Bundeling van krachten, die alléén fascistische inslag gemeen hehben Onderzoek van het TNO in Kennemerland Europees novum De „bleke jongetjes", die Mussolini hielpen, zijn ook weer present HONDEN U zou willen jodelen!. „SOCIALE BEWEGING" IN ITALIË Gladiolenvergiftiging object voor natuurwetenschappelijke research In drie stappen naar oplossing Amsterdamse Beurs 10 dagen Oostenrijk f 135.- 5 dagen Parijs f 97.50 2 dagen Düsseldorf f 18.- 5 SCH3EPVAART Geen schadeloosstelling wegens varkenspest Velsens burgemeester in internationaal concours Weersgesteldheid bepalend Drie stappen A merikaanse apparaten Volgend groeiseizoen Schadevergoeding Aanvaring tussen Zweeds en Noors schip Fotocopieën Foto Hilarius WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Rome) In de laatste dagen van Juli hield de Italiaanse Sociale Beweging, een neo-fas- cistische organisatie, haar partijcongres te l'Aquila. Dit bewogen congres verdient alle aandacht. Verleden jaar werd het con gres met het ook op de te verwachten wan ordelijkheden verboden, maar thans, nu de wet tegen pogingen tot heroprichting van de fascistische partij de politie meer wape nen in handen geeft om excessen te voor komen, vond minister Scelba het ogenblik gekomen om dat verbod op te heffen. Het congres verliep dus zonder „Romeinse groeten", fascistenliederen of andere uiter lijkheden, die heimwee naar „vroeger" ver rieden. Er waren zelfs weinig ex-groot heden uit Mussolini's tijd aanwezig. De sfeer was die van de fascistische samen komsten vóór 1922: chaotische begripsver warring wanneer het er om gaat vast te stellen, wat men nu eigenlijk wil; een daai-door vaag partijprogramma en een verheerlijking van alles wat „Romeins" is. Sommige waarnemers hebben geschre ven, dat het geheel „nationaal-communis- tisch" aandeed, ons lijkt „nationaal-anar- chistisch" juister. Er zijn in de „Sociale Beweging" heel wat stromingen van de conservatieve groep, koningsgezind, die in het Zuiden over heerst, tot de kleine, maar strijdlustige „Milanese" groep toe, die republikeins is en een vèr doorgevoerd staatssocialisme voorstaat. Sommigen verdedigen vóór alles het eigendomsrecht en de priviléges der hogere standen; anderen gaan in hun strijd tegen kapitalisme en eigendom nog verder dan de communisten. De slotmotie van het congres stelt alle groepen tot op zekere hoogte tevreden, met uitzondering van een fel-linkse Mila nese groep, die zich om het weekblad „Popoio d'Italia" schaart. Die motie veroordeelt het communisme als „verloochening van de zelfstandigheid der menselijke persoonlijkheid en van alle geestelijke, nationale en religieuse waar den, vijand van de vitale belangen van het vaderland en van de Italiaanse bescha ving". Verder wordt verklaard, dat de bewe ging strijden wil „voor het algeheel herstel van het Italiaanse volk in al zijn heilige en onvervreemdbare rechten" (dit betekent een verwerping van het vredesverdrag). Op sociaal gebied wenst men „een gesocia liseerde economie op corporatieve basis". Het nieuwe statuut van de partij zal beginnen met de volgende preamisse: „De Sociale Beweging stelt zich ten doel de verwerkelijking van de corporatieve staat van de arbeid en beschouwt de repu blikeinse regeringsvorm als de enige, ter bereiking van dit doel geschikt". De talrijke koningsgezinde groep uit het Zuiden werd dus overstemd. Geen won der, dat de partij-secretaris, De Marsanich, nadat hij uitbundig was toegejuicht voor de gloedvolle rede, waarin hij uitvoerig verslag uitbracht over de eerste bewogen jaren van het bestaan der partij, onmiddel lijk daarop heftig werd aangevallen omdat hij bij de recente gemeenteraadsverkiezin gen in Zuid-Italië één lijn heeft willen trekken met de royalistische beweging van Lauro. De Marsanich is, zoals meer felle natio nalisten en leiders yan extremistische par tijen (men denke slechts aan Hitler, Stalin en Rosenberg) afkomstig uit een grensge bied, namelijk Triëst. Het is al een bejaar de persoonlijkheid met witte „kunstenaars manen", zeer welsprekend en doordrenkt van d'Annunzio's rhetorisch