Ambtsketen was tijdelij k in Leamington Brieven aan de redactie Kustvaarder te water bij Holland-Nautic Bloemendaal Haarlemmermeer Volksfeesten in Vogelenzang Amsterdamse Beurs Courses te Duindigt DWR na overwinning op Dolfijn veilig Santpoort Nieuwe uitgaven TE HUUR MORRIS OXFORD'49 SCHOUS Heteluchtkachel 8 Gemeenteraad van Heemstede Onderlinge Tuinlieden vereniging vergaderde Overwinning voor de gemeente-ambtenaren Lisser harddraverij gaat om Nederlands kampioen schap Diefstal van auto's en fietsen Delft krijgt nieuw archief depót Visserscheepje gestrand Paardensport Waterpolo Veelbelovende feestavond in het Rijkenspark SCHEEPVAART PENSION- RUSTHUIS GASHAARDEN DANSSCHOOL W. FORTGENS VRIJDAG 29 AUGUSTUS 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT •In tegenwoordigheid van burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, is Donderdagavond om zes uur bij Holland- Nautic de door deze firma gebouwde kust vaarder „Jongkind" te water gelaten. De echtgenote van de directeur van de rederij Havre-boot" te Rotterdam, mevrouw Driebeek, kapte met een zilveren bijltje de laatste kabel door die het schip aan de werf bond, waarna het vaartuig zonder moeilijkheden in zijn element gleed. Het schip, dat door bemiddeling van de make laars Heideman en Fuchs in opdracht van de C. V. „Havre-boot" is gebouwd, heeft een ladingcapaciteit van bijna 1000 ton en is voorzien van de modernste vindingen op het gebied der scheepsoutillage, onder meer heeft het mechanisch geventileerde rui men. die bij fruitvervoer hun diensten kunnen bewijzen. Het vaartuig is 63 meter lang en 10 meter breed. Holland-Nautic bouwde er S'/s maand over. Het schip zal met een snelheid van gemiddeld ll'/s mijl worden voortgestuwd en is voorzien van vier laadbomen en vier laadiieren. Het is een zogenaamd „shelterdek"-schip, dat een mooie aanwinst betekent voor de Neder landse kustvaart. De Jongkindsnelt zijn element tegemoet. In vergaderingen van gemeenteraden draagt de burgemeester een ambtsketen, maar het gebeurt weinig, dat over haar ge sproken wordt. Donderdagmiddag was het wel het geval in de vergadering van de Heemsteedse raad. De heer Reynders (Arbeid) had bij de stukken foto's gezien van het bezoek van Heemsteedse sport beoefenaars aan Leamington en het was hem opgevallen, dat de burgemeester de ambtsketen droeg. Is het niet van belang, dat de keten in de gemeente blijft voor de waarnemer? Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Bappard deelde mee in Engeland Heem stede te hebben vertegenwoordigd. Daar heeft hij de keten gedragen. Tevoren had hij zich georiënteerd of er in Heemstede plechtigheden op het programma stonden, waarvoor de keten nodig was. Verder is hem gebleken, dat zijn voorganger de keten mee nam, indien hij buiten de gemeente Heemstede moest vertegenwoordigen. De Engelse burgemeesters dragen hun keten vele malen en die keten is vaak van goud. Er werden wel eens smalende blikken ge richt op de Heemsteedse keten. Bij de dag indeling werd de burgemeester meege deeld. wanneer hij zijn keten nodig had. Daarmee hield hij dan rekening. De heer Reynders zeide nog, dat het daarom beter was een tweede keten te ma ken. Wat de "smalende blikken betreft merkte de spreker op, dat er een spreek woord is dat luidt: „Eenvoud is het kenmerk van het ware". Het voorstel van B. en W. om een bedrag van 45.000 voor werkzaamheden ter voor bereiding van de Flora 1953 beschikbaar te stellen, ondervond geen algemene bijval. Enkele leden achtten het niet noodzakelijk over te gaan tot aanschaffing van een mo bilofoon en zij meenden, dat het bedrag van f 800 voor het gebruik van een auto te hoog was. De Voorzitter zette uiteen, dat de mobilofoon van groot belang zal zijn bij het regelen van het verkeer tijdens de Flora. Op topdagen worden 40.000 bezoe kers verwacht en de politie zal in samen werking met de rijkspolitie haar handen vol hebben. Aan 't verkeer dient grote aan dacht te worden besteed, anders ontstaan