Amateur Piet van der Brekel eerste of tweede - gediskwalificeerd maar TRUMPY TRIUMPH Nederlands elftal wint met vier wickets van Brits Rijnleger-team Gelissen - vierde - de best geplaatste Nederlander Wereldkampioenschappen wielrennen R* wint altijd Aantrekkelijk cricket aan de Spanjaardslaan 3 Joop Scheepers opnieuw winnaar dr Merens-beker 8 Oct. VIRGINIA Debutanten Snel scoren Slecht begin 16 voor 3 Scores MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 De finish hij de amateurs. Geheel links de Italiaan Ciancola die wereldkampioen werd, geheel rechts de Nederlander Piet van der Brekel. In het midden de Belg Noyelle. Terwijl de juryleden druk aan het discussiëren waren over de uitslag en uiteinde lijk beslisten dat de foto-finish zou moeten uitmaken wie op het wereldkampioen schap wielrennen op de weg voor amateurs gewonnen had de Italiaan Ciancola of de Nederlander Van der Brekel kwam bij de jury een protest binnen tegen do Nederlander. Deze zou namelijk in de achtste ronde van een toeschouwer een fiets hebben geleend en daarop verder zijn gereden. Toen men Van der Brekel vroeg of dat waar was, antwoordde hij bevestigend. Hij had van fiets verwisseld! En met de toewijzing van dat protest ontging Nederland een eerste of tweede plaats. De best geplaatste Nederlander werd nu Gelissen vierde gevolgd Kooiman, vijfde; Aanraad, zevende en Voorting achtste ex aequo. Bij de professionals was Faanhof zesde de beste Nederlander. De start van de 113 amateurs, een record bij de wereldkampioenschappen, verliep niet zo vlot. Want de Mexicaan Julio Ce- peda was nog geen tien meter over de streep of hij kwam ten val door slecht stu ren, tegelijk met de Ier Reid Grodon. Deze laatste zat onmiddellijk weer op zijn fiets, maar de Mexicaan, die zovele duizenden kilometers had gereisd om aan deze titel- wedstrijden te kunnen deelnemen, ging huilend aan de kant van de weg zitten. Zijn fiets was stuk en hij zelf had een ver wonding aan het been, zodat hij de strijd moest staken. Valpartij Het tempo was bijzonder hoog en er werd fel gedemarreerd op de heuvels van het Luxemburgse landschap. En toen in de tweede ronde een massavalpartij plaats vond in de bossen van Leudelange, waar de weg zeer smal en bochtig is, profiteer den onmiddellijk enkele renners van de verwarring en namen een voorsprong. Bij de valpartij waren zeker tien renners be trokken, onder wie Ghidini, de Italiaan, die het vorig jaar in Milaan het wereld kampioenschap op de weg behaalde en verder Harry Snell, de Zweedse amateur. Voorbarige huldiging. De Nederlander Piet van der Brekel wordt door enthousiaste supporters op de schouders genomen, om dat men meende dat hij wereldkampioen geworden was. Zes renners, bestaande uit onze landge noot Piet van der Brekel, Jacquet en de Urugees de Los Santos, kwamen door met een voorsprong van 31 seconden op het peloton, dat lang gerekt was. In de grote groep mankeerde een Nederlander, Arend van 't Hof, die kennelijk moeilijkheden had met zijn dérailleur, toen hij langs de ere-tribune kwam. De samenwerking in de kopgroep was uitstekend en in de derde ronde, die in 25 min. 18 sec. (gem. 41.501 km.) ging, groeide de voorsprong van de koplopers geleide lijk. In Bettembourg waren zij reeds 300 meter voor het peloton en in Leudelange was de voorsprong 400 meter geworden. Voor de ere-tribune leidde Piet van der Brekel de kopgroep, die op 40 seconden werd gevolgd door het grote peloton, waar in de vier Nederlanders