Ascari reed bij training al het baanrecord aan gruis Hoe Zandvoort verkeer slawine op wedstrijddagen verwerkt Spiegel Sporten O WO (honkbal) en HCC 2 (cricket) kunnen landskampioen worden Ferrari-stal moet Zondag kunnen winnen Sport op Zondag Een netelig probleem, dat kordaat is aangepakt ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 Grand Prix van Nederland Athletiek-kampioen- schappen van het Gvmnastiekverbond Waterpolo Promotiewedstrijden Schaken Mevrouw Heemskerk ongeslagen kampioene Automobilisme Dodelijk ongeval in Luik-Rome-Luik De wegen zullen weer daveren Dammen Heemsteeds tiental speelt gelijk tegen Limburgers Paardensport Mej. H. ten Bos Nederlands kampioene in dressuur Motorsport Stewart verongelukt der Kramp Drukte Dansbad Wanneer het ongedacht grote aantal men sen, dat gistermiddag op het Zandvoortse circuit kwam kijken naar het kleurige schouwspel van de Grand Prix-training, een voorteken is van de belangstelling voor Zondag, dan zal de KNAC over een recette niet hebben te klagen. Niet alleen bij de toeschouwers bestond die belang stelling trouwens. Het was te merken, dat deze Grand Prix, die voor het wereldkam pioenschap telt, door de rijders zeer se rieus wordt genomen. Vrijwel het gehele veld was druk en ernstig in de weer met de training. Achter de pits was het weer dat wonder lijke gedoe van het al even wonderlijke race-wereldje inderdaad een wereldje apart dat het komen van een grote dag kenmerkt. Het Engelse contingent, com pleet met snorren en petten, was er al vroeg bij. En nog geen kwartier later arri veerden de drie rode Italiaanse bolides, de Ferrari's met aan de volants de drie „Azurri's", Alberto Ascari, Nino Farina en Luigi Villoresi, gevolgd door him rijdende werkplaats, een enorme grijze camion, met een heel bataljon in lichtblauw gehulde race-monteurs. De Italianen met aan het hoofd ir. Ugolini namen het ernstig op, dat zou later wel blijken. De drie blauwe Gordini's, de hoop van Frankrijk, waren al eerder gearriveerd, in bescheidener entourage trouwens, met hun kleine rappe coureurtjes Behra, Man zon en Trintignant. En tussen al die inter nationale sterren, liepen twee Hollanders nog een tikje onwennig rond, Dries van der Lof en Jan Flinterman, die Zondag ADVERTENTIE De Lucifer: Onze Zuiderburen willen geen 2 jaar dienen. De ROXY: Ik ben hiertoe levenslang bereid. Zondag zeventien Augustus zullen van 10 uur af voor de tweede maal de Nationale athletiek-kampioenschappen van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond gehouden worden in het sportpark Water vliet in Velsen-N. Dit keer is de deelneming verheugend goed, daar 211 athleten van hun belangstel ling hebben doen blijken, zodat alle uitge schreven nummers met behoorlijke aantallen bezet zijn. Zo zullen er bij de damesnummers 36 deelnemen aan het nummer 100 meter hard lopen, 8 op de 200 meter hardlopen, 15 op vèrspringen, 25 op discuswerpen, 27 op hoogspringen en 14 op kogelstoten. Voor de heren staan 42 athleten genoteerd voor het nummer 100 meter hardlopen, 15 voor 200 meter, 7 voor 400 meter, 4 voor 800 meter, 14 voor 1500 meter en 4 voor 3000 meter. Verder 22 voor hoogspringen, 18 voor vèrspringen, 14 voor hink-stap-sprong, 19 voor kogelstoten. 