Zandvoorts gemeentebestuur acht gerechtelijke beslissing onjuist Gemeente Warmond in het geweer tegen Leids zandwinningsproject Vier schilderessen exposeren in de Hoogoven-cantine Brieven aan de redactie Voorbereidingen voor Bloemencorso Heemstede Beverwijk Inbraak in fotowinkel Haarlemmer voor het Haagse gerechtshof in hoger beroep Amsterdamse Beurs 5 Caravans en kippenhokken Politiehonden worden in Bloemendaal gekeurd Aanbesteding Dief liet kostbaarste toestellen staan Nederlandse arrestant in vrijheid gesteld Afgraving van 144 hectaren Warmondse cultuurgrond Enorme schade in Zuid-Engeland Brits vakverbond waar schuwt tegen hoge looneisen Ark niet gevonden Botsingen in Teheran Protestschrijven aan de „Sticusa" Athletiek Ook Wim Slijkhuis gaat naar Edinburgh Cricket NCB-elftal tegen het Ned.-jeugdelftal Tennis De Davis-cup competitie Sport in 't kort WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 Het gemeentebestuur van Zandvoort deelt mede: „Na de bevrijding is het gebruik van ca ravans meer en meer in zwang gekomen en het gemeentebestuur van Zandvoort zag zich genoopt terzake maatregelen te nemen. X>e gemeente richtte een terrein in voor het plaatsen van caravans en gaf duizenden guldens uit voor het treffen van sanitaire voorzieningen. Voorts werd de algemene politieverordening aangevuld met een be paling, welke verbiedt zonder vergunning van burgemeester en wethouders caravans te plaatsen. Middels deze vergunning kun nen burgemeester en wethouders voor waarden stellen betreffende noodzakelijke sanitaire voorzieningen. Sedert enkele jaren exploiteert M. Mole naar aan de Haltestraat nabij het spoor wegstation terreinen voor het plaatsen van caravans. De getroffen sanitaire voorzie ningen waren naar het oordeel van burge meester en wethouders onvoldoende en daarom kreeg Molenaar reeds in 1951 géén vergunning voor de plaatsing van caravans. Niettemin hervatte Molenaar in 1952 de exploitatie van zijn caravan-terrein, waar van de exploitatie uitgebreid werd door het verhuren van hokken, welke vroeger dien den voor het onderbrengen van kippen en geiten. De kampbevolking werd dientenge volge aanmerkelijk vergroot maar de reeds voor de bewoners van de caravans onvoldoende sanitaire voorzieningen werden niet uitgebreid. Met het hoog seizoen werd de toestand zodanig, dat van de kampbewoners zelf een klacht bij het gemeentebestuur binnenkwam. Het ge meentebestuur stelde de inspecteur van de volksgezondheid met deze klacht in kennis. De inspecteur stelde onverwijld eén onder zoek ter plaatse en en kwam tot de conclu sie dat de toestand in het caravan-kamp van de heer Molenaar in het belang van de volksgezondheid onmiddellijk ingrijpen van de overheid noodzakelijk maakte. De in specteur gaf in overweging terstond aan de overbevolking van het kamp een einde te maken door de ontruiming van de kippen en geitenhokken. Burgemeester en wethouders van Zand voort achten zich dan ook niet verantwoord deze toestand te bestendigen. Zij overwo gen, dat het hier kennelijk aanwezige be smettingsgevaar op de kortst mogelijke ter mijn moest worden getemperd. Immers wat zouden de gevolgen voor de badplaats zijn als daar in het hoog-seizoen een besmet telijke ziekte zou uitbreken? (men denke aan kinderverlamming!). Daarom gaven burgemeester en wethouders last om de, in strijd met de algemene politieverorde ning voor bewoning gebezigde hokken binnen 3 dagen te ontruimen. De zonder vergunning geplaatste caravans moeten op 22 Augustus verwijderd zijn, want ook voor de bewoners van de caravans-alleen was naar het oordeel van de inspecteur de sani taire voorziening onvoldoende. De heer