Met 3-0 zege op Haarlem won RCH Zilveren Molen-tournooi Mevrouw Roos en Wilton prolongeren hun titel TYBB won Santhaes-tournooi door overwinning op DEM in finale -Clowntje Riek EDO eindigde op de derde plaats Andere spelers gaven in de finales veelal de toon aan ZVV en Velsen eindigden op derde en vierde plaats Flamingo Eiland MAANDAG IS AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Haarlemse eerste klassers voetballen weer Matte partij Volleyball Wereldkampioenschappen in Moskou Cricket Geen testcricket Pittig spel Opnieuw Gallis Om de Arol-beker NATIONALE TENNIS-KAM PIOENSCHAPPEN Eerste set voor Wilton Heringa Wathrich Dammen Bollenstreek-tiental verslaat Limburgers Keiler voor de twaalfde maal nationaal kampioen T ekortkomingen Spannende dubbel oor de kinderen eVen FEUILLETON door Dorothy Quentin Onhoudbare volleys I.G. van Nederland speelt tegen I.G. van Engeland Sport in 't kort Het voetbalseizoen wordt in Haarlem en omstreken reeds sedert jaren door RCH ingezet met het tournooi om de Zilveren Molen van Groenendaal. Slechts zelden in de geschiedenis van deze fraaie wisselprijs is het RCH echter gelukt zelf beslag te leggen op het kleinood. Zondag echter heeft de pittige ploeg van de Racing de Zil veren Molen in eigen huis gehouden door een weliswaar schrale maar verdiende een nul overwinning op EDO en een even grote als verdiende zege van drie-nul op een teleurstellend Haarlem. De Haarlemmers bereikten de finale door een strafschoppen- serie tegen RFC, omdat geen der partijen in deze ontmoeting kans zag te scoren. EDO revancheerde zich verder in de verliezersronde tegen RFC door met een-nul te winnen. Van de goede gewoonte, om in derge lijke wedstrijden enkele proefnemingen te doen, waren de Haarlemse clubs ook in dit tournooi niet afgeweken. Vooral E.D.O. telde nog al wat nieuwe gezichten in de strijd tegen R.C.H. De rechtervleugel PlaisierMul respectieve-, lijk ex-D.C.O. en T.H.B. en linksbinnen Snijders van D.W.S. Van de T.H.B.-er Mul zal E.D.O. nog veel plezier kunnen beleven en latei- zagen we ook nog Walther (ex D.W.S. die voor de geblesseerde Koning inviel. De E.D.O.-ploeg gaf R.C.H. in de mor genuren goed partij. Wel was R.C.H., dat in de voorhoede één nieuweling telde, namelijk Lieshout van U.V.S., technisch beter en ook veelal ir de afwerking der aar.,_ andere malen te wen" maal slaagde Gallis e Berg te passeren met een fraai schot. Dit gebeurde in de tweede speelhelft en het betekende tevens de overwinning voor R.C.H. Haarlem speelde daarna zonder Roozen en De Voogd een matte partij voetbal tegen R.F.C. Ook Boeree ontbrak op het appèl en hoewel de Haarlemmers in het algemeen sterker bleken dan de Rotter dammers, zij konden niet tot scoren ko men, omdat de voorhoede van enkele goe de kansen geen gebruik maakte. En bo vendien omdat doelman Verbrugh in uit stekende vorm bleek. Zo kwam het einde met nul-nul. Haar lem was bij het nemen van de straf schoppen iets fortuinlijker, zodat de finale tussen R.C.H. en Haarlem zou gaan. Daarvoor echter bonden E.D.O. en R.F.C. de strijd aan. E.D.O. had de opstel ling gewijzigd en nu kregen Verdam en Prins een kans inplaats van Plaisier en Snijders. Doelman Van de Berg stond voorts zijn plaats af aan Koelemij. De E.D.O.-ploeg was vrijwel gedurende de gehele wedstrijd in de meerderheid en met rust hadden de Haarlemmers een 10 voorsprong door Korevaar. Hoe wel de E.D.O.-voorhoede nog diverse goede kansen kreeg, bleef de score onge wijzigd, al mochten Roodselaar c.s. van ge luk spreken toen in de laatste minuut de R C.