14 voor speerwerpen, doch slechts 5 voor discuswerpen. Dit jaar zijn voor het eerst ook wedstrij den voor junioren uitgeschreven, waarvoor ook een behoorlijke belangstelling bestaat. Tenslotte bevat het programma nog 4 x 100 meter estafette met 9 dames- en 8 heren- ploegen en 6 x 80 meter estafette met 4 meisjes-ploegen. Bovengenoemde wedstrijden worden even als verleden jaar georganiseerd door de gymnastiekvereniging S.S.H. te Velsen. Voor promotie naar de tweede klasse moet tussen de eerste dames-zeventallen van Haar lem, HWV en Vitesse een halve competitie gespeeld worden. Op Dinsdag 19 Augustus wordt in Stoop's Bad de wedstrijd Haarlem —HWV 1 gespeeld en op Woensdag 27 Augustus is de wedstrijd vastgesteld tussen Vitesse en Haarlem. De twee sterkste teams, die elkaar in de Grote Prijs van Nederland zullen bekam pen, staan hier nog broederlijk naast el kaar. Op de voorgrond twee van de drie Gordini's, daarachter de drie Ferrari's, die gisteren bij de training zulke razend snelle tijden maakten. voor het eerst in een heuselijke Grand Prix zullen starten. Al om kwart over drie joeg een fel neer gedrukt gaspedaal de eerste scheut uitlaat- daver over het circuit: de squadra Azurri ging het circuit verkennen. Eerst Nino Farina, nog altijd met de stijl van een grootmeester, toen de campionissimo Ascari en tenslotte de vriendelijke zachtmoedige Villoresi, die inplaats van Taruffi zal star ten. De heren van Ferrari hadden het rijk niet lang alleen, want al gauw joeg een hele meute Grand Prix-racers over het circuit. En toen kwamen van alle kanten de chronometers voor de dag, wier wijzers een handje mee kwamen helpen om een prognose op te stellen. Die chronometers kregen de schok van hun leven, toen Ascari werkelijk de zaak open trok. Hij draaie een ronde in 1 min. 48.4 sec. met een gemiddelde van 139 km. per uur, dat is 3,4 sec. sneller dan Ray mond Sommers baanrecord. En dat met een formule II wagen, die dus een veel ge ringere motor-inhoud heeft. Farina en Villoresi deden het niet veel langzamer. Zij draaiden respectievelijk 1 min. 50 sec. en 1 min. 51.8 sec. Daar kon geen enkele wagen tegenop, ook de Gordini's niet. Deze uiterst lichte, zeer snelle karretjes hadden op het Zand voortse circuit, waar veel geschakeld moet worden, braaf last van wielspin, hetgeen hun tijden drukte. Trintignant was nog de snelste met 1 min. 43.8 sec. Behra was haast twee seconden langzamer en Man zon weer twee seconden langzamer dan hij. Aan de overbrengingsverhouding van de Gordini's zal echter nog wel wat verr anderd kunnen worden en mogelijk gaat het dan harder. Zeer snel was ook de Britse coming-man, de 21-jarige student Mike Hawthorn op Cooper-Bristol. Hij reed een ronde in 1 min. 55 sec. en deed de kenners watertan den met zijn fabuleuze bochtenwerk. De Hollanders Wat de Hollanders betreft, Dries van der Lof, die heel bedaard begon, raakte al gauw met zijn HWM op dreef en draai de al vlug een ronde in 1 min. 59.4 sec. Dat was haast vier seconden langzamer dan Duncan Hamilton het met een zelfde wagen deed, maar Dries heeft nog meer op zak en zal. in de race' vermoedelijk zéér behoorlijk bij kunnen blijven. Jan Flinter man kon met de twee liter-Maserati nog niet zo snel draaien als hij wel wilde, aan gezien hij ernstige schokbreker-moeilijk- heden had. Vermoedelijk zullen die échter wel verholpen kunnen worden. Het heeft geen zin de prestaties van de rest van het veld op te sommen, aangezien die nog niet van dien aard waren, dat men die rijders Zondag in de kopgroep hoeft te verwachten. Zij zullen dus ver moedelijk voor de duels in de achterhoede zorgen. Mogelijk zal de Belgische journa list Paul Frère op Gordini zich nog wat verder naar voren kunnen worstelen. Ferrari favoriet Op grond van de resultaten van Vrijdag middag moet men een glansrijke zege voor het Ferrari-team voorspellen. De drie rode wagens moeten (op papier althans) zoals dat heet „aan een touwtje" op de eerste drie plaatsen binnenkomen, zo goed als ze ker met Ascari, die dan wereldkampioen zal zijn, aan de kop. Het papier is echter geduldiger dan een Grand Prix-circuit en men weet nooit welke troeven Amédée Gordini (kortelings tot ridder in het Le gioen van Eer geslagen) nog op zak heeft. En dan is er nog een onberekenbare fac tor: het weer. Zou het onverhoopt gaan regenen, dan zal men er goed aan doen te letten op de donkergroene Cooper Bristol van blonde Mike Hawthorne. Het zou niet de eerste keer zijn, dat hij aan Ferrari's op een nat circuit zijn uitlaatpijp liet zien. WILLEM LEONARD De resultaten van de partijen, gespeeld In de vijfde en laatste ronde van het tournooi om het dameskampioenschap van Nederland luiden: Mevrouw F. Heemskerkmevrouw Van Beusekom 10; mevrouw C. P. Kleynmej. C. Bouman 1—0; mevrouw C. Roodzant—me vrouw A. van der Veen 10. De eindtsand luidt: 1. mevrouw F. Heems kerk (Amersfoort) 5 pnt.; 2. mevrouw C. Roodzant (Rotterdam) 4 pnt.; 3. mevrouw A. van der Veen (Amsterdam) 3 pnt.; 4. me vrouw M. Hubert van Beusekom (Den Haag) 1V4 punt; 5. mevrouw C. P. Kleyn 'Wormer- veer) 1 punt; 6. mej. C. Bournan (Alkmaar) xh punt. LUIK (ANP). Volgens bij de organi satoren van de Luik-Rome-Luik-rit bin nengekomen gegevens waren op 1195 km. te Nice, toen de Alpen achter de rug waren, nog maar elf équipes zonder strafpunten. De bekende Belgische rijders John Claes en Jacques Ickx, de winnaars van het vorig jaar, die met een Jaguar zijn gestart, heb ben de strijd moeten staken. Zij zijn tussen Barcelonnette en Guillaumes in een grep pel gereden en dit ongelukje kostte hun zoveel tijd. dat zij besloten maar niet ver der te rijden, toen hun Jaguar weer goed en wel op de weg stond. Te Florence kwamen maar 57 wagens door van de 116, die te Luik waren ver trokken, wel een bewijs, hoe zwaar deze rit is. Helaas moet er ook melding worden ge maakt van een dodelijk ongeval. In de buurt van Civita Castellana, 40 km. van Rome, is de Ferrari van het Franse team Heymann-Léguezec tegen een boom gere den. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Heymann werd op slag gedood, Léguezec werd licht gewond naar een zie kenhuis overgebracht. Dit weekeinde kunnen er enige beslissin gen vallen in de honkbalcompetitie. OVVO kan Zaterdagmiddag in Amsterdam door een overwinning op HHC voor de vierde maal in successie het landskampioenschap behalen. HHC zal echter alles In het werk stellen om het niet zover te laten komen. W(j verwach ten echter wel, dat Urbanus c.s. het wel zullen klaar spelen. Zondagmorgen komen in het Noorder sportpark om 10 uur Blauw Wit en SC Haar lem tegenover elkaar. Bij een overwinning van de Sportclub staat laatstgenoemde prac- tisch veilig, daar ze dan vier punten op de Amsterdammers voorkomen met beide ploe gen nog twee wedstrijden te spelen. Wij vrezen echter voor de Haarlemmers, dat Blauw Wit het zover niet zal laten komen. Blauw Wit heeft de betere ploeg, zoals de runs voor en tegen wel uitwijzen: Blauw Wit 33—54, SC Haarlem 32—80. Bovendien won Blauw Wit de eerste wed strijd tussen beide tegenstanders met liefst 9_0. Wij houden het op een Amsterdamse Wanneer in Haarlem op een zomerse Zondag tegen het middaguur enige hoofd straten geheel gevuld raken met een- on onderbroken stoet auto's en motorfietsen, raadt ieder de oorzaak hiervan: races in Zandvoort! Gefascineerd zitten velen als ware het een drukke bollen-Zondag voor de ramen naar deze enorme drukte te kijken en menigeen zal.zich afvragen, hoe