„Het grote concert" in Frans Hals E\SEV1BLE BILAGIIER OOSTEN EN ZOON Predikbeurten Wees toch zuinig met Uw pak OMO Pierre Palla solist bij de H.O.V. SLOT DEFECT? Gevonden voorwerpen Gouden jubileum van de mij. Scheveningen Gooi geen geld door de gootsteen Nachtdienst apotheken Vier gewonden bij autobotsing Burgerlijke Stand Beeld oude man van het Frans Halsmuseum Verbetering van cellen in bureau Smedestraat Ruim 2 millioen schade door branden in Mei Westerling als getuige gedagvaard Toneelschooldirecteur nog niet naar Suriname ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aan het Hoofdbureau van Politie te Haar lem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10 tot 14 uur. inlichtingen te krijgen omtrent de navolgende voorwerpen: zilveren rozenkrans gevonden in Juni, auto peds, armbanden, bal, muziekboek, leesboek, kerkboekje, badpak, brillen, gouden en zilve ren broches, capuchons, kindercape, padvin dersdas, zelfbinder, zadeldekje, deken, post duif, wieldop, speelgoedeend, bril-étui, lapje flanel, klos garen, munt- en bankbiljetten, handdoek en zwembroek, hoofddoek, hengel stok, hengelsteun, handschoenen, dameshoed, regenhoed, honden, dames- en herenhorloges, insigne, damesjurk en bustehouder, jumpers, diverse jassen, halskettingen, kuikens, gou den kettinkje, zilveren lepeltje, laars, gas- muntjes. damesmantel, snoeimes, mutsen, nummerplaat, visnet, oorbellen, tabakspijp, pakje met inhoud overhemd, passer, popje, pakje met inhoud herenpantalon, parapluies, damesportefeuille met inhoud, portemonnaies met inhoud, rammelaar, padvindersriem, rui tenwisser, rozenkransen, shawls. sokjes, schildpad, wandelstok, schoentjes, sleutels, dasspeld, damestruitje, bos touw, troffel, een pak met damestruitjes, tassen met inhoud, vos of bontje, rijwielvlaggetjes, dames- en kindervestjes, vulpotlood, vulpennen, wind jacks, kinderkruiwagen, rieten wagentje, zak met inhoud. Scène van het ballet „Het Zwanenmcer" uit de Russische film „Het grote concert' Het Frans Halstheater in Haarlem heeft in de gisteren begonnen vertoningsweek de uiterst merkwaardige Russische film „Het grote concert" op het programma, die vooral voor liefhebbers van opera en ballet interessant is, maar bij de toeschouwers een veelheid van gemengde gevoelens achter laat. Het is wat men in de taal van het land een „kulturny spektakl" noemt, waar schijnlijk in de eerste plaats bestemd om brede lagen van de bevolking der uitge strekte Sovjet-Unie bekend te maken met de prestaties der van staatswege onder scheiden Volksartisten, doch kennelijk evenzeer om buiten de grenzen te impone ren met de op celluloid vastgelegde staal tjes van hoog opgevoerd artistiek kunnen. Het geheel is opgenomen volgens een door gaans zeer bevredigend kleurenprocédé en ook de geluidsweergeving voldoet aan hoge eisen. Wel bijzonder naief is het propagandisti sche element. Men ziet hoe de bevolking van een collectief landbouwbedrijf in een aantal luxe touringcars naar Moskou wordt gebracht teneinde een voorstelling bij te wonen in het koloniale Bolskoi-theater, dat thans de plaats inneemt die onder het cza- ristische bewind door het vermaarde Wa- ryinski in het toenmalige St. Petersburg werd bezet. De sfeer van door wederzijdse waardering geschraagde kameraadschap tussen arbeiders en kunstenaars tijdens het openingsceremonieel en de recepties na af loop wordt gekenmerkt door de positieve hartelijkheid, die u ook uit vele communis tische boekjes tegemoet straalt. Er worden enige kernachtige dingen gezegd over pro- letarischè kunst en daarna begint de voor stelling: een bloemlezing uit Russische meesterwerken, die grotendeels zijn ont staan in de tijd dat cie „mercantiele bour geoisie" en „overtollige aristocratie" het publiek leverde. „Linkse" kunst moet men bepaald niet verwachten. Maar het doet wel even vermakelijk aan als men tijdens een balletscène een autoriteit in een met rood pluche beklede loge tegen een eenvou dige man van buiten achter ziin hand ter toelichting hoort