-voorhoede een fraaie kans op de gelijkmaker ongebruikt liet. De resultaten van de eerste ontmoetingen in de tournooien om het wereldkampioen schap luiden: Heren: PolenFinland 30 (158, 155, 156); RoemeniëLibanon 30 (159, 15—1, 15—2). Dames: Polen—Hongarije 3—0 (15—5, 15—3, 15—5); Sovjet Rusland—Bulgarije 30 (15—10, 15—4, 15—6). Als gevolg van de slechte weersomstan digheden is er Zaterdag in de vierde test match tussen Engeland en India op de Oval in Londen niet gespeeld. de aanval, maar en liet als zovele ver. Slechts een doelman Van de R.C.H. en Haarlem lieten daarna een veel pittiger spel zien. Vooral Haarlem, met de vroegere stopper Laan als mid denvoor en de jeugdige Stoute op de spil- plaats, liep hard van stapel, maar R.C.IL's verdediging kon, zij het met moeite, aan de eerste stormlopen het hoofd bieden en langzaam maar zeker zagen Biesbrouck c.s. kans het spel naar de andere helft te verplaatsen. De Racing kreeg volledig het initiatief door grotere technische vaardigheid en omdat de roodblauwe achterhoede in Stoute een vrij zwakke verdediger trof, kwam het doel van Snijders nog al eens in gevaar. Het was vooral Gallis, die de Haarlem-verdediging veel werk gaf en toen na een goede aanval de R.C.H.-mid denvoor plotseling alleen voor Snijders kwam, tikte hij de bal rustig langs de uit gelopen doelman 10. Een hevige stortbui had vervolgens een goede uitwerking op het R.C.H.-elftal en vrij spoedig na het eerste doelpunt scoor de'Gallis met een prachtig schot het tweede doelpunt, zodat de rust met een 2O-voorsprong voor R.C.H. aanbrak. Ook in de tweede helft behield R.C.H. het beste van het spel. Wel was het over- Op 24 Augustus aanstaande beginnen de wedstrijden om het jaarlijkse Arol-beker- tournooi van AFC (Amsterdam). Op de eerste dag worden de volgende weasmjcien gespeeld: DWV—AFC, VSV—WA, Blauw Wit—Be Quick (Gr.), HBS—Zeeburgia. Het tournooi wordt op Zondag 31 Augus tus beëindigd. Dat onder de Nederlandse tennissers de toon nog altijd wordt aangegeven door de oude getrouwen en dat het gebrek aan voldoende en goed jeugdig spelers-materiaal zo langzamerhand ontstellend wordt, dat hebben de nationale tenniskampioenschap pen op de Mets-banen in Scheveningen de afgelopen week duidelijk bewezen. Zonder ernstig te zijn bedreigd wonnen mevrouw Roos en Wilton, evenals vorig jaar, de titels in het enkelspel. In het dubbelspel wonnen Van Dalsum en Dehnert en Nel Hermsen en Fenny ten Bosch. Het gemengd dubbelspel was voorts voor mevrouw Roos en Dehnert. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, overhandigde aan de aanvoerder van de winnende club R.C.H. (Wille) de zilveren molen. Krijt speelde een slechte partij tegen de geroutineerde baseline-specialist Wilton. In plaats van een brede spreiding in zijn sla gen te leggen met afwisselend kort en lang spel, trachtte Krijt het in de diepte te zoe ken. En dat was natuurlijk een kolfje naar de hand van Wilton, die gretig op de ook nog te korte drives van zijn tegenstander af ging om hem met flitsende passeerballen in de hoeken te slaan. Juist in deze partij, waarin Krijt met weldoordacht spel nog zoveel had kunnen bereiken, bleek hoe incompleet het tennis van de Amsterdam mer is. Hij schoot te kort in startsnelheid zodat hij vaak te laat bij het net was wanneer Wilton hem met een prachtige stopvolley of een dropshot naar voren lokte. Was Krijt wel op tijd dan werd hij door zijn eigen fouten geslagen wanneer zijn zwak ste slag, de backhandvolley, mislukte. Snel won Wilton de eerste set met 62 en pas in de tweede set kon Krijt met zijn soms fel uitschietende forehand-drive pun ten scoren. Ineens begon hij de lange bal len af te wisselen met korte gesneden crosses en hoewel Wilton, die sneller is dan hij lijkt, veel retour weerde kon Krijt de score een tijdlang gelijk houden. Wilton verhoogde daarop de vaart van de rallies en Krijt werd weer tot de verde digende return gedv/ongen. Wilton groeide wicht niet zo sprekend als voor de pauze. Bij Haarlem bleef de goede combinatie ontbreken en in de achterhoede had men de grootste moeite met de gevaarlijke aanvallen van R.C.H.'s aanvalslinie, waar in De Wette was vervangen door Cou- wenhoven en Koster van de linker- naar de rechtervleugel verhuisde. Het was ten slotte Koster die uit een voorzet van Couwenhoven de bal voor de derde maal langs Snijders kopte. Met een 30 over winning had R.C.H. z'n meerderheid vol doende bewezen. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De derde wedstrijd, die het Limburgs dam- tiental op zijn tour naar Haarlem speelde, werd door het Bollenstreek-tiental met 119 gewonnen. Ook in deze ontmoeting toonden de kopborden der Limburgers, dat zij tegen de sterkste spelers uit het Westen zijn op gewassen. Het is jammer, dat de staartbor- den der Limburgers in spelkracht zeker een klasse verschillen met de eerste 7 borden. Dit was oorzaak, dat deze wedstrijd met 't kleinst mogelijke verschil voor Limburg ver loren ging. De gedétailleerde uitslag van deze wed strijd luidt: Bollenstreek tientalLimburgs tiental 1. Nico HalHub. Comans 11 2. W. KromJ. Spoelstra 11 3. J. HalJ. van Doorn 2—0 4. Jac. v. d. PoelA. Jacobs 02 5. P. van EgmondP. Kuijpers 02 6. Th. SeijsenerJ. Jaspers1—1 7. W. Leeuwenberg—H. Beijer1—1 8. J. WeijèrsC. J. Bloklans 20 9. W. PersoonJac. Stevens11 10. G. v. d. SteltA.Krings 2—0 Totaal 11—9 In Amsterdam is de derde en laatste partij van de derde herkamp om het per soonlijk damkampioenschap van Neder land tussen Keiler en Rozenburg gespeeld. Keiler won de partij en werd daai-door voor de twaalfde maal Nederlands kam pioen. W. Roozenburg en ir. G. van Dijk kwamen samen op de tweede plaats. Het jaarlijkse voetbaltournooi om de „Santhaes", georganiseerd door Velsen is ook ditmaal een interessante krachtmeting geworden tussen drie sterke derde klassers en een tweede klasser. Tegen de verwachting in heeft TYBB uit Haarlem het fraaie kleinood naar de Spaarncstad meegenomen. In de eerste ronde klopte TYBB Velsen met 1-0 en won in de finale van DEM met 3-1. Velsen moest in de verüczersronde tegen ZVV met 3-1 het onderspit delven. De Zaandammers hadden daarvoor met 3-0 van DEM verloren. De eerste ontmoeting tussen Velsen en TYBB was van goed gehalte en de elftal len ontliepen elkaar weinig. TYBB was echter in de tweede helft iets sterker en door een doelpunt van Delissen wisten de Haarlemmers deze ontmoeting in hun voordeel te beslissen. Verrassend goed kwam DEM tegen ZVV voor de dag. De Beverwijkers speelden een vlotter partij waartegenover de Zaan dammers niet veel hadden in te brengén. Door doelpunten van De Boer kwam de rust met een 20 voorsprong voor DEM en in de tweede helft zag De Boer nog kans een strafschop in te schieten, zodat DEM met 30 won. ZVV derde De verliezersronde tussen Velsen en ZVV gaf vooral in de eerste helft een ge lijk opgaande strijd te zien, waarbij het spelpeil echter laag bleef. De Zaankanters namen door Nijhuis de leiding en met 10 voor ZW werd gedraaid. In de tweede helft was Velsen aanvankelijk sterker doch de vele aanvallen bleven door ge ringe schotvaardigheid onbeloond. ZW was gelukkiger en kon de voor-sprong vergroten, maar toen gelukte het Bakkum voor Velsen een tegenpunt te scoren. Even bleef Velsen nog in de meerderheid, maar toen de ZW-middenvoor de stand op 31 bracht, was het pleit beslecht tot wonnen de Zaankanters enigszins geflat teerd met 31. Finale DEM startte in de finale tegen TYBB ongetwijfeld als favoriet. De schaarse aanvallen van TYBB bleken echter niet van gevaar ontbloot en na vijf minuten kon Schouten de score ope nen voor de Haarlemmers. En hoe wel de Wijkenaren hierna het beste van het spel behielden, slaagden zij er niet in de stand gelijk te maken. Aan de andere