Avonturier in monnikskleed Kort en bondig Commissie adviseert tegen het instellen van „koop-avond" Volkswagens te huur „TAXI-13000"-Plein 33 LAAT LIEVER LOOSJES LEERBOEKEN LEVEREN Bloemendaal Bennebroek Heemstede Hillegom Zandvoort Gemeente Zandvoort in ongelijk gesteld Haarlemmermeer Bloemendaal Haarlemse recherche levert toerist aan Duitse politie uit Radio Moors De Haarlemse winkelsluiting Uitzondering voor avonden die aan feestdagen vooraf gaan Duitse jeugdherbergen voor trekkers taboe Indians hebben ook vierde testmatch nagenoeg verloren Velsen Santpoort ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Buitenlanders op „Duinlust" te Overveen C. Verschoor met pensioen MAISON „MARCEL Twee priesterfeesten Receptie A. Steetskamp Bromfiets gestolen De accu was leeg M. Molenaar mag tot 16 Sept. zijn optrekjes exploiteren ETO in het Badhoeve- tournooi Nederlandse jongelui vaak voor dichte deur Cricket Dammen Roosenburg leidt in V uurtorentournooi Vaccinatie voorkomt afslachten Honderd maal „Santhaes" In dé zomermaanden leent „Duinlust" In Overheen, het gebouw waarin het Centraal Instituut voor Opleiding van sportleiders (G.I.O.S.) gevestigd is, zich prachtig tot hét houden van conferenties en andere bij eenkomsten. De afdeling Haarem van de International Friendship League heeft er vanmorgen de twee éénwekelijkse „centres" geëindigd. Daaraan namen voornamelijk Engelsen deel, maar onder de buitenlandse gasten bevonden zich eveneens Italianen, Zweden en een Pakistaanse jongeman, die overi gens niet zo'n verre reis behoefde te on dernemen omdat hij in Engeland studeert. Vijftig deelnemers zijn bijeen geweest en dat is alweer 25 procent meer dan het vorige jaar. Een tweede „centre" bevindt zich in Amersfoort en daarheen zijn vanmiddag vertrokken degenen, die deze week in Overveen bijeen zijn geweest. Van Amers foort uit zullen excursies worden gemaakt naar de Hoge Veluwe, Arnhem en andere bezienswaardigheden. Uit Overveen zijn bezoeken gebracht aan de Aalsmeerse bloe menveiling, de afsluitdijk, Amsterdam en de Alkmaarse kaasmarkt. Volgens een Vrij dagavond gehouden enquête aan de hand waarvan de leiders van dit „centre" kun nen beoordelen welke programmapunten blijken te voldoen en welke niet kon men opmaken, dat het bezoek aan Volen- dam en Marken door de buitenlandse gas ten het minst gewaardeerd werd, omdat de commerciële bedoeling daar te veel opvalt. Bij de opening der bijeenkomst spraken de secretaris van het hoofdbestuur van de I.F.L.. de heer H. Baay uit Den Haag en drs. Chr. Buzink, voorzitter van de afde ling Haarlem woorden van welkom. De leiding was tijdens de eerste week in han den van mejuffrouw G. Lekkerkerker en de heer H. Portman, beiden uit Hilversum. Deze week berustte de leiding bij mejuf frouw H. van Buuren uit Scheveningen en de heer G. J. ten Hoeve uit Amsterdam. De buitenlanders hebben belangstelling voor ons politieke- en religieuze leven, de scholen en de opvoeding, de subsidiever lening aan jeugdverenigingen en zij leg gen grote belangstelling aan de dag voor de afsluiting van de voormalige Zuiderzee en de Afsluitdijk, alsmede voor onze pol ders. De heer C. Verschoor, afdelingschef bij de afdeling Installatiekeuring in de rang van referendaris bij het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noordholland bereikt deze maand de pensioengerechtigde leeftijd en daarom zal hij met ingang van 1 Sep tember de dienst gaan verlaten. Op 26 Augustus zal hij des morgens afscheid ne men van de directie en op de avond van die dag wordt hij gehuldigd door installa teurs, grossiers en fabrikanten. In kerkelijke kringen is de heer Ver schoor geen onbekende. Hij was vele jaren ouderling van de wijkgemeente Bloemen daal van de Hervormde gemeente. Hij zal mettertijd elders in ons land gaan wonen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ff Permanent de Luxe 10. Haarverven volgens het nieuwste systeem