Loketten voor jeugdige spaarders in de Lorentzschool aangebracht Agenda voor Haarlem „De getemde feeks" in het Openluchttheater De radio geeft Dinsdag Mishandeling in het „Legioen" niet bewezen PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND het zo Vaderloos MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Kleurige voorstelling van De Plankeniers van Naarden Kerkelijk Nieuws „Oranje" volgeboekt naar Djakarta Ierse premier in Utrecht geopereerd Burgerlijke Stand van Haarlem Minister tot Kamerlid: Geen protest aan de Franse regering Voorstelling voor ouden van dagen Vechtpartij om een meisje Begrafenis van J. Goedkoop jr N.Z.H.-service Westerling-arrestanten weer in hechtenis Permanent gebouw voor Noordelijke onderhandelaars Amerikaanse militaire werken in Turkije Padvinders spelen „grot-onderzoekertje" De „boerenwagenclub" heeft Zaterdag haar tienjarig bestaan gevierd met het inrichten van een tentoonstelling „wagenmakers- roem" in Hamdór ff te Laren, Noordholland en het houden van een optocht van histo- tiljons, die de eerste prijs kreeg. risch boerengerij. Deze was ongeveer een kilometer lang. Een drietal postkoetsen reed mee, waaronder de hierboven afge beelde koets van de „algemene postwagen onderneming Van Gend en Loos" met pos- Onder ideale weersomstandigheden er was meer behoefte aan muggenolie dan aan de meegebracht shawls en plaids hebben De Plankeniers van Naarden Zaterdag avond in het Bloemendaalse Openlucht theater een voorstelling gegeven van „De getemde feeks", een tamelijk vroege co- medie van Shakespeare, waarvoor een oude populaire klucht de schrijver tot model ge diend moet hebben. Shakespeare's bewerking volgt, naar men aannemen mag, dat oude voorbeeld in vele opzichten op de voet; zowel de simpele in trige als de caricaturale figuren, die de Feeks bevolken, doen sterk aan de platte kermis-boerten van voor zijn tijd denken. Er zijn bijvoorbeeld de gebruikelijke ver kleedpartijen waarbij bepaalde figuren plotseling voor anderen doorgaan zonder dat hun medespelers de vermomming door zien en eigenlijk is het alleen Shakespeare's alles doortrekkende humor nu eens speels woordengegoochel alléén, dan weer, over de hoofden van zijn caricatuur-figuren heen, de menselijke zwakheden hekelend met vlijmende spot die het dwaas-platvloerse verhaal bijten houden en inhoud geven. Of de Plankeniers erin slaagden, om al deze intenties van de schrijver geheel te reali seren mag hier in het midden blijven, maar de sfeer van het stuk had men uitstekend getroffen, hetgeen in de eerste plaats te danken was aan de competente regie van Jan Lemaire Jr., die vooral aan de opstel ling en de plastiek der spelers zeer veel aandacht besteed had. Het bewegen der figuranten, de zotte sprongen met koddig- gechargeerde mimiek der schelmse pages en kindse knechten vulden de grote speel ruimte zo goed als men zich slechts wensen kon en vormden een passende omlijsting voor de wat minder dynamische hoofdrol len, van welke vooral mr. H. M. Planten als feeksentemmer Petruccio in houding, gebaar en intonatie een voortreffelijke creatie te zien gaf. Zijn wederpartij, de kregelkoppige „Catharina" van mevrouw H. v. Dongen deed in haar kostelijke hard- huidigheid weinig voor hem onder en vond menig geraffineerd gebaartje om haar man- wijverigheid extra overtuigingskracht bij te zetten. Kostelijke typeringen zag men ook van het tweetal „oude gekken", die naar de hand van Catharina's zuster dingen (H. Harms en J. Meier), van de stokoude vader Vincentio waarvan R. J. M. Terlingen een koboltachtig gedrochtje vol edelmans- allure maakte en van de liederlijke dronk aard Stoffel Sluw (de hoofdfiguur uit de zelden gespeelde proloog, die bij wijze van grap tot edelman wordt gebombardeerd en dan, in die nieuwe waardigheid, het stuk ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Water standen. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Orgel en alt. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Exotische muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.25 Orkestconcert. 14.00 Opera. 14.40 Cau serie. 15.00 Platen. 15.30 Clavecimbelrecital. 16.00 Omroeporkest en solisten 17.00 Volks liederen. 17.20 Amusementsmuziek. 17.50 Causerie. 19.00 Pianospel. 19.15 Dansmuziek. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest, koor en solisten. 21.00 Hoorspel. 21.15 Orkestconcert. 21.45 Engels militair orkest. 22.15 Strijkorkest. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Voordracht. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.00 Verzoekprogramma. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Me- tropole-orkest en solist. 14.00 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten. 13.20 Sportpraatje. 18.30 Pianoduo. 19.00 Hier vrij Europa. 19.30 Platen. 19.40 Causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 Festival-orkest en solist. 22.20 Platen. 22.45 Avongebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15—21.45 1. K.R.O.-Gastenboek; 2. Weerberichten; 3. Dieren op bestelling. Pauze. 4. Ballet. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Vlaam se liederen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Kamermuziek. 15.00 Platen. 15.30 Hammond orgel. 16.00 Amerikaanse muziek. 16.30 Ham mondorgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Walsmuziek. 17.50 Boekbespreking. 13.00 Klassieke muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19,00 Nieuws. 19.40 Zang. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.41 Klassieke muziek. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15—23.30 Orkestconcert. van allerlei zotte commentaar voorziet). Mej. Santmans Bianca bleef wat te vlak en was af en toe slecht te verstaan, een euvel waaraan aanvankelijk nog enkele vertol kingen mank gingen. Maar naarmate het spel vorderde kwam ook hierin verbetering en na de pauze bleef er eigenlijk heel wei nig meer te wensen over in deze opvoering, die waarlijk een feest voor oog en oor was. Wij hopen dan ook, deze Gooise amateurs (die Z'Vvdagavond nog een reprise gaven van hun reeds befaamde vertolking van „De vrolijke vrouwtjes van Windsor") nog vaak in Bloemendaal terug te zien. H. C. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Leek-Midwolde, D. Bender te Marssum. Geref. kerken Aangenomen naar Ternaard, P. Joziasse, cand. te Serooskerke. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Mussel, P. Veldstra te Kan tens. Woensdag vertrekt het motorschip „Oranje" geheel volgeboekt uit Amsterdam naar Djakarta. Onder de passagiers bevinden zich twaalf artsen, die een verbintenis met de Indone sische regering hebben aangegaan. Van hen bezitten zeven de Duitse, één de Oosten rijkse en vier de Nederlandse nationaliteit. Ook dr. A. A. Aalders, adviseur van de Stichting Centraal Sociaal Werkgeversover- leg in Indonesië en jhr. C. G. D. Hooft Graafland, Nederlands ambassade-secre taris bij het Hoge Commissariaat, reizen met het Amsterdams vlaggeschip naar Dja karta. De „Oranje" wordt .17 September in Tandjong Priok verwacht. De Ierse minister-president, de heer Eamon de Valera, die zich wegens een oog aandoening onder behandeling van prof. dr. H. Weve te Utrecht heeft gesteld, is daar geopereerd. Het resultaat van de operatie zal pas over enige weken bekend zijn. De algemene toestand van de heer De Valera is goed. POST VOOR KOREA-VRIJWILLIGERS Post voor militairen van het aanvullings detachement N.D.V.N., die op 21 Augustus naar Korea zijn vertrokken, moet op uiter lijk 27 Augustus, 31 Augustus en 9 Sep tember in Nederland ter post worden be zorgd. Uitreiking zal geschieden in de tus senhavens. Het adres moet de volgende gegevens be vatten: rang, naam en voorletters, leger- nummer, Aanvullingsdetachement Neder lands Detachement Verenigde Naties op uitreis naar Korea. Amsterdam, Schiphol, militair. De namen van het schip en van de tussenhavens mogen dus niet worden vermeld. HAARLEM, 23 Augustus 1952 GEHUWD: 23 Aug., G. Kuperus en J. M. L. Broekman; D. Smink en M. Smit; J. A. Ver- nout en Chr. van Beaumont. BEVALLEN van een zoon: 23 Aug., C. M. Haakvan Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: 22 Aug., G. A. Natte—Werkhoven. OVERLEDEN: 20 Aug., A. M. van Hessen Portegies, 63 j., Kamperlaan; 21 Aug., M. F. BoerboomBerendsen, 86 j., Kerkstraat. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vorrink (P. v. d. A.) betreffende de behandeling van een tweetal minder jarige Nederlanders in het Franse Vreem delingenlegioen heeft de minister van Bui tenlandse Zaken geantwoord, dat beide jongelieden, genoemd in een artikel van „De Volkskrant" van 21 Juli door tussen komst van de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem ge hoord zijn omtrent hun bevindingen in het Vreemdelingenlegioen. Hierbij is gebleken, dat één der minderjarigen reeds enkele dagen na dienstneming is vrijgelaten, zon der naar zijn zeggen ooit te zijn mishan deld. Volgens de door het andere jongmens af gelegde verklaring zou hij gedurende zijn verblijf in het legioen weieens een klap in het gezicht hebben gekregen en een keer met een stok zijn geslagen. Voorts zou hij op één dag driemaal telkens 100 meter op knieën en ellebogen in snel tempo over een stenen vloer hebben moeten kruipen. Over meer gegevens-, dan de eigen verkla ringen der betrokkenen wordt niet beschikt. Op deze grond onthoudt de minister zich in dit geval van een qualificatie van het door hen ondervondene. Naar het oordeel van de minister zijn de mededelingen van de jongen niet door voldoende bewijzen gestaafd, zodat daar omtrent geen protest aan de Franse rege ring kan worden gericht. Het artikel van 21 Juli in „De Volks krant" zou geïnspireerd zijn op een tweetal brieven van één der betrokken minder jarigen, welke door de moeder aan een ver slaggever zouden zijn ter hand gesteld. Aangenomen wordt, dat het artikel is be doeld als een waarschuwing voor hen, die mogelijk dienstneming in het legioen over wegen. De betrokken verslaggever heeft daarbij de wijze van behandeling van recruten in het legioen weliswaar in sterke termen ge schetst, maar gezien de preventieve wer king van het persbericht acht de minister geen gronden aanwezig een waarschuwing aan de verantwoordelijke personen te doen geven. Bij herhaling is de aandacht der Franse regering gevraagd voor de reacties, welke berichten omtrent het aannemen van min derjarigen in de dienst van het Vreemde lingenlegioen bij de Nederlandse regering en publieke opinie oproepen. Een bevredi gend antwoord op deze démarches is nog niet ontvangen. De aandacht van de minister blijft hierop gevestigd. Op Maandagavond 1 September zal in het Openluchttheater te Bloemendaal opgevoerd worden „De gecroonde Leersse" van Mi- chiel de Swaen door de toneelclub van Sociale Zaken te Haarlem. Het stuk speelt in 1600 in de stad Brussel. Deze avond is tot stand gekomen dank zij de medewerking van B. en W. te Haarlem, de directie van het Openluchttheater te Bloemendaal, de directeur Sociale Zaken, de directeur Bouw- en Woningtoezicht en Wo ningbedrijf, N.Z.H. en E.H.B.O. Voor de Haarlemse oudjes zijn nog enige kaarten te koop op Dinsdagavond tussen 7 en 9 uur bij mevrouw H. G. Hessen—Heek, Kinderhuissingel 126 en bij de heren C. Schouten, Wilhelminalaan 16 en S. Booi, Schoterweg 180 rood. In de afgelopen nacht om kwart over twaalf werd een zesentwintigjarige kousen vormer naar het bureau van politie, ver dacht van het toebrengen van letsel, over gebracht en even later meldde zich aan het bureau vrijwillig een vijfendertigjarige vertegenwoordiger. Zij deelden de politie mee betrokken te zijn geweest bij een vechtpartij in de Meester Lottelaan, waar bij de tweeëntwintigjarige kousen vormer W. D. een hersenschudding had opgelopen. Deze is per ziekenauto naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Het tweetal had zich er niet mee kunnen verenigen dat W. D, met een meisje