tv „Boerenbedrog" zegt Bioscoopbond Schilderijen en beeldhouwwerken in de Vishal bijeengebracht -Clowntje Rick Over Haarlemse verlaging van vermakelijkheidsbelasting SLEUTEL WEG? Kampioenschap van Nederlandse paarden ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nachtdienst apotheken Burgerlijke Stand van Haarlem DE SLEUTELSPECIAL3ST" „Spelen" voor de jeugd in Zwolle Waterpolo HVGB naar België en Frankrijk Expositie van betekenis dank zij Schrikker Voor de kinderen Wielrennen Vinken vierde in de derde étappe Coppi blijft rijden Golf Open kampioenschap van België Tennis Fenny ten Bosch en Koerts winnen het jeugdtournooi Athletiek Harry de Kroon derde in Solingen Wedvlucht „De Koerier" Uitbreiding van het Van Leeuwenhoekhuis Schiphol in zes jaar 4.5 millioen bezoekers MAISON „MARCEL" FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin 4 Enkele weken geleden hebben B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voor gesteld de vermakelijkheidsbelasting voor vertoning van zogenaamue cultureel ge keurde films van 35 tot 10 te verlagen tot een maximum van zes van dergelijke films per bioscoop en per jaar. Tevens werd voorgesteld het heffingspercentage voor journaalvoorstellingen in de ochtend uren tot 20 te verlagen. Een en ander is in de zitting van 16 Juli zonder hoofde lijke stemming aangenomen. In de motivering van dit voorstel werd onder meer gezegd dat er in 1951 negen van de bovenbedoelde films („artikel 1" - films) in Haarlem werden vertoond, ver deeld over drie theaters gedurende tien weken. De bruto-ontvangsten in deze periode bedroegen 55.603,40 en de netto ontvangsten (na aftrek van de belasting) ƒ41.188 of gemiddeld per week ƒ4118. In de overige 146 vertoningsweken bedroegen de ontvangsten na aftrek ƒ819.060 of netto per week 5610, waaruit blijkt dat het uit brengen van cultureel gekeurde films een vrij groot risico voor de exploitanten be tekent. Berekend werd dat het verlies aan opbrengst van vermakelijkheidsbelasting bij de nieuwe regeling 28.000 zal bedra gen. Bioscoopbond noemt feiten In het Officieel Orgaan van de Neder landse Bioscoopbond van 7 Augustus 1952 wordt hieraan onder de titel „Boeren bedrog" een beschouwing gewijd, die be gint met vast te stellen dat het gemeente bestuur van Haarlem eindelijk deed wat in tal van andere gemeenten reeds jaren prac- tijk was. Maar, zo gaat dit artikel verder, het is voor iedere insider duidelijk dat hier boerenbedrog wordt gepleegd op cultureel terrein. "Want wat zijn de feiten: „Wanneer volgens de nieuwe regeling in derdaad elke bioscoop per jaar zes „artikel l"-films gedurende een week zou vertonen, dan zou afgaande op de gemiddelde bruto-weekrecettes circa 182.000 (in clusief vermakelijkheidsbelasting) worden ontvangen. Hiervan wordt thans door de gemeente aan belasting geïncasseerd 7/27 ofwel cirea 47.000. Volgens de nieuwe regeling zou de gemeente incasseren 1/11 ofwel ongeveer 16.500. De practijk is echter een geheel andere. In de eerste plaats is een „artikel l"-film gemiddeld niet van het commerciële gehal te waarmede de normale recettes worden behaald. Het totaal blijft veeleer onder het gemiddelde. Twee weken per jaar In de tweede plaats zijn er geen 42 „arti kel" l"-films per jaar beschikbaar. In zes jaar tijds werden in totaal 80 hoofdfilms „artikel 1" gekeurd, waarvan de meeste voor openbare vertoning geschikt waren. Dit betekent een gemiddelde van circa 13 films per jaar. Aannemende dat het moge lijk zou zijn de levering zodanig te doen geschieden dat ieder theater twee „artikel 1 "-films zou kunnen vertonen hetgeen, de vrije concurrentie in aanmerking geno men, niet het geval is, zodat het ene theater veel meer van deze films ter beschikking zal kunnen krijgen dan het andere dan komt het voor het gehele Haarlemse bios coopbedrijf neer op ongeveer twee volle dige vertoningsweken per theater per jaar. Dit betekent dat met „artikel l"-films een gemiddelde recette wordt ontvangen van in totaal ongeveer f 