Piet van Heusden plaatst zich in kwart-finale van achtervolging Jan Pronk bij profs in stayers-finale Agenda voor Haarlem Ook Russische communisten moeten zuiveringszout slikken Nieuwe „Javelin"-straaljager krijgt hoogste prioriteit in Engeland Wereldkampioenschappen wielrennen in Parijs Biefstuk-staking De staking bij „De Ommelanden Nijmegens burgemeester over ongeluk in stadion Radar-installatie over wint „gezichtsbarrière" Tweede verrassing Van Est reed alleen Pronk tweede Schaken Het FIDE-tournooi Dammen Vijf ronden om wereldtitel in Haarlem gespeeld Volleyball Wereldkampioenschappen in Moskou Softball Om het kampioenschap van Nederland Voetbal League-uitslagen Waterpolo HPG promoveert naar de eerste klasse Zwem- en polovierkamp van DWT Athletiek Gaston Reiff verbetert wereldrecord twee mijl Rouwdienst voor Eva Perón in Den Haag Gereformeerde Synode in Rotterdam begonnen Commissaris der Koningin bereid te bemiddelen Krupp zal geen armoe hoeven te lijden Vragen over deviezenbezit der Nederlandse Bank Motorrenners waren tot voorzichtigheid gemaand Faillissementen WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 De tijd, die de Nederlandse amateurkampioen in de achtervolging: onlangs op de Stadionbaan in Amsterdam heeft gemaakt met 5 min. 7 sec. over de 4 km was blijk baar nog niet tot Parijs doorgedrongen. Immers, toen Piet van Heusden tijdens de wereldkampioenschappen voor amateurs in de achtste serie de Nieuw Zeelander Simpson precies op de streep klopte na 4090 meter in prachtige rustige stijl te hebben gereden, keken de officials elkaar aan: de 23-jarige Amsterdammer maakte op do baan van de Pare des Princes de opzienbarende tijd van 5 min. 12 4/5 sec. Verreweg de snelste tijd van de series en nog fraaier eigenlijk dan zijn 5 min. 7 sec. in Amster dam, aangezien op deze baan 90 meter meer werd gereden. De eerste dag van de wereldkampioenschappen op de baan was trouwens toch succes vol voor Nederland. Pronk plaatste zich bij de stayers in de finale en Van Heusden klasseerde zich uiteindelijk voor de kwart eindstrijden achtervolging bij de amateurs. Van Est werd verder jammer genoeg uitgeschakeld bij de profs en Vreeswijk bij de amateurs. De Best kreeg tenslotte nog een kans zich te klasseren voor de eindstrijd der stayers. De Amsterdammer Van Heusden maakte, ondanks zijn debuut in het buitenland, een rustige indruk. Toen Simpson een defect aan zijn fiets kreeg 10 meter na de start, moest Van Heusden geruime tijd wachten alvorens hij opnieuw aan de start kon komen voor zijn serie. Na het startschot ging hij in rustige stijl, waarbij zijn grote snelheid niet opviel, over de baan en na 2 ronden had hij 10 meter op Simpson genomen. In elke ronde werd het verschil groter en na 4 van de 9 ronden had hij al 'A baan ingehaald. Met dezelfde rust, in volmaakte stijl, zon der rukken en trekken, als een volleerd poursuiterijder, werd elke volgende ronde afgelegd, tot hij tenslotte zijn tegenstander in de rug zag, hetgeen hem inspireerde om in hetzelfde tempo te blijven doorrijden. Precies op de streep klopte hij Simpson in de reeds genoemde tijd. Vreeswijk zorgde voor een tweede ver rassing. Want hij was in de 14e ronde ge plaatst tegen over de bekende IJruguees Attilio Francois, de grote ontdekking van de wereldkampioenschappen in 1947. Vrees wijk wist in de derde ronde 2 meter voor sprong te nemen, die hij in de volgende ron den steeds vergrootte. Francois was reeds op de helft van de afstand een geslagen man. Onze landgenoot haalde zijn