Molenaar voldeed aan de last tot ontruiming van de hokken, maar daagde de volgende dag de gemeente in kort ge ding voor de president van de Haarlemse rechtbank. De fungerend president deed een opmer kelijke uitspraak. Hij gelastte de gemeente te gedogen dat de hokken tot 16 September weer voor bewoning zouden worden ge bezigd. Als overweging gold, dat deze be woning reeds gedurende het gehele seizoen was gedoogd en ook, dat burgemeester en wethouders hun maatregel namen, terwijl een tegen Molenaar opgemaakt proces verbaal nog niet door een vonnis v^n de kantonrechter was gevolgd. In Bloemendaal worden tot en met Vrij dag de proeven afgenomen van het examen voor politiehonden. In de vijver van het Wildhoef-plantsoen wordt het waterwerk gehouden en op het landgoed „Schaepen- duinen" worden de overige van de 56 onderdelen van het examen afgelegd. De hond moet in elk der drie afdelingen boven een bepaald minimum punten-aantal blijven, anders wordt hij afgewezen, hoe goed de overige proeven ook mochten zijn afgelegd. Wanneer de hond 224 pnt. heeft behaald is het dier juist met de hakken over de sloot om het certificaat A te be halen. Wil het met lof de eindstreep over komen, dan is het verzamelen van 288 pnt. vereist. Voor het definitief certificaat heeft men 256 punten nodig. Voor honden van leden van de politie geldt, dat men de hond elke twee jaar opnieuw moet laten keu ren. De keuring gaat uit van de afd. Noord holland van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging. De leiding van de wedstrijden is in handen van de heren K. van Houten A. Erens en L. van Too- renburg, allen leden van de Haarlemse politiehonden-brigade. Langdurige opleiding Het zijn voornamelijk herdershonden en bouviers en soms een enkele boxer, die voor de keuring komen. De minimum schofthoogte van de dieren moet 55 cm. bedragen. Met de opleiding wordt al vroeg begon nen. Meestal is de hond dan omstreeks één jaar oud en de opleiding duurt van één als het erg vlot gaat tot drie jaar. De honden worden gekeurd door de he ren J. Middelhoek uit Enkhuizen en J. Bruins uit Rotterdam namens het hoofdbe stuur van de K.N.P.V. en door de heren Giorgies uit Haarlem en Van Zetten uit Amsterdam als vertegenwoordigers van de afd. Noordholland. Aan de keuring nemen totaal 33 honden uit deze provincie deel. Dinsdag gaven van hun belangstelling voor dit werk blijk jhr. A. D. Laman Trip, kamerheer in b.d. van H. M. de Koningin, als voorzitter van het hoofdbestuur van de K.N.P.V., kolonel dr. H. J. Weekenstro als gedelegeerde van de minister van Justitie en het hoofd van de rijksspeurhondendienst uit Den Haag, de heer Bouma. Maandag behaalden drie van de zes hon den het certificaat; het waren de dieren van de heren H. Maathuizen (politie Am sterdam) met 266 punten (def. cert if.), en de niet-politiemensen P. Visser (Zand voort) en J. Sjorrema (Amsterdam) met respectievelijk 230 en 247 punten (cert. A.). Dinsdag behaalden vijf van de zeven honden het certificaat A. De begeleiders waren de heren Van der Veer uit Castri- cum (230 pnt.) en Van der Sluis, Bouman, Honingh en Beekhuis, allen van de Am sterdamse gemeentepolitie, met respectie velijk 224, 224, 229 en 249 punten. De fungerend president heeft kennelijk zich niet voldoende gerealiseerd, dat burge meester en wethouders ingrepen toen een aanvankelijk gedoogde toestand zich zoda nig ontwikkeld had, dat deze een directe bedreiging werd van de volksgezondheid. Ook is het opmerkelijk, dat de fungerend president verband legde tussen een aanhan gig gemaakte strafvervolging en het toe passen van politiedwang. Artikel 210 van de gemeentewet geeft