Mr. Phaff: „Ik laat een stuk van mijn hart in Delft achter" 2e monteur gevraagd Brieven aan de - redactie HONDEN GROOT VRIJ HUIS ANALYST(E) Amsterdamse Beurs Zandvoort Bennebroek Bloemendaal WOONHUIS Geef je vrouw een trap! Rijwielzaak en stalling FLINKE WERKSTER meisjes gevraagd STENO-TYPISTE-SECRETARESSE prima verkoopster NETTE MEISJES WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlems nieuwe gemeentesecretaris Met grote verwachtingen naar Haarlem Grondwetsherziening in Egypte gaat buiten parlement om Rhee's kabinet beschuldigd van ernstige corruptie „Langkoeas" ontweek drijvende mijn Goed afgelopen N. Beumer overleden Romeinse waterweg Drie huizen in Gemert afgebrand, 14 daklozen Amerikaanse militaire Kapel in Concertgebouw SCHEEPVAART KEUKENTAFELS v.a. 9.95 HUREN, BOUWEN OF KOPEN Is UW ADRES VOOR BEDRIJFSKLEDING Eraren kinderjuffrouw gevr. gepension. administrateur TECHNISCH BEDRIJFSLEIDER CHOCOLATERIE PIANO gevraagd Geriefelijk pension gezocht ENIGE NETTE MEISJES Bekwame en aankomende Bekwame machinestiksters Halfwas machinestiksters Handwerksters Leerlingen De Haarlemse gemeenteraad heeft heden benoemd tot gemeentesecretaris, in op volging van mr. Th. A. Wesstra, mr. H. E. Phaff, tot nu toe gemeentesecretaris van Delft. Mr. H. E. Phaff werd in 1914 te Arnhem geboren, bezocht in Den Haag de Lagere School en het Nederlands Lyceum en studeerde in Leiden rechten. Na beëin diging van zijn studie was hij korte tijd werkzaam in de advocatuur. Van 1940 tot 1942 was hij verbonden aan het Deviezeninstituut in Den Haag (een Rijksinstelling ressorterende onder het departement van Financiën). In 1942 vertrok hij naar Almelo, waar hij tot 1946 commies-redacteur der gemeente secretarie was. In laatstgenoemd jaar werd de heer Phaff benoemd tot refe rendaris en waarnemend chef van de vierde afdeling der Provinciale Griffie van Noordholland in Haarlem, vanwaar hij 16 Augustus 1949 naar Delft vertrok, om zijn nieuwe functie van gemeente secretaris te aanvaarden. In het strijklicht van de zomerse middagzon liggen de bekoorlijke grachten van Delft onder het twinkelend spel van goud en zwart als levende herinneringen aan een rijk en groots verleden. De wijde markt, waar de ranke gothische toren van de Nieuwe Kerk domineert, en de barok van het stadhuis voor een tegenwicht zorgt, omvat het moderne leven van dit karakteristieke Zuidhollandse stadje als in een antieke lijst en het is juist deze markante tegenstelling van oud en nieuw, die de gemeentesecretaris heeft gevangen in een greep, waaruit hij zich met geweld heeft moeten losmaken. In de drie jaren dat mr. Phaff deze functie in Delft vervulde, heeft Delft hèm vervuld. Het heeft zijn uitgesproken liefde voor de waarden van het verleden met volle maat beantwoord en tegelijk zijn werk zaamheden op het terrein van het moderne leven ondergaan. Want Delft is oud en mooi, maar het heeft ook zijn grote waarde als modern industrie-oord en agrarische factor. Deze drie elementen historie, industrie, tuinbouw moeten volledigheidshalve worden aangevuld met het moderne bestaansmiddel „vreem delingenverkeer", om een compleet beeld van Delft te krijgen. En ofschoon de heer Phaff dit alles node verliest, richt hij vol verwachtingen zijn oog op Haarlem, omdat deze stad juist wat dat beeld betreft aan zijn voorkeuren beant woordt. Want ook Haarlem is historisch een waardevol kleinood, het is met zijn Haarlemmermeer en bloembollenstreek een agrarisch steunpunt en het heeft een levendige, betekenisvolle industrie. Dat vooral de ligging van Haarlem in de nabijheid van zee en hoofdstad een extra-betekenis aan zijn vreemdelingenverkeer geeft, maakt het belang van de Spaarnestad nog groter voor ieder, die haar als zijn nieuwe woonplaats uitkiest. Mr. Phaff komt dan ook naar Haarlem in de overtuiging, dat