nationalisme; een man, die men niet mag onderschatten. Er is nog een tweede grote man in de beweging, de ,ere-voorzitter" Don Valerio Borghese. Van vaderszijde behoort hij tot de prinselijke Romeinse familie der Borg- Minister antwoordt Kamerlid Kikkert De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft het volgende ge antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid de heef Kikkex-t (C.H.) betreffende de bestrijding en het vergoeden van schade, ontstaan door de varkenspest. Het is hem bekend, dat in verschillende streken van ons land, en met name op de zandgebieden, de gevreesde varkenspest, zich voordoet en dat voor deze afgeslachte dieren geen enkele vergoeding wordt ge geven. De minister acht het niet gewenst dat een schadeloosstelling wordt gegeven. Wan neer op een bedrijf een of meer dieren door de varkenspest worden aangetast, worden door de Veerartsenijkuftdige Dienst de ge wone maati-egelen van isolatie, een ver- voerverbod en andere middelen ter voor koming van verspreiding van smetstof toe gepast. Afslachten wordt niet voorgeschre ven. Aangezien bij het voorkomen van deze ziekte meestal vrijwel alle varkens op het bedrijf, althans voor zover zij in dezelfde stallen zijn ondergebracht, ziek worden met de ernstige gevolgen daarvan (een zeer hoog sterftecijfer) wordt de eigenaars in hun eigen belang aangeraden de nog ge zonde "dieren te laten slachten, ten einde de schade tot een minimum te beperken. Een en ander moet als gewoon bedrijfs risico worden gezien, waarbij kan worden opgemerkt, dat voorbereidende entingen tegen deze ziekte op bedrijven, die nog niet zijn besmet, een zeer bevredigend resul taat geven. Men kan hierdoor bedoeld risico zo klein mogelijk houden. Burgemeester mr, M. M. Kwint van Vel- sen neemt deel aan het C.H.I.O. (concours hippique internationale officiel), dat op 6 September in Rotterdam wordt gehou den. Voor dit sportfestijn hebben Argen tijnen, Belgen, Engelsen, Fransen en Mexi canen ingeschreven. Burgemeester Kwint komt met zijn hunter Ballymonius uit in de zware klasse. heses, en zijn moeder is een Nederlandse, afkomstig uit de eeuwenoude Nederlandse „kolonie" in Smyrna. Borghese is een waaghals en ongetwijfeld een moedig man. Als zeeofficier heeft hij zich bijzonder on derscheiden. In de nacht van 18 op 19 De cember 1941 wist hij in de haven van Alexandrië binnen te dringen en daar twee Britse slagschepen, de „Queen Elizabeth" en de „Valiant" enorme schade toe te bren gen. Churchill beschrijft deze gebeurtenis als een der grootste rampen, welke de En gelse vloot in de laatste oorlog hebben ge troffen. Maar dezelfde Borghese werd in 1944'45, toen hij aan het hoofd van fas cistische benden in Noord-Italië optrad, be rucht door zijn koele wreedheid. Geen andere fascist wordt meer gehaat door de partisanen en waarlijk niet alleen door de communisten onder hen. De „beweging" heeft nog enkele andere leidende persoonlijkheden die meetellen, zoals Almirante en Roberti, twee gewiekste politici, die elk hun persoonlijke aanhang hebben, hetgeen bijdraagt tot het chaotisch karakter van de partij. De massa der „ka meraden" is van een vrij droevig allooi. De ouderen zijn grotendeels mensen, die in de fascistische tijd een of ander baantje had den, ergens in het groot of in het klein de lakens konden uitdelen en die nu „wegge zuiverd" zijn. Overal tegen Merkwaardiger zijn de zeer talrijke jon gere neo-fascisten. Een rechts liberaal journalist, die met de beweging sympathi seert, noemde ze „de bleke jongetjes". Zij zijn verbeten en in alle opzichten negatief, of wel: overal tegen. Zij haten zelfs de fas cistische leiders van gisteren, hoezeer zij het regime, vooral dat van de republiek van Salo, verheerlijken. De oude, „terugge keerde" politici van vóór 1922, de Gasperi, Don Sturzo, worden door hen gehoond. Zij verachten de monarchie en het huis Savoia, maar verachten óók de republiek. Tot het uiterst doorgedreven socialisatie is één van hun stopwoorden, maar de socialistenleider Nenni hebben zij doodgezworen. Truman zouden zij het liefst op een