H. WAKKER Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 Vrijdag herdachten pastoor L. J. M. Janssen Schmidt en rector H. F. J. M. v. d. Heuvel het feit dat zij 40 jaren geleden tot priester werden gewijd. Pastoor Jans sen Schmidt werd Donderdagavond feeste lijk ingehaald en droeg Vrijdagmorgen een plechtige Hoogmis op. De feestpredikatie werd gehouden door pastoor H. Th. Heijink. In de kerk waren o.m. aanwezig burgemeester mr, K. J. G. baron van Har- denbróek en wethouder K. Enthoven. Des middags werd een receptie gehouden in de Montessorischool waar de heer J. F. van Lierop namens de gehele parochie een ge schenk heeft aangeboden, bestaande uit een portefeuille met inhoud. Des avonds hield de jeugd een optocht met verlichte lampions. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" verleende medewerking. Zondagavond zal tot besluit van dit feest in de tuin van de buitenplaats „De Harten kamp" een opvoering worden gegeven van het middeleeuwse spel „Elkerlyc". Het feest van rector v. d. Heuvel werd in besloten kring gevierd in het klooster „St. Lucia" waarvan hij de geestelijke leidsman is. In de fraai versierde kapel droeg de jubilaris des morgens een plech tige Hoogmis op, waarna hij des middags in zijn woning een receptie hield die door zeer velen ook buiten Bennebroek werd bezocht. ZONDAGSDIENST Morgen wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. P. Aalst, Rijks straatweg 41, tel. K 2502 300. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden Zondag waargenomen door dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 en dr. P. M. v. d. Gugten, Heémsteedse Dreef 37, tel. 39903. Geopende Apotheek: ingaande Zaterdag 18 uur, Apotheek Schotman, Binnenweg 206— 208. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Flock, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Rijksstraatweg 125 Gr. Houtstraat 100 BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lucia Cornelia Adriana, d. van J. van Leeuwen en van C. M. van der Voorn; Gerai'dina Annigje Christina, d. van P. S. Wester en C. W. Muschter; Nicolaas Arnol- dus Maria, z. van A. N. van der Ploeg en W. J. M. de Groot; Ansgaria Josephina, d. van H. Rood en A. C. van Honschoten; Pe trus Johannes Cornelia Maria, z. van J. L. Pijnakker en A. C. van der Zwet; Jan, z. van G. Gort en S. Z. vair der Molen. ONDERTROUWD: J. A. Bax en M. van Zundert; E. J. van der Zande en D. Schone- veld. GETROUWD: H. van Dorp en P. Does; J. Bruining en D. Faas. OVERLEDEN: C. van der Geer, 80 j., vr., Stationsweg 28. Na de huldiging ten kantore van de N.Z. H.V.M. hield de heer A. Steetskamp, ter gelegenheid van zijn jubileum bij de maatschappij, des middags een receptie in zijn woning aan de Zandvoortselaan no. 8 te Zandvoor't. Onder de aanwezigen waren bestuursleden van de A.R. Kiesvereniging afdeling Zandvoort, ds. A. de Ruiter en vele leden van de kerkeraad der Gerefor meerde kerk, afgevaardigden van de Christelijke Besturenbond te Zandvoort, de Mevrouw Steetskamp speldt haar echtge noot, de heer A. Steetskamp, de onder scheiding van Ridder in de Orde van Oranje-Nassau op de horst, ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar in dienst was van de N.Z.H.V.M. directeur van het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze, de heer W. F. Jansen, een deputatie van de Prot. Chr. Bond van Wegvervoerpersoneel, waarvan de jubilaris vele jaren voorzitter was en leider van de sociale studieclub, het raadslid de heer G. Tates uit Zandvoort en vele anderen. Om zes uur verscheen ook de directeur van de maatschappij, de heer J. Jurrissen met echtgenote en even daarna marcheer de met ontplooid vaandel de muziekver eniging N.Z.H.T., het harmoniecorps van de maatschappij, met het tambourscorps tot vóór de woning van de jubilaris om hem een serenade te brengen. Deze hulde werd buitengewoon op prijs gesteld. De 27-jarige Haarlemmer P. J. de V. wilde in de duinen aan de Zandvoortselaan bij de Manége een ogenblik rustig