deze eindeloze stroom in Zandvoort kan worden „verwerkt". En velen zullen zich hierbij vaak nog niet ten volle realiseren, dat het niet één maar twee verkeersstro men zijn, welke uit verschillende richtin gen naar de badplaats afvloeien, te weten die over de Bloemendaalse Zeeweg en die over de Zandvoortselaan. Systeem van „splitsingen" Deze twee grote toevoerwegen geven reeds een aanwijzing, volgens welk prin cipe door de verkeerspolitie te werk wordt gegaan om te bereiken, dat de weg van automobilisten en motorrijders geen lij densweg wordt, maar veeleer een „geleide weg"! Reeds in Haarlem vindt een verdeling van het rij verkeer plaats: wat uit de Haar lemmermeer komt wordt mèt het verkeer uit zuidelijke richting naar de Zandvoort selaan gedirigeerd. Het verkeer, dat Haar lem over de grote weg uit Amsterdam na dert wordt via de Koudenhorn naar het Noordwesten geleid, waar het tezamen met de verkeersstroom uit het Noorden de reis over de Zeeweg vervolgt. Het effect van deze eerste splitsing valt duidelijk waar te nemen aan de provinciale kentekenen van de geparkeerde voertuigen op de bou levard: op het Noordelijk deel zal men vaak de letters A of B zien, op het Zuidelijk ge deelte daarentegen overwegend de H of de N! Maar laten wij niet op ons verhaal voor uit lopen en u eerst vertellen, welke moge lijkheden zich hebben voorgedaan, alvo rens deze voertuigen op ordelijke wijze konden worden geparkeerd. Van hetgeen wij hierover van de zijde van de Zandvoortse politie mochten verne men is wel het meest boeiend het beeld, dat het verkeersvraagstuk biedt aan de Zuidzijde van de gemeente. Een vernuftig systeem van splitsingen en verdelingen in categorieën is hiervoor enige jaren geleden uitgedacht, welk systeem na enige per- fectionnering volledig zijn bestaansrecht heeft bewezen. Van het uit de richting Aerdenhout na derende verkeer worden de motorfietsen, vrachtauto's en autobussen over de Zand voortselaan en Kostverlorenstraat naar plan-Noord gevoerd. Bussen en vracht auto's worden geparkeerd in het aldaar ge legen stratencomplex, motoren krijgen een plaats op de Vondellaan. Personenauto's worden linksom geleid tegen de normaal voorgeschreven richting in door de Dr. Gerkestraat. Op de hoog te van de Grote Krocht worden de circuit bezoekers gescheiden van hen, die uitslui tend voor het strand komen; laatstgenoem de categorie wordt geleid naar de Zuid- Boulevard, terwijl de eerstgenoemde haar weg vervolgt via de Hoogeweg in de rich ting van de Noord-Boulevard, alwaar ter hoogte van het circuit zeer ruime parkeer- stroken zijn aangebracht. Hoe gunstig echter de omstandigheden hier ook mogen zijn om een massaal ver keer op te kunnen vangen, ook hier zal het voor kunnen komen, dat een tijdelijke ont lasting van de immer aanwassende stroom auto's dringend gewenst is. Gelukkig is een flinke veiligheidsklep aanwezig in de vorm van het parkeerterrein op het spoorweg emplacement aan de Van Speykstraat, waarvoor de Dr. Smidstraat de toegangs weg vormt; mocht ook hier soms nog stag natie ontstaan, dan biedt het stratencom plex in plan-Noord nog altijd uitkomst. Aanvoer en afvoer Het bijzondere van de regeling van de aanvoer is nu, dat hierbij reeds onmiddel lijk wordt'rekening gehouden met de af voer na afloop v%n de wedstrijd. De voer tuigen, welke over de Zeeweg de boulevard hebben bereikt en waaronder zich dus nog wèl motorfietsen en bussen bevinden, wor den geparkeerd op het Noordelijke deel van de parkeerstrook en wel zodanig, dat zij bij het parkeren weer in Noordelijke richting