kant ging het daaren tegen beter, want bij een der Haarlemse aanvallen was het Snoeks, die de voor sprong tot 2—0 vergrootte en Delissen kon nog voor het rustsignaal de stand op 30 brengen. Dit was wel enigszins tegen de verhou ding in en een ontmoedigd DEM-elftal moest de tweede helft met een flinke achterstand beginnen. Toen evenwel Bak ker met een kopbal de stand op 31 bracht, herleefde de hoop voor de Bever wijkers, maar TYBB ging hierna verdedi gen en gaf de kostbare 31 voorsprong niet meer prijs. TYBB won dus de „Sant haes", DEM kreeg een lauwertak en ZVV en Velsen ieder een médaille. in dit spel, dat hem zo goed lag en nadat hij met 63 de tweede sét had gewonnen passeerde hij Krijt in de derde uit alle standen. Toep de stand door twee dubbele service- fouten 52 werd, gaf Krijt alle verdere tegenstand op en zonder spanning eindigde de derde set van deze spanningloze finale met 62 voor Wilton. v Fenny ten Bosch, de snel opgekomen Voorburgse speelster, was het jeugdige element in deze finales. Maar het spel, dat zij liet zien tegen mevrouw J. Roos, viel tegen. Fenny ten Bosch heeft stijl en zeker ook kijk op het spel, maar technisch man keert er nog zoveel aan haar slagen, dat zij nog heel veel zal moeten leren voor zij werkelijk tot de topklasse zal behoren. In de eerste plaats is haar lopen zwak. Dat kwam duidelijk tot uiting in de partij tegen mevrouw Roos, die haar tegenstand ster met gevarieerd spel de gehele baan- helft liet gebruiken. Haar te grote passen verhinderden Fenny ten Bosch snel te keren en te starten en bovendien was het „over- headwork" door slecht voetenwerk en ver keerd timen zwak. Met haar goed gespreide forehand lever de mejuffrouw Ten Bosoh in sommige pe rioden aardig tegenstand, maar het meer manlijke spel' van mevrouw Roos een goede service en een forse drive was haar te machtig en zodra zij op de korte gestopte ballen aan het net kwam en zij de kans kreeg tot afmaken bleek het volleren een nog te onvolmaakt onderdeel van haar spel te zijn. Met 64, 63 prolongeerde mevrouw Roos haar kampioenschap. Verreweg de méést aantrekkelijke en spannendste partij van de eindstrijden was het herendubbelspel tussen Van Dalsum- Dehnert en Bouman-Lijsen. Het was juist deze eindstrijd, waarvan niemand hoge verwachtingen had, maar tot algemene verrassing leverde het duo Bouman en Lij- sen, dat door het terugtrekken van Van Swol en Rinkel zo gemakkelijk in de fi nale was gekomen, prachtige tegenstand. Bouman zowel als Lijsen bleken meesters in de volley te zijn en Bouman was zelfs de beste man aan het net van het viertal. De twee linkse spelers vormden een prachtig op elkaar afgestemd paar en zo fel konden Dehnerts duikende drives niet over het net flitsen en zo afgemeten kon den Van Dalsum's lobs niet zijn of de rappe Bouman en zijn partner hadden er een verrassend antwoord op. Het Leimonias-dubbel raakte er van in de war en vooral Dehnert maakte in half a Zo verliep die gezellige middag; en vóór ze er erg in hadden was het tijd, om naar huis te gaan. Eigenlijk wel jammer.ze hadden best nog enkele uurtjes zo doorge- feest. Maar dat ging nu eenmaal niet. Er kwam een eind aan de pret. Alle jongens namen afscheid en natuurlijk vergaten ze niet hartelijk te bedanken voor al het plezier, dat ze hadden genoten. Ook Rick, Bunkie en Oepoetie keerden terug naar huis. Ze waren nog vol vgn de pret en praatten en lachten onderweg honderd uit. Toen ze thuis kwamen, stond het eten al op tafel. Maar of ze erg veel trek hadden in eten, na al dat snoependat geloof ik niet! „En jongens", vroeg oom Tripje. „Heb je 't leuk gehad?" „Nou en of!" Ze begonnen om strijd al de aardige dingen te vertellen, die ze hadden genoten. „Ho, ho, honiet allemaal tegelijk!", lachte oom Tripje, zijn handen in de hoogte stekend. Eén voor één, anders kan ik er geen wijs uit worden!" Maar ja, ze hadden ook zóveel te vertellen Ook toen ze die avond in bed lagen, konden de jongens nog niet direct in slaap komen. Ze lagen nog een hele poos te praten en lachten nog om alles, wat ze ophaalden. ADVERTENTIE En nu een lekkere sigaret. Na tuurlijk Strand I Daar haalt geen andere bij, dat is de sigaret voor de fijnproever. vertaald uit het Engels. 