genieten van de zon en plaatste zijn bromfiets aan de kant van de laan. Toen hij kort daarna terugkeerde, was de bromfiets verdwenen. Aangifte bij de politie volgde. Op klaarlichte dag haalde een onbeken de een auto uit de garage van de heer S. aan de Parallelweg. Omwonenden zagen hoe de man de wagen voortduwde tot aan de Van Lennepweg, doch schonken hier aan verder geen aandacht. Kort daarna miste de garagehouder de auto en waarschuwde de politie. Deze vond spoedig het vermiste voertuig op de Van Lennepweg terug. Het bleek dat de man hier waarschijnlijk te moe was om verder te duwen, toen hij bemerkte dat de auto niet gestart kon worden, omdat de accu leeg was. De politie heeft de zaak in on derzoek. Vrijdag werd voor de president van de Haarlemse rechtbank in kort geding be handeld een zaak, aanhangig gemaakt door mr. B. J. de Boer, namens de heer M. Molenaar, die van het gemeentebestuur van Zandvoort aanzegging had ontvangen tot ontruiming van tot zomerhuisjes ver anderde optrekjes aan de Verlengde Hal testraat over te gaan. De ontruiming is Dinsdag j.l. geschied. Aan de president was gevraagd het gemeentebestuur te be velen de heer Molenaar in staat te stellen zijn zomerhuisjes te blijven exploiteren. De president heeft vanmorgen uitspraak gedaan en bevolen, dat de heer Molenaar tot 16 September zijn optrekjes mag ex ploiteren. Indien de gemeente Zandvoort hem daarbij moeilijkheden in de weg legt zal zij een dwangsom van f 1.000 per dag moeten betalen. In ziin vonnis deelde de president mee, dat het gemeentebestuur bekend heeft ge maakt, dat het per abuis meegedeeld heeft, dat twee huisjes ontruimd moesten wor den. Hierover dient dus geen beslissing te worden genomen. Van de vier andere optrekjes werden er drie als zomerhuisje gebruikt door Am sterdamse families die tijdelijk in Zand voort verblijven. Het vierde huisje was bestemd voor een Zandvoortse familie; zij had er huisvesting gevonden. Gedaagde had aangevoerd, dat artikel 35 van de Zandvoortse Politieverordening was over treden. Hierin staat dat het verboden is ruimte te bestemmen voor huisvesting. Ge bleken is, dat drie optrekjes niet als huis vesting gebruikt werden. Eiser heeft mee gedeeld, dat de optrekjes reeds zeven jaar geëxploiteerd worden en gedaagde heeft verklaard dat de politie pas dit jaar ge constateerd heeft, dat de optrekjes be woond werden. Alvorens gedaagde tot ont ruiming was overgegaan ware het beter geweest een strafvervolging in te stellen om dan artikel 35 van de Zandvoortse Po litieverordening te toetsen aan hetgeen ge schied is. De president overwoog in zijn vonnis verder, dat in de laatste weken van het zomerseizoen tot ontruiming is overgegaan. Hij bepaalde, dat de eiser de optrekjes tot 16 September (het einde van het zomer seizoen) als kampeercentrum mag gebrui ken, zodat de oude toestand hersteld zal worden. Zoals wij dezer dagen meldden is de heer Molenaar aangezegd dat op zijn terrein staande caravans voor 22 Augustus moeten verdwijnen. Wij vernemen dat mr. De Boer met het gemeentebestuur zal onder handelen deze aanzegging in te trekken, ander zal vermoedelijk een kort geding aanhangig gemaakt worden. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn voor Zondag 17 Augustus als volgt geregeld: Floofddorp: dr. J. Bult. Nieuw Vennep: dr. A. v. d. Weg. Zwanenburg/Halfweg: dr. A. Rijnders. Zondag aanstaande zal de V.V. E.T.O. deel nemen aan het jaarlijkse ,.Badhoeve"-tour- nooi. Om elf uur wordt de wedstrijd E.T.O.— Lijnden gespeeld en om 2.45 uur is N.A.S. uit Halfweg de tegenstander van E.T.O. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johan, z. van J. P. v. Goe- them en W. van Huizen; Albertus, z. van A. v. d. Haak en J. S. Breedeveld; Meijert Pie- ter, z. van P. Lont en A. Meijer; Wijbe. z. van P. Blok en W. Hulshoff; Robert Willem, z. van B. W. Schouten en J. A. Walraven; Marja, d. van A. Hollemans en M. Wilner; Johannes Thomas, z. van J. T. Meulemans en H. J. de Paauw; Pieter Jan,, z. van H. Kinkel en A. de Kooker; Joris Frans Pieter, z. van P. Jansen cn G. J. Heinen; Marinus Cornelis, z. van W. Hoekman en C. G. Ge luk; Arie, z. van J. Visscher en J. J. v. Oudenaarden; Willem, z. van J. L. Sol en J. Koetsier; Elizabeth Jacoba, d. van L. C. Ho- gerheide en A. P. van Dienst; Arie Huibert, z. van J. v. Saarloos en T. de Koter; Jan, z. van H. C. Vermeulen en H. J. Koster; Jacob, z. van J. H. Biemond en W. Nieuwenhuis. ONDERTROUWD: Th. Ketelaar en L. P. Paase; J. P. van den Berg en W. J. Nieuw koop; H. J. Geeve en M. C. P. Sengers; G. de Haan en E. W. Verhoeve. GETROUWD: A. van Ham en W. Kempe; F. W. van Roode en E. J. Heemskerk; J. Th. Beers en P. M. Stokman; G. Snapper en I. Stratingh; A. Wilshaus en G. J. Wittekoek; C. A. Dikkeboom en C. Wittekoek; J. G. van Mierlo en J. J. den Rooijen; J. F. Tang en W. J. E. Snijders. OVERLEDEN: P. J. M. Lanser, 86 j., we duwe van G. Joore; N. Blokker, 67 j., wedn. van P. Vastenhout; Gijsbertus Emmer, 6 dag. zoon van M. Emmer en G. v. Huizen. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagavond acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, tele foon 22528. In ons blad van Maandag 4 Augustus maakten wij melding van het feit dat in Zandvoort op verzoek van de Haarlemse recherche een Duitser, gekleed in het habijt der Capucijnermonniken was aange houden. De man werd verdacht van dief stal van een zilveren horloge ten nadele van een Haarlems pastoor. In de twee weken die sindsdien zijn ver lopen heeft de recherche tijdens het onder zoek een bont avonturiersbestaan gerecon strueerd, waarvan hier een beknopte op somming volgt. De op 31 Juli 1952 op verzoek der Haar lemse recherche aangehouden Duitser, ver dacht van diefstal en oplichting, blijkt te zijn een 24-jarige jongeman uit Beieren. Hij kwam op 21 Juli ons land binnen op geldige pas en met geldig visum en heeft zich sindsdien aan verschillende kloosters om nachtverblijf vervoegd, voorgevende monnik der Capucijnerorde te zijn. Hij was gekleed in het habijt dier orde, doch nu en dan droeg hij ook een Tyrools sportpakje, namelijk bij zijn uitstapjes, die hij overdag hier en daar maakte. Hij verklaarde zich valselijk te hebben uitgegeven als monnik om zodoende goedkoop aan onderdak te komen. Hij had voldoende geldmiddelen bij zich om enige weken normaal in ons land te kunnen verblijven, dat geld wilde hij sparen.. Hij was namelijk voornemens nog naar Engeland te reizen en van daar via België terug te gaan naar Beieren. De dief stal van het horloge ontkent hij. E. bezocht tot 1944 een middelbare school in Mannheim, werd toen ingedeeld bij de Marine, wist zich echter aan de militaire dienst te onttrekken en verschool zich in de bossen van Thüringen, waar hij zich, vol gens zijn verklaring, aansloot bij een anti fascistische verzetsgroep. Na de bezetting van zijn woonplaats in Thüringen werkte fn hij enige tijd als tolk voor de Amerikanen. apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 23 Augustus verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. ADVERTENTIE van cuds bekend. - Tel. 14609 Officiëel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Toen het Russische leger de bezetting over nam verdween hij enige tijd, doch keerde daarna terug. Een jaar later verliet hij de Oostzóne en ging weer naar Mannheim. Hij reisde met een vriend naar Italië, waar beiden werden opgesloten in een kamp voor krijgsgevangenen, omdat zij zich als zodanig hadden opgegeven. Na ontslag uit dit kamp reisde E. terug naar Mannheim, waar hij voorgaf R.K. theologie te willen gaan studeren. Om in zijn onderhoud te kunnen voorzien werkte hij evenwel nog enige tijd als „Berichterstatter" voor de Amerikanen, tot hij in het najaar 1948 De Adviescommissie Winkelsluitings wet 1951 heeft aan B. en W. van Haarlem rapport uitgebracht over het eventueel In stellen van één koopavond per week, waarbij dus de winkels later