langzaam vuur tje roosteren tezamen met Churchill en het Atlantisch Pact wekt hun woede op, of schoon zij ook \veer anti-communistisch zijn. Zij noemen zich graag Katholiek, maar staan vijandig tegenover de Christen-demo craten, de Katholieke Actie en alles wat naar clericalisme zweemt. Contact met wie andere meningen voorstaat dan de hunne achten zij bezoedelend, maar -zij klagen steeds over hun isolement.... Men zou menen, dat met zulke elementen moeilijk iets positiefs tot stand te brengen zou zijn, maar de eerste aanhangers van Mussolini waren precies zulke „bleke jongetjes". Bij dergelijke op een mythe gebaseerde bewe gingen hangt alles van de leiding af. Op het congres is zwaar, heftig en lang durig elke nacht tot drie of vier uur betoogd en gekibbeld, maar excessen heb ben zich niet voorgedaan. Een delegatie eiste, dat de Italiaanse regering de uitleve ring zou verlangen van de Franse generaal Juin als oorlogsmisdadiger wegens de zede loosheid der Marokkaanse troepen onder zijn bevel. Anderen meenden, dat bij inter nationale besprekingen de term „verdedi ging der Westerse beschaving" vervangen moet worden door „Latijns-Romeinse be schaving". Het Atlantisch pact, waar de neo-fascisten eerst niets van wilden weten, zullen zij voortaan aanvaarden, maar wel werd er op gewezen, dat het onduldbaar is, dat Amerika in dat pact de leidende rol speelt. Deze komt toe aan Italië, het land dat het centrum beheerst van de zee, die Europa, Afrika en Azië verbindt. Nauwere samenwerking met Spanje, Portugal, Ar gentinië en andere Zuid-Amerikaanse re publieken werd bepleit en daarbij kwam de „fascistische internationale" even om de hoek kijken. Almdijk, 9 v. Rotterdam naar Hamburg. Aaisum, 11 vroeg te Karachi. Aardijk, io van Rotterdam te New Orleans. Aludra, 10 v. Bahrein naar Suez. Aagtekerk, 10 v. Japan via Hamburg te R'dam. Altair, li v. Rio Grande do Sul te Pto Alegre verwacht. Aagtedijk, 8 te New York. Alkaid, 10 v. Bremen n. Antwerpen. Amstelvaart, pass. 10 North Foreland n. Mar seille. Annenkerk, p. 10 Casquets n. Marseille. A'bbedlfk, 10 te Houston. Argos, 11 te Amsterdam. Arnedijk, 13 Le Havre verw. Averdijk, 12 te Antwerpen. Abbekerk, p. nacht 11-12 Gibraltar n. Belfast. Al'bireo, p. li v.m. Fernando Noronha n. Paimas Alchiba, 11 v. St. vincent n. Recife. Almkerk, 12 Manilla verw. Alnati, 11 te Vittoria. And-ijk, 11 v. Lissabon n. Havanna. Arendskerk, 12 te Hongkong. AÜblasserdijk, 11 200 m NO Fayal n. Antw. Alderamin, 11 30 m W Cp. Sillerl. Algenib, 11 v. Hamburg te Antwerpen. Alphacca, 11 120 m N Fort Aleza. Aludra, 11 90 m W Ormuz n. Suez. Amstelvaart, 11 95 m NO Ouessawt n. Marseille. Annenkerk, 11 200 m NNO Findsterre n. Marseille Arundo, p. 11 Anti Costi eil. Aalsdijk, 12 v. Hamburg n. Bremen. Alnati, 12 v. Vittona n. Bahia. Amstelkerk, 12 n.m. v. Novoredondo n. Loblto. Arnedijk, p. 12 Sciliys, 13 Le Havre verw. Alrdaibl, 13 Santos verw. Alloth, p. 12 n.m. Kp. Findsterre n. nAtw. Arendsdijk, 13 v. New York te Boston verw. Arkeldijk, 12 v. Rott. te New York. Arnedijk, 13 te Le Havre. Axeldijk, p. 13 Malta na Halifax. Almkerk, 13 v. Manilla n. Singapore. Bali, 11 v. Makassar te Pladju. Bantam, 11 v. Soerabaja te Pan-gkalplnang verw. Bldtar, 10 v. Aden naar Suez. Borneo, pass. 11 Kp. Guardafui. Boissevain, 8 te Manilla. Bandjermasln, 9 van Makassar n. Surabaja. Bintang, p. 11 ten W v. d. Nicobaren n. Madra. Bontekoe, lil n..m Gorontalo verw. Bonaire, p. 11 n.m. Ouessant n. Madeira. Boschfontein, 12 v. Tanga n. Mombasa. Billitos, 12 Mandlle verw. Blijdend'ijik, 13 v.m. v. New York te Rott. Brade, 13 v. Talcahuano te Coquimbo. Britsum, 17 te Norfolk veiw. Bennekom, 13 v. Antwerpen n. Bremen. Ceronda, 11 van Durban te Kaapstad verw. Caltex Nederland, 9 van Sidon te R'dam. Cirrus, (weerschip) 9 van Rotterdam n- AU. Oceaan. Caltex Lelden, 10 80 ma. ZO Kp. St. Viscent. Camphuys, 10 rede Semarang. Caltex Delft, 11 v. Rott. n. Sidon. Caltex The Hague, p. 11 Gavdo eil. bij Kreta. Caltex Utrecht, 11 n.m. v. Sidon n. Rott. Caltex Leiden, 11 60 m W. Kp. Tenz. Caltex Pemis, 11 20 m