Bronsteeschool te Heemstede bestaat vijfentwintig jaar Kort en bondig •Clowntje Riek Cronjéstraat gaat feestvieren Corso met record aantal inzendingen Nederlandse dames tegen W.C.A.-team Flamingo Eiland WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Burgerlijke Stand van Haarlem Afscheid ds. W. Teeuwissen ---V g|| HM!* De man die zijn bril verloor Duivensport Wedvlucht „De Koerier" Plannen bij een dubbel jubileum Voor de kinderen Internationaal cricket Waterpolo HVGB verloor van HZPG 7-4 Politiek delinquent op Schiermonnikoog gegrepen Brand in Scheveningse scooterbaan FEUILLETON door Dorothy Quentin Het vijfentwintigjarig bestaan van de Bronsteeschool te Heemstede, dat de volgende week gevierd zal worden, zal voor het gemeentebestuur aanleiding zijn de gedach ten te laten gaan over de ontwikkeling van het openbaar uitgebreid lager onderwijs ter plaatse. Dertig jaar geleden werd dit onderwijs gegeven aan de school aan de Voorweg aan 12 leerlingen, bij de opening van de Bronsteeschool waren er 58 leer lingen en dit aantal is inmiddels gestegen tot 281. De ingebruikneming van de school, die aanvankelijk bestemd was voor openbaar lager en openbaar uitgebreid lager onderwijs, betekende tevens de inzet van de uitbreiding van net aantal scholen voor het openbaar onderwijs. In het cursusjaar 1926/1927 telde Heemstede één school en elf jaar later waren er drie gebouwen bij gekomen. Voor de annexatie in Mei 1927 bestond aan de Voorweg een school voor openbaar lager onderwijs, waaraan in 1922 een afde ling voor ULO werd verbonden. Sedert 1 September 1915 was het hoofd, de heer J. de Jong, die uit Oostzaan was gekomen, na eerst het onderwijs in Haarlem te heb ben gediend. Hij vond een school met 75 leerlingen. Langzamerhand groeide het ge tal en toen in 1922 op initiatief van de heer De Jong een afdeling ULO (toen sprak men van 7e en 8e klasse) werd opgericht, was het getal verdubbeld. Twaalf meisjes en jongens volgden het uitgebreid lager onder wijs. Steeds breidde het aantal leerlingen zich, dank zij de ijver en de werkkracht van het hoofd, zich uit en plannen werden gemaakt een nieuwe school te stichten, die in het Noordelijk deel der gemeente moest verrijzen. Voor de annexatie werd aan de bouw begonnen en op Maandagochtend 6 September 1927 kwamen velen bijeen, om de officiële ingebruikneming bij te wonen. Daarbij spraken onder anderen de toen malige burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn, de heer G. H. Weustink, destijds in specteur van het lager onderwijs en de heer J. H. W. Westerhof, die namens de ouders een piano aanbood. Aan de heer De Jong werd de leiding van de nieuwe school opgedragen. In het cur susjaar 1926/1927 waren er op de Voorweg school 253 leerlingen voor het lager en 40 voor het uitgebreid lager onderwijs. Een jaar later, toen de Bronsteeschool geopend was met 200 leerlingen, telden beide scho len 427 leerlingen voor het lager en 56 voor het uitgebreid lager onderwijs. Het in gebruik nemen van de Bronstee school betekende, dat Heemstede een fraai gebouw rijker was geworden. De architect was de heer H. Korringa en de uitvoerders waren de heren Thunnissen en Sambeek. Langs de Bronsteeweg stonden grote zware bomen, die bleven staan en vormen thans nog een goede afsluiting. De school bevat tien lokalen, waarvan vijf beneden en vijf boven; alle zijn van de drukke verkeersweg afgekeerd. Het natuur- en tekenlokaal is amphitheatersgewijs ingericht. In de drie vleugels zijn o.a. een gymnastieklokaal en kamers voor het hoofd en het personeel ondergebracht. Aan de zijstraat staat de woning van de concierge; de heer Van Hemert trad het eerst als concierge öp. Ondanks het feit, dat Heemstede door de annexatie een kleinere gemeente was ge worden, was het voor het gemeentebestuur noodzakelijk aandacht te blijven besteden aan de bouw van scholen. Op 1 September 1929 moest reeds een tijdelijke voorziening worden getroffen door het huren van de villa „Djokjakarta" aan de