Boeiend ruige rimboe ten Oosten der Huizer haven V7 Kijk, dat zitozó 29 Aanstaande vaders VaqllMC'*lb 't OPKLAPBEDDEN PALEIS 20 f KORTING SIMON DE WIT r Vijf inbraken in de gemeente Velsen r Een schitterende BABY-UITZET f onn ONTBIJTWORST De luister der „Negende Symphonie" Bloemendaal Bennebroek botenhuis DsS. Zijlstra BESSENSAP VOOR DE BABy nma Goed en Goedkoop Kaas maakt het voedzaam en... lekker! DOE MÉÉR MET KAAS! 7 Onderscheiding voor G. Verschoor Koningin Wilhelminafonds Transportband voor het lossen van kolenschepen Onlusten op Koje De dagen korten! Avondstilte Ds.W.J.v.Elden 28 AUGUSTUS GESLOTEN! W. C. BERGISCH ZOON BENDIX wasmachine GASHAARDEN De verpakte artikelen met de naam Simon de Wit erop, komen bij enorme hoeveelheden uit de beste en meest bekende fabrieken van het land. Dat verklaart waarom ze zo uitstekend van kwaliteit en al tijd zoveel lager in prijs zijn. Pepermunt extra strong grote rol 14 ct Chocolade repen melk of puur per stuk 12 ct Limonade verschillende smaken, per fles 89 ct Custard 200 grams pak 27 c Patent Tarwebloem 500 grams pak 34 c Zelfrijzend Bakmeel 500 grams pak 40 ct Cakemeel 500 grams pak 44 c Maizena per pak 20 c Tarwegriesmeel. 500 grams pak 32 e Tomatensoep per pot voor 5 borden 49 ct Zuiver Rundvet 250 grams beker 45 ct Zuivere Bladreuzel 250 grams beker 45 c Augurken Schijfjes zoetzuur per pot 39 c Lucifers vonkvrijper pak 21 Ct Uitsluitend morgen Woensdag De Zwitsersche DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 'JTOEN WIJ VIJF JAAR GELEDEN een zestigtal tochten ondernamen langs de Zuidelijke oever van het IJselmeer en in de loop daarvan het traject) Diemen-Elburg verkenden men kan de desbetreffende relazen lezen in ons boek „Zwervend langs de Zuidwal" geschiedde het, dat mijn zwerf makkei* en fotografische medewerker W. A. van Elm.pt, diep onder de indruk, toen hij op de negende tocht het imponerend landschap ten Oosten van de Huizer haven aanschouwde, zich de exclamatie liet ontvallen: „De negende symphonieF Voortreffelijker kenschetsing was nauwelijks mogelijk en nu wij medio Augus tus, vijf jaren later, de boeiende natuurruimte opnieuw bezoeken, blijkt de schoonheid daarvan nog volkomen onaangetast te zijnWel ervaren wij, dat er inmiddels een sloot is gegraven ten behoeve van de afwatering en landaanwin ning, maar deze waterloop, waarin wij in het voorjaar knapen van karpers zagen paaien, is nu weer afgedamd, zodat de verbinding met de vroegere Zuiderzee weer is verbroken. Karakteristiek is het rimboekarakter van „de negende symphonie". Verrassend ruig en veelzijdig is de vegetatie van dit gebied; duizenden planten zijn er op geschoten en hun expansiedrang is zelfs zó voortvarend, dat er van het gesteente der Oostelijke pier nauwelijks meer iets valt te bemerken; het is volkomen over woekerd, Manshoog klimmen de harige wilgenroosjes met hun blijde bloemen naar het licht, de brandnetels, waarvan het loof de rupsen van de kleine vossen en dagpauwogen tot voedsel dient, staan er eveneens op hun tenen de wijde wereld te overschouwen en de leverkruiden bloeien er talrijk en weelderig. De reukloze kamillen zorgen voor feestelijk blanke bloempartijen en het glidkruid, de blauwe Godsgenade, siert er zich met azuren hemelkleuren. Met moeite worstelen wij ons door het oerwoud en hijgend bereiken wij het einde van de pier, waar ons vergund wordt een blik te werpen op het nog steeds imposante watervlak van de tot een meer herschapen binnenzee. Matten- en