was uitgegaan. Een ruzie, gevolgd door een vechtpartij, was daarna ontstaan. Een kleine stoet vrienden en belangstel lenden en een deputatie uit het bedrijf heb ben de Woensdag overleden directeur van de N.V. rederij der gebroeders Goedkoop te Amsterdam, de heer J. Goedkoop Jr. van middag op Westerveld naar zijn laatste rust plaats begeleid. Bij de met bloemen omzoom de groeve werd alleen het woord gevoerd dóór de heer H. Doijer, een vriend van de overledene, die diens goede karakter en werk voor zijn maatschappij schetste. Een familielid dankte voor de belangstelling. ADVERTENTIE De directie van de Rijkspostspaarbank heeft aan de Lorentzschool aan het Leidse- plein te Haarlem een lokettenfront aange boden, om de gang van zaken bij de ver koop van- waardezegels te bevorderen. Reeds vele jaren wordt er door de leer lingen der school druk gespaard en om de indruk te geven, dat de leerlingen bij een loket verschenen, was een schot van kar ton gemaakt. Dit is echter niet meer te ge bruiken. Een bespreking met de Rijkspost spaarbank had tot resultaat, dat de direc tie bereid was een houten lokettenfront te laten vervaardigen, dat vanmorgen door de heer J. H. van Loon is aangeboden. In zijn toespraak herinnerde deze er aan, dat de leerlingen van de Lorentzschool reeds spaarden voor er van de Spaarraad en de nationale spaar-actie sprake was. Het hoofd der school heeft de leerlingen inge schakeld bij de verkoop der waardezegels. Daardoor wordt hun verantwoordelijk heidsbesef bijgebracht. Tenslotte bracht de heer Van Loon het hoofd en de onderwij zers dank voor hun medewerking. Het hoofd der Lorentzschool, de heer J. Een bewoner van de Valkenburgerlaan in Heemstede kwam vanmorgen tot de ontdekking dat hij op weg naar de stad in een bus van lijn 2 een postwissel had verloren. Hij trof onverwijld maatrege len om tot opsporing van het document te geraken en verzilvering door onbe voegden te voorkomen. Al spoedig bleek, dat al die moeite over bodig was geweest, omdat de chauffeur van de bus, die de postwissel inmiddels had gevonden, directe aflevering aan de geadresseerde, wiens huis hij op zijn vaste route toch moest passeren, had verkozen boven het ambtelijke traject via het bureau „Gevonden voorwerpen" Een initiatief waarvoor deze chauffeur hulde verdient. DJAKARTA (Aneta.). De woordvoer der van het militaire basiscommando .van Djakarta, de heer Lumanov, heeft Maandag aan Aneta medegedeeld: „Omdat de reactie op de vrijlating van de heer Leclerq en de zijnen niet gunstig is gebleken, heeft het basis-commando van het gebied Groot-Djakarta het nodig ge oordeeld, Leclerq en de zijnen, in afwach ting van een nader besluit, in bescherming te nemen". Het betreft hier de heren B. Leclerq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en A. W. Burger jr. Van de hier genoemde personen werden de heren Goldman en v. Onselen op 8 Aug. vrijgelaten. Zaterdag meldde Aneta, dat drie andere der in verband met de zaak- Westerling gearresteerde Nederlanders voor een nader verhoor van Bandoeng waren overgebracht naar Djakarta. (Reuter) De Noordelijken zijn Zater dag te Panmoendjom begonnen met het bouwen van een permanent huis ter ver vanging van de oude tent, die hun onder handelingsdelegatie nu ruim een jaar on derdak heeft verschaft. Het gebouw wordt twaalf bij acht meter, met een betonnen vloer, een stenen fundering en houten wanden. De timmerlieden die er aan bezig waren, waren Chinezen. Zij wilden geen vragen beantwoorden. Onder Amerikaanse leiding zijn werk zaamheden gaande om de baai van Alexan- drette in Zuidoost-Turkije geschikt te ma ken voor dienst als Turks-Amerikaanse marinebasis. Voorts wordt gewerkt aan een strategische weg, die van Alexandrette naar Kars bij de Turks-Russische grens loopt, een afstand van circa elfhonderd kilometer, aldus meldt een speciale corres pondent van de „Daily Telegraph", die on langs een bezoek bracht aan Alexandrette. Deze twee grote militaire werken