zich in de voorste gelederen bevonden. Arend, van 't Hof had toen gezelschap gekregen van de Ier Gro don.Reid en de Fin Sivan. Zij hadden een achterstand van enige minuten. Achterhaald Kort na het ingaan van de vierde ronde konden de zes vluchtelingen hun voor sprong nog vergroten tot 600 meter, maar toen verhoogde het peloton het tempo en 6 kilometer verder bij Bettembourg was de kopgroep door de achtervolgers achterhaald. Uiteen Na de zesde ronde kwam het peloton plotseling volkomen uit elkaar gerukt door met een groepje van acht man op kop, onder wie zich Voorting bevond. De tijd bedroeg 26 minuten 19 sec. hetgeen een gemiddelde van 39.898 km. per uur betekende. Ghidinfen Guerrini hadden niets van hun achter stand kunnen inlopen en Van 't Hof kwam alleen door, in de steek gelaten door-de Deen Hansen. De strijd was hevig en verwoed, en met voortdurende démarrages en jachten. Na de negende ronde lagen Gelissen, de Ita lianen Fantini en Ciancola, de Belg Van Genechten, de Deen Andreseen erf de Luxemburger Luclwig op kop met 15 se conden voorsprong op een tweede groepje. Arend van 't Hof, die een grote achterstand had, gaf op. De zes leiders werden in de tiende ronde ingehaald, doch er volgden prompt nieuwe démarrages en de positie aan de kop veranderde met de minuut. Een vrij groot peloton kon tenslotte aan de eindspurt deelnemen die met miniem verschil gewonnen werd door de Italiaan Ciancola, zoals tenminste bekend werd gemaakt. Anderen begonnen met de huldi ging van Piet van der Brekel, omdat zij meenden dat hij als eerste over de streep was gegaan. De beslissing bracht jammer genoeg het protest. Klassement Na de diskwalificering van Van der Brekel luidde het officiële klassement van het wereldkampioenschap voor amateurs op de weg: 1. Ciancola (175 km. in 4 uur 22 min. 11.5 sec.) 2. Noyelle (B.) op 3/4 lengte. 3. Ludwig (Lux.) 4. Gelissen (Ned.) 5. Kooyman (Ned.) 6. Michel (Fr.) 7. Aanraad (Ned.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. 8./14. ex aequo, Van Genechten (B.), Andreseen (Denem.), Anquetil (Fr.), Tho mas (Fr.), Joergensen (Denem.), A. Voor ting (Ned.) en Hein (Lux.) 15. Bruni (It.) 16. Grondelaers (B.) 17. Paul (Lux), allen in dezelfde tijd als Ciancola. 18. Fantini (It.) 4.22.27. 19. Marcel Janssens (It.) 4.22.45.4. 20. Harold King (G.-B.) z.t. Professionals Bij zonnig weer gingen Zondagmorgen 48 renners uit 9 verschillende landen van start voor het wereldkampioenschap op de weg voor professionals. Het circuit van 1VA kilometer moest zestien maal gereden worden, zodat de totale afstand 280 kilo meter bedroeg. Toen ongeveer twee ronden waren afgelegd ontsnapten Varnajo (Fr.) en Diederich (Lux.) uit het peloton en na zes ronden hadden bij bijna vier minuten voorsprong. Wout Wagtmans, die alleen de achtervolging inzette en een flink stuk was ingelopen, moest zich tenslotte weer in de hoofdgroep laten terugvallen. In de negende ronde konden Kirchen (Lux.), Bartali (It.) en Dekkers (Ned.) zich bij de leiders voegen, maar het pelo ton had inmiddels het tempo ook wat op gevoerd, zodat de voorsprong na negen ronden slechts een halve minuut bedroeg. Dit verschil groeide aan tot ruim een mi nuut na tien ronden pn werd in de elfde nog wat groter. Ook deze poging was ech ter tot mislukking gedoemd want toen de achtervolging in alle ernst werd ingezet duurde het niet lang of de vluchtelingen waren achterhaald. Geen strijd In de dertiende ronde reed men weer in gesloten