het hem veel zal geven (en te doen zal geven) in vergoeding voor wat hij in Delft moet achterlaten Toen wij de nieuwe Haarlemse secretaris opzochten in zijn werkkamer van het Delftse stadhuis, bleek deze op een enigszins langdurige visite gerekend te hebben. Aangezien zulks bij mensen met een dergelijke drukke werkkring verwonderlijk mag heten, konden wij niet nalaten de conversatie met een opmerking dienaangaande te beginnen een opmerking overigens die onze er kentelijkheid uitdrukte. De heer Phaff bleek het echter alleszins logisch te vinden, dat ook een gemeente-secretaris tijd moet hebben met mensen te praten. „Met mensen praten is het belangrijkste van een openbare functie," zeide de heer Phaff. „Het is mijn overtuiging dat per soonlijk contact voor een functionaris als ik onmisbaar is. Ik doe een groot deel van mijn bureauwerk 's avonds, om overdag ruime gelegenheid te hebben mensen te ontvangen en met hen te praten over de dingen, die hun en mij aangaan." Gevraagd naar zijn ervaringen in Delft, zeide de heer Phaff: „Ik laat een deel van mijn hart in Delft achter. Het heeft mij geboeid en ik ga er node vandaan." Dit onderwerp bleek stof voor een langdurige conversatie te geven. De velerlei functies die de heer Phaff in het openbare leven van Delft heeft vervuld, blijken hem vast- gesmeed te hebben aan de bijzondere ka rakteristiek van deze stad, een karakte ristiek waarover hij moeilijk uitgepraat raakte. Behalve gemeente-secretaris is de heer Phaff in Delft voorzitter van de openbare leeszaal, voorzitter der Nuts- spaarbank, bestuurslid van de plaatselijke cultuurhistorische vereniging „Delfia Ba- tavorum", en bovendien is hij nog be stuurslid van de provinciale cultuurhisto rische vereniging, waarvan de Haarlemse burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers des tijds oprichter en thans nog erevoorzitter is. Tevens heeft mr. Phaff enige jaren de functie van directeur van het museum Prinsenhof waargenomen, welk museum thans een internationale vermaardheid geniet. „Ofschoon ik dus met leedwezen afscheid ga nemen van Delft," aldus de heer Phaff, „wil dat niet zeggen dat ik met loden schoenen naar Haarlem ga. Ik heb grote verwachtingen van de Spaarnestad, waar ik al enige jaren vertoefd heb in mijn func tie aan de Provinciale Griffie. Ik zie een grote overeenkomst in de beide steden Haarlem en Delft, wat betreft mijn per soonlijke voorliefdes. De cultuurhistori sche betekenis van Delft en die van Haar lem lopen parallel, in de Spaarnestad hoop ik bovendien nog deze betekenis al speu rend te kunnen ontdekken, waar ik haar in Delft gepresenteerd kreeg, geconcentreerd als zij hier is in de samenvatting van de stadskern. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 91% 90% A.K.U 146 146% Unilever 174 173 Philips Gloeil 153 152% Kon. Petroleum 322 322 A'dam Rubber 77% 78% Holl. Amer. Lijn 142% 143% N. Scheepv. Unie 118 118 H.V.A 92% 92% Deli Mij 69% 69 Amsterd. Bank 152% 153 Ned. Handel Mij 143 143 Rotterd, Bank 153% 154 Twentse Bank 154 Anaconda Copper 44 44% Bethlehem Steel 50'/.. 50% Republic Steel 40% 40% Shell Union 73 T/„ 73% 22% 22% U. S. Steel 39% 39% De positie van het Haarlemse „gemene best" met Bloemendaal, Heemstede en an dere omringende wooncentra opent voor mij bovendien een ander aspect van be langstelling en werkzaamheid, waarbij ik in de eerste plaats denk aan de samenwer king tussen gemeenten, die ik van harte hoop te bevorderen. Een ander facet op het stuk „samenwerking" hoop ik in Haar lem bij mijn contact met de pers te ont moeten. Ik heb eertijds geaarzeld bij mijn beroepskeuze en een moment aan de jour nalistiek gedacht. Welnu, ik ben „pers- minded" gebleven en ben van mening dat mijn functie van gemeentesecretaris in Haarlem gekenmerkt moet en zal worden door grote