staan onder leiding van de Amerikaanse missie in Turkije. De grootst mogelijke geheim houding wordt over de werkzaamheden in acht genomen. De Amerikaanse staf van circa vijftig man werkt in het gebied waar de temperatuur veelal oploopt tot boven de 100 graden geheel afgesloten van de buitenwereld. Verwacht wordt, dat de. in October 1951 begonnen werkzaamheden twee jaar zullen vergen. Drie Engelse padvinders zijn uit een nauwe zestig centimeter hoge grót in de bergen te IJstrad-Fellte (Zuid-Wales) ge red. Een van de drie heeft Ongeveer'acht tien uur met een gebróken been iri dë grot doorgebracht. Grote stenen waren neerge stort en hadden de ingang versperd. Door een nauwe spleet werd morphine aange reikt, die een der'padvinders de'gewonde toediende om zijn pijn te verlichten. Po litie, brandweerlieden en mijnwerkers slaagden er na een nacht werken in het drietal te bereiken door een nieuwe toe gang uit te graven. De padvinders zijn in redelijke toestand" naar het ziekenhuis gebracht. De jeugd toonde vanmorgen grote belang stelling bij de verkoop van waardezegels van de Rijkspostspaarbank. M. Vercruysse, sprak woorden van dank voor het plaatsen van het lokettenfront. Hierna begon de verkoop. Achter de loketten hadden plaats genomen Lenie Teeuwen en Alie Boterblom; Bennie Pot was de eerste koper van een waardezegel. De waardezegels kunnen op kaarten wor den geplakt en als deze kaarten vol zijn, worden ze aan het onderwijzend personeel aangeboden. Dit zorgt er voor, dat het geld op de spaarbankboekjes wordt ingeschre ven. Na 1 September kan de jeugd in het bezit komen van een boekje, getiteld „Hans en Nelly ontdekken kolenland"; vorig jaar werd ter gelegenheid van de spaar-actie een boekje over vliegen uitgegeven. 25. Zoals we gezien hebben, was de kaart van de verborgen schat nu dan eindelijk in handen gekomen van Panda en Jolliepop, en zij kuierden nu dan ook opgewekt het park uit en de stad weer in. „Dat is prach tig, Jolliepop!", zei Panda. ,,We hebben nu die kaart en we zijn dus al bijna rijk.' Maar wat moeten we nu verder doen?" „Als wij mij toestaan het te zeggen, mijnheer Pan da", sprak Jolliepop, „dan moeten wij be ginnen met de grootst mogelijke voorzich tigheid te betrachten. In' alle boeken die ik ooit over begraven schatten heb gele zen, komen verdachte individuen voor, die zich de betreffende kaarten trachten toe te eigenen.Dit was een verstandige op merking. En wij moeten hierbij aantekenen, dat Panda en Jolliepop niet konden weten, dat de heer Teutbei deze kaart als zijn eigendom beschouwde en alle moeite deed om het uit zijn raam geworpen voorwerp weer in zijn bezit te krijgen! Hij had de parkwachter Twinkeleer thans ontmoet, en deed zijn uiterste best om door deze amb tenaar ingelicht te worden. „Luister, maat!", riep hij. „Ik zoek een heel bijzonder soort papier.„O, gaat uw gang! Doe rustig uw keuze!", rièp de uitgelaten Twinkeleer. „Er ligt hier nog een prachtige verzamc- ling voor tien ducaten het stuk! Spot prijs! Er waren net nog een paar heren die een oude kaart hebben genomen Een oude kaart?", riep Teutbei uit en in zijn woede sloeg de opvliegende oud zeeman de hele papiermand op het hoofd van Twinkeleer. „En dat noemen ze een parkwachter! Die wordt van mijn belas tinggeld.betaald! Die geeft mijn kaart weg aan een paar heren.in de prullemand met je!" „Windt u toch niet op!", riep de parkwachter gesmoord. „Ik heb ook nog heel aardige ulevel-papiertjes voor u. Zijn benarde positie maakte hem verder spreken onmogelijk; en het kon de heer Teutbei trouwens niets schelen wat hij nog in het midden te brengen had. MAANDAG 25 AUGUSTUS Concertgebouw: IJsrevue „Round the world on ice", 8 uur. City: „Hannoc", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „M", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Tot ziens in New Orleans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Dreigende trommen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Help, ik