zeggen: „Pjotz Hjitsj Tsjaikofski was een wegbereider van de Sovjet-cultuur!" Niet minder naief is het tafereel van het tegenbezoek van de artisten aan de kol- chose, waarbij de eerste zangeres van de opera zodanig getroffen wordt door de vocale kwaliteiten van een meisje, dat in een boomgaard kersen plukt, dat zij voor "naar de weg effent om aan het conservato rium te kunnen studeren. Deze zingt name lijk zo volmagkt, dat men werkelijk niet begrijpt waartoe die opleiding dienen moet. De haar gebrachte hulde als zij tenslotte slaagt voor het toelatingsexamen is door de volstrekte ernst zo dwaas, dat geen parodie belachelijker zou kunnen zijn. Maar eer het zover is, heeft men ruim schoots (te ruimschoots) kunnen genieten "fan zeer veel en zeer fraaie zangkunst. Men hoort onder meer de meeslepende koren uit de opera „Prins Igor" van Boro din, de aria van Lensky uit de derde acte van „Jewgenii Onjégin" van Tsjaikofski (nogal primitief opgeroepen uit een tot leven gewekt schilderij in de foyer van de schouwburg) en het indrukwekkende laat ste bedrijf van „Iwan Soesanin" van Glinka, waarvan het volgen wordt verge makkelijkt door in de zaal verkrijgbare tekstboekjes. Tot het vellen van een oor deel over de geleverde prestaties in dit onderdeel van „Het grote concert" acht ik mij niet bevoegd, al wil ik gaarne verkla ren er meer dan eens door gegrepen te zijn. Uiteraard ging mijn belangstelling vooral uit naar de verrichtingen van de in geest driftige beschrijvingen zo warm geprezen prima ballerina's, die in deze film optreden. Uitstekende springers bemerkt men in het corps de ballet bij de uitvoering van de Polowetzer dansen, de lievelingschoreo grafie van Fokine (gezet voor Diaghilew in ADVFRTENTIE Verruim Uw met Praag eatalogui a fl UMS Rotioord 3 Utrecht Verkrijgbaar bij Gasthuisvest 5 - Telefoon 21264 - Haarlem 1909). De brillante virtuositeit van Olga Lepesjinskaja is mede door de sterk ath- letische inslag groter dan de hier toch evenzeer gewenste charme, of hoe men de in deze verleidingsscène benodigde kwali teit wil noemen. In een andere Russische film, met veel beperkter technische mid delen vervaardigd, heb ik deze Polowetzer dansen in zeker opzicht beter kunnen waarderen. De instelling van de camera is trouwens lang niet altijd gelukkig ge weest, doch men moet wel bedenken dat het geenszins de bedoeling was een speciale balletfilm te vervaardigen. Men heeft met een tenslotte onbevredigend compromis te doen. Waarschijnlijk komt het mede daardoor dat men ook op choreografisch gebied geen enkel spoor van zelfs maar een poging tot vernieuwing ontdekt. Intussen moet men dankbaar zijn voor de gelegenheid om, al is het dan maar in de bioscoop, de kennis making met de ongemeen begaafde Galina Wanova (driemaal onderscheiden met de Stalinprijs) te hernieuwen. Zij danst haar glansrol in „Romeo en Julia" op muziek van Serge Prokofieff, een combinatie van het puurste klassicisme en dramatische be wogenheid, waarbij men kan genieten van haar supérieure kunhen en haar lyrische expressiviteit, wonderbaarlijk genuanceerd. Helaas kan men zich ook in dit geval slechts bij vlagen een duidelijke indruk van haar aparte persoonlijkheid vormen. Dat Marina Semyonova de meest ideale vertolkster ter wereld van Odette in „Het Zwanenmeer" zou zijn, dient men op gezag aan te nemen, daar deze verfilming op veel te grote afstand onmogelijk als bewijs kan dienen. Terwille van de curiositeit moet nog vermeld worden dat de dirigent op een gegeven moment bevel geeft om zo van de tweede in de vierde acte over te stappen, hetgeen blijkbaar voor musici noch dansers een bezwaar oplevert. Om echter te zeggen dat dit een „be ruchte" film is, zoals het Frans Hals theater adverteert, dunkt ons overdreven. Ondanks de vele gebreken, onhandigheden en overdadige dosering van het goede, kan men nauwelijks anders zeggen dan dat hier een acceptabele poging, werd ondernomen om kunst tot het volk te brengen. Dat het allemaal zo bijzonder conventioneel toe