Door Uncle Sam's broodtrommel Liefhebberij groeide uit tot charitas w Nieuwe uitgaven TEMPO Handelsvloot nu groter dan drie millioen ton Amsterdamse Beurs PER AUTO AMERIKA ROND DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 5 Sprookjes uit lappen Mevrouw J. C. Vogel-Duin boetseert een kleine wereld uit afval Agent kwam bij redding in levensgevaar Drs. J. D. van Dijck rector in Haarlem SCHEEPVAART Zakenjubileum De 50.000 inwoners tellende stad Bakersfield in Californië is door een aardbeving getroffen. Twee personen kwamen om het leven en 32 werden gewond. De schade was het grootst in de zakenwijk. Op de foto: een aantal winkels, waarvan de voorgevels door vallend gesteente vernield werden. Dr. Ir. W. H. Knapp: Het Orgel; G. J. A. Ruys' Uitgeversmaatschappij N.V., Amsterdam. De schrijver van dit fraai 'uitgegeven werk over „de Koning der instrumenten" maakt zich in een „Woord vooraf" bekend als een „groot liefhebber" van het orgel, die jaren lang allerhande gegevens verzamelde, tot hij op het denkbeeld kwam een boek te schrij ven waarin hij deze documentatie zou ver werken, zulks niet met het doel de vakman in engere zin op enig gebied te onderrichten, maar wel om alle instanties die bij het aanschaffen van een orgel betrokken zijn, van dienst te wezen en ook om belangstel ling te wekken van het concerten-bezoeken de publiek voor het machtige instrument. Was de schrijver, ondanks al zijn liefde voor zijn onderwerp en ondanks alle gege vens die hij uit eigen ervaring noteerde en die hij in massa bij andere auteurs vond, werkelijk wel rijp om over een zo gecompli ceerd onderwerp als het orgel een samen vattende verhandeling te schrijven, die men met het volste vertrouwen zou kunnen raadplegen, zowel om het artistieke aspect als om de technische bijzonderheden? Na het boek herhaalde malen doorgelezen te hebben, meen ik hieraan te mogen twijfelen. De aanzienlijke hoeveelheid stof schijnt schrijver het uitzicht te hebben benomen op een klare en zuivere synthese. Hij is zich gaan vergapen aan de reusachtige orgels in Duitsland (voor zo ver ze nog bestaan), in Engeland en Amerika, en, hoewel hij dan wel eens terugkrabbelt en toegeeft dat de grootste orgels de schoonste niet zijn, ten slotte slaakt hij toch weer de verzuchting, dat Nederland ook eens een monumentaal orgel moge bezitten met een honderdtal stemmen. Weet hij dan niets van de grote belangstelling die het buitenland ook Amerika tegenwoordig voor onze goed geëquilibreerde oude Hollandse orgels koes tert? De schrijver schijnt echter niet veel waardering voor onze gereputeerde monu menten van orgelbouw te hebben. Wel deelt hij de dispositie mee van een drietal histo rische Hollandse orgels, ook die van het nieuwe instrument van de Jerusalemkerk te Amsterdam en die van het Muller-orgel uit de Haarlemse St. Bavo, althans zoals deze oorspronkelijk geweest is en hij die heeft kunnen vinden bij Hess, een tamelijk ver schil met de tegenwoordige toestand! Maar noch Gouda, noch Zwolle, noch Amsterdam (Oude Kerk), noch andere merkwaardige monumenten van klassieke orgelbouw in ons Vaderland, worden in het boek zelfs maar geciteerd. Dat Haarlem in zijn concertzaal een zeldzaam orgel van Cavaillé-Coll (het vroegere „Paleisorgel") bezit, blijkt schrij ver niet te weten of te begrijpen, want hij zegt op pagina 233, dat in geen enkele con certzaal hier te lande een groqt modern orgel aanwezig is. Of bedoelt hij misschien dat het naar zijn zin niet groot genoeg is, en bijvoorbeeld niet te vergelijken met het 136-spels-orgel van de Londense Royal Albert Hall? Maar dan diende hij te beden ken dat de omvang onzer concertzalen met die van dit Londense kunstpaleis ook niet te vergelijken is, waar we om artistieke redenen niet rouwig om behoeven te zijn. Of ontgaat het schrijver, dat een goed in strument in de eerste plaats een kwestie is van zuivere, verhoudingen en van karakter? Wat hij elders in het boek (pagina 148), sprekende over de orgelbouwer Oscar Walcker, toch