Kerklaan, waar van de heer D. Kikkert, die op 1 November 1S27 de heer De Jong als hoofd van de Voorwegschool was opgevolgd, de leiding kreeg. Op 26 Augustus 1930 werd de Dreef - school geopend en daarin kwamen de leer lingen uit „Djokjakarta". Enkele weken later besloot de gemeenteraad grond aan te kopen ten Zuiden van de Zandvoortselaan voor een nieuwe openbare school. De Bronsteeschool nam steeds in aantal leerlingen toe. Na vijf jaar (1932) waren er op de ULO 135 en na tien jaar 198 kin deren. Het gebouw was te klein geworden voor het LO en voor het ULO en hierin kwam verbetering toen bij het begin van de cursus 1938/1939 de school aan de Crayenestersingel in gebruik werd geno men. Dit gebouw was uitsluitend bestemd voor het lager onderwijs en de Bronstee school voor het uitgebreid lager onderwijs. De heer De Jong bleef aan laatstgenoem de school verbonden en tot hoofd van de Crayenesterschool werd benoemd de heer S. H. Boot. Het aantal leerlingen voor de ULO was de 200 reeds gepasseerd in 1938, een jaar later waren er 242 en in 1940 282. 26 Augustus 1952 ONDERTROUWD: 26 Aug.: A. A. van Dijk en C. Schippers, L. C. van der Waal en M. Muusse. G. H. W. van Maarschalkerweerd en A. E. M. van den Brink. J. G. C. Rijper en A. Boon. GEHUWD: 26 Aug.: J. Wolff en A. Stam. J. Tognetti en H. J. Grootes. BEVALLEN van een zoon: 25 Aug.: J. L. Dalmeijer—Eddyvean. 26 Aug.: A. B. van der Riet—Heerens. BEVALLEN van een dochter: 23 Aug.: C. J. PerssonMulder. 25 Aug.: E. L. Pothuizen— Rijneveld. L. M. J. v. Fraeijenhove—Michels E. C. de Wit—Van Warmerdam. 26 Aug.: P R. KurversBeers. OVERLEDEN: 24 Aug.: H. C. G. Kok. 69 J., Maerten van Heemskerkstraat. 25 Aug.: B. J de Jong, 20 j., Schoterweg. M. C. Busking, 72 j., Adr. Loosjesstraat. C. Mobach, 19 j Maerten van Heemskerkstraat. N. M. J. C. Cikot, 55 j. Zomerluststraat. Ds. W. Teeuwissen, predikant van de Pres byteriaanse Kerk in Amerika, die gedurende twee jaar onder Nederlandse emigranten in Canada heeft gewerkt, heeft ongeveer een jaar lang in ons land vertoefd en in ver schillende plaatsen lezingen gehouden voor toekomstige emigranten naar Canada. Hij heeft ook medegewerkt aan verschil lende Evangelisatie-campagnes in ons land, België en Frankrijk. Hij vertrekt thans weer naar de Verenigde Staten. Vóór zijn vertrek zal hij nog een bezoek aan Haarlem brengen en wel op Zondag 31 Augustus a.s., ter ge legenheid waarvan in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 afscheidssamenkomsten zullen worden gehouden om 10 uur en om 5 uur, waar tevens gelegenheid is persoonlijk afscheid te nemen van ds. en mevr. Teeu wissen. WÊKBÊÈ& V. lK V HpJBPfc Een herinnering aan 28 November 1941. De heer J. de Jong, die vele jaren het onderwijs gediend had, nam afscheid van zijn leerlingen. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de heer De Jong op 1 December 1941 afscheid genomen van de Bronsteeschool na 26 jaar zijn beste krachten aan de opvoeding van de Heem- steedse jeugd te hebben gegeven. Zijn be langstelling voor de school bleef bestaan hetgeen ook bleek op 14 December 1946, toen hij nog een feestavond van leerlingen en oud-leerlingen bijwoonde. Een dag later overleed hij onverwacht in de ouderdom van 65 jaar. De opvolger van de heer De Jong, de heer H. Venema, stond voor een moeilijke taak; het was midden in de oorlog en het Heemsteedse onderwijs leed door de be zetting. Tot eind 1947 is de heer Venema aan de school verbonden geweest. Wegens een benoeming tot inspecteur bij het lager onderwijs vertrok hij naar Meppel. Op 1 Januari 1948 kwam het tegenwoordige hoofd, de heer D. de Boer in functie, on der wiens leiding het aantal leerlingen weer is gestegen. Vrijdag begint de nieuwe cursus met 282. Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de Bronsteeschool wordt Woensdag 3 September voor leerlingen, ouders en genodigden een bijeenkomst ge houden in het Minervatheater. Medewer king verleent het gezelschap „De Gong", dat twee Franse blijspelen zal opvoerén. Voor Vrijdag 5 September staat een openluchtspeldag in het Heemsteedse Sportpark op het programma. De man die zijn bril verloor in het Haar lemse Florapark en toen een plaat neer zette met het opschrift: Wie heeft hier een bril gevonden? Bel dan s.v.p. num mer zoveel", heeft geen succes gehad. Hij heeft zijn bril niet terug, wat onge twijfeld wel het geval zou zijn geweest wanneer hij de moderne methode had gevolgd, namelijk adverteren. Maar hij heeft wel ondervonden dat publicatie in een dagblad altijd nog het zekerste mid del is om de aandacht te trekken, want toen een foto van zijn „stunt" in ons blad was verschenen, werd hij overstelpt met telefoontjes-van mensen die een bril over hadden. Er werd een tiental brillen bij hem thuis bezorgd (helaas was er geen bij waardoor hij beter kon zien dan zonder) en verschillende anderen deelden hem mee dat zij het zoeken naarstig voortzetten. Intussen heeft de familie van de gedupeerde door al deze reacties een plezierig dagje gehad, zodat het verlies een klein beetje vergoed is. Maar alle gekheid op een stokje wie heeft nu die bril gevonden? De postduivenvereniging „De Koerier" uit Haarlem hield Zondag 24 Augustus een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Maas tricht, over een afstand van ongeveer 185 km. De duiven werden in vrijheid gesteld te 11.25 uur met Zuid-Westen wind. De uitslag was als volgt: A. C. Pieke 1, 4, 8, 16, 21; O. Veeninga 2; J. Uittenboogaard 3, 23; J. Heer schop 5, 14, 20, 27, 29; J. Offerman 6, 10, 13, 22, 32, 33; J. F. Koedijk 7, 26; H. Helder 9, 31; B. Hilbrink 11, 24; P. Stokman 12, 15, 17, 25; Th. Heinsbergen 18, 30; Th. v. d. Putten 19; E. v. Duivenboden 23; J. v. Honschoten 34; J. Pieke 35; P. Dik 36. De eerste duif werd geconstateerd om 14.20 uur, snelheid 1078,26. De laatste duif werd geconstateerd om 14.23 uur, snelheid 1007,77. ADVERTENTIE Vliegende Schotels in Haarlem?Een vlie gende schotel, die in Washington is neer gedaald is dagelijks te zien in de film: „Toen stond de aarde stil", en wel van a.s. Vrijdag af in Rembrandt Theater. Dit jaar een halve eeuw geleden kregen de vroede vaderen van de toenmalige ge meente Schoten een ganse reeks van nieuwe straten te dopen, die acin haar Zuidelijke grens verrezen was en het ligt voor de hand dat men deze straten, met Zuid-Afrika's vrijheidsstrijd nog vers in 't geheugen, alle vernoemde naar de popu laire helden uit die ^.Boerenoorlog". Zo kreeg Schoten, om er maar enkele te noe men, zijn Botha-, De la Rey- en Generaal Cronjéstraat, welke laatste zich in de loop der jaren ontwikkelde tot het belangrijk ste winkelcentum voor Haarlem-Noord. Het duurde dan ook niet lang of de eige naars en exploitanten van de aanvanke lijk nog spaarzame zaken in deze straat sloten zich aaneen tot een winkeliersver eniging, die in de eerste decennia van haar bestaan echter geen rol van beteke nis vermocht te spelen in het economische leven in deze contreien. Anders werd het, toen deze organisatie werd opgevolgd nu twintig jaar geleden door de huidige winkeliersvereniging „Generaal Cronjé", die van meet af aan een grote activiteit ontplooide en die in groei en bloei sinds dien gelijke tred heeft gehouden met de transformatie van „haar" straat tot de voornaamste en levendigste van Haar- lem-Noörd (Schoten werd in 1927 ge annexeerd), waar thans ongeveer 2/3 van de Haarlemse ingezetenen zijn woonplaats heeft. Talrijke initiatieven, die tot die snelle bloei van de Cronjéstraat hebben bijgedragen, zijn in die twintig jaren van het energieke, zijn tijd begrijpende bestuur van „Generaal Cronjé" uitgegaan en ook thans weer zijn er plannen in petto om het dubbele jubileum - de halve eeuw Cronjéstraat en de twintig jaar dat de vereniging bestaat - op spectaculaire wij ze te vieren. Daartoe is in de eerste plaats een royale straatversiering geprojecteerd, bestaande uit een 128-tal decoratieve zui len, die ter v/eerszijden van de Cronjé straat en het Julianapark, op onderlinge