tegenstander evenwel niet in. Belangrijker was de tijd, die voor hem werd afgedrukt: 5 min. 16 1/5 sec. Na Van Heusden en Campana (It.) de beste tijd van de series. Favoriet voor de titel zijn, met Van Heus den, de Italianen De Rossi en Campana, de Fransman Andrieux en de Deen Andersen. De Rossi haalde een Joegoslavische achter volger, die eigenlijk niet op de wereldkam pioenschappen thuishoorde, na enkele ron den in, en Campana noteerde 5 min. 16 sec., na Van Heusden de beste tijd van de series. In de achtste finale van de achtervol ging voor amateurs kwam Van Heusden uit tegen de Belg Robert Raymond. In de eerste drie ronden van de negen, die moesten worden gereden, lag Van Heus den ongeveer 5 meter voor, maar in het zelfde tempo doordraaiend, bleek al spoedig, dat de Belg hot tempo niet kon volgen. En na de vierde ronde verloor Raymond steeds meer terrein. Toen de bel luidde voor de laatste ronde haalde Van Heusden zijn tegenstander in, waar mede de Amsterdammer zich voor de kwart eindstrijden plaatste. Hij legde 3750 meter af in 4 min. 48 4/5 sec., het geen wederom een goede tijd betekende. Vreeswijk verdedigde zich voorts schit terend tegen de Fransman Andrieux, die in twee ronden 35 meter nam en deze tot 50 meter vergrootte. Het verschil bleef zo enkele ronden gehandhaafd, maar in de achtste en negende ronde haalde Vreeswijk de helft van zijn achterstand weer in en ein digde op 25 meter van Andrieux. De tijd van Andrieux bedroeg 5 min. 18 sec., die van Vreeswijk 5 min, 20 1/5 sec. Voor de kwart-finales plaatsten zich de Italianen De Rossi en Campana, verder de Fransman Andrieux, onze landgenoot Van Heusden, de beide Engelsen Bently en New ton, de Deen Andersen en de Duitser Schliebcner. Wim van Est, die bij de professionals in de zevende serie tegen Seger van Lichtenstein had moeten rijden, ging alleen over de baan, aangezien zijn tegenstander verstek liet gaan. Van Est reed dus een rit tegen het uurwerk, wat van belang was voor zijn plaats in de kwarteindstrijden. Want hoe sneller zijn tijd zou zijn, hoe zwakker de tegenstander die in de volgende ronde tegenover hem zou wor den gezet. Indrukwekkend was zijn tijd niet onder deze omstandigheden en 6 min. 35 3/5 sec over de 5 km. rangschikte hem in de middenmoot. ADVERTENTIE WINP3ACKETS SWEATERS WOENSDAG 27 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: IJsrevue „Round the world on ice", 8 uur. Grote Iverk: Avond stilte, 8.30 uur. City: „Hannoc", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Song of my heart", alle leeft.. 8.15 uur. Rembrandt: „Tot ziens in New Orleans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Dreigende trommen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Uuxor: „Fanfan la tulipe",. alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Help, ik ben on zichtbaar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 28 AUGUSTUS Zuiderkapel: Spreker ds. S. Zijlstra, 8 uur. Concertgebouw: IJsrevue „Round the world on ice", 2.30 en 8 uur. Grote Kerk, Orgel concert, 3 uur. City: Sneeuwwitje", alle leeft., 10.30 uur. „Hannoc", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Song of my heart", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Tot ziens in New Orleans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Assepoester", alle leeft., 10.30 uur. „Dreigende trommen", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en Q.15 uur. Luxor: Journaalvoorstcllingcn, 10.30 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la tulipe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hans en Grietje", alle leeft,. 10.30 uur. „Help, ik ben onzichtbaar", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Van der Kamp, die voor Derksen inviel, werd tegenover wereldkampioen Bevilacqua geplaatst. Twee keer kreeg onze landgenoot een lekke band. De eerste keer gebeurde dit in de eerste ronde en de tweede maal ruim 650 meter voor het einde, toen hij al 60 meter door de Italiaan was ingelopen. De bepalingen waren zodanig, dat de positie tussen 4 en 5 kilometer beslissend zou zijn, indien een van beide deelnemers een lekke band zou krijgen of machinepech. Dus was Van der Kamp uit geschakeld. De tijd van Bevilaqua over 4330 meter bedroeg 5 min. 34.sec. Glorieux won verder van Whitehorn (Austr.), Nielsen (Denemarken) zegevierde over de Brit Sanders, Riolant (Fr.) sloeg de Oostenrijker Schiebel, Gillen (Luxemburg) won met groot gemak van de tweede Italiaan Albani, Matteoli (Fr.) zegevierde niet zonder moeite over de Brit Mckellow en Patterson (Austr.) versloeg de Belg De Beuckelaer. De Belg Raphael Gloriex won in de kwart- eindstrijden op glorieuze wijze van Van Est. Geen ogenblik was de zege van de Belg be dreigd. Na 5 meier te hebben verloren in de eerste ronde, kwamen er in de volgende ron den telkenmale 5 meter bij, zodat onze land genoot 35 tot 40 meter achter lag. Ik heb slecht geslapen, vertelde Jan Pronk vlak voor het vertrek van de eerste serie over 100 km. achter motoren, zodat hij niet fris aan de start kwam. Niettemin heeft hij zich in de eerste serie achter gang maker Wiersma voortreffelijk geweerd en eindigde hij als tweede achter Walter Loh- mann, die onmiddellijk na de start der 9 stayers de kop nam en geen enkele maal in deze leidende positie werd bedreigd. Achter hem werd verwoed gestreden om de tweede en derde plaats, hetgeen begrijpe lijk is, indien men bedenkt dat nummers 1. 2 en 3 direct in de eindstrijd worden geplaatst. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de Italiaan Martino en de geroutineerde Lemoine zich definitief op de tweede en derde plaats zouden nestelen, maar de beide Zwitsers Diggelman en Meier bombardeerden voort durend. daarbij gesteund door Pronk. De Best en in enkele momenten van de strijd ook door Leliaert en Killian. Toen Pronk 5 kilometer voor het einde met een sterke tussenspurt zich achter Lohmann wist te plaatsen, vochten de overige stayers om de derde plaats. Lemoine moest capitu leren evenals Martino en verder zakte Le liaert, die niet in vorm bleek, lelijk af. waar door hij een lap van Lohmann kreeg. Zo cin-, digde Lohmann als eerste in de tijd van 1 uur 22 min. 21 -/5 sec., met 15 meter voor sprong op Pronk en 40 meter op de Zwitser Meier- De Best eindigde als vijfde. De resultaten van de in de zesde ronde gespeelde partijen in het FIDE landen- sehaaktournooi in Helsinki luiden: Groep A: ArgentiniëFinland 1 %-!••• (2 partijen afgebroken); RuslandJoegosla vië 2-2; Ver. StatenWest-Duitsland 3-1; HongarijeZweden 2 '2 -1 Groep B: CubaOostenrijk 3'2-V-c, Oost- DuitslandItalië 3-1; IsraelGroot Brit- tannië lVz-l/ï (1 partij afgebroken); De nemarkenPolen 2Va-l Groep C: ZwitserlandLuxemburg 315- GriekenlandSaar 2-1 (1 partij afge broken); BraziliëIJsland 4-0. In de zevende ronde komt Nedex-land in groep B uit tegen Oostenrijk. Nederland speelde Dinsdag niet. De wedstrijden om het wereldkampioen schap dammen zullen vermoedelijk van 3 tot en met 26 November in Nederland worden gehouden. De opening van het tournooi en loting zullen in Amsterdam plaats vinden op 3 November a.s. De eerste ronde vindt in Utrecht plaats op 4 November. In Haarlem worden vijf ronden gespeeld en wel op 21, 22, 24, 25 en 26 November. Haarlem geniet dus het voordeel, dat de laatste vijf ronden (waar in vermoedelijk de beslissing wel zal val len) binnen haar veste wox-den gespeeld. Behalve Nederland zullen de volgende landen waarschijnlijk in dit belangrijke tournooi vertegenwoordigd zijn: België, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Noord-Afri- ka, Suriname, Canada, Zuid-Amerika en mogelijk ook Rusland. In Moskou werden de wedstrijden voort gezet om de wereldkampioenschappen. De 'uitslagen waren: Heren: IndiaFinland 3-0 (15-4, 15-1, 15-4); PolenLibanon 3-0 (15-2, 15-4. 15- 2); Tsjechoslowakije—Roemenië 3-0 (15-8, 15-4, i5-5)HongarijeFrankrijk 3-0 (15- 6, 16-14, 15-9). Dames: BulgarijeRoemenië 3-1 (15-10, 16-13, 15-12, 15-9)HongarijeIndia 3-0 (15-2, 15-6, 15-2); Rusland—Frankrijk 3-0 (15-2, 15-3, 15-7). Zondag 31 Augustus zal op Klein Zwit- sex-land in Den Haag een softballtournooi om het kampioenschap van Nederland wox-den gehouden. Deelgenomen wordt door de Kampioenen van de afdelingen Den Haag. Haarlem-Amsterdam, Utrecht- Gooi en Nijmegen. Dat de Fransen en de Italianen op culi nair gebied grootmeesters zijn is algemeen bekend. Wanneer men dus bedenkt dat de Fransen en de Italianen fijnproevers bij uitstek zijn, zal het voorval van Dinsdag tijdens de wielerronde van Engeland ook geen al te grote verwondering wekken. Dinsdagmorgen namelijk, toen gestart zou worden voor de vijfde étappe van de Ronde van Groot-Brittannië, van Brery Stwyth (Wales) naar Blackpool, waren de organisatoren ten zeerste verbaasd dat de Franse en Italiaanse renners niet aan de start verschenen Bij navraag van het orga- nisatiecomité aan de betreffende ploegen, zeiden de Fransen onomwonden, dat de Engelse keuken hun niet beviel. „Wij kun nen niet eex-der starten, voor wij het eten krijgen, dat wij nodig hebben voor een dergelijke wedstrijd, namelijk biefstuk", aldus een Franse renner. De Italianen hebben nog geen reden voor hun houding opgegeven, maar mogelijk is het de spaghetti en de macaroni waarnaar zij verlangen en die onontbeerlijk zijn voor het leveren van goede prestaties. De uitslagen van de Dinsdag in de En gelse league gespeelde wedstrijden luiden: Je divisie: Bui-nleyStoke City 3-2; 3e divisie Zuid: Bristol CityMilwall 0-9. Dc in Utrecht gespeelde beslissingswed strijd (heren) tussen de kampioenen van de tweede kiasse a en b van de waterpolo- zomercompetitie K.N.Z.B., AZC '82 (Arn hem) en HPC (Heemstede) is door HPC met 4-1 gewonnen. Door dit resultaat pro moveert IIPC naar de le klasse. Tot besluit van het zomerseizoen organi seert „De Watertrappers" Zondag aanstaande een nationale zwem- en polovierkamp in de Gemeentelijke Inrichting aan de Houtvaart. Sterke zwemmers en zwemsters van de ver enigingen PSV uit Eindhoven, DAW uit Alkmaar met zes finalisten van de Zondag gehouden Nederlandse kampioenschappen en LZC uit Leiden komen hier aan de start om met de DWT-ploeg uit te maken wie de stefkste vcrcnigingsploeg heeft. Gezien dq sterkte der ploegen kan een spannende strijd verwacht worden met goede prestaties. Na afloop der zwemnummers en estafettes volgen er enkele polowedstrijden. De wedstrijden beginnen Zondagmiddag om half twee. De Belg Gaston Reiff is er in Parijs in geslaagd het wereldrecord op de 2 mijl (3218 meter) te verbeteren. Met 8 min. 40.4 sec. bleef hij 2.4 sec. onder de tijd van 3 min. 42.8 sec., waarmee de Zweed Gunder Haegg op 4 Augustus 1944 in Stockholm het wereldrecord op zijn naam bracht. In de Dekenale Kerk van St. Jacobus aan de Parkstraat in Den Haag werd gis teren een plechtige Mis van Requiem op gedragen voor de zielerust van mevrouw Èva Perón, de overleden echtgenote van het Argentijnse staatshoofd. Voor deze rouwdienst bestond zeer grote belangstel ling. Tegenover de met de Argentijnse vlag bedekte katafalk was ter ene zijde geze ten de vertegenwoordiger van Prins Bernhard, zijn adjudant luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers. Achter deze hadden vele leden van de hofhouding dei- Koningin plaats genomen. Aan de andere zijde tegenover de kata falk zat de Argentijnse gezant in ons land, de heer A. M. R. Valenzuela. De Nederlandse regering was bij deze plechtigheid vertegenwoordigd door de de- missionnaire ministers Stikker, Teulings, Beel en Mulderije. Gisteren begon in de Nieuwe Oosterkerk in Rotterdam de gewone driejaarlijkse Ge nerale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland. Aan de Synode ging de avond tevoren een bidstond vooraf, die werd geleid door ds. J. Hoek uit 's-Graven- hage, die de tekst uit openbaringen: „Vrees niet, Ik ben de eerste en de laatste" tot uit gangspunt nam. De synode is geopend met een rede van ds. F. C. Meyster. de oudste predikant van de Gereformeerde Kerk in Rotterdam. Na twee vrije stemmingen bij herstem ming koos de Synode ds. P. N. Kruiswijk le Ouderkerk aan de Amstel tot voorzitter. De Synode besloot haar arbeid over een zevental commissies te verdelen, onder meer voor de zending en het hoger onder wijs, de eenheid, de opleiding en de ai-beid der studentenpredikanten, dc arbeid onder de verstrooiden in het buitenland, de kerk rechtelijke zaken, de diaconale aangelegen heden en het vraagstuk van de vrijetijds besteding. OVERSTROMINGEN BIJ LUZON. Tengevolge van overstromingen na hevige regens zijn in de omgeving van Manilla acht personen om het leven gekomen. 21 personen worden nog vermist. Tenminste dertig mensen liepen verwondingen op. In twee dagen viel meer dan 27 centimeter regen. Dr. Bombard, de geleerde uit Monaco, die wil bewijzen dat men in leven kan blijven van hetgeen de zee oplevert, bij zijn rub bervlot waarmee hij Zondag uit Casablanca in Noord-Afrika is vertrokken voor een tocht naar de Canarische eilanden. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, de heer E. H. Ebels, heeft te kennen gegeven te willen bemid delen bij dc staking in dc coöperatieve melkfabriek „De Ommelanden". De Alge mene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond heeft na een bespreking met de com missaris te kennen gegeven, dat zij een bemiddelingspoging door het hoofd van de provincie op prijs stelt. De bond stelt zich op het standpunt, dat elk redelijk overleg moet worden geaccepteerd. Ook aan het bestuur en de directie van „De Ommelanden" heeft de Commissaris der Koningin een dei-gelijk aanbod gedaan. De „Ommelanden" heeft nog niet laten weten of bemiddeling door haar zal wor den geaccepteei-d. Het bestuur van de melkfabriek heeft in een schrijven aan het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond zijn houding ten aanzien van het conflict uiteen gezet. In dit schrijven wordt gewezen op de zakelijke gevolgen die de staking tot dus verre voor het bedrijf heeft gehad. „Diverse orders van producten konden niet worden uitgevoerd, ci-edieten zijn te rug genomen en nieuwe orders konden niet worden geaccepteerd, terwijl boven dien grote hoeveelheden aanvullingsmelk, die de fabriek van derden ontving, naar elders zijn verdwenen", aldus het bestuur, dat het dubieus vindt of deze aanvullings melk straks eventueel weer terug zal ko men. „Gezien de enorme kwantiteiten die wij van de aanvullingsmelk elke dag ont vangen zou de omvang van ons bedrijf bij niet terugkeer van deze melk zo ongeveer worden gereduceerd tot de helft, met daaraan verbonden consequenties- terzake rentabiliteit, personeelsbezetting enzo voort", aldus het bestuur, dat tot de be slissing is gekomen het aan'171 man ge geven ontslag te moeten handhaven. BONN (Reuter) In Bonn zijn nadere bijzonderheden vernomen aangaande het plan der Westelijke geallieerden voor de reorganisatie van het enorme industriële impërium der familie Krupp en de terug gave van een gedeelte hiervan aan de enige ei-fgenaam, Alfried Krupp. Het plan houdt in, dat Alfried Krupp zich vrijwillig zal verbinden, dat hij het con cern zal splitsen in afzonderlijke onder nemingen,, en dat hij voortaan geen be- Gegevens over valutaire samenstelling verlangd Het Tweede Kamerlid prof. mr. P. S. Gerbrandy (A.R.) heeft aan de minister van Financiën gevraagd tot welk percen- tage de stijging der goud- en deviezen reserve der Nederlandse Bank sedert 23 Juli 1951 van 894 millioen tot 2992,3 mil- lioen een gevolg is geweest van de gunstige ontwikkeling van het lopende handels- en dienstenverkeer met het buitenland, zomede welk percentage een uitvloeisel is van kapitaaltransacties met het buitenland. Verder wordt gevraagd naar de aard dezer kapitaaltransacties en naar de landen en valuta waarin zij wei-den afgesloten. Sedert het jaarverslag der Nederlandse Bank N.V. per 31 December 1950 is nimmer een specificatie van de samenstelling van het deviezenbezit der bank gegeven, in het bijzonder wat betreft de verdeling in „harde" en „zachte" valuta. Tenslotte wordt de minister verzocht te bevorderen, dat in de toekomst periodiek door de Nederlandse Bank N.V. mededelin gen worden gedaan omtrent de valutaire samenstelling van haar deviezenbezit. Stijging van deze week Blijkens de weekstaat van de Nederland se Bank blijft het deviezenbezit groeien. Deze week is de netto deviezenvoorraad met 51 millioen gestegen tot 1.898 mil lioen. De Nederlandse Bank is voortgegaan met afgifte van schatkistpapier, ditmaal voor een bedrag van 48,5 millioen. Met ingang van 1 September zullen de tarieven voor telegi-ammen naar Groot-Brit- tannië en Noord-Iei-land. Indonesië, Neder lands Nieuw Guinea. Suriname en de Ne derlandse Antillen enigszins worden ver hoogd. Naar aanleiding van het communiqué, dat de K.N.M.V. gisteren gaf omtrent het ernstige ongeluk in het Nijmeegse Goffert- stadion, heeft de burgemeester van Nij megen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, medege deeld dat de kombaanwedstrijd, waarbij zich dit betreurenswaardig ongeluk heeft voorgedaan, niet de eerste was, die in het Goffertstadion wex-d gehouden. In Juli wei-den reeds kombaanraces georganiseerd. Het verloop van deze eerste wedstrijd was zodanig, dat, gelet op de waarschuwing van de K.N.M.V., die tot voorzichtigheid stemde, en gegeven de strenge instructies, ook uit veiligheidsoverwegingen geen be zwaar behoefde te worden geopperd tegen het laten organiseren van de wedstrijd en het hiertoe verhuren van het stadion. Bij de aanvang van de wedstrijd is met nadruk aan de renners, zowel individueel als per geluidsinstallatie de instructie ge geven, dat zij bij het gepasseerd worden dienden te blijven rijden op of beneden de blauwe streep, die onder aan de betonnen baan langs de snelle baan is aangebracht. Het ongeluk gebeurde nadat een onder deel van de wedstrijd na het passeren van de eindstreep door een afvlagging was be ëindigd en een of meer renners tegen het uitdrukkelijke verbod in, in het hoger ge legen gedeelte van de baan blijkbaar de strijd niet onmiddellijk wensten te staken, waarbij zij met elkaar in botsing kwamen. Het verdient aandacht, dat de K.N.M.V. de baan van het Goffert-stadion „besmet" heeft verklaard, d.w.z. dat er onder haar auspiciën geen wedstrijden meer in het Goffert-stadion konden worden georgani seerd. Niet omdat er kombaanwedstrijden zouden worden gehouden, daar was toen nog geen sprake van, maar omdat wedstrij den werden georganiseerd onder verant woordelijkheid van een andere vereniging dan de K.N.M.V. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: H. Kars, vertegenwoordiger. Wilgenlaan 35, Haarlemmermeer. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat en procureur te Haarlem. De Naamloze Vennootschap Bouw- en Ex ploitatiemij. „Bon Ami", gevestigd te Velsen en kantoorhoudende te IJmuiden. Wijk aan Zceërweg 126. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haarlem. M. de Vries, Riviervismarkt 11 a rood; Haarlem, stucadoor. Rechter-commissaris mr H. J. M. Cokart. Curator mr. H. Peters, advo caat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. J. Graaman, kleinhandelaar in afvalstof fen. Zuid Polderstraat 117. Haarlem. Rechter commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. J. P. M. Hermans, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend werden van de enige uitdelingslijst is op 23 Augustus 1952 geëindigd het faillissement van: A. van den Bos, zonder beroep, wonende te Haarlem. Grote Houtstraat 2. Rechter-com missaris mr. N. Smits. Curator mr. M. B. Co- hen, advocaat en procureur te Overveen. PARIJS (AFP). De „Pravvda" heeft Dinsdag het verslag van'de secretaris van het centrale comité van de Russische com munistische partij, Kroesjef, dat op het in October te houden partijcongres zal worden ingediend, gepubficeerd. Het rapport is ge titeld: „Wijzigingen van de partijstatuten". Kroesjef verklaart allereerst de nieuwe naam „Communistische Partij van de Sov jet-Unie". De term „bolsjewistische" is komen te vervallen, omdat bolsjewistisch en communistisch hetzelfde betekent, aldus Kroesjef. De secretaris verklaart dan voorts, dat moeienis meer zal hebben met de productie „nog veel partijleden een zuiver formele van kolen en staal. Alleen reeds voor het afstand doen van een groep mijnen zal Krupp als schadeloos stelling jaarlijks een uitkering van 10 mil lioen mark ontvangen. Voor de rest van zijn kolen- en staalondernemingen zal hij een schadeloosstelling ontvangen van ten minste 288 millioen mark.. Deze vergoeding houdt de toekenning van obligaties zonder stemrecht in, die alleen reeds voor Krupp een jaarlijks inkomen van 5.320.000 mark zullen opleveren. Verder bezit Krupp een groep ijzererts velden in het gebied van de rivieren de Sieg en de Lahn. Deze velden zal Krupp moeten verkopen aan zijn vroe gere staalmaatschappij, de Rheinhausen A.G. De verkoop zal tientallen millioenen marken opbrengen. en passieve houding aannemen met betrek king tot de toepassing in de practijk van de partijbesluiten. Dit is een groot kwaad, waartegen vastberaden moet worden ge streden, omdat uit een dergelijke houding verzwakking van de strijdbaarheid kan voortvloeien". Voorts merkt hij op, dat het kader