gelederen, echter zonder Diede rich, die wegens kramp had moeten opge ven. Aangezien geen van de favorieten po gingen deed om leven in de brouwerij te brengen bleef de grote groep compleet en moest de sprint de beslissing brengen. Tot verrassing van alle experts ging een outsider, de Duitser Heinz Müller, als eer ste over de streep, vóór Gottfried Weilen- mann (Zwits.), Ludwig Hörmann (Did.), Magni (It.), Varnajo (Fr.) en Faanhof (Ned.). Het was een kampioenschap ge weest zonder spanning, waarin de favorie ten zich hadden gespaard voor de eind spurt. Een verkeerde tactiek naar de uit slag voldoende uitwijst. De officiële uitslag van het wereldkam pioenschap voor profs op de weg luidde: 1. en wereldkampioen Heinz Müller Did.), (280 km. in 7 uur 10 min. 53 sec.) 2. Gottfried Weilenmann (Zwits.) 3. Ludwig Hörmann (Did.) 4. Magni (It.) 5. Varnajo (Fr.) 6. Faanhof (Ned.) 7. Baldassari (Fr.) 8. Louis Bobet (Fr.) 9. Van Steenbergen (B.), allen in de zelfde tijd als Müller. 10. ex aequo, in dezelfde tijd. Bevilacqua (It.), Petrucei (It.), Minardi (It.), Schnei der (OostDld.), Rémy (Fr.), Kubler (Zw.), Van Est (Ned.), Deledda (Fr,), Bintz (Lux.), Croci Torti (Zwits.), Schils (B.), De Corte (B.), Brun (Zwits.), Ockers (B.), Nötzli (Did.), Holthöfer (Did.), Robic (Fr.), Gerrit Voorting (Ned.), Dekkers (Ned.) en Bartali (It.) Wagtmans werd 34e in dezelfde tijd en schotte (B.) 35e. Als 38e en laatste kwam Nolten binnen in 7 uur 12 min. 54 sec. Begunstigd door mooi zomerweer, dit in tegenstelling met andere jaren, werd Zon dag door de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan de jaar lijkse wedstrijd om de dr. W. E. Merens- wisselbeker gehouden. Joop Scheepers, de winnaar van het voorgaande jaar, kwam ook nu weer als de best geplaatste deel nemer uit de strijd: dus bleef de beker we derom voor een jaar in zijn bezit. Bij de dames wist Do Turkenburg zich als beste te plaatsen en zij ontving de me vrouw N. J. Meycrink-Rijk médaille. Bij de medische proef vond V. Snel, die reeds meerdere malen de best geplaatste hierbij is geweest, in A. Snellens een fel mede dinger en laatstgenoemde kwam voor een jaar in het bezit van het Joh. M. Schmidt wissel-schild. De uitslagen waren: 100 meter gekleed schoolslag zwemmen en 25 meter vervoer van drenkeling in kopgreep: Joop Schee pers 9 7/8 pnt.; Do Turkenburg 9 1/18 pnt.; Truus Feringa 8 5/9 Dnt.; D. Zonneveld 8 13/36 pnt.; V. H. Snel 8 1/3 pnt.; G. van Bruggen 8 1/9 pnt.; J. Tierie 7 7/9 pnt.; A. J. Snellens 7 1/9 pnt. Gekleed popduiken: Do Turkenburg 9 8/18 pnt.; Joop Scheepers 9 1/9 pnt.; V. H. Snel 8 4/9 pnt.; D. Zonneveld 8 1/9 pnt.; G. van Bruggen 8 1/9 pnt.; J. Tierie 7 11/18 pnt.; A. J. Snellens 7 13/36 pnt.; Truus Fe ringa 6 2/3 pnt. Medische proef: A. J. Snellens 9 9/36 pnt. V. H. Snel 9 pnt.; Joop Scheepers 8% pnt.; J. Tierie 8 pnt.; Do Turkenburg 7'/> pnt.; G. van Bruggen IVz pnt.: D. Zonneveld 7 pnt.; Truus Feringa 6 punten. Totaal uitslag: Joop Scheepers 2,7 pun ten; V. II. Snel 25 28/36 pnt.: Do Turken- burg 25 26/36 pnt.; A. J. Snellens 23 26/36 pnt.; G. van Bruggen 23 26/36 pnt.; D. Zon neveld 23 17/36 pnt.: J. Tierie 23 14/36 pnt.; Truus Feringa 21 8/36 pnt. ADVERTENTIE K -L NEDERLANDSE HANDBALLERS WIN NEN VAN BELGIc. Op het NAC-terrein in Breda werd een handbalwedstrijd ge speeld tussen Nederland en België. De uit slag werd 206 voor Nederland, nadat onze landgenoten met rust reeds een 7—3 voor sprong hadden behaald. ADVERTENTIE (Van onze sportredacteur) et