62.000. Hiervan moest volgens de vroegere regeling f 16.074 aan vermakelijkheidsbelasting worden betaald; volgens de nieuwe regeling zal dit f 5.636 zijn, zodat de thans van kracht zijnde rege ling de gemeente geen f 28.000 gaat kosten zoals B. en W. hebben gesuggereerd, maar in het gunstigste geval ruim f 10.000. Zelfs indien wij, aannemende dat de culturele keuring iets meeloopt, een toegift zouden geven van één week, dan nog komen wij maximaal op de helft van wat B. en W. voorrekenen. „Goochelpartij" Het „mundus vult decipi" geldt ook hier. De wereld wil bedrogen zijn, kennelijk ook Firma C. G. Loomeijer en Zn, Barteljoris- straat 11, telefoon 10175; Frans Hals-Apo theek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946; Apotheek 't Gildehuys, Koninginne weg 3, telefoon 12038. HAARLEM, 8 Augustus 1952 BEVALLEN van een zoon: 7 Aug., A. E. van O verveldSmits; W. WiedijkBeddai; J. C. M. Veldt—Goddijn; G. ter Maat—Wop- penkamp; 8 Aug., J. Grotendorstde Jong; G. K. C. GerritsenHarmsen. BEVALLEN van een dochter; 7 Aug., Chr. ReijnhoudtHeemskerk; M. W. A. Vromans Cornelissen; 8 Aug., M. C. Ramaker— Heesemans: A. van der HorstVis. OVERLEDEN: 5 Aug., F. W. van Werven, 74 j., Grote Houtstraat; 6 Aug., G. van Alem van Drie, 81 j., Zuidpolderstraat; J. van der HoeffDoes, 82 j., Kenaupark; J. A. Tende- loo, 60 j.. Gedempte Oude Gracht; G. Dries- senvan de Waterlaat, 78 j., Kamperlaan. de raad van de gemeente Haarlem. Deze slikte het maar weer, evenzeer als hij de goochelpartij van de Haarlemse wethouder van Financiën slikte, die sprak over een bedrag van f 1.630.000 aan ontvangsten in 1951 van de Haarlemse bioscopen, zonder te vermelden, dat daarvan f 423.000 aan de gemeentekas werd afgedragen. Als dan het raadslid W. Mensink de treu rige moed had om op te merken, dat het bedrijfsleven het zelf pas nog toestond dat er een bioscoop bijkwam, dan is dit wel een zeer slechte appreciatie van de vrijheid van concurrentie, welke binnen het kader van een gezonde regeling in ons bedrijf gelukkig nog altijd mogelijk is en waarvan het publiek belang slechts kan profiteren. Dit in voor het bedrijf ongunstige zin uit te leggen is wel een volledige omkering van waarden. Als tenslotte ditzelfde raadslid in de be trokken zitting van de raad naar voren bracht, dat de exploitanten hun kosten aan filmhuur niet noemen, dan kunnen wij op grond van de ons ter beschikking staande absoluut juiste gegevens verklaren, tot ge ruststelling van dit raadslid, dat de belas tingheffing nog altijd 30% meer bedraagt dan de gemiddelde kosten van het product op welks vervaardiging de gehele ex ploitatie is gebaseerd zulks tot schade van het publiek belang. Ontstaat er zo hier en daar eens een ex plosie in de vorm van een radicale sluiting, dan verwondert men zich, terwijl men er beter aan deed de befaamde verzuchting van Uylenspieghel tot de zijne te maken", aldus besluit de woordvoerder van de Ne derlandse Bioscoopbond zijn hierboven in extenso opgenomen betoog. ADVERTENTIE tf LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Na Helsinki Een paar Zwolse jongens van veertien jaar hebben het plan opgevat een sportfestijn geljjk aan dat van Helsinki te organiseren. De bedoeling is om deze Zwolse jeugdspelen van een tot en met vijf September te houden op het Wiihelmina-sportterrein. Er komt dan een fakkeldrager, er zal een eed volgens de Olympische formule worden afgelegd en de winnaars zullen, terwijl de muziek speelt, op het erepodium de hulde van de toeschouwers in ontvangst nemen Deze wedstrijden staan open voor jongens van elf tot achttien jaar en dus kan nog geen volledig „Olympisch" programma worden samengesteld. De jongens, geadviseerd door ouderen, hebben nu vastgesteld, dat er ge lopen zal worden op de 60 meter, 200 meter, 500 meter, 1000 en 1500 meter. Dan is er nog een hindernisloop. De athletiek wordt gecom pleteerd met vèr-, hoog- en polsstokhoog springen. De jeugdige organisatoren pogen thans zo veel geld in te