openhartigheid en mededeel zaamheid opdat het publiek op de juiste en breedste wijze zal worden voorgelicht." Rondgang door Delft Het bericht van zijn benoeming kreeg de heer Phaff vandaag, terwijl hij in zijn werkkamer over het wel en wee van Delft gebogen zat, dat in de vorm van paperassen dagelijks op zijn tafel neerstrijkt. Het was een moment waarop het afscheid defini tieve vorm kreeg. Hoezeer de heer Phaff verknocht is aan alles wat Delft in zijn stenen historie bewaart, bleek ons, toen hij ons meenam langs de monumenten die de oude cultuur van Holland aan iedere vreemdeling vertellen. De Nieuwe Kerk, de ronde bruggen, het Gemeenlandshuis, de Voldersgracht, het Prinsenhof, de musea, de vishal, de patriciërshuizen, de Oude Kerk, het Begijnhof, en daartussen de grachten met de gelende bomen, de ver weerde muren, oprijzend uit het stille water; inderdaad zal Haarlem zijn nieuwe secretaris de historische schoonheid van zijn eigen bewaard gebleven monumenten niet zo geëtaleerd, zo samengevat kunnen presenteren. Hij zal er hier naar moeten zoeken maar wellicht zal hij in een andere vorm daardoor de voldoening kun nen smaken die een oprechte bewonderaar van stedenschoon ondervindt, wanneer hij zich met de voortschrijdende jaren steeds meer verbonden voelt in de gemeenschap der stad, waar hij zijn werkkring heeft ge vonden. (Reuter). Premier Maher heeft ver klaard, dat hij voorstander is van het her stel van het parlementaire leven, doch dan „onder betere omstandigheden dan tevo ren". Hij hoopte, dat vóór Februari ver kiezingen kunnen worden gehouden. De kwestie van de grondwetsherziening kan pas aan de orde komen, nadat de economi sche problemen van het land zijn opgelost. Hij verklaarde overigens dat de grond wet geen belangrijke wijzigingen zal on dergaan. De kieswet daarentegen zal gron dig worden herzien en er zal rekening ge houden worden met de evolutie van de politieke toestand. De premier ontkende, dat de nationale vergadering moet worden bijeengeroepen om het nieuwe ontwerp voor de grondwet goed te keuren. De procedure die de rege ring voornemens is te volgen, kan als volgt worden samengevat: een voor deze gele genheid ingestelde commissie zal de amen dementen uitwerken, die aan de grondwet moeten worden aangebracht en over de aldus opgestelde tekst zal een referendum worden gehouden. Generaal Naguib heeft de ter dood ver oordeelde Moestafa Chamis ontvangen. Chamis zou om gratie verzocht hebben. Zo als bekend, werd Chamis ter dood veroor deeld in verband met de ongeregeldheden in de textielfabriek van Kafr el Dawar. POESAN (AFP). De Zuid-Koreaanse volksvertegenwoordiging heeft de regering van president Rhee ervan beschuldigd zich onrechtmatig gelden tot een bedrag van ongeveer vier millioen dollar toegeëigend te hebben en gedreigd met een motie van wantrouwen. Volgens de beschuldiging hebben veertien handelaren, die bij Rhee in de gunst stonden, tegen officiële koers dollars kunnen kopen die aan de staat toe behoorden, en deze dollars vervolgens tegen zwarte prijs kunnen verkopen. De door de volksvertegenwoordiging benoem de commissie van onderzoek meent, dat zekere gelden, die bij de recente politieke crisis en de verkiezingscampagne ten gun ste van Rhee werden aangewend, van deze handelaren verkregen zijn. Toen gezagvoerder P. W. de Haan van de „Langkoeas" gisteravond in de vaarroute langs de kust naar Rotterdam voer, ont dekte hij ter hoogte van het lichtschip Goeree op nog geen honderd meter afstand een drijvende mijn. Ogenblikkelijk liet hij het roer omgooien, waardoor het Lloyd- schip nog net het gevaarlijke projectiel kon ontwijken. Het Nederlandse radiostation heeft een waarschuwing uitgezonden voor alle in de omgeving varende schepen en de mijn- opruimingsdienst op de hoogte gesteld. Deze zal onmiddellijk