dan 6 uur ge opend zouden mogen blijven. Zij adviseert tégen zulk een koopavond. „Noch van de zijde van de middenstand, noch van de zijde van het publiek wordt momenteel de behoefte hieraan gevoeld", zegt de commissie. Voor de kruideniers- bedrijven zijn er bovendien met het oog op het personeel technische bezwaren tegen openstelling op een avond. Het Grootwinkelbedrijf is daarentegen wel voorstander van een koopavond. Het ziet wel een behoefte van de zijde van het publiek, in het bijzonder voor het kopen in gezinsverband, alsmede een mogelijk heid om het debiet te vergroten. Het stelt voor althans bij wijze van proef een koop avond in te stellen voor het eerste jaar of voor het eerste winterseizoen. Verdere conclusies der commissie zijn: De bestaande sluiting des Maandagvoor- middags ware te handhaven voor de schoenenwinkels en de boek- en kantoor boekhandel. Voorts ware bij verordening vast te stellen de sluiting op de Maan dagmorgen voor de textielzaken, de kle dingzaken, de meubileringsbedrijven en de vishandel. Het Grootwinkelbedrijf is tegen een bij verordening verplicht gestelde sluiting voor de schoenenwinkels, de textiel- en kledingzaken en de meubileringsbedrijven. Indien een zodanige verplichte sluiting toch wordt ingevoerd is het van mening, dat deze zo vroeg mogelijk in het begin van de week moet vallen. De Maandagmiddagsluiting voor de sla- gersbedrijven ware te handhaven. De reeds bestaande sluiting des Dins dagsnamiddags voor de kappers- en dro gisterijwinkels kan gehandhaafd blijven. Eveneens kan de sluiting op Dinsdagna middag bepaald worden voor parfume rieën en tabakswinkels.omdat in deze win kels gedeeltelijk dezelfde artikelen plegen te worden verkocht. Op Woensdagnamiddag kan de bestaan de sluiting voor de groenten-, fruit- en aardappelwinkels gehandhaafd blijven. Daarnaast ware voor deze middag een sluiting vast te stellen voor de kruideniers- bedrijven en de melkwinkels. De vertegenwoordigers van het winkel personeel zijn in beginsel voorstanders van een namiddagsluiting in plaats van een voormiddagsluiting. Evenwel kunnen zij met het oog op de zakelijke belangen van het winkelbedrijf op practische gron den een voormiddagsluiting wel aanvaar den. Vacantieregeling Ten aanzien van de regeling van een of twee vacantieweken voor het winkelbedrijf geeft de commissie in overweging een daartoestrekkende verordening telkens voor het lopende jaar te doen vaststellen, indien en voorzover de belanghebbende groepen van winkeliers tijdig vóór het va- cantieseizoen hun verlangen daartoe heb ben kenbaar gemaakt en een concreet plan daartoe hebben ingediend. De vertegenwoordiger van de Midden standscentrale wenst hieraan nog toe te voegen de clausule: „indien zij bij meer derheid daartoe hebben besloten". Het Grootwinkelbedrijf en de Coöpera tieve Verbruiksvereniging zijn tegen een zodanige bij verordening te regelen vacan- tiesluiting, voorzover die althans voor hen zou gelden. Straathandel Ten aanzien van de straathandel, de markthandel daaronder niet begrepen, ware gelegeheid tot verkopen te verlenen des Zaterdagavonds tot 10 uur voor de ar tikelen: bloemen, vis en fruit, zulks met het oog op het bederfelijke karakter van deze artikelen. De markthandel heeft vooralsnog geen behoefte aan een koopavond. De straathandel heeft zich uitgesproken voor een verkoopgelegenheid des Zater dagavonds voor alle artikelen. Het Groot winkelbedrijf steunt deze wens van de straathandel. Avondverkoop op enkele dagen De mogelijkheid ware te openen tot ver koop voor allé winkels op de Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond voor Pasen, op de Donderdag- en Zaterdagavond voor Pinksteren, alsmede op de Zaterdagavond voor Vaderdag en voor Moederdag tot des avonds 9.30 uur en op Vrijdagavond voor Pinksteren tot 12 uur des nachts en op Zaterdag voor Pinksteren vanaf 10 uur des nachts. Gelijke verkoopgelegenheid ware te ver lenen aan de straathandel, alsmede, indien