijnen, of ga naar de Kinderboerderij in Groenen- daal. Eigenlijk is dat helemaal geen boer derij, want u vindt er geen boer, die zijn hoofd moet houden bij allerlei werk dat geen pottenkijkers duldt. Toch is het ook geen speeltuin, of uitspanning, want voor zweefmolens en ranja kunt u elders in Groenendaal terecht. Als u aan een kind zoudt willen uitleggen wat de Kinder boerderij is, zoudt u kunnen zeggen: „Het is een dierentuin, waar je de dieren mag aaien". Ongeveer een jaar geleden bouwden Heemsteedse gemeentearbeiders op de plaats van het vroegere hertekamp in hun vrije tijd de eigenlijke boerderij, een rond stalletje op een terrein met de grootte van een flinke tuin. Iedereen kan voor niets die tuin binnenkomen, en tussen de tien tallen geiten, konijnen, kippen, biggen, dui ven en kalveren rondlopen. En geen kind hoeft er bang te zijn voor al die dieren, want zij hebben evenveel ervaring met kinderen als een eerste klas kindermeisje. De menagerie wordt door in- en verkoop steeds veranderd, maar nu het voorjaar er is, komt er ook nieuw leven door geboor ten, die de jonge bezoekers steeds nieuwe verrassingen brengen. In de stal ligt een pas geboren geitje met grote ogen te kijken naar de wereld, waarin het nog maar een paar voorzichtige stappen gezet heeft. Twee lammetjes, die door hun moeder verstoten wai-en en met de fles in leven gehouden zijn, lopen al wat rond en wroeten in het stro, vijf of zes biggetjes, die de baard nog niet in de keel hebben, knorren pieperig en tussen dat alles door scharrelt een dikke eend, omstuwd door een stuk of zes vorme loze balletjes, die zo uit een 'tekenfilm zijn weggelopen. Aan de ovei-kant van het wandelpad is een rij volières gekomen, waar prachtige fazantensoorten en kleu rige exotische vogeltjes ondergebracht zijn. Ook daar komen jongen in deze tijd. De fazanteneieren worden niet door de dieren zelf uitgebroed, maar toevertrouwd aan een kip, die het verschil toch niet merkt. De jonge fazanten, een soort heel kleine kuikentjes die al tekens dragen van hun latere pracht, koesteren zich nu onder een speciale lamp en wachten op een kleedje in een cartonnen omheining de dingen af, gehakte brandnetels etend. Deze dieren houden van mensen. Toen verleden jaar een paar kalveren overdag in het aangrenzende hertekamp onderge bracht werden, waadden zij steeds door het water terug, tot de mensen om vijf uur weggingen. Maar het kan hun ook teveel worden. Vooral op drukke dagen maken de mensen hen nerveus en dan moet het toezicht streng zijn. Sommige kinderen sollen in hun onschuld teveel met de gei ten en moeten in de gaten worden gehou den en er zijn jongens die graag wat sar ren. Die worden zonder pardon verwijderd door de potige bewakers. Maar de meeste mensen zijn even goed voor de boerderij als deze voor hen is en zij zijn er welkom. Ieder jaar opnieuw gaan wij naar het Zuiden van Frankrijk, want wij houden van zon, olijven, wijn en knoflook. Uit de aard der zaak is het mij dus niet mogelijk deze keer iets over Parijs te vertellen. Maar u vindt 't misschien wel goed dat ik dan nu 's een paar Provenqaalse sil houetten probeer te beschrijven? In de eerste plaats valt dan op dat de bewoners van de Provence overal hun tijd voor nemen, steeds met een glimlach op 't gebruind gelaat. Uren zie je ze op een bankje onder de platanen op een boule vard zitten. Luie poesen De poesen die je In ieder raamkozijn ziet liggen, lijken zo mogelijk ook nog wat luier en losser van de wereld dan hun Parijse soortgenoten. Als je een Parijse kater over zijn donzen vacht streelt, pro beert hij je tenminste nog met een hautai ne blik weg te kijken. De Provengaalse katten slaan hun oogleden nauwelijks op; zelfs die inspanning willen ze vermijden. Ik heb in de Provence heel wat eet huisjes bezocht, waar je op voordelige wijze kennis kan maken met de Proven- eaalse keuken. Eerste vereiste is natuurlijk dat je tegen knoflook kunt, want daar wordt hier ge ducht mee gewerkt. Mocht u van deze nobele uiensoort houden, dan raad ik u aan, zo de gelegenheid zich voordoet, eens de beroemde „tomates provencales" te be stellen. En komt u voorlopig net „tot ach ter in Frankrijk", zoals de Utrechtse volks mond zegt, dan wil ik u toch een middel aan de hand doen om een