worden gekeerd. De uit het Zui den komende auto's handhaven echter hun rijrichting bij het parkeren. Na afloop van de race worden als regel alle op de boulevard geparkeerde voertuigen via de Zeeweg afgevoerd, als regelwant na tuurlijk moet het mogelijk blijven voor hen, die zulks wensen, om zich naar het dorp te begeven om aldaar in een van de vele gelegenheden de avond door te brengen. Uiteraard ligt hier een probleem en het is duidelijk, dat hiermede een groot belang van de Zandvoortse mid denstand is gemoeid. Voor hen, wier auto aan de Zuidzijde van de parkeerstrook is geplaatst zal het gemakkelijker zijn om „rechtsomkeert" te maken dan voor de anderen. Voor dezen geldt slechts één ad vies: Wacht een half uurtje totdat de erg ste drukte geluwd is. Vlotte afvoer Men zal zich afvragen, of dit „half uur tje" niet van een te groot optimisme ge tuigt! Ons werd evenwel door de politie de verzekering gegeven, dat de grootste drukte bij de afvoer binnen een uur voor bij is, zulks in tegenstelling tot de top drukte tijdens de aanvoer, welke aanmer kelijk langer duurt en welke aanstaande Zondag tussen halftwaalf en twee uur wordt verwacht. Onnodig te zeggen, dat de automobilisten en motorrijders wordt aan geraden zo vroeg mogelijk naar Zandvoort te komen! Organisatie De leiding van het verkeer berust bij in specteur Douma, de energieke en bekwame chef van de Zandvoortse verkeerspolitie. Zijn „hoofdkwartier" zal gevestigd zijn in een radiowagen, welke per mobilofoon in voortdurend contact staat met de radio wagens van de commandanten van de vier vakken, waarin Zandvoort voor dit doel is verdeeld. De dertig leden van de Zand voortse verkeerspolitie worden geassisteerd door zestig man rijkspolitie, waarvan ze ven zijn voorzien van een motorfiets. Enige cijfers Op drukke dagen, wanneer zowel het strand als het circuit massaal bezoek aan trekt, kan het totaal aantal bezoekers zon der aarzelen op 150.000 personen worden geschat. Per rijwiel komen er ongeveer 20.000. Voor deze categorie is geen afzonderlijke verkeersregeling geschapen teneinde het interne dorpsverkeer niet te belemmeren. Het aantal geparkeerde auto's en bussen kan worden getaxeerd op 10.000 a 15.000, motoren op 6 a7.000. Bij motorraces kan dit laatste aantal evenwel oplopen tot 15.000! Het is duidelijk, dat de problemen, waarvoor de politie te Zandvoort morgen weer zal worden gesteld niet gering zijn. Aangezien de vorige hoogtijdagen steeds zonder grote ongelukken zijn verlopen en de ervaring in de loop der jaren zeer is toegenomen kan ook dit onderdeel van de „Grand-Prix" met vertrouwen tegemoet worden gezien. zege Zondagmorgen. SC Haarlem moet na Blauw Wit nog op bezoek bij Schoten en ABC. Blauw Wit ontvangt nog RCH en be zoekt nog HHC. Schoten speelt Zondagmid dag thuis tegen ABC. In de overgangsklasse A is Zaterdagmiddag de grote strijd om de tweede plaats: TIW HCK in Amsterdam. Wint TIW dan bezetten de Amsterdammers definitief de tweede plaats. Winnen de Haarlemmers dan hebben deze de beste kansen voor het spelen van promotiewedstrijden. DWS—Ajax is nog slechts van belang voor de statistieken. HHC 2 strijdt dus Zondagmiddag voor haar laatste kans om in de overgangsklasse te blijven. Zij ontmoet Sparta in het Noor dersportpark. TYBBSchoten 2 zal wel voor de thuisclub zijn. In de B-klasse spelen de samen bovenaan staande negentallen van DOS en Kennemer- land hun laatste wedstrijden. DOS krijgt bezoek van HFC Haarlem en heeft het het zwaarste. Kennemerland gaat op bezoek bij Ajax 2 en moet kunnen winnen. EDOEHS is van