wel schijnt te beseffen. Ware dit standpunt maar geregeld door de schrij ver in acht genomen, in plaats van dat hij voortdurend met alle winden meewaait en zich laat verblinden door de reclame van grote buitenlandse firma's; dan zou er mis schien een vaste en aesthetisch verantwoorde lijn in zijn werk gekomen zijn, die er nu in ontbreekt. Wat er over orgelspel en orgelmuziek in het boek te lezen is, stelt volkomen teleur; waar schrijver bijvoorbeeld vertelt, dat Saint-Saëns drie symphonieën voor orkest met orgel componeerde, geeft hij wel een duidelijk bev/ijs dat hij in deze materie niet thuis is; immers de eerste twee sympho nieën van Saint-Saëns zijn zonder, alleen de derde met orgel; dit kan iedere ernstige muziekliefhebber weten. Het spijt ons dat we het rijkelijk geïllustreerde boek, ondanks enkele belangwekkende stukken (onder meer over geluidsleer en acoustiek) niet anders dan onevenwichtig en onvoldragen kunnen noemen. JOS. DE KLERK Jop Pollmann en Piet Tiggers. Ne derlands Volkslied. 6e druk. Uit geverij De Toorts, Heemstede. De jongste opleving van de volkslied beweging in Nederland is onbetwist het werk van Jop Pollmann en Piet Tiggers. Zij hebben eigenlijk niet voortgebouwd op tal van mislukte of doodgelopen pogingen, maar zijn van meet af opnieuw begonnen, en wel bij de jeugd, met andere methoden dan voorheen. Uit het répertoire dat zij samenstelden, en dat in de zesde uitgave van hun bundel „Nederlands Volkslied" uit 282 liederen en canons bestaat, weerden zij stelselmatig alle nieuwere liederen. Men kon dit waarderen als een reactie tegen veel platvloerse lievig heden en onbenullig maakwerk, maar het tevens betreuren om het verwerpen van menig goed „nieuw" lied dat zijn waarde practisch bewezen had. Pollmann en Tiggers zochten dus de kracht van hun actie in het eenzijdig propageren van het oude lied. Daar hebben zij fel aan gedokterd, ten einde het voor deze tijd aannemelijk te maken. Dit zij toegelicht met een enkel voorbeeld. Ik sla het bundeltje open op bladzij 239 en vind daar het aardige Vastenavondliedje uit „Sparens Vreugdenbron" van 1646, „Jeuchdigh volkje ras, ras, ras, binnen Haerlems mueren", maar nu begrijpelijk in Mevrouw J. C. Vogel-Duin te Haarlem is geruime tijd ziek geweest en op haar ziekbed had zij alle gelegenheid haar aan dacht te besteden aan het vervaardigen van speelse dingetjes. Haar belangstelling ging speciaal uit naar poppetjes van on geveer tien centimeter hoog. Die werden gemaakt van oude lapjes stof. Maar inmiddels is mevrouw Vogel her steld en omdat zij des avonds over vrije tijd beschikt heeft zij deze liefhebberij voortgezet. Nu zij enige maanden bezig is en in het bezit kwam van een groot aantal werkstukken, lijkt het wel of haar vrije- tijdbesteding haar nog meer is gaan boeien en gestadig werkt zij voort, om de collec tie uit te breiden. Er is evenwel nog een andere reden, waarom mevrouw Vogel met veel ijver haar liefhebberij voortzet. Over enkele we ken wordt in het gebouw van de Oud-Ka tholieke kerk aan de Kinderhuissingel een bazar gehouden ten bate van het orgel fonds. Aan het slagen ervan nu wil me vrouw Vogel een steentje bijdragen: zij is voornemens een expositie in te richten van al haar popjes en andere voorwerpen en mochten er in de toekomst verenigingen zijn, die voor een liefdadig doel een bazar of tentoonstelling inrichten, dan wil ze graag haar werk ook daarvoor beschikbaar stellen. Van kennissen krijgt mevrouw Vogel af en toe oude lapjes en daarvan knutselt zij allerlei voorwerpen. Zii brengt variatie in wat zij vervaardigd! en aan verscheidene onderwerpen schenkt zij haar nauwkeurige aandacht. De fantasie is bijvoorbeeld uit gegaan naar het leven in een rusthuis voor ouden van dagen. Mevrouw Vogel maakte een aantal figuurtjes: vrouwtjes en man netjes op leeftijd. Dat komt niet alleen in de kleding tot uiting, maar ook in de ge zichten, hoewel die zeer klein gehouden zijn. Mevrouw Vogel heeft zelfs kleine lap penpop] es gemaakt naar