zamelen, dat straks alle win naars het „goud", „zilver" en „brons" op de borst gespeld kan worden. De wedstrijden worden in de avonduren gehouden. Maandagmorgen vertrekt een tourploeg van HVGB, bestaande uit de spelers D. Bon- gertman, L. Eiff, W. Halsema, F. Michelsen, A. Nater, A. Rol en W. Vosman naar België en Frankrijk. Op 11 Augustus zal in Luik een waterpolowedstrijd gespeeld worden tegen de Mava Club. In Mulhousen zal aan enkele zwemnummers en estafettes worden deel genomen en zal een waterpolowedstrijd wor den gespeeld tegen CNM. HVGB verliest In Bilthoven is een waterpolotournooi voor hoofdklassers gehouden waaraan werd deel genomen door HVGB uit Haarlem, GZC uit Gouda, SVH, Rotterdam en HSPC uit Den Haag. In de eerste ronde kwam HVGB uit tegen GZC. In de eerste speelhelft wisten de Gou wenaren een voorsprong van 10 te behalen. In de tweede speelhelft moest een speler van GZC het water verlaten, waarna HVGB gelijk maakte. Na het nemen van strafwor- pen bleef de strijd onbeslist. Door loting werd GZC toen winnaar. In de voormalige Vishal te Haarlem is gisterenavond een tentoonstelling geopend van werken van de schilders L. Filarski, J. G. den Hengst, T. van der Molen en C. A.. B. Bantzinger en van de beeldhouwers Nico Onkenhout en Kees Schrikker, die gehouden wordt onder de auspiciën van de kunsthandel Leffelaar. De groepering lijkt nogal willekeurig en er zijn aanzienlijke verschillen in kwaliteit. Daar de schilderijen in het lagere gedeelte achter de brede stenen banken in een milde schaduw hangen, werkt het contrast niet al te storend. Is dit geringe licht voor het zien van de uitstekende gouaches van Filarski een nadeel, voor de aan een te veel aan goedkoop effect laborerende schilderstuk ken van Den Hengst is deze schemer be slist weldadig. Met hun vieve en spranke lende kleurtjes geven ze overigens wel een levendige impressie van Hollands en uit heems stadsleven. Van veel hoger gehalte zijn Filarski's landschappen, die hoofdza kelijk in het Zuiden van Frankrijk zijn ontstaan. Er zijn enige gouaches van ha ventjes die de plezierige indruk, die de be zoeker twee jaar geleden reeds van zijn werk kreeg, helemaal komen bevestigen. Minder enthousiast ben ik over de olie verfschilderijen van Van der Molen. Zijn tekeningen en gouaches, ook weer Zuide lijke landschappen verbeeldend, lijken mij beter maar toch ook wel een beetje opper vlakkig. De dekkende gouacheverf is wel een gevaarlijke techniek die heel gauw aanleiding kan geven tot kleurige effecten die op den duur niet bevredigen. Dat Bantzinger een knap tekenaar is, heeft hij al dikwijls bewezen. Deze mening komt hij hier nog eens kracht bij zetten door enige met de burijn in koper gestoken gravures. De koperen platen worden, zeer instructief, naast de afdrukken tentoon gesteld en het is stellig verbluffend te zien met welk een vaste hand Bantzinger een naaktfiguur met een gevoelige contour weet te omschrijven. Als men, zoals on dergetekende niet erg veel van het anecdo- tische in de beeldhouwkunst houdt, blijft er voor de in hout gesneden figuurtjes van een padvinder en een schoolkindje door Nico Onkenhout niet veel anders over dan waardering voor het vakmanschap en deze wil ik hem van harte gaarne verlenen. Professor Bronner, door Onkenhout gety peerd, te zien als een gemoedelijk man netje werkt bijna komisch, gezien de eer- bied-afdwingende steile houding van de schepper van het Hildebrandmonument. Wat de tentoonstelling tenslotte naar onze mening werkelijk betekenis geeft zijn de zeer fraaie beelden, die door Kees Schrikker werden ingestuurd. Vooral het in Franse kalksteen uitgevoerde tuinbeeld, een staande vrouwenfiguur voorstellend, is prachtig van behandeling en heeft in de buitenlucht een levendig patine verkregen. De expressie is parmantig en roept een glimlach van vertedering op. Het kleine brons van een voortschrijdend meisje is de uitkomst van een waakzame en gevoe lige aandacht. Schrikker is een van onze weinige