burgemeester en wet houders namelijk de bevoegdheid tot het toepassen van politiedwang ingeval veror deningen van de raad worden overtreden. Noch in de wet noch in de jurisprudentie is de eis gesteld, dat politiedwang eerst na een veroordelend vonnis kan worden toe gepast. Dit zou trouwens tot onaanvaard bare consequenties leiden. Het vonnis van de president heeft een door burgemeester én wethouders van Zandvoort genomen maatregel in het belang van de volksge zondheid gefrustreerd. Op straffe van een dwangsom van 100Ö,per dag moet het gemeentebestuur nu gedogen dat een toe stand herleeft, welke funest kan worden voor de openbare gezondheid. Bovenstaande uiteenzetting wordt ver strekt omdat in sommige bladen omtrent deze zaak onjuiste mededelingen zijn ge daan. RAADSVERGADERING De eerstvolgende openbare vergadering van de raad der gemeente Zandvoort is vastgesteld op Dinsdagavond 2 September. EERSTE STEENLEGGING. Donderdagmiddag om drie uqr zal de eerste steen worden gelegd van het nieuwe hotel aan de Strandweg, dat door de heer N. W. Bouwes wordt gebouwd. De plechtigheid zal worden verricht door het zoontje van de heer Bouwes. In de bovenzaal van restaurant Brink- mann hebben de Haarlemse middenstan ders, onder voorzitterschap van de heer J. A. Dod'resteijn, de voorbereidingen voor het Haarlemse bloemencorso van 30 Augus tus besproken. Tijdens deze bijeenkomst bleek dat het aantal inschrijvingen reeds meer dan 50 bedraagt. Ook tijdens de ver gadering kwamen nog aanmeldingen bin nen. Er zal worden onderzocht of deze deelnemers alsnog kunnen worden opge nomen in een bijlage bij de reeds gedrukte 65.000 vouwbladen, vermeldende de namen van de deelnemers, die in Haarlem en wijde omgeving gratis zullen worden verspreid. Tevens zal worden nagegaan, zulks op ver zoek van enkele deelnemers, of de Haar lemse padvinders, evenals vorig jaar, we derom hun gewaardeerde medewerking willen verlenen om te voorkomen dat de wagens in de stoet te ver uit elkaar komen te rijden. Tot slot van de bijeenkomst ver toonde de heer Jongkind uit Aalsmeer enige aardige kleurenfilms. Hedenochtend is door B. en W. van Heem stede en de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten te Assen in het verver singshuis „Groenendaal" in Heemstede de bouw aanbesteed van achtenveertig wonin gen met schuren en elf garages aan de Die- penbrocklaan, Bernard Zweerslaan en Breelaan in Heemstede. Er waren zeventien inschrijvingen. Hoogste inschrijver was C. van Diepen uit Santpoort met f 1.753.000 en laagste inschrijver was de firma Luxen en Worst uit Gouda met f 1.668.200. De gunning is aangehouden. In de nacht van Maandag op Dinsdag is zoals de politie ons thans pas meedeelt ingebroken in de fotohandel G. A. J. Boumans aan de Groenelaan te Beverwijk. De dader heeft zich toegang verschaft door het indrukken van een ruit in de achter deur. Er worden zeven fototoestellen vermist en tevens een herenrijwiel, waarmee de dief zich snel uit de voeten heeft kunnen maken. De politie heeft nog geen spoor van de daders gevonden. Nader vernamen wij, dat in de keuken een bebloede zakdoek is gevonden. De zeven toestellen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 1000.Nu is het merkwaardige, dat de inbreker de kost baarste camera's heeft laten staan. Deze waren naast de thans ontvreemde toestel len in étalage en winkelvitrine uitgestald. De eigenaar was verzekerd tegen diefstal. Voor het gerechtshof in Den Haag stond hedenmorgen terecht de 32-jarige D. J., geboren te Haarlem, die door de arrondis sementsrechtbank tot acht maanden ge vangenisstraf was veroordeeld wegens op lichting. J. was in hoger beroep