personen, die in Haarlem bekend zijn. Het maken van artisten van een circus was voor haar een ander dankbaar onder werp. Clowns, acrobaten, danseressen staan er gereed om op te treden en zelfs de dieren doen mee aan dit tableau de la troupe. Figuren uit sprookjes boden mevrouw Vogel gelegenheid tot het samenstellen van taferelen, die overbekend zijn: Sneeuw witje en de zeven dwergen bij voorbeeld. Treurende kabouters bii de glazen kist ge ren" zijn „deze muren" geworden, en ,,'t Is Vastenavondtsdagh, die al de stadt wel vieren magh" werd ,,'t is Vastenavondsdag, die heel het land wel vieren mag! „Dit alles is mijns inziens te aanvaarden, wanneer het althans op een of andere manier verant woord wordt. Doch die verantwoording ont breekt stelselmatig en, wat bedenkelijk is, de samenstellers stellen hun veranderingen uitdrukkelijk onder de Wet op het Auteur schap; anders gezegd: door een of meer woorden te wijzigen maken zij zich eigenaar van een lied dat in feite tot de gemeen schap behoort. Dat in de muziektekst van bovengenoemd liedje ook twee fouten voor komen (le en 8e maat), fouten die men dus ook niet ongestraft mag naschrijven of na drukken (gelukkig maar!) maakt de zaak nog bedenkelijker. Laat ik het bij dit ene voorbeeld laten. Dit is het essentiële bezwaar dat ik-tegen de bundel van Pollmann en Tiggers koester: het gemis aan verantwoording der menig vuldige wijzigingen, alsmede het ontbreken van de bronaanduiding der liederen. Als de verzamelaars het recht hebben zich eigenaars van de opgenomen liederen te noemen, komt evenzeer aan de gebruikers het recht toe te weten waarom. Overigens hebben wij groot respect voor de verzameling als zo danig, ondanks de overdreven eenzijdigheid. De keuze getuigt van goede smaak en cul tureel besef en kan in dit opzicht wed ijveren met de pas verschenen „Volksliede renbundel", op last van de regering samen gesteld. Men vraagt zich dan ook af waarom deze laatste nodig was. tenzij de enkele bezwaren tegen de bundel van P. en T. als bijvoorbeeld de door ons geciteerde, zeer zwaar gewogen hebben. Maar met overleg en goede wil had hiervoor toch een op lossing gevonden kunnen worden, waardoor voorkomen ware dat nu de twee bundels elkaar concurrentie aandoen, de ene mèt, de andere zonder subsidie van de regering. Ondertussen geloven wij niet dat de nieu we bundel gemakkelijk de verzameling van Pollmann en Tiggers zal verdringen, inge burgerd als deze is in de fraaie en handige uitgave. En wanneer in een volgende uit gave rekening zou worden gehouden met onze goed bedoelde critische opmerkingen, zijn wij overtuigd, dat „Nederlands Volks lied" zijn rol zal blijven vervullen in de actie voor ons goede volkslied. Koppig vast houden aan een eenmaal ingenomen stand punt, dat onder meer de evolutie volko men negeert, kon wel eens schadelijke ge volgen hebben. JOS. DE KLERK plaatst, vrolijke kabouters lopen mee ki de bruidstoet en werkende kabouters verle vendigen het bos. Hans en Grietje, Klein Duimpje, en de Reus zijn andere onderwerpen voor de liefhebberij van mevrouw Vogel geweest. Door de figuren in een daarvoor ontwor pen omgeving op te stellen heeft zij be reikt, dat er taferelen ontstaan zijn, die er bijzonder aardig uitzien en niet alleen esthetisch volkomen verantwoord zijn, maar bovendien apelleren aan het kind in de mens. De 15-jarige J. d'H. uit Brussel kwam gisteren bij het zwemmen in zee ter hoogte van het Kurhaus te Scheveningen in le vensgevaar te verkeren. Een agent van politie begaf zich te water en wist d'H. in de richting van het strand terug te brengen. De jongen kon toen zelf op het droge komen, maar de agent werd op een ogenblik door de sterke stroom meege sleept en raakte in levensgevaar. Een brandwacht uit Den Haag ging daarop met een reddingslijn in zee en slaagde er met behulp van een andere agent in de redder veilig aan land te brengen. ADVERTENTIE is het voordeligste adres voor VERHUIZINGEN groot en klein Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Tel. 20020 Tel. 12525 Voor het eerst in de geschiedenis meet de totale Nederlandse koopvaardijvloot thans meer dan drie millioen ton. Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek omvatte de Nederlandse koop vaardijvloot op 1 Augustus 1174 schepen met een totale bruto-inhoud van 3.009.699 reg. ton. Drs. J. D. van Dijck, leraar aan de Rijks H.B.S. te Velsen is met ingang van 1 Sep tember benoemd tot rector aan het Avond lyceum te Haarlem. Hij zal verbonden blij ven aan de dagschool te Velsen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 915/ie g.l. 91 A.K.U 145% 146% 174% 175% Philips Gloeil 153% g.b. 153 Kon. Petroleum 324 g.l. 323% A'dam Rubber 78 77% Holl. Amer. Lijn 143% g.l. 143% N. Scheepv. Unie 119 118 H.V.A 92% 92% 70% 70 Amsterd. Bank 153 153% Ned. Handel Mij. 142 143 Rotterd. Bank 156 156 Twentse Bank 154*4 154% Anaconda Copper 445/m 44 Bethlehem Steel 50" Ua 50% Republic Steel 40% 40% 74% 73% 22" ha 22% U. S. Steel 39% 39% Alkaid, 25 te Genua. Almkerk, 24 v. Singapore n. Port Swettenharn. Alnati, pass. 24 Madeira naar Antwerpen. Alphard, 24 v. Santos te Angrados. Alphacca, 23 v. Boston te New York. Aiudra, 24 v. Port Sadd. Ampenan, 24 van Singapore naar Penang. Argos, 24 v. Oran te Bougi. Aagtedijk, 25 van Triniidad n. Rio de Janeiro. Aalsdijk, 25 v. R'dam te New York verw. Amsteldijk, 24 van Rotterdam naar New York. Annenkerk, 24 van Port Soedan naar Aden. Amsteldijk, 25 te Hamburg. Aa&sum, 24 te Bombay. Arendskerk, 24 v. Rotterdam te Kobe. Aagtekerk, 24 v. Hamburg te Bremen. Abbedijk, 24 450 m. N. Flores. Abbekerk, pass. 23 Lands End. Agamemnon, 23 v. Pto Caibello n. Maracalbo. Al'bireo, 24 45 m. W. Casquets. Alcyone, 24 rede Victoria. Ald'eramin, 24 60 m. W. Djecidah. Algenltb, 24 290 m. Z. Las Paimas. Alhena, pass. 24 Helgoland. AMoth, pass. 24 Bremerhaven. Atmdljk, 23 van Antwerpen naar Rotterdam. Amsteldaep, 23 140 m. O. Cp. Hatteras. Amstelland, 23 v. Hamburg naar Amsterdam. Amstelpark, 24 330 m. Z. Cp. Race. Am s tela tad, 24 100 m. Z.ZW. Vestfjordcn. Amstelvaart, 24 160 m. W.NW. Kreta. Antonna, 24 te Singapore. Arkeldijk, 24 320 m. Z.ZO. Cp. Race. Arendsdiijk, 25 te Curasao. Alchifoa, 22 te Bahia. Alwaki, 26 v. Rio de Janeiro te Victoria verw. Averdijk, pass. 26 Miami. Aardt!ik, 24 v. Lake Chartes te Tampa. Axeldijk, 25 te Halifax. Bloemfontein pass. 23 Port Amelia. Biduk, 24 7.30 u. te Port Said. Bengkalis, 23 v. Londen te Amsterdam. Bosch fontein, 25 te Suez. Bagan, 25 v. Singapore te Bangkok verwacht. Barumun, 25 v. Makassar te Kolonedal verw. Bawean, 34 v. Soerabaja n. Bandjermasin. Bennekom, 24 bij Dover n. Trinidad. Bontekoe, 24 v. Soerabaja naar Semarang. Britsum, 24 620 m. O.t.N. Cp. Race. Bundabaai, 23 v. Padsng naar Tj-'Priok. Ball, 25 v. Makassar n. Semararig. Bantam, 25 v. Sungeigerong n. Makassar. Blitar, pass. 25 Gibraltar n. Antwerpen. Blijdendijk, pass. 25 Scilly's. Borneo, pass. 25 Findsterre. Bonaire, 26 Barbados verwacht. Boskoop, 26 v. Pto Cabello n. Curacao. Breda, 26 v. Cerro Azul te Caltao. Billiton, 26 te Honolulu. Caltex Perois pass. 24 Kp. Bougaroni. Ceram, 24 Karachi verwacht. Cottica, 25 v. Plymouth. Caltex Leiden, 24 25 m. Z. Findsterre. Caltex The Hague, 24 dwars Kp. Roca. Caltex Utrecht, pass. 24 Casquets. Camphuys, 24 v. Singapore n. Tj. Priok. Ceronda, 23 240 m. Z. Ascension eil. Celebes, 25 v. Tj. Priok n. Belawan. Congostroom, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Caltex Nederland! 