beeldhouwers die z'n in ceramiek uitgevoerde plastieken gedeeltelijk met een zachte kleur verlevendigt en hij bereikt hiermee heel mooie resultaten. Zie zijn portret van een Spanjaard, het reeds eer der geëxposeerde damesportret en de aller aardigste klemplastieken die in de vitrine zijn uitgestald. Dat de Vishal vooral voor beeldhouw werk, maar ook voor tekeningen en schil derijen, blijkt te voldoen is verheugend. Dat de heer Leffelaar met zijn onvermoei de ondernemingslust ook deze ruimte van tijd tot tijd kan gebruiken voor het houden van tentoonstellingen is heel pleizierig en dat zijn voortvarendheid hem wel eens parten speelt, waar het de selectie betreft, zal ieder hem gaarne vergeven als men. bedenkt dat er aan de andere kant soms zó lang gewikt en gewogen wordt, dat het oorspronkelijk élan er bij inschiet. De ex positie is Vrijdag met een inleiding door H L. Prenen geopend. OTTO B. DE KAT Hilversum krijgt Zondag in het Sport park een vloedgolf van dravers te verwer ken. Niet minder dan 140 paarden zijn aan gegeven, zodat het er naar uitziet, dat niet minder dan 11 nummers verwerkt moeten worden. Het belangrijkste van de dag is het Kampioenschap Nederlandse Paarden, waarin al de huidige cracks zijn vertegen woordigd, zelfs in zo'n getal dat een regel matige start en course vrijwel uitgesloten geacht moeten worden. De strijd om de 6.000.zal er echter niet minder span nend om zijn. Veel belangstelling zal uit gaan naar de verrichtingen van Mac Kinlcy, die voor het eerst in zijn carrière tegenover zulk een select gezelschap komt te staan. Het is echter de vraag of Geersen hem verkiest, daar hij in Notekraker S een ten minste even groot kanspaard heeft, die bo vendien een betrouwbaarder starter is. Madame B heeft de afstand tegen en zal eveneens als de keuze Wagenaar (Leo Ax- kit, Narciso van Zora) het onderspit moe ten delven tegen de keuze van Geersen. In dien Nellie Gregor en Kalida aan de start een gunstige positie loten mogen hun kansen op een zege niet worden verwaarloosd. In het amateursnummer kan de korte- baan-stal Hart met Louis FH en Marry Si mons profiteren van de vrij korte afstand, die deze snelle paarden in staat zal stellen Oiseau en Leonidas G achter zich te hou den. In de Noordelijke Nestkuiken S schuilt met een goede amateur nog een gevaarlijke outsider. De wispelturige Petronella maakt in de Brother Hanover-prijs opnieuw een uit stekende kans om profiterend van haar lage winsom de cracks Omar Spencer, Oc- tavianus K en Petulance K achter zich te houden. De Noordelijke pronvincies heb ben in Stal Bolt (Nora Spencer, Mcta Dy namic) twee goede vertegenwoordigers, doch daar deze paarden zelden op sintel- banen uitkomen moeten hun daden nog maar worden afgewacht, hoewel zij wel te vrezen zijn. In het nummer voor de 3-jarigen kan Quite Heny zijn klasse bewijzen tegen een collectie veelbelovende paarden. Zijn taak is zwaar, doch zijn snelheid en vechtlust worden voldoende geacht om Quick Star en Quick Hollandia G op de knieën te dwin gen. Bij de 2-jarigen beschikt Jan de Vlieger over een uitstekend stel paarden en indien dit nummer zou worden gesplitst, zou het niet verwonderlijk zijn als hij beide afde lingen, resp. met Rentinus en Reine d'Aster zou winnen. R. Petrosia en de keuze-Geer- sen vormen voor hem de ernstigste concur renten, waarbij zich tevens nog kan voegen Redloff VVB. In de overige nummers is het te ver wachten dat Geersen de beste plaatsen zal bezetten. Queen Belwin behoeft maar ge ringe vorderingen gemaakt te hebben om het openingsnummer vóór Peter Bond en Quichotte in haar voordeel te beslissen. Een even goede troef heeft hij in de Guy Hanover-prijs, waarin Postduifje G en Morning Star waardige representanten zijn uit zijn grote cavalerie, waartegen Oranje J en Or de Casindra hoe goed hun vorm ook is weinig in te brengen zullen hebben. Minder zekerheid heeft hij in de Evelyn Hanover-prijs met Napoleon, doch daar dit zeer snelle paard de laatste maal veel rus