gaat, heeft tengevolge dat men zich alleen maar door het politieke aspect zou kunnen laten afschrikken. DAVID KONING Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Exploitatiemaatschappij Scheve ningen heeft de Raad van Beheer een receptie gehouden in het Palace-hótel. Bij de velen die hun gelukwensen kwamen aanbieden waren dr. A. Loudon, voorzit ter van het Residentieorkest, de oud burgemeester van Den Haag mr. J. A. N. Patijn, mr. R. H. Woltjer, namens de ver eniging van Vreemdelingenverkeer, dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur-generaal van de middenstand en mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, voerde het woord namens de ministers van Economische Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en deelde mee dat de Koningin de directeur der maat schappij, mr. A. Adama Zijlstra, had be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Te Nijmegen is overleden de ruim honderdenvier-jarige mejuffrouw Ernestina Schultz. Zij was een geboren Poolse, maar verliet reeds jong haar vaderland. ADVERTENTIE „Tien van het Vreemdelingenlegioen" (Li do). De wervingsagenten voor het Franse Vreemdelingenlegioen kunnen Hol lywood dankbaar zijn voor dit technicolor- product, dat wel een uitermate simplistisch en geromantiseerd beeld geeft van de glas harde taken waarmee de legionnairs plegen te worden opgeknapt. Er is een bonte men geling tot stand gekomen van die typische sorteringen humor, ernst, liefde en driest heid, die voor vechtfilms als deze voorradig worden gehouden. Twee woestijnstammen nemen zich voor, wanneer zij door een hu welijk van een stamhoofd met de schone dochter van een sheik verenigd zullen zijn, gezamenlijk slag te teveren tegen de Fran se gezagsdragers en daarom krijgen tien man van het Legioen de taak óm'ze af te leiden totdat er voldoende versterkingen zijn aangekomen. Het gaat er nu dus maar om, de aanstaande bruid te kidnappen en haar zolang bij het stamhoofd vandaan te houden tot de bedoelde reserves het eigen kamp hebben versterkt. De rest laat zich spoedig raden: er komt een ogenblik waar op de haat van het meisje (Jody Lawrence) tegen haar ontvoerders plotseling omslaat in een vurige liefde voor de commandant der legionnaires (Burt Lancaster). Dat moment is echter zo lang mogelijk uitge steld anders zouden enige spectaculaire slachtpartijen overbodig geworden zijn. H. B. „Fanfaren der Liebe" (Rembrandt). Bij het zien van deze Duitse film moesten wij onwillekeurig denken aan de vele pro ducten van de Duitse „kluchtenfabrikan ten" Blumenthal en Kadelberg, die een jaar of dertig geleden bij het amateurtoneel bij zonder in trek waren. De scenarioschrijver van „Fanfaren der Liebe" is blijkbaar bij deze heren in de leer geweest, want zo als gezegd is zijn filmverhaal wemelt van het soort grappen dat destijds de heren Blumenthal en Kadelberg beroemd heeft gemaakt. Maar wij willen eerlijk bekennen dat wij er weer uitbundig om gelachen hebben. Voor deze vrolijkheid zijn twee fonge- mannen verantwoordelijk die zich als leden van de andere kunne vermommen teneinde een baantje in een damesorkest te kunnen ADVERTENTIE CAFÉ-RESTAURANT ^00^ HILLEGOM GRILLROOM - TULIP-BAR SCHITTEREND GELEGEN TERRAS AAN DEMONSTRATIETU1N. „TRESLONG" Barteljorisstr. 13-17 - Tel. 13915 Haarlem:,' Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539; firma C._G. Loo- meyer en Zoon, Zijlweg 34, tel. 12495; Scho- terbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711; Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, tele foon 11174. Een der veelzijdigste instrumentalisten van de Nederlandse radio-omroep is de pianist Pierre Palla. Wij hadden ook kun nen schrijven: organist, want deze muzi kale duizendkunstenaar voelt zich op de orgelbank net zo thuis als op de stoel voor de vleugel. Zijn kennis en beheersing van de piano- en orgellitteratuur is welhaast onbeperkt en zijn routine verbluffend. In Haarlem hebben wij daarvan al een bewijs gekregen toen Pierre Palla eens op een concert