een enorm harde, huizenhoge zes, die ver over de staantribunes op -L'-Miet bijveld terecht kwam sloeg Colthoff Zondagmiddag op het Rood en Wit-terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem de winning hit in de cricketwedstrijd van het Nederlands elftal tegen het British Army on Rhine. Deze zes namelijk bracht om even over half vier de honderddertig runs op het scoringbord voor het verlies van slechts zes wickets. Een score, die juist drie runs lag boven het totaal dat de Nederlanders nodig hadden om de Britten een nederlaag toe te brengen. Deze laatsten hadden Zaterdag honderddrieënveertig runs gescoord en beëindigden Zondag hun tweede innings met honderdvijftig runs. De Nederlandse cricketers waren op de felle Engelse aanval in de eerste innings tot honderdzevenenzestig gekomen, Een overwinning met vier wickets werd het dus in een wed strijd, die weliswaar in het geheel niet deed denken aan de traditionele wedstrijden tegen de Free Foresters, maar die toch wel veel aantrekke lijks bood aan de talrijke toeschouwers. Die aantrekkelijkheid van de enige in terlandwedstrijd, die het Nederlands elftal dit jaar speelde, lag vooral in het sterk aanvallende batten en het harde slaan van beide teams. Zowel aan de Nederlandse als aan de Engelse zijde scoorde men de totalen in aanmerking genomen een op merkelijk aantal boundaries. Daar zou men de conclusie uit kunnen trekken, dat het bowlen van beide elftallen dan wel iets te wensen over liet. En dat was juist niet het geval. Aan beide kanten werd zelfs zeer behoorlijk gebowld en vooral de Engelsman Gay was dikwijls overs lang eenvoudig niet te bespelen. Deze medium fastbowler bleek dan ook zeker een klasse beter dan zijn colle ga's. Veel variërend zowel in snel heid als in break stichtte hij heel wat onheil in de Nederlandse gelede ren. Zijn cijfers spreken trouwens wel zeer duidelijke taal. In de eerste in nings bowlde Gay 6 voor 52 in ruim twintig overs en in de tweede innings nam hij vier van de zes wickets voor 51 runs. In de Nederlandse aanval moest het hoofdzakelijk van de geroutineerde bowlers komen, zoals Van der Luur, Sanders en Terwiel. Alle aandacht ging hier natuurlijk uit naar wat de negentienjarige HCC'er Vriens, die zijn eerste wedstrijd speelde voor het Nederlands elftal, zou presteren. En dat viel niet tegen. In de eerste in nings nam hij 4 voor 31 en in de tweede innings 2 voor 35. Maar een betrouwbare en geroutineerde bowler, die in voorkomen de gevallen de batsmen door accuraat bowlen het scoren kan beletten, was hij niet. Daarvoor was hij dikwijls te kort of te lang en varieerde ook niet genoeg. Wat dat laatste betrof kon hij een voorbeeld nemen aan zijn clubgenoot Van der Luur (2 voor 23 en 4 voor 29), die uitstekende met'zeer goede overs afwisselde. De andere debutant bij de Nederlandei-s was de HCC'er Peter van Arkel, dit uit sluitend om zijn opmerkelijke battingpres taties in het afgelopen seizoen was gekozen. En zoals tijdens de tweedaagse bleek niet ten onrechte. In de eerste innings kwam deze zeer jeugdige cricketer welis waar niet verder dan 3 runs, maar in de tweede innings redde hij min of meer de innings, toen hij bij 8 voor 2 inkwam in een periode dat Gay op z'n gevaarlijkst was. Zijn voortreffelijke 27 runs droegen in niet geringe mate bij tot het feit, dat de wedstrijd in een ruime overwinning voor de Nederlanders eindigde. Zijn voetenwerk v/as uitstekend en vooral de harde ballen van Gay op of naast