gekomen omdat hij ontkende de oplichting te heb ben gepleegd en omdat naar zijn mening de voorgeschiedenis van deze affaire niet voldoende tot haar recht was gekomen bij de behandeling door de rechtbank. Appellant had in Juni van het vorige jaar een bezoek gebracht aan de heer J. F. de Merville Nickel, wonende in de Riouw- straat te Den Haag. Hij had daarbij de heer Nickel, die hem gezegd had, dat hij gaarne huurvermindering zou krijgen, voorgesteld, deze zaak voor hem in het reine te brengen. Hij zou in staat zijn zulks te doen omdat hij contact had met een zekere La Ree, verbonden aan het depar tement voor wederopbouw. Voor het ver krijgen van deze huurvermindering had de heer Nickel aan J. in totaal enige honder den guldens ter hand gesteld, onder meer voor deurwaarderskosten en voor herstel van zijn woning, waarvoor een borgstelling van 900 gestort moest worden. De heer Nickel, die vond, dat deze on kosten wel wat hoog werden, had toen een verklaring zwart op wit van J. gevraagd, ondertekend door genoemde La Ree. Deze verklaring was hem ter hand gesteld. Toen de heer Nickel later een persoonlijk' onder houd met La Ree wenste, bleek deze ner gens te vinden te zijn. Aan het departement voor Wederopbouw bleek men hem even min te kennen, hoewel J. volhield met deze man in contact te zijn geweest. De procureur-generaal meende, dat de oplichting, waarvoor de rechtbank J. had veroordeeld, wettig en overtuigend be wezen was en hij vroeg dan ook bevestiging van de opgelegde straf. Tevens verzocht hij het hof om J., die reeds gedetineerd is wegens een andere beschuldiging tot op lichting, bij de uitspraak gevangen te nemen, omdat hij het niet gewenst vond, dat J. op vrije voeten zou komen. De raadsman mr. H. A. C. Branderhorst schetste de moeilijke jeugd, die J. achter de rug had, waarbij het hem aan leiding had ontbroken. Hij wees er op, dat zijn cliënt pas eenmaal veroordeeld was en dat er nog een zaak tegen hem liep. Met het oog op de toekomst van J. verzocht hij het Hof om clementie, temeer daar J. had gezegd, het ontvangen geld te hebben afgedragen en zelf geen profijt van zijn bemiddeling te hebben gehad. Uitspraak over 14 dagen. (Van onze correspondent in Djakarta) Dezer dagen is in vrijheid gesteld de Nederlander B. J. Leclerq, die op 14 Fe bruari 1950 gearresteerd werd in verband met de Westerling-affaire. Leclerq mag echter Indonesië nog niet verlaten. Hij heeft momenteel een mel dingsplicht. Met deze vrijlating zijn thans zes van de twaalf Nederlandse „A.P.R.A.-arrestan- ten" op vrije voeten gekomen. Hoogtepunten in het leven van de militairen van het Nederlands Detachement in Korea zijn het lezen van de brieven en het luisteren naar de gesproken groeten uit Nederland. Hier luistert een groepje Korea-vrijwilligers naar de stemmen van familieleden, vrienden en kennissen uit het vaderland. Uit het Apeldoorns-Dierens kanaal is opgehaald het stoffelijk overschot van de 58-jarige ongehuwde R. Stupken, wonende aan de Spoorbrugweg te Apeldoorn. De man werd reeds sedert Zondagochtend vermist en men vermoedt, dat hij, door de duisternis misleid, in het kanaal is geraakt. Reeds enige jaren bestaat een ernstig verschil van mening tussen de gemeenten Leiden en Warmond naar aanleiding van Leidse plannen tot afgraving en ontzanding van de Warmondse gronden. Reeds vele jaren is Leiden doende, goed kope zandwinplaatsen te vinden, en die plaatsen zoekt de gemeente daartoe in de onmiddellijke nabijheid van de stad. Lei den heeft dit zand dringend nodig voor het bouwrijp maken van gronden ten behoeve van de woningbouw eri benevens voor de uitvoering van de omvangrijke