der Haarlemse Orkestvereni ging een aarts-moeilijk toncert van Schar- wenka speelde. En gisteravond verraste hij de toehoorders op het zesde zomerconcert der H.O.V. met de uitvoering van het nog maar zelden gespeelde Pianoconcert in d op. 40 van Felix Mendelssohn Bartholdy en verder met de voordracht van de Rhap sody in Blue van George Gershwin, die wel vaak voor de microfoon wordt uitge voerd, maar die we toch heel, heel weinig „echt" te horen krijgen. Dat Mendelssohn's pianoconcert in d vergeten werd, is wel verklaarbaar. Het stuk is in veel opzichten verbleekt. Die gelijkmatige, spanningloze ontwikkeling en die weke „Lieder ohne Worte"-roman- tiek kan ons niet meer gevangen houden. Wel zijn we gegrepen geworden door het voortreffelijke, technisch beheerste en klare spel van de solist, waardoor Men- delssohns muziek zo gunstig mogelijk be licht werd. Het aandeel, dat het orkest onder lei ding van de dirigent Marinus Adam hierin had, kan met ere vermeld worden. Voor de uitvoering van Gershwins rhap- sodie werden aan orkest en dirigent an dere, ongewone eisen gesteld. Want nu deed de jazz, aangekondigd door een door dringend glissando van de klarinet, haar intrede op symphonisch gebied. Haar aan wezigheid werd geducht merkbaar in tal van insrumentale effecten, ook in de mo tieven en melodieën en niet het minst in een pakkende rhythmiek. Het was een heerschappij, waaraan ons orkest, gewoon aan klassieke en moderne muzikale ernst, wel even moest wennen. Maar spoedig had het zich aangepast en in het vertrouwen, dat door het samengaan van symphoni- sche en jazz-elementen hier een uitste kend werk tot stand kwam, gaf het geest driftig zijn krachten aan de uitvoering. De virtuoos spelende Pierre Palla nam het initiatief en Marinus Adam zorgde voor de noodzakelijke verbinding van solist en orkest. De vertolking, die buitengewoon mee slepend was, bracht de toehoorders tot groot enthousiasme. Uit het langdurige applaus mag men wel opmaken, dat een herhaling van de uitvoering zeer op prijs zal worden gesteld. Het orkest had op deze avond nog een zelfstandige taak. Ter inleiding speelde het de Ouverture tot „Euryanthe" van C. M. v. Weber en in aansluiting hierop leid de Marinus Adam de uitvoering van Auf- forderung zum Tanz", eveneens van We ber. Dit oorspronkelijke pianostuk werd door Felix Weingartner georchestreerd. Eigenlijk is hier sprake van een grondige bewerking, want door de veelvuldige eon- trapuctiek en enige uitbreiding is er veel aan de originele muziek veranderd. De bewerking klonk in een vlotte uitvoering fris en aantrekkelijk. Tot het Anglo-Ame- rikaanse programmagedeelte, dat na de pauze kwam, behoorden met de Rhapsodie van Gerswin, een evenwichtige Serenade op. 20 van E. W. Elgar en de London Suite voor orchestra van Eric Coates, vlotte, goed geïnstrumenteerde muziek van wei nig diepgang. Mendelssohn komt er ook nog even in om de hoek kijken (Tarantel- la-middendeel). Met beide uitvoeringen hadden het or kest en zijn dirigent veel succes. P. ZWAANSWIJK Vrijdagavond zijn bij een autobotsing op de weg Amsterdam-Zaandam vier perso nen gewoijd, van wie één zeer ernstig. De Zaandamse verffabrikant O. wilde een vrachtauto passeren en botste tegen een hem tegemoetkomende personenauto. De heer O. liep een hersenschudding op. Mevrouw K. uit Amsterdam, die met haar R-jarig dochtertje meereed, liep een heup fractuur en ernstige vleeswonden op. Voor het leven van het 6-jarig dochtertje dat een schedel basisfractuur kreeg, wordt ge vreesd. De bestuurder van de andere auto werd licht gewend. OMO-Nieuwsdienst) HAARLEM, 16 Aug. - We zouden het de Nederlandse huisvrouw wel in het oor willen schreeuwen: Wees toch zuinig met uw pak OMO Natuurlijk begrijpen we heel goed, dat het moeilijk is te breken met de vastgeroeste gewoonte op wasdag een heel pak in de was ketel leeg te storten. Zo deed moeder het, zo doet U het dus ook. Maar met OMO is dat beslist niet nodig. Zelfs in het hardste water doet iedere OMO-korrel onmiddellijk haar werk en zij doet dat bovendien beter dan welk ander wasmiddel ook. Het is al zo vaak gezegd, maar toch kan er niet genoeg de na druk op worden gelegd: „Verspil geen enkele korrel, maar wees er zuinig mee, héél zuinig"! Neem zo gauw mogelijk zelf de proef op de som.