Rinkel en Van Swol trokken zich terug uit het heren-dubbelspel Agenda voor Haarlem Rapport over pensioenwetgeving Clowntje Rick Flamingo Eiland Pensioenrechten voor arbeids contractanten voorgesteld Het oude huis ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 5 Om de nationale tennistitels Wilton wint Hersen-tennis FEUILLETON door Dorothy Quentin Uitslagen Wielrennen Heringa Wuthrich Nederlander Smits werd twee maal zevende Gymnastiek Veteranencorps KNGV te gast bij CIOS Voor de kinderen Nederlandse schakers verliezen in Helsinki De Ilsy en de Zondagsrust Er begint tekening: te komen in het grote tournooi om de Nederlandse tennistitels, dat tot en met Zondag op de Mets-banen in Scheveningen wordt gehouden. Zoals dat telkenjare het geval is bü de nationale kampioenschappen kwam ook nu weer een aantal fikse regenbuien het programma onderbreken, maar al was het dan met enige vertraging, de vastgestelde partijen konden alle worden gespeeld, zodat heden met de halve eindstrijden een begin kon worden gemaakt. In de kwartfinales plaatsten zich Wilton, de titelhouder, Van Dalsum, Krijt en Dehnert zonder moeite. Krijt behoefde niet eens voor een plaats in de halve eindstrij den, waarin hij Dehnert zal ontmoeten, te spelen, want Rinkel had veel hinder van een oude knieblessure en hij achtte het beter zich te sparen voor de dubbelspelen, waarin hij betere kansen heeft, en zich voor het enkelspel terug te trekken. Rinkel heeft alleen in het gemengd dubbelspel ge speeld. Na die partij zou hij met Van Swol in het herendubbelspel uitkomen tegen de combinatie BeekLucas, maar zijn partner Van Swol, die zijn knie had onderzocht, raadde hem af nog verder te spelen. Beek en Lucas kwamen dus evenals Krijt door een walk over in de halve eindstrijden. Met betere controle over zijn hoog geno men drives en grotere vaart in het spel van het achterveld uit had Wilton geen moeite met Bruininga. Bruininga moest zich zozeer inspannen om zich niet door elke return te laten passeren, dat er geen energie en gelegenheid meer overbleef om de aanval over te nemen. Van Dalsum kreeg een trage, zo op het oog weinig geïnteresseerde, Van Meegeren tegenover zich. Het was een aantrekkelijke partij met soms goed spel van Van Dalsum, die door een uitgebreider slagen-repertoire en meer snelheid bijna een Klasse sterker was en met 64, 62, 61 won. Nooit kon Van Meegeren de aanval van zijn geconcentreerd spelende tegenstander overnemen en zelfs zijn gevaarlijk pas serende backhand was geheel zoek. Minder gemakkelijk had Dehnert het tegen de taai verdedigende Bouman. In elke set ging de score tot de zevende of achtste game gelijk op, maar dan forceerde Dehnert de set met een gewaagde brede spreiding en scherp passeren. Bij de dames heeft alleen mejuffrouw Hermsen moeten vechten voor een plaats bij de laatste vier. Mejuffrouw Rollin Cou- querque, die het voor het zuveeiste jaar tot de kwartfinales had gebracht, verdient een extra compliment voor het tactische wel doordachte plaatsspel, waarmee zij in deze partij tegenstand leverde en de jeugdige snellere Nel Hermsen een lesje gaf in „hersen-tennis". De souplesse en de betere techniek zege- ZATERDAG 16 AUGUSTUS Openluchttheater: Ballet der Lage Landen, 8 uur. Lido: „Tien van het vreemdelingen legioen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Fran cis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak van Hakim", „Oom Willy wint de Derby", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote concert", alle leeft.,, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tea for two", alle leaft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Fanfaren der Liebe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Alles voor de show", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fan- fan la tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 17 