er te veel moeilijkheden. Na de Flora kan de mobilofoon gebruikt worden door de politie. In Haarlem. Bloemendaal. Velsen en Beverwijk heeft men daarover ook de beschikking. Niet alle leden waren hierna overtuigd. De heer Reynders diende een voorstel in. om B. en W. uit te nodigen de posten voor de huur van de auto en het aanschaf fen van de mobilofoon nader te bezien. Zijn voorstel werd verworpen met 11 tegen 7 Voor de ledenvergadering van de Onder linge Tuinlieden vereniging welke Woensdag avond in het Volkskoffiehuis aan de Heem steedse Dreef werd gehouden, bleek vrij veel belangstelling te bestaan en er waren enige aardige inzendingen Zinnea's die de vergadering op aangename wijze opfleurden. De voorzitter, de heer W. A. v. Zadel, die in zijn welkomstwoord in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer A. de Zoete uit Lisse, begroette, deelde mede dat een uitnodiging was ontvangen tot het bezichti gen van de tentoonstelling die de Volkstuin vereniging „Ons Buiten" op 6 en 7 Septem ber op haar tuinen houdt. Voor de grote huisbroeitentoonstelling welke ditmaal in het komend voorjaar te Aalsmeer wordt ge houden. bleek veel belangstelling te be staan. De Aalsmeerse Tuinbouwstudieclub neemt met niet minder dan 73 leden aan deze wedstrijd deel. Daarna hield de heer A. de Zoete zijn aan gekondigde causerie welke hij vooraf liet gaan door een historisch overzicht van de cultuur der vaste planten. Thans beslaat deze cultuur 135 h.a. van ons land en de groei is vooral te danken aan het feit dat vele vaste planten goede snijbloemen opleveren. Vooral Rijnsburg is in dit opzicht zeer bekend. Daarna behandelde spreker de verschillende vormen van vermenigvuldiging en van ver edeling en de wijze van bemesting, alsmede de verschillende ziekten die zich kunnen voordoen. Een snelvuur van vragen was het resul taat van deze vlotte causerie en daarbij kwamen tal van problemen welke in de tuinbouw tegenwoordig opgeld doen ten aan zien van de bestrijding van ongedierte en ziekten om een hoekje kijken. Nadat de heer Kenselaar die als concierge van het Volkskoffiehius vertrekt, door de voorzitter, de heer W. A. v. Zadel op har telijke wijze was toegesproken en als bewijs van erkentelijkheid een geschenk had ont vangen, werd te ruim 10 uur deze zeer bij zonder geslaagde vergadering met een dank woord gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: R. de Wilde en A. M. Strijbos. GETROUWD: S. M. Siegmann en W. R. Slingerland; H. Wenning en S. M. Willemse. GEBOREN: Wilhelmina Anna Johanna, d. van Th. L. A. Moorman en A. G. J. Brou wer; Cornells, z. van J. van Andel en A. C. Lok; Petrus Johannes, z. van J. L. Turen- hout en A. M. van Zeist; Jan Frederik, z. van J. F. H. van Meekeren en A. L. van Zoelen; Petrus Paulus Adrianus, z. van F. J. Ku- batz en E. P. M. Schutter. OVERLEDEN: Wed. Th. A. van Galen- van Lieshout, 84 j.; P. C. van Steenwijk, 54 j„; G. Zandstra, 69 j.; Wed. A. C. J. Lie- bregsBels, 65 j.; Wed. M. E. Grijmans Brouwer, 86 j. stemmen en het voorstel van B. en W. werd aanvaard met twee stemmen tegen. Bij de nagekomen voorstellen was er een van B. en W. om het aantal garages bij de middenstandswoningen in de omgeving van de Joh. Verhulstl.aari van drie op zeven te brengen. De heer Verspoor (Arbeid) had er bezwaar tegen, dat er zoveel gara ges bij de straat gebouwd worden en ande ren waren van mening, dat de raad niet voldoende was ingelicht. Een voorstel van de heer Van den Brink (V.V.D.) om nader advies in te winnen van twee raadscommissies werd verworpen met 10 tegen 8 stemmen en het voorstel van B. en W. werd aanvaard met 14 tegen 4 stemmen. Besloten werd een lening aan te gaan van 120.620 met de Bank voor Nederlandse Gemeenten en B. en W. werd een crediet verleend voor uitbreiding van de brand weer. Bij de rondvraag vroeg de heer Hop staken (K.V.P.) of kienen in de gemeen te verboden is. De V o o r z i 11 e r ant woordde dat de politie proces-verbaal heeft opgemaakt wegens