en voorzover op genoemde dagen markt wordt gehouden voor de markthandel. Ten aanzien van de winkels waar in hoofdzaak of uitsluitend banketwaren ple gen te worden verkocht ware eveneens ge legenheid tot verkoop te verlenen op de avond van de 5e December, indien dit een werkdag is, tot des avonds 9.30 uur. Voor de Koninginnedag en de Bevrij dingsdag verdient het aanbeveling de straathandel gelegenheid tot verkoop te verlenen tot des avonds 10 uur. Met uitzondering van de verkoopge legenheid op de avond van de 5e Decem ber voor de bankethandel zijn de ver tegenwoordigers van personeelsorganisaties en de vertegenwoordiger van de Coöpera ties tegen de verkoopgelegenheid voor de winkels op bijzondere avonden. Seizoenzondagen Ten aanzien van de mogelijkheid een extra-verkoopgelegenheid te openen voor de Zondagen in de bollentijd, het bloemen- feest of dergelijke bijzondere seizoendagen bestaat onder de middenstand geen een stemmigheid en in het algemeen weinig belangstelling. De Rooms-Katholieke Mid denstandsvereniging heeft zich in dit ver band principieel verklaard tegen een ver koopgelegenheid des Zondags. De Commis sie meent, dat wanneer bij dergelijke ge legenheden de wens daartoe blijkt, ver koopgelegenheid op grond van artikel 12 kan worden verleend. voor een half jaar zijn intrek nam in een klooster in Beieren. Dit klooster verlaten hebbende vertrok hij naar zijn woonplaats in Beieren, waar hij werkte op een vertaalbureau. In 1950 ging hij in het heilige jaar met andere pelgrims naar Rome. Na eerst nog een half jaar een cursus voor jeugdleider te hebben gevolgd, meldde hij zich in April 1951 bij een kloos ter in WeSt-Duitsland. In afwachting van de beslissing op zijn verzoek tot opname, besloot hij studie te gaan maken van diver se kloosterordes en reisde daartoe onder meer naar Italië, Joegoslavië en Oosten rijk. In Oostenrijk ontmoette hij een ge wezen monnik, die hem zijn oude pij met toebehoren schonk. (Zo kwam hij aan de pij waarmee hij in Nederland oplichting pleegde). Begin Juli 1952 keerde hij in zijn woon plaats terug. Via Karlsruhe, Frankfurt, Bonn, Clervaux, Düsseldorf, ging hij naar Nederland, op doorrreis naar Engeland. Gezien zijn misbruik van het monniks kleed en de vele onwaarschijnlijkheden in zijn verhaal, is besloten de man terug te leiden naar Duitsland, waar de politie on getwijfeld een nader onderzoek naar zijn doen ep laten gedurende de afgelopen jaren zal instellen. E. moet worden beschouwd als een der door de oorlogsomstandigheden moreel en maatschappelijk scheefgegroeide jonge Duitsers die de laatste jaren geleefd heb ben op de grens van het toelaatbare. (Van onze correspondent te Bonn) Reeds meermalen zijn wij in Duitsland Nederlandse jongens en meisjes tegenge komen, die per fiets een tocht langs de Rijn maakten en er op gerekend hadden voor de nacht in de een of andere jeugd herberg een onderkomen te vinden. De dichtstbijzijnde jeugdherberg hier, die van Bad Godesberg, is echter steeds vol, voor al wanneer men in de avonduren aan komt. Aan een hotel, dat in deze streek bijna zonder uitzondering duur is, valt niet te denken en zo wéten vele trekkers, die overdag zo welgemoed 's heren wegen be volken, 's avonds dikwijls niet meer wat zij doen moeten. Daarbij komt nog, dat het in verband met de kinderverlammings epidemie in het land Noordrijn-Westfalen nu verboden is, buiten te kamperen. Duitsland is overigens het klassieke land van de jeugdherbergen, sedert de onder wijzer Richard Schirrmann bijna een hal ve eeuw geleden in het Sauerland de eer ste jeugdherberg oprichtte. Hoe komt het nu, dat thans juist daar zoveel trekkers teleurgesteld worden en dat de jeugdher berg in Bad Godesberg niet honderden, maar tienduizenden moet afwijzen? Dit komt niet alleen, doordat het aantal Duitse jeugdherbergen nu veel geringer is dan voor de oorlog. De belangrijkste oorzaak van het betreurenswaardige ver schijnsel is, dat de