meridionale sfeer en geur in uw keuken te verwekken. U neemt wat tomaten, vult ze op met fijn gehakte knoflook, peterselie en voeg daar dan wat paneermeel bij. Het geheel enige ADVERTENTIE Plastic, roestvrij metaal, aluminium, volgens gipsmodel ATELIER VOOR ORTHOPAEDIE en KUNSTLEDEMATEN Gasfhuisvest 17a Telefoon 18505 Door H.H. Doktoren als vakkundig orthop. instrumentmaker erkend Ziekenfondsleden korting Aan onze zaak is een PEDICURE-afdeling verbonden, onder gediplomeerde leiding minuten in de oven laten pruttelen. Pro beert u 't eens bij wijze van gastronomisch toerisme, en vergeet u niet enige druppels olie (liefst olijfolie) bij de tomaten te doen. Gisteren ben ik weer 's in Marseille geweest, een stad die het meeste leven van alle steden maakt. Ik dwaalde wat door het havenkwartier en voor ik er erg in had, had een voortvarend zeeman (zo zag hij er tenminste uit) mij al met nog andere personen in een soort veredelde roeiboot geduwd. Ik houd wel 's van een zeereisje en ik installeerde me dus op een plank die als zitplaats diende. Het doel van de tocht bleek het Chatêau d'If te zijn, dat op een half uur afstand van Marseile ligt en dus in de Middellandse Zee. Toen het vaartuig zich in beweging had gezet, klom de bewuste zeeman op een kistje en begon met luide stem te roepen dat we rechts het oude havenkwartie „le vieux port" van Marseille konden herkennen, dat door de Duitsers was verwoest, links het voormalige kasteel van Napoléon, ter wijl recht voor ons een zeer fraai stadhuis te onderscheiden was, dat tijdens Louis XIV is gebouwd. Echte zeeman De man die al deze wetenswaardigheden zo luidkeel vermeldde, was gekleed in een gestreept hemd. Zo nu en dan deed hij een paar volstrekt overbodige passen door het bootje, blijkbaar om te demonstreren dat hij bovendien over echte zeemansbenen beschikte. Het Chateau d'If bleek een Middel eeuwse vesting die opdoemde uit de zee. Het zag er romantisch en vervaarlijk uit en bij gebrek aan enige boom of het minste heestertje was de warmte er midden op de dag moordend. Gelukkig was er een café waar je echter alleen koffie en wijn kon krijgen. Voor de Fransen bleek dit niet zo'n bezwaar want ze hadden bijna allen een ver zorgde maaltijd bij zich, en maar niet zo'n vluchtige pic nic. Met bewondering zag ik hoe ze eerst een hors d'oeuvre prepareerden met tomaten en verse paprika, daarna een ge raffineerd visje, gevolgd door nog enkele andere heerlijk heden. Ik kwam in een geluk kige stemming, toen ik die mensen zich zo te goed zag doen. Geen wonder, dacht ik dat zoveel vreemdelingen in het Zuiden van Frankrijk hun vacantie willen passeren. De mensen leven hier van de zon wijn, vruchten en alle goede dingen die de aarde hun verder oplevert. ève Marseille, Juli 1952. In de Provence is het leven goed. De mensen hebben er geen haast. Ook deze olijven- plukster ziet er niet naar uit dat ze zich afbeult bij haar werk. Waarom ook? De zon maakt dat-, je het leven niet al te zwaar opneemt.En. is deze olijvenplukster niet aller charmantst? Om deze verlamde kinderen te helpen en de voortzetting van hun onderwijs te waarborgen, is het dringend nodig, naast de enkele reeds bestaande doch overvolle instellingen nieuwe revalidatie-internaten op te richten. Dit geldt in het bijzonder voor het Noord-Westen en Zuiden van ons land. Voorts wordt ernstig overwogen daarnaast „vliegende colonnes" op te rich ten, dus ambulance-auto's met medisch personeel en voorzien van de nodige thera peutische instrumenten, welke wekelijks een aantal plaatsen bezoeken. Zodoende zullen de kinderen dan ook plaatselijk direct behandeld kunnen worden. Om deze zo hoogst nodige hulp te kunnen bieden is veel geld nodig. Ook al drukken de tijds omstandigheden zwaar, toch kunnen en mogen deze ernstig getroffen slachtoffer tjes van kinderverlamming niet aan hun lot worden overgelaten. Wanneer iedere Nederlander iets bijdraagt in de grote kos ten voor deze hulpverlening, dan kan zo veel prachtig en dankbaar werk verricht worden. De N.S.G.K. vraagt daarom plaatselijk een Comité van Actie te vormen opdat zo spoedig mogelijk de nodige gelden bijeen gebracht kunnen worden. Zij richt zich dan ook tot het werkende deel van ons volk, met het verzoek gezamenlijk in hun bedrijven iets