ben on zichtbaar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 26 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: „IJsrevue „Round the world on ice", 2.30 en 8 uur. Grote Kerk; Orgelconcert, 8 uur. City: „Sneewwitje", alle leeft., 10.30 uur. „Hannoc", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera", 14 jaar, 2.30, 7 en- 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Mi nerva: „Song of my heart", alle leaft., 8.15 uur. Rembrandt: „Tot ziens in New Orleans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Assepoester", alle leeft., 10.30 uur. „DreL gende trommen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la tulipine", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hans en Grietje", alle leeft., 10.30 uur. „Help, ik ben onzichtbaar", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concurrentie. Het Belgische ministerie van economische zaken heeft bekend ge maakt dat, teneinde bepaalde sectoren der Belgische industrie te beschermen tegen de Nederlandse concurrentie, de Belgische regering voornemens is, zodra een nieuwe regering is gevormd in Ne derland, met deze besprekingen aan te knopen. In de mededeling wordt er op gewezen dat vooral de Belgische con- fectie-industrie en de industrie der breigoederen grote concurrentie onder vinden van Nederlandse zijde. Vlot. Alain Bombard, de geleerde uit Mo naco, die wil bewijzen, dat men in leven kan blijven van hetgeen de zee oplevert, is Zondag met zijn rubbervlot uit Casa blanca vertrokken, op weg naar de Canarische eilanden. Bombard maakt de tocht alleen, daar hij geen metgezel heeft kunnen vinden. Hij hoopt echter, dat de Panamees Jack Palmer, die hem op de reis van Monaco naar Tanger vergezelde, zich in Las Palmas weer bij hem zal voegen. Op de tocht door de Middellandse Zee waren Bombard en Palmer genoodzaakt van een passerend schip voedsel te vragen, daar zij niet voldoende vis konden vangen. Ongenade. De minister van gezondheid en de eerste assistent van de minister van buitenlandse zaken in Roemenië zijn ontslagen, zo is te Boekarest meege deeld. Vasile Marza, minister van ge zondheid, zou „ongeschiktheid voor zijn functie en grove nalatigheid" aan de dag hebben gelegd. Avram Boenaclice, de andere ontslagene, was bevriend met de eerder ontslagen minister van bui tenlandse zaken Anna Pauker. Oorlogserfenis. Aan de Oost-Friese kust, voornamelijk enkele kilometers ten Noorden van Wilhelmshafen, spoelen de laatste dagen kleine glazen amoullen aan van twee tot vijf cm lang. Er zijn twee soorten, met en zonder kwiklaag. Zij bevatten een doorzichtige vloeistof. Wanneer beide soorten bij elkaar ge bracht worden, volgt een ontploffing. Men vermoedt dat het springstoffen zijn van Duitse herkomst, die aan het einde van de oorlog gebruikt werden en geen algemene bekendheid meer hebben verkregen. Diensttijd. De oud-minister van defensie, Shinwell (Labour) heeft verklaard, dat naar zijn mening het dienstplichtpro gram moet worden gewijzigd. Hij noem de een oefentijd van 12 maanden- lang genoeg. De Labour-regering had welis waar indertijd een diensttijd van twee jaar aanvaard, omdat zij van mening was, dat zulks noodzakelijk was, doch zij had duidelijk gemaakt, dat dit slechts een tijdelijke maatregel was, aldus Shinwell. Ten aanzien van de moeilijk heden in de Labour-partij zeide hij, dat de beweging „weinig waard is. tenzij zij een consequente linkse politiek, aan vaardt". Scliade. Een arbeidshof te Keulen heeft Zaterdag uitgemaakt, dat de staking van West-Duitse drukkers in Mei on wettig was. Het hof bepaalde, dat de vakbond schadevergoeding aan de bla den moet betalen, die tengevolge van de staking twee dagen niet konden ver schijnen. Om te beginnen moet de vak bond de bladen 6.000 mark betalen ter bestrijding van de onkosten van het - geding. Het bedrag van-de .