W. Casquets. Celebes, 12 v. Panaruke te Semarang. Cistul a13 Melbourne verw. Camphuys, 11 v. Semarang n. Tj. Priok. Congostroom, 11 130 m Z Teneriffe n. Le Havre. CalMsto, 12 n.m. v. Swansea n. Montreal. Caltex Nederland, 12 v. Rott. n. Sidon. Clavella, 13 v. Pt. de Bouc n. Fanara (Suez- kanaal). Ceram, 13 v. Suez n- Pt. Sudan. Drente, 10 op rede Eallkpapan. Duivendrecht, 11 v. R'dam te Philadelphia verw. Duivendijk, 10 n.m. v. Rott. te Hamburg. Danae, 11 v. Oporto n. Bilbao. Delfsihaven, 11 330 m Wtz Sciliys. DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW in Noordholland is een uiterst belangrijk instituut voor boer en tuinder, zowel adviserend als arbitrerend. En de grond waarop deze instantie zich gemeenlijk pleegt te bewegen is vrij geaccidenteerd getuige de diverse problemen, welke haar deskundigen ter oplossing worden voorgelegd. Op het ogenblik vraagt onder meer de stroom klachten en inlichtingen inzake de gasschade in de omgeving van de zich langzaam maar zeker uitbreidende grote industrieën aan het Noordzeekanaal de aandacht. Zoals bekend wordt voornamelijk in het groeiseizoen een steeds toenemend aantal kwekers in en om Beverwijk gedupeerd door de schadelijke gassen, welke komen uit de schoorstenen van wellicht een tweetal fabriekscomplexen, namelijk de P.E.N.-centrale en (of) de Hoogovens. Er is in talrijke kringen gesproken over deze kwestie en naar gelang de klachten toenamen ging men naarstiger zoeken naar een aanknopingspunt. Het T.N.O. in Den Haag, de semi-overheidsorganisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek, vond dit Kennemerlands verschijnsel belangwekkend en ernstig genoeg om zich met het onderzoek te gaan belasten. Het wil in elk geval het komende groeiseizoen door middel van een aantal verrichtingen, welke en dat is bij zonder interessant het prototype zullen vormen van een diepgaand en experimenteel onderzoek op dit nieuwe terrein in Nederland. De resultaten hiervan zijn niet alleen voor ons eigen land van ongetwijfeld groot nut, doch ook voor deskundigen uit andere industriecentra op het continent, omdat in het verleden wel in deze richting incidenteel research-werk is verricht, maar nimmer op een dusdanig revolutionnair, breedvoerig en succes-garanderend niveau. Er is indertijd veel geschreven en gezegd over de bekende gladiolenvergiftigingen in de kweektuinen rond PEN en Hoogovens. Suggesties wérden gedaan omtrent de gas- verwekkers, maar tot nu toe is het nog steeds niet duidelijk welk bedrijf nu eigen lijk aansprakelijk is voor deze ernstige schade. Wel steeds groter werd het aan tal klachten, dat de Stichting voor de Landbouw in Noordholland dit seizoen ter behandeling is voorgelegd. Reeds in 1950 zijn gevallen van planten vergiftiging ge constateerd en in de volgende jaren namen deze nog aanzienlijk toe. Men neemt in brede kringen aan, dat het de SO 2 zwa vel di-oxyde is, die de bolgewassen onder bepaalde meteorologische omstan digheden aantast. Er openbaart zich dan een bruinige waas over de bladeren van de getroffen planten, die in feite verbrand worden. Nu is het zo, dat slechts in zekere perio den schade optrad. Het is namelijk reeds gebleken, dat vooral bij Zuid-Westen wind, een bepaalde vochtigheidsgesteldheid en een verticale luchtbeweging het zwavelig- zuur, dat ontstaat wanneer de SO 2 zich met water vermengt, z'n vernielingswerk kan doen. Want er zit steeds een zelfde lijn in de omschreven factoren. Ook ligt het voor de hand, dat in de vroege morgen uren de grootste schade wordt toegebracht, daar de dauw op de bladeren de So 2 in zich opneemt. Bij droog en warm weer strijken de gaswolken over het groen zon der zich vast le zetten aan de vezels. Dezer dagen hadden wij een onderhoud met het hoofd van de sectie industrie van de afdeling gezondheidstechniek TNO, drs. F. Hartogensis, die de leiding krijgt van dit onderzoek. Drs. Hartogensis, voor treffelijk geïnformeerd op dit vrijwel on ontgonnen terrein, heeft ons verteld wat er het volgend seizoen zoal gaat gebeuren in het belang van de gedupeerden en al die andere kanslopers bij industriecentra in Nederland en wellicht ook daarbuiten. In drie ongetwijfeld moeilijke stappen hoopt men te komen bij de oplossing van het probleem. Allereerst de voorbereidin gen. Hiertoe dienen talrijke mogelijkheden te worden aangeboord. Daar is bij voorbeeld de uiterst belangrijke finan ciële barricade. Het onderzoek wordt namelijk een tamelijk kostbare geschiede nis en alle betrokkenen dienen een flink steentje bij te dragen. Dan zijn er voorts de tientallen besprekingen met instanties en belanghebbenden. Overleg zal worden gepleegd met onder meer het K.N.M.I. in De Bilt, Land- en Tuinbouwconsulenten, Wa gen ingen, PEN en Hoogovens en met de Stichting voor de Landbouw. Er zal eerst een beeld gevormd moeten worden van de bases der schadegevallen, en daarnaast natuurlijk van de vorm, waarin het TNO haar activiteiten zal gie ten. De tweede stap wordt het onderzoek zelf. Metingen op verschillende plaatsen zullen uitwijzen oorzaak en gevolg en de derde en laatste schrede zijn de eventueel te treffen maatregelen tegen de schade lijke gasuitscheiding. Het TNO heeft in deze zaak reeds over leg gepleegd naar buiten en er is een aan tal contactpunten gelegd bij landbouw- instanties en al wat daarmee gelieerd is. Drs. Hartogensis betoogde nadrukkelijk, dat het resultaat van het onderzoek geheel afhangt van de mogelijkheden. Het is be slist nutteloos om eenvoudigweg naar het getroffen gebied toe te stappen en met wat registratiemateriaal een aantal metingen te doen. Ervaringen in Amerika hebben geleerd dat deze methode volstrekt waar deloos is. De enige oplossing is een reeks apparaten welke constant gassen absor beert waardoor een totaalbeeld wordt ge- profecteerd. Zulks kan alleen geschieden door middel van zelf-registrerende instru menten, die in Amerika in verschillende schaffing van een dergelijke apparatuur. De keuze hangt hoofdzakelijk af van de geldmiddelen waarover het TNO kan be- üit voer in gen worden gebruikt. Er is echter nog geen beslissing genomen inzake de aan schikken. Op z'n minst is een tiental appa raten, welke een hoogte hebben van onge veer 1.50 meter, noodzakelijk. Er is evenwel een andere mogelijkheid, welke overigens in eerste aanleg nog meer geld voor zich opeist. Er bestaat een vrij uit gebreide Amerikaanse litteratuur over het onderwerp „luchtverontreiniging en defen sie". In een van die boeken staan talrijke schema's voor registratie-apparaten en aan de hand hiervan kunnen in Nederland de nodige onderdelen worden vervaardigd. Drs. Hartogensis meende echter dat de Amerikaanse gebruik-rijpe instrumenten preferabel zijn, omdat deze risico's van defecten of mislukking vrijwel uitsluiten. Dit jaar zal er dus nog niet gestart kun nen worden met het onderzoek, maar in het groeiseizoen 1953 staan de ruim tien apparaten her en der verspreid in en rond de tuinen van de gedupeerde kwekers. In Amerika is .drie jaar geleden een conferentie belegd over de lucht verontreiniging en hiervan waren enkele algemene gegevens het resultaat. Nochtans houdt men er zich in de nieuwe wereld toch wel intensief mee bezig. Er heeft zich in Donora enkele jaren geleden namelijk een gasvergiftiging voorgedaan tengevolge waarvan 60 mensen de dood vonden. Dit gebeurde in een dal waar de S02 lange tijd bleef hangen onder bepaalde meteorologi sche omstandigheden. Naar aanleiding hiervan is nu aan de directies van de fa brieken in dit dal opdracht gegeven op de eerste waarschuwing van de weerkundige dienst de vuren te doven. In Nederland is de kans op ongelukken overigens zeer gering, omdat het vlak en heuvelloos is, waardoor de gassen nooit concentraties kunnen vormen. Voor de volksgezondheid is dus hoegenaamd geen gevaar te vrezen. Ook al om deze reden is hier te lande nimmer een diepgaand on derzoek ingesteld, hoewel er toch voldoen de aanwijzingen waren om een ingrijpen op korte termijn te rechtvaardigen. Zo zal dan voor het eerst een aantal details aan het daglicht komen, waaruit zonder twijfel zeer nuttige conclusies te trekken zijn. Want in de mijnstreek en in al die andere industrie-centra