overtreding van de loterijwet toen in het openbaar gekiend is. In besloten kring mag men rustig kienen. Donderdagavond zouden de gemeente ambtenaren een voetbalwedstrijd spelen tegen het elftal van de plaatselijke politie, doch deze wedstrijd kon niet doorgaan. Op het laatste ogenblik werd toen het elftal van de Rijkstelefoondienst (afdeling Rekenkamer) uit Haarlem, bereid gevonden als tegenpartij op te treden. In de eerste helft van deze wedstrijd, die gespeeld werd op 't gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan te Overveen, namen de gasten de leiding (0—1) én behielden die tot aan de rust. In de tweede helft drong Plan- tinga tot vier maal door tot het vijandelijke doel en bezorgde de Bloemendaslse gemeente ambtenaren daarmede een verdiende over winning van 4—1. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. C. DeutekomNoordijk. d.; S. M. B. A. BelderbosJansen, z.; J. van der HorstLameijer, d. ONDERTROUWD: C. L. Zwanenburg en M. H. Vader: A. Planting en G. Schouten. GETROUWD: H. N. Siermann en E. M. Timmer; Ch. J. Hulsebosch en C. C. M. Deerenberg: W. J. Bloemgard en Y. H. L. Courtois; C. Quant en J. A. Witte; P. de Vries en O. Th. M. v. d. Hart; L. van Berkel en J. M. va# Haaster. OVERLEDEN: H. v. Kessel—v. Ruiten. 76 j.: H. Dooter. 88 j.; Jhr. G. Ch. Quarles van Ufford, 87 j.: Wed. A. v. CittertReiding, 87 j.; J. S. C. C. Bar. v. Ittersum, 80 i.: Wed. B. M. J. NiermeiierKros. 76 j.; A. M. Lans dorpSchokte. 63 i. COLLECTE KANKERBESTRIJDING De collecte voor de Kankerbestrijding heeft in Vijfhuizen en omgeving f 190.33 opgebracht. Dit jaar besloot het Oranje-comité in Vogelenzang om gezien het gunstige voor jaar en de daaruit voortvloeiende drukke werkzaamheden in het bollenbedrijf, waar in het grootste deel van de Vogelenzangse bevolking zijn bestaan vindt, de volksfees ten ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin niet op 30 April te houden, maar naar eind Augustus te verschuiven. De voorzitter van het Oranje-comité, de heer P. J. Gerbrands, deelde ons echter mede dat ook het houden van de feesten op de laatste dag van Augustus moeilijk heden oplevert en dat zij dus voortaan wel weer op 30 April gehouden zullen wor den. Zaterdagmorgen van negen uur af wor den de feesten ingezet met kinderspelen voor de leerlingen van alle klassen der lagere scholen. Zaklopen, hindernislopen, ballenloop en balzoeken, duikelspel en autobandspel, dat zijn enige van de onder delen, waarin de lagere schooljeugd zich met elkaar kan meten. Voor de ouderen worden des middags de spelen gehouden. Tientallen ingezetenen van dit dorp, dat door het vèr verwijderd zijn van het centrum van Bloemendaal een aparte gemeenschap vormt, verheugen zich in deze feesten, die van twee uur af wor den gehouden. Na afloop omstreeks half zes volgt dan de prijsuitreiking. De spelen voor de kinderen zowel als die voor de ouderen worden gphouden op het sport terrein van de plaatselijke R.K. voetbal vereniging achter en ten Westen van de V ogelenzangseweg. Vóór de middagspelen een aanvang ne men, wordt om half twee de „ronde van Vogelenzang" gehouden, een hardloopwed strijd over ongeveer 2% km., waarbij men in het bezit kan komen van een wisselbe ker. Deze beker werd de laatste keer April 1951 gewonnen door Leo Warmer dam. Men moet de beker t\yee maal ach tereen of drie keer in totaal winnen om definitief eigenaar te worden. Er hebben zich reeds veertig deelnemers laten in schrijven. Daar deze ronde ook nogal spreekt tot de jeugd van 12-15 jaar, wordt voor hen een „kleine" ronde van Vogelen zang gehouden in de straten rond het dorpscentrum. Voor de 50ste maal wordt op 25 September de jaarlijkse harddraverij gehouden door „Lisse en omstreken". Aan deze jubileum draverij om de grote prijs van de Bollen streek wordt tevens het kampioenschap van Nederland op de korte baan verbonden. Aan geldprijzen wordt uitgeloofd 1400, 600, 250 en 125. Door het hoofdbestuur van het Draf en Rehwezen te 's-Gravenhage