-schadeloos stellingen. zal later worden bepaald. De zaak was aanhangig gemaakt door de ..Kölnische Rundschau". Andere bladen hebben soortgelijke klachten ingediend. Het hof zeide in haar uitspraak, dat de drukkers een politiek doel hadden na gestreefd. - Agenten. Volgens het anti-communistische voorlichtingsbureau te Berlijn wordt het voormalige jachtslot Wiiligrad in Mecklenburg- (Oost-Duitsland)- gebruikt als centrum voor de opleiding van communistische geheime agenten' voor acties in West-Europese landen. Volgens genoemd bureau worden 60 Belgen, Fransen en Finnen geschoold onder lei ding van Ernst Wollweber, een 52- jarige voormalige zeeman. In de tweede wereldoorlog was Wollweber de be langrijkste Russische agent in Scandi navië. Een West-Berlijns blad verklaar de destijds,. dat de spionnage-organisa- tie van Wollweber de verdwenen Britse diplomaten Burgess en Maclean met een Pools schip uit Frankrijk naar achter het IJzeren Gordijn heeft 'gebracht. Straf. De inwoners van het dorp Permatang Tinggi in Noord-Malakka zijn heden naar een gevangenenkamp overge bracht, omdat zij weigerden inlichtingen te geven over een moord, die twee weken geleden in het dorp gepleegd is. De hoge commissaris van Malakka, generaal Sir Gerald Templer. had de bewoners Vrijdag het ultimatum ge steld, dat vóór Maandagochtend 9 uur de gevraagde inlichtingen ontvangen moesten zijn. Campagne. India heeft besloten de cam pagne van passief verzet, die door In diërs en andere niet-blanken in Zuid- Afrika wordt gevoerd, onder de aan dacht van de Algemene Vergadering van de UNO te brengen, zo heeft een woordvoerder van de Indische regering medegedeeld. AV/^ANNEER men beschuldigend de vin- W ger richt op een mannelijke bij een dar en hem verwijt geen vader te hebben, dienen we ons billijkheidshalve tot de koningin der natie te wenden en ons onderzoek tot haar gedrag te bepalen. Want zij is het enige eierleggende individu in. de bijenstaat. Enkele dagen nadat deze vor- stin zich uit de poptoestand tot volle waardigheid van heerseres heeft ontwikkeld, gaat zij op de bruidsvlucht. Zij vliegt dari hoog de lucht in, achtervolgd door talrijke darren. Hoger en hoger vliegt zij tot uiteindelijk van de vele gegadigden slechts één dar in staat is gebleken haar tot in de duizelingwek kende hoogten te volgen. (Dunkt u dit geen edele wedvlucht, in tegenstelling tot de vernietigende krachtrfotserij, waartoe vele andere mannelijke dieren en somtijds ook mensen hun toevlucht nemen?). De overgebleven dar valt de eer te beurt de vader te worden van de toekomstige bijenstaat. Hem is overigens slechts een kort leven .beschoren, want na de bruids vlucht sterft hij. Teruggekeerd in de korf, zet de koningin zich tot haar taak. In elke cel wordt een ei gelegd. Het eitje passeert in haar lichaam een buisje, dat in verbinding staat met het zojuist gevulde reservoir van; van de dar afkomstige, cellen, en aldus vindt de- be vruchting van het eitje plaats, waaruit zich een larve ontwikkelt, die in de toe komst een werkster of een koningin zal worden, al naar gelang de voeding. Maar het kan ook gebeuren, dat dit, met het reservoir in verbinding staande buisje wordt dichtgedrukt, zodat er geen vereni ging van beide celsoorten kan plaats vinden. In dat geval legt de koningin een onbe vrucht eitje, waaruit zich ech ter wel degelijk een individu ontwikkelt, n.l. de zozeer mis prezen dar. Dit gebeuren is iets heel bijzonders in de na- tuur en wordt maagdelijke voortplanting genoemd. Dat is dus de ont wikkeling van een onbevrucht ei, iets wat nog niet zo lang geleden uitgesloten werd geacht, doch in beginsel wel degelijk mo gelijk blijkt. Ook bij een bepaald soort sprinkhanen, bladluizen en watervlooien wordt dit verschijnsel waargenomen. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat ei genlijk alles mogelijk is. Behalve misschien een cirkel met hoeken? Toch wel! Tot vóór 75 jaar bleken zelfs cirkels met hoeken tot de mogelijkheden te behoren, maar daar heeft men toen een stokje voor gestoken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2