Nieuwe woning voor de burgemeester LAAT LIEVER LOOSJES LEERBOEKEN LEVEREN mó va Mr Donker ontving drie KVP-figuren Kort en bondig Giadiolenweek te Beverwijk Artistieke Staalkaart viert jubileum Santpoort Heemstede Bloemendaal Zandvoort Lisse Haarlemmermeer Bennebroek ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Raad van Hillegom „Figaro" met invallers Ongevallen in huis mm ml De kabinetsformatie Inspecteur van politie overvallen Japannertjes terug uit Helsinki Luchtvaartdemonstraties verstoorden kerkdiensten Luchtmacht-voorlichting op Soesterberg Santpoorters overwonnen met moeite de gladde mast De gemeenteraad van Hillegom kwam gisteravond andermaal in een spoedverga dering bijeen. Omstreeks halfnegen werd overgegaan in openbare vergadering. Ten aanzien van enkele ingekomen recla mes plaatselijke belastingen werd besloten conform de voorstellen van B. en W. Het volgende punt van de agenda had betrekking op het treffen van een regeling ten aanzien van de tekencursus. Deze is omgezet in de Avond Nijverheidsschool, maar nog niet officieel opgeheven. Ook de schoolgeldregeling voor deze cursus moet nog worden ingetrokken. Verder was het hoofd van de cursus, de heer Van de Rotte, nog niet onder de werking van het Ambte narenreglement gebracht, zodat hij geen aanspraak kan maken op wachtgeld. De raad besloot met ingang van 1 October 1951 de tekencursus op te heffen en de school geldregeling in te trekken. De heer Van de Rotte werd met terugwerkende kracht onder de werking van het Ambtenaren reglement gebracht, zodat hij aanspraak maakt op wachtgeld. Daar de plannen voor de aankoop van grond nabij de Sixlaan ten behoeve van een nieuwe ambtswoning voor de burge meester niet voldoende voortgang hebben, stelden B. en W. thans voor van de N.V. Rijnveld en Zn. aan te kopen het perceel Weeresteinstraat 183 met bijbehorende grond voor een bedrag van 23.200,en dit pand, na verbouw, te bestemmen als ambtswoning van de burgemeester. De kos ten van de bijbehorende grond (opp. 2550 m2) zullen worden gecompenseerd in de waarde van de indertijd overgenomen her- bouwplicht, welke nu zal worden aange wend ten behoeve van de volkshuisvesting, namelijk voor de bouw van enkele kleine woningen. De verbouw zal zodanig zijn, dat het pand wordt verkleind en wordt ver anderd in een courante woning. De heer Loerakker (KVP) dartkte B. en W. voor deze oplossing. Hij vindt het een mooi punt voor de ambtswoning van de burgemeester. De heer Van Lierop (RK) sluit zich bij de woorden van de heer Loerakker aan en merkte nog op dat ten behoeve van de huisvesting van de bevolking nu een voor deeltje van ongeveer 15.000,wordt ver kregen. De heer Van Egmond (Prot. Chr.) vond het voorstel een mooie oplossing. Hij informeerde nog of de aankoop van* de grond nabij de Sixlaan te zijner tijd wel zullen doorgaan. Nadat deze vraag dooi de voorzitter bevestigend werd beant woord werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Geldlening van f 70.000 De raad besloot verder een geldlening van f 70.000 met een looptijd van 44 jaar aan te gaan bij de N.V. Bank van Neder landse gemeenten. Deze gelden zullen worden aangewend voor de financiering van de uitbreiding van de prise d'eau, waartoe reeds geruime tijd geleden werd besloten. Leiding bij Openbare Werken De voorzitter merkte op, dat B. en W. in de vorige vergadering krachtig stel ling hebben genomen tegen de beschuldi gingen die zijn geuit aan het adres van de dienst Openbare Werken. Een van de redenen hiervan was de minder goede ge zondheidstoestand van de directeur van deze dienst, de heer Van Gemert. De wis selingen in de leiding van de dienst zijn niet bevorderlijk voor een goede gang van zaken. Met de heer Van Gemert is deze toestand dan ook reeds geruime tijd ge leden besproken. Het resultaat van deze besprekingen