is bovendien een fraaie beker beschikbaar ge steld voor de eigenaar van het winnende paa'rd. In het begin van deze maand heeft een ingezetene van Tilburg bij de Arnhemse politie aangifte gedaan van diefstal van zijn auto, die in de Broekstraat stond ge parkeerd. Een dag later werd dit motor rijtuig te Westervoort onbeheerd en defect aangetroffen. Enkele dagen later werd een op de Rijnkade te Arnhem geparkeerde auto ontvreemd. Deze werd defect in Ede teruggevonden. Weer enige dagen later ver dwenen op Alteveer in Arnhem drie auto's tegelijk. Ook deze auto's werden achter haald, waarvan een te Amsterdam. Bij het onderzoek naar deze diefstallen ging de belangstelling van de Arnhemse politie uit naar een drietal jongelieden dat enige dagen spoorloos was en waarvan één reeds enkele keren ongeoorloofde plezier- ritjes had gemaakt. De drie werden thans tijdens een fietstochtje aangehouden door de rijkspolitie te Baarn. Zij bleken nu ook weer op gestolen waar te zitten, Zij hadden de auto, waarmede zij kort geleden naar Amsterdam waren gereden en die zij aan een gracht hadden geplaatst, de volgende dag niet teruggevonden en daarom maar opnieuw een auto „gepikt". Nadat aan dit voertuig een mankement was ontstaan, hadden zij deze fietsen gestolen, waarmee zij nu op weg naar huis waren. Zij beken den voorts zich onder andere in Bunnik en Amsterdam nog aan diefstal van levens middelen te hebben schuldig gemaakt en in Arnhem een hoeveelheid daklood te hebben weggenomen. De jongelui, de 19- jarige L. F. de W„ de 17-jarige D. G. K. en de 17-jarige J. Z„ zijn voor de officier van justitie geleid. Verboden toegang. Tot de mooiste wan delwegen in de omgeving van Haarlem be hoorde tot dusver de Zanderijvaart met aan het einde daarvan: le links de bosweg, welke bij Kraantje Lek eindigt, en 2e rechts de weg, toegang gevend tot de Zee weg. Een dezer dagen moest ik tot mijn grote verwondering constateren, dat, aan het einde van de Zanderij vaart een hermetische afsluiting elk verder verkeer onmogelijk heeft gemaakt. Een soortgelijke wegver sperring bevindt zich ook aan de andere zijde van die bosweg en wel even voorbij het viaduct. De bosweg en de weg naar de Zeeweg zijn dus niet meer te bereiken. Als oorzaak doen diverse lezingen de ronde, te weten: het terrein zou door een Amerikaan zijn gekocht; de padvinders zouden ter plaatse verwoestingen hebben aangericht; de eige naar zou onbeperkt heer en meester willen blijven van het jachtterrein in de omgeving enz. Omtrent de juiste oorzaak tast men tot dusver nog in het duister. Hoe het zij, de Haarlemmers zijn weer een paar mooie wandelwegen kwijt, prak tisch met inbegrip van de Zanderijvaart, want van een doodlopende weg zal voortaan weinig of geen gebruik worden gemaakt. Het moet toch wel worden betreurd, dat dergelijke terreinen, waaronder genoemde, nog steeds particulier eigendom zijn. Is ook hier voor Gemeente en Provincie niet een taak weggelegd, hetzij door onteigening op grond van publiek belang, hetzij door aan koop of anderszins, ten doel hebbende het publiek weer de beschikking over die wegen te doen krijgen? v. L. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3H Nederl. 47 90% g.l. 90% A.K.U 132 g.l. 152 174 173% Philips Gloeil 154 g.b. 157 Kon. Petroleum 321% 321% A'dam Rubber 80% 80 Holl. Amer. Lijn 140% 141 N. Scheepv. Unie 120 g.l. 121 H.V.A 92% 92% 69% g.l. 69% Amsterd. Bank 153% 153% Ned. Handel Mij. 144 144 Rotterd. Bank 154% 154% Twentse Bank 153% 153% Anaconda Copper 44% g.b. 49% Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 40% 40% 74% 74% 22% 22% U. S. Steel 39% 39% Delft krijgt, als de gemeenteraad binnen kort de plannen aanvaardt, een nieuw archiefdepöt. Indertijd heeft de raad hier toe reeds besloten, maar de Investerings commissie onthield haar goedkeuring hier aan. Daarop werd de alarmklok geluid en in woord en beeld gewezen op de onhoud bare toestand van het Delftse archief. Dit had tot gevolg dat de Investeringscommis