zeebiezen vormen een bekoorlijke kustgarnering, waarin de deel der pennen beroofde, tijdelijk hun vliegvermogen hebben verloren, zodat zij zich terugtrokken naar de meest ontoegan kelijke rimboegedeelten. Lisdodden Zowel de kleine als grote lisdodden tooien meerkoeten, waarvan sommige nog jongen zi°h m®t „sigaren", bruine cylindervormige hebben, in allerijl vluchten, wanneer de mens in hun domein verschijnt; dezelfde koeten zorgen soms ook voor een machtig gedruis, wanneer zij collectief „watertre- dend" zich voortreppen over het spiegel vlak van het IJselmeer. Er is ook een een zame waterrat, die, rapper dan een rat, een veilige schuilstee zoekt in de plantenwir- war langs de waterkant. Ploempende geluiden, alsof er telkens een zware bazalt in zee wordt gegooid, trekken voortdurend onze aandacht: zware karpers zijn het, die steeds opnieuw dartel boven de spiegel uitspringen en zich dan weer in hun element laten neerploffen. Je kunt dan de zon een ogenblik zien glanzen op hun forse bronzen lichamen. Ook de windvoorns zien wij af en toe hun lucht sprongen maken. Wulpen Overigens eisen vandaag niet in de laat ste plaats de wulpen onze aandacht op; zo wel de gewone, hun toelie-toelie roepend, als de regenwulpen,die helemaal uit Noord- Europa komen en zich door hun karakte ristieke bibberstemmen verraden, trekken in groten getale over, meest in kleine troepjes, maar ook wel eens wigsgewijze ter sterkte van een dozijn individuen of daaromtrent. Maar boven zee verplaatsen zich tevens geregeld kokmeeuwen,visdieven en zwarte sterns; de beide laatste soorten dragen'vaak een zilveren visje in hun sneb. Zwartè forse silhouetten, vaak aandoend als sombere fantomen, zijn de aalscholvers, die onafscheidelijk verbonden zijn met het IJselmeer, dat voor hen een permanente feestdis is: zij consumeren er de blanke gladde palingen en wat hun sneb, dank zij hun perfecte duikkunst, verder aan ge schubde waterbewoners boven de spiegel weet te brengen. Wij aanvaarden de weg terug, dwars door de hier en daar bijna ondoordring bare wildernis; kleurige dagpauwogen en distelvlinders, nakomelingen van exempla ren, die helemaal uit Noord-Afrikaanse of Zuid-Europese Middellandse Zeegebieden naar hier zijn gevlogen, wapperen door het zomerlicht of puren, met gammauiltjes, nectar uit de duizenden bloemen. Uit een dras stuk onland vliegen bij onze nadering wilde eenden op, maar er schuilen ook exemplaren onder, die zich een eindje boven de grond verheffen en dan weer machteloos neerploffen. Vogels zijn het, die door de rui, welke hen van het meren- Vanmorgen heeft de heer C. Verschoor, referendaris, chef van de afdeling Instal latiekeuring van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 September zijn functie neer legt, op een interne bijeenkomst in de grote vergaderzaal van het P.E.N.-gebouw af scheid genomen van directie en personeel van het P.E.N. Bij deze gelegenheid heeft de heer A. B. J. Prakken, die tevens voor zitter van de Raad van Toezicht op de Pro vinciale bedrijven is, als waarnemend com missaris der koningin in Noordholland de heer Verschoor diens benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau medegedeeld en hem de Orde uitgereikt. Vervolgens sprak de heer J. den Boes- terd, directeur van het P.E.N.die zeide dat met het uitreiken van de ridderorde aan de heer Verschoor tevens het bedrijf werd ge- eerd. Namens de hoofdambtenaren en naaste medewerkers van de heer Verschoor overhandigde hij de jubilaris de aan de