17) Evenmin als ik, dacht Toni met een zelf de gevoel van opluchting. Floriana zou gedurende een maand of drie een wonderlijk en boeiend intermezzo voor haar kunnen zijn, maar ze kon het zich eenvoudig niet voorstellen, dat ze hier haar hele leven zou moeten doorbrengen. Toch voelde ze zich gedrongen Mark te vertellen, wat Olivia haar over de vreem de bekoring van het eiland gezegd had. Hij keek haar aan. „Nonsens", zei hij scherp, „al die verhalen over de betovering van bepaalde plaatsen zijn onzin. Ik kom juist uit Rangoon en ik kan het heus beoor delen Met iets van ongeduld startte hij de motor weer en op de terugrit sprak hij over niets anders dan de behandeling, die ze aan Olivia moest geven. Tot haar verwondering vond Toni Phoebe in de verlaten hal op haar wachten. Het was nu volkomen donker geworden en door de open deur waren de verlichte vensters dat daar aan de gang was, scheen een enthousiast verloop te hebben, te oordelen naar het lawaai. De oude dame werd ken nelijk op luidruchtige en hartelijke wijze welkom geheten Phoebe stond bij een pilaar en keek haar verwijtend aan. „Hij beweerde haast te hebben, maar hij wilde alleen maar een ritje met jou maken..., ik haat je Tot Toni"s stomme verbazing begon de bijna dertigjarige vrouw te snikken als een jaloers schoolmeisje. „Denk niet, dat je hem in kunt pikken", voegde ze er bit ter aan toe. „Hij heeft al lang een meisje in Londen. Dat heeft hij me zelf verteld" Toni had moeite haar ontstemming te overwinnen, maar aan de andere kant kwam haar gevoel voor humor haar te hulp. HOOFDSTUK 11. Toni was jonger dan Phoebe, maar op dit moment voelde ze zich jaren ouder. Ze overwon haar afkeer en legde met een vriendelijk gebaar een hand op de arm van het andere meisje. „Luister eens, Phoebe, je bent waarschijnlijk overgevoe lig en daarom haal je je dingen in het hoofdde hele sfeer hier werkt er aan mee.... Kun je er niet eens een poosje tussen uittrekken en bijvoorbeeld een va- cantie in Amerika nemen of iets derge lijks?" „Je wilt me weg hebben, hè?" ant woordde Phoebe wrang. „Mark is de enige behoorlijke man, die ooic op Floriana court-positie veel fouten. Aan het einde van de tweede set kwam enig herstel in hun spel en met 75 wonnen zij na de eerste snel met 63 te hebben verloren. De ommekeer ten goede was echter niet van blijvende aard en weer wonnen Bou man en Lijsen met 63 de set. Hierna be gon Lij sen's tegenstand te verminderen en al bleef Bouman vele aanvallen van Van Dalsum en Dehnert aan het net afbreken, langzaam maar zeker werd de druk van Van Dalsum en Dehnert groter en toen de vierde set door hen met 62 was gewon nen leek de zege veilig. Bouman was echter tot veel meer in staat. Lijsen ging het achterveld bestrijken en alleen aan het net sloeg Bouman twee games met onhoudbare volleys tussen de Hagenaars door. Zo werd het 20 voor Bouman en Lijsen en ook nog 31. Toen werd de tegenstand gebroken en met 64 wonnen Van Dalsum en Dehnert de set en dé titel. Nel Hermsen en Fenny ten Bosch sloe gen verder de dames Van Berkel en Rollin Couquerque met 61 63 voornamelijk door toedoen van Nel Hermsen. In de eindstrijd van het gemengd dubbelspel vormde mevrouw Roos en Dehnert een goede combinatie. Mevrouw Peters en Wil ton verloren met 62 61 in een partij, die precies- een half uur in beslag