sie zich ter plaatse op de hoogte kwam stellen en dat de situatie voor Provinciale Staten werd uiteengezet. Het gevolg daar van is dat thans de rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuw archiefdepöt is ontvangen en binnenkort de gemeenteraad een gedétailleerd voorstel zal worden ge daan. De bedoeling is dat een betonnen archief depöt wordt gebouwd achter het „Huis van Savoye" op de Oude Delft. De kosten van het project zijn geraamd op drie ton. Wan neer het nieuwe depót er is za'l 400 meter archief terugkomen, dat om veiligheids redenen in het Rijksarchiefis onderge bracht. Omstreeks half twaalf is ter hoogte van Bakkum een klein vissersschip, dat te dicht onder de wal voer, gestrand. Doordat het tij snel viel, kon het scheepje vermoedelijk een botter niet meer in open water komen. Vanavond zal men proberen met assistentie van de Egmondse reddingsboot het gestrande scheepje los te trekken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De reeks vacantie-courses op Duindigt wordt dit week-einde besloten met een tweedaags-programma, dat klinkt als een klok. Ondanks het feit, dat het Zaterdag programma grotendeels is gereserveerd voor de mindere klasse, zijn de nummers zonder uitzondering zwaar bezet en moei lijk te voorspellen. In de Toto-prijs krijgt de onfortuinlijke Queen Bel win een goede kans om haar eerste overwinning te boe ken, doch het schimmelt je moet daarbij op grote tegenstand rekenen van Quick Boy en Quickline. Qua snelheid is Qualiteit S verreweg de beste doch de merrie is te onbetrouwbaar om haar aan te bevelen. De tweejarige maidens brengen naast enkele debutanten, waaronder de uitste kend gefokte „River", ook de „oud-gedien- den". Van deze wordt geprefereerd Red- loff W.B., Ronald, R. Petrosia met als out siders Ramona S en River. In de Koppel-prijs, welke vermoedelijk gesplitst zal worden, kan Napoleon zijn verbeterde vorm bewijzen met een over winning, hoewel de concurrentie zeer zwaar is. Oranje Nassau, Nannie Gregor en Oosting's Lieveling zullen dichtbij Na poleon de finishpaal passeren. De zwarte merrie „Nooit Gedacht" pro fiteert nog steeds van haar lage winsom en staat op papier in de Ticket-prijs zeer gunstig, zodat zij bij een repetitie van haar laatste verrichtingen moet kunnen winnen. Ortolaan S en Peter Spencer zijn haar grootste concurrenten, de wispelturige Petronella wordt als outsider gesignaleerd. Voor de Grote Weddenschap-prijs mag Verondersteld worden, dat Oranje J de baas zal blijven over Nelson en Or de Ca- sindra, drie paarden, die op het ogenblik in topvorm zijn. Voor King Spencer, die lang niets pres teerde, maar nu achter elkaar twee keer won, wordt de taak, hem opgelegd door de handicapper, steeds zwaarder, zelfs zo zwaar, dat een nederlaag van de hengst in het amateursnummer is te verwachten. De verwachting is dat Leonidas G dit zal win nen, die met King Spencer, Lord Heny en Overste van Fresena de hoofdrollen in dit nummer zal vervullen. Tenslotte starten dan nog de dravers, die dit jaar nog geen eerste prijs hebben ge wonnen. Het is allerminst een gezelschap „krukken", maar het zijn voornamelijk paarden, die laat in training zijn gekomen. Van deze oudere maidens moet Narcis G in staat zijn Nike van Hollo te kloppen, Nannie Gregor en Postduifje G zullen op de loer liggen om van iedere misstap van deze favorieten te profiteren. In de hordenren start wederom een be scheiden gezelschap. Tsatti, die de vorige maal met overmacht won, zal nu waar schijnlijk het onderspit moeten delven te gen de Belgische schimmel Nanouk, die in zijn geboorteland reeds behoorlijke suc cessen over de horden behaalde. Wiribi, die in deze specialiteit debuteert kan ver rassen, temeer daar in de training goede geruchten over haar gaan. In de waterpolo wedstrijd DWR—Dolfijn die voor de tweede klasse heren van de KNZB in de zweminrichting aan de Houtvaart werd gespeeld, hebben de Haarlemmers een overwinning van 61 geboekt en daarmede hun plaats in