-Ook U zult dan tot de inderdaad ver bazingwekkende conclusie komen, dat het wonderlijke pak OMO ia feite een grote be sparing geeft.. Want niet alleen is uw grote was bij heel wat minder OMO-korrels in de wasketel even kraakhelder als daarvoor, maar er is nog genoeg OMO in het pak ge bleven voor een heerlijk schuimend sop voor wol en zijde als ook vöor velerlei andere schoonmaakkarweitjes, waarbij we dan in de allereerste plaats denken aan de dagelijkse afwas. Neem dus deze proef. Werkelijk, U zult ons dankbaar zijn, het is een les voor uw leven. O. 26 krijgen. Dat lukt hun ook, maar het leidt tevens tot de welbekende verwikkelingen in slaapwagens en hotelkamers en tot tal van vermakelijke misverstanden, waarvan onder anderen een welgedane hoteldirec teur de dupe wordt. In deze kolderfilm ziet men onder meer Grethe Weiser, Oskar Sima, Dieter Bursch en Inge Egger, de laatste als croonster van het dames-orkest, welks repertoire blijk baar beperkt is tot de schlager „Ik tel de knopen van mijn jas." S. K. „Alles voor de show" (P a 1 a c e). De samenstellers van films met shows kunnen dankbaar gebruik maken van de technicolor en daardoor het publiek vele fraaie scènes voorzetten. Dat blijkt uit „Alles is maar show", waarin de toeschouwer kan genieten van het leven dat zich op het toneel af speelt. Zijn aandacht wordt niet alleen ge concentreerd op de shows, maar ook leeft hij mee met de ster van het gezelschap dat in moeilijkheden geraakt, omdat zij meent, dat haar man haar niet altijd even trouw is. Daardoor krijgt de toeschouwer ook in drukken van een vacantiecentrum. Het ge heel is een vlotte vrolijke film die liefheb bers van muziek zang en dans zal bekoren. A. O. Tea for two (Minerva). Goud blonde Doris Day met haar innemende mi miek, haar welluidende stem en haar knappe danskunst is opnieuw te zien in één van haar succesfilms, namelijk Tea for Two, welke film deze week in Minerva draait. Het is geen bezwaar deze film voor de tweede keer te zien. Integendeel, zo graag als men steeds het grappige liedje hoort, dat aan deze film zijn naam leende, zo plezierig is het de rolprent nog eens te zien. Het zal de Doris Day-aanhangers er van overtuigen dat in zingen en dansen de sterkste zijde van hun favoriet ligt, méér dan in het spelen van een dramatische rol, zoals zij in een andere onlangs uitgebrachte film deed. De wraak van Hakim (Spaarrie). Een film die weer eens duidelijk doet uit komen welk een onbegonnen werk het is om Johnny Weissmuller dwars te zitten. Desperate booswichten kunnen er welis waar schijnbare successen tegen hem be halen maar deze zullen immer in hun tegendeel verkeren. Tegen zijn formidabele lichamelijke reserves en zijn goede ge sternte is als het er on aankomt, weinig uit te richten. „Oom Willy wint de Derby" prijkt als de tweede film op het Spaarne- programma; velen zullen weer genieten van deze vermakelijke geschiedenis van een oud man, die na zijn dood in de ge daante van een renpaard hoont terug te keren en inderdaad als zodanig een race schijnt te winnen. „Francis" (City) Francis, het grap- Dige sorekende ezeltje is terug in Haar lem. Nadat het enige jaren her- en der waarts door ons land en ook daarbuiten heeft rondgezworven hing het ter gelegen heid van de vacantietijd zijn ruif voor enige dagen aan de muur in het City theater. Het spreken is het parmantige dier nog geenszins verleerd en dientenge volge zullen de bezoekers van het City- theater het lachen niet kunnen laten. „Fanfan la Tulipe" (L u x o r) Hebt u in uw jeugd, of misschien ook wel op latere leeftijd, ook zo genoten van de ver filmde avonturen van Robin Hood, de on stuimige en onverschrokken avonturier die heel Engeland van hem deed spreken? Wij wel. Fanfan