tiger was hebben wij zoveel vertrouwen in deze combinatie om hem uit dit grote veld als de vermoedelijke winnaar te tippen. Peter Chestnut en Otto H zullen er even eens bij zijn. c 14 Rick en Bunkie vonden het een prachtig avontuur, daar zomaar hoog op het dak in de goot te wandelenMaar.... hoe verschrikkelijk gevaarlijk dat was, en dat het vast niet mocht, daar dachten ze niet aan. Ja, zo zijn jongens. Ze denken er dikwijls niet hij na, of ze soms dingen doen, waar ze later spijt van zullen hebben! Zo ging het hier ook. Ze liepen achter elkaar door de brede goot, alsof dat maar heel gewoon was.Uit de hoogte keken ze op de straat neer, waar ze de mensen zagen lopen. „Ze moesten eens weten, dat wij hier lopen!", lachte Rick. „Ik geloof, dat ze...dat ze de politie zouden roepen!", meende Bunkie, die zich toch niet erg op zijn gemak voelde. „Ben je bang?", vroeg Rick. „Bang niet", zei Bunkie. „Kom, we gaan verder", zei Rick. En toen, opeenstoen schrok Bunkie. „Rick!" zei hij. „Rickkijk eensdaar komt iemand de ladder op!" Rick keek over de gootrand. Ja, warempel, Bunkie had gelijk.een werkman was bezig de ladder te beklimmen. Hij was al halverwege; over enkele ogenblikken zou hij boven zijn, en dandan zou hij hen zien! De Egyptische machthebber generaal Mohammed Naguib tezamen met mevrouw Doria Shafik, leidster van de Egyptische vrouwenbeweging tijdens hun conferentie, waarin de generaal haar mededeelde, dat hij vrouwen in militaire dienst zou „verwelkomen". Hij verklaarde, dat hij een voorstander is van het toelaten van vrouwen bij de gewa pende macht voor arbeid op kantoren, dienst doen als chauffetises, of voor het bedienen van afweergeschut. Toen mevrouw Shafik verklaarde, dat de vrouwen ook het stem recht wensten, antwoordde Naguib, dat hij deze kwestie voor het ogenblik moest laten rusten „totdat de zuiveringsactie in het land geëindigd zou zijn". Ronde van Duitsland De derde étappe van de Ronde van Duits land, HannoverEssen over een afstand van 255 km., is gewonnen door de Luxemburger Bintz in 8 uur 14 min. 40 sec. De uitslag luidde verder: 2. Kemp (Lux.) z. t.; 3. Saager (D.ld) z. t.; 4. Vinken (Ned.) 8.15.31; 5. Defeyter (België) z. t.; 6. Berger (D.ld) z. t.; 7. Müller (D.ld) z. t.; 8. Richter (D.ld) z. t.; 9. Born (Zwits.) z. t. Op de tiende plaats eindigde een groot peloton ex aequo in dezelfde tijd als Vinken. Hierbij bevonden zich onze landgenoten Janssen, Lambrichs, Smits en Van der Zande. Na de derde étappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. De Rijcke (België) 22.02.09: 2. Conté (It.) 22.02.22; 3. Kirchen (Lux.) 22.02.49; 4. Impanis (België) 22.03.22; 5. Born (Zwits.) 22.03.48 6. De San- tis (It.) 22.04.40; 7. De Feyter (België) 22.05.04. Lambrichs en Smits bezetten met 22.08.31 en 22.09.17 respectievelijk de dertiende en veertiende plaats. Volgens United Press heeft de Italiaanse wielrenner Fausto Coppi, die dezer dagen een lelijke val maakte, in het geheel niet besloten de wielrennerij er aan te geven. Integendeel, Coppi zal, zo gauw hij genezen is, de training hervatten. Hij hoopt in de komende herfst deel te nemen aan de Tour van Lombardije. Coppi brak bij zijn val een sleutelbeen en een schouderblad. In het in Spa gehouden internationaal open golfkampioenschap van België bezet bij de profs de Italiaan Casera na de eerste dag met een totaal van 143 de eerste plaats. In de eerste ronde noteerde hij 70 en in de tweede 73. De Belg De Vulder staat met een totaal van 144 (78 en 66) tweede en daarna volgt Denny (G. B.) met 145 (71 en 74). De Zuid-Afrikaan Wilkes en onze landgenoot Witte delen de vierde plaats met ieder 146. Witte kwam in de eerste ronde op 77 en in de tweede scoorde hij 69. Het Jeugdtennis-tournooi in Groenendaal om de Jhr. van Lennep-beker en Kea Bou- man-vaas is gewonnen door Koerts en Fenny ten Bosch, die in dit geslaagde tournament over alle linies de besten waren. Hoewel Kloezen in de halve finale tegen Koerts hevige tegenstand bood, bleef