de tweede klasse behouden. De Amsterdammers moeten nu degradatie wedstrijden spelen. Gedurende de gehele wedstrijd waren de Haarlemmers overwegend in de aanval. Na dat Behle DWR de leiding had bezorgd, be ging Gottmer een overtreding, waarvoor de scheidsrechter hem het water uitstuurde. Het wat al te fors verdedigen door een Amster dammer bezorgde Kollerie een strafworp, die hij in een doelpunt omzette. Nadat de zelfde speler nog een DWR-doelpunt voor zijn rekening had genomen ging de rust in. Na de hervatting kreeg Wisker een straf worp toegewezen en hij bracht de stand op 40. Kollerie en Wisker maakten er ten slotte 60 van waarna de midvoor van Dol fijn voor zijn club tegenscoorde. Haarlem blijft derde klasser In de promotie-competitie om een plaats in de tweede klasse dames heeft Haarlem 1 de laatste wedstrijd gespeeld. Het ging met enige invalsters naar Den Heag om te spelen tegen Vitesse. De Haarlemse dames konden het tegen het sterke Vitesse niet bolwerken en verloren de wedstrijd met 62, waardoor Vitesse promoveert naar de tweede klasse. VZV verloor beslissingswedstrijd In de promotie-competitie voor een plaats in de tweede klasse heren, waren VZV en Neptunus gelijk geëindigd, waardoor tussen deze twee ploegen een beslissingswedstrijd moest worden gespeeld. In Amstelveen kwam Neptunus met een 21 overwinning uit het water en daardoor bleef VZV dus derde klasser De Vereniging tot het houden van Natio nale dagen en de Oranjevereniging te Sant poort organiseren hun jaarlijkse feestavond deze keer op Zaterdag 30 Augustus, om 20 uur. Het feest wordt gehouden in het Bur gemeester Rijkenspark. Het programma vermeldt het optreden van een accordeon-trio, een hawaiian- ensemble, operette-zangers, een acrobati sche danseuse, een sprekende pop, alles op soepele wijze aan elkaar gelijmd door een conférencier en humorist. Amsteldijk, 27 te Bremen. Athena, 28 van Antwerpen te Rotterdam. Arendsdijk, 27 van Willemstad. Arundo, 27 van Amsterdam naar St. Laurens. Amstelvaart, 27 v. Port Said n. Port Soedan. Andijk, 28 v. Havana te Tamplco. Averdijk, 27 v. R'dam te New Orleans. Aalsdgk, 28 van New York te Baltimore. Adinda, 27 v. Bangkok ten anker loodsschip Palembang. Algenib, 27 360 m. Z. St. Vincent. ALioth, 27 van Bremen naar Hamburg. Aluidra, 27 175 m. O. Malta. Amstelpaflk, 27 750 m. O. Cp. Race. Amstetstad, 27 70 m. W. Lofoten. Armilia, 27 230 m. Z.t.W. Cp. Cambodia. Aagtedijk, 27 500 m. N. Belem. Amsteddiep, 27 340 m. Z. Cp. Race. Antonia, 25 van Singapore n. Pulusambu. Aalsum. 28 van Bombay n. Colombo. Abbedijk, 28 te Antwerpen. Almdijk, 28 van R'dam naar New York. Alwaki, 28 v. Victoria te Bahia. Arendskerk, 29 Shinizu verwacht. Aardijk, 29 van Rotterdam te New Orleans. Alblasserdijik, 28 v. Rotterdam n. Londen. Alnati, 29 v. Buenos Aires te R'dam. Alphacca, 28 v. New York n. Baltimore. Altair, 29 v. Paranagua te Santos verwacht. Amstelkerk, 28 v. Duala naar Lagos. Amsteldijk, 28 v. Bremen naar Antw. Avkeldijk, pass. 28 23.30 u. Scil'ly's n. Antw. Baarn, 28 van Callao naar Mollend». Breda, 28 v. Callao naar Huacho. Bonaire, 27 v. Barbados n. Trinidad. Bacchus, 27 v. Pto Cabello naar Gua-nta. Bantam, pass. 27 ten Z. Cp. Salatan. Boschfontein, 27 no m. ZO., Oostpunt Kreta. Bali, 27 van Makassar op rede Semarang verw. Bandjermas'in, 27 v. Buleleng n. Balikpapan. Baud, 27 Tj. Prick n. Singapore. Bennekom. 27 350 m. NO. Fayal n. Trinidad. Britsum, 27 530 m. K. Lands End. Barendrecht, pass. 28 Gibraltar. Borneo, 28 te Brake bij Hamburg. Boskoop. 28 v. Aruba n. Santa Marta. Bid tar, 29 te Antwerpen. Caltex Leiden, 28 v. R'dam naar Sidon. Cattex Pernis, 30 v. Sidon aan de Hoek van Holland verwacht. Caltex Delft, pass. 28 Oporto. Caltex Utrecht, pass. 27 Gibraltar. Caltex The Hague, 27 35 m. NW. Kp. Bon. Coryda, 26 v. Singapore te Bribane. Corilla, 28 v. Singapore te Fremantle verw. Camphuys, 27 v. Tj. Priok n. Semarang. Celebes, 28 Belawan verwacht. Chama, 26 80 m. W. Singapore edi. Cleodora, 27 270 m. Z. Karachi. Cascade, 20 v. Vera Cruz te Cienfuegos. Ceronia, 27 160 m. O. Fernando Noronha. Cistula. 