orde verbonden draagmedaille. De heer Verschoor heeft daarna voor deze hulde, waarin ook mevrouw Verschoor werd betrokken, bedankt. Tevoren was de scheidende referendaris op zijn afdeling reeds toegesproken door zijn plaatsvervanger en opvolger, de heer L. C. Stemvers. Daarbij zijn de heer Ver schoor, die de algemene achting geniet van het hele personeel van hoog tot laag en die men dan ook node ziet gaan, namens het personeel nog vele kleinere geschenken overhandigd. Vanavond wordt hem door de buiten wacht een afscheid bereid. De afdeling Bennebroek van het „Konin gin Wilhelminafonds" houdt op Zaterdag 30 Augustus, een collecte. Voor de collecte is een groot aantal collectrices nodig. Men kan zich opgeven bij de heren IJ. Schota nus, Duinlaan 6 en H. C. Breek, Beuken laan 16. aren, die in Huizen „fakkels" worden ge noemd, het briesje doet de rietpluimen dei nen en overal verrassen de witte of licht violette bloempjes van de grote waterweeg breeën, die wel in de lucht lijken te zwe ven. Zeezuring met gele bloeiwijzen is overtalrijk en haar bloemen, die nietig zijn, contrasteren ten zeerste met die van de akkermelkdistels; raderen van een heel warm goud. Zelfs heeft zich de moeras- andijvie nog bloeiend weten te handhaven, maar de meeste exemplaren zijn al ver anderd in dotten zijdezacht vruchtpluis. De witjes laten hun aandacht uitgaan naar de moerasandoorns, een gracieuze lipbloem- soort. Opmerkelijk zijn bij deze planten de grote verschillen, die vaak bepaald worden door de omgevende vegetatie: is deze laag, dan bereiken de moerasandoorns geen bij zonder grote hoogte; wanneer de belenden de planten echter rijzig zijn, ziet de labiaat zich genoodzaakt opwaarts te streven om voldoende licht te krijgen. Akkerwinden sieren zich met gro+e sneeuwwitte klokbloemen, het bitterzoet, de klimmer tussen 't riet en verdere moe rasvegetatie, laat de gele, ver naar buiten tredende helmknoppen, haar paarse nacht- schadebloemen of de groene en scharlaken rode bessen, die glimmen als gepolijst me taal, bewonderen en op drasse plaatsen staan twee Veronica-soorten zusterlijk bij een: de waterereprijs en de beekpunge, de eerste licht-, de laatste hemelsblauw bloeiènd. Zulte Een aardige herinnering aan de periode, toen het IJsselmeer nog Zuiderzee heette, is de bloeimanifestatie van de zulte, de enige werkelijk inlandse aster, die zich na de ontzilting nog op tal van plaatsen langs de kust heeft weten staande te houden. De blauwlila tinten van de bloemen zijn een lust voor het oog, maar dit geldt ook voor de heelblaadjes, die wij de karpersloot ziefi omzomen. Het loof voelt heel wollig aan en warmgeel zijn de bloemen van de com posiet, die eertijds een rol speelde bij de bestrijding van de dysenterie. De sloot zelf blijkt bovendien de groeiplaats te zijn van blaasjeskruiden, heel merkwaardige plan ten, waarvan alleen de gespoorde bloemen, die geel zijn en een leeuwenbekachtige in druk maken, boven de spiegel uitsteken. Het fijn verdeelde loof leidt een volkomen onder-water-bestaan en is voorzien van blaasjes, die als een vanginrichting werken, zodat kleine dieren, die via een klepje naar binnen komen, de blaasjes niet meer kun nen verlaten doordat het van binnenuit niet meer kan worden opengeduwd. De kleine wezentjes worden door de plant als voedsel gebruikt. Als wij het begin van de sloot weer nep- ben bereikt, hebben wij het „ergste" van de rimboe weer achter de rug. Wij gaan op een schelpenstrandje zitten en luisteren naar