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Herman Rinket's Varitété (vacantie-programma), 8 uur. Open luchttheater: Ballet der Lage Landen, 8 uur. Lido: „Jenny de wees", alle leeft., 10.30 uur. „Tien van het vreemdelingenlegioen", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Sneeuwwitje", alle leeft.,, 10.30 uur. „Francis", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak van Hakim" en „Oom Willy wint de derby", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote concert" alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tea for two", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De ge heimzinnige wildstroper", alle leeft., 10.30 uur. „Fanfaren der Liebe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bambi", alle leeft., 10.30 uur. „Alles voor de show", alle leeft., 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoor stellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la tulipe". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 18 AUGUSTUS Lido: „Jenny de wees", alle leeft., 10.30 uur. „Tien van het vreemdelingenlegioen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Sneeuw witje", alle leeft., 10.30 uur. „Francis", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak van Hakin". „Oom Willy wint de Derby", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote concert", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Tea for two", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „De geheimzinnige wildstroper", alle leeft., 10.30 uur. „Fanfaren der Liebe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bambi", alle leeft., 10.30 uur. „Alles voor de show", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoor stellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. vertaald uit het Engels. 16) „Ook moet ik de conditie van uw spieren bekijken. Misschien hebt u massage en bestraling nodig. Als u echter weigert, u behoorlijk door mij te laten onderzoeken, dan zal ik uw geval aan iemand anders moeten overdragen. Zoudt u het prettiger vinden, als ik dr. Hugo vroeg u te behan delen „Die halfbloed?" Olivia's stem schoot uit van woede. „Ik zal u eens wat vertellen, jongeman: Floriana is de grootste bron van inkomen voor dr. Fairley. Als u mij niet wilt behandelen, zoals ik dat wil, verliest u alle mensen in dit huis en ook de arbei ders op de onderneming". Toni keek ademloos van de een naar de ander. Dit was geen grap meer, maar het botsen van twee wilskrachtige mensen. Ze mocht als verpleegster geen partij kiezen, ze moest volkomen onpersoonlijk op de achtergrond blijven, maar toch hoopte ze diep in haar hart, dat Mark het pleit zou winnen. Het werd tijd, dat iemand tegen plivia's kuren optrad. Het zou voor haar vierden ten slotte met 62, 26, 63. In de halve finales gaat hier de strijd tussen Nel Hermsen en Fenny ten Bosch en tussen mevrouw Roos en mevrouw Blaisse. Gezien het uitstekende spel van mevrouw Roos tegen mevrouw Vlielander Hein en vooral het gemengd dubbelspel met Dehnert tegen mevrouw Blaisse en Rinkel, durven wij mevrouw Roos als fina- liste te tippen. Maar wie de andere halve eindstrijd zal winnen is onmogelijk te voorspellen. Het zich terugtrekken van Van Swol en Rinkel heeft, hoe begrijpelijk en verstandig hét besluit ook was, voor de gang van zaken in het heren dubbelspel een teleurstellend gevolg. De beide combinaties Van Dalsum Dehnert en WiltonKrijt zijn nu ongetwij feld de sterkste. Volgens het schema zullen zij in de halve eindstrijd tegen elkaar uitkomen, waarmee dus een van beide paren voor de titelstrijd zal zijn uitgeschakeld, terwijl de andere finalisten of Bouman en Lij sen of Beek en Lucas (alle twee zwakker dan de andere twee dubbels) zullen zijn. De uitslagen luidden: Heren enkelspel, kwart finales: Wilton sl. Bruininga 62, 60, 61; Van Dalsum sl. Van Meegeren 64, 62, 61; Krijt