geen belang meer. Cricket In de cricketcompetitie van de eerste klasse valt Zondag de beslissing. In Amster dam spelen ACC en HCC 2 tegen elkaar. De Hagenaars hebben aan een draw genoeg om zich kampioen van Nederland te noemen, daar zij twee punten voorsprong hebben op de Amsterdammers. De andere wedstrijden zijn natuurlijk van ondergeschikt belang. Rood en Wit zal al leen wil het enigszins uit de onderste regionen weg komen tegen HBS in Den Haag een overwinning moeten behalen. Ge zien de battingprestaties van de Haarlem mers geven wij hun daar een zeer goede kans toe. Haarlem speelt verder aan de Donkere Laan in Bloemendaal de laatste wedstrijd tegen VRA. Verder dan een draw brengen de Haarlemmers het in deze wedstrijd waar schijnlijk niet. Het programma vermeldt nog: Excelsior —PW, HCC 1—Hermes DVS. Kampong— Quick (H.) en VOC—Quick (N.). In de tweede klasse speelt Rood en Wit 2 tegen SCHC en Rood en Wit 3 heeft het komende weekeinde twee thuiswedstrijden, namelijk tegen CVHW (op Zaterdag) en Kampong 2 (op Zondag). CVHW tenslotte speelt Zondag in Heem stede tegen ACC 3. De tweede wedstrijd, die het Limburgse damtiental op zijn toer naar Haarlem speel de tegen een Heemsteeds tiental is na zeer spannende strijd, die bijna vijf uur duurde, in een gelijk spel geëindigd. De Limburgers demonstreerden aan de hoogste borden, vooral ook door hun groot enthou siasme, een duidelijk overwicht en de eind uitslag is een verdiend succes voor de Zui derlingen geworden. In de eerste uren van de strijd namen de Limburgers door de kampioen van Spek- holzerheide, Piet Kuijpers, de leiding om deze tot bijna aan het einde toe niet meer af te staan. De Heemstedenaren slaagden er na veel inspanning in nog juist een gelijk spel te behalen, dank zij het sublieme spel van de aanvoerder van de Heemsteedse ploeg, de HDC'er J. B. Sluiter Jr., die in een goed ge speelde partij de aanvoerder der Limburgers, de Maastrichter crack Hub. Comans, een nederlaag toebracht en hierdoor de Heem stedenaren nog juist in veilige haven bracht. De gedétailleerde uitslag luidde: Heemsteeds tiental Limburgs tiental: 1. J. B. Sluiter Jr.Hub. Comans 20 2. W. F. van LeuffenJac. Spoelstra 02 3. J. W. van Dartelen—J. van Doorn 0—2 4. H. C. WillemseA. Jacobs 11 5. G. W. ZonneveldP. Kuijpers 02 6. H. F. Luif—J. Jaspers l—l 7. J. C. DraijerH. Beijer 02 8. B. H. M. StevensM. Nivelstein 20 9. D. KleenJ. Stevens 20 10. J. J. WarmerdamA. Krings 2—0 Onder een bewolkte hemel, waar af en toe de zon haar vriendelijke stralen door heen schoot, begon gisteren op de terreinen van de Zuid-Hollandse Jachtvereniging te Den Haag het jaarlijks driedaags nationale concours-hippique. Öp het programma van de eerste dag stond onder meer de zware dressuur om het kampioenschap van Ne derland, waarvan in 1951 mejuffrouw H. ten Bos uit Almelo met „Mike" winnares werd. Dit jaar prolongeerde ze haar titel met hetzelfde paard. Ze behaalde 512% punt. Met haar paard „Rezimar" werd ze tweede geklasseerd met een halve punt verschil, namelijk 512 punten. Een uitzon derlijk fraaie prestatie. Verder was er een samengestelde wed strijd voor kinderen beneden de 17 jaar, die bestond uit een dressuurproef, een cross-country en een licht springconcours. Onder de inschrijvingen kwamen die van Prinses Beatrix en Prinses Irene voor. Prinses Irene nam een dubbele taak op zich. Zij reed in het eerste onderdeel de dres suur namelijk behalve haar paard „Atalia" ook nog dat van Prinses Beatrix Atalanta, die zich had teruggetrokken, daar zij pas ziek is geweest. De