de Hagenaar tenslotte toch meester van het ter rein en ook in de finale was het spel van Koerts van dusdanige kwaliteit, dat de Haar lemmer Van der Stadt kansloos ten onder ging. Bij de meisjes zegevierde Fenny ten Bosch in de halve finale over Loek Akker man zonder dat haar overwinning daarbij ook maar een ogenblik in gevaar kwam en in de eindstrijd kwam ook mejuffrouw Van Grinsven er vrijwel niet aan te pas. De voorzitter van de commissie-jeugdzorg, de heer J. J. F. Gilliéron, reikte de prijzen uit. De resultaten van de laatste speeldag luidden: Jongens: (Jhr. van Lennep-beker): halve finale: Koerts sl. Kloezen 7—5, 5—7, 7—5; Van der Stadt sl. Goud 64, 64. Eindstrijd: Koerts sl. Van der Stadt 6—1, 6-2. Meisjes (Kea Bouman-vaas): halve finale: Fenny ten Bosch sl. Loek Akkerman 63, 6—0; Margriet van Grinsven sl. Jenny v. d. Linde 61, 63. Finale: Fenny ten Bosch sl. Margriet van Grinsven 6—1, 6—3. Tijdens in Solingen gehouden internatio nale athletiekwedstrijden won de Ameri kaan Gathers de 100 meter in 10,4 sec. vóór Geister (D.ld), die 10,5 sec. liet noteren. Ook op de 200 meter zegevierde Gathers. Met 21,3 sec. bleek hij aanzienlijk sneller dan zijn tegenstanders, van'wie Heise (D.ld) de beste prestatie (22,6 sec.) leverde. Op de 400 meter verscheen onze landge noot harry de Kroon aan de start. Veel suc ces was er echter niet voor hem weggelegd, want achter Geister, die tot 49 sec. kwam en diens landgenoot Cleve (50,5), eindigde de Trekvogels-athleet in 51,9 sec. op de derde plaats. Cleve nam de 800 meter in 1 min. 52,8 sec. voor zijn rekening, Lamers zegevierde op de 1500 meter in 3 min. 58,2 sec. en Herbert Schade (D.ld) behaalde op de 5000 meter de overwinning in 14 min. 24,6 sec. De Duitser Klophaus haalde bij het vèrspringen 7,21 meter en Mathias (V. S.) sprong 1,80 meter hoog. Bij de dames moest Maria Sander (D.ld) op de 100 meter de eer aan de Ameri kaanse Hardy laten in respectievelijk 11,8 en 11,9 sec., terwijl de 4 x 100 meter estafette in 47,3 sec. voor een Amerikaanse ploeg was. De postduivenvereniging „De Koerier" te Haarlem, hield een wedvlucht met jonge duiven, vanaf Maastricht. De duiven werden in vrijheid gesteld te 8 uur met Zuid-Westen wind. De prijzen werden als volgt behaald: J. Offerman 1, 3, 4, 16, 17, 34, 35, 39 en 40; J. Pieke 2, 21, 32, 48 en 49; KW Smit 5; J. Uittenboogaard 6, 18; A. C. Pieke 7, 13, 24, 38, 41; Th. v. d. Putten 8, 9, 33, 46; Th. Krou- wels 10, 22, 26, 43; P. Stokman 11, 25, 28, 31, 4-, J. S. Holster 14, 15; F. van Honschoten 19; J. v. Staveren 20: P. Dik 23: B. Hilbrink 27, 29; J. van Honschoten 30; J. Heerschop 36, 37, 50; J. F. Koedijk 42; O. Veeninga 45; I. J. v. d. Walle 47. De eerste duif werd geconstateerd 10.19 uur, de laatste duif 10.33 uur. Het bestuur van het Nederlands Kan kerinstituut heeft besloten tot de verbouw en de uitbreiding van de bestralingsafde ling van het Antoni van Leeuwenhoekhuis. Door deze uitbreiding zal de bestralings- therapeutische behandelingswijze van tu moren worden gemoderniseerd. Het werk is gegund voor ruim f 100.000 en wordt uitgevoerd onder leiding van de architect Blomhert. Daarnaast zullen nog belangrijke uitgaven worden gedaan voor de uitbreiding van het instrumentarium. Voor het grootste deel geschiedt de bekos tiging hiervan uit de opbrengst van de bij dragen der Bouwvak-arbeiders van de Haak-In-actie en van een destijds ver kregen bedrag uit een prijsvraag. Schiphol heeft vooral de laatste jaren grote belangstelling ondervonden van de zijde van het publiek. Onlangs passeerde de 500.000ste bezoeker van dit jaar de con trole en daarmede is het totaal aantal per sonen, dat sinds Juli 1946 Schiphol bezocht, gestegen tot ruim 4.5 millioen. Daarmede evenaart Schiphol de meest bekende toe ristische attracties in Europa, zoals bij voorbeeld de Parijse Eiffeitoren. ADVERTENTIE Permanent de Luxe 10.— Haarverven volgens het nieuwste systeem H. WAKKER Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 vertaald uit het Engels. 10) Hij was blootshoofds en hield een hand boven zijn ogen tegen de zon, om te zien of hij de mensen aan boord kon herkennen. Met zijn andere hand hield hij een grote Ierse setter vast, die als een bezetene te keer ging. „Zo'n dwaze jongen, om Jake mee te brengen. Hij zal nauwelijks in de auto erbij kunnen", merkte Olivia op. Haar stem klonk vertederd. Er was opeens de wens in haar hart, dat Fisk ouder dan 18 jaar zou zijn en Toni jonger dan 25Deze twee mensen zouden prachtig bij elkaar passen. Beiden hadden ze gezond verstand, gevoel voor humor en een onkreukbaar karakter. Olivia was helemaal niet roman tisch op het gebied van huwelijken. Ze wil de de toekomst van haar familie veilig ge steld zien. Maar het zou in deze alleen Nigel zijn, die in aanmerking zou kunnen komenZe vond echter zelf Nigel zo'n minderwaardige figuur, dat ze begreep dat er een wonder moest gebeuren, wilde ooit een meisje van enige kwaliteit ernstig over hem denken. Ze concentreerde haar ge dachten snel op iets anders en wuifde naar Fisk, die haar in het oog had gekregen en enthousiast zwaaide. Soms kreeg Olivia wel eens wroeging, dat ze Fisk hier vast hield. Maar ze kon het niet over zich verkrijgen het enige menselijke wezen om wie ze wer kelijk gaf en op wie ze ten volle kon ver trouwen, weg te laten gaan. Fisk was de -erste, die aan boord ging, toen het schip eenmaal goed en wel gemeerd lag. Hij was er nog eerder dan de officiële beambten. Deze glimlachten echter toegeeflijk. De Burdens waren onder en boven de wet op Flamingo Eiland. Fisk vloog op de rolstoel af en omhelsde zijn grootmoeder, terwijl de rode setter als een dolle om het groepje heensprong. „Dag, grootmama! Hoe gaat het. Hallo, Nigel, dag Juanita! Jullie hebben maar een fijne reis gehad. Ik wou dat u mij ook mee genomen had naar Londen, grootmama!" Fisk ratelde door, totdat eindelijk Olivia zich uit zijn omhelsing losmaakte en lachend opmerkte: „Ik had je toch nooit mee gekregen. Je laat die hond van je immers niet alleen!" Ze voegde er niet aan toe, dat ze Fisk niet meegenomen had naar Londen, omdat ze bang was geweest, dat hij er zou willen blijven en niet meer naar Floriana terug zou keren„Fisk, je vergeet je goede manieren", vervolgde ze. „Je hebt juffrouw Martin nog niet begroet. Mag ik je voorstellen, zuster Martin, mijn verpleegster, je mag haar ook Toni noemen. Toni, dit is mijn jongste kleinzoonZe legde de nadruk op „jongste" als wilde ze het verschil dat er tussen hem en Nigel be stond duidelijk uit laten komen. Nigel scheen hiervan niets te merken. Hoewel de neven niet op elkaar gesteld schenen te zijn, kon Toni toch niets ontdekken in de manieren van Fisk, dat op openlijke anti pathie wees. Ze voelde haar hand in zijn sterke jongenshand en ze keek in de blauw ste ogen, die ze ooit gezien had. „Excuseer me", zei Fisk met een grijns. „Ik ben altijd erg opgewonden als er zo iets sensationeels gebeurt, en dat is voor mij de aankomst van een schip altijd weer. Grootmama heeft ons over u in haar tele gram „Ik veronderstel, dat de anderen vreemd opgekeken hebben, toen ze hoorden, dat ik een verpleegster meebracht", merkte Olivia op. Fisk haalde zijn schouders op in een jongensachtig gebaar. „Ik weet het niet", antwoordde hij langzaam. Maar Toni zag even een schaduw over zijn aardige gezicht glijden. Verschillende ambtenaren waren nu aan boord gekomen, zowel van de douane- als van de emigratie-instanties, en er liepen allerlei mannen in witte pakken rond. Aangezien er maar weinig passagiers aan boord waren, konden de formaliteiten snel afgehandeld worden. Fisk fluisterde zijn grootmoeder toe: „Daar komt Carlos aan, grootmam, en die knaap daar bij de hoofdofficier is de nieuwe dokter." Olivia begroette haar administrateur met een vriendelijk knikje. „Goedendag, Carlos. Ik wil eerst zo spoedig mogelijk naar huis." Ze stelde Toni aan hem voor. De bruine ogen, die haar met één blik van top tot teen opnamen, waren in elk opzicht