27 540 m. Z.ZO. Cocos eil. Clavella, 29 v. Port Said te Berre. Duivendrecht. 27 v. Londen te Rotterdam. Diemerdijk, 27 190 m. N. Cartagena. Dalerdijk, 28 te Antwerpen. Delfland, 28 v. Santos n. Itajai. Dongedijk, 28 v. Portland te Seattle. Danae, 28 v. Lissabon naar Gibraltar. Esso Rotterdam, 28 v. R'dam naar Aruba. Esso Den Haag, 27 240 m. N.NO. Sombrero. Eos, 28 van de Levant te Rotterdam. Elmina, 27 v. Douala naar Monrovia. Enggano, 27 van Colombo. Erinna27 90 m. Z.ZO. Oinawa. Esso Amsterdam, 27 100 m. ZW. Cp. Hatteras. Etrema, 27 1160 m. NO. Guadeloupe. Eemdijk, 27 v. Houston te Galveston. Eendracht, pass. 28 22 u. Kp. Finisterre. Friesland (KRL), 27 100 m. ZO. Mini coy. Friesland (SSM), 27 70 m. Z. Finisterre. Faipsea, pass. 28 Kp. St. Vincent. Gaasterland, 27 te Pto Alegre. Gordias, 27 v. Piraeus te Izmir. Groote Beer, pass. 28 Scilly's 29 7 u. aan de Hoek van Holland verwacht. Gadiila, 27 70 m. Z. Kreta. Gai'oet, 27 v. d. baai v. Amoerang n. Bitung Gouwe, 27 280 m. W.t.Z. St. Thomas eil. Gooiland. 29 v. Victoria ts Uheus. Ganymedes, 28 v. Paramaribo n. Georgetown. Heemskerk, 23 te Melbourne. Hera, 28 van Rotterdam te Amsterdam. Hermes, 27 van Amsterdam naar W. Indlë. Hathor. 28 van Amsterdam te Rotterdam. Heelsum, verm. 27 v. Antw. n. Bremen ca. 5 Sept. Rotterdam verwacht. Hector, 27 120 m. ZW. Beyrouth. Helder, 29 v. Port au Prince te Santigo de Cuba verwacht. Hydra, pass. 27 Long eil. Hecuba, 27 630 m. NO. Bermuda. Hersilia, 27 780 m. NO. Guadeloupe. Hoogkerk, 29 te Antwerpen. Hercules, 28 van Garston. Ittersum, ca. 25 Sept. v. Houston be Rotterdam verwacht. Ino, 24 v. Cristobal n. La Guaira. Jagersfontein, 28 te Antwerpen. Japara ,KPM), pass. 27 Str. Soenda. Java, pass. 28 Dondrahead 29 Colombo verw. Joh. van Oldenbarnevelt, 28 v. Amsterdam naar Fremantle. Kota Baroe, 30 10 u. Hamburg verwacht. Kota Inten, 27 24 u. te Genua. Kedoe, pass. 27 Tj. Priok n. Penang. Kalimantan, 27 v. Tegal n. Cheribon. Karaton, 27 v. Makassar naar Balikpapan. Karossa, 28 te Padang. Karsik, 23 v. Palembang te Tjilatjap verw. Kieldrecht, pass. 27 Point de Galle. Luna, 27 van Sevilla naar Lissabon. Linge, 27 van Lissabon te Huelva. Loppersum, 27 van Rotterdam naar Genua. Leersum, 26 v. New York te Boston. Lombok. 26 760 m.'NO.t.o. Cure eil. Laagkerk, 27 210 m. O. Ras al Hadd. Laurenskerk, pass. 27 Ras al Tadd n. Suez. Lissekerk. 27 nog te Basrah. Lutterkerk, pass. 23 Gibraltar. LisSekei-k. 28 v. Basrah naar Rastanura. Lawak, 25 v. Los Angeles te San Francisco. Leerdam, 29 v. Boston te Philadelphia verw. Lemsterkerk, pass- 29 Ouessant n. Genua. Murena, 28 v. Curasao naar Madras. Maasdam, 27 van Montreal te New York. Metula, 27 v. Pulubukom n. Vizagpatam. Maas, pass. 27 Kp. St. Vincent n. Algiers. Malvina. 28 v. Balikpapan te Tarakanverw. Meliskerk, 27 200 m. NO. Madras. Macuba. pass 28 Trinidad. Maetsuycker, 26 v. Tj. Priok te Fremantle. P. J. Stolk: Ilet spook Van Loghum Slaterus, Arnhem. Het is op zichzelf geen slecht idee geweest van de heer P. J. Stolk, een verhandeling te schrijven over de houding van het mensdom tegenover het spookwczen en daar een psy chologische verklaring van te geven. Op som mige punten is het ook wel belangwekkend wat hij schrijft, over het spook als zinnebeeld „van de zijnsvorm van de mens die, van contact met de wereld verstoken zijnde, de eigen totaliteit verloren zag gaan", en over de angst voor spoken als gevolg van het besef van eenzaamheid tegenover de dood. Maar het is verbazingwekkend, zoveel ruimte als deze schrijver nodig heeft om zijn vrij eenvoudige betoog in op te zetten. Hij is nooit bereid een zaak kort en krachtig te stellen; alles wordt opgenomen in een vloed van weinig genuanceerde woorden, die beter geschikt zijn om de lezer in een staat van toegeeflijke doezeligheid te brengen dan om hem te activeren tot geestelijke medewer king. Het heeft er