la Tulipe is de Franse Robin Hood geworden. En dat wil dus zo veel zeggen dat Fanfan en Robin even grote minnaars zijn, even grote avontu ren zoekers en ook even grote vechters bazen. Er is slechts een en belangrijk verschil: Fanfan la Tulipe is bij al zijn onverschrokkenheid ook nog l'enfant ter rible, de lutnmel, de komiek. Hij doet het Frankrijk van 1750 ver steld staan met zijn bravourstukjes; hij bemint en vecht naar hartelust en ontsnapt even zovele malen aan de dood als hij de liefde van een schone Franse deerne ver werft. Waarom dan ook de avonturen van deze even moedige als dwaze Fransman verteld. Avonturen, die door hun bonte maar nooit té bonte verscheidenheid dè toe schouwers van de eerste tot en met de laatste minuut doen genieten. Gérard Philipe is de meesterlijke vertolker van de hoofdrol.' E. K. In het Frans Halstheater draait de Rus sische film „Het grote concer t", die wij elders op deze pagina uitvoerig be spreken. NEDERLANDS VOLKSTONEEL BRENGT NIEUW STUK VAN MllNK De stichting „Het Nederlands Volksto neel" onder artistieke leiding van Ben Groeneveld en Ferd. Sterneberg zal in het komende seizoen ten tonele brengen „Kaerligheid" van Kaj Munk, dat ook onder de titel „Liefde", in Denemarken verfilmd wordt. Johan Winkler zal voor de Nederlandse vertaling zorgen. HAARLEM, 15 Augustus 1952 BEVALLEN van een zoon: 13 Aug.. J. M. GroenBurger; 14 Aug., Th. van Warmer dam de Vos; E. J. StamKeijzer. BEVALLEN van een dochter: 13 Aug., P. Troost—Mets: 14 Aug.. T. BeinemaTammes. OVERLEDEN: 14 Aug., A. M. Raar—Lui ten, 74 j., Vroomstraat. Boven de ingang van het Frans Halsmu seum aan het Groot Heiligland bevindt zich het beeld van een oude man, die een zoge naamd armenbos onder de arm draagt. Dit beeld vormt een van de zeldzame relieken van het gebouw, welke nog dateren uit de tijd, dat dit als oudemannenhuis in gebruik was. Het beeld, waaraan behalve historische betekenis ook een aesthetische waarde moet worden toegekend, heeft reeds drie eeuwen aan weer en wind blootgestaan. Dienten gevolge begint het bedenkelijke sporen van verval te vertonen. B. en W. van Haarlem delen de gemeente raad mee, dat zij het gewenst achten het beeld te verwijderen en het een plaats in het museum te geven. Boven de toegangs poort ware dan een copie daarvan aan te brengen. De kosten voor het vervaardigen van een dergelijke copie worden geraamd op f 1000 en de kosten van het verwijderen van het beeld en het plaatsen van de copie ramen B. en W. op f 100. Zij stellen de raad voor een crediet beschikbaar te stellen om het plan uit te voeren. B. en W. van Haarlem zullen de gemeente raad vragen een bedrag van 3626 gulden toe te staan voor de verbetering van de cellen in het politiebureau aan de Smedestraat, die in een zeer verwaarloosde toestand verkeren. Bovendien zullen drie cellen, die speciaal voor het opsluiten-ter-ontnuchtering zijn bestemd anders ingericht worden. Door ge brek aan ruimte komt het herhaaldelijk voor, dat arrestanten, die voor de Justitie bestemd zijn in deze, voor dat doel totaal ongeschikte, cellen worden ondergebracht. De noodzakelijke werkzaamheden bestaan uit het afsteken en opnieuw witten van mu ren en plafonds, reparaties aan deuren, ramen en kozijnen en het schilderen van alle houtwerk en de verwarmingsradiatoren. Benoemingen bij het onderwijs De voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan de Anslijnschool (Parklaan 137) luidt als volgt: 1. J. C. Gros- mann te Maassluis; 2. S. P. van Bodegraven te Boekelo; 3. C. Vogelzang te Haarlem. Voor de vacature van een onderwijzer aan d* Beatrixschool (Gilles Schoolmeesterlaan 3) hebben B. en W. aan de gemeenteraad de volgende voordracht aangeboden: 1. J. Oedekerk te Baarn; 2, S. P. van Bodegraven te Boekelo; 3. J. C. Grossmann te Maassluis. In Mei verloren tengevolge van brand 3 personen het leven en werden 38 perso nen gewond, waarvan 8 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 2.212.865 (in April f 2.956.130). Negen boerderijen werden geheel of gedeeltelijk vernield. De heer R. Westerling is door de verdedi ging van P. P. Colson gedagvaard als ge tuige a décharge. Colson zal zich Dinsdag voor de arrondissementsrechtbank te Den Haag hebben te verantwoorden voor zijn aandeel in de aanslag op de militaire attaché van Indonesië, luit.