nam. Wilton bleek al zijn krachten in het en kelspel te hebben verbruikt, want hij speelde traag en vooral aan het net ver zuimde hij vele kansen op het scoren van een punt. Zaterdag 23 en Zondag 24 Augustus zal op de banen van de Noordwijkse Sportver eniging in Noordwjjk een wedstrijd wor den gespeeld tussen de Internationale Club van Nederland en de I. C. van Engeland. Hoewel het programma nog niet geheel vast staat, zullen waarschijnlijk twaalf enkelspelen en negen dubbels worden ge speeld. Voor Nederland spelen in het en kelspel Van Swol, Wilton, Rinkel, Dehnert, Van Dalsum en Van Meegeren. In het dub belspel komen uit Van Swol en Rinkel, Dehnert en Van Dalsum, en Wilton en Bou man. De ploeg van de I. C. van Engeland is nog niet definitief, maar het is zeker dat Billington, Baxter, Hughes en als gast de Australiër Ayre van de partij zullen zijn. WALCOTT VERDEDIGT ZIJN TITEL TE GEN MARCIANO. Jersey Joe Walcott, de wereldkampioen zwaargewicht, zal zijn titel verdedigen tegen Rockey Marciano. Het ge vecht, dat over 15 ronden zal gaan, wordt 23 September in Philadelphia gehouden. EGYPTISCH OLYMPISCH ELFTAL WON IN DUITSLAND. Het voetbalelftal van Egypte, dat verleden week in Amsterdam tegen de Nederlandse bondsploeg uitkwam, heeft in Frankfort een 4—1 overwinning be haald op de eerste klasser Eintracht. AJAX VERLIEST VAN R-S-C. „LUIK". In de hoofdstad verloor Ajax Zondagmiddag met 14 van de Belgische voetbalclub R.S.C. „Luik". De Belgen leidden bij de rust met 10. De wedstrijd werd in het Ajax stadion gespeeld. voegde ze er gretig aan toe. „In ieder geval stelt hij belang in me...." „Alles wat hij met betrekking tot jou zei, was dat je er meer op uit moest trek ken. Je leeft hier te veel tussen de oude mensen. Fisk uitgezonderd natuurlijk". Toni sprak kortaf. Ze voelde iets van he vige irritatie in zich opkomen. „Fisk windt grootmama om de vingers. Hij is de jongste en weet dat hij de favo riet is. Ik geloof, dat hij denkt, dat ze hém al haar geld na zal laten, maar dat zal niet gebeuren. „De manier, waarop je over Fisk praat, doet niet bepaald prettig aan. Hij houdt inderdaad erg veel van zijn grootmoeder", zei Toni zo kalm mogelijk. En in gedach ten voegde ze er aan toe: hij is één van de weinigen, die wérkelijk iets om de oude vrouw geeft. Gisteravond nog had ze me delijden gevoeld met Phoebe, maar op dit moment vond ze het meisje onmogelijk. „Hoe dan ook, ik ben niet van plan hier weg te gaan", vervolgde Phoebe. „Als ik dat deed, zou grootmama me uit haar testa ment schrappen. Ze vindt het heerlijk dat we allemaal om haar heenhangen en om een aalmoest bedelen. Maar eens zal de dag aanbreken, dat ik geld zal hebben een heleboel geld genoeg om Mark met zijn onderzoekingen te helpen. Dat is meer dan jij of dat andere Londense meisje voor hem kunt doen. Van mij zal hij al het geld, dat hij nodig heeft, kunnen krijgen!" Phoebe draaide zich om en liep met grote haast weg in de richting van de haar kamers had. Toni leunde even tegen een van de pilaren in de hal en had moeite haar gevoel van onbehagen te overwinnen. Die hele Burden-familie scheen met een geld-complex behept te zijn. Ze keek dooi de open deur naar de patio, die vaag ver licht werd door het lichtschijnsel uit de ramen van de zitkamer. Er kwam opeens een glimlach op haar gezicht: ze moest dénken aan de geldzaken van de verpleeg sters in het Graylands-ziekenhuis. Ze hadden elkaar sigaretten geleend en bus- kaarten, en als de laatste van de maand kwam, hadden ze geen van allen meer een cent op zak gehad. Toch hadden ze zich vermaakt en waren ze tevreden geweest. Dat was het! Ze wist het opeens. Overal was hier schoonheid te bewonderen en hier waren prettige dingen te doen, maar deze Burden-familie zag van dit alles niets en had zich alleen geconcentreerd op het grote vermogen, dat hen bij de dood van Olivia in de schoot zou vallen. Ze had den niet het minste gevoel voor humor, ze wisten zich niet te vermaken en namen zichzelf doodernstig. Fiks was de enige gunstige uitzondering! Langzaaam begon Toni in de richting van de zitkamer te lopen. Olivia had haar gezegd, dat ze ver wacht werd. „Kom strakks.maar eens kij ken, kind, het zal je amuseren. Misschien heb je geluk bij het spel. Beginners heb ben dat vaak". Toni meende, dat ze op bridge doelde. Ze kende dit spel gelukkig; het was haar zo nu en dan te pas gekomen om als vierde liere verpleging. Vanavond was het echter gloeiend heet en de tuin lokte haar meer dan een spelletje bridge in een overvolle kamer. Ze rook de verlokkende geur van de bloemen, waarop de dauw was gevallen. Het zou echter haar plicht zijn naar de zitkamer te gaanZe was bijna bij de deur van deze kamer, toen opeens Fisk aan kwam hollen, zijn armen vol vistuig. Jake, die achter hem aan liep, sprong tegen Toni op. „Dag Toni, is Mark al weg?" „Ja, die is al een poosje geleden vertrok ken", antwoordde Toni glimlachend, ter wijl ze Jake's kop streelde. „Allemensen, wat is dat jammer. Ik had Mark zo graag gesproken.zei Fisk te leurgesteld. Ziende, dat Toni's hand op de deurknop van zijn grootmoeder's zitkamer lag, voegde hij er met een lachje aan toe: „Ga daar niet heen, Toni. Grootmama's avondjes zijn ontzettend. Het is er altijd om te sterven van de hitte en je verveelt je er dood. Ze zal het helemaal niet mer ken, of je er bent of niet, als ze eenmaal in het spel verdiept isGa met mij mee!" Het was onmogelijk het verzoek van Fisk af te wijzen. Zowel de jongen als de hond schenen haar mee te lokken naar de koelte van de patio. Bovendien had Toni niet de minste lust zich bij Olivia's gasten in het warme ontvangstvertrek te voegen. Fisk ging haar voor langs de galerij en hield halt voor de verlichte ramen. ,Kijk zelf maar eens, of je werkelijk wat mist", zei hij met een ondeugende lach. „Zijn ze niet van de grote zitkamer te zien. Het feest, komt. Heeft hij er met je over gepraat?", westelijke vleugel van het huis, waar ze man te fungeren gedurende een particu- verschrikkeiyk7al die ouden "bij" elkaar! Samen halen ze de tweeduizend jaar wel, zou ik denken". Toni keek naar binnen en aanschouwde het wonderlijkste tafereel, dat ze ooit ge zien had. De gasten van Olivia, die allen op leeftijd waren, speelden geen bridge, doch roulette! Als croupier fungeerde een lange man met een geelachtige huid, die er Aziatisch uitzag, maar die volgens Fisk van Portugese afkomst was. De mooie, ietwat versleten stoelen waren tegen de met damast overtrokken wanden gescho ven en het grootste deel van de kamer werd in beslag genomen door een lange tafel, waaromheen kleine stoeltjes waren ge plaatst. Hierop zaten Olivia's vrienden: oude dames in ouderwetse, maar kostbare, jurken en mannen op leeftijd in tropen- avondkleding. Ze zagen er onwerkelijk uit, ze leken op figuren uit een familie-album. Maar door de make-up van de vrouwen kwamen zweetdruppeltjes en de mannen veegden zo nu en dan langs hun voorhoofd, terwijl allen als gefascineerd staarden naar het rouletteballetje. Olivia zelf zat in haar rolstoel ter linkerzijde van de croupier. Als het wieltje ophield te draaien, riep de croupier iets en er volgden uitroepen van blijdschap of teleurstelling, waarna de ge spannen aandacht gedurende enkele ogen blikken scheen te verminderen. De huisbe dienden kwamen langs met bladen waarop verversingen stonden. Er werd druk ge babbeld. Olivia stapelde fiches voor zich op. De ringen aan haar vingers flonkerden. Ze glimlachte in de richting van de croupier, Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6