trachten de mijn tot zinken te brengen of op andere wijze on schadelijk te maken. Een kleine bestelwagen van een Zand- voortse banketbakker botste op de kruising ZandvoortselaanKostverlorenstraat tegen een uit de richting Haarlem naderende personenauto, doordat de bestuurder deze geen voorrang verleende. De personenwa gen sloeg om en liep, evenals de bestel auto, vrij aanzienlijke schade op. In de ouderdom van 74 jaar is onverwacht overleden de heer N. Beumer, oprichter en gedurende enige jaren secretaris van de af deling Bennebroek van de Koninklijke Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. De heer Beumer is vele jaren als bloem bollenkweker en handelaar werkzaam ge weest. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: H. Körber, 52 j., v.; N. Beu mer, 74 j., m.; G. v. Dongen, 71 j. Nu mr. De Raaf zo vriendelijk was in dit blad van 16 Aug. 1.1. de aandacht te vesti gen op mijn hypothese, dat de Romeinen via een waterweg achter de duinen naar het N. voeren en niet langs de Gelderse IJsel of de Utrechtse Vecht, maak ik van deze gelegenheid gebruik afstand te nemen van een andere hypothese, die hij in het geding brengt. Hij meent namelijk, dat de Rijn in de Romeinse tijd n i e t bij Katwijk in zee gestroomd kan hebben. Dit is echter in flagrante tegenspraak met de zg. Peutin- gerkaart, een copie van een oude Romeinse kaart, die wèl aangeeft dat de Rijn daar in zee mondt. Bovendien bouwden daar de Romeinen bij Valkenburg (bij Leiden) het zwaar versterkte Praetorium Agrippinae en ze hielden deze plaats zo goed vast, dat prof. Van Giffen, de Groningse archaeo- loog, daar zeven opeenvolgende vestingen opgroef. Deze argumenten zijn wel vol doende als bewijs, dat hier een uiterst be langrijk strategisch punt lag. Daar noch de IJsel, noch de Vecht ver sterkt waren door een fortenlinie en het onaannemelijk is, dat de Romeinen derge lijke invalspoorten voor vijandelijke Ger manen niet beschermen zouden, moet de vaarweg naar het N. gezocht worden in het Westen. Hun schepen voeren dus m.i. de Rijn af tot in de buurt van Leiden en gin gen dan Noordwaarts via een waterweg achter de duinen. De Drususgrachten moe ten hier ook gezocht worden en daar hier vele meren lagen en vele geulen en kreken, zullen de genie-officieren van Drusus deze uitgediept of rechtgetrokken hebben. Deze waterweg moet bij Vlieland in de Noordzee gemond hebben en het Castellum Flevum, waarvan uitdrukkelijk vermeld wordt, dat het aan de Oceaan lag, moet dan ook aan de ingang van deze invalspoort gelegen hebben. Immers daar stroomde het Vlie in zee. In dit verband is de Assumburg van groot belang. Deze beschermde namelijk de Assendelft, waarvan de oudste naam luidt: Ascmannidelf, d.w.z. de schippers- gracht. Want ascmanni betekent: de essen- houtmannen, d.i. de bootslieden, die zo ge noemd werden naar hun essenhouten roei riemen of naar het hout waarvan hun boten gemaakt waren. Deze naam Ascman nidelf moet zeer oud zijn, want de Romein se schrijver Tacitus meldt ons het bestaan van een vóór-Romeinse stad aan de Rijn in Duitsland, die hij Asciburgium noemt, d.w.z. de Essenburg, de Ascmanniburg. De Duitse onderzoekers hebben inderdaad bij Meurs aan de Riin een haven gevonden van vrij grote afmetingen. We moeten ons dus de Germanen niet al te primitief voorstel len. Welnu, Assumburg betekent ook Es senburg, d.i. de Ascmanniburg. Hij ligt juist op de uiterste grens van het zand en zo dicht mogelijk bij de Ascmannidelf, blijk baar om de scheepvaart daar te bescher men. Deze gracht is blijkbaar gegraven zo dicht mogelijk bij de versterking als ver binding van het IJ met de Noordelijke wateren en meren en loopt ten Oosten van het dorp. Wanneer dus de archaeologen daar gaan graven, is het niet onmogelijk, of liever zeer waarschijnlijk, dat ze als oudste laag een Germaanse versterking zullen vinden, daar bovenop een Romeins castellum en daarop is dan later het kasteel gebouwd. Al zullen de fundamenten van het kasteel veel bedekken, op de binnen plaats en er omheen zullen toch wel de nodige sporen nog te vinden zijn. Het Vechtprobleem laat ik hier rusten, omdat het te veel plaatsruimte zou vergen. E. SMEDES Het omvallen van een petroleumvergas- ser is er vermoedelijk de oorzaak van ge weest, dat hedenmorgen te Gemert drie woningen zijn afgebrand. Het vuur dat in een keuken was ontstaan breidde zich snel uit en in een ogenblik stond het met stro gedekte huis in lichterlaaie. De vrijwillige brandweer, die onmiddellijk met groot ma terieel was uitgerukt, stond voor een hope loze taak. Aangewakkerd door de sterke wind sloeg het vuur in een minimum van tijd over naar een woning ernaast en ook de daarachter gelegen twee woningen wer den door het vuur aangetast. Al deze wo ningen waren met stro gedekt. Drie wonin gen brandden tot de grond toe af, en één kon gedeeltelijk worden behouden. Door de buren kon het meubilair van alle wo ningen gedeeltelijk in veiligheid worden gebracht. Vier gezinnen, tezamen 14 perso nen, werden door deze brand in nauwelijks twee uren tijd dakloos. Het gemeentebestuur van Gemert nam onmiddellijk maatregelen om de getroffen gezinnen onder te brengen. De grote schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De brandweer bleef nog geruime tijd met de nablussing bezig. Koper was gisteravond veruit het over heersende element op het podium van het Amsterdamse Concertgebouw, waar een 123 man tellende Amerikaanse militaire kapel blijk gaf van een verbluffende veel zijdigheid. In hoog tempo gaven de Ameri kanen, geleid door majoor Chester Whiting, twee uur lang in bonte mengeling klassieke muziek, militaire marsen, Zuid-Amerikaan se klanken en „top hits" ten beste, waarbij drie solisten voor het voetlicht traden, een uit de band gerecruteerd koor en een zo genaamde Drum Novelty Group, bestaande uit zes leden van de slagwerk-sectie, die stuk voor stuk ware meesters op hun in strument bleken te zijn en met hun trom melstokken frappante staaltjes van behen digheid lieten zien. Dit alles werd de geheel gevulde zaal, die nauwelijks tijd kreeg op adem te komen voorgezet. Burgemeester d'Ailly leidde de gasten bij het publiek in en dankte hen voor hun komst. Kapelmeester Whiting zeide aan het eind van het concert, dat de kapel nog nimmer voor een dergelijk groot audi torium heeft gespeeld, en nog nimmer een dergelijk succes heeft behaald als in Am sterdam. CONCERT VAN „SURSUM" OP WILDHOEF GAAT NIET DOOR Het concert, dat de Christelijke muziek vereniging „Sursum" morgenavond zou ge ven op „Wildhoef" gaat niet door in ver band met een sterfgeval in dit tehuis voor ouden van dagen. Arendsdijk, 25 te Curagao. Alwaki, 2ó v. Rio de Janeiro te Victoria verw. Averdijk, pass. 2S Miami. Aardijk, 24 v. Lake Charies te Tampa. Agamemnon, 26 v. Maracaibo n. San Lorenzo. Aietta, 25 50 m. ZW. Singapore eil. Altair, 25 230 m. Z.ZW. Cp. St. Marta Grande. Amsteidiep, 25 330 m. Z. Cp. Sable. AöDeaijk, 26 400 m. W. Bishop rock n. Antw. Alftena, 26 v. Hamburg te Antwerpen. Amstelveen, 25 780 m. N. Honolulu n. Tarakan. Amstelpark, 25 400 m. ZO. Cp. Race. Arkeldijk, 25 440 m. N.NW. Flores. Alchiba, 26 van Bahia n. Santos. Alderamin, 27 te Aden. Algenib, pass. 25 St. Vincent. Amstelstad, 26 van Narvik naar Mobile. Amstelvaart, 27 te Port Said. Anidijk, 26 v. Havana n. Tampico. Axeldijk, 26 v. Halifax n. Boston. Aalsdijk, 28 van New York naar Baltimore. Alöireo, 27 v. Buenos. Aires te Rotterdam. Alpherat, 26 van Rotterdam n. New Orleans. Axeldijk, 27 v. Halifax te Boston. A Ik add, 27 van Genua naar Port Said. Argos, 27 van Tunis naar Piraeus. Almkerk, 27 v. Port Swettenham