-kolonel Har- jono. Kort geding ging niet door Het kort geding tussen de directeur van de Toneelschool te Amsterdam, de heer W. Ph. Pos (eiser) en de Stichting voor Cul turele Samenwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, dat vanochtend voor de president van de rechtbank te Amsterdam zou die nen. is niet doorgegaan. Het ging om een besluit van het alge meen bestuur van de Sticusa om een met de heer Pos aangegaan contract voor diens uitzending naar Suriname, niet te aan vaarden. Naar het ANP nader verneemt, heeft de procureur-generaal van Suriname be sloten de aan de heer Pos verleende ver blijfsvergunning op te schorten. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 ZONDAG 17 AUGUSTUS 1952 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. R. C. W. Hoek, van Wilp. 6.15: Zangdienst (Uitzending door het I. K. O. R.) waarna korte Kerkdienst door Ds. H. J. van Heerden. van Scheveningen. Dinsdag 7.30: Consistoriekamer. Liturgische dienst voor Doofstommen en Slechthorenden Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. Noorderkerk, Velserstraat Zaterdag 4-5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. J. A. van Selms. van Nijmegen. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakencsserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kin- derkerk. Mevr. M. 3. de Milde-Kapteyn. Ka pel Sarepta, Hazepatfi'rslaan. 9.30: Dhr. F. H. Geursen. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwen- huizen, van Heemstede. Diaeonesscnhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. E. Pot. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacob.araal 6. 30: Contact-avond met gerepatrieerden. Dhr. Wolterbeek. Church of England: Kinderhuis singel 7,30 p. m. Evensong; Rev. Mossman. Ned. Herv. Evangelisatie, Parkl. 34. Woens dag 7.30: Dhr. Zwijnenburg. Broedergemeen te, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: W. Akse, Beverwijk. 7.30: A. van Gent, Arnhem Woensdag 8: J. F. Snoeks. Haarlem. (Huish. vergadering). Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. A. Vries, den Helder. 5: Dezelfde, Mededelingen over de Opwekking in Wuppertal. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. D. W. Veldkamp, Vrij Evang. pred. te Hilversum. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3.- 10: Ds. F. J. Nij- kamp, uit Utrecht. 5: Doopsbediening. Don derdag 7.30: Bidstond. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat 6. 10.30: Ds. J. J. F. Herrmann, van Bodegraven. Ver. Doops gezinde Gemeente. 10.30: Prof. Dr. W. Leen- dertz. van Santpoort. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. Verhave, Eist (Gld.) 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhel- minakerk. 10: Ds. J. Dijk. Raamsdonkveer. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. Verhave. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. F. Tolle naar. van den Helder. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. M. Heerschap, van Wageningen. (Bevestiging Ambtsdragers). Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop.Baptis- te Gemeente, geb. C. J. M. V., Lange Marga- rethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst. Gebouw ..Salem", Bake- nessergracht 65. Dinsdag 8: Bidstond. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Sa menkomst. 7.30: Jeugddienst. Donderdag 7.45: Bidstond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Ned. C'hr. Gemeenschapsbond, Jac. van Ruys- daellaan 7. Gedurende Augustus geen sa menkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods. Parklaan 21. 4: Samenkomst Maranatha Samenkomsten, Wolstraat 7. 10 en 8: Samenkomst. 12: Kinderbijeenkomst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zater dag 10: Prediking. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdienst met Avondmaal en Preek. 19: Avondere dienst. Dinsdag 20: Vrouwenbijbelklas. Don derdag 20: Bijbelstudie. Christen-Geloofsge meenschap, Rosenhaghe, Hoofmanstr. 10: Br. F. C. Bijlsma, van den Helder. 8: Samen komst Garenkokerskade 27. Woensdag 8: Openluchtsamenkomst "aan het Nieuw Gui- neaplein, Haarlem-Noord. Iedere Zaterdag 8: Jeugdsamenkomst Benkoelenstr. 28, H.N. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool.. 5: Kerkdienst Christian S.cience, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15; "Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wünel- minastraat 21. 10 en 5; Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. Tot 14 Sep tember geen dienst. Theologisch-Philosofi- sche beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en 8: Kapiteins Bouwens van Gameren. Don derdag 8: Kapiteins Bouwens-van Gameren. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10 en 7: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Dr. M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond, geb. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst Stichting tot verbreiding van het Evan gelie „Petra", Noorderkapel (einde Minahas- sastraat. Woensdag 19.45: Zangdienst. 20: W. Dubbeldam, van R'dam. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoor weg Jr. 5: Ds. J. Dijk, Raamsdonkveer. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. v. Dorp. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. W. J. van Elden. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. Geen dienst. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. L. Berger, Dedemsvaart. 5: Ds. D. J. P. Meyer. Koe- diefslaan. 10: Ds. D. J. P. Meyer, Dokkum. 5: Ds. M. Ros. Hoofddorp. Camplaan 10: Ds. M. Ros. 5: Ds. L. Berger. Geref. Kerk, He renweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Mesdag, Dg. Zeist. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. J. v. d. Sluis, te Overschie. 7: Ds. G. v. Veldhuizen Azn., te Rotterdam. Geref. Kerk 10 en 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer te Am sterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. H. Visser, van Bloemendaal. 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. Geen dienst. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Ds. J. Heule, van Edam. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Soefi Beweging, Aca cialaan 28. 11: Universele Eredienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Chu de Beus. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10:. Ds. M. Hijmans. Aalsmeer. 5: Ds. Chr. Eerhard. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Sluijter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dhr. A. C. Brörens. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9 en 3.30: Ds. J. Küntz, van Tesum. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30; Ds. H. P. Huurman, van Velsen. 6.30: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 630: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel. 1.0: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. P. D. Kui per. van Sassenheim. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. J. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. L. Alons, Emmen. „De Toorts" 9: Ds. M. H. Knijff, Arnhem. „De Kapel". 7: Ds. M. H. Knijff. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Evangelisatie Bethel, Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. Gedurende de maand Aug. geen avonddienst. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. L. Broer, van Hilversum. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned, Chr. Gemeen schapsbond. Geen samenkomsten gedurende Augustus. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. .Tongeboer. 19: Ds. J. F. Wiersma, van Loos duinen. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Lt A. Dercksen, van Hoogeveen. Geref. Kerk

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9