28 v. Sidon naar Rotterdam Drente, 25 v. Semarang te Singapore verw. Duivendrecht, 25 v. Philadelphia te Londen verwacht Duivendijk, 24 v. Rotterdam naar Houston. Douro, 23 van Malaga naar Cadiz. Dalerdijk, 23 200 m. W.NW. Flores. Danae, pass. 24 Beachyhead n. Lissabon. Diemerdijk, 24 640 m. NO. Mon.a eil. Delft 25 van Amsterdam te Bremen. Domgedijk, 25 te Portland Oreg. Met twee landingsplankieren voor hefschroefvliegtuigen als vleugels langszij uitge spreid, wacht het Amerikaanse hospitaalschip „Haven" ergens voor de kust van Korea op de helicopters, die de gewonden van het strijdtoneel aanvoeren. (Van onze correspondent in Amerika) 'ANNEER men ergens in de Rocky Mountains, waar de temperatuur 's nachts tot het vriespunt daalt leest over de warmte in het midden en Oosten van Amerika, dan is het niet erg aanlokkelijk om af te dalen naar „Amerika's broodtrommel", naar de war me vlakte van het Midden- Westen, waar mais, tarwe en klaver groeien. Maar dat lange traject tussen de Rocky Mountains en de Oostkust is erg meegevallen. Zeker, het was warm, maar dit is zomer op zijn best: zon nig, droog en geurig. De maïs schoot flink op, de tarwe was bijna rijp en de klaver vervul de de lucht met pure zomer geur. Het landschap was bijna Ne derlands. Alleen de sloten ont braken en er waren wat meer zn wat zwaarder bomenvooral rond de boerderijen. Het is heel begrijpelijk, dat zoveel boeren uit het Noordwesten van Euro pa zich hier gevestigd hebben. Het wemelt hier van Scandina vische, Duitse en Nederlandse namen. Via Chicago leidde de tocht terug naar Washington D. C. De cirkel is gesloten. De auto, die op deze tocht van 14.000 km. door 22 staten geen andere kuren heeft vertoond dan een lekke band, staat weer op zijn oude plaats. Wie Amerika per auto door kruist, logeert het geriefelijkst in wat men hier „motels" noemt. Deze motels (motor- hótelszijn ernstige concur renten geworden voor de ge wone hotels, die in het cen trum der steden staan. Motels vindt men doorgaans aan de buitenkant van de stad. Meest al bestaan zij uit een 20 a 40 „cabins", meestal tweeper soonshuisjes, die rond een gras veld staan geschaard. Letters in neon-licht bij de in gang van zulk een motel-dorp je geven aan of er een huisje vrij is of niet. Zo ja, dan be taalt men 4 a 6 dollar in het kantoortje en daarvoor krijgt men de sleutel tot een der huis jes. De auto zet men, wanneer er geen garages bij de cabins z\jn, vlak voor de deur van het eigen appartementje. In het huisje vindt men een of twee slaapkamers en altijd een heel moderne badkamer met warm en koud water. Radio in de huisjes is eer regel dan uit zondering. Soms is er een zwembad op het motel-terrein en een enkele keer heeft men zelfs een telefoon en een kook gelegenheid. Geen wonder dat velen een motel verkiezen bo ven een hotel. In de steden is het soms moeilijk een parkeer plaats te vinden voor de auto en het is altijd een gedoe (en het kost fooien) om de bagage uit en in de auto te krijgen. Bij een motel heeft men ook 's avonds nog wat buitenlucht en 's ochtends kan men in alle vroegte snel vertrekken: be taald heeft men al en de sleutel laat men achter in het huisje. Een enkele keer waren alle motels vol, maar dan vond ik altijd nog wel een kamer in een hótel. Het omgekeerde zal wel niet vaak voorkomen! Europeanen zullen zich nog wel eens bedenken, maar Ameri kanen nemen op hun lange tochten door het land heel vlot hun kinderen mee. Voor wie met kinderen reist, zijn zulke motels (waar men ook cabins voor vier personen heeft) na tuurlijk een uitkomst. Men doet in dit land veel voor de auto mobilist: bijna in iedere staat 'rindt men naast de hoofdwegen practische picnic-plaatsen: een paar flinke ruwhouten tafels met banken, een stookplaats, een prullemand, en soms een schommel en een wip om de wat verreisde kindertjes wat beweging te geven. Men moet zich die Amerikaan- Se hoofdwegen toch niet al te imposant voorstellen. Door gaans is het wegdek voortref felijk, maar ik schat dat zeker 85 procent van de wegen, die ik volgde, slechts twee banen had: één voor elke richting. Dat. is meestal ook wel genoeg. In het binnenland is het ver keer veel geringer dan in de kustgebieden, tvaar men inder daad wegen vindt met vier of zes verkeersbanen. Verlaten voelt men zich overigens nooit, zelfs niet in de woestijnachtige streken Het duurt overdag vrij wel nooit langer dan een mi nuut voor men een nieuwe tegenligger ziet. De regeling van het verkeer is voortreffelijk. Met name is het een uitstekende instelling dat alle verkeer