was, dat H. en W. op 13 Mei j.l. aan Ged. Staten toestemming hebben gevraagd de heer v. Gemert medisch te doen onderzoeken en hun goedkeuring te willen hechten aan een voorgestelde wachtgeldregeling, in afwachting van het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. In een vorige vergadering wilden B. en W. de raad reeds met deze plannen op de hoogte stellen, doch de toen geuite be schuldigingen aan het adres van de dienst hebben dit tegengehouden. B. en W. wilden voorkomen dat deze twee aangelegenheden met elkaar in verband zouden worden ge bracht. Hij verzekerde dan ook met klem, dat het mogelijk op handen zijnde ontslag van de heer Van Gemert niets te maken heeft met de beschuldigingen. De plannen bestonden reeds lang en de heer Van Ge mert heeft hieraan zelf. medegewerkt. Nu de kwestie van de beschuldigingen is af gedaan, kunnen B. en W. zonder bezwaar deze plannen op tafel leggen. De heer Loerakker (K.V.P.) juichte dit plan van harte toe. Het is in het belang van de gemeente en het verheugde hem, dat de heer Van Gemert er aan heeft medegewerkt.. De heer Van Egmond (Prot. Chr.) vond het voorstel sympathiek, zowel van de zijde van de gemeente als van de heer Van Gemert. Wij zouden anders nog jaren kunnen blijven zitten met een bedrijfsdi recteur, die regelmatig wegens ziekte ver hinderd is zijn werkzaamheden te ver richten. Nadat nog enkele leden hun verheuging over het voorstel van B. en W. en het re sultaat van de gevoerde besprekingen heb ben uitgesproken, wordt het met algemene stemmen aangenomen. De voorzitter merkt nog op dat dit geen ontslagbesluit inhoudt, doch alleen maar is een besluit tot het van gemeente wege doen instellen van een medisch on derzoek naar de gezondheidstoestand van de heer Van Gemert, om hierna mogelij kerwijs te geraken tot een ontslag met een daaraan verbonden regeling inzake wacht geld en pensioen. ADVERTENTIE Rijksstraatweg 125 Gr. Houtstraat 100 Naar schatting vijftienhonderd mensen hebben Donderdag en Vrijdag bij gunstig weer genoegen beleefd dat mogen wij althans te oordelen naar de hartelijkheid van het applaus wel aannemen aan de twee reprises, die de Nederlandse Comedie onder regie van Joh an de Meester van Beaumarchais' geestige en vernuftige blij spel „De Bruiloft van Figaro" heeft ge geven. De voorstelling is reeds bij her haling in deze kolommen besproken, maar toch wil ik gaarne nog even de aandacht vestigen op de vermakelijke manier waar op Hans Kaart de vroeger door Johan El- sensohn (die zich bij het gezelschap Come- dia heeft gevoegd) vertolkte rol van de be schonken tuinman Antonio vervulde. Waarschijnlijk hebben vele toeschouwers deze verandering in de bezetting niet eens opgemerkt. Hans Kaart werd op zijn beurt als dokter Bartholo met komische verve vervangen door Han Bentz van den Berg, die voor dit genre een natuurlijke disposi tie heeft. Een tenslotte zij nog vermeld dat Bert van der Linden de plaats als de grif fier Grijpstuiver innam van Bob Goed hart, die wegens een nogal ernstige ziekte enige maanden aan het bed gekluisterd moet blijven. Deze sympathieke jonge ac teur zij van harte een zo spoedig mogelijke beterschap gewenst. D. K. Vrijdagavond hebben zich in woningen te Haarlem twee ongevallen voorgedaan, waarbij bewoonsters lichte hersenschud dingen opliepen. Om half elf liep de acht- enveertigjarige mevrouw N. van der V. R. van de trap van haar woning aan de Thorbeckestraat en gleed uit, doordat een traproe los zat. Met een lichte hersenschud ding is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. In de Stolbergstraat was me vrouw F. J.S. bezig het plafond schoon te maken en had plaats genomen op een dubbele ladder. Omstreeks kwart voor elf viel zij. Een uur later had de bewoonster last van hoofdpijn en een dokter werd ge waarschuwd, omdat zij vermoedelijk een lichte