voor de zorg aan deze kin deren te organiseren. Lezers, laat dit appèl niet vergeefs zijn. Overweegt wat u doen kunt. Richt u met uw plannen tot het Centraal Bureau van de N.S.G.K., Singel 451453 te Amsterdam, of stort uw per soonlijke of gezamenlijke bijdrage op giro nummer 552000 van de N.S.G.K. De plan nen liggen klaar, medici en paedagogen staan gereed en verlamde kinderen in het gehele land wachtenLaten wij snel handelen! Nu het midden in de vacantietijd van de scholieren is, willen wij eens het onder houd van aluminium belichten. Vele kin deren b.v. willen hun kampeeruitrusting keurig in orde hebben, en stellen er een eer in alles bij thuiskomst weer keurig op te bergen. Aluminium ziet men veelal voor pannen in de plaats van émail omdat er bij vallen geen kans op barstjes is. Het grote nadeel van de aluminiumpannen is, dat zij nooit met soda in aanraking mogen komen omdat dit witte vlekken kan geven. Ook zachte zeep, die immers veel soda bevat bederft dus deze pannen. Wanneer men er geregeld water in kookt, krijgt men in de pan of ketel een zwarte kring die er heel moeilijk uitgaat. Met kokend water, een stuk staalwol en een stuk huishoudzeep, heeft men alle be nodigdheden bij elkaar. Voor de pannen moet men een heel fijne soort staalwol ne men. Dompelt men nu de pan in het ko kende water en gaat men met een grote -dot staalwol over het vochtige stukje zeep dan kan men beginnen met het schuren. Hierbij vooral in één richting schuren. Deze richting is dus bij een pan steeds in de rondte over de bodem en in dezelfde rich ting mee schuren over de zijkanten. Steeds wanneer er een klein stukje gedaan is moet de pan in heet water worden afgespoeld. Is op deze wijze de gehele pan onderhan den genomen, dan moet zij goed afgedroogd worden. Kleine aluminium voorwerpen kan men ook wel met droge fijne staalwol schuren. Dit is echter een langdurig karwei. Een andere mogelijkheid is het aluminium te poetsen. Dit kan men echter bij pannen en borden en ander eetgerei niet doen. Wel wordt het gedaan voor de buitenkant van ketels. Men schuurt pannen aan de binnenkant zo min mogelijk. De doffe binnenkanten zijn wel geen fraai gezicht maar de prach tig glimmende buitenkanten van het alumi nium zullen veel vergoeden. De raad van beheer van de Nederlandse Vereniging voor Hoger Onderwijs in de Economische Wetenschappen heeft op aanbeveling van de senaat der Nederlandse Economische Hogeschool en op voordracht van het college van curatoren benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het Neder lands staats- en administratief recht de oud-burgemeester van Rotterdam mr. P. J. Oud. De benoeming gaat in op 1 September, de dag waarop aan prof. mr. C. W. de Vries emeritaat verleend wordt in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Het 22 kwadraat-meter-jacht van de heer P. Spuybroek, dat Donderdagnacht uit de Berghaven van Hoek van Holland gestolen werd en Donderdagavond op het Noorderstrand van Scheveningen strand de, is gistermiddag bij de berging vergaan. Nadat, zoals reeds is bericht, de mast was gebroken en twee opvarenden overboord vielen, die er in slaagden zwemmend een aphibievaartuig te bereiken, is de los geslagen zeilboot door de woelige zee op een krib geworpen en gekraakt. De aphibievaartuigen hebben het wrak van de krib op het strand getrokken. Het verwrongen overschot is nadien op een onderste] van een reddingboot weggehaald. De berging en het vergaan van het jacht trokken honderden toeschouwers. De stoep voor de ingang van het hótel onmiddellijk liet hij er (zachter) op volgen: dat ik mij elke minuut stelliger voornam was het toneel van heftige emoties. Er „Och heden, ik zie het al. 