verschillend van Fisk's blauwe jon gensogen. Er was niets vijandigs of beledi gends in deze blik, maar ze voelde alleen, dat nog nooit in haar leven iemand haar op aiè manier opgenomen had. Ze voelde zich opeens een volwassen en bovendien aan trekkelijke vrouw. Er kwam een blos op haar wangen, waar over ze zich ergerde. Ze wist zelf niet waarom ze in Juanita's richting keek, maar tot haar verwondering zag ze het Spaanse meisje met een blik van intense verachting naar de administrateur kijken. Carlos was, zoals ze verwacht had uit de beschrijvingen, zeer knap om te zien. Hij was héél donker en jonger dan ze hem had voorgesteld. Wat ze niet verwacht had, was zijn onberispelijke kleding, zijn accentloze Engels en zijn gemakkelijke wereldse ma nieren. Hij was zeer beleefd tegen Olivia, maar er was niets onderdanigs in zijn hou ding en Toni waardeerde dit in hem. Hij had de brede schouders en smalle heupen van een athleet en het was duidelijk, dat hij veel aan sport deed. Toni, die zoveel met zieke en ongelukkige mensen te maken had gehad keek met welgevallen naar dit pracht-exemplaar van het menselijk ras. Nigel begroette Carlos op nonchalante wijze, haast met iets neerbuigends in zijn houding. Dit was iets, waardoor Toni zich nog meer tot deze man aangetrokken voelde. „Alles loopt uitstekend op Floriana", deelde Carlos met een vrolijke lach mede, en een diepe buiging voor Olivia makend, voegde hij er aan toe: „Het is een voorrecht, u hier weer in zo bloeiende gezondheid terug te mogen zien." „Ellendige vleier", mompelde Nigel zachtjes. Toni hoorde het echter. „Hoe zou ik anders dan in blakende welstand kunnen zijn na een heerlijke vacantie in Europa en een ideale zeereis", merkte Olivia op. En Fisk aan een arm trekkend, vroeg ze: „Wat bedoelde je daarnet met een nieuwe dok ter? Fairley is toch niet dood, is 't wel? Waarom heeft niemand me hier iets over laten weten?" Fisk keek zijn grootmoeder glimlachend aan. „Nee, Fairley is niet dood, grootmama. Hij heeft alleen vacantie genomen, een va cantie waarop hij zegt al vijfentwintig jaar recht te hebben. Hij is ergens op zee aan 't vissen". Olivia snoof verontwaardigd. „De oude dwaas. Op zijn leeftijd! Hij krijgt natuur lijk zonnesteek of valt overboord...*.". „Dr. Greville is zijn plaatsvervanger. Hij controleert momenteel juist enkele passa giers. Ik zal hem dadelijk bij u roepen". Olivia keek door haar lorgnet in de rich ting vari de jónge dokter. Ze vond het heel vervelend, dat dr. Fairley haar dit geleverd had tijdens haar afwezigheid. Deze nieuwe dokter was veel te jong, hij stond te lachen met de kapitein, terwijl hij keek naar de inentingen van de passagiers en iets op een lijst schreef. Zijn kordate, opgewekte ge zicht maakte de indruk, dat hij wel iets in zijn mars had, maar Olivia had haar dokter graag onder de duim en zo'n nieu weling was niet dadelijk zo ver te krijgen. „Mark!', riep Fisk vrolijk over het dek en zijn jonge stem klonk zo luid, dat ver schillende hoofden zich omdraaiden. De nieuwe dokter knikte hem toe en na enkele ogenblikken kwam hij op hen toe lopen. Zijn witte pak was niet zo vlekke loos als het behoorde te zijn, aangezien hij de halve nacht in het ziekenhuis bezig was geweest. Olivia maakte enkele opmerkin gen, die bedoeld waren dat de jonge dokter ze zou horen. ,Hij is veel te jong, Fisk. Fairlex begreep me, maar dat kan zo'n jonge man niet. Bovendien ziet hij eruit, alsof hij in zijn kleren slaapt." Het groepje, dat om de rolstoel verza meld stond, lachte. Toni kon niet precies uitmaken, of men de oude dame inderdaad heel grappig vond of dat men haar uitlach te. Maar ze voelde een blos van veront waardiging op haar gezicht komen en zag, dat ook Fisk ontstemd naar zijn grootmoe der keek. Intussen trad dr. Mark Greville, zonder zich ergens iets van aan te trekken, met een glimlach op Olivia toe en drukte haar hand. „U moet mevrouw Burden zijn. Harte., lyk welkom!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6