hersenschudding had opgelopen. ADVERTENTIE Ook onze 16 étalages staan in feesttooi. U ziet er o.a. 10 nieuwe modellen zit-, eeï- en slaapkamers, ontworpen door be kende tekenaars en vervaardigd door de beste meubelmakers van ons land. De prijzen zullen U erg meevallen. Gaat U ook eens kijken op onze showroom met 120 modelkamers. Daar vindt U de nieuwste modellen. Vrij te bezichtigen „A. en C. maken schoon schip" (Li do). Het merkwaardige tweetal Abott en Cos- tello dat in deze film zijn grote en groteske daden verricht, zal niet nalaten de toe schouwer een uur uitbundig jolijt te ver schaffen. Zij hebben zich ingescheept op een showboot, die door de kapitein in een van diens zwakke momenten in handen is gespeeld van enige boosaardige gokkers. De revuers worden onder het nieuwe be heer steeds meer verdrongen door hazard spelen, die niemand behalve de directie geluk opleveren. De shows kunnen weer in ere worden hersteld wanneer op het schip een nieuwe machtsgreep heeft plaatsgehad en het aan deel van de zelfverzekerde Abott en Cos- tello daarin is allervermakelijkst. Een grandioze vechtpartij tot besluit bekroont het bonte geheel, waarin oude maar ook nieuwe stunts en grollen de aandacht vragen. H. B. „Met de kippen op stok" (Pal ace). In een film is het gemakkelijk het leven op een boerderij te combineren met het leven van toneelspeelsters en spelers. Daardoor krijgt de toeschouwer een pret tige indruk van de rust van het boerenbe drijf en hij wordt tevens op de hoogte ge steld van de moeilijkheden waarmee artis- ten die een show willen voorbereiden, te kampen hebben. De combinatie doet vreemd aan, maar de vervaardiger van de film „Met de kippen op stok" trekt zich daar niet veel van aan. Zijn bedoeling is geweest amusement te brengen en daarin is hij geslaagd. De inleiding der film is bij zonder vlot, daarna volgt een soms wat te gerekt verhaal over de voorbereiding en het slot is aantrekkelijk door de wijze, waarop de tijdelijke bewoners van een boerderij een show in de schuur brengen. Men moet zich niet afvragen hoe het mo gelijk is in een afgelegen streek zo'n goede show te brengen; liefhebbers van dit soort films zullen er van genieten en vinden die vraag minder belangrijk. A. O. „De dame in hermelijn" (M inerva) Regie Ernst Lubitsch. Met deze enkele woorden zouden wij eigenlijk kunnen vol staan, want waar Lubitsch imrpers de scepter zwaait daar kan men op z'n minst gezegd op iets zeer bijzonders rekenen. Zoals trouwens ook dit keer weer het ge val is. Na een volkomen serieus begin, waarin de toeschouwer wordt voorgesteld aan een roemrucht adellijk geslacht uit het Zuiden van Europa, richt Lubitsch zijn bijtende spot daarna op alles en ieder een, die ook rnaaf iets met de adel uit staande heeft. Hij doet dat in een verhaal, waarin hij een pas getrouwde gravin een liefdesspellatje laat spelen met een ruwe doch niet minder romantisch aangelegde kolonel an de huzaren, die met zijn min deren het kasteel bezet houdt. Met welk een verfijnde geestigheid dat gebeurt en met welk een keur van vondsten laat zich moeilijk vertellen, pat moet men beslist zelf gaan £i*n. Vooiul ook omdat Petty Grable en Douglas Fairbanks jr. in deze technicolor zulke uitnemende typeringen geven van de door Lubitsch uitgedachte personen. Jammer alleen dat de verta ling van het gesproken woord in dit eerste klas product zo veel te wensen over laat. E. K. „Star lift" (Rembra n ct t) is een Ame rikaanse showfilm, die werkelijk niet het peil haalt dat men minimaal eisen mag. Doris Day fungeert als trekpleister, maar doet al heel weinig en voor de rest is het een wirwar van show en sentimentalitei- ten, die niet zeer genietbaar zijn. De smaak van het Europese publiek wordt door Hol lywood blijkbaar toch wel erg laag aange slagen. J- L. „Meisjes in uniform". (Fr ans Hal