n. Penang. Annemkerk, 27 van Aden naar Cochin. Bali, 25 v. Makassar n. Semarang. Bantam, 25 v. Sungeigerong n. Makassar. Blitar, pass. 25 Gibraltar n. Antwerpen. Blij den dijk, pass. 25 Scilly's. Borneo, pass. 25 Finiisterre. Bonaire, 26 Barbados verwacht. Breda, 26 v. Cerro Azul te Callao. Billiton, 26 te Honolulu. Bennekom, 25 100 m. ZW. Lands End. Britsum, 25 510 m. N. Flores. Boissevain, 27 v. Nagoya te Osaka. Bosohfonitein, 26 v. Port Said n. Genua. Biduk, 26 5 u. van Port Said. Boskoop, 26 v. Pto Cabello te Curagao. Barendrecht, 4 Sept. v. Mena el Ahmad! te Stanlow verwacht. Celebes, 25 v. Tj. Prfok n. Belawan. Congostroom, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Caltex Nederland, 26 v. Sidon naar Rotterdam Caltex Bengkalis, 21 van Algiers. Cistula, 25 470 m. NW. Geraldton. Clavelia, 25 80 m. NO. Derna. Camphuys, 26 v. Singapore te Tj. Priok. Ceram, 27 v. Palembang te Tj. Priok verw. Ceronla, 25 710 m. O.ZO. Fernando Noronha. Chama, 26 v. Miii te Singapore verwacht. Cleodora, 26 v. Bombay n. Bahrein. Caltex Leiden, 27 van Sidon te Rotterdam. Cottica, 26 v. Georgetown te Amsterdam- Dongedijk, 25 te Portland Oreg. Diemerdljk, 25 270 m. NO. Mona edl. Douro, 25 van Cadiz naar Amsterdam. Drente, 25 v. Semarang te Singapore. Delft, 27 van Bremen te Hamburg. Duivendrecht, 27 v. Londen te Rotterdam verw. Eendracht, 25 v. Gibraltar. Esso Den Haag, pass. 26 Mona eil. Esso Amsterdam, pass. 25 Key West Eemdijk, 25 v. Corpus Christi te Houston. Etrema, 25 440 m. ZW. Fayal. Edam, 26 v. New York te R'dam. Esso Rotterdam, 26 v. Aruba te Rotterdam. Eimina, verm. 27 v. Douala n. Monrovia. Friesland (SSM), 25 van Huelva naar Rotterdam Friesland (KRL), 26 290 m. W.t.N. Mindcoy. Fairsea, pass. 26 Kp. Bougaroni. Gouwe, 25 v. Portgentil n. Monrovia. Groote Beer, 25 670 m. NO.tO. Cp. Race. Gadila, 26 v. Port Said. Gordias, 25 v. Malta te Piraeus. Ganymedes, 26 v. Trinidad te Paramaribo. Garoet, 25 200 m. NO. Balikpapan. Graveland, 25 220 rn. N.NO. Finisterre. Gooiland, 26 v. Rio de Janeiro te Victoria. Gaasterland, 27 v. Rio Grande te Pto Alegre verwacht. Hecuba, 25 220 m. O. Bermuda. Hydra, 25 180 m. NW. Aruba. Hera, 27 van Antwerpen te Rotterdam. Hestia, 26 v. Manta n. Buenaventura. Helder, 27 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Heelsum, verm. 27v. Antw. n. Bremen. Helena, 26 v. Curagao te La Gualra. Ittersum, 27 te New Orleans verw. Ilos, 23 v. Fort Liberte te New York. Ino, 23 te Cristobal. Java, pass. 26 Sabang n. Colombo. Jupiter, 26 v. Iskenderun naar Mersin. Jagersfontein, 27 v. Southampton n. Antw. Kalabahi, 25 v. Manokwari te Sorong. Karsik, 25 v. Palembang naar Tjllatjap. Kasimbar vertr. 26 v. Padang n. Benkuien. Klipfontein, 27 v. East London te Durban. Kota Inten, 26 v. Marseille te Livorno. Lisela, 25 v. Pladju n. Port Dickson. Lutterkerk, pass. 25 Ouessant n. Marseille. Leerdam, 25 v. New York n. Boston. Limburg, 25 Banke gepass. 26 Tj. Priok. Lombok, 26 620 m. N-t.O. Cure eil. Larenberg. 25 70 m. Z. K. St. Vincent. Lekkerkerk, 25 nog te Bahrein. Lissekerk, 25 nog te Basrah. Laagkerk, 26 v. Karachi naar Londen. Lindekerk, 26 v. Khorramshar te Basrah. Langkoeas, 26 v. Indonesië te Rotterdam. Limburg, 26 v. R'dam te Tj. Priok. Leuvekerk, 27 van Port Said naar Genua. Linge, 26 van Lissabon naar Huelva. Loenerkerk. 26 te Bombay. Manoeran. 