spoorweg- werken, die onder meer inhouden het om- hoogbrengen van de spoorweg tussen Den Haag en Haarlem over het gehele tracé door de stad, teneinde het straatverkeer over de gehele lengte van dat tracé onder de baan door te kunnen voeren. De spoor wegplannen zijn inmiddels voor het be langrijkste deel verwezenlijkt, echter deels ten koste van de zand-bronnen, die het bouwrijp maken van gronden ten behoeve van het uitbreidingsplan moesten mogelijk maken. Zo kwamen de Leidse plannen tot zand winning uit de Warmondse agrarische gronden door afgraving en ontzanding tot stand. Tengevolge daarvan zouden nieuwe meren ontstaan, die het watergebied van De Kaag zouden vergroten en een belang rijke functie zouden kunnen vervullen in de hoognodige uitbreiding van de recreatie mogelijkheden in Zuidholland, aldus over woog het Leidse gemeentebestuur. Warmond heeft zich van meet af verzet tegen dit „Leidse Merenplan", aangezien het daarin een aantasting zag van de be langen van de Warmondse gemeenschap en evenzeer een aantasting van nationale be langen. Het achtte de baten ten aanzien van de recreatiemogelijkheden zeer du bieus. Onlangs werd door Gedeputeerde Staten van Zuidholland een concept-vergunning tot het uitvoeren van een deel van dit merenplan verstuurd aan Leiden, terwijl te- Het is werkelijk verheugend om te zien, hoe enthousiast de propaganda-afdeling van de Hoogovens in IJmuiden haar initiatief tot het organiseren van ten toonstellingen in de cantines en schaftlo kalen van het bedrijf voortzet. De heer Van Dam, de chef van deze afdeling, weet telkens weer eön ensemble te maken waaruit blijkt dat hij zeer wel aanvoelt, welk aspect van de beeldende kunst hij het beste voor dit doel kan gebruiken en ook waakt hij er voor, een verantwoord artistiek niveau te handhaven. De tentoonstelling van werken van vier schilderessen, die op het ogenblik in de cantine is ingericht, is misschien door de frisse afwisselling en de leerzame contrast werking de levendigste van alle, die er tot dusver gehouden zijn. Liefde en toewijding voor het schone handwerk; oorspronkelij ke visie en ernstig streven naar nieuwe vormen, zijn hier naast elkaar en in on derlinge harmonie tezaam gebracht. Niet met de bedoeling, elk wat wils te geven, maar om aan te tonen dat er vele wegen zijn om tot schoonheid te komen. A n j e Z ij 1 s t r a zal men in de eerste plaats willen bewonderen om haar goed vakmanschap en haar groot geduld, waar van de in hout en ivoor gesneden dierfi- guurtjes de resultaten zijn. Blijft men hierbij stil staan dan doet men haar ech ter te kort, want het zijn haar buitenge wone begaafdheid en haar fijnzinnig ob servatievermogen die haar in staat stellen zulk een uitstekende karakteristiek van het dier te geven. De kleine etsen van paarden en pony's zijn werkelijk bijzon der mooi; niet alleen ook weer voortref felijk van techniek maar doordrenkt van een fijn poëtisch gevoel. Deze etsjes over treffen voor mijn gevoel nog de overi gens ook niet te versmaden aquarellen, waarvan vooral die van „Merinoschapen" heel aantrekkelijk is. Maaike Braat, bekend vooral als aquarelliste, komt dtimaal met een aan tal tekeningen uit en toont zich in deze techniek naar mijn mening van haar sterkste zijde. Zonder gebruik te maken van de mogelijkheid der grijze tussentonen tekent zij in een soort grafisch handschrift van kort afgebroken zwarte toetsen een groep bomen, breed uitstaande in het volle zomerloof. Om zó te tekenen moet men zijn onderwerp zeer goed beheersen en de kracht en frisheid van deze tekeningen tonen wel duidelijk aan dat het Maaike Braat hieraan niet mankeert. De schilderijen van