in dit dicht bevolkte land komt gasuitscheiding voor met dezelfde mogelijke gevolgen als in Be verwijk gevoeld worden. Na het onderzoek wordt een rapport op gesteld en dan zal duidelijk zijn welk be drijf (of bedrijven) verantwoordelijk is. De fabrieken zullen hun médewerking ze ker verlenen, hoewel drs. Hartogensis het weinig waarschijnlijk achtte, dat de direc ties met een bepaald bedrag zullen deel nemen in de kostendekking. Indien echter blijkt, dat bij voorbeeld het PEN de verwekker van de gassen is, dan kan dit bedrijf aansprakelijk worden gesteld voor de schade, welke het dient te vergoeden. Tevens moeten dan maatregelen worden genomen waardoor vergiftigingen in het vervolg voorkomen zullen worden. Drs. Hartogensis besloot zijn uiteenzet ting met de overweging, dat de toenemende schade vóór 1950 werd in het geheel niet geklaagd wellicht te wijten is aan de omstandigheid, dat in de industrie een iets ander verbrandingsproces of gewijzig de stooktechniek wordt gevolgd. Over niet al te lange tijd zal een soort commissie worden gevormd, waarin zitting nemen vertegenwoordigers van talrijke be trokken instanties, waardoor een systema tische verzameling van gegevens in de hand wordt gewerkt. Het T.N.O. blijft overigens de neutrale onderzoeker, bij wiens eindconclusies alle partijen zich die nen neer te leggen. Delft, 11 440 m ZW Flores n. Le Havre. Dalerdijk, 11 v. Cristobal n. Curasao. Delfland. 12 Pto. Alegre n. Antos. Diemerdijk, 13 v. Antw. te Rotterdam. Eemdijk, 9 te Tampico. Enggano, 11 te Buclge. Esso Den Haag, 10 v. Aruba te Rotterdam. Et rem a10 van Rotterdam te Shellhaven. Falrsea, 10 540 m. ZO. Diego Garcia. Ei na, 11 180 m ZtO Cp. Padaran. Esso Amsterdam, 11 250 m W Flores, Eendracht. 12 s.m. ten anker baai Gibraltar. Eos, 13 v. Haifa te Piraeus. Esso Rotterdam, 13 v. Rott. te Aruba verw. Edam. 12 te New York. Friesland (KRL). pass. 10 Ouessant. Falrsea, 11 180 m. Z Diego Garcia n. Aden. Felipes, 11 240 m Z Cp. Cambodia. Friesland, p. 13 Gibraltar n. Port Said. Parsum, p. 13 Wight. Friesland (S.S.M.), 13 v. Casablanca te Amst. Graveland, 10 v. Amsterdam te Hamburg. Gadiila, 10 v. Mena el Ahmadl naar Suez. Groote Kerk, 10 te Liverpool. Gena, 11 v. Pta Cardon te Rotterdam. Gordias, p. 11 ten Z Wiight n. Gibraltar. Gouwe, 11 220 m ZO Takoradi. Garoet, 11 te T.l. Priok. Gooiland. 11 v. Rio Grande Dosul n. Paranagua. Groote Beer, 12 v. Le Havre. Haarlem, 13 v. Pto Cabezas te Cristobal verw. Holland, 10 n.m. v. Macuse n. n. Belra. Hydra, 10 te Port of Spain. Hector, 11 in Golf v. Biscaye n. Algiers. Hoogkerk, 11 70 m OZO Cp. Spartivento naar Genua. Helesum, 12 Charleston verw. Heelsum, 12 n.m. v. Charleson n. Antw. Helicon, 13 v. Curasao n. Aruba. Hesdlia, 13 te Buena Ventura verw. Hestia, 12 v. Eten n. Pto. Chicama. Haulerwijk, 13 van Amst. n. Rotterdam. Hera, 12 te Antwerpen. Hermes, 12 v. Amst. te Bremen. Ilos, 10 v. Auxcayes n. Santiago de Cuba. Indrapoera, 11 Bizerta. It ter sum, 20 v. Amsterdam te Houston verw. Java, 13 v. Tegal te Singapore verw. Jagersfontein. 12 v. Kaapstad n. Teneriffe. Jupiter, 11 40 m N Malta n. Mengara. Japara, 12 met schade te Gibraltar. Kaimasa, 10 te Sibolga. Kalimantan, 10 20 m. W Benkulen. Karossa, 11 v. Singapore n. Penang. Karsik, 12 v. Palembamg te TJ. Priok verw. Kedoe. U nog te Donggala. Klipfontein, 11 300 m Z Cp. Paimas n. Kaap stad. Kieldrecht. 11 v. Genua n. Port Said. Kota Baroe, 13 Djedah verw. Kota Intern., 12 v. Antw. te Rolt. Kerosno, p. 12 Tj. Priok, 14 Surabaja verw. Kota Agoneg, p. 12 Kp. Bon Tunis. Lieve Vrouwekerk, 10 v. Calcutta via Hamburg te Rotterdam. Leersum. 10 v. Houson via Hamburg te R'dam Linge, 11 v. Vaasa te R'dam. Laagkerk, 10 op 265 m. ZW Karachi terugge keerd naar Karachi. Laagkerk, 11 terug te Karachi. Leuvekerk, 12 v. Bahrein n. Muscat. Loppersum, p. 12 Kp. de Gata ZO Spanje. Limburg, 12 te Colombo. Langkoeas, p. 11 Aden n. Djeddah. Larenberg, 11 ter hoogte van Oporto. Laurenskerk, 11 nog te Khoramshar. Lekerkerk, p. 11 Ras Fartak n. Dubai. Liseta, 11 v. Pladju n. Bangkok. Lissekerk, 11 sog te Kuwait. Lombak, p. 11 n.m. Str. Ballabac n. Borneo- Tabaco. Loodsrecht, 12 vm. te Ar'werpen. Leopoklskerk, 12 v. Damman te Kuwait. Luma, 12 v. Tripoli n. Lattakia. Leerdam, p. 12 Sciliys n. Halifax. Macuba, 10 van Santos te Rio Grande do Sul. Mariekerk. 