25 v. Makassar n. Donggala. Murena, 26 v. Montreal te Curagao. Marisa, 27 v. Tj. Uban te Lytfleton verw. Mirza, 24 v. Brisbane te Cairns. Macuba, 25 80 m. N. Cayenne. Mitra, pass. 25 ten Z. Kreta. Maasland, pass. 25 Lissabon. Mataram, 25 170 m. NW. Flores. Merwede, 25 Mobile verwacht. Muiderkerk, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Maashaven, pass. 26 Monrovia. Meliskerk, 26 v. Calcutta n. R'dam. Modjokerto, 26 v. Marseille n. Londen. Mataram, pass. 26 6 u. Azoren n. Gibraltar. Maaskerk, 27 van Hamburg te Amsterdam. Markelo, 26 v. Port Talbot te Las Palmas. Noordam, 25 v. R'dam te New York. Notos, 22 v. Cp. Haitien ru Ciudad Trujillo. Nieuw Amsterdam, 25 560 m. W. Scilly's. Noordwijk, 26 v. Sas v. Gent te Huelva en verm. 30 v. Huelva n. Sluiskil. Oranjefontein, 26 v. Antw. te Amsterdam. Oberon, 26 v. Ciudad Trujillo te Pto Plana verw. Orestes, 25 260 m. N. Long ell. Ovula, pass. 25 Str. Bob el Mandeb. Overijsel, 27 v. BandarShapur n. Basrah. Oranje, vertr. 27 van Amsterdam n. Tj. Priok. Parkhaven, 23 te Santos. Prins Alexander, 27 v. R'dam te Montreal vtrw. Prins Wlllem IV, 26 Milwaukee verwacht. Poelau Laut, 26 v. Suez naar Aden. Prins Maurits, 26 335 m. W. Valentia. Prins Willem II, 26 170 m. O. Bahamas. Prins Willem V, 25 370 m. W.t.N. Cp. Clear. Prins Fred. Willem, 25 200 m. W. Anti Costi ell. Prins Joh. W. Frlso, 25 200 m. W. Fastnet. Polyphemus, 24 v. Belawan te Port Swettenham Prins Willem v. Oranje, pass. 26 Father Point 28 Montreal verwacht. Rossum, pass. 25 Ouessant. Rottt, 25 v. Singapore n. Pangkalpinang. Radia, 26 v. Baltimore te Galveston verw. Rijndam, 29 3 u. te Southampton verwacht. Ridderkerk, 26 v. Bremen te Antwerpen. Rodas, 26 v. Trinidad te Kingston verwacht. Ruys, 25 900 m. NW. Tristan da Cunha. Rijnkerk. 25 220 m. Z.ZW. Cp. Palmas. Rondo, 27 Suez verwacht. Roepat, 27 v. Java te Amsterdam. Rotula27 v. R'dam te New Orleans verwacht. Salatiga, 26 te Manilla. Stad Schiedam, 25 v. Lulea n. Middlesboro. Slbajak, 26 ten anker Suez. Stad Leiden, verm. 28 v. R'dam m Golf van Mexico. Stad Maassluis, pass. 26 Stavanger. Samarinda, 26 190 m. NW. Wake n. Manilla. Saidja, 25 ten anker Singapore. Slamat, 25 140 m. W. Key West. Stad Breda, 25 420 m. W. Lands End. Stad Maastricht, pass. 25 ten W. Gotland. Stad Vlaardingen, 25 880 m. O.NO. Cp. Race. Schiedijk, 25 430 m. Z.ZW. Cp. Race. Soestdijk, 25 Algiers gepass. Straat Malakka, pass. 25 ten NO. Singapore eil. Sunetta, 25 160 m. N-.O. Pitcairn eil. Singkep, 26 v. Singapore n. Tj. Priok. Stad Alkmaar, 27 v. Newport Mon. te Narvik verwacht. Stad Haarlem, 27 v. R'dam te Lulea. Sarpedon, 27 bij Azoren verwacht. Sohie, 26 v. Essequibo n. Amsterdam. Somersetshire, 26 v. Tj. Priok te Amsterdam. Straat Makassar, 25 te Singapore. SalOand, 26 te Rio Grande. Stad Dordrecht, 27 v. Rotterdam n. Ceuta. Scherpendreoht, 26 van Belem te Curagao. Tabinta, 26 v. Singapore te Rangoon. Tero, 26 v. New Orleans te Port Arthur verw. Tarakan, 25 v. Amsterdam n. Indonesië. Titus, 25 v. Istanboel te Burgas. Taria, 26 1 05 m. NO..O. Derna. Tasman, 25 340 m. NO. Seychellen. Telamon, 26 v. Pto Cabello te Philadelphia verwacht. Tibia, 25 300 m. O. Zanzibar. Trajanus, 25 v. Paramaribo n. Curagao. Tankhaven III, 25 v. Saigon n. Sungeigerong. Ternate, pass. 25 Burlings. Tiba, 25 130 m. NW. Fort Aleza. Tjikampek, 25 v. Balikpapan n. Bintang. Tjiluwah, 25 v. Semarang n. Soerabaja. Tawali, 26 v. New York naar Java. Tomini, 26 v. Kopenhagen naar Oslo. Tomori, 27 te Massawa. Tjisadane, 23 te Yokohama. Ternate, pass. 26 18 u. Gibraltar. Unie, 22 van New Orleans n. Blue Fields. Utrecht, 25 21 u. v. Honolulu n. Philippijnen. Van Heutsz, 22 van Hongkong n. Singapore. Veendam, 25 140 m. Z. Cp. Race. Waterman, 25 160 m. O.NO. Madeira. Waikelo, 25 v. Makassar n. Buton. Waiwerang, 25 v. Buieleng n. Singapore. Willemstad, 26 v. Pylmouth te Antwerpen. Winsum, 29 Dakar verwacht. Wieldrecht, 27 v. Napier op Palembang rivier verwacht. Westland, 26 v. Montevideo. Winterswijk, 28 Terneuzen verwacht. Woensdrecht, 30 v. Aden te Rastanura verw. IJsel, pass. 26 Finisterre n. Malta. Zonnewijk.. 