Dce's onzekerheid De radio geeft Donderdag PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Afscheid C. Verschoor bij P.E.N. Bloemendaal WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 2 De kern van de zaak Eén gemeenteklasse voor Noodwet-Drees bepleit Wijziging in de I.K.O.R.-uitzendingen Heringa Wuthrich Circus Barnum and Baily naar Europa Diverse instanties bereid, „Avifauna" te helpen Humanistisch congres besloten Oude Kunst- en Antiek beurs in Delft geopend Scheuring in Christelijk Gereformeerde Kerk Ex-lokettist van de N.S. veroordeeld Kerkelijk Nieuws Haarlem-Deventer automatisch ocli ió het zo Staat zonder vrouwen Eisenhowers campagne voor de presi dentsverkiezingen is tot dusver niet bijster indrukwekkend. Zelfs, of misschien vooral, bij Eisenhowers aanhangers begint zich een zeker onbehagen kenbaar te maken over het feit, dat de generaal minder „aanslaat" bij het Amerikaanse volk, dan verwacht kon worden op grond van zijn zeer inne mende persoonlijkheid. Minder zelfs dan toen hij nog ver weg in Europa vertoefde en hier het symbool was van de Ameri kaanse hoop op veiligheid. Dit onbehagen uit zich in een gebrek aan geestdrift, op z'n hoogst slechts een geforceerd enthousiasme, terwijl Eisenhowers grote kans juist daarin lag om op een golf van geestdrift naar het Witte Huis te worden gedragen. Want een koel afwegen van capaciteiten en ervaring der beide candidaten zou voor de generaal wel eens minder gunstig kunnen zijn. Een van de voornaamste oorzaken van het feit dat Eisenhowers verkiezingsma chine maar niet op toeren wil komen, is een vrij hoge mate van onzekerheid bij de generaal zelf nu hij zijn politieke doelstel lingen moet formuleren. Hij verliest zich veelvuldig in de nobele, doch vage phrasen, die men bijvoorbeeld van een NAVO-op- perbevelhebber rustig slikt, doch waarmee ook de Amerikanen van een president-in- spé geen genoegen nemen. Dit geldt na tuurlijk in de eerste plaats voor het ter rein der binnenlandse politiek. Hij heeft persoonlijk een afkeer van senator McCar thy en andere rechtse republikeinen van het modderpoel-niveau, maar verstout zich aan de andere kant niet om definitief af stand van hen te doen. aangezien hij vreest hun steun te verliezen. Hij spreekt in ne velen over het neger-probleem en durft daarin niet te kiezen of te delen. Hij rede neert over economische en sociale proble men in algemeenheden, die doen denken aan de collectieve advertenties van het Amerikaanse zakenleven, die de vrees uiten, dat Amerika (overigens in de onaf zienbare toekomst) een socialistische staat zal worden. Voorlopig, zo zeggen Eisenhowers aan hangers, is de buitenlandse politiek echter zoveel belangrijker, dat het kiezen van een man, die op dit terrein een expert is, de moeite waard zou zijn. Het is daarom goed een recente, nogal opzienbarende verkla ring van Eisenhower op dit stuk eens te onderzoeken. Wij doelen op Eisenhowers rede voor het Amerikaanse Legioen in New York, waarin hij zeide, dat Amerika met koude beslistheid het Kremlin moet laten weten, dat de V.S. nooit de minste bestendigheid zullen erkennen van Husland's positie in Azië en Oost-Europa. Dat de dag moet ko men dat de tot slavernij gebrachte landen in de gelegenheid moeten komen om in volle vrijheid hun eigen weg in de toe komst te kiezen. Dat de V.S. niet tevreden zullen zijn, zolang de vloedgolf van aggres- sief communisme niet binnen zijn eigen grenzen tefug is. Deze stelling is inmiddels door Dulles (buitenlands expert der par tij) herhaald. Men kan dit moeilijk anders uitleggen dan dat de generaal wenst, dat de Oost- Europese satellieten, China en Noord-Korea ontdaan worden van hun communistische regiems. Dit wenst uiteraard iedereen. Me nigeen zal daar nog het verlangen aan toe voegen, dat ook het Russische volk vrijge maakt zal worden van het communistische dwangbewind, dat er dan .een wereldre gering zal komen en tenslotte een blijvende vrede op aarde zal heersen. Dit zijn ernstige en oprechte gedachten. Maar wanneer de eerstgenoemde wens wordt uitgesproken door iemand, die er naar streeft president van de V.S. te wor-* den, moet hij verwachten, dat men gaat gissen hoe hij die wens hoopt te verwe zenlijken. En daarover heeft Eisenhower niets gezegd. Moet men aannemen, dat hij een bevrijdingsoorlog wenst? Of dat hij meent dat het democratische deel van de wereld economisch en militair zó sterk kan worden, dat het Kremlin zich als een vrees achtige heremietkreeft, in zijn schulp zal terugtrekken? Waar Eisenhower geen positieve weg heeft aangeduid waar langs zijn weg wer kelijkheid zou kunnen worden, moet men aannemen, dat zijn uitspraak niets meer was dan een weliswaar plechtige, maar toch vrij onpractische verklaring van een principe, dat voorshands nog weinig kans op uitvoering biedt. Het is de vraag of zo'n uitspraak, die bovendien bij vele Amerikanen nog de huiverigheid voor het brengen van zeer grote offers zal oproe pen, hem in zijn campagne zal helpen. On- practisch zijn de Amerikanen namelijk niet. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 De groenteman. 9.35 Water standen. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. I 11.00 Opera. 11.45 Causerie. 12.00 Orgel en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Medede lingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Causerie. 13.30 Metropole-orkest. 13.55 Hoor spel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Orkestconcert. 17.30 Reportage. 17.40 platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Platen. 19.40 Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest. 20.50 Franse volksliederen. 21.05 Platen. 21.35 Klankbeeld. 21.55 Amusementsmuziek. 22.25 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Dansmuziek. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgenwijding. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Verzoekprogramma. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Promenade orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 16.40 Pianoduo. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Gronings programma. 18.00 '-Nieuws. 18.15 Dameskoor. 18.40 Op de stelling. 18.50 Leger der Heilskwartier. 19.05 Levensvra gen. 19.20 Geestelijke liederen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20 10 Mannenkoor en Marinierskapel. 20.50 Reportage. 21.10 Platen. (Pl.m. 21.30 Het Wespennest). 21.55 Buiten lands overzicht. 22.15 Omroeporkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00. Orkestconcert. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Koorzang. 15.55 Platen. 16.15 Militair orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Harprecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Voordracht. 19.50 Vlaam se liederen. 20.00 Alleen voor mannen. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.58—23.00 Nieuws.. In vele landen van Zuid-Oost Azië, de bakermat van enige der oudste beschavingen, is het analphabetisme een belemmering voor de ontwikkeling en de bloei van het sociale, geestelijke en culturele leven. De leiders van deze landen doen met steun van de UNO al het mogelijke, om de geestelijke achterstand van de bevolking op te heffen. Onder andere door de oprichting van een groot aantal scholen. Groot is het enthousiasme, waarmede jong en oud zich aan die moeilijke taak geeft. Een kijkje in een school voor volwassenen in Afghanistan. De raad van Hardinxveld heeft op voor stel van B. en W. een adres gericht tot de minister-president inzake de toepassing van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. In dit adres wordt te kennen gegeven dat de bevolking van Hardinxveld, waarvan 95 percent tot de arbeidende klasse be hoort, het in ernstige mate betreurt, dat bij de toepassing van deze wet wordt uit gegaan van een gemeente-classificatie, waardoor de daarvoor in aanmerking ko mende inwoners van Hardinxveld een la gere ouderdomsuitkering ontvangen dan zij die bijvoorbeeld in Amsterdam, 's-Gra- venhage, Heemstede of Zuilen wonen. In het adres wordt verder aangevoerd, dat het bedrag, bedoeld in artikel zes van deze wet, in een gemeente der eerste klasse niet zo hoog is, dat daarop in redelijkheid een verlaging voor gemeenten der andere klas sen mag worden toegepast. In het adres wordt verzocht te willen bevorderen, dat bij de toepassing van de Noodwet Ouderdomsvoorziening de ge meenten niet meer in kissen worden on derscheiden en de uitkeringen in alle ge meenten geschieden naar de bedragen, thans geldende in de gemeenten der eer ste klasse. Het I.K.O.R., Interkerkelijk Overleg in Radio-aangelegenheden (waarin samen werken de Nederlandse Hervormde Kerk. de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Remon strantse Broederschap en de Oud-Katho lieke Kerk), brengt na de vacantie enige wijzigingen in de opzet van zijn uitzendin gen. De zendtijd van 17.0019.00 uur, op twee opeenvolgende Zondagen in een vier- wekelijkse periode, zal in het algemeen worden gebruikt voor een middagdienst, die ongeveer een uur zal duren, een iets kor tere zangdienst, en een kwartier, waarin „De Kerk luistert naar uw vragen" en daarop een antwoord tracht te geven. Eén middagdienst in de maand zal een jeügd- dienst zijn, waarbij het systeem wordt ge handhaafd van het organiseren van zulke diensten in over het gehele land verspreide plaatsen, voortaan voorbereid door alle „oecumenische" kerken en jeugdorganisa ties ter plaatse tezamen. Het veertiendaagse uur van 19.0020.00 uur zal blijven beginnen met de kinder- dienst van ruim een half uur. De daarop volgende bijbellezing of -vertelling wordt vervangen door „gesprekken om de bijbel", waarbij de luisteraar wordt verplaatst naar de studeerkamer van de dominee, waar een groep zijner catechisanten luistert naar zijn uiteenzetting en die interrumpeert. Ds. Klijn blijft eens in de maand ..met de deur in huis" vallen. De vroegdienst krijgt meer het karakter van morgengebed en wordt ingekort tot drie kwartier. In de overblijvende tijd zal klassieke en moderne kerkmuziek voor orgel en koorzang ten ge hore worden gebracht. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Het bekende Amerikaanse circus Barnum and Baily het grootste ter wereld zal in het komende jaar een tournée door Europa maken. De president-directeur van het circus, de heer John Ringling, is thans in Hamburg, waar hij terzake van deze plannen besprekingen voert. Vandaag zal hij in ons land arriveren en Donderdagavond een voorstelling bijwonen van het circus Mikkenie, dat thans in Apel doorn voorstellingen geeft. De directie van laatstgenoemd circus is namelijk aange zocht de Europese tournée van haar New Yorkse collegas voor te bereiden en te lei den voorzover het de Beneluxlanden be treft. EDITH PIAFF ZONG IN SCHEVENINGEN Als v'erde in de reeks van Franse chan- sonnières en chansonniers, die deze zomer de Parijse sfeer in Scheveningens Kurzaal brengen, trad gisteravond Edith Piaff op. Zij zong vele van haar bekende chansons. Het