dat op de hoofdweg uitkomt eerst moet stoppen alvorens over te steken of de hoofdweg op te draaien. In het algemeenis de Amerikaanse automobilist zeer gedisciplineerd en wie op een hoofdweg rijdt, behoeft daarom nauwelijks aandacht te schenken aan verkeer dat van de zijwegen kan komen. Men rijdt vrij hard, vaak 100 tot 120 kilometer per uur, maar het is een goed ding dat men toch in de dorpen en stadjes niet harder rijdt dan daar is aangegeven (meestal 40 km. per uur). Maar ook al kan men als Euro peaan vol lof zijn over de voor treffelijke kwaliteit van het wegdek en over de zorgvuldige aanleg van bergwegen, de Amerikanen zijn nog lang niet tevreden. Het lijkt me waarschijnlijk dat over een jaar of tien een auto tocht van de Atlantische- naar de Stille Oceaan al heel anders zal zijn dan in 1952. Een voor proefje van het reizen zoals het in de toekomst zal zijn krijgt men bijvoorbeeld al op de Pennsylvania-Turnpike. Dat is een super-autoweg, die op het ogenblik reeds van Philadel phia tot voorbij Pittsburg loopt en die voortgezet zal worden in de richting van Chicago. Maar eerlijk gezegd ben ik blij, nog een min of meer ouder wetse tocht door Amerika te hebben gemaakt, een tocht, waarop ik toch ook af en toe een dorp of stadje kwam en waarop ik toch ook nu en dan eens een wat kronkelige of slechte weg had. Want zo'n weg als die van Philadelphia naar Pittsburg is eigenlijk te vol maakt. Geen huizen passeert men hier en men kan zonder bezwaar vrijwel voortdurend boven de honderd rijden. De hellingen zijn heel geleidelijk en komt er nu en dan werke lijk eens een flinke berg dan voert een tunnel daar dwars doorheen. Om de dertig mijl vindt men een uniform gebouw om de auto en om zichzelf te voeden. Verder ziet men alleen natuur: prachtige, beboste ber gen en dalen. Het gaat snel op zo'n weg, het is er mooi, maar het is eigen lijk toch te gladjes. Het ver veelt. Zo wordt autorijden net zo geriefelijk en net zo saai als vliegen. Maar voor transcontinentale autobussen en voor vracht- en tankauto's is zulk een weg na tuurlijk ideaal. Wanneer een zestal van zulke vierbaanswe gen geheel Amerika zal over spannen, dan zullen de spoor wegen wel een heel zware dob ber hebben tegen het autover keer. Wij zijn deze tocht begonnen met een open oog en zonder vooroordelen. Ons relaas was nu eens critisch, dan weer gek scherend, maar vaak toch ook enthousiast. De Grand Canyon was luguber - indrukwekkend, Las Vegas was mal, de Red- woodbossen in Californië wa ren overweldigend mooi. Doch of men nu in Texas komt of in Montana, in Californië of Ohio, overal vindt men spraak zame, aardige en behulpzame mensen! Ze houden van hun land en helpen een buitenlander graag om zoveel mogelijk van dat land te zien. Het was ongeveer zeven uur in de ochtend toen ik, in de Black Hills aan de Westrand van de grote vlakte het mo nument passeerde dat daar in de bergen is uitgehouwen voor vier grote presidenten: Wash ington, Jefferson, Lincoln en Theodore Roosevelt. De impo sante koppen waren op dat vroege uur fantastisch belicht door de morgenzon. Reeds zo vroeg in de ochtend waren er vrij veel Amerikaanse toeris- tij op dat punt. Zij zagen om hoog met een gevoel van eer bied en trots: dat waren de mannen, die hun land groot en goed hadden gemaakt en hier in het hart van het land in de Black Hills, hadden zij hun monument gekregen. Na tuurlijk kon men op die plaats ook vernemen hoe lang er wel aan die koppen gewerkt was en hoe groot, bijvoorbeeld, de neus van Lincoln wel was. Maar het waren toch niet in de eerste plaats zulke dingen, die de Amerikanen imponeerden. Zij stonden daar, vervuld met een gevoel van erkentelijkheid te genover deze vier groten en tegenover de vele anderen, die met hen Amerika hadden ge maakt tot wat het is: een krachtige staat met vrije, on dernemende, vriendelijke men sen. Dat is inderdaad een reden tot trots voor de Amerikanen, een reden tot respect en grote genegenheid voor de buiten lander. Blmina, 25 v. Apapa te