25 van Montreal n. Nederland. Zeeland fKRL), 25 530 m. W.tiZ. Minikoy. Zuiderkruis, pass. 27 Dover n. Southampton. WAREN wij maar ineens naar T MEUBELHUIS; Zyl- weg 2628, Haarlem, gegaan want nergens anders is voor de prijs van f 419 zo'n prach tige Engelse Huiskamer te koop met groot dressoir, 2 royale clubs, 4 stoelen en tafel. Wassen, Plukken, Trimmen Gebr. Veeninga, Jacobjjnestr. Telefoon 13265. Behandeling na afspraak. De Klompencentrale Dr. Leydsstraat 10. Tel. 11784 Te koop gevraagd: vrij te aanvaarden pl.m. f 10.000. Brieven no. 559 Te koop of te huur gevr. voor gez. v. 4 pers., werkz. te Haarlem, huis aldaar op g. st., waaronder evt. N., grenz. a. Bloemend. Huur tot f 900 p. j. koopprijs tot ca. f 17.000 Ook interesse om te bouwen of reeds geb. nieuwbouw m. herb, plicht, te verbouwen groot huis of andere voor stellen, die tot gemeld doel kunnen leiden. Br. no. 552. Als reclame: prima WRINGERBOKKEN f 12.65 De Klompencentrale Dr. Leydsstraat 10. Tel. 11784 PIETERK.IESVTR 33 Z'jslraa: vd Tci:i3G8oZ'JLWEO IJzersterke Overalls vanaf 9.05 Spoed! 8 kamers, badk., keuk., enz. in Haarlem-Zuid te ruil aangeboden tegen klein ge rieflijk huisje of benedenflat in omgeving Haarlem. Brie ven no. 556. De Klompencentrale Dr. Leydsstraat 10. Tel. 11784 voor direct in gezin met 5 kinderen, v. g. g. v. Pension Ackummerduin, Huygens Backerlaan 2, Bl'daal. Aanm. tussen 7 en 9 uur. Expediteurskant. vraagt een Brieven no. 557. Gezocht een alleszins bekw. in een midden groot bedrijf, tevens bekend met het ont werpen van diverse soorten lampen. Zij, die commercieel aangelegd zijn genieten de voorkeur. Brieven onder op gave van verlangd salaris worden ingewacht onder no. 563. Ter overname aangeboden: Winkelhuis te koop aan drukke verkeersweg, direct te aanvaarden. Br. no. 558. Aangeboden: en verpakte levensmiddelen- Koopsom f 12.000. goederen factuurprijs. Huur winkel m. benedenwoning f 20 p. week. Brieven no. 560. of vleugel. Br. Teylinger- horstlaan 37, Wassenaar, tel. K 1751—9951. BROMFIETS - CYCLEMAS- TER. In goede staat met vele accessoires f 300. Kinderhuis singel 108, Haarlem (vjtl 9 tot 12 uur). TAPIJTEN - DEKENS Verkoop partij goederen aan particulieren met kl. foutjes: Wiltons f 88.50, f 105; M. Smyrna's v.a. f 98.50; W'iltons 250 x 350 f 140; wollen dekens (iets vuil) f 15.50, f 18.90; Da mast bedstellen f 42.50 TA- PIJTHANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85 bij Gr. Markt, Haarlem. ALLE MATEN KLOMPEN en KLOMPSOKKEN. De Klompencentrale Dr. Leydsstraat 10. Tel. 11784 in Haarlem voor 3 volw. en 3 kind. voor onze vacantie- week van 714 September. Brieven met voll. gegevens omtrent ligging, accommo datie, prijs enz. no. 562. Wij vragen: WASSERIJ HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort-Station bij Bloemendaal. De Middelbare Technische School te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding een Loon 0.70 0.80 per uur. 45-urige werkweek. Aanmelden tussen 9—12 uur of 2—5 uur bij de Concierge, M.T-S. ingang Mr. Cornelisstraat. Wasserij G. RHEE en Zonen, Bleekersvaartweg 57, Heemst. Export Maatschappij vraagt ter assistentie directie beschaafde Behoorlijke kennis van Engels, Duits en Frans vereist. Schriftelijke sollicitaties aan Trio Oil Company, Rokin 915, Amsterdam. Gebr. BLOKKER, Grote Houtstraat 138. vragen niet onder 20 jaar, die mee wil en kan werken aan ons devies: U winkelt prettig by Gebr. Blokker. Sollicitaties 78 uur n.m. voor mangel- en strijkafdeling gevraagd. Aanmelden bij: HAAK's WASSERIJ, Ateliers voor juiste textielbehandeling, Mr. Cornelisstraat 33, Haarlem. Confectiefabriek F. VAN ITEM vraagt Aanmelden: Schagchelstraat 19, na 6 uur Delft laan 219. VERFFABRIEK IN KENNEMERLAND zoekt voor spoedige Indiensttreding voor fabricage-contröle en het verrichten van grondstofkeu ringen. Brieven onder no. 561 aan het bureau van dit blad. v.g.g.v. AUTOMOBIELBEDRIJF D. SMINK, Mecklenburg- straat 7, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3