s) is een oud Duits product, dat voor de oor log groot succes had en wellicht ook thans nog belangstelling zal ondervinden. „Het meisje zei „Nee"". (Lux or). Een genoegelijk maar niet bijster brilliant co- medietje over een meisje, dat meent, dat de vrouw er in het huwelijk bekaaid af komt en dat zichzelf bestand tegen manne lijke charmes waant. Zij schrijft een boek over dat standpunt, dat zoveel opgang maakt, dat zij prompt bezoek krijgt van een fotograaf van „Life", die een reportage komt maken over het wonderlijk ver schijnsel van een knap meisje, dat bezwa ren tegen de liefde heeft. Uiteraard wor den die bezwaren tenslotte overwonnen. David Niven is de fotograaf, maar zelfs deze bekwame Britse acteur krijgt het niet voor elkaar het geval de lichtvoetige char me te geven die het eigenlijk nodig heeft. Het is nu een klucht op klompen, die overi gens nog best genietbaar is. W.L.B. „Het zwaard van Monte Christo" (City) De boeiende verhalen van de grote Fran se verteller Alexander Dumas zijn door Hollywood reeds in velerlei vormen gepo pulariseerd en ook deze technicolor is daar een voorbeeld van. John De rek zal de toe schouwer op aantrekkelijke wijze doen kennismaken met de roemruchte graaf van Monte Christo en allerlei romantische avonturen, verrassende intriges en huive ringwekkende gevechten, die met deze naam samenhangen. „Het spook van de prairie" (S p a a r n e) Een edel duo, Bill Elliott en een jongetje, dat als de Kleine Bever bekend staat, springt in de bres voor een argeloze gravin, die een huwelijksaanzoek krijgt van een man, die slechts op haar goud belust is. Deze schurk ontziet zich geen gewelddaden en hij zal dan ook moeten ervaren, dat de vechters voor het recht daar al evenmin voor terugdeinzen. Inplaats van goud krijgt hij ketenen. Ook Gene Autrey draaft en schiet weer in het Spaarne-programma en wel in de tweede film daarvan „Het land van Mexico". In verschillende gemeenten in de Al- blasserwaard komt varkenspest voor. Tot op heden werden op ten minste tien bedrijven ziektegevallen gesignaleerd en het aantal varkens dat aan de ziekte bezweek of af gemaakt moest worden bedraagt naar schat ting ruim tweehonderd. (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag heeft de formateur achter eenvolgens een onderhoud gehad met het Eerste Kamerlid prof. L. J. C. Beaufort (KVP), het Eerste Kamerlid ir. E. H. A. Kraaijvanger (KVP) en de oud-staats secretaris prof. mr. Van der Grinten, de derde KVP-cr, die die middag verschenen is. Eindelijk, zij het een beetje als mosterd na de maaltijd, heeft mr. Donker het over zich kunnen krijgen in zo verre enig licht te verschaffen, dat hij aan hen, die de open bare mening hebben voor te lichten, heeft laten weten dat niet alle heren, die hij tot dusver gesproken heeft, door hem voor het ministerschap zijn uitgenodigd, maar dat hij sommigen geraadpleegd heeft om advies van hen te krijgen. Ten aanzien van wie dit laatste gold heeft de formateur niet mede gedeeld. Intussen is er alle reden om aan te nemen dat prof. Beaufort om een advies is gevraagd, dat betrekking zou kunnen hebben op personen uit de KVP-kring, die de formateur verder misschien zou kunnen polsen. Wat het bezoek van de oud-staats secretaris betreft, zij op het ogenblik vol staan met de kanttekening, dat enerzijds het tussen de Kamer en de heer Van der Grinten, toen deze nog staatssecretaris was, piet goed boterde, maar dat anderzijds deze figuur zeer in aanzien schijnt te zijn bij de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der KVP, prof. Romme! Ir. Kraaijvanger is een voortreffelijk senator, man van grote deskundigheid in het bijzonder op het ge bied van Wederopbouw, die intussen even tueel ook het ministerie van Verkeer en Waterstaat best voor zijn rekening zou kun nen nemen. Maar de heer Kraaijvanger staat