10 v. Kaapstad n. Ant%v. via Teneriffe Maaskerk, 11 t.h.v. Lisabon n. Antw. Manoeran, 11 rede Semarang. Mariekerk, 11 270 m NW Kaapstad n. Teneriffe. Merwede, 11 360 m NW Findsterre n. Mobile. Mirza, 11 n.m. Townsville. Molenkerk, 12 v. Lorenvomarques te Beira. Mentor, 12 te Mostaganem. Mod'jo Kerto, 14 te Suez verw. Maasland, 11 n.m. v. Bahia n. Las Paimas. Meerkerk, 11 te Amsterdam. Mataram, 11 v. New Orleans te New York. Maas, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Maasdam, 12 v. Southampton. Mapia, 13 v.m. v. Makassar te Amsterdam. Modjokerto, 12 v. Pt. Sudan, 14 Suez verw. Noordam, 11 v. New York te Rotterdam. Noordwijk, p. 21 Kp. St. Vincent. Nestor, 13 te Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 12 n.m. v. New York n. Rot terdam. Nelly, 13 Fremantle verw. Nieuw Holland. 12 v. Cheribos te Tj. Priok. Ootmarsum, 11 650 m W Sciliys n. Antw. Ondina, 11 n.m. v. Rott. te Vado. Oranje, 12 rede Suez. Oranjestad, 13 Madeira verw. Parkhaven, 10 v. St. Vincent n. Santos. Polyphemus. 8 te Aden. Prins Willem II. pass. Dover. Planeius, 10 v. Buleleng n- Makassar. Poseidon, 11 te Savanna verw. Poelau Laut, p. 12 Ouessant n. Genua. Prins Willem V. 12 van Chicago te Rott. Polvdorus, 11 150 m W Gibraltar n. Alexandria. Prins Frederik Hendrik, 11 430 m ONO Belle Isle n. Montreal. Prins Willem II, 11 20 m ZO Startpoint. Prins Willem ni, 11 210 m WtN Sciliys n. Le Havre. Prins Alexander, 12 v. Rott. te Antwerpen. Prins Maurits, 7 v. Milwaukee. Ruys, 11 v. Lorenzo Marques, te Durban. Riouw, 11 te Budge. Ridderkerk, pass. 11 Ouessant naar Antw. Rafaela. 10 200 m N Manus eil. Revniersz. 10 v. Surabaja te Buleleng. Rijn kerk, 12 v. Antwerpen te Einden verw. Rafaela, p. 11 ten N Nieuw Guinea. Rita. 11 190 m O Sulu Archipel. Roet» ah, 11 230 m W Cocotra n. Penang. Rotula, p. 11 ten W Ouessant. Raki. 11 v. Hollandia n. Sorong. Ridderkerk, 12 Antw. verw. Roepat, 12 n.m. v. Pt. Sudan n. Suez. Rijndam, p. 11 Sciliys. Radja, 13 v. Halifax te Boston verw. Rossum, p- 12 n.m. Ouessant. Rempang, 12 n.m. Sorong te Amsterdam. Rijnkerk, 12 n.m. v. Antw. te Amsterdam. Rijnland, 12 te Recife. J Scherpendrecht 11 v Trinidad te Rio de Janeiro verwacht. Stad Schiedam, 10 v. Lulea te Mlddlesboro. Straat Makassar, 11 te Mauritius. Schiedijk, 11 Mobile verwacht. Sambas, 11 v.m. v. Beraoe te Surabaja. Straat Malakka, 10 v. Penang n. TJ. Priok. Stad Lelden, 13 v. Narvik te Emden-verw. Saparoea, 12 te Rastanura. Schiedijk, 11 te Mobile. Sarpedon, 15 te Rolt. verw. Sibajak, p. 12 ten W Enggano eil. n. Aden. Stad Arnhem, 12 v. Savona n. MelilVa. Stad Maastricht, 12 v.m. v. Casablanca n. Ne derland. Sumatra, 11 rede Belawan. Saidja, 11 te Muntok. Salawatt, p. 11 Masira eil. n. Damman. Slberoet, 12 v. Tj. Priok te Klaaniget verw. SigM, 12 v. Singapore te Surabaja verw. Slngkep, 11 130 m W Dondrahead Ceylon n. Pondieherri. Sliedrecht, 11 n.m. te Liverpool. Stad Alkmaar, p. 11 n.m. Stadtlantet. Stad Breda, 11 340 m Z Cp. Race. Stad Vlaardingen, 11 700 m W Cp. Clear. Stanvac Talang Akar, 12 n.m. v. Susgeigerong Stanvic Talang Akar, 12 n.m. v. Surngeigerong te Urban verw. Straat Banka, 11 v. Manilla n. Sagaypt. Straat Malakka, 12 n.m. v. Penang te Tj. Priok verw. Swartenhondt, 11 v. Donggala n. Makassar. Stentor, 12 v. Paramaribo te Amsterdam. Sunetta, 12 v. Balboa n. Auckland. Saliand, 12 n.m. v. St. Vincent n. Santos. Stad Haarlem, 13 v. Lulea n. Rott.-Vlaard. Tero. 7 v. Buenos Aires te New York. Tarakan, 10 v. Hamburg te Amsterdam. Titus, 10 v. Patras naar Piraeus. Tiberius, 10 v. Paramaribo n. Willemstad. Tjibantjet .10 te Tandjong Pandan. Tankhaven 1, 11 v. Sungeigerong n. Belawan. Tartika. 12 v.m. in Javazee. Taria, 11 in Golf van Oman. Teiresias, 11 v. Balikpapan n. Sandakan. Ternate. 11 n.m. v. Hamburg n. Bremen. Tibia. 