Koningin, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet volgden opmerkzaam de ver richtingen. Prinses Irene werd met „Ata lanta" zevende geklasseerd in de rijproef en met „Atalia" negende. De cross-country reed Prinses Irene niet mee. In het springconcours startte zij wederom met beide paarden. In dit onder deel behaalde zij met „Atalia" de witte roset (derde prijs) door een foutloos par cours af te leggen. Zij kwam met „Atalan ta" eveneens foutloos rond, doch met een langere tijd. Winnaars in deze samengestelde wed strijd werden mej. A. Loos met „Why Not" en mej. C. van Hattum met „Loyaal". BELFAST (ANP). Op het circuit van Ballyhill nabij Belfast is de Britse motor renner Norman Stewart verongelukt. Door dat het geregend had en het wegdek glad was, slipte hij en werd ernstig gewond. Enkele minuten nadat Stewart in het zieken- hus was aangekomen overleed hij aan de opgelopen verwondingen. Doctor N. T. Havard, bisschop van St. Davids, zal naar verluidt op 25 October het Engelse oorlogsmonument in Den Bosch inwijden. Dit gedenkteken zal worden op gericht door de 53ste Welsh Infantry Divi sion, die in 1944 heeft deelgenomen aan de bevrijding van Den Bosch. De gedenknaald komt te staan tegenover het nieuwe sport park, de plaats, waar de bevrijders inder tijd de stad zijn binnengetrokken. eder jaar weer blijkt Het Kanaal voor lange afstand zwemmers en zwemsters een onweerstaanbare aantrekkingskracht te hebben. Nauwelijks is de wind gaan liggen en is het water enigszins vlak geworden, of de Franse en Engelse dorpjes in de buurt van Het Kanaal komen in opschudding: uit de hotelletjes komen dan de zwemmers met allerhande trainers en verzorgers, de volgboten worden dan in allerijl voor de Kanaal- tocht gereed gemaakt en drommen nieuwsgierige lieden spoeden zich naar de kust om toch maar niets van het toch zo aantrekkelijke schouwspel te missen. De verslaggevers blijven niet achter. Zij zijn het toch die de wereld moeten be richten, of iemand er in slaagt de monsterzwemtocht tot een goed einde te brengen. En vooral in de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben die verslaggevers aan beide zijden van Het Kanaal het wel bijzonder druk gehad. Niet minder dan twaalf Ka naalzwemmers en -zwemsters probeerden die nacht namelijk in beide richtingen Het Kanaal te bedwingen. Het waren zes Egyp- tenaren, drie Engelsen, een Amerikaan, een Deense en een Fransman. De vierentwintig-jarige brandweerman uit Amerika, Bob Paysour, had de eer het „Kanaalseizoen" officieel te openen. Hij startte 's middags om twaalf uur al voor zijn monstertocht van Kaap Gris Nez aan de Franse kust. Paysour, die zag dat de zee bijzonder kalm was, vertelde dat hij binnen vijftien uur aan de overkant hoopte te zijn. Die hoop bleek echter twaalf uur en een kwartier later te optimistisch te zijn ge weest, want de brandweerman moest ondanks zijn stevige maaltijden bestaande uit fruit, suiker en honing door een hevige kramp opgeven, toen hij nog maar zes mijl van de Engelse kust verwijderd was. Sneu voor die brandweerman. Sneu ook voor de Engelse juwelier Phil Rising, die direct nadat Payseur zou zijn gearriveerd met dezelfde loods naar Frankrijk terug zou zijn vertrokken. De Noord-Afrikaanse politieman Noel Claud, die om kwart voor acht 's avonds van Kaap Blanc Nez startte, was ook al niet voortuinlijk. Want Noel had het twijfelach tige genoegen dat juist op het moment dat hij zijn zwemtocht wilde beginnen een enorme torpedo op het strand aanspoel de. Maar Claud ook niet van gisteren verplaatste zijn startpunt, smeerde