jeugdherbergen totaal van karakter veranderd zijn. Oorspronke lijk bedoeld voor de individuele trekker of voor kleine, intieme groepjes, die des avonds in de jeugdherberg gelijkgestem den ontmoetten, trek-ervaringen uitwis selden en liederen zongen, zijn zij nu een soort van goedkoop, massaal nachtlogies geworden, waaruit elke romantiek is ver dwenen. Inplaats van wandelstok en fiets zijn de motor en de autobus gekomen en om toch maar vooral zeker van zijn zaak te zijn, vergeet men niet de jeugdherberg op tijd te „bespreken". Het plezier van het trekken is echter altijd geweest, dat men nooit precies wist, hoever men op een bepaalde dag zou ko men. Het kon zijn dat men een pijnlijke voet of bandenpech kreeg, en dan zocht men wat vroeger een jeugdherberg op. Of men kwam verder dan oorspronkelijk voorzien was en men bereikte laat in de avond zijn doel. Al deze avontuurlijke toe valligheden zijn nu echter af te raden. De trekker is alleen welkom, als hij zich op tijd heeft aangekondigd. Het behoeft geen betoog, dat ook de taak van de „herberg vader" daardoor een geheel andere is ge worden: administratie en nog eens admi nistratie. De jeugdherbergen „bloeien". Maar zoals zoveel dingen, die tegenwoor dig bloeien: zij beantwoorden niet meer aan de bestemming, die er oorspronkelijk aan gegeven werd. Dat tonen de trieste gezichten van de werkelijke, ongeorgani seerde trekkers, wanneer zij 's avonds aan bijna alle Duitse jeugdherbex-gen afgewe zen worden. Het heeft de Engelsen in de vierde test match op de Oval in Londen niet tegengeze ten. Nadat het weer gedurende anderhalve dag ideaal voor cricket was geweest, begon het Vrijdagmiddag tijdens de lunch plotseling hard te regenen en te waaien, toen Engeland 326 runs had voor het verlies van 6 wickets. Aanvoerder Hutton sloot toen direct de In nings en stuurde de Indians in, die na de thee op het doorweekte pitch 'n middags binnen een half uur al vijf wickets verloren voor slechts zes runs De aanvoerder van India echter, Hazare, slaagde er daarna in met Phadkar het laatste uur van de tweede dag stand te houden. Daarvoor was het een komen en gaan ge weest. Geen van de batsmen van India kon toen drie kwartier na de thee de umpires verder lieten spelen het bowlen van de Engelsen Alec Bedser en Fred Trueman weerstaan. Vijfentwintig minuten hadden deze twee bowlers nodig om de vijf beste bats van India weg te krijgen. Bedser nam drie wickets voor vijf runs en Tx'ueman bowlde twee Indians voor slechts een run. Hazare en Phadkar zorgden er toen voor dat de stand aan. het einde van de tweede dag op 49 voor 5 kwam. India moes.t toen dus nog 128 runs scoren om te vermijden dat het voor innings zou worden ingestuurd. BINNENLAND Mr. A. de Vries, redacteur Buitenland van de Nieuwe Rottex-damse Courant, zal op 1 September als hoofd van de afdeling nieuwsvoorziening van de Directie Voorlich ting Buitenland bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken in functie treden. Op 3 October is te Ter Apelkanaal het nieuwste gedeelte van de aardappelmeel fabriek „Musselkanaal" door brand verwoest. In tien maanden tijd is een nieuw fabrieks gebouw verrezen, dat Vrijdag in gebruik genomen is. De nieuwe fabriek is de groot ste van ons land. De „Indrapoera" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd wordt Zondagmiddag ornstx-eeks 18 uur aan de Lloydkade te Rot terdam verwacht. De ontscheping van de passagiers geschiedt terstond na aankomst. Van 8 tot 12 September zal in Den Haag het tweede internationale congres van poli tieke wetenschap van het Internationaal Ge nootschap van Politieke Wetenschap worden gehouden. Tijdens het congres zullen refera ten worden gehouden door prof. Quincy Wright uit Chicago, prof. Marcel Bridel uit Lausanne en door prof. Maurice Duverger uit Bordeaux. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem zullen de raad machtiging vragen een overdekte rijwielstal ling voor 25 fietsen te doen maken op de binnenplaats van het bureau van de Ver keerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat, aangezien een behoorlijke bergplaats voor de fietsen van het daar werkzame personeel ontbreekt. Op een stuk grond aan de Zomervaart, dat door onteigening eigendom der gemeente Haarlem is geworden zal een opslagplaats voor gereedschappen van de dienst voor Hout en Plantsoenen worden gebouwd. Dit brengt de noodzaak mee van de bouw van een 2.75 meter breed brugje over de Zomer vaart waarvoor B. en W. de raad machtiging vragen. De bouw hiervan zal 750 gulden kosten. B. cn W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor aan de voetbalvereniging Scho ten voor de som van- f21.770 in koop af te staan het kleedhuis, staande op de sportter reinen, gelegen ten Noorden van de Vondel- weg en de vereniging een geldlening te ver strekken tot een bedrag van f 21.770, welke geldlening wordt geacht te zijn verstrekt op 4 Februari 1951, af te lóssen in dertig jaren en rentende 3% -Destijds is van de zijde van de voetbalvereniging in de vorm van arbeidskracht medewerking verleend aan de bouw van het kleedhuis. ADVERTENTIE zonder chauffeur 20.— per dag Telefoon 13000 of 17000 Gisteravond, is in hotel Kennemerhof te IJmuiden de eerste ronde gespeeld varx hefc „vuurtoren"-damtournooi. De heer-B. Du- kel heette wethouder H. de Boer van harte welkom namens de zes deelnemende dam- meesters uit IJmuiden en nadat de heer De Boer de openingszet had verricht aan het bord van wereld-damkampioen P. Roozen- burg, die tegen de Noordhollandse kam pioen IJme de Jong speelde, is er een enerverende strijd gestreden. De resultaten waren: Dukel remise tegen Ligthart, Laros remise tegen Suijk; Roozen- burg wint van De Jong. Na de eerste ronde heeft Roozenburg dus de leiding. Het tournooi bestaat uit 5 rondes. De grote moeilijkheden, die gerezen zijn rond de export van agrarische producten uit Nederland, hebben tot gevolg dat met ingang van 9 Juli besloten is, alle door mond- en klauwzeer aangetaste dieren als runderen, varkens, schapen en geiten af te maken. Ook het vee dat verdacht wordt deze ziekte te hebben, zal eraan moeten geloven en alleen die dieren die kennelijk ingeënt zijn ontkomen hieraan. Daarom wijst de inspecteur-districtshoofd van de Veeax-tsenijkundige Dienst in Noord holland de veehouders er nog eens extra op, in hun eigen belang, dat de mogelijk heid bestaat het vee tijdig met het drie voudig vaccin A, O en C te laten inenten. Door deze voorbehoedende behandeling worden de dieren zeker voor zeven maan den immuun, zodat practisch de veehouder zijn gehele veestapel veilig kan stellen tegen de aantasting van mond- en klauw zeer. Langer dan 7 maanden mag echter niet worden gewacht met her-inenting. Scha pen, geiten en varkens kunnen op dezelfde wijze worden behandeld. Gelijk spel tegen „Zomerlust-Boys" Het winkeliers voetbalelftal „De Sant haes" heeft Donderdagavond een jubileum wedstrijd gespeeld. Het was de honderdste wedstrijd die door dit elftal werd uitge schreven. Er is gevoetbald tegen „de Zo- merlust Boys". Beide elftallen hadden zich opgesteld bij café „Zomerlust" en vandaar begaven zij zich, voorafgegaan door het tamboerkorps van „Soli Deo Gloria" naar het voetbaiteiTein aan de Kwekerslaan. Aan belangstelling heeft het niet ont broken, vooral de Santpoortse jeugd was goed vertegenwoordigd. Van het spel als zodanig is weinig te melden, omdat men feitelijk van een wedstrijd, zoals was aan gekondigd, niet kon spreken. De ernst van het spel was spoedig zoek en de humor, die hierna de boventoon voerde bracht de lachspieren van de toeschouwers nogal eens in beweging. Begrijpelijk dat de spel regels meermalen werden overtreden. Niettemin was het een vrolijke boel en er zijn zelfs doelpunten gescoord. De eind stand was 44. Na afloop namen de „rivalen" in café „Zomerlust" deel aan een gezellig „onder onsje".

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3