de legstump speelde hij feilloos door of langs de zeer dicht in staande leg-trap. Zoals wij Zaterdag reeds konden berich ten, ging het zeer snel in het eerste half uur van de wedstrijd. Zowel Gamble als Wright bespeelden de Nederlandse aanval vrijwel van de eerste over af met het grootste ge mak en het zag er in dat eerste half uur ook naar uit, dat de Britten tot een bijzon der hoog totaal zouden komen. Inspelen vonden de beide openings- batsmen blijkbaar niet nodig. Vooral Wright niet. Die sloeg zowel Sanders als Vriens waar hij ze hebben wilde. Lang duurde dat overigens niet, want op 54 werd hij voor 45 in de eerste over van Van der Luur die wel wat te laat werd aangezet door aanvoerder Gallois gebowld. Zijn innings be vatte niet minder dan zeven vieren en een zes. Even leek het er daarna op dat de Brit ten al hun kruit verschoten hadden. Tag- gert ging nog in dezelfde over voor 0 l.b.w. op Van der Luur en niet lang daarna op 59 werd Davies (31) op een lange bal van Terwiel gebowld. Gamble en Tidey waren het die de innings voor de Britten redden. Met harde off- en leg-slagen scoorde vooral Gamble zeer snel. Maar toen hij op 110 voor 48 (7 x 4) door Vriens werd gebowld en Tidey (14) twee runs later eveneens over een uitstekend gepitchte bal van Vriens heensloeg, was er betrekkelijk gauw met de andere batsmen gedaan. Al leen Hancox (14) bleef iets langer op de mat dan de anderen. Het totaal werd uit eindelijk 143. De Nederlanders beginnen wel heel slecht. Op 1 werd Visser voor 0 door Wright heel fraai in de slips gevangen op het bowlen van Gay en toen het totaal 2 was, verdween Gallois op een zelfde bal van Gay op dezelfde manier. Ook de Nederlandse aanvoerder werd in de slips door Wright gevangen. Glerum (17) en Van Arkel (3) brachten er daarna iets meer van terecht en Van Weelde en De Villeneuve (beiden 26) zorg den er later op de middag voor dat de Ne derlandse overwinning op de eerste innings in zicht kwam. Die overwinning maakte Van der Luur (42) tot een feit, toen deze na een zeer lange periode van inspelen het bowlen plotseling beter begon te zien. De innings eindigde op 167, zodat de Neder landers 24 runs op de eerste innings voor stonden. De tweede innings van het Rijnleger-team verschilde niet veel van de eerste. Ook nu scoorden de eerste vijf batsmen uitge zonderd Gamble (1) er lustig op los en opnieuw dacht iedereen aan een hoge score, toen de hónderd op ging voor het verlies van slechts drie wickets. Maar ook ditmaal bracht de „staart" er niet veel van terecht. Van 110 voor 5 kwam het einde van de tweede innings op 150. Van der Luur en Terwiel hadden daar hoofdzakelijk voor gezorgd. In totaal 127 runs scheidden de Neder landers dus nog van de overwinning cn voor degenen, die het bowlen van Gay in de eerste innings hadden gezien, was het nog geenszins zeker dat die overwinning een feit zou worden. Die mening werd nog gesterkt door het opnieuw falen van het openingsbat Visser, die op 4 voor 2 runs l.b.w. ging op een full- pitch van Wright, En 4 runs later werd zo waar Glerum voor 1 run gevangen op het bowlen van Wright, waarna. Gallois (7) op 16 verdween, toen deze een bal van Gay onvoldoende raakte en door Gamble werd gevangen. Zestien voor drie: alles leek mogelijk. Maar van Arkel (27) en Van Weelde (39) scoorden daarna hard en snel. Opnieuw zat en voor de Britten nog een kans in de wed strijd, toen op 74 Van Weelde door Gay gebowld werd en De Villeneuve twee bal len later volkomen naast een venijnige leg- break van Gay stak en voor 0 naar de kant verdween. Van Arkel kalm en safe met Van der Luur en later toen Van Arkel met een prachtige off-googlie door Gay was ge bowld Van der Luur (32 not out) en Colthoff (19 not out) maakten aan alle on zekerheid een einde, Colthoff was het ten slotte, die de overwinning tot een feit maakte. De scores waren als volgt: Baor eerste innings 1. Capt. Gamble bowled Vriens 48 2. Maj. Wright bowled Van der Luur 45 3. Maj. Taggert l.b.w. b. Van der Luur 0 4. QMS Davies bowled Terwiel 3 5. Lt. Tidey bowled Vriens 14 6. Maj. Gay bowled Vriens 7 7. Capt. Amor c. Van Weelde b. Vriens 0 8. Maj. Hancox bowled Sanders 14 9. Maj. Lewis bowled Sanders 4 10. SSM Flood not out 6 11. Lt. Col. South bowled Sanders 0 Extra 2 Totaal 143 Bowlingcijfers Nederland: 1. P. Sanders11 4 44 3 2. E. Vriens 12 5 31 4 3. A. Terwiel11 2 38 1 4. J. van der Luur 12 2 23 2 Nederlands eerste innings: 1. mr. G..H. Gallois c. Wright b. Gay 2 2. J. Visser c. Wright b. Gay 3. mr. H. W. Glerum bowled Gay 17 4. P. van Arkel c. South b. Wright 3 5. W. van Weelde bowled Gay 26 6. jhr. L. de Villeneuve c. Flood b. Tidey 26 7. J. van der Luur c. Gamble b. Gay 42 8. R. Colthoff bowled Taggert 18 9. A. Terwiel l.b.w. b. Flood 6 10. E. Vriens not out 5 11. P. Sanders c. Hancox b. Gay Extra's 21 Totaal 167 Bowlingcijfers BAOR: 1 Gay 20 1/6 6 52 6 2. Wright 8 2 24 3. Flood13 3 29 1 4. Lewis 5 2 15 0 5. Tidey4 0 10 1 6. Taggert 2 0 7 1 Baor tweede innings: 1. Capt. Gamble bowled v. d. Luur 1 2. QMS Davies c. A. Terwiel b. Sanders 30 3. Maj. Taggert bowled Vriens 14 4. Lt. Tidey bowled Van der Luur 40 5. Maj. Lewis run out 18 6. Maj. Gay bowled Terwiel 10 7 Maj. Wright c. Colthoff b. Terwiel 10 8. Maj. Hancox c. Van Weelde b. Van der Luur 8 9. Capt. Amor bowled Van der Luur 1 10 SSM Flood not out 4 11. Lt. Col. South c. Van Arkel b. Vriens 4 Extra's 10 150 Bowlingcijfers Nederland tweede innings: Het Nederlands cricketelftaldat het team van het Britse Rijfileger met vier wickets versloeg in een tweedaagse wedstrijd aan de Spanjaardslaan. Staande van links naar rechts: P. Sanders, A. Terwiel, P. v. Arkel, W. van Weelde, mr. H. W. Glerum, mr. W. H. Galloisjhr. L. de Villeneuve. Onderste rij van links naar rechts: J. Visser, R. Colthoff, J. J. van der Luur en E. Vriens. Sanders 14 4 29 1 Van der Luur 15 4 29 4 Vriens 9 5/6 1 35 2 Van Weelde 4 0 20 0 Terwiel 11 4 27 2 Nederland tweede innings: 1. mr. G. H. Gallois c. Gamble b. Gay 7 2. J. Visser l.b.w. b. Wright 2 3. mr. H. W. Glerum c. South b Wright 1 4. P. van Arkel bowled Gay 27 5. W. van Weelde bowled Gay 39 6. jhr. L. de Villeneuve bowled Gay 0 7. J. vand er Luur not out 32 R. Colthoff not out 19 Extra's 3 130 voor 6 Bowlingcijfers BAOR tweede innings: 1. Gay 20 2/6 8 51 4 2. Wright 9 3 20 2 3. Flood10 2 35 0 4. Davies 2 0 11 0 5. Taggert 3 0 10 0 Dat de Nederlandse batsmen r' Britten in het snel en hard scoren voll aen de baas waren, bewees wel de feesl nnings na afloop van de officiële wedstrijd. In de „twintig-overs-wedstrijd" waren de Brit ten in zestien overs all out voor 85, waarna de Nederlanders hoofdzakelijk met boun daries in veertien overs tot 150 runs kwamen voor het verlies van zes wickets. In deze wedstrijd in het hard slaan spande de Engelsman Wright overigens wel de kroon: hij scoorde in de zes ballen, die hij in totaal kreeg niet minder dan achtentwin tig runs!

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5