sl. I. Rinkel door w.o.; Dehnert sl. Bouman 6—4, 6—4, 6—3. Dames enkelspel kwart finales: mevr. J. RoosVan der Wal sl. mevr. H. Vlielander Hein 60, 60; mevr. G. BlaisseTer- windt sl. mevr. F. Tekelenburg 62, 64; mej. N. Hermsen sl. mej. Rollin Couquer- que 62, 26, 63; mej. F. ten Bosch sl. mej. C. Grosveld 62, 63. Heren dubbelspel, kwart finales: Bou man en Lij sen sl. Claassen en Klinkspoor 64, 62: Wilton en Krijt sl. Nieland en Van der Ree 62, 60; Van Dalsum en Dehnert sl. Breukink en T. Borren 62, 64; Beek en Lucas sl. Van Swol en Rin kel door w.o. Dames dubbelspel, kwart finales: mevr. E. van Berkel en mej. M. Rollin Couquer- que sl. M. BlomDiemer Kool en mej. N. Diemer Kool 60, 62; mevr. M. Peters en mevr. E. Scholten sl. mevr. T. de Groot en mej. M. Janssens 60, 61; mevr. G. BlaisseTerwindt en mej. C. Grosveld sl. mevr. J. Roos van der Wal en mevr. Men- ko 68, 62, 64; mej. N. Hermsen en F. ten Bosch sl. mevr. M. Bokhorst en mej. I. Kiek 6—0, 6—1. Gemengd dubbelsDel, halve finales: mevr. M. Peters en Wilton sl. mej. L. Fi- kenscher en Tonjes 63, 75; mevr. J. Roos van der Wal en Dehnert sl. mevr. G. BlaisseTerwindt en Rinkel 810, 63, 6—1. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Ronde van Duitsland De negende étappe van de Ronde van Duitsland was verdeeld in twee stukken. De eerste halve étappe leidde van Loerach naar Schaffhausen over Zwitsers gebied. Winnaar werd de Luxemburger Robert Bintz in de tijd van 2 uur 23 minuten 12 sec. over 99,7 km. Nello Sforracchi (Italië) werd tweede en Leo Weilenmann (Zwitserland) derde. Als zevende arriveerde onze landgenoot Smits in de tijd van 2 uur 33 minuten. Een plaats die hij ook bezette in de tweede halve étappe, van Schaffhausen naar Ravensburg. In die tweede halve étappe werd de Duitser Müller winnaar in 3 uur 16 minuten met Sforracchi als tweede en Weilenmann als derde aankomende. De tijd van Smits in de rit tussen Schaffhausen en Ravensburg was dezelfde als die van de winnaar Müller. Oorspronkelijk was het de bedoeling de tweede halve étappe over 113 km. tegen het uurwerk te laten verrijden, maar het drukke verkeer maakte dit voornemen onmogelijk. Slechts 47 renners liggen nog in de strijd, aangezien de Fransman Meneghetti en de Duitser Weimer niet meer voor de negende étappe zijn gestart. In het algemeen klassement behield de Belg Isidore De Rijck de leiding met een totaaltijd van 59 uur 21 minuten 38 sec. Op de tweede plaats staat zijn landgenoot De Mulder met een tijd van 59 uur 25 min. 42 sec. Raymond Impanis, de derde Belg, bezet de derde plaats in de algemene klassering met een tijd van 59 uur 37 min. 32 sec. Henk Smits bezet de achtste plaats met 59 uur 52 min. 6 sec. en Lambrichs staat tiende met 59 uur 53 min. 6 sec. Van der Za'nde, de derde Nederlandse renner is 15e geklas seerd met een totaaltijd van 60 uur en 4 sec. Heeft het Centraal Instituut voor de Oplei ding van Sportleiders in Overveen in Kenne- merland en daarbuiten al een goede naam als zodanig, het gebouw en de aangrenzende terreinen worden ook steeds meer uitverko ren voor het houden van technische-, studie- of praktijkbijeenkomsten voor beoefenaars van verschillende takken van sport. Daarbij schijnt het instituut ook in trek te komen als recreatie-oord voor sportliefheb bers, want in de afgelopen week herbergde het een groot aantal dames en heren senioren, allen lid van het Veteranencorps van het K.N.G.V. Deze oudere gymnasten hebben zich deze dagen nu eens niet bezig gehouden met technische problemen de gymnastiek betref fende, doch hebben die dagen nuttig gemaakt met het houden van wandelingen en uitstap jes in de omgeving van Overveen, Bloemen- daal en Haarlem. Onder de gasten bevond zich ook de heer J. H. F. Sommer. voorzitter van de Technische Commissie van het K.N.G.V., vice-voorzitter van de Fédération Internationale de Gym- nastique, die in deze