afstanden van zo'n „anderhalf huis" ge- geplaatst, de twaalfhonderd meter lange straat een feestelijk aanzien zullen geven. Deze fraaie zuilen, die jubileum^schil- den dragen en „afgetopt" worden door vlaggen, zijn met de huizen, en ook - over het wegdek heen - met elkaar verbonden door bogen van vrolijk gekleurde gloei lampen, die tezamen met de indirecte verlichting in de zuilen zelf, des avonds een fantastisch schouwspel zullen opleve ren. Versiering en illuminatie, ontworpen door de bekende Goudse feestverlichtings expert D. W. Hortensius, zullen van 3 Oc tober tot en met 4 November te bewon deren zijn. Maar bovendien heeft het be stuur van „Generaal Cronjé" (dat zelf ook twee jubilarissen in zijn midden telt: pen ningmeester M. van Ake en commissaris B. Prijs, die sinds de oprichting in die functies aan de groene tafel zaten) nog andere verrassingen in petto, waarbij het Julianapark betrokken wordt, maar waar over wij verder nog niets vertellen mogen. Maar hoe dat allemaal ook uit zal pakken, men kan er zeker van zijn, dat de Cronjé straat en haar organisatie in de genoem de jubileummaand weer eens ouderwets de feestbloemetjes buiten zullen zetten en dat het publiek - er staat ook nog een grote zegelactie op stapel, die in September start - er heel wat van zijn gading zal vinden. Het ..Cirque Géant" van Jos Mullens, dat thans in Rotterdam voorstellingen geeft, gaat binnenkort naar Brazilië. Reeds heeft een Amerikaanse filmonderneming contact» met het circus opgenomen om van de voor bereidingen en de overtocht zelf opnamen in kleuren te maken, met de bedoeling ze later in een circusfilm te verwerken. c Nou, dat werd me daar wat!Bunkie, die in het donker liep en dus zo goed als niets kon zien, stapte op de rolschaats. En toen gleed hij opeens onderuit, omdat dat ding natuurlijk begon te rollen. Bons!!!'daar zat Bunkie plotseling op de grond. Bijna was hij nog van de trap gevallen ook, want daar was hij vlakbij. Gelukkig gebeurde dat niet, maar de rol schaats, die door Bunkie's val door de lucht vloog, kwam wèl op de trap terecht. En dat gaf opeens 'n verschrikkelijke herrie in het stille huis! Zo kletterde dat ijzeren ding met veel lawaai de trap af, van tree tot tree, tot-ie hele maal beneden was en daar nog met een laatste klap tegen een deur bonsde. Nou, je begrijptmet zo'n herrie midden in de nacht was natuurlijk iedereen op hetzelfde ogenblik klaar wakker geschrokken! Allemaal sprongen ze van schrik over eind. Oom Tripje schoot zijn bed uit en holde de gang op. „Wat gebeurt daar? Wat is dat?!" Ook de anderen kwamen hun bed uit, en zo renden ze allemaal de gangen op. Heel het huis was opeens in rep en roer! Hoewel de termijn voor inschrijving van het Haarlemse bloemencorso op Zaterdag middag reeds enige tijd gesloten was, hebben zich bij de commissie van voorbereiding nog velen aangemeld. Het resultaat is, dat liet corso uit zeventig afdelingen zal be staan, een aantal, dat tot heden niet be reikt is. Wat het aantal deelnemers betreft kan men reeds van een succes spreken. Als de deelnemers goed voor de dag komen dan zal het publiek Zaterdagmiddag weer kun nen genieten van een fraai schouwspel. De commissie ontving mededelingen op welke wijze deelnemers hun auto zullen versieren. Daarbij bleek, dat deskundigen zijn ingeschakeld voor versiering. Een en ander doet veel verwachten. Er worden de laatste tijd vele corso's in het land gehouden. Een aantal firma's neemt aan verscheidene van deze corso's deel. Daardoor zal men in Haarlem ook versierde auto's zien die elders met succes zijn uitgekomen. Zoals bekend heeft de Stichting Haar lems Bloei, onder wier leiding het corso gehouden wordt, afgezien van het voorbe reiden van een bloemenweek. De reden er van is, dat zij het volgend jaar, als de Flora in Heemstede gehouden zal worden, de vreemdelingen een aantrekkelijk pro gramma wil aanbieden. Aan de voorberei ding er van wordt hard gewerkt. Wel zal van 3 tot en met 10 September op het Phoenixterrein