aan het hoofd van een bloeiend ar chitectenbureau in Rotterdam. Het is dus op zijn zachtst uitgedrukt de vraag of deze in de gegeven omstandigheden wel bereid zou zijn om zijn zaken vaarwel te zeggen teneinde een ministersportefeuille te aan vaarden. Mij is het bekend, dat hij ook vroeger gemeend heeft dit offer niet te kunnen of te mogen brengen. De formateur zou gisteravond niets doen, maar dat hoeft natuurlijk nog niet te betekenen, dat hij is gaan zitten duimen. Het kan zijn dat hij bij zichzelf de voorlopige rekening is gaan opmaken. Vanmorgen ontving de formateur minis ter Rutten, die dus nu voor de tweede keer is verschenen, terwijl ditzelfde in de loop van de morgen ook het geval zou worden ten aanzien van minister Stikker. Daarna zou de formateur wederom prof. Beaufort ontvangen, naar alle waarschijnlijkheid om nogmaals met deze figuur, die naast prof. Romme grote invloed in de K.V.P. heeft, het nodige overleg te plegen. Het ligt in het voornemen van mr. Don ker om gedurende het weekeinde zijn for matie-arbeid even stop te zetten. In Groningen is enkele dagen geleden 's nachts om één uur een inspecteur van politie door vijf mannen van achteren aangevallen. Hij moest verscheidene stom pen en trappen incasseren, maar kon zich toch tijdens de vechtpartij een vage voor stelling maken van hun signalement, ten gevolge waarvan zij in de loop van de volgende dag, na een intensief onderzoek, konden worden gearresteerd. Het bleek dat zij wraak hadden willen nemen op deze inspecteur, die een avond tevoren had ingegrepen in een vechtpartij, waarbij zij betrokken waren. Hedenavond van zeven uur tol half acht zendt de Vara over Hilversum I voor de 250ste keer de Artistieke Staalkaart (actua liteiten op kunstgebied onder redactie van Rutger Schoute en Max Dendermonde) de aether in. Een jubileum, waarbij wel even stilgestaan mag worden, want een dergelijk feit betekent in ons over het fieheel geno men waarlijk niet zo rooskleurige omroep bestel een uitermate verheugend verschijn sel, te meer daar de samenstellers er in ge slaagd zijn hun wekelijkse programma nog steeds even fris te houden als toen zij er zes jaar geleden mee begonnen. Pas de laatste drie jaar is er overigens een weke lijkse uitzending, daarvoor was er van een geregelde verschijning van dit enfant ter rible geen sprake. Op het gebied van het gesproken woord is de Artistieke Staalkaart stellig een van de meest beluisterde radibrubrieken. Dat blijkt onder meer uit de vele, doorgaans van bewondering getuigende, schriftelijke reacties die men in de studio ontvangt. Zoals men waarschijnlijk wel weet bestaat het programma doorgaans uit korte be schouwingen (meestal met een tijdsduur van vier of ten hoogste vijf minuten) over toneelvoorstellingen en cabarets, daus- recitals en balletvoorstellingen, films en exposities van beeldende kunst, afgewis seld met kleine berichten en opgeluisterd of toegelicht met brokstukken (soms ironi serende) muziek, fragmenten of scènes uit besproken opvoeringen en interviews. Bij uitzondering wordt de gehele rubriek wel eens aan één onderwerp gewijd, bijvoor beeld het Holland Festival of de jaarlijkse Boekenweek Zo langzamerhand is er een vaste kern van medewerkers gevormd, waarvan Jac. van der Ster, Simon Carmiggelt, Charles Boost, Alfred Kossman en niet te vergeten Jacqueline Lamers de meest gehoorde zijn. Op een deze week te Amsterdam gehouden symposium waren de meeste medewerkers tezamen met enige Vara-functionarissen en journalisten bijeen om te redetwisten over de mogelijkheid van een nieuwe vorm. Een proefuitzending leverde daarbij ruim schoots stof voor een debat. De redactie heeft namelijk, vrezend in routine vast te lopen, een proef genomen met het gieten van de Artistieke Staalkaart in de vorm van een gesprek rond de tafel, waarbij de BINNENLAND