functies de laatste Olympische Spelen heeft bijgewoond en daarover interessante mededelingen heeft ge daan. Gisteravond werd de vacantieweek gesloten met een bonte avond, voor welke bijeenkomst ook waren uitgenodigd de docenten van het Instituut, het dagelijks bestuur van de Kenne- mer Turnkring en de in Haarlem wonende leden van het Veteranencorps. Tijdens deze bijeenkomst werden de aanwezigen nog toe gesproken door de heer Beyen, waarnemend directeur van C.I.O.S.. die in zijn rede de arbeid van de veteranen memoreerde, zowel in de tijd dat deze nog actief deelnamen aan de oefeningen als in de tijd, dat zij door hun bezielende houding en geestdrift de jongeren tot de gymnastiekbeoefening trachtten te stimuleren. c Hoe later het op de middag werd, des te gezelliger werd hetZe hadden allemaal 'n reuzenplezier! En de vader van de jarige jongen had voor een gramofoon gezorgd; daarop speelde hij allerlei leuke platen. En bij die muziek m-aakten de jongens een dansje. En onder dat alles door werd het snoepen niet vergeten.er was van alles, en genoeg. En de limonade scheen niet uitgeput te raken. Ze hoefden niet over dorst te klagen. Maar ook werd er telkens weer iets anders verzonnen, om de jongens bezig te houden. Zo werd er op een ogenblik een wit laken opgehangen, waarachter een lamp was be vestigd. „Nou moeten jullie goed opletten", riep de jarige. „Mijn vader gaat met zijn handen schaduwbeelden vertonen!" En dat gebeurde ook. De vader ging achter het gordijn, en toen bewoog hij zijn handen op allerlei manieren, waardoor er schaduwen op het verlichte laken vielen. En leuk, dat dat wasZe zagen leuke hoofden, die bewogen alsof ze met elkaar praatten; dan weer kwam er 'n konijntje, dat zijn pootjes en oren bewoog, of een hond, die blafte en een zwaan, die statig wegzwom Dat vonden ze allemaal prachtig! Deze employé van een groot persfotobureau heeft zich in de trant van haar arbeid gehuld in een rok en blouse die bedrukt zijn met motieven, ontleend aan het kranten en persfotobedrijf. De Staatscommissie voor de pensioen wetgeving heeft de Koningin een interim rapport aangeboden betreffende enige pen- sioenrechtelijke vraagstukken, ten aanzien waarvan het treffen van een voorziening zo urgent moet worden geacht, dat daar mede niet kan worden gewacht tot de ar beid der staatscommissie is voltooid. Deze vraagstukken zijn de pensioengerechtig- heid der arbeidscontracten; de wachttijden voor het recht op pensioen; het minimum van het invaliditeitspensioen; de maxima der pensioenen en de bepalingen betref fende beperking van gelijktijdig genot van pensioen en inkomsten uit arbeid of be drijf. De kwestie van het vervroegd ouder domspensioen, ook een zeer urgent punt, acht de staatscommissie nog niet rijp voor nadere wettelijke regeling. De staatscommissie is blijkens haar rap port van oordeel, dat een oplossing van net vraagstuk van de pensioengerechtigheid der arbeidscontracten slechts te bereiken is door hun wettelijke pensioenrechten te verlenen. De door de staatscommissie ingestelde studiecommissie voor de bestud'ering van het vraagstuk van de pensioengerechtigde leeftijden bleek van oordeel te zijn, dat het wenselijk is verandering te brengen in de regel, dat pas na een diensttijd van zeven jaar aanspraak op invaliditeitspensioen ontstaat. De staatscommissie sluit zich daarbij aan. Ten aanzien van het minimum van het invaliditeitspensioen is de staatscommissie van oordeel, dat indien tot een inciden tele herziening van de geldende Pensioen wet wordt besloten een nadere voorzie- FIDE-tournooi In de vijfde ronde van groep 3 van het FIDE-landenschaaktournooi verloor het Ne derlandse team met 1%2% van Israel. De gedétailleerde uitslagen luiden: PrinsOren 10; CzerniakVan Schel- tinga 1—0; DonnerBorak AVa; Mandel- baum—Cortlever 1—0. De andere uitslagen in deze groep waren: Rusland—Finland 