soms iets van of de tekst in een eerste instantie niet via een pen of een schrijfmachine is vastgelegd, maar per dictafoon. Het sterkst is de indruk dat'hier een imaginaire lijder aan spokenvrees in lichte graad wordt toegesproken, wanneer de heer Stolk de lezer tot voorbeeld neemt van een nachtelijk bezoeker in een sterf kamer en van een nachtwandelaar: „Ge kromt u dieper in elkaar. Op een gegeven moment krijgt ge een gemene slag tegen uw wang, en een kleverig blad valt voor u op de grond. Ge bromt een verwensing, en loopt verder." Verder gebeurt het niet 7.0 onom wonden; niettemin behoudt de lezer het ge voel dat men hem probeert om te praten in plaats van hem een argumentatie aan te bieden. Als het betoog niet zo hoogst-per- soonlijk gesteld was zou het waarschijnlijk korter en helderder zijn. S. M. Mirza, 27 Torresatraat gepass. Mitra, 29 v. Beyrouth te Port de Bouc. Mariekerk, pass. 28 Kp. Finisterre. Molen'kerk, 23 v. Beira naar Port Amelia. Marisa, 30 v. Lyttleton te Dunedin verw. Merwede, 28 v. Gulf port. Muiderkerk. 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Maashaven, pass. 29 Dakar. Meerkerk, pass. 29 Ouessant n. Genua. Modjokerto, pass. 28 14 u. Gibraltar 1 Sept. ca. 12 u. Londen verwacht. Nestor, 27 van Paramaribo naar Amsterdam. Nigerstroom, 27 v. Luanda 28 te Lobito verw. Notos, 24 v. Ciudad Trujillo n. Santiago de Cuba. Nieuw Amsterdam, 27 410 m. O. Cp. Race. Oberon, 27 v. Cp. H ai tien n. Amsterdam. Overijsel, 28 te Basrah. Ovula, 27 dwars MaJakka. Oranje, 28 v. Southampton n. Port. Said. Ootmarsum, 29 vroeg v. Le Havre n. Charleston Oranjestad, 29 Pto Limon verwacht. Polyphemus, 29 v. Amsterdam te Tj. Priok. Prins Mauri ts, 28 te Le Havre. Prins Willem IV, 23 v. Milwaukee te Sarnia. Prins Willem III, 28 van R'dam n. Chicago. Prins Fred. Willem, 27 130 m. O.NO. Belle Isle. Prins Joh. Willem Friso, pass. 27 Dover. Prins Willem II, pass. 27 Key West. Prins Willem V, 27 770 m. O. Belle Isle. Prins Joh. Willem Friso, 27 laat v. Montreal te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, 27 v. Detroit te Chicago. Poseidon, 25 v. Port au Prince te New York. Pygmalion, 27 v. New Orleans n. Curacao. Poelau Laut, pass. 27 St. John's eil. Polydorus, pass. 27 Minicoy. Phrontis, 28 van Amsterdam n. Indonesië. Ridderkerk, 28 v. Antw. te Rotterdam. Reael, 27 v. Semarang n. Cheribon. Reyniersz, 27 v. Tolitoli n. Donggala. Rossiim, 27 te Terneuzen. Ruys, 27 800 m. O.NO. Montevideo. Rijndam, 29 7.15 u. v. Southampton 30 R'dam verwacht. Stad Maastricht, 28 v. R'dam te Lulea en verr. 29 v. Lulea n. Nederland. Stad Maassluis, 28 v. Amsterdam te Narvik. Stad Breda, 27 350 m. N. Flores. Stad Schiedam, pass. 27 Visby. Stad Vlaai-dingen, 27 440 m. NO.t.O. Cp. Race Stad Haarlem, 27 v. Lulea naar Rotterdam. Stad Alkmaar, 27 v. Newport te Narvik. Stad Arnhem, 27 van IJmuiden naar Casablanca Stad Leiden, 28 v. Rotterdam n. New Orleans. Singkep, 28 v. A'd-am te TJ. Priok verwacht. Said ja, 28 v. Singapore et Muntok verw. Saroena, 27 300 m. Z. Hongkong. Sloterdijk, 27 v. Saigon "!)3 Nara Vitas verw. Swartehondt, 28 v. Makassar te Donggala. Samarinda, 27 460 m. W. eil. Wake. Sumatra, 26 te Tj. Priok. Sunetta, 27 440 m. W.t.Z. Pitcairn eil. Salatiga, 28 v. Manilla n. Honolulu. Saliand, 28 v. Rio Grande 11. Montevideo. Scherpendrecht, 29 v. Curasao te Pto La Cruz verwacht. Siba.iak, 23 US m. Z. Oostpunt Kreta. Soesldijk, 29 te Alexandrië. Stentor, pass. 28 San Miguel. Slamat, 29 v. Newport News te Philadelphia verwacht. Sehiedijk, 1 Sept. ca. 10 u. Le Havre verw. Sommelsdijk, 28 v. R'dam te New Orleans. Titus, 27 van Borugas naar Istanboel. Tamo, verm. 30 v. Buenos Aires n. N. Amerika Tarakan, pass. 28 Finisterre. Tjipanas, 25 te Kaapstad. Teiresias, 28 v. Banjuwangi te Soerabaja. Tomind, 27 v. Kopenhagen te Oslo. Taxia, pass. 27 Malta. Tjipondok, 25 v. Kobe te Nagoya. Tjitjalengka, 27 1140 m. O.NO. Rodriguez eil. Tankhaven. UT, 28 v. Saigon te Sungeigerong. Tasman, 27 290 m. W. Anderhