De mens in de lucht d Kort en bondig Zeventien huisjes voor bejaarden in Aerdenhout Brieven aan de redactie Eénbaansvliegvelden? Samenwerking van gemeenten bij de huisvesting Redley's ijsrevue in het Concertgebouw -Clowntje Rick DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Gezant te Cairo biedt geloofsbrieven aan oor de kinderen rsurgerlijke Stand van Haarlem Vrachtauto bij Nootdorp door trein gegrepen Zwavel luchtje aan het eten Winter programma van „Geloof en Wetenschap" FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin De gemeenteraad van Bloemendaal heeft cp 14 Augustus zijn goedkeuring verleend aan het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de bouw van zeventien woningen voor ouden van dagen op het terrein van de gemeentelijke kwekerij en gelegen achter de huizen aan de Oostzijde van de Veldlaan te Aerdenhout en deze bouw onderhands aan te besteden aan de firma gebr. G. en Joh. Broertjes. De inschrijvingssom bedroeg i06.283.bestaande uit een aanneemsom volgens rijksopzet van 99.870,plus 6.413,voor bijkomende werken. Deze prijs ligt 10 procent lager dan het door de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting voor de bouw van dergelijke wo ningwetwoningen vastgestelde normbedrag voor openbare aanbesteding. Dit ministerie moet zijn goedkeuring nog aan het plan hechten. Als de toestemming uit Den Haag verkregen is, kan met de bouw van de zeventien woningen worden begonnen. Ver wacht wordt dat dit in de tweede helft van September reeds het geval zal zijn. De bouwtijd vergt een half jaar, zo deelde de heer K. J. Aanstoot uit Overveen, de archi tect van de B.N.A., ons mede. Dit zou be tekenen, dat op 1 April 1953 zeventien be jaarde echtparen hun nieuwe woning kun nen betrekken. De huizen zullen worden gebouwd in U- vorm met vijf huisjes op de basis en zes huisjes aan de zijkanten. De inhoud van elk huisje is 170 kubieke meter. Men treft er in aan een woonkamer van 3,80 bij 3,40 meter, een slaapkamer van 2,73 bij 3,40 meter en een vestibule, van waaruit men aan de ene zijde in de keuken en aan de andere zijde direct in de woonkamer komt. Verder is er een keuken met een extra vergrote ruim te, die men als zogenaamde „eethoek" kan aanduiden en een ingebouwde schuur van 1,55 x 3,30 meter, waarnaast tevens de ko- Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Nederlandse gezant te Cairo, mr. W. Cnoop Koopmans vandaag zijn geloofsbrieven aanbiedt aan de regen ten van Egypte. Deze geloofsbrieven zijn gericht aan Sahmed Foead 2, Koning van Egypte en de Soedan, met dien verstande dat de erkenning van deze titel geen poli tieke betekenis heeft en geen inbreuk kan maken op het onvervreemdbare recht van de Soedan en zijn inwoners om het eigen lot te bepalen Zo worden de voorgevels Op het gebied der huisvesting hebben de gemeenten bij tijd en wijle allerlei proble men op te lossen, die afhankelijk zijn van de bereidheid tot samenwerking van huis- vestingsbureaux uit andere gemeenten. Deze samenwerking is niet wettelijk ge regeld, doch van 1948 af is in provinciaal bestek deze samenwerking door de ge meenten zelf bevorderd. Er is een provin ciale contactcommissie, samengesteld uit door de gemeenten aangewezen vertegen woordigers, in vrijwel alle provincies werk zaam. Wat Noordholland betreft, is deze contactcommissie met zeer veel succes actief op de verschillende terreinen, die met huisvesting te maken hebben. Vijf ambte naren, de Noordhollandse huisvestings- bureaux vertegenwoordigende, vormen de contactcommissie en behandelen problemen die door uitwisseling van gegevens en erva ringen nader tot een oplossing kunnen wor den gebracht. De activiteit van deze com missie heeft dezer dagen geleid tot een ver dere stap: De arbitrage. Bij een geschil, ge rezen tussen de gemeenten Naarden en Hil versum over een huisvestingsaangelegen heid die beide gemeenten aan ging, heeft zij een uitspraak gedaan die door beide par tijen werd aanvaard. Te voren hadden de twee gemeenten zich verbonden, zich bij de uitspraak neer te leggen. Op deze wijze is het belang van het bestaan ener provin ciale contactcommissie wel heel duidelijk aangetoond en het stemt tot voldoening dat de gemeenten dit belang steeds meer inzien. lenbergplaats komt. Dit kolenhok kan van buiten af volgestort worden, doch men kan er de kolen in de schuur uitscheppen. Het geen bij koud en miezerig weer gunstig is voor de bejaarden, die immers zo gauw vatbaar zijn. Tenslotte is er dan nog het toilet met een van granito vervaardigd lavet, dat men 'n alzijdige was- en douche gelegenheid zou kunnen noemen. Het is een vinding, die van na de laatste wereldoorlog dateert. In de ruime recht hoekige wasbak is een cirkelvormige „ton" van 70 cm diepte; deze is tevens zitbad waar warm water getapt kan worden van een geyser, die in de keuken wordt aange bracht. De totale lengte van de huizen is 7,15 meter; de breedte 6,54 meter. Tussen de woon- en slaapkamer zal een glazen wand met een deur worden aange bracht. Het toilet en lavet zullen bereik baar zijn uit de slaapkamer. Bij de opzet van deze woningen is de architect er van uitgegaan, dat de ouden van dagen vooral ook als zij bedlegerig zijn deze gelegenheid vlug en op een gemakkelijke wijze moeten kunnen bereiken. Woon-, slaapkamer en keuken bevatten elk nog een kast en in de schuur, waarvan de vloer van beton is, komen eveneens nog bergplanken. In het gehele complex van de zeventien éénlaags-woningen zijn twee algemene bergruimten opgenomen. Deze zouden bij voorbeeld kunnen worden gebruikt voor het plaatsen van eventuele invalidewagen- ties of het opbergen van tuingereedschap. Het zou namelijk de bedoeling zijn, dat de bewoners het gazon en beplanting zelf onderhouden. De heer Aanstoot betreurde het, dat bij de bouw van de woningen wordt afgezien van een algemene centrale verwarming, zoals die in gebruik is bij de twaalf wo ningen van ..Zonnehof" achter de Boslaan te Bloemendaal. De kosten van de aanleg zijn hier de oorzaak van geweest, doch men zou zich kunnen afvragen of de toekomstige bewoners niet meer gebaat waren geweest mol ncn ''oir V» „Wil Redley's American Ice Revue 1952" die gisteravond in het Concertgebouw haar première voor Haarlem beleefde, is ons, ronduit gezegd, wel wat tegengevallen. Misschien zijn wij teveel verwend door de geraffineerde, rijk-gemonteerde ijs-shows, die Hollywood ons pleegt voor te zetten, maar zelfs indien men zulke super-ijselijk heden buiten beschouwing liet, bleef des heren Redley's revue over het algemeen toch wel beneden de verwachtingen. Er was het nadeel van het hoge podium men keek, althans vanuit de zaal, tegen de voetlicht-reflectors aan, die ijs en schaat sen onzichtbaar maakten, zodat de artisten van onderen in voetloze beenstompjes leken te eindigen, waardoor het karakte ristieke lijnenspel in hun sierlijk gezwier voor de kijkers in de zaal grotendeels ver loren ging. Maar ook deze handicap had men nog wel voor lief kunnen nemen als er een beet je meer „Schwung" in de zaak gezeten had. Aan tempo ontbrak het geens zins, de verschillende nummers volgden elkaar „non-stop" op en ook de wisseling der décors (waarbij enkele zeer fraaie achterdoeken) gaf geen vertraging, maar de nummers zelf misten veelal de vaart en de climax, die men in dergelijke kijkspelen gaarne ziet. Vooral in de overigens keurig gemonteerde ensembles, zoals de Donau- wals-fantasie en de Russische bruiloft, was dit merkbaar: de ruimte werd niet verant woord gevuld en de figuratie stond of schaatste maar zo'n beetje lukraak in het rond, zonder plan of lijn en soms zelfs ken nelijk wat met hun houdingloze houding verlegen. Met uitzondering van het poezen- I ballet, waarin dat beter klopte, is er aan de groepering van de figuratie in deze num mers wel het een en ander te verbeteren, hetgeen voor een regisseur die zijn vak verstaat, geen al te zware opgaaf moet zijn. Nu was het allemaal te onzeker, te mat, te „onaf' vooral. De solisten en duetten deden het beter, vooral het paar Simone Haerens en John Malisart, die o.m. in de wervelende apachen-parafrase bewezen, behalve van met een iets hogere "huur" zonder "zorgenschaatsenrijden ook van dansen kaas ge geten te hebben. Aardig was ook de gooche- iares (of is het goochelaarster?) op de j gladde ijzers; jammer alleen dat zij in haar i fakkel-nummer uitgleed, een pech waar- Proefvlucht. In Egypte zijn geslaagde proe- mee trouwens meerdere artisten deze voor de verwarming dan met de wijze, waarop zij nu ieder hun eigen huis moeten verwarmen. ----- v v.w v» v,» t CJI UOLCU ven genomen met het eerste in dit land l avond te kampen hadden. Verreweg het J TT.l 44-1 I VlA-fn -11 1- - 4 gebouwde vliegtuig. Het toestel is ge construeerd in een fabriek, die is opge richt door een Duitse industrieel, die na de tweede wereldoorlog naar Zweden was uitgeweken en zich later in dienst stelde van de Egyptische regering. Naar verluidt is hij de voormalige directeur van de Duitse vliegtuigfabriek ..Focke Wulf". In de fabriek, die in de om geving van Cairo gelegen is, werken vele voormalige employés van „Focke Wulf". 4 beste deel van het programma kwam overigens op rekening van The Limbers, een tweetal parterre-acrobaten dat in een aantal fraaie tableaux-vivants enkele waarlijk verbluffende staaltjes van lenig heid en lichaamsbeheèrsing ten beste geeft. Ook de équilibrist Lowy, die onder meer een salto voorwaarts op het slappe koord ten beste geeft, mag er trouwens zijn, al heeft hij even weinig met ijs en schaats- rijden van doen als de eerstgenoemden. r H. q HAARLEM, 25 Augustus 1952 ONDERTROUWD: 25 Aug., J. Steenbak ker en J. M. Dikmans; J. van Zeggeren en A. Leimsner. BEVALLEN van een zoon: 22 Aug., F. de BieMulder; F. PelgromBouwes; 23 Aug., A. M. Sweers—Passchier: 24 Aug., A. Broers —van der Meij; A. M. Kasteel—Meijer; L. J. DeenPettersson; 25 Aug., M. de Nijs—Vonk; M. W. HandgraafBlokker; A. P. Blom Faber. BEVALLEN van een dochter: 23 Aug., E. TeskeOtten; W. J. ThunnissenHerber- mann; T. van der BijlTalens; C. M. van Wort—van Kampen; 24 Aug., M. Wubbe— van Muijen; J. E. Schoen—Bouman; A. M. Seijsenervan Kesteren; W. M. ten Bosch van Dijk; J. M. Lommersevan Ruiten. OVERLEDEN: 22 Aug., J. B. Musquetier geb. Bollinger, 97 j.. Grote Houtstraat; E. G. M. Verstuy geb. Schouw, 87 j., Westerhout- park; 24 Aug., M. E. Traksel geb. Forma- noy, 62 j., Oude Raamstraat. Het was nacht. Rick en Bunkie lagen al enkele uurtjes lekker te slapen; overal was het stilhet maantje stond eenzaam aan de hemel. Maar het bleef niet Stil.Op een ogenblik werd Bunkie opeens wakker, en hij ging rechtop in bed. zitten. Hij luisterde. „Waar was hij toch wakker van geworden?", vroeg hij zich af. Er was een geluid geweest, dat had hij in zijn slaap gehoord en daardoor was hij ontwaakt. Maar nu hoorde hij niets. ,,lk ga maar weer slapen", dacht Bunkie, toen hij 'n poosje geluisterd had. „Ik heb het me zeker maar verbeeld." Maar nauwelijks had hij zijn hoofd weer op het kussen gelegd, of daar begon het weer.Dat was Krulletje, die verschrikkelijk tekeer ging! Ja, maar dan moest er onraad zijn! Zo nijdig als Krulletje blafte, het kon niet anders, of er moest iets niet in orde zijn. Inbrekers misschien? „Ik ga kijken, wat er aan de hand is!", dacht Bunkie. En kordaat stapte hij het bed uit, liep zachtjes naar de deur van hun staapKamertje en de donkere gang op. „Als er een inbreker is, zal ik hem wel vinden, en dan ga ik oom Tripje roepen!", dacht hij. Maar op de donkere gang stond een rolschaats van één van de jongens, die daar was blijven slingeren. En toen Het vliegveldenprobleem is bij de ontwikkeling van de verkeersluchtvaart stel lig niet het kleinste van de vele vraagstukken, die bij voortduring zijn te over winnen. Eensdeels komt dit door de steeds zwaar dere eisen die aan het draagvermogen van bodem en startbanen worden ge steld, waardoor bijvoor- Beeld voor een vliegtuig ter grootte van de Engelse „Brabazon" nog maar een dozijn luchthavens ter we reld toegankelijk zijn. Nu is dit weliswaar een ex treem voorbeeld en we zullen zeker niet spoedig met vloten van zulke ko lossen te maken krijgen, maar toch worden ontegen zeggelijk de verkeersvlieg tuigen nog steeds groter en zwaarder. Dit feit heeft in de loop van de tijd steeds hogere investerin gen in luchthavens nodig gemaakt en het einde daar van is nog niet in zicht. Maar wat misschien nog meer daartoe heeft bijge dragen is de steeds grotere ruimte voor start en lan ding, die de vliegtuigen bij de toenemende snelheden nodig hadden. Bemoedi gend in dit opzicht is dat het mogelijk bleek straal vliegtuigen met het dubbe le van de gebruikelijke kruissnelheden te bouwen, zonder een noemenswaard hogere landingssnelheid. Misschien is hiermede een ontwikkeling, die wel eens verontrustend leek, min of meer tot staan gekomen. Dit neemt niet weg dat mo derne .verkeersvliegtuigen tegenwoordig kilometers lange start- en landingsba nen nodig hebben. En dat dan in alle richtingen, om steeds tegen de wind in te kunnen starten en landen, zoals het van oudsher steeds gebeurd is. Men be grijpt en men ziet het trouwens reeds aan Schip hol welk een geweldige stukken land hiervoor no dig zijn. Deze kostbare luchthavenaanleg is één van de redenen waarom weer in toenemende mate de vliegboot, die uitgeran geerd scheen, levensvat baarheid wordt toegeschre ven, wanneer het maar tot een zodanige ontwikkeling van het luchtvervoer komt, dat zeer grote vliegtuigen verantwoord worden. Bij toenemende afmetingen worden ook in andere op zichten de theoretische voordelen van de vliegboot ten opzichte van het land- vliegtuig groter een feit, welks argumentatie een afzonderlijk artikel zou vereisen. M Maar' zijn er inderdaad wel zovele banen in ver schillende richtingen op een vliegveld nodig? Een Amerikaanse commissie onder leiding van de vlie gerpionier en gewezen luchtmacht-generaal James H. Doolittle, inge steld ter bestudering van het luchthaven-vraagstuk, speciaal in verband met de veiligheid bij toenemende verkeersdrukte, meent dat we het in de toekomst best met banen in één richting zullen afkunnen twee evenwijdige op de drukste havens. Dat men steeds zoveel mo gelijk tegen de wind in start en landt, is logisch, omdat het de vliegsnelheid ten opzichte van de grond verkleint. Maar dit is niet de reden waarom altijd ba nen in verschillende rich tingen worden aangelegd. De reden daarvoor is de vrees voor zijwind. Vroe ger was zelfs met zwakke zijwind een landing niet mogelijk, althans zeer ris kant, wegens het gevaar voor omzwaaien van de staart, zodra de wielen vat op de grond kregen. Met de invoering van het neus- wiel werd die „vat" op de grond veel groter en dien tengevolge de afhankelijk heid van de windrichting kleiner. Vrijwel alle mo derne vliegtuigen kunnen in de meeste gevallen vol komen veilig met zijwind landen, tenzij de windsterk te abnormaal groot is. En hierbij wordt nu nog niet gesproken van weer een nieuwe vinding wielen die zich bij de landing auto matisch in de bewegings richting stellen, wanneer de lengte-as van het vlieg tuig niet in lijn ligt met de baan, een vinding welke in de toekomst de viegtuigen wellicht gehéél onafhanke lijk van de windrichting zullen maken. In principe zullen dus in de toekomst éénbaansvlieg velden mogelijk worden met een veel geringer grondoppervlak bij gelijke capaciteit, vliegvelden waarvan de richting daar enboven zo gekozen kan worden, dat zij gemakke lijker bereikbaar vlak te gen een stad* aangebouwd kunnen worden, zonder dat de startende en landende vliegtuigen gevaar voor de bevolking opleveren. Dit laatste was in het bijzon der debeslissende factor, die de commissie-Doolittle deed adviseren nieuwe luchthavens in de V. S voortaan volgens dit sys teem aan te leggen (zo no dig voorlopig nog met een supplementaire korte baan in dwarsrichting voor nood gevallen bij zeer krachtige zijwind), terwijl geadvi seerd werd op bestaande terreinen geleidelijk het verkeer grotendeels op één of twee evenwijdige, in dit opzicht gunstig gelegen ba nen te gaan copcentrex-en Bij stedebouwkundige plannen zou hiermede te vens rekening gehouden moeten worden, in zoverre dat zekere bouwbeperkin- gen ingesteld zouden moe ten worden voor de gebie den welke in de aan- en afvliegrichtingen liggen. d. G. Treinverkeer UtrechtDen Haag gestagneerd Op de onbewaakte overweg nabij Noot dorp is gisteravond een vrachtauto van een groentehandelaar uit Zoetermeer onder een trein geraakt. De inzittenden hadden zich voor het ongeluk geschiedde, reeds uit de de auto gegeven. Tengevolge van het on geval werd het treinverkeer op de lijn Den HaagUtrecht gestagneei-d. Het ver- keer werd over enkel spoor onderhouden. De treinen, die uit Den Haag vertrekken, genoten voorrang en reden bijna zonder vertraging. Het treinverkeer uit het cen trum des lands had grotere vertraging. Het ongeluk is omstreeks acht uur gebeurd. Pas omstreeks elf uur was de ti-einenloop weer normaal. Het ongeval'zou zijn veroorzaakt, door dat de motor van de vrachtwagen op de overweg is afgeslagen. Toen de inzittenden de trein zagen naderen zijn zijn uit de cabine gesprongen. De vorige week deed de 50-jarige huis bewaarder uit de Verlengde Kazernestraat te Deventer, bij de politie aangifte, dat hij in het pannetje met aardappelen en snij bonen, een substantie had aangetroffen, die er niet in thuishoorde. Er was een zwavel lucht aan het middageten. Bij ondei-zoek in het gerechtelijk laboratorium in Den Haag bleek, dat zich in het eten phosphor be vond. Naar aanleiding hiervan is de 67- jarige echtgenote van D. gearresteerd, die aanvankelijk ontkende zich aan de poging tot vergiftiging schuldig te hebben ge maakt, doch thans heeft bekend dat zij haar man van het leven heeft willen be roven, door phosphor in zijn eten te doen. De verhouding tussen de man en de vrouw liet al jarenlang te wensen over. De vrouw verklaarde plotseling op het idee te zijn gekomen haar man wel te kunnen vergif tigen. BINNENLAND Maandagavond heeft een 19-jarige jonge man. W„ die verloofd was geweest met een verpleegster van de psychiatrische inrichting „Brinkgreven" in Deventer getracht zijn gewezen meisje met een mes in de rug te steken. De schouder van het meisje is niet ernstig gewond. De jongeman is in hechtenis genomen. Op een buitengewone vergadering van de Nederlandse Christelijke Werkmeesters- bond, die binnenkort wordt gehouden, zal een voorstel van het hoofdbestuur worden behandeld, waai'in wox-dt voorgesteld de bond op te heffen en medewerking te verle nen aan de oprichting van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond. Deze op te rich ten bond zal een organisatie zijn voor admi- nisti-atief-, commercieel-, technisch-che- misch-, leidinggevend-, en toezichthoudend personeel. Dr. J. M. Lodewüks is tot voorzitter ge kozen van de World Federation of Aquarists. Deze federatie is in Amsterdam gesticht tijdens het daar gehouden internationale coongres van aquariumhouders. Het dagelijks bestuur bestaat uit: P. S. Campkin (En geland), voorzitter, W. Veldhuizen (Neder land), secx-etaris, A. Dubois (België), pennningmeester, ir. P. Jacobson (Zweden), mr. H. Keiler (Duitsland) en dr. H. C. D. de Wit (Nedex-land). HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Bloemendaal houdt Donderdag geen spreekuur. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland verleent Donderdag geen audiëntie. Zaterdag 30 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn dat J. Hooft, A. L. Dyserinck- straat 21 en W. G. v. d. Sleen, Gouwwetering- kade 8, in dienst traden bij Simons' Bak kerijen. De heer J. Goemaat, Leidsestraat 110 te Haarlem, zal op 29 Augustus de dag herden ken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van Droste's Cacao- en Chocoladefabi-ieken N.V. te Haarlem. De heer Goemaat is in Haar lemse sportkringen geen onbekende. Hij speelde onder meer een twintigtal jaren in de voetbalvereniging van Droste. De Christelijke muziekvereniging „Sur- sum" uit Bloemendaal zal Donderdagavond een concert geven op het terras voor Huize Wildhoef. Zaterdag geeft „Sursum" een avondconcert in de muziektent in het Bloe- mendaalse Bos. vertaald uit het Engels. 24) - Ze was van Toni gaan houden. Ze vond het meisje een verademing in de oververhitte sfeer van Floriana. Ze had iets van een koele Engelse lenteBovendien waar deerde ze Toni's open eerlijke karakter, iets wat rijke mensen niet zo vaak tegenkomen in degenen, die voor hen werken. Als Toni iets niet beviel, dan kwam ze daar eerlijk voor uit. Olivia dacht aan de gok-avondjes. Toni weigerde eenvoudig te spelen. Ze was heel beleefd in haar verontschuldigingen, maar bleef op haar standpunt staan. Als het meisje er zich een oordeel over aange matigd had, zou Olivia het niet genomen hebben, maar het enige wat ze naar voren bracht, was dat ze er geen belangstelling voor had. Ze scheen helemaal niet verlan gend te zijn om op gemakkelijke wijze wat geld in de wacht te slepen! Mevrouw Bur den vond dit volkomen onbegrijpelijk, maar ze legde zich bij Toni's standpunt heer. En nu had dit dwaze kind, op wie ze zo heel erg gesteld geraakt was, bijna haar nek ge_ Carlos had beweerd, dat het Nigel's schuld wasZe zou Nigel hierover ondervragen en achter de waarheid komen! „Het lijkt me heus beter, dat we de dok ter laten komen," herhaalde ze voor de zo veelste keer tot Toni. „Maar ik voel me uitstekend en het is helemaal niet nodig om dr. Greville, terwijl er een storm op komst is, uit zijn huis te halen," antwoordde het meisje. „Ik wil alleen maar slapen de cognac heeft me slaperig gemaakt." Ze glimlachte tegen mevrouw Burden en was geroerd door haar bezorgdheid. Ze scheen heus iets voor de oude vrouw te betekenen In werkelijkheid wilde ze helemaal niet slapen. Ze wilde nadenken over Carlos. Ze wilde alleen zijn om te bekomen niet alleen van de schrik van het ongeval, maar ook van de schok, die Carlos' bekentenis had veroorzaakt. Er werd echter op de deur ge klopt en Nigel kwam in een voor zijn doen hevig geagiteerde toestand het vertrek bin nen. Hij liep, zonder op zijn grootmoeder acht te slaan, regelrecht op het bed af. „Toni, Carlos vertelde me dat Sharra op hol sloeg door een schot van mij, en dat jij bijna verongelukteHet spijt me wer kelijk meer dan ik je zeggen kan! Ik had er geen idee van, dat je zo dicht in de buurt was „Het is allemaal gelukkig goed afgelopen," stelde Toni hem gerust. Ze vroeg zich af, hoe vaak ze de verzekering, dat ze zich goed voelde, nog zou moeten geven. Diep in Reactie. Bij afwezigheid der directrice van de H.B.S. v. Meisjes moge ik een kort commentaar geven op de Brief aan de Re dactie van de hand van Dr-. Spoelder. Ik zou niet op het artikel van dr. Spoel der gereageex-d hebben, ware het niet dat hij in Haarlem een zekere reputatie bezit en men dus geneigd zal zijn, waarde aan zijn woorden te hechten. Als onderdirecteur der H.B.S. voor Meisjes moet ik echter vex-klaren dat dr. Spoelder in het afgelopen jaar nooit contact gehad heeft met de di rectrice, zodat zijn inlichtingen omtrent „de zaak" slechts eenzijdig kunnen zijn. Uit het gehele stuk blijkt zo'n volkomen wanbegrip dat het voor mij onbegonnen werk zou zijn punt voor punt te weer leggen. Voor één punt moet ik echter een uit zondering maken, nl. waar hij spreekt over het „begraven van de strijdbijl". De di rectrice heeft niet meer en niet minder ge daan dan wat haar verantwoordelijkheid tegenover de haar toevertrouwde kinderen haar voox-schx-eef. Men kan dit niet andex-s dan een „eerlijke, humane en christelijke handelwijze" noemen. In dit licht bezien, kan er nooit sprake zijn van een „conflict", dus evenmin van „verzoening". Met twee punten in zijn betoog wil ik van harte instemmen: 1. waar hij van mening is dat het bezwa rend materiaal in de beerput thuishoort en 2. waar hij het wijs beleid van onze ovex-heid prijst, die immers dingen die in de beerput thuishoren uit de school wil bannen. Ik meen dat alle ouders onze overheid daax-voor niet alleen dankbaar zullen zijn, maar dit ook zullen eisen. K. H. ROMIJN onderdirecteur der H.B.S. v. M. had haar van haar stuk gebracht, maar ze kon Nigel moeilijk vertellen, dat zijn on- voox-zichtigheid Carlos' verklaring waar schijnlijk verhaast hadZe haatte Nigel om zijn onwaarachtigheid. Misschien had Carlos overdreven, toen hij zei, dat Nigel opzettelijk geschoten had om de paarden schrik aan te jagen: „Weet je niet," had hij gezegd, „dat mevrouw Burden wil, dat hij met jou trouwt? Hij is doodsbenauwd, dat ze aan jou zijn deel van de erfenis zal ver makende oude vrouw is daartoe heel goed in staat, als hij haar wensen niet op volgt Of dit overdreven was of niet, in ieder geval was Toni er van overtuigd, dat Nigel niets van zijn verontschuldiging meende. En dat hij wel degelijk geweten had, dat ze nog in de buurt van het moeras waren. Ze voelde iets van beklemming. Nigel maakte de indruk volkomen koelbloedig tot won derlijke dingen in staat te zijn Uitstékend, dacht* Olivia intussen, terwijl ze haar kleinzoon gadesloeg. Ze had hem nog nooit zó ontsteld gezien. Misschien zat er tenslotte toch iéts menselijks in hem Misschien zou hij Toni, na eerst bijna haar dood veroorzaakt te hebben, beter gaan waarderenAbrupt zei ze: „Je berouw komt een beetje laat, Nigel. Ik kan er niet bij, hoe je zo onachtzaam hebt kunnen zijn. Je had toch kunnen weten, dat de paarden, met storm op komst, extra gevoe lig zouden zijn. „Het spijt me heel erg, grootmama. Ik Donderdag 4 September zal bij de on bewaakte overweg in de Doggervaart te Den Helder, in de spoorlijn AlkmaarDen Helder een automatische knipperlichtinstal latie in dienst worden gesteld. schot, een .stel eenden kwam over het moe ras aanvliegen en wilde neerstrijken Toni wenste, dat ze weg zouden gaan en haar alleen zouden laten. Ze vond het af schuwelijk, het geharrewar, dat er altijd tussen de grootmoeder en deze kleinzoon ontstond, aan te moeten horen. Ze wilde boven alles alléén zijn. Ze wilde voor zich zelf uitmaken, hoe haar gevoelens ten op zichte van Carlos waren. Intrigues en ge heimhouding waren haar vreemd en ook angst had ze nooit gekend. Op de een of andere manier voelde ze 'zich thans echter weinig op haar gemak. Er scheen een zekex-e dreiging om haar heen te hangen Carlos hield van haar en ze had hulpe loos in zijn armen gelegenHij was niet het soort man, die een vrouw gemakkelijk op zou geven. Olivia zag de vermoeienis op Toni's ge zicht en gaf Nigel een wenk haar rolstoel naar de andere kamer te duwen. Ze ver zocht Toni, onmiddellijk te waarschuwen, als ze iets nodig mocht hebben. „Ik heb helaas gasten vanavond, maar één van de huisjongens zal op mijn slaapkamer op je orders zitten wachten." „Dank u wel," mompelde Toni. Ze was blij, dat er beneden gasten waren. De hele familie zou er door in beslag ge nomen worden en ze zouden haar rustig alleen laten. De uitwerking van de cognac „Een programma samen te stellen, dat aan de ruim duizend leden, die de vereni ging telt, even grote voldoening verschaft, is natuurlijk niet mogelijk", aldus leidt het bestuur van de vereniging Geloof en We tenschap het programma voor het seizoen 19521953 in. „Maar toch waren wij ten aanzien van het program van het vox-ig sei zoen niet zo ver van het ideaal verwijderd. Het bestuur hoopt, dat het nieuwe pro gramma een even goede ontvangst te beurt zal vallen. Het aantal bijeenkomsten werd met een vermeerderd, daar het bestuur het ogenblik gekomen achtte de vooroorlogse traditie te hervatten door opneming van een Duitse spreker. Het bestuur schrijft dat het zijn taak slecht zou verstaan, wanneer het geen aan dacht zou hebben besteed aan het pro bleem, dat sinds het aan de macht komen van het bolsjewisme in 1917 acuut werd en sedertdien geleidelijk in scherpte wint,, na melijk de spanning tussen het vx*ije en het onvrije deel der wereld. Vier voordrachten houden zich direct of indirect met het pro bleem bezig. Dr. Vlekke spreekt over „Pro blemen van West-Europa en Amerika", mejuffrouw dr. Marga Klompé over „Rus land en het Westen", prof. dr. Eugen Kogon, hoofdredacteur van „Frankfurter Hefte" over „Deutschland von heute" en pater Werenfried van Straaten over „Oost- priesterhulp in het niemandsland tussen Oost en West". Prof. dr. W. Asselbex-gs behandelt het onderwerp „De schimptechniek van Von del" en ook zullen twee buitenlanders het spreekgestoelte betreden. Mr. A. Hustinx zal de pracht van Sumatra en Bali onthul len onder de titel „Twee parels van Insu- linde", dr. A. F. J. Portielje spreekt over „Vogelgedrag in de