Vandaag viert prof. mr. I. B. Cohen zijn 85ste verjaardag. Prof. Cohen is in universi taire kringen een bekende figuur. Jarenlang is hij buitengewoon hoogleraar aan de uni versiteit te Groningen geweest. Van 1931 tot 1935 was hij er hoogleraar in het agrarisch recht, het burgerlijk recht en dc inleiding tot de rechtswetenschappen. Voorts is hij advo caat en procureur te Groningen geweest en ook enkele jaren in Den Haag. Van 1935 tot 1939 was hij lid van de Gedeputeerde Staten van Groningen. In Tilburg is vanmorgen de 125.000ste inwoner geboren. Het is Arnoldus Franciscus Petrus Engelbertus van Woerkom cn hij woont in de Hoefstraat 190 a. Arnoldus is het vijfde kind in het gezin van de meubelhan delaar J. F. C. van Woerkom. Traditiegetrouw zal dit jaar in Ede de heideweek weer worden gehouden. De V.V.V. in Ede, heeft voor de week van 1623 Austustus een feestprogramma samengesteld. In het openluchttheater zal door de Plankc- niers onder regie van Jan Lemaire Jr. een opvoering worden gegeven van Shakespeare's „Vrolijke vrouwtjes van Windsor". Verder staan een vossenjacht, een operette, zwemwedstrijden, een bonte avond en een concert door de Marinierskapel en het mannenkoor „Orpheus" uit Schiedam op het programma. Voor het negende achtereenvolgende jaar heeft het West-Indisch bedrijf van de K.L.M. op Curagao van de „Inter-American Safety Council Inc." een veiligheidscertifi caat ontvangen. Dit cerfificaat werd ditmaal uitgereikt voor het jaar 1951. waarin dit KL.M.-bedrijf 112.618 passagiers heeft ver voerd die tezamen een afstand van 61.714.000 km. hebben afgelegd. Sinds 1943 heeft dit bedrijf van de K.L.M. elk jaar deze onder scheiding ontvangen. De 29-,jarige constructieschilder H. H. uit Rotterdam, die ervan beschuldigd was, zijn vrouw met de scherpe kant van een mes te hebben geslagen, is hedenochtend door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek geëist. In 's Hertogenbosch is Donderdag het zilveren jubileum gevierd van de R.K. her stellingsoordvereniging Mgr. Mutsaers. Deze vereniging exploiteert een sanatorium in Venlo. Op 20 Augustus zal het echtpaar Wouter de Ruiter en Willempje Adriana de Ruiter sprekers elkaar in de rede kunnen vallen! de Ruiter in Hardinxveld zijn diamanten Twee Japanse kinde ren wonnen onlangs een in hun vaderland uitgeschreven opstel wedstrijd, waarvan de hoofdprijs bestond uit een retourtje Helsinki met verblijf geduren de de Olympische Spelen. Dezer dagen kwamen zij uit de Finse hoofdstad en verbleven een poos op Schiphol. De jonge man Othani (11) en het meisje Sugiyama (12) mochten zich in veler belangstelling verheugen, natuurlijk ook al door hun mooie kleren. Vragen van AR-Kamerlid Het Eerste Kamerlid de heer Rip (A.R.) heeft aan de minister van Verkeer en Wa terstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: Heeft de minister voor het orga niseren van de internationale luchtvaart show Ypcnburg (I.L.S.Y.), op 2 en 3 Augustus vergunning of ontheffing ver leend op grond van de bepalingen van de luchtvaartwet en de besluiten ter uit voering van deze wet? Zo ja, kan de mi nister dan mededelen, welke voorwaarde aan het verlenen van deze vergunning of ontheffing waren verbonden? Indien onder deze voorwaarden ook was opgenomen de bepaling, dat op Zondag 3 Augustus, de demonstratiebanen bij het vliegen zoda nig moesten worden gekozen, dat in elk geval tijdens de kerkdiensten niet op ge ringe hoogte boven de bebouwde kommen van de gemeente Rijswijk en de omliggen de gemeenten zou worden gevlogen, is het de minister dan bekend, dat aan deze voor waarde niet is voldaan? Is het de minister bekend, dat, hoewel door de organisatoren van genoemd vliegfeest onder meer aan het gemeentebestuur van de gemeente Rijswijk dergelijke toezeggingen zijn ge daan, aan de voorwaarden, in de vorige vraag