11 870 m NW Kaapstad. Tjibodas, 12 v. Osaka te Hongkong. Tjikampek, 11 v. Tj. Priok n. Cheribon. Tjiluwah, 11 180 m ZO Hainan. Tjipanas, 11 600 m ZO Diego Garcia n. Ta- matave. Tjipondok, 12 v. Makassar te Tarakan. Tjiwangi, 11 v. Tj. Priok n. Surabaja. Tabinta, 12 v. Port Huemene te Balikpapan. Tomlni p. 11 n.m. Kp. Bon n. Aarhuus. Talisse, p. 12 Gibraltar. Tamo, 13 v. Antw. te Buenos Aires verw. Tjibantjet, 12 te Tandjong Priok. Tosari, p. 11 ten N Socotra n. Singapore. Tasman. 9 v. Mauritius n. Dar es Salaam. Tegelberg, 8 v. Montevideo te Santos. Thamisto, 12 v. Kopenhagen te Rott. Tl lus, 12 v. Piraeus n. Volos. Tomori, 13 v. Colombo n. Massawa. Van Outhoorn, 11 v. Menado te Makassar verw. Van Riebeeck, 11 te Belawan verw- Van Riemsdijk, 10 v. Singapore n. Tj. Priok. Westerdam, 11 Rotterdam te New York. Waiwerang, 13 v. Bali te Singapore verw. Wleldrecht 11 te Napier. Woensdrecht, p. 11 Messina. Waal, 12 v.m. Gibraltar n. Rott. Willemstad. 12 v. Trinidad naar Barbados. Waterman, 13 v. Kaapstad n. Rotterdam. Willem Ruys, 13 580 m WtN Minikoy naar Colombo. Winsum, 13 van antw. te Amsterdam. IJssel, 12 v. Amst. n. Bremen. Zeeland ,'SSM), pass. 11 BrunsbütteL Zeela-d. iKRL), 11 te Singapore. Zuid ruis. 12 200 m ZtW Cp. Sable. Zom -vijk, 11 900 m O Belle Isie. Zaan. 14 ca. 10 u v. Kotka te Amsterdam verw. Zijpenberg, 23 v .Z.-Amerika te Amst. verw. Zeeland, 12 n-m. v. Stettin te Rotterdam. Het 11.672 ton metende Zweedse motor schip „Anna Salen", dat 600 passagiers vervoerde, die de Olympische Spelen heb ben bezocht, is vanmorgen vroeg in de Pentland Firth, het vaarwater tussen Schot land en de Orkaden, in aanvaring gekomen, met de Noorse drijvende traankokerij „Thorshoevdi", die 18.369 ton meet. De „Thorshoevdi" kreeg enige schade aan stuurboord. Bovendien zijn twee tanks lek gestoten. Het passagiersschip „Anna Salen" kreeg aanzienlijke schade aan de boeg. Het heeft evenwel geen hulp nodig. Dadelijk na de aanvaring voer de Britse torpedoboot jager „Welcome" naar de beide schepen en deze begeleidt thans de „Thors hoevdi", die koers zet naar Aberdeen. Sloikoers Openings gisteren koersen 3-3* Nederl. 47 91* 91* A.K.U 142 141* 174% 173* Philips Gloeil 155 g.b. 153 Kon. Petroleum 325* 324 A'dam Rubber 81* 81* Holl. Amer. Lijn 148 148 N. Scheepv. Unie 120* 119* H.V.A 100* 99* 75* 75 Amsterd. Bank 153% 153% Rotterd. Bank 153* 153* Ned. Handel Mij. 142* 154* Twentse Bank 154* g.b. 45* Anaconda Copper 46* g.b. 51 Bethlehem Steel 51ls/i« 40% Republic Steel 41 75* 75% 22* 23 40* U. S. Steel 40% 142 WIJ HEBBEN ze maar voor het uitdelen, f 419 en geen cent meer voor zo'n prach tige Eng. Huiskamer bestaan de uit: groot dressoir, tafel. 2 clubfauteuils en 4 stoelen. 'T MEUBELHUIS, Zijlwcg 26—28, Haarlem. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. Aang. Asd. Z. le ETAGE, hoekh. op Zuiden, rondom bale., 5 k. badk. zolderk. ruim uitzicht. Huur f 48 p. m. tegen vrij huis omgev. Haarlem. Br. lett. R. D. L., Nijgh en v. Ditmar, A'dam-C. beter, sneller en goedkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. Wassen, Plukken, Trimmen Gebr. Veeninga, Jacobjjnestr. Telefoon 13265. Behandeling na afspraak Vertrek Maandag 25 Augustus. Deze reizen gaan beslist door F. 3 BOUCKAERT en Zn., Rozenstr. 7-9, Tel. 19992 Do Zwitsers doen het 20: die springen 's morgens uit hun bed. werpen het venster wijd open en jodelen hun slaap het raam uit. Dat Is daar nationaal ge bruik. net als bij ons schenen met Nationaal I TAPIJTEN - DEKENS Laatste week opruiming tegen ongekende prijzen. Zware wollen Wiltons slechts f 105. Extra grote maten 270 x 360 f 189, M. Smyrna's halve prijzen v.a. f 99.50. Prima wollen dekens slechts f 15.50. Da mast bedstellen f 42.50. FAPIJTHANDEL „MA- RO" N.V. Jansstraat 85, bij Gr. Markt, Haarlem. la ook U zou willen jodelen van plezier, als dat vlijmscherpe en tegelijk fluweelzachte mesje Uw baard van Uw wang vaagtl Elke streek kost duizenden stoppels het leven en.... geen schrammetje komt op Uw huid I Volg een nationaal gebruik: GEBRUIK AMEFAJFABRIEKÊN AP610OQR»

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3