natuxxr en in Artis" en Harrie Prenen zal spreken over „Francisco de Goya y Lucientes, de laatste der oude en de eerste der moderne schilders." Voor het eerst zal een strijkkwartet op treden. Het Concertgebouw-kwartet uit Amsterdam zal kwartetten van Schubert, Mozart en Beethoven ten gehox*e brengen. De tweede muziekavond zal worden ver zorgd door Hubert Cuypers' Minnestrelen uit Amsterdam en verder is het bestuur er in geslaagd de opera „Carmen" van Georges Bizet te brengen. Vier toneelgezelschappen zullen het ko mende seizoen de toneelrubriek verzorgen. Het zijn de Nederlandse Comedie met „Iphigeneia in Taurië" en „De koopman van Venetië", de Haagse Comedie met „De kersentuin" en „Zijne Excellentie", het Rotterdams Toneel met „Bonaventure" en het Vrije Toneel met „La Cuisine des Agnes". los was inderdaad altijd heel aardig tegen haar geweest en ze kon zijn gevoelens zeker niet zonder meer afwijzen. Maar toch was ze verwonderd geweest, toen Carlos gezegd had: „Heb je het niet gemerkt in al deze weken, dat ik van je houd....?" Ze was nooit in aanraking geweest met een man als Carlos. Hij bracht haar in verwarring. Toen hij haar kuste, had hij een positieve reactie in haar opgewekt. Haar bloed had zijn lief kozingen beantwoord. Hij had haar, liggend in zijn sterke ai-men, op zijn eigen paax*d thuis gebracht, als was ze de heldin uit een oud romantisch verhaal. En op deze rit naar huis had hij aan één stuk door tot haar gesproken. Het ongeval scheen hem zó diep beroerd te hebben', dat hij al zijn emoties moest uiten. „Natuurlijk houd ik van je, Toni," had hij gezegd. „Je móét het gemerkt hebben. Ik heb onmiddellijk van het eerste moment, dat ik je zag, van je gehouden. Ik wil met je trouwen. Je houdt toch ook van mij Toni had een beweging van protest willen maken, maar ze kon zich niet verroeren. Alles deed pijn aan haar. Carlos had zich over haar heen gebogen en haar opnieuw gekust. „Zie je wel, je houdt van me. Je hele wezen beantwoordt mijn liefde." „Ik weet het niet," had ze gefluisterd. „Ik heb zo weinig ervaring in liefde." Ze had Carlos willen zeggen, dat hij moest op houden met zo tegen haar te spreken, maar - „vuucu mei nu tegcii nuar ie spreken, maar begon te wijken en ze wilde nadenken. het wondeidijke was geweest, dat een deel w me exg, grootmama, lk Haar gevoel van onbehagen werd steeds van haar er naar verlangde, dat hij dóór ra apsteld eeraakt was, bijna haar nek ge- haar hart vóelde ze zich echteVÓUesbehalve heb geen ogenblik aan de paarden gedacht. groter Ze was bang voor tie gevolgen, die zou gaan Ze had even moeten denken broken in een dwaze roekeloze rij-partij.op haar gemak. Carlos' liefdesverklaring Er was de mogelijkheid van een prachtig Carlos'ontboezeming zou meebrengen. Car- aan Mark Greville, die altijd zo koel, be heerst en verstandig optrad. Carlos was wel het andere uiterste er was niets koels of beheersts aan deze man. Mark's verlangen ging echter naar Lon den uitHij gaf niets om haarHij was misschien wel een beetje tè koel en verstandelijk! Hij zou waarschijnlijk dat meisje in Londen opgeven en met Phoebe trouwen, als deze hem in staat stelde een eigen laboratorium in te richten. Toni had even bijna hysterisch gelachen en Carlos had haar opnieuw gekust. Het was gelukkig intussen al donker geworden, zodat niemand hen kon zien. „Lieveling, ik zal je leren, wat liefde is, en ik zal je be schermen tegen al deze rare mensen. Ik zou een moord kunnen begaan, als iemand jou wat aandeed." Alles had Toni heel onwerkelijk toege schenen. „Ik weet het niet," had ze opnieuw gemompeld, „ik voel me helemaal onzeker, Carlos. Er was een triomfantelijk lachje op zijn gezicht gekomen. „Ik zal wel zorgen, dat je het zeker gaat weten. Maar als je wilt kunnen we ons geheim vqorlopig nog wel bewaren. Misschien is dat zelfs wel goed. Mevrouw Burden is in staat me te ont slaan „Waarom?", vroeg Toni. „Ze praat altijd heel enthousiast over je, ze vindt je een prima kracht, en op mij is ze, geloof ik, ook erg gesteld geraakt." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6