2V:IVè; Verenigde Staten —Griekenland 4—0; ZwitserlandPolen lVêVa met twee afgebroken partijen. De resultaten van groep 1 luiden: Saar Luxemburg 40; ArgentiniëDenemarken 3VaVi; TsjechoslowakijeCuba 30 plus 1 afgebroken partij; West-Duitsland—IJsland 21 plus 1 afgebroken partij. Na de vijfde ronde van groep 1 en de vier de van groep 2 en 3 luiden de standen: Groep 2: 1. Zweden 7 pnt. (13Vè'bordpnt.); 2. Hongarije 7 pnt. (10 bordpnt.); 3. en 4. Oost-Duitsland en Joegoslavië elk 6 pnt. (10V4 bordpnt.); 5. Oostenrijk 3 pnt.; (7 bordpnt.); 6, Brazilië 3 pnt. (6!4 bordpnt.); 7. Italië 0 pnt. (4 bordpnt.); 8. Italië 0 pnt. (2 bordpnt.). Groep 3: 1. Rusland 8 pnt..; 2. Finland 6 pnt. (10 bordpnt.); 3. Nederland 6 pnt. (9 bordpnt.); 4. Ver. Staten 4 pnt.; 5. Polen 3 pnt.; 6. Zwitserland 2 pnt.; 7. Israel 1 pnt. 8. Griekenland 0 pnt. ning ten aanzien van dit vraagstuk daarbij zeker niet mocht ontbreken. Wat de maxima der pensioenen aangaat wordt voorgesteld af te zien van het vast houden aan een absoluut maximum, zo wel voor de eigen pensioenen als voor de weduwen- en wezenpensioenen. De staatscommissie stelt verder een na dere regeling voor ten aanzien van de cu mulatie van pensioen en inkomsten uit arbeid en bedrijf. Bij het interim-rapport is een wetsvoor stel gevoegd, waarin voor de verschillende" in het rapport besproken punten een na dere regeling wordt vastgelegd. Ten aanzien van de maxima van de pensioenen voor ambtenaren, spoorweg ambtenaren en militairen, alsmede voor hun weduwen en wezen, is de staatscom missie van oordeel, dat deze hun weerslag zullen moeten vinden in de wettelijke re gelingen, die betrekking hebben op de zo genaamde politieke pensioenen, van welke in het bijzonder worden genoemd de pen sioenen van ministers, staatssecretarissen, leden van Gedeputeerde Staten en wet houders, alsmede van hun weduwen en wezen. De commissie heeft evenwel in haar ontwerp geen wijzigingen van de maxima in de voor deze ambtsdragers gel dende wettelijke bepalingen voorgesteld. Slechts het. voorstel betreffende het pen sioengerechtigd worden der arbeidscon tractanten zal leiden tot hogere uitgaven voor de aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds contribuerende organen. Deze hogere lasten bestaan uit: een betaling voor eenmaal van f 40 millioen en een jaarlijks terugkerende last van f 12 mil lioen. De verhooging van de wachttijd voor het recht op invaliditeitspensioen is zo ge ring, dat deze is te verwaarlozen. Hetzelf de geldt voor de verkorting van de wacht tijd voor het recht op ouderdomspensioen. De gemiddeld jaarlijks uit de voorgestel de maatregelen voortvloeiende lasten wor den geraamd op f 63.265.000, waarvan on geveer f 28 millioen ongedekt blijft, het geen overeenkomt met ruim VA pet. van het totaal der pensioengrondslagen. De arbeidscontractanten Blijkens de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp, dat de commissie bij haar rapport heeft gevoegd, gaat het ontwerp er van uit, dat de arbeidscontractanten onder de Pensioenwet behoren te worden gebracht. Het stelt hen in het algemeen gelijk met de ambtenaren in tijdelijke dienst. Na een zonder onderbreking ver vulde diensttijd van twee jaren zullen zij, mits zij op dat tijdsstip niet belast zijn met aflopende werkzaamheden en hun werk zaamheid voor hen niet van bijkomstige aard is, de hoedanigheid van ambtenaar in de zin van de Pensioenwet verkrijgen. Het ontwerp stelt de inkoop van diensttijd, alsook van in het genot van wachtgeld doorgebrachte tijd, verplicht. De inkoop- bijdrage wordt in alle gevallen vastgesteld op basis van de pensioengrondslag op het tijdstip, waarop de hoedanigheid van amb tenaar wordt verkregen. Wat de wachttijden voor het recht op pensioen betreft houdt het ontwerp een Het is een vreemde ervaring onverwacht te komen in een huis waar ge als kind ge woond hebt en te ervaren, dat