zich acht kilo vet op het lichaam, at nog eens een heerlijk maaltje honing, bananen en per ziken, slikte nog eens een degelijke hoe veelheid wijn en ging goed gehumeurd het water in. Hij bleef niet alleen in Het Kanaal. Precies een uur later startte van St. Mar garets Bay aan de Engelse kust de Deense gymnastieklerares Elna Andersen en het Engelse meisje Jenny James. En van de Franse kant als gold het een geregelde dienst over het water vertrokken zes Egyptische militairen: Helmy el Marahi, Said Yaffin, Baker Soliman, Hassan Radi, Youseff Girgif en Fahmi Attala. Van Engelse zijde bleef men daarop het antwoord ook weer niet schuldig. Daar De eenendertig-jarige Amerikaanse typiste Florence Chadwick, die in 1950 in dertien uur en drieëntwintig minuten over het Kanaal zwom en daarmede het toen zesen twintig jaar oude record van veertien uur en negenendertig minuten, dat op naam stond van Gertrud Ederle, verbeterde. startten namelijk Philipp Mickman en de reeds zesenvijftig-jarige Schot Ned Barnie, welke laatste al plan had naar Frankrijk heen en terug te zwemmen in zesendertig uur. Van dit twaalftal is er slechts één in ge slaagd Het Kanaal te bedwingen. Het was de zesentwintig-jai'ige Egyptenaar Baker Soliman, die Vrijdagavond, na achttien uur en een kwartier in het water te zijn ge weest, in Folkestone aan wal stapte. Alle andere zwemmers van deze groep moesten opgeven. Zeeziekte, kramp of vermoeidheid v/aren de oorzaken. In de loop van Vrijdag startten echter nog een tweetal dat meer succes boekte: het twintigjarige Engelse fabrieksmeisje Kathleen Mayoh en de zesentwintig-jarige Victor Birkett. Zij beiden trotseerden onder soms slechte weersomstandigheden de dik wijls sterke zeestromingen en bereikten na respectievelijk zestien uur en vijfenvijftig minuten en vijftien uur en dertig minuten de Engelse kust. Drie lange-afstandzwemmei's slaagden er dus tot nu toe in en dat aantal is gezien de resultaten van vorige jaren zeer hoog de tocht van tweeëndertig tot veertig kilo meter tussen beide kusten tot een goed einde te brengen. Nog velen zullen er vol gen, met en zonder succes. Maar wie zal er nu eens in slagen het record van de Amerikaanse typiste Floren ce Chadwick (dertien uur en drieëntwintig minuten) te verbeteren Evenals zovele andere overdekte zwem baden, verkeert ook het Sportfondsenbad in Zwolle in moeilijkheden. Die moeilijk heden werden zo groot, dat men een jaar geleden reeds besloot het bad te sluiten. En tot op dit ogenblik staat het grote gebouw er nog steeds nutteloos. Maar kort geleden heeft men het plan op gevat om het bad opnieuw exploitabel te maken. Mr. Bierenbroodspot heeft namelijk voorgesteld om het overdekte zwembad naar Engels voorbeeld dienstbaar te maken ook voor andere sporten dan zwem men alleen. In Engeland namelijk bedekt men in voorkomende gevallen het bassin met een grote houten vloer, men camoufleert de badhokjes met gordijnen, met het gevolg dat er een grote ruimte ontstaat, die ge bruikt wordt als toneelzaal, als zaal voor badminton, volleybal of basketbal, of zelfs voor dansen. Wij zijn er van overtuigd dat vele over dekte zwembaden met een dergelijke ex ploitatie ten zeerste gebaat zijn en dat er aanzienlijk minder tekorten op diverse ver lies- en winstrekeningen van overdekte baden overal in Nederland geboekt behoe ven te worden. En daarnaast zullen de be oefenaars van de zaalsporten die dikwijls zo slecht gehuisvest zijn ook eens een zucht van verlichting kunnen slaken. E. K,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6