't Is fout. Hou om na de volgende heen te gaan. werd gejuicht, gesnikt, gestampvoet en maar bij u, meneer!" gekust. Ik was eerst een beetje bevreemd door al deze gemoedsuitingen totdat ik plot seling door de schelle kreet „Ik bèn er! Hij zag erg bleek, toen hij naar buiten Op die mogelijkheid had ik niet eens ge- kwam en mij haastig toevertrouwde, dat rekend. Verbouwereerd zag ik toe hoe hij zijn candidate halverwege was flauwge- zijn geliefde met troostende zorgen om- vallen en weggelopen. Inplaats van hem van iemand, die er naar mijn schatting al ringde en haar behoedzaam afvoerde, zon- mijn gepaste deelneming te betuigen, keek meer dan twintig jaar was, begreep dat er der van mij met zijn bloemen verder nog ik hem vernietigend na. Het was jammer, notitie te nemen. binnen examens wax-en afgelegd. Van het steeds toenemende aantal mijl palen, waardoor de mens in de moderne de bloemen zou doen (mee naar huis nemen maatschappij wordt opgehouden, worden ging niet: mijn vrouw zou me gaan wan- dat hij het niet meer zag hij zou hebben Ik stond me juist af te vragen wat ik met geweten, dat ik me niet door hem liet mis bruiken! Op dat moment tikte de portier van het de examens het felst beleefd en het snelst trouwen) toen een andere knaap mij aan- hotel op mijn schouder. „Uw dame zal al vergeten. Er kwamen geslaagden naar schoot, die blijkbaar alles had gezien, wel weg zijn, meneer. Er is boven niemand meer in de zaal", meldde hij vriendelijk. „Ik wacht helemaal niet op een dame", flapte ik er uit, niet beseffend dat mijn komen alsof zij aan het eind van een ge- vast, wilt u? De mijne slaagt. Dat weet ik aanwezigheid met de bloemen voor hem absoluut zeker. Doet u het, ja?" buiten met de wazige oogopslag van strij- „Ach meneer, neem me niet kwalijk'1 ders, die een nieuwe dageraad begroetten, excuseerde hij zich bij voorbaat, „u staat en gezakten, die het nu reeds deden voor- daar nou tóch, hou ze nog even voor mij ruïneerd leven stonden. Het stuitte me tegen de borst, dit scherpe contrast van lief en leed op één stoep en al ergerde ik mij aan mijn bei-eidwilligheid. toch een zeker doel zou moeten hebben. Hij Ik deed het. Natuurlijk 'deed ik het, ook keek mij piekerend aan en helderde toen daarom wilde ik al doorlopen toen er een opgewonden jongeman op me af kwam, die me een bos bloemen in de hand drukte. ,Wilt u die effe vas%ouden?", hijgde hij. „ik weet namelijk niet zeker of ze geslaagd ten. Wat had ik hier eigenlijk te maken? plotseling op. „Wacht eens, hoe kan ik dat zou vergeten: u komt ze natuurlijk bezor- En de tijd verstreek. Bijna alle gezakten gen voor een van onze Iogé's". en geslaagden waren al vol medeleven ..Ha, begrijpt u het dan toch?", viel ik weggehaald, toen wij nog stonden te wach- uit (wat kon het me nog schelen!") „Kamer Weet je wel zeker, dat ze vandaag zévenen zegt u er maar bij: van iemand die u nooit zal vergeten. „Dat zeggen wijderniebij, meneer", pro- Ik zie uit de verte wel aan haar gezicht of olijkheidje en constateerde nerveus, dat het testeerde de portier, „dat moet u maar op ze er dóór is en dan neem ik de bloemen inderdaad laat begon te worden. is en als ze zakt sta ik hier voor gek met examen heeft gedaan", vroeg ik gramstorig, die bloemen, begrijpt u? Ze kan zó komen. Hij vatte het op als een belangstellend meteen weer van u over, afgesproken?" Verheugd over deze regie, waarin ik als figurant geen kans meer kreeg om iets te zeggen, elleboogde hij zich weer naar de ingang. Ik heb eens een geschenk voor een Tenslotte kon hij het niet langer uit- zilveren jubilaris moeten vasthouden tot- houden, dat het „bij monde van" de feestredenaar „Wacht u even, ik ga haar halen", zei aan hem kon worden overhandigd, maar hij en hij snelde naar binnen. een briefje schrijven". Met een onbegrijpe lijke vastbeslotenheid deed ik wat hij van me verlangde, „Stublieft, dus u weet het? Kamer zeven!", beval ik. „Kamer zeven, ik weet het, stublieft", repeteerde hij beleefd. „Hééééé, kamer zeven? Maar dat is voor óns!", klonk het van de trap. Een vrolijk dit vond ik dwazer. Want hier was ik in de Zo bleef ik alleen met het bouquet voor jong echtpaar trad vol verwachting op de toeleg van volslagen onbekenden betrokken, het hotel achter. Een paar langswandelende portier toe. Enfin, waarom zou ik hem teleurstellen bakvissen amuseerde zich zichtbaar met Ik wachtte dus, net als alle anderen mijn situatie. „Kijk es, nèt een plaatje alleen wist ik niet op wie. Het duurde overigens niet lang. ze", kreet de jongeman opeens en Ik heb mij zo snel mogelijk uit de voeten gemaakt en hoop maar dat het goed is zei de een luid tegen de ander en ginne- blijven gaan tussen die twee. Daar is gappend draaiden ze mij haar ruggetjes toe. bijna Dat droeg er in niet geringe mate toe bij, (NADRUK VERBODEN)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3