ge, na tien tallen jaren, alles nog nauwkeurig weet, tot de zolder toe, waar in een diepe kast de loden soldaatjes en blokkendozen waren. Ge hebt in al die tientallen jaren in vele huizen gewoond, ge zijt enige van de zeven zeeën overgestoken, ge hebt een aantal wonderlijk-opwindende levens geleefd, er zijn duizend dingen geschied, ge hebt dui zend namen vergeten en duizend avonturen ervaren. Alles is anders geworden. Gij zijt een ontelbaar aantal wegen gegaan en vele zijpaden hebben u tot vreemde doelen ge leid. Al die tijd is het huis blijven staan; het heeft vele mensen onderdak gegeven en vele levens zijn er in geleefd, maar zijn wezen is onaangetast en ongeschonden ge bleven; zelfs zijn eigen geur is behouden in de gangen en de kamers. Het is een her kenning die bijna ziek maakt, zó hevig stroomt zij in uw hart. Alles is anders en alles is hetzelfde. De vreemde meubels en de andere indeling laten de herinnering aan hoe het was on aangetast. Vaders kamer is nu een zakelijk kantoor, maar hier stond de oude canapé waar hij wel een middagslaapje deed en tussen de ramen stond de schrijftafel met alle dingen, die één voor één, voor uw ogen staan, al zijn zij ondergegaan in de tijd. Het witte, ijzeren hekje voor het grote raam van de speelkamer is nog precies zo, al staan daar nu bedden van vreemde mensen. Het speelgoedtreintje gaat driftig over de rails en hoe prachtig was dat Sein huis. Dat weet ge nog precies; die groene blikken tunnel hebt ge voor een goed schoolrapport gehad. De tegels in de keuken zijn precies zo wit en zwart en daar waren veel spelen mee te doen en in het kleine tuintje hebben wij eens een zwarte hond gehad, die in het houten schuurtje sliep. Een groot boek zoudt ge kunnen schrij ven over dit oude huis, met al zijn geheim zinnigheid: over de zolder vooral en over die kleine kamer, waar in de krakende kast alle schatten van een jongensleven lagen. Mèt het huis komen alle mensen groot en levend in uw gedachten terug. Het is verwarrend van weemoed, daar plotse ling die oude meubels en spiegels en schil derijen en kleuren, die er niet meer zijn, terug te zien, wonderbaarlijk-tastbaar in de herinnering. Wanneer ge buiten staat in die zelfde stille straat van al die jaren geleden zijt ge zo verward als nooit tevoren: dat alles zo veranderd is en zo precies hetzelfde ge bleven. Is dit de zin van een mensenleven? ELIAS Op vragen van het eerste Kamerlid mf. W. Rip (A.R.) over verstoring van de Zondagsrust gedurende de Internationale Luchtvaartshow Ypenburg heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat geant woord, dat aan de toestemming tot het houden van de Ilsy een groot aantal voor waarden verbonden was, onder meer dat de vliegtuigen zover mogelijk verwijderd moesten blijven van bebouwde kommen, waar kerken zijn. Van een niet voldoen aan deze voorwaar den is niets gebleken. Hoewel het te betreuren valt, dat on danks de genomen voorzorgsmaatregelen sommige kerkdiensten "gedurende korte tijd hinder hebben ondervonden van de demonstraties, kan gezegd worden, dat het redelijke is gedaan om storing te voor komen. Gezien de propagandistische waarde voor de luchtvaart van dergelijke demon straties en het belang, dat zo veel moge lijk publiek deze demonstraties kan bij wonen, is het uiterst bezwaarlijk deze uit sluitend op werkdagen te doèn houden, verklaart de minister. „DE MIRAKELRIDDER" BIJ HET ROTTERDAMS TONEEL Het Rotterdams Toneel, directeur Ka Arnoldi, brengt in de loop van September de première van „De Mirakelridder" van Lope de Vega. verkorting in van alle wachttijden, behou dens van die voor het vervroegd ouder domspensioen. De bepaling omtrent het minimum van het invaliditeitspensioen (30 pet. van de middelsom der pensioengrond slagen) zal volgens het ontwerp niet van toepassing verklaard worden op de amb tenaren, die op het tijdstip, waarop