een lunapark wor den gehouden. Verder heeft Haarlems Bloei in het programma opgenomen een tentoon stelling van werken van leden van „Kunst zij ons doel" in het Waaggebouw (de titel luidt „Van veld tot vaas", tentoonstel lingen in de Vleeshal en in de Vishal, con certen in het Concertgebouw en in het Openluchttheater, een toneelvoorstelling in de Stadsschouwburg en een cabaretavond in het Concertgebouw. De dienst van Hout en Plantsoenen zal op de ronde vluchtheuvel van de Grote Markt een bloemenperk inrichten. Hiermee wordt Vrijdagmorgen begonnen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Zaterdag 30 en Zondag 31 Augustus zal het elftal van de Women's Cricket Association uit Engeland de gast zijn van de Nederlandse Dames-Cricketbond. Zaterdags wordt op Groenendaal in Den Haag een wedstrijd gespeeld tussen de Engelse dames en een Nederlands Bonds- elftal, dat zal bestaan uit de volgende speelsters: mevr. A. Reinders, captain, mej. E. Colthoff, vice-captain, mej. E. Bruyne- steyn, mej. U. van Galen Last, mej. T. Klomp, mej. C. Nagel, mevr. S. Pander, mej. G. Pijpers, mej. H. de Ruiter, mej. T. Suther land, wicketkeeper en mevr. W. van Ton geren. Zondags wordt op het terrein van de Kie viten in Wassenaar gespeeld tegen het Ne derlands A-elftal. Dit team is samengesteld uit: mevr. E. Lambers, captain, mej. E. Colt hoff, vice-captain, mej. F. Brandenberg, mej. F. Brouwer, mej. U. van Galen Last, mej. I. Heemskerk, mej. J. Jurrissen, wicketkeeper, mej. C. Nagel, mevr. S. Pander, mevr. W. Stam en mej. H. de Ruiter. In de wedstrijd HVGBHZPC, die gister avond voor de hoofdklasse van de waterpolo- zomercompctitie in Stoops bad werd gespeeld, hebben de Haarlemmers verdiend verloren met 74. Door tun grotere startsnelheid en goede samenspel wisten de Hagenaars, voor al in de eerste spcelhelft, goede aanvallCD op te zetten en productief te maken. Na een vrijwel gelijk opgaand spel, moest de HVGB-verdediging tot driemaal toe zwichten voor de Haagse aanvallen en het waren Smol, Ruimschotel en Stam, die de bal de HVGB-doelverdediger lieten passeren. Nadat het vierde Haagse doelpunt was ge scoord, herstelden de HVGB'ers zich. Hoge- land maakte vlak daarna het eerste doelpunt voor HVGB. Hierna kwamen de Haarlemmers wederom in de aanval en het was Rol, die uit een scrimage voor het Haagse doel, de HVGB- achterstand tot 2—4 verkleinde. Na de hervatting wisten de Hagenaars van een fout in de HVGB-achterhoede een nuttig gebruik te maken (25). Overtredingen in de Haagse ploeg hadden tot gevolg dat kort na elkaar twee spelers uit het water werden ge stuurd. De aan Hogeland toegewezen straf- worp werd omgezet in een doelpunt en Hoek stra verkleinde de achterstand van HVGB tot 45. Hierna bleven de Hagenaars door het slordig plaatsen en te langzaam overnemen van de Haarlemmers in de aanval en zij wisten hun voorsprong op te voeren tot 7—4. Bij deze stand kwam het einde. Voor de derde klasse dames speelde DWR 2 in Zaandam tegen Nereus 2. De wedstrijd eindigde in een 21 overwinning voor de Haarlemse dames. Het m.s. „Fairsca", dat door de Neder landse regering is gecharterd voor het ver voer van ongeveer 1850 emigranten naar Australië en dat hiertoe op 1 September van de Lloydkade te Rotterdam zou vertrekken, kan door omstandigheden pas twee dagen later varen. De minister van Economische Zaken heeft bij de Hoofdcommissie voor de In dustrialisatie ingesteld een commissie ad hoe inzake de industriefinanciering door trans formatie van risicomijdend en risicodragend kapitaal. De commissie heeft tot taak de hoofdcommissie van advies te dienen om trent de opzet en werkwijze van een garan tiefonds ten behoeve van de verruiming van het aanbod van risicodragend kapitaal door middel van transformatie van risicomijdende besparingen. Voorzitter van deze commissie ad hoc is mr. H. L. Wolterson te Wassenaar, directeur van de Rotterdamse Bank N.V. De 20-jarige P. van Riet uit Rijswijk is gistermiddag omstreeks 14.15 uur in zee voor het stille strand te Scheveningen verdron ken. De jongeman werd door de stroom meegesleurd. Zijn lichaam is nog niet ge vonden. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden vertrekt op 23 Augustus wederom een aanvullingsdetachement bestemd voor het Nederlands Detachement Verenigde Na ties uit de haven van Rotterdam naar Korea. Het detachement telt twee officieren, drie onderofficieren en 95 korporaals en man schappen. In overleg met de procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft de officier van justitie bij de rechtbank aldaar het hoger beroep ingetrokken tegen de direc teur van de Leeuwarden gevangenis A. J. en de adjunct-directeur F. W. A. V.. Anderzijds hebben ook de verdachten in hun vonnis berust. De directeur was indertijd veroor deeld tot een voorwaardelijke geldboete van f 1000 subsidiair 50 dagen hechtenis en de adjunct-directeur tot een boete van f1000, waarvan f 600 voorwaardelijk. Ter voorziening in de vacature van directeur van de Koninklijke Schouwburg te 'sGravenhage hebben B. en W. de gemeen teraad de volgende aanbeveling aangeboden: 1. de heer G. J. van Leersum; 2. de heer J. M. Monningh. Bjj de Tweede Kamer is een aantal naturalisatie-ontwerpen ingediend. Daarin wordt onder meer voorgesteld de hoedanig heid van Nederlander te verlenen aan Wil- helmine Sophia Eleonora Strassburger, artiste en mede-exploitante van het gelijk namige circus, wonende te Hilversum. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdagmiddag om kwart over twaalf stak de drie-jarige Paulina Z. vlak bij haar woning de Lange Herenvest over en liep tegen een uit Amsterdam komende tram. Met twee wonden aan het hoofd is zij naar het Sint Elisabeths Gatshuis overgebracht. De recherche heeft op de Schalkwüker- weg de twintigjarige schilder V. van der M. aangehouden, verdacht van diefstal van vijf olievaten, die op een opslagplaats aan deze weg lagen. Van der M. heeft de vaten verkocht voor f33 aan een vatenhandelaar. De waarde van een vat was f 11. Bij Koninklijk Besluit is verleend de ere-médaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan de heer E. Rudolphy te Haarlem tot voor kort conducteur bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij. De heer L. J. van Stralen ontvanger van 's Rijks belastingen te IJmuiden viert op 1 September zijn 25-jarig dienst jubileum. Op Schiermonnikoog is gearresteerd de 31-jarige politieke delinquent L. L., die sinds zijn veroox-deling voortvluchtig "was. L. was er van beschuldigd zich in de oor logsjaren in Drente te hebben schuldig gemaakt aan tal van gruweldaden en werd indertijd door de strafkamer Assen van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Voordien was hij in Duitsland reeds ter dood veroordeeld, zoals hij bij zijn arresta tie vertelde. Hij zou toen voor de keus gesteld zijn: de kogel of spionnagedienst. Daarna zou hij volgens zijn eigen verklaring ook bij ver stek in Frankrijk tot de doodstraf veroor deeld zijn. Na langdurige samenwerking tussen de groepscommandant van de rijkspolitie in de gemeente Oostdongeradeel en de post- commandant op Schiermonnikoog kon de man ten slotte op dit Waddeneiland, waar hij een bezoek bracht aan zijn vrouw, wor den gegrepen. Gisteravond werd het publiek op de Scheveningse Boulevard opgeschrikt door een korte, felle brand, die heeft gewoed in een autoscooter-paleis, dat aan de Boule vard staat opgesteld. Het publiek en de omwonende exploitanten schoten van alle kanten te hulp om de inventaris te redden. De brand bleek te zijn uitgebroken in de dynamo van de grote machine, die de scoo terbaan van stroom voorziet. Met levensge vaar heeft de machinist de motor nog kun nen afzetten, waardoor de autotjes tot stil stand werden gebracht. Omliggende olievaten en de olievoorraad naast de baan werden onmiddellijk uit de weg geruimd, zodat deze uiterst brandbare substantie geen verder gevaar opleverde. De brandweer arriveerde zeer snel en kon kort na aankomst voldoende water geven om het vuur, dat ook het dak van de scoo terbaan had aangetast, te blussen. Dit vuur was echter snel bedwongen. De schade be draagt, naar eerste raming, ongeveer f 25.000,—. vertaald uit het Engels. 