Frieda Hunzi- k e r kan men wel abstract noemen, maar ik houd niet erg van zo'n etiket, want het is een al te gemakkelijk middel om zich er meteen maar van af te maken. Eigen lijk kan men alle kunst wel abstract noe men zo gauw er afwijkingen van de ge geven werkelijkheid of wanneer er zoge naamde déformaties geconstateerd wor den. Ik moet het schilderij nog zien waar bij de persoonlijke interpretatie van de Maaike Braat: „Bomen in Engeland". kunstenaar niet aanwijsbaar is, al moet toegegeven worden dat deze ook zover kan gaan dat iedere herkenbaarheid verloren gaat en er dus in feite geen overdracht van gevoelens of begrippen meer plaats kan vinden, tenzij men een onderlinge af spraak maakt waarbij aan iedere vorm de betekenis van een bepaald teken wordt ge geven. In dit geval echter ontaardt de kunst in een soort Esperanto. Frieda Hunzinger nadert inderdaad de ze gevaarlijke zóne, maar houdt toch ge lukkig nog juist aan de grens ervan halt! Een schilderij als „Intérieur" geeft, dank zij de warme kleur en een zekere onbe vangenheid in de schildering der vormen, toch wel degelijk een indruk van intimi teit en op deze manier kan men ook in de andere werken de bedoeling goed gewaar worden. Van de buitenlandse gast in dit gezel schap kan men dunkt mij volstaan met op te mei-ken dat het interessant is te erva ren, hoe ons land door de ogen van de Franse schilderes Suzanne Tourte gezien wordt. De neiging van de Franse kunstenaars om het object te analyseren en volgens een zeker systeem op te bou wen, kan men in.de gouaches van deze schilderes ook aantreffen. Dat dit tot een zekere steriliteit kan leiden, blijkt hier ook wel en de enigszins suikergoed-ach- tige kleurtjes zijn niet erg geschikt om de ze indruk te verbloemen. Toch geeft deze werkwijze wel aanleiding tot aardige vond sten en wij moeten toegeven dat onder werpen die langzamerhand erg hachelijk zijn geworden, zoals een molentje aan een vaart, op déze manier vertolkt toch nieuw en fris aandoen. OTTO B. DE KAT zelfdertijd aan een deel der belanghebben den, waaronder de gemeente Warmond, verzocht werd critiek op deze vergunning kenbaar te maken. De gemeenteraad van Warmond behan delde dit vraagstuk de vorige week en sprak zich unaniem tegen de plannen uit. B. en W. van Warmond hebben met toe stemming van de raad thans hun bezwaren nader gepreciseerd. Dertig meter diep Het gehele Leidse merenplan voorziet in de afgraving en afzanding van 114 hecta ren. In eerste instantie zou daarvan ruim 40 hectaren van weiland tot meer worden getransformeerd. Het graven van dit meer tot een diepte van 30 meter (nodig om een rendabele zandwinning te verkrijgen) zou het gevaar voor verzilting van de omlig gende polders zeer doen toenemen. Het gemeentebestuur acht het een schending der Warmondse belangen, dat 114 hectaren cultuurgrond wordt vernie tigd (om technische redenen is het onmo gelijk, het plan tot het eerste stadium van 40 hectaren te beperken) ten dienste van zandwinning, die elders in de directe om geving van Leiden ook kan geschieden, zij het iets duurder. Door afzanding van de duinen zou namelijk cultuurgrond worden geschapen inplaats van teloor gaan. Af zanding van de Warmondse gronden zou het verlies van ruim anderhalve ton agra rische productie per jaar betekenen, ter wijl Leiden een kostenbesparing hoopt te krijgen van één gulden per kubieke meter zand voor winning van 12 millioen kubie ke meter. Kapitaliseert men de te derven inkomsten van het land als agrarisch be drijf, dan betekent omzetting van deze gronden in onproductieve meren ten dien ste van een eenmalige winst aan goedkoper zand een verlies, dat niet