zij uit hoofde van ziekten of gebreken ongeschikt worden verklaard voor de verdere vervul ling van hun betrekking, de leeftijd van 55 jaren hebben bereikt en bij het bereiken van die leeftijd nog geen diensttijd van 5 jaren konden doen medetellen. De ambte naar, die op de leeftijd van 60 jaar onge schikt wordt verklaard en dan nog geen 10 dienstjaren heeft, kan derhalve geen aanspraak maken op het minimum pen sioen van 30 pet-, doch ziet zijn pensioen slechts berekend naar de volbrachte dienst tijd. De nieuwe wachttijden zullen ook van toepassing zijn op degenen, die de dienst reeds hebben verlaten, voorzover zij op het tijdstip van inwerkingtreding van de wet de leeftijd van 65 jaar waarop het recht op uitgesteld pensioen ontstaat nog niet hebben bereikt. eigen bestwil zijn. Mark was een sterke persoonlijkheid, die indruk had hij haar bij de eerste kennismaking al gegeven. Er ging iets vertrouwenwekkends van hem uit. Misschien was het niet meer dan zijn' doodnuchtere gezonde verstand, dat hem in deze tropische omgeving een oase deed schijnen. Bovendien beschikte hij over veel gevoel voor humor en een vriendelijk ka rakter. Toni was dankbaar, dat iemand als dr. Mark Greville hier op het eiland aan wezig was. Dr. Fairley was misschien beter op de hoogte van Olivia's kwalen, maar de oude Schot had te lang op dit eiland ver toefdDéze man was iemand van haar eigen generatie. Mark haalde zijn schouders op en zijn mond stond vastberaden. „Zoals u wilt", zei hij langzaam. „Maar ik behandel u niet, als u me niet behoorlijk m'n werk laat doen". „Wel, jongeman, dan zul je héél vlug moeten zijn. Want ik moet me nog kleden. Er komen vanavond gasten". Mark liet door niets merken, dat hij ge wonnen had, en verrichtte zijn onderzoek vlug en handig. „U bent wel jong, maar ik moet toegeven, dat u vlot werkt," merkte Olivia op. „Is er iets niet in orde?" „Er is niets met u aan de hand en het is helemaal niet nodig, dat u zich niet anders dan per rolstoel voortbeweegt," merkte Mark rustig op. „Bovendien zullen enige lichte massage en wat gymnastiek u enorm 1 goed doen. Zuster Martin kan een en ander uitvoeren. De hele bestrijding van ge- wrichtsrheumatiek bestaat in het soepel houden van de spieren weet u!" „Ik weet het," antwoordde Olivia en er kwam een misprijzende uitdrukking in haar donkere ogen. „Ik doe inderdaad wel eens wat oefeningen, als niemand aanwezig is, maarze maakte een gebaar met haar hoofd in de richting van de rest van het huis het komt me uitstekend uit, dat ze denken dat ik er erger aan toe ben, dan in werkelijkheid het geval is." Mark beluisterde haar met zijn stethos coop. „Ik dacht het eerste ogenblik al, dat ik u zag, dat u de mensen voor de mal hieldHoe 't ook zij, zuster Martin kan u regelmatig een lichte behandeling geven en ik zal u niet verder lastig vallen, voor dat u me laat roepen". „Dat zal niet gebeuren, tenzij het strikt noodzakelijk is. Maar ik denk wel, dat u zo nu en dan hier zult moeten komen voor het werkvolk en ook zult u Phoebe regel matig moeten behandelener is eigenlijk niets met haar aan de hand, is 't wel?" „Niets, dat sportbeoefening en frisse lucht zowel figuurlijk als letterlijk niet zouden kunnen genezen", merkte Mark met een jongensachtig lachje op. Hij nam afscheid van Olivia en wenkte Toni met hem mee te lopen. ,,'t Is een wonderlijke oude tante", zei hij, toen ze in de grote betegelde kal wa ren gekomen. Hij keek het meisje met iets van nieuwsgierigheid aan. „Deze hele om geving doet trouwens wonderlijk aan. Is alles in orde, wat u beti-eft?" „Er heeft nog niemand een moordaan slag op me gepleegd, als u dat bedoelt", antwoordde Toni lachend. Haar lach echode in de grote hal en ze keken elkaar enigs zins verschrikt aan. „Mevrouw Burden heeft een complex wat haar geld betreft", vervolgde Toni, „maar of 't waandenkbeel den zijn of dat er werkelijk gevaren be staan, dat kan ik niet beoox'delen". „Ze is een oude tyran. Ik had er geen idee van, dat er nog dergelijke vrouwen bestonden. U kunt haar yt besteHij brak zijn zin af, want Phoebe kwam uit de zitkamer en haastte zich in zijn richting. „O, dokter", riep ze op dx-amatische toon uit, „ik hoopte al, dat ik u nog zou treffen. Ik heb weer zo'n vreselijke pijn hier, die medicijnen schijnen niet te helpen. Kunt u me niet nog eens ondei-zoeken?" „Het spijt me, juffrouw Carrick, maar ik moet op het moment dadelijk naar het zie kenhuis terugMet een ernstig gezicht keek Mark op zijn horloge. „Ik moet zuster Martin alleen nog even enkele aanwijzin gen geven voor de behandeling van me vrouw Burden". Toen hij haar gezicht zag betrekken, voegde hij er aan toe: „U hebt last van indigestie. U moet dat dieet vol houden, dan zult u er heus baat bij vinden". Het meisje trok zich met een teleurge steld gezicht terug en Mark liep met Toni naar buiten. „Dat huis werkt op mijn ze nuwen", merkte de jonge dokter op, toen ze buiten op de schaduwrijke „patio" kwamen. „Of misschien zijn 't de mensen daar, die me enerveren. Wat is uw indruk van Floriana?" Ze liepen samen naar de plaats waar Mark zijn auto geparkeerd had. Andere wagens kwamen aanrijden, waaruit meest oudere mensen stapten, in avondkleding. ,,'t Schijnt een hele partij te worden", merkte Mark op, terwijl hij het portier van zijn wagen opende, „stap in, dan rijd ik u een eindje de rivier langs en terug. Ik zou gi-aag wat met u praten". Toni voldeed met veel genoegen aan dit verzoek. Zij zelf voelde opeens ook een verlangen om even uit de sfeer van Flo riana weg te komen. „Ik weet niet goed, hoe ik mijn indruk ken moet formulei-en", zei ze langzaam en nadenkend. „Ik ben hier nog maar 24 uur. Alles doet groots aan, maar het lijkt een beetje vergane glorie, is dat juist? Ik ben maar een gewoon Engels meisje en ik heb dit soort huizen en mensen natuurlijk nooit eerder gezien. Ook ben ik nog nooit op een eiland als dit geweest". Hij keek haar even van terzijde aan en antwoordde ernstig: „Het eiland is mooi en woest en wreed. Ik weet niet, of het hier erger is dan in diverse Europese statenik denk, dat het op Flamingo- Eiland net zo goed en slecht is als op de rest van de wereld. Alleen ligt de kleur er hier overal veel dikker op. Soms is dat wonderlijk mooikijk maar Hij reed naar de bocht van de rivier. In de avondschemering, die maar heel kort duurde, waren de bergen reeds onzichtbaar geworden. De rivier zag er koel en wazig groen uit. Langs de oevers groeide het riet welig. Toen Mark zijn motor stopzette, was het lawaai van duizenden krekels duidelijk hoorbaar. Er vloog wat waterwild over en een enorme vleermuis scheerde voorbij. Mark draaide zich naar Toni en keek haar ernstig aan. „Ze hebben telefoon op Flo riana", zei hij tot haar verbazing, „gebruik die. Ik zou het prettig vinden, als u contact met me onderhield, ook al wil de oude dame niet, dat ik haar geregeld opzoek. Ik zie de dingen meestal niet overdreven, maar op Floriana staat de sfeer me niet helemaal aan. Misschien heeft die oude ziel wel in derdaad tè veel geld en zijn haar com plexen niet helemaal zonder grond". Hij glimlachte even en nam een sigaret, na ook Toni er een aangeboden te hebben. Mark had dus ook medelijden met de oude vrouw! Toni was blij, dat hij door haar tyrannieke manieren heen zag en aanvoelde, dat ze meer blafte dan beet. Ze vertelde hem van haar eerste onderhoud met Olivia in de Londense hotelkamer en ze merkte, dat het prettig was om met Mark over een en ander te praten. Hij grinnikte. „Dusjij moet haar in leven houden tot haar tachtigste verjaar dag, opdat ze die in alle glorie kan vie ren Het zou me niets verwonderen, als ze de honderd haalt! Gelukkig, dat ik dan echter niet meer hier zal zijn". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7