25) „Natuurlijk, wie zou niét van jou hou den! Maar ze wil Nigel met jou laten trou wen, begrijp je? Hij zal Floriana erven en ze wil natuurlijk, dat hij gezonde kinderen krijgt ,,'t Is eenvoudig afschuwelijk om op een dergelijke manier een huwelijk op touw te zetten," had Toni verontwaardigd uitge roepen. „Afschuwelijk of niet, bezitters van grote fortuinen hebben de neiging om een wel overwogen plan te beramen voor het leven van hun nakomelingen," was Carlos' uit leg. „Ik weet zeker, dat de oude vrouw ont stemd zal zijn, als ze van ons hoort. Het lijkt me beter te wachten met haar iets te vertellen, tot jouw tijd hier om is, dat wil zr ggen te wachten tot haar tachtigste ver- ardag. In de tussentijd kan ik naar andere anden schrijven om iets achter de hand ie hebben, voor het geval dat ze mij zou ontslaan." „Ik vind al dat heimelijk gedoe heel on plezierig," had Toni vaag geprotesteerd. Ze voelde zich dodelijk vermoeid. „Ik heb een vriend in Miranda, aan wie ik alles graag zou vertellen. Hij zal er met niemand over praten „Ah, die Engelse dokter natuurlijk." Car los' stem was niet onvriendelijk geweest, maar ze had niet in zijn ogen kunnen kij ken. „Ga rustig je gang en vertel hem een en ander. Alleen ben ik menselijk genoeg, om een beetje jaloers te zijn op dr. Gre- ville." „Op Mark? Dat is volkomen onnodig. Hij heeft een meisje in Londen." „Verlovingen kunnen verbroken worden, als de bekoring van een ander sterk genoeg is," had Carlos opgemerkt. Hij kuste haar weer en voegde er aan toe: „Als je van gedachten mocht veranderen vóór mevrouw Burden's verjaardag, dan ben je vrij, be grijp dat, vrij als die flamingo's daar!" En hij wees op enige van de fel-gekleurde vogels, die juist over kwamen vliegen. „Maar ik hoop, dat je mijn gevoelens beantwoordt, want ik houd zóveel van je!" Zijn stem had heel teder geklonken bij deze laatste woorden. Toen ze bij het huis aankwamen, had hij erop gestaan haar naar binnen te dragen en in haar slaapkamer had hij haar voor zichtig in een stoel geïnstalleerd. Door de open tussendeur kon Juanita, die in mevrouw Burden's kamer bezig was, hen gadeslaan. Carlos sprak op bevelende toon tot haar: „Juffrouw Martin heeft een onge luk met haax paard gehad. Je moet haar in bed helpen, dan ga ik mevrouw Burden waarschuwen." Terwijl Toni nu alleen lag, kon ze zich ieder woord dat gesproken was, duidelijk herinneren. Haar hoofd deed pijn, maar toch kon ze volkomen helder denken. Het was moeilijk te geloven, dat Nigel met op zet dat schot gelost zou hebben. En ook was het moeilijk te geloven, dat Carlos haar ge kust had en dat ze zijn kussen beantwoord had, zodat er nu tussen hen iets bestond, dat niet zo maar ongedaan gemaakt zou kunnen wordenZe wilde, dat ze er op aangedrongen had, dat ze Olivia tenminste op de hoogte zouden stellen. Maar als dat zou betekenen, dat Carlos zijn betrekking hier zou verliezen, voordat hij een andere mogelijkheid had gevonden, was dat na tuurlijk uitgesloten. Ze vond al dat ge- intrigeer afschuwelijk! Carlos en zijzelf waren tenslotte geen leden van de familie, maar behoorden tot het personeel. Zij was er dankbaar voor, dat tenminste geld in deze kwestie géén rol speelde. Onrustig lag ze te woelen onder de klamboe en verlang de ernaar, dat de storm zou losbreken, die wat koelte zou brengen HOOFDSTUK 15 Toen de storm uiteindelijk kwam, werd de spanning op Floriana er echter allesbe halve minder door. Toni wist niet, of ze zich dingen inbeeldde, omdat ze na het ongeval nog steeds niet helemaal de oude was. Ze kon slecht tegen de regen, die met de storm loskwam, en haar verhouding tot Carlos enerveerde haar. In haar ogen was iedereen op Floriana nerveus en gespannen, alsof er bijzondere dingen op komst waren. Olivia's tachtigste verjaardag