alleen Warmond, maar ook de nationale gemeenschap te dragen krijgt. Tegenover dit verlies kan een winst staan aan recreatiemogelijkheid. Deze winst wordt echter teniet gedaan door de te verwachten optreding van zoutwater kwellen bij te diepe graving, aldus het Warmonds gemeentebestuur. LYNMOUTH (Reuter) Volgens een of ficiële schatting zal het 2.000.000 pond ster ling kosten om de wegen en bruggen, de waterleidingen, de riolering, de electrische leidingen en andere installaties van de openbare diensten in het overstroomde deel van Noord-Devonshire te herstellen. Zeventien bruggen zijn geheel vernield. Honderden arbeiders met bulldozers en grote kranen zijn doende enige orde in de chaos te scheppen. Ongeveer 2000 daklozen moeten gevoed en ondergebracht worden. In Lynmouth verdelen vrijwilligers uit burgerij en leger gedragen kleren. In Lynmouth werden 42 huizen, hotels en landhuisjes geheel vernield, zeventien zwaar beschadigd en 20 licht beschadigd. Elf personen zijn als dood geregistreerd en 25 als vermist. Mogelijk zijn een aantal personen naar zee meegesleept. LONDEN (Reuter). De leiders van de Britse vakverenigingen hebben hun 8 mil lioen leden er voor gewaarschuwd, dat hoge eisen voor loonsverhogingen de cam pagne van het land voor economisch herstel zullen ondermijnen. Zonder een rechtstreeks beroep te doen op de arbeiders om eisen voor hoger loon te beperken wees de algemene raad van het T.U.C. er op, dat hogere lonen de prij zen kunnen doen stijgen waardoor Enge land van concurrerende exportmarkten kan worden verdrongen. In een rapport van de uit 33 leden bestaande uitvoerende raad van de Engelse vakbeweging over de eco nomische situatie wordt aan de arbeiders gezegd, dat zij een „vitale verantwoorde lijkheid" hebben om er voor te zorgen dat zij een „reeds hachelijke positie" niet ern stiger maken. Het rapport zal worden besproken op de jaarlijkse conferentie van de 186 vakvere nigingen, die volgende maand zal worden gehouden. ANKARA (AFP) De Franse expeditie naar de „Ararat" heeft haar onderzoekin gen geëindigd en is Maandag uit Dogu Bayazit in Oost-Turkije naar Ankara ver trokken. Na het bereiken van de top van de Ararat onderzocht de expeditie gedurende drie dagen het gebied, waar zich volgens overleveringen resten van de Ark van Noach moesten bevinden. De onderzoekers hebben rotsformaties, die vaag de vorm van een schip hebben, waargenomen. Er zijn echter geen overblijfselen van de ark ge vonden. Volgens de leider van de expeditie Jean de Riquier, zouden deze onder de gletschers op de top van de berg kunnen liggen. TEHERAN (Reuter). Zwaargewapen de militairen zijn gisteren naar het voor naamste winkelcentrum van Teheran gedi rigeerd, nadat de politie reeds traangas had gebruikt om samenscholingen van leden der communistisch gezinde Toedeh- partij te verspreiden. Tevoren had de po litie een einde gemaakt aan botsingen tus sen groepen van de Toedehpartij en leden van de fascistische Soemkapartij in de winkelwijk. Het kantoor van een communistisch blad is door fascistische elementen vernield. Winkels en bioscopen sloten hun deuren, de straatverlichting was uit en het verkeer werd om het winkelcentrum heen geleid. Premier Mossadeq, hersteld na een ziekte van twee dagen, heeft het hoofd van de politie te Teheran, generaal Sjeibani, blanco volmacht gegeven voor het onderdrukken van relletjes. De generaal had zijn ontslag ingediend, maar is na een onderhoud met de premier van zijn besluit teruggekomen. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft in verband met de moeilijkheden, die geleid hebben tot het conflict tussen de Stichting voor de Cultu rele Samenwerking „Sticusa" en de heer W. Ph. Pos, directeur van de Toneelschool te Amsterdam, een open brief gericht aan het algemeen bestuur van de Sticusa. Het bestuur zegt daarin dat het het aanvan kelijk voornemen om de heer W. Ph. Pos tijdelijk te doen optreden als leider en ad viseur van het toneelleven in Suriname zeer gelukkig te hebben gevonden en daar om diep teleurgesteld en verontwaardigd te zijn over het feit dat de „Sticusa" op motieven, „die met de deskundigheid van de heer Pos niets van doen hebben, .motie ven die wij daarom, gezien de doelstelling uwer stichting als onzuiver moeten aan merken", nader heeft besloten, de heer Pos niet uit te zenden. „Wij gevoelen ons als dagelijks bestuur van een kunstenaarsorganisatie, die voor een vrij internationaal verkeer op cultureel gebied bij voortduring het pleit voert, ge drongen tegen het door u te dezer zake ge voerd beleid protest aan te tekenen", aldus wordt de brief besloten. Ontwikkeling. Een hoge Britse officier, die belast is met het nagaan van de graad van ontwikkeling der Britse dienst plichtigen, heeft Dinsdag te Birming ham verklaard, dat ongeveer tachtig procent der Engelse miliciens, wat hun onwikkeling betreft, ten achter is en dat achttien procent lezen noch schrij ven kan. Aan de internationale athletiekwedstrijden, die Zaterdag 23 Augustus in Edinburgh wor den gehouden, zal behalve Puck Brouwer en Theo Saat, ook Wim Slijkhuis deelnemen. Te elfder ure heeft de Trekvogels-athleet een uitnodiging ontvangen van Jack Crump, die hij heeft aanvaard. Op welke afstand Slijkhuis zal uitkomen is nog niet bekend. Voorts verschijnt onze landgenoot op 21 September in Oudenaarde (België) aan de start, waar hij onder andere de Belgen Reiff en Herman op de 1500 meter zal ontmoeten. De wedstrijd van het NCB-elftal tegen het Nederlands jeugdelftal zal niet op 23 zoals wij reeds meldden doch op Zaterdag 30 Augustus worden gespeeld op het cricket terrein aan de Donkere Laan in Bloemen daal. Italië, winnaar van de Europese zóne in de Davis Cup-competitie, en India, enige ingeschrevene in de Aziatische zóne, zullen in Melbourne tegen elkaar uitkomen in een wedstrijd die 24 December begint. De winnaar van deze wedstrijd zal op 29, 30 en 31 December in Adelaide in de inter- zóne-finale spelen tegen de ploeg van de Verenigde Staten, die als eerste in de Ame rikaanse zóne is geëindigd. De winnaar van de interzóne-finale komt in de Challenge Round uit tegen Australië, houder van de cup. OM HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP ZWAARGEWICHT. Op 21 September zal de Europese kampioen in het zwaargewicht Neuhaus in Dortmund zijn titel verdedigen tegen de Britse bokser Williams. Oud en nieuw. Een lezer klaagt over het feit dat het gemotoriseerde verkeer nog steeds gebruik maakt van de oude weg in de Waarderpolder, ofschoon er een nieu we brede weg is aangelegd. Bij het uitgaan der fabrieken ontstaat op de oude weg ge drang, wat gevaar voor de fietsers ople vert. Namens de fietsende arbeiders spreekt deze lezer de hoop uit dat de oude weg voor enkel fietsers zal worden ge reserveerd. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 91% 91% A.K.U. 142 g.b. 142% 170% 171% Philips Gloeil 151 g.b. 152% Kon. Petroleum 319% 319 A'dam Rubber 80% 80% Holl. Amer. Lijn 144 144 N. Scheepv. Unie 119 119 H.V.A 94% g.l. 93% 75 g.l. 69% ex di\ Amsterd. Bank 154% 154% Ned. Handel Mij 141% 141% Rotterd. Bank 155% 155% Twentse Bank 154% 154% Anaconda Copper 45 g.b. 45 Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 40% 41 72% 73 22'/i« 22% 40 g.b. 40

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3