bedoeld, indien zij zijn gesteld niet de hand is gehouden en dat tussen vijf en kwart over vijf uren in de namiddag van 3 Augustus, dus |ijdens de kerkdiensten, in elk geval boven de gemeenten 's-Gi-a- venhagc, Voorburg en Leidschcndam op zeer geringe hoogte werd gevlogen en dat door het zware gedreun en de veroor zaakte explosieve geluiden de kerkdien sten in deze gemeenten op ernstige wijze zijn verstoord? Is d$ minister bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van deze ernstige verstoring van de Zon dagsrust? Indien de in de vorige vragen genoemde klachten juist worden bevonden, welke maatregelen denkt de minister te nemen ten einde herhaling van dergelijke verstoringen op Zondag in de toekomst te voorkomen? Is de minister bereid er toe mede te werken, dat dergelijke demon straties in de toekomst niet meer op Zon dag doch uitsluitend op werkdagen zul len worden gehouden? en vragen stellen. Er waren nogal veel te genstanders van dit experiment omdat men het gevoel kreeg dat door de voorge stelde methode het element van gerichte spanning zou verzwakken, dat het te veel een geformeerd onder-onsje zou worden en aat de critische commentaar aan persoon lijk gezag zou inboeten. Het laatste woord is hierover nog niet gesproken en voorlopig zal alles wel bij het oude blijven. Maar de mogelijkheid van gesprekken over bepaalde onderwer pen is voor de toekomst zeker niet uitge sloten en kan stellig een nieuwe levendig heid aan de uitzending toevoegen. Het was voor de deelnemers aan het debat een grappige sensatie aan het daarop volgende diner hun eigen argumenten te kunnen be luisteren, want het bleek dat tijdens de woordenwisseling een radio-technicus zich tussen de gasten had bewogen met een mi crofoon in zijn binnenzak en een minia tuurzendertje in de voering van zijn col bertje, dat in draadloze verbinding stond met het omroeplaboratorium, waar het in vermeende vrijheid gesprokene op de band werd vastgelegd. Misschien kan men er hedenavond in de huiskamer iets van horen. Maar hoe dan ook: proficiat re dactie! Honderden vacantiegangers houden zich dagelijks op bij de vliegbasis Soesterberg om de oefenvluchten van de Gloster Meteor-straaljagers te zien. Deze belang stelling voor de militaire luchtvaart heeft bij de burgemeester van de gemeente Soest, mr. S. P. baron Bentinck, het plan doen rijpen uit de burgerij van Soest een comité te vormen dat tot taak krijgt deze toe schouwers antwoord te geven op de vele vragen, die zij plegen te stellen. Teneinde dit plan te verwezenlijken heeft het comité zich om medewerking tot de luchtmacht autoriteiten gewend. Als gevolg hiervan zal van 16 tot en met 22 Augustus op een afgesloten gedeelte van de vliegbasis Soes terberg, bij de Veldmaarschalk Montgome- ryweg ene kleine luchtmacht tentoonstel ling worden gehouden. Bestuur RKSV „Velsen" Na de jaarvergadering is het bestuur van de RKSV „Velsen" als volgt samenge steld: J. W. A. Westerhoven, voorzitter; A. Hoogendijk, secretaris; J. R. N. Cottaar, penningmeester; C. Nijssen, tweede voor zitter; A. Reyerse, tweede secretaris; J. M. de Graaf, tweede penningmeester; H. Timmer, D. Nijssen, C. Bruin, H. Kaasen brood en H. Spanjaard, commissarissen. Vrijdagavond is er op het Santpoortse feestterrein mastgeklommen, dat het een aard had en dat was dan alweer de laatste van de wedstrijden, die gedurende deze week zijn gehouden. De belangstelling was er bijzonder groot voor, zodat de auto scooters en de andere vermakelijkheden eigenlijk wel hadden kunnen sluiten. Het is lang niet gemakkelijk gebleken voor de deelnemers om een der begerens waardige prijzen naar beneden te brengen. Op verschillende manieren is er door de klimmers getracht de gladheid van de paal te overwinnen en dat het aan aanmoedigin gen niet ontbrak, hoeft geen betoog. De een probeerde het, door