begon naderbij te komen en dat was voor de oude vrouw natuurlijk een reden om enigszins opgewonden te zijn. „Ik heb een verrassing voor hen alle maal," deelde ze Toni mee, „maar ik vertel er niemand iets van vóór mijn verjaardag. En als er zich in de tussentijd vervelende dingen zouden voordoen, dan zullen ze raar staan te kijken." Toni lachte. „Ik zou willen, dat u al dat ellendige geld nu maar dadelijk onder hen verdeelde, en dat u verder een prettig leven ging leiden," antwoordde ze met grote openhartigheid. Olivia grijnsde. „Misschien doe ik het wel, ik weet het nog niet. Maar ik zie ten minste, dat je begint te begrijpen, dat er waarheid school in hetgeen ik je vertelde over de grote erfenissen." De geweldige storm de eerste tropische storm, die Toni meemaakte raasde om het oude huis en de regen gutste naar om laag. Toen Toni de volgende dag zich even buiten waagde, zag ze hoe diverse struiken en jonge bomen omgewaaid waren en hoe de Mururivier als bezeten voortstroomde. Ze had zich gehuld in een regenjas met capuchon en ondanks Olivia's aandringen, dat ze in bed moest blijven, was ze naar buiten gegaan. Met enige ontroering dacht ze aan de bezorgdheid van de oude vrouw. Midden in de nacht had ze Toni toegeroe pen: „Ben je wakker? Als je bang bent vcor de storm, kom dan maar hier bij mij!" Olivia zelf was dol op een dergelijke ge- welduitbarsting van de natuur. Maar ze wist, dat sommige mensen, die anders niet onflink waren, donder en bliksem en storm minder prettig vonden. En een storm op Flamingo Eiland betekende iets heel ergs. De bergen schenen plezier te hebben in de donder en bliksem rond hun schouders en de waterval en de rivier zwollen tot mach tige stromen door het overdadig neerval lende regenwater. De bomen kreunden en zwiepten in de wind en diverse bomen hiel den het niet en werden ontworteld. En boven al het lawaai klonk het gebulder van de zee, die in hoge golven tegen de rotsen opsloeg. Het geheel was als een wilde, angst-inboezemende symphonie. Zelfs iemand, die ouder dan Toni was, zou heel goed angstig geweest kunnen zijn door zoveel natuurgeweld, en daarom had Olivia het meisje geroepen. Maar Toni had geantwoord: „Dank u, ik ben niet bang, ik vind het eigenlijk wel grappig, tenminste als het dak houdt!" „Het dak houdt het wel!", had Olivia teruggeroepen. Een flink meisje, had ze goedkeurend bij zichzelf gedacht. Nigel had die avond werkelijk onthutst geschenen over wat hij aangericht had door zijn ach teloosheid, en Olivia, die weinig illusies had over haar familieleden, begon, terwijl ze naar de storm lag te luisteren, een illusie op te bouwen over Nigel en ToniZe zag hierin dè oplossing: het zou de redding van Floriana betekenen, want er zou een gezond nageslacht komenPaul zou zodra de erfenis losgekomen was door Rita van het eiland weggesleept worden. Dat zou betekenen, dat een administrateur zónder controle een en ander zou beheren! Fisk, die zo'n uitstekende figuur voor de leiding van het uitgestrekte bezit zou zijn geweest, had zijn hart verpand aan de medische studie en zou, zodra hij het geld had geërfd, aan de een of andere universi teit gaan studeren. Nigel zou, ondanks al zijn luiheid, in staat zijn Floriana te be sturen, als hij getrouwd was met iemand als Toni De idee, dat Toni er heel weinig voor zou voelen om met Nigel te trouwen, was voor Olivia niet van heel veel belang. Niet om dat ze dacht, dat het meisje door het geld beïnvloed zou worden, maar omdat ze voelde, dat er in Toni moederlijke gevoe lens sluimerden, waarvan ze zichzelf mis schien nog niet bewust was, maar die Nigel zou kunnen opwekken. Nigel kon hulpeloos als een kind doenals hij alleen maar die geaffecteerde houding van blasé man van de wereld liet varen. Zijn grootmoeder had hem nog nooit zo ontsteld gezien, als op het moment dat hij Toni's slaapkamer was komen binnenren nen. Misschien was er dus toch nog iets van bloed in zijn aderen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6