de kleine karekieten en rietzangers, die zo laat in het seizoen nog door het ver zorgen van jongen in beslag worden ge nomen, maar van wie sommige ook nog een bemoedigend liedje zingen. Als wij ons heel stil houden, duurt het niet lang, of op een modderslikje vallen enkele oeverlopers en een groepje watersnippen in. De buiten landers boren hun snebben in de weke bodem en peuteren daaruit de verrukke lijkste lekkernijen. Walstro Dan klimmen wij de dijk op, die hier en daar volkomen geel ziet van het echte walstro, de voedselplant van de meekrap vlinder en waar ook bij tientallen de kleine bevernel zich heeft gevestigd. Pastinaken zorgen er voor gele partijen en dan zijn er nog twee andere planten, die zeer interes sant zijn: de kruisdistel en de blauwe zee distel. Zoals hun naam reeds aanduidt, maken zij, stekelig als- zij zijn, de indruk dat zij distels zijn, maar in werkelijkheid zijn het door leken niet dadelijk als zodanig te herkennen schermbloemigen. Dat het seizoen vordert, valt af te leiden uit het fejt, dat op de dijk inmiddels ook reeds weidechampignons met chocolade-bruine plaatjes en statige, zeer decoratieve para- solzwammen de bodem hebben doorbroken. Nu volgt nog, dwars over de meent, de wandeling naar het dorp Huizen. Honder den kokmeeuwen reizen onder de opalen hemel zeewaarts, misschien om ergens in Noordholland een slaapstede te betrekken. De ene schare is nog niet uit het gezicht verdwenen, of een andere troep komt al weer opdagen. Ook hangt er een spreeu wenhoos in de lucht, die eveneens koers zet naar het Noorden. Bij deze vogelsoort is eveneens sprake van van slaapt.rek; mis schien strijkt in de loop van de avond de hele menigte luidruchtig neer in een riet veld om er te overnachten. Maar de eige naars van het riet zullen stellig het voor hoofd fronsen, want wanneer zo'n heer leger invalt, knakken onvermijdelijk de halmen en wordt grote' schade aangericht. RINKE TOLMAN. Soest, Augustus 1952. Programma openluchtconcert Santpoort Het programma voor het concert op 28 Augustus 1952 in het Burgemeester Rij- kenspark te Santpoort, dat gegeven zal worden door de Harmoniekapel „De Een dracht", ziet er als volgt uit: Jubelklange Mars, Ernst Uebel; Siciliaanse Vesper, G. Verdi; Scènes Bohémiennes, G. Bizet; Cae sar en Cleopatra, G. H. Boedijn; Rode Kruismars, Jurriaan Andriessen; Preciosa Ouverture, C. M. von Weber; Nabucco, G. Verdi; Morning, Noon and Night in Vienna, F. von Suppé. mmtm Tijdens het afgelopen weekeinde is niet minder dan vijf maal ingebroken in ver schillende delen van de gemeente Velsen met wisselend succes voor de dader (s). De eerste melding kwam binnen van een bewoner van de Verloren van Themaat- laan, waar een onbekende door middel van inklimming via de keuken zich toegang heeft verschaft tot een woning. Hier werd niets vermist, maar in dezelfde nacht is in gebroken aan de Stationsweg, eveneens door verbreking van het keukenraampje. In deze woning bestond de buit uit een portemonnaie met enig geld. De nacht daarop, van Zaterdag op Zon dag, is een insluiping gepleegd in een huis Oeverloper langs de kust van het IJselmeer Een Zandvoortse firma heeft een tran sportband ontworpen voor de lossing van zeeschepen, die met massa-goed, zoals kolen en erts zijn geladen. Tot nu toe was het namelijk erg moeilijk een schip vlot te lossen, omdat de grijpers van de kranen niet in de hoeken van de ruimen kunnen komen. Met de zogenaamde „zeppelin- grijper" heeft men geprobeerd dit euvel op te vangen, maar dat was niet helemaal ideaal. Er zijn vervolgens proeven genomen met. bulldozers, die in de ruimen de lading bijeenveegden, maar ook daarmee' bereikte men niet het gewenste resultaat. Nu is er een transportband geconstru eerd, die tot in de uithoeken van een scheepsruim kan graven en er dus voor kan zorgen, dat er altijd voldoende voor raad erts of kolen onder de grijper ligt. Het apparaat is 6 meter lang. aan de Rijksweg te Santpoort, waar een glas-in-loodraampje aan de voorkant werd ingeslagen en de inbreker via de voor kamer ip het huis kwam. Men vermist hier twee gouden ringen en wat rookartikelen. In deze nacht werd een tweede poging gewaagd in de Meervlietstraat te Velsen, waar eveneens een glas-in-loodruitje het moest ontgelden. Maar de inbreker is blijk baar gestoord door de hond van 'de buren en heeft daarop de benen genomen. In het belendende perceel lukte het beter want daar werd, op precies dezelfde manier een gias-in-lood-raampje stukgeslagen en de dader vond er een beurs met enig geld, een lei-en damesportemonnaie en een map met papiergeld plus wat rookwaar. De re cherche heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, maar van de daders ontbreekt nog elk spoor. POESAN. (Reuter). Volgens autoriteiten van de UNO zijn op elf Augustus opnieuw ongeregeldheden in een krijgsgevangenen kamp op het eiland Koje voorgekomen, waarbij 38 Noord-Koreaanse gevangenen werden gewond. Een woordvoerder zeide, dat deze mede deling was vertraagd door wijzigingen in de kampadministratie. De ongeregeldheden waren ontstaan, na dat „bekende agitators en fanatiekelingen" geweigerd hadden op te houden met „als bezetenen te zingen". Troepen der verbondenen maakten ten slotte hieraan een einde door het vuren met hagel, nadat zij aanvankelijk zonder suc ces tachtig traangasbommen hadden ge worpen. Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droef heid onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder Elizabeth Geertruida Maria Schouw weduwe van W. H. Versteeg, in de leeftijd van 87 jaar. W. G. F. Versteeg M. A. Versteeg- van Zon Brits-Guyana: E. G. M. Tjon-Aman- Versteeg Dr. Chr. Tjon-Aman en kleinkinderen Haarlem, 22 Aug. 1952. Westerhoutpark 36. De crematie heeft plaats gevonden. Heden is na een langdu rig, moedig gedragen lij den, tot onze diepe droef heid van ons heengegaan onze lieve man, vader, be huwd- en grootvader MARTINUS CORNELIS BUSKING in de leeftijd van 72 jaar. E. Busking- Rekoert Bloemendaal: J. F. H. Busking. C. L. Busking- Noordenhout Haarlem: M. C. Busking C. P. Busking- Winkler en kleinkinderen. Haarlem, 25 Aug. 1952. Adr. Loosjesstraat 58. Het stoffelijk overschot is opgebaard in een der rouwkamers Zijlweg 63, bezoeken van 2—4 uur. De teraardebestelling zal olaats hebben op Donder dag 28 Augustus a.s. te 11.30 uur op de Noorder- oegraafplaats Na een langdurig, smarte lijk lijden is heden van ons weggenomen in de leeftijd van 63 jaar, onze lieve vrouw, moeder en grootmoeder Agatha Margaretha Lansdorp geb. Schoute Bloemendaal: J. J. Lansdorp Marion M. Selier- Lansdorp Jan C. Selier Joop Maja Zaandam: Josefine J. Lansdorp Herman Brink Bloemendaal, 25 Aug. 1952 Rustenburgerweg 12. Liever geen bezoek. Geen toespraken De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 28 Augustus a.s. te 11 uur op de Algemene Begraaf plaats a. d. Bergweg te Bloemendaal. W. H. Bierman Keel-neus-oorarts AFWEZIG tot ongeveer 15 September. Waarn. de andere keel-neus- oorartsen. J. M. Kroon Huidarts. AFWEZIG. Waarn. Dr. A. A. Botter. GEVESTIGD: C. N. Kruisheer Tandarts. HERM. HEYERMANSSTR. 13 Zandvoort. Tel. 3026. Behandeling volg. afspraak Tandarts A. W. Bruinooge PRAKTIJK HERVAT. Rywiellamp 18.75-18.25-17.75 Let op het merk VT1 Voor motorjacht, lang 9l/2 M. wordt in huur of te koop gevraagd: Tel. 16975. GROTE KERK Woensdagavond 8.30-9 u. Spreker: Muz. medew. Mevr. S. M. E. Cramer-Hulshoff, so praan, orgel, Paul Chr. v. Westering. GEEN GELD en toch een kinderwagen. Een sieraad voor het oog. Bij VAN VEEN Zyhveg 2628, Haarlem een pracht collectie!! Een wagen die overal gezien wordt. Van af f 2 per week enzon der vooruitbetaling!!! In verband met het gou den huwelijk van onze firmant de Hr. W. C. Bergisch Sr. zullen onze zaken Nieuwe Gracht 33 H'lem, Ryksstraatw. 86 E, H.-N. a.s. Donderdag 28 Augus tus, gedurende de gehele dag gesloten zijn. Bandagisten. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. Donderdag 28 Aug. 8 uur: „Wereidnood en Wereldred ding". Maranatha-lezing. WAT ZOU DAAR TE DOEN ZIJN? Wat een mensen. Geen wonder, daar wordt een prachtig clubgarnituur aan geboden bestaande uit: 2 clubs en 4 stoelen voor slechts f 239. T MEUBEL HUIS, Zülweg 26—28, H'lem. weekt, wast, spoelt, droogt 1280 Dealer voor Haarlem en om streken DAT IS OUDERWETS voor 6 kwartjes per week zo'n mooi costuum te kunnen ko pen. Bovendien geen enkele vooruitbetaling!! Dat kan al leen VAN VEEN, Zylweg 26—28, Haarlem. Koopt nu, wij hebben nu grote keus. Loodgietersbedrijf T. WATERBOLK Schotersingel 21. Tel. 13207 nieuwe oogst Extr» aanbiedingen »/m 6 September van de nieuwe oogst per flesje vers gerookt100 gram ct Scherp nu even Uw gedachten! Voor de opening van ons filiaal (ongeveer half September) in de Grote Houtstraat 116 zoeken wij een origineel reclame-idee. Hij, die er in slaagt de meest oorspronkelijke gedachte in te zenden, belonen wij met TER WAARDE VAN I LUUI Voor hen, die niet in aanmerking komen voor deze belo ning, stellen wij voor andere aantrekkelijke ideeën, een aardige verrassing ter beschikking van de aanstaande moeder. Suggesties uiterlijk Woensdag 10 Sept. a.s. in te zenden. Deze zullen worden beoordeeld door een reclame-advies bureau. Beroep op de uitspraak is niet mogelijk. ANEGANG 46 HAARLEM TELEFOON 14651 Geeft Uw haarden en kachels een blijvende diepzwarte glanst Dubbele divanbedden, gez.matras m 2 bedstellen compl. 118.—; 1 pers. dlvanbed m. bed- stel ƒ59.—; 1 pers, verende mhtras 64.— 2 pers. verende matras ƒ89.—; 2 pers. divan- bed m. bedstel 89.—. Grootste keuze in opklapbedden, ook verticaal. 1 pers. opklapbed met ombouw 49.—. 2 pers. 59.—. Ombouwen met boven- en zijkasten. ook blank eiken. Alles voorradig. Ook langer, breder en korter dan normaal. Ie klas. 15 j. garantie. Grote keuze en lage prijzen. MONSTERKAMERS ORIONWEG 8. H.-N.. bij Zaanenlaan. Gesloten huls. TELEFOON 23932 OP STOMEN (UITGEZ. BEDDEN EN TAPIJTEN) TIJDELIJK STOMEN REGENJASSEN §£0" 3.35 COLBERT- en MANTEL- COSTUUMS ^2.95 WASSEN - STOMEN Filiaal Haarlem: Barrevoetestraat 23 Telefoon 15900 Natuurlijk neemt U kaas op het brood, maar. heeft U ook wel eens genoten van gebakken kaasboterhammen of kaaslapjes, een kaaspannekoek of een maca ronischoteltje met kaas? In kaas zitten de beste voedingsstoffen: eiwit, vet, vitamines en nog veel meer! Eén pond kaas is twee pond voeding Denk er aan: kies voor broodbelegging altijd de soort die U het lekkerste vindtI

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3