zijn handen met ge malen krijt in te smeren, de ander met zand, maar tot enerm vermaak van het pu bliek gleden de klimmers meestal weer, als ze halverwege waren, naar beneden zonder een prijs. Eindelijk werd besloten di? ring, waaraan de prijzen bevestigd waren, iets te laten zakken. Dit was voor de klimmers een be langrijke steun en weer gingen ze met taaie volhaarding de paal in. Eindelijk mocht het P. van Tichelen gelukken een prijs te bemachtigen. Dit vuurde de ande ren aan en spoedig volgde Jaap Jack als tweede. Onder luid applaus werd N. van Dam de derde die met een prijs naar be neden kwam. bruiloft vieren. Zij zijn 85 en 83 j.-.ar oud. De invoercommissie van de West- Duitse regering heeft toestemming gegeven voor de invoer uit Nederland van boter ter waarde van 2.400.000 Duitse mark en van gezouten haring ter waarde van 600.000 Duitse mark. HAARLEM EN OMGEVING Het kinderhuis Duero aan de Schoter singel 81 bestaat op 14 Augustus twaalfenhalf jaar. In het begin van 1940 is men begonnen met de verpleging van een kind. In de loop der jaren breidde het aantal zich uit en thans is er plaats voor veertig meisjes en jongens. De leiding onderhoudt een prettig contact met gemeentelijke autoriteiten bij het opne men van kinderen. Gekozen is tot hoofdingeland voor het ongebouwd eigendom in het eerste kies- dictrict (hoofdplaats Bloemendaal) van Rijn land de heer J. L. Prins te Overveen cn tot hoofdingeland en hoofdingeland-plaatsver vanger voor het ongebouwd eigendom in het tweede kiesdistrict (hoofdplaats Haarlem- merliede en Spaarnwoude) zijn respectieve lijk gekozen de heer J. P. Rijnierse te Sloten en de heer D. J. van Schie te Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 10 Augustus waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheken: Ingaande Zaterdag 18 uur, Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de doktoren in Bloe- mendaal-clorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door dc arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12. Bloemendaal, telefoon 22261. In het zelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk. Bloe- mendaalseweg 307. Overveen. telefoon 12698, b.g.g. 14424. De dienst van de apotheken voor Over veen. Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Maandag morgen acht uur verzorgd door de Elswout- apotheek (drs. A. P. W. van der Ham). Bloe- mendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-sta tion, telefoon K 2560 8249. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort is verhin derd op Woensdag 13 Augustus zijn Weke lijks spreekuur te houden. ZOMER BRIDGE-DRIVE De Zandvoortse bridgeclub houdt haar tweede zomer bridge-drive voor badgasten en inwoners op Dinsdag 19 Augustus in hotel Keur. Er zal worden gespeeld in de hoofd-, eerste cn tweede klasse. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adirana Maria en Marianna Johanna Maria, d. van C. H. Dofferhof en A. M. v. d. Berg; Sebastanus, z. van B. L. Lie- verse en C. M. Meeuwissen; Christina Theo dora Maria, d. van Ch. M. v. d. Meer en E. C. J. A. Mooiekind; Johanna Elisabeth, d. van L. L. Bisschops en A. M. Berbee. GETROUWD: J. W. Boer en E. Buurman. OVERLEDEN: Willem Faas. echtg. van E. M. J. Dorrestein, oud 61 j.; Marinus v. d. Berk, wedn. van M. C. van Weel, oud 79 j, STRAATPREDIKING Zaterdagavond straatprediking op de hoek Wagenstraat door ds. W. de Graaf. ZONDAGSDIENST DOKTOREN A.s. Zondag wordt de medische dienst waargenomen door dr. F. J. L. M. Haase, Achterweg 42, tel. 3685. DOKTERSDIENSTEN Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. Van Haeringen. Halfweg-Zwanenburg: dr. Rijnders. ZONDAGSDIENST Op 10 Augustus wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. G. Man schot, Rijksstraatweg 13, tel. K 2502 430.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5