van de Sovjet-organisaties veelal wordt geworven uit vrienden, familie en kennissen. Dit heeft volgens hem niets met het grondbeginsel van de Russische partij uitstaande. Daarom zal in de statuten wor den omschreven dat werving van kader moet geschieden naar politieke en beroeps- geschiktheid. Kroesjef zegt in zijn rapport verder, dat de gevaarlijke mening bij sommige commu nisten bestaat, dat partijleden geen tekort- Gisteren zijn nadere bizonderheden be kend gemaakt over de „Javelin", een nieuwe Britse straaljager van de Gloster- fabrieken, die volgende week op de te Farnborough te houden luchtvaartshow voor het eerst wordt voorgevlogen door een tweede prototype van de Javelin (het eerste verongelukte onlangs). De nieuwe „Javelin" was op 21 Augustus j.l. voor het eerst in de lucht (zie de foto). De Javelin is het enige vliegtuig, dat in staat is de „gezichtsbarrière", die op grote hoogte bij grote snelheden het normale zicht van de vlieger ontoereikend maakt, te overwinnen. Door het toepassen van de drichoeksvleugel („deltawing") kon in het toestel gebruik worden gemaakt van een ingewikkeld stelsel van radarapparaten, die het menselijk gezichtsvermogen „vervan gen". Op een hoogte van twaalf kilometer is het voor het menselijk oog namelijk vrij wel onmogelijk bij de gegeven hoge snel- heden, om zelfs een formatie van vier vliegtuigen te ontdekken in het korte ogen- j blik, dat zij in het gezichtsveld ligt. Voor J de vlieger van een snelle straaljager zou j een alleen-vliegende bommenwerper dus j nagenoeg onzichtbaar zijn. De „Javelin" wordt aangedreven door twee „Sapphire"- straalmotoren en kan een snelheid groter dan die van het geluid bereiken. Het toestel is bedoeld voor afweer van atoombommen- werpers en door premier Churchill op de lijst van bestellingen met „uiterste voor rang" ten behoeve van de Britse luchtmacht geplaatst. komingen aan hogere partij-organisaties diénen te melden. Tegen deze neiging dient een onvermoei de strijd gevoerd te worden. Voorts denken sommigen, dat er twee soorten discipline bestaan, een voor de leden en een voor de leiders. De partij kan een dergelijke hoog hartige, tegen de partij gerichte houding, echter niet dulden. Er dient resoluut gestreden te worden tegen degenen, die critiek van beneden af tegenwerken. Het is bewezen, dat door hen een niet geringe schade aan de partij is toegebracht, terwijl zij hoog opgeven, van hun toewijding aan de partij. De nieuwe partijregels dienen dan ook te voorzien in een strenge bestraffing van hen. die deze critiek pogen tegen te gaan. Een ander euvel, zo gaat het rapport ver der, is het feit, dat sommige communisten de waarheid voor de partij verbergen: „De partij kan geen bedriegers in haar gelede ren dulden, daar zij de corruptie in de hand werken." OPSTANDEN IN KOREAANSE KAMPEN. SEOEL (A.F.P.). Te Seoel is officieel meegedeeld, dat tengevolge van opstanden, die zich deze maand in de kampen van krijgsgevangenen en geïnterneerde burgers in Korea hebben voorgedaan, vier gevan genen om het leven zijn gekomen en 64 gewond. In het kamp op het eiland Koje vielen de meeste slachtoffers. PAKISTAANS VLIEGTUIG NEER GESTORT. KARATSJI (Reuter). In de omgeving van Jheloem in de Pendsjaab is Dinsdag een vliegtuig van de Pakistaanse lucht macht neergestort. Alle inzittenden, vijf tien passagiers en een bemanning van drie leden, kwamen om het leven. Onder de omgekomenen bevindt zich de inspecteur- generaal van de Pakistaanse politie.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5