Douala. Erna, 24 v. Nigata. Eos, pass. 24 Findsterre. Esso Amsterdam, 23 v. Batonrouge n. R'dam. Eemdijk, 25 v. Corpus Chisti te Houston verw. E trema, 24 120 m. Z. Fayal. Eendracht, 25 v. Gibraltar. Esso Den Haag, pass. 26 Morta edl. Esso Amsterdam, pass. 25 Key West. Eisso Rotterdam, 26 ca. 17 u. aan de Hoek: van Holland verwacht. E'dam, pass. 26 Vlissönigen v. Antw. Eemdijk, 25 v. Corpus Christi te Houston. Farmsum, 24 v. R'dam te Quebec verwacht. Friesland (KRL), pass. 24 Socotra eil. Fairsea, 24 120 m. ZW. Westp. Kreta. Felipes, 26 v. Pladju te Haiphong verw. Friesland (SSM), 25 van Huelva naar Rotterdam Garoet, 24 v. Ballkpapan naar Amoerang. Hoek van Holland verwacht. Gaasterland, 25 Rio Grande verwacht. Graveland, 23 v. Amsterdam n. Port Alegre. Groote Kerk, 23 v. Brisbane via Liverpool te Amsterdam. Gaasterkerk, 24 v. Sydney te Brisbane. Gouwe, 25 v. Portgentil n. Monrovia. Gooiland, 25 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Groote Beer, 25 670 m. NO.t.O. Cp. Race. GadJda, 26 v. Port Sadd. Gordias, 25 v. Malta te Piraeus. Hersilia, 23 v. Pointapitre n. Le Havre. Hoogkerk, 24 v. Barceiano n. Antw. Haarlem, 23 480 m. NO. Sombrero eil. Hecuba, 24 210 m. Z. Bermuda. Helena, 23 Willemstad verwacht. Hera, 24 bij Viissingen. Hestia, 24 v. Pacasmavo te Paita. Hydra, pass. 24 ten N. eil. Margarita. Heeisum, 27 Antwerpen verwacht. Irudrapoera, pass. 24 Elbe. Ittersum, 27 te New' Orleans verw. Jagersfontein, 23 v. Teneriffe n. Southampton. Joh v. Oldenbarnevelt, 24 v. Suez n. Aden. Java, pass. 26 Sabang n. Colombo. Jupiter, 26 v. Xskenderun naar Mersin. Kedoe, 25 v. Tjilatjap te Tj. Priok. Kota Baroe, pass. 24 14 u. Gibraltar^ Karaton, 25 te Makassar verwacht. Karossa, 25 te Sibolga. Kertosono, 23 v. Semarang n. Cheribon. Kota Gede, 23 v. Antw. naar Rotterdam. Kota Inten, 25 van Marseille n. Livorno. Larenberg, 24 v. Casablanca n. Nederland. Laurenskerk, 22 v. Khorramshar n. Bahrein. Limburg, 24 v. Singapore. Lawak, 24 v. Los Angeles n. San Francisco. Lemsterkerk, 23 v. Londen te Rotterdam. Loppersum, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Laurenskerk, 24 v. Bahrein n. Suez. Leopoldskerk, 24 nog te Koewait. Lindekerk, 24 te Khorramshar. Lissekerk, 24 te Asrah. Luna, pass. 22 Pantellaria n. Seville. Leuvekerk, 25 te Suaz. Lisefca, 25 v. Pladju n. Port Dickson. Lutterkeric, pass. 25 Ouessant n. Marseille. Leerdam, 25 v. New York n. Boston. Langkoeas, pass. 25 18 u. Ouessant. Maashaven, 24 v. Takoradd naar Londen. Macoma, 23 v. Singapore n. Lorenzo Marquez. Macuba, 23 v. Pararivier n. Curasao. Mariekerk, 24 te Teneriffe. Merwede, pass. 24 Key West n. Mobile. Modjokerto, 25 v. Genua te Marseille verw. Maas, pass. 24 Ouessant. Maasdam, 24 70 m. W. Anto Costi eil. Maasland, 24 185 m. NO. Madeira. Malvina, 25 v. Soerabaja te Balikpapan verw. Mataram, 24 500 m. W.NW. Flores. Meerkerk, 24 v. Antw. te R'dam verwacht, Metula, 23 op Pladju rivier. Manoeran, 25 v. Makassar n. Donggaïa. Mureraa, 26 v. Montreal te Curasao. Marisa, 27 v. Tj. Uban te Lyttleton verw. Mirza, 24 v. Brisbane te Cairns. Nigerstroom, 25 v. Point Enoir te Luanda verw. Nieuw Amsterdam, pass. 24 Scilly's. Nieuw Holland, 24 le Singapore. Noordam, 25 v. R'dam te New York. Noordwijk, 26 v. Terheuzen te Huelva verw. Overijsel, 24 te Bandarshapur. Omala, 24 v. Pladju te Tj. Priok. Ootmarsum, 24 v. R'dam te Hamburg. Ophir, 25 te Singapore. Orestes, 23 110 m. N.NO. Cp. Hatteras. Oranjjefonitein, 26 v. Antw. te Amsterdam. Polydorus, 23 v. Aden n. Belawan. Prins Frederik Hendrik, 24 v. Quebec n. Hamburg Prins Fred. Willem, 24 v. Montreal n. Quebec. Prins Willem V, pass. 23 Scilly's n. Montreal. Poseidon, 25 v. Port au Prince te New York verwacht. Prins Joh. Willem Friso, 24 480 m. W.t.N. Cp. Clear. Prins Maurits, 24 710 m. W. Valentia. Prins WiUem II» 24 300 m. ZW. Bermuda. Prins Willem III, 24 v. Antw. te R'dam verw. Prins Willem v. Oranje, 24 100 m. O. Belle Isle Pygmalion, 24 v. Houston te New Orleans. Parkhaven, 23 te