publiek was uitermate enthousiast over Piaff's rentree en het applaus was zo lang en zo gul dat het Edith tot een paar toegiftjes bewoog. Zaterdagavond komt de laatste Franse chansonnière, namelijk Patachou, een avond in de Kurzaal geven. De Vogeltuin „Avifauna" te Alphen aan de Rijn heeft, aldus bevestigde de directie, tijdelijk met geldgebrek te kampen. Men acht de situatie echter niet ernstig. In een verklaring zegt de directie onder meer: Sinds de oprichting van „Avifauna" tot heden is ongeveer 214 jaar verstreken. Ge durende deze tijd hebben allerlei geruchten de ronde gedaan over exploitatie en finan cieringsmogelijkheden. Men vond het vreemd, dat midden in de polder een cul tureel- en vermaakcentrum uit de grond was gestampt. Door het grote bezoek in 1950, aldus de directie, waaruit bleek dat de capaciteit van verschillende onderdelen van het bedrijf onvoldoende waren, zijn in 1951 het park en de diverse inrichtingen uitgebreid, waarmee een belangrijk bedrag was gemoeid. Voor 1952 was een begroting opgemaakt waarin nieuwe investeringen waren opgenomen, die, zoals nu blijkt, door tegenvallen van het bezoek in de maanden Mei en Juni, de draagkracht van „Avifau na" te boven gingen. In totaal werd voor een bedrag van anderhalf millioen gulden geïnvesteerd. De uitbreidingen zijn nu ech ter gereed. Diverse instanties zijn bereid gevonden om in gezamenlijk overleg te trachten een oplossing te vinden teneinde de tijdelijke liquiditeits-moeilijkheden te overwinnen. Tevens zal dan gezocht wor den naar een oplossing omtrent een uit breiding van het vogelpark, waarvoor de gemeente Alphen aan de Rijn in principe terreinen beschikbaar stelde. Aangezien in 195.3 de twee nieuwe grote verkeersbrug- gen over de Rijn gereed komen, waardoor het mogelijk zal zijn om in 25 minuten met een auto van Amsterdam uit Alphen aan de Rijn te bereiken, is het volgens de direc tie redelijk om te verwachten, dat de resul taten in 1953 zodanig zullen zijn, dat een overschot op de exploitatie het tijdelijk te kort aan liquide middelen' van dit jaar weer kan inlopen. De ruim 2p0 deelnemers aan het eerste internationale Humanistische congres te Amsterdam, hebben gistermiddag besloten tot oprichting van de „Internationale Hu manistische Unie". Als grondslag voor deze unie geldt de eerbied voor de mens als geestelijk en moreel wezen. Zij wijst de godsdiensten, gebaseerd op een openbaring, af, evenals ieder totalitair stelsel. In een aantal goedgekeurde resoluties schaart het congres zich onder meer achter het werk van de U.N.E.S.C.O., de verklaring over de rechten van de mens en achter de overeenkomst tegen uitroeiing van bevol kingsgroepen. Wat het wereldbevolkingsprobleem be treft, zal een beroep worden gedaan op de commissie voor de rechten van de mens om na te gaan op welke wijze de mensheid het beste voorlichting kan worden gegeven over de geboortebeperking. ADVERTENTIE De vierde Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft is gisteren in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft officieel geopend. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door-enkele leden van het corps diploma tique, museumdirecteuren en kunsthande laren uit het buitenland. De voorzitter van de stichting oude kunst- en antiekbeurs, de heer D. A. Hoogendijk, zeide in zijn wel komstwoord dat de kunsthandel zelf voor zijn deviezen zorgt. Hij waarschuwde tegen de plannen om de invoerrechten op kunst voorwerpen te verhogen van 15 tot 20 pet. Dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage, hield ver volgens een inleiding, waarin hij de kunst handel schetste als van zeer grote beteke nis voor het in stand houden en uitbreiden van het Nederlands kunstbezit. De loco burgemeester van Delft opende tenslotte de beurs, die aanmerkelijk meer deelnemers telt dan voorheen en ook kwalitatief op een hoger peil staat dan haar voorgangsters. Deskundigen schatten de waarde van hetgeen thans is tentoongesteld op bijna vijf millioen gulden. Er is met de toch niet geringe ruimte in het museum gewoekerd. Dat moest ook wel, want er zijn thans meer dan vijf en twintig deelnemers die er hun mooiste en belangrijkste stukken tonen. Wij hopen op deze expositie, die heden haar poorten voor het publiek opent en tot en met 17 September duurt, nog nader terug te komen. Evenals in Huizen heeft ook in Bussum een aantal personen zich losgemaakt van de Christelijk Gereformeerde Kerk en een Christelijk Gereformeerde Gemeente ge sticht. Deze telt thans 66 leden, die bereids een beroep uitbrachten op ds. G. Salomons, Christelijk Gereformeerd Predikant te Arnhem. Ook in het dorpje Nieuw-Leusen bij Zwolle hebben de afgescheiden lidmaten van de Christelijk Gereformeerde Kerk thans een eigen Christelijk Gereformeerde Gemeente gesticht. In Eindhoven wordt dit nog overwogen. Zowel Huizen, Bussum als Nieuw-Leusen hebben zich bij het inmiddels gevormde genootschap van Christelijk Gereformeerde Gemeenten in Nederland aangesloten. De Christelijk Gereformeerde Gemeente van Huizen heeft thans 70 leden. LIQUIDATIE VAN WOLTERSOM- ORGANISATIES Bij beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 25 September 1952 opgeheven de vak groep „Onderhandse en Kasgeldleningen", de vakgroep „Borg- en Garantie-instellin gen", de ondervakgroep „Borgtochtmaat schappijen", de ondervakgroep „Regionale Borgstellingsfondsen". Eveneens met in gang van 25 September wordt bij beschik king van de minister van Economische Zaken opgeheven de vakgroep „Groothan del in Tabak". De rechtbank te Amsterdam heeft de 25-jarige ex-lokettist van de Nederlandse Spoorwegen B. IC. uit Amsterdam over eenkomstig de eis veroordeeld tot één jaar, waarvan vier maanden voorwaarde lijk en met aftrek van de preventieve hechtenis. De ex-lokettist was ten laste gelegd, dat hij in de periode Januari tot en met 15 April van dit jaar 600 retourkaartje derde klasse AmsterdamDen Haag had wegge nomen en de opbrengst van de ruim 500 verkochte kaartjes, alsmede 40 gulden, die een hoofdconducteur aan hem had afge dragen, in eigen zak had gestoken. De schade van ruim 2000 gulden heeft de va der van de verdachte later betaald. Geref. kerken Beroepen bij de Chr. Ref. Church in Ca nada te Wyoming (Ontario): H. Numan te Hattum; te IJlst: A. Reen.cand. te Leeuwar den. Chr. Geref. kerken Beroepen te Haarlem-C.: W. Heerma te Groningen: bedankt voor Hilversum-Oost: P. op den Velde te Murmerwoude. Ned. Herv. kerk Beroepen te Sleeuwijk: H. Brons, cand. te Scherpenzeel; aangenomen naar Kollu- merzwaag: J. G. F. Ankersmit te Lathum. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Ferwerd-Hallum: C. de Haan, cand. te Utrecht die bedankte voor Middelstum, Rozenburg en voor Wie- ringermeer. Op Maandag 1 September zal de vol ledige abonné-koppeling tussen de tele foonnetten van het district Haarlem naar die in het district Deventer in dienst wor den gesteld. Via deze koppeling kunnen de aange slotenen in het district Haarlem dan alle geautomatiseerde netten in het district Deventer doorlopend rechtstreeks kiezen. Dit betekent echter niet dat men ook uit Deventer naar Haarlem automatisch kan kiezen. De heer C. Verschoor, referendaris, chef van de afdeling Installatiekeuring van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland, die van zijn pensioen gaat genie ten, heeft Dinsdagavond in een besloten bij eenkomst in tegenwoordigheid v.an de heer J. den Boesterd, directeur van het P.E.N., adjunct-directeuren van het bedrijf en vooraanstaande figuren van het electrotech- nische ambacht en representatieven van verschillende fabrikanten en grossiers af scheid genomen van de zogenaamde buiten wacht. Namens het huldigings-comité heeft de heer H. V. Zimmerman, directeur van de Handelmaatschappij „Electrocentrum" de verdiensten van de heer Verschoor in het juiste licht gesteld en bood vervolgens als huldeblijk een boekwerk met bladwijzer aan, die de verplichting inhoudt, dat de heer Verschoor straks bij de inrichting van zijn nieuwe woning de heer Verschoor gaat zich in Oosterbeek vestigen aan dit geschenk een waardevolle bijdrage zal hebben. Een album waarin een opdracht geschre ven stond, was callografisch op voortreffe lijke wijze verzorgd door mejuffrouw P. ten Have uit Amsterdam. Het bevatte tevens de namen van bijkans vierhonderd firma's en personen, die aan het huldeblijk hadden bijgedragen, alsmede het wapen van de provincie Noordholland en dat van de gemeente Bloemendaal. Mr. J. H. van Gelderen, secretaris van de hoofdvakgroep Electrotechnisch ambacht, sprak zijn grote waardering uit voor en de wijze waarop de heer Verschoor de juiste verstandhouding wist te scheppen tussen installateurs, grossiers en fabrikanten ener zijds en het Provinciaal Electriciteitsbedrijf anderzijds. De heer G. Visser uit Beverwijk sprak als lid van het huldigingscomité én als voorzitter van de vakgroep Kennemerland. Na een afscheidswoord aan de heer Ver schoor, richtte hij zich tot de opvolger van de scheidende referendaris, de heer L. C. Stemvers, met de toezegging dat ook hij op de royale medewerking van de Noord hollandse installateurs kon rekenen. De heer C. Verschoor, onder de indruk van al hetgeen hij die dag aan waardering en genegenheid had ondervonden, sprak zijn dank uit voor de spontane uiting van medeleven waaraan hij de meest prettige herinneringen hoopte te bewaren. Daarna bleven de bijna honderd geno digden nog geruime tijd gezellig bijeen en had men gelegenheid persoonlijk van de heer Verschoor afscheid te nemen. Verrekijker. Op de jaarlijkse national® radiotentoonstelling, die Dinsdag te Lon den werd geopend, is een televisie telefoon gedemonstreerd, die de gebrui kers in staat stelt elkaar te zien. Deze telefoon is in de eerste plaats bestemd voor zakenverkeer en gebruik in de industrie, maar men hoopt, dat zij spoe dig gebruikt zal worden op de trans atlantische lijn naar New York. Manoeuvres. Volgens de „Neue Zeitung", orgaan van de Amerikaanse Hoge Com missie in Duitsland, zullen begin Sep tember in Oost-Duitsland voor het eerst gecombineerde manoeuvres van Russi sche, Tsjechoslowaakse en Poolse troe pen, onder bevel van Russische officie ren, worden gehouden. Tevens zullen voor het eerst "grote eenheden van de tactische luchtmacht, jachtbommenwer pers met straalaandrijving omvattende, aan de manoeuvres deelnemen. Monnikenrepubliek. Het Moskouse blad „Patriarchy" heeft de Griekse regering beschuldigd van pogingen om de reli gieuze kolonie van het schiereiland Athos te „Helleniseren". Het Russische element in deze uit de middeleeuwen daterende kolonie was teruggelopen van 6000 in 1914 tot 400 a 500 in 1943, aldus het blad. Het eiste vrije toelating van Russische gelovigen tot de kolonie, die in 1926 door de Griekse regering als autonome republiek werd erkend. (De „monnikenrepubliek", waarover men hieronder, in de rubriek „Toch is het zo", meer bijzonderheden kan lezen, bestuurd door een raad van vier en een assemblée, waarin elk van de twintig kloosters op het schiereiland door een lid is vertegenwoordigd.) Verspilling. Frank Pace, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft verklaard, dat hij onmiddellijk een onderzoek zal instellen naar het geschil tussen luite nant-generaal Piek en een groep sena toren over vermeende verspilling en verduistering bij de aanleg van bases voor de luchtmacht in Noord-Afrika. Volgens een officieel verslag van de senaats-subcommissie voor de strijd krachten was genie-generaal Pick in gebreke gebleven door geen volledige, openhartige en begrijpelijke getuigenis af te leggen over deze projecten. Vol gens Piek kunnen de tekortkomingen, die een gevolg zijn van het snelle werk tempo, worden hersteld ten koste van ongeveer 1.160.640 dollar. Ergernis. Het voortduren van de kabinets crisis in Nederland is een belemmering voor internationale actie, zo wordt in een hoofdartikel van het Britse conser vatieve blad de „Daily Telegraph" ge zegd. „Permanente regelingen voor het hoge gezagsorgaan van het plan-Schu- man, practisch werk ter ontwikkeling ,van de Europese verdedigingsgemeen schap, herziening van het te Lissabon opgestelde program voor de NAVO dit zijn slechts enige kwesties, die de deelneming van een duurzame Neder landse regering vergen", aldus het blad, dat tot de slotsom komt: Indien de heer Staf niét spoedig slaagt, is er alle reden voor ergernis. Zinloos. De Oostenrijkse minister van Financiën, Kamitz, heeft te New York verklaard, dat de Oostenrijkse regering geenszins van plan is tot devaluatie van de Schilling over te gaan. Een dergelijke maatregel zou zinloos zijn, zo zeide hij. De minister, die op weg is naar Mexico, waar hij de jaarlijkse vergadering van de gouverneurs van het internationale monetaire fonds en de wereldbank zal bijwonen, verklaarde voorts te hopen, dat een al te ingrijpende vermindering van de Amerikaanse hulp aan Oosten rijk voorkomen zal kunnen worden. Lening. Israel zal binnenkort aan de Ver enigde Staten een langlopende lening van 90 millioen dollars vragen. Deze lening heeft Israel nodig voor de aflos sing van aan het einde van dit jaar vervallende leningen. Vonnis. Het Joegoslavische communistische partijblad „Borba" critiseert op de voor pagina de uitspraak van het hof van beroep van het Amerikaanse Hoge Commissariaat in Frankfort, volgens hetwelk een elfjarige Joegoslavische jongen niet naar zijn moeder terugge zonden zal worden, doch bij zijn Duitse pleegouders zal blijven. Het hof had de uitspraak van een lager gerechtsorgaan bevestigd. Het blad noemt de uitspraak er een van „zielloze bureaucraten" en critiseert ook de twee rechters, omdat zij in de uitspraak gezegd hadden, dat een vergelijking van West-Duitsland met zijn ondernemersvrijheid en het communistische Joegoslavië, als plaats voor de opvoeding, ongunstig voor Joe goslavië uitviel. Een van de drie rech ters stemde tegen het vonnis. Hij liet zich in scherpe bewoordingen over het vonnis uit en trok een vergelijking met nazi-methoden. 27. Terwijl Panda en Jolliepop pogingen in het werk stelden, om als matrozen op een schip aan te monsteren, waren zij zich er nog altijd niet van bewüst, dat zij ach tervolgd werdenmaar wij weten, dat de verstandige heer Teutbei nog altijd op het pad was om zich opnieuw meester te maken van de kaart die van zijn wand was ge scheurd. De schrandere baas was, na zijn belevenissen in het park, al spoedig weer op het juiste spoor. ,£>ie bandieten hebben mijn kaart", aldus redeneerde hij, „en het is een kaart van een eiland. Waar gaan ze dus heen? Naar de haven natuurlijk!" Zo als ons bekend is was dit volkomen juist. Jolliepop was nog steeds bezig om uit te leggen, dat Panda en hij flinke en bevaren zeelieden waren; doch de kapitein van de bark Drijfijs gevoelde er niet de minste lust toe om hen aan te monsteren. „Ach wat!", riep hij uit. „Ik durf wedden dat jullie nog niet eens het verschil weten tus sen een mars en een ra!" „Maar dat kan toch in het geheel niet moeilijk zijn, mijn heer de kapitein!", riep Jolliepop uit. „Wel- is-waar ben ik geen ra-kenner, maar een mars begrijp ik volkomenen in walsen ben ik zelfs een specialistDe kapitein begon juist te briesen, en het is niet te voorspellen welke vreselijke woorden hij in zijn toorn geuit zou hebben wanneer er nu niet onverwacht een geheel andere ver schijning op het toneel was gekomen. „Ach wat énig!", riep deze uit. „Eindelijk eens een paar nette matroosjes die van muziek houden! Herbert - ik sta er op dat die aangenomen worden!" Deze dame was zonder twijfel de echtgenote van de gezag voerder; en deze (Herbert genaamd) had verder niets in het midden te brengen. ONGEVEER 130 kilometer van de Griek se havenstad Saloniki bevinden zich drie schiereilanden, die als evenzovele uit gestoken vingers in zee steken. Op het meest Oostelijke schiereiland bevindt zich de staat Athos, die een lengte heeft van ongeveer 150 km., en bijna 10 km. breed is. De staat bevindt zich op Grieks territorium,maar is door de Grieken erkend als een on afhankelijke monniken-repu bliek en een ieder houdt daar rekening mee. De grens tussen de Griekse staat en Athos wordt dan ook voortdurend door politie bewaakt. Het land telt ongeveer 4000 inwoners. In de hoofdstad Karyes zou men zich wa nen als in ieder ander stadje van Grieken land. Bepakte lastdieren worden door de nauwe straatjes gedreven, er zijn winkel tjes, herbergen, een kleine bank en een postkantoor, waar baardige mannen met lange haren hun bezigheden verrichten. Maar in één opzicht verschilt dit land toch wel sterk van het eigenlijke Griekenland. Want sinds 1000 jaar heeft geen vrouw ooit een voet in Athos mogen zetten. Niet alleen mensen van het vrouwelijk geslacht worden hier geweerd, maar ook koeien, ezelinnen, ooien en elk ander vrouwelijk dier worden bij de grens geweerd. Over vo gels en insecten hebben de douanen echter geen zeggenschap, zodat deze vrijelijk kun nen overvliegen. Athos is n.l. een monniken-staat. Het land telt een twintigtal kloosterswaarvan verscheidene tussen de jaren 900 en 1000 werden gesticht. Alle werkzaamheden in het land worden door monniken verricht en de voorschriften en leefregels zijn dien overeenkomstig opgesteld. Het knippen der haren is verboden; de vlechten worden in een knoedel achter in de nek vastgespeld. Zang en dans behoren tot de verboden zaken, evenals sport en spelen. Er bestaat een wet tegen vechten, welk verbod waarschijnlijk nog dateert uit de tijd toen de verschillende kloosters onderling nog al eens overhoop lagen en de monni ken elkaar bij nacht en ontij letterlijk en figuurlijk in de haren vlogen. In ieder geval is het een wijs besluit dat hieraan paal en perk werd gesteld. Of dat zelfde kan worden gezegd van het baden, dat eveneens als ontoelaatbaar wordt be schouwd, menen wij te mogen betwijfelen. Voor hen, die zich zorgen maken over het feit, dat deze monnikenstaat door het ontbreken van een geboortecijfer gedoemd zou zijn uit te sterven, zij hier nog ver meld, dat uit de Grieks-orthodoxe geloofs wereld voortdurend nieuwe aanwas van kloosterlingen plaats vindt. Voor dames blijft Athos echter verboden terrein; óók als zij niet wuft zijn. Nu we het toch over wuft hebben, wist u dat er een boom bestaat die kant levert? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2