Santos. Polyphemus, 23 v. Belawan n. Port Swettenham Prins Alexander, 27 v. R'dam te Montreal vtrw. Prins Willem IV, 26 Milwaukee verwacht. Prins Willem v. Oranje, pass. 25 Anti Oosti eil. Poelau Laut, 26 v. Suez naar Aden. Roebiah, 23 v. Singapore n, Pangkalpinang. Rempaog, 23 van Antw. te Amsterdam. Rita, 21 van Curasao te Singapore. Reyniersz, 24 v. Ternate n. Inobonto. Ridderkerk, 24 v. Bremen n. Antwerpen. Roepat, 24 t. h. v. Lissabon. Rondo, 25 van Port Soedan naar Suez. Ros-sum, pass. 25 Ouessant. Rotti, 23 v. Singapore n. Pangkalpinang. Radja, 26 v. Baltimore te Galveston verw. Rotula, pass. 25 Key West. Rijndam, 29 3 u. te Southampton verwacht. Sarpedon, pass. 24 Lands End. Sliedrecht, 25 v. Liverpool te Aruba verw. Soestdijk. pass. 24 Gibraltar. Sommelsdijk, 52 v. Tampico te Mobile. Straat Banka, 25 Singapore verwacht. Sarangan, 25 v. Seattle te Vancouver. Slamat, 24 v. Mobile n. Newport News. Stad Dordrecht, 24 v. Sagunto te R'dam. Stad Arnhem, 24 v. Melilla te IJmulden. Stad Haarlem, nacht 26-27 v. R'dam te Lulea .verwach. Stad Maassluis, 24 van Amsterdam naar Narvik. Stad Maastricht, pass. 24 Holtenau. Saidja, 25 v. Pladju te Singapore verwacht. Sambas, 23 van Tarakan naar Beraoe. Saparoea, 24 te Kowadt. Schiedijk, 24 450 m. Z.ZW. Sable ell. Sibtgo, 23 v. Tj. Priok n. Paiembang. Sigli, 25 v. Balikpapan te Soerabaja verw. Stad Alkmaar, pass. 24 ten W. Orkneys. Stad Breda, 24 60 m. W. Scilly's. Stad Vlaardlngen, 24 530 m. W. Cp. Clear. Stanvac Talang Akar, 25 v. Sungeigerong te Tj. Uban verwacht. Straat Malakka, 25 van Blntang n. Bangkok. Swartenihorudt, 24 te Makassar verwacht. Salatiga, 26 te Manilla. Salland, 26 Rio Grande verwacht. Stad Schiedam, 25 v. Lulea n. Middlesboro. Sibajak, 26 ten anker Suez. Stad Leiden, verm. 28 v. R'dam n. Golf van Mexico. Stad Maassluis, pass. 26 Stavanger. Tabian, 24 v. Bahrein n. Koewait. Telresias, 25 te Banjuwangi. Tjipanas, 25 Kaapstad verwacht. Tomini, 25 v. Aarhus te Kopenhagèn. Tosari, 23 v. Singapore. Tabian, 25 te Koewait. Tjisadane, 22 v. Nagoya n. Yokohama. Tjibantjet, 23 v. Soerabaja n. Makassar. Tanikhaven I, 24 v. Sungeigerong te Saigon verwacht. Tanikhaven II, 25 v. Paiembang te Singapore. Tegelberg, 23 1775 m. W. Kaapstad. Ternate, 24 75 m. N. Fi nis ter re. Tiba, pass. 24 Cp. St Roque n. Trinidad. Tiberius, 24 te Houston. Tjikampek. 24 v. Makassar n. Balikpapan. Tjiluwah, 24 v. Tj. Priok n. Semarang. Tabinta, 26 v. Singapore te Rangoon. Tero, 26 v. New Orleans te Port Arthur verw. Tarakan, 25 v. Amsterdam n. Indonesië. Titus, 25 v. Tstanboel te Burgas. Van Riebeeck, 25 te Makassar. Veendam, 24 100 m. ZW. Sable eil. Weltevreden, 23 v. Balikpapan n. Makassar. Woensdrecht, 24 v. Aden naar Rastarrura. Westerdam, 25 v. New York te R'dam. Waal, 24 te Amsterdam. Westlan,d, 22 v. Buenos Aires n. Montevideo. Wieldirecht, pass. 24 Str. Saleier. Willemstad, 24 230 m. ZW.tW. Lands End. Winsum, 24 130 m. ZW. Kp. St. Vincent. Winterswijk, 24 Buriings gepass. Waterman, 23 160 m. O.NO. Madeira. IJsël, pass. 26 Flnisterre n. Malta. Zonmewijk,, 25 van Montreal n. Nederland. Een in Haarlem gevestigde firma, groot handel in pakpapier, de firma Polak en Van Berg aan de Kleine Houtweg 93, viert op 1 September haar 95-jarig bestaan on der omstandigheden, die dit enigszins on gebruikelijk jubileumgetal een bijzondere betekenis geven. De firma Polak ging in de oorlogsjaren geheel ten gronde tenge volge van bezettingsmaatregelen. Geheel en al uitgezonderd de energieke en met werkkracht geladen figuur van haar lei der, de heer S. Polak, die na de bevrijding op 68-jarige leeftijd met zijn overgebleven bedrijfskapitaal, zijnde f 300.onverdro ten opnieuw begon. Hij slaagde erin na luttele jaren weer over een bloeiend be drijf te beschikken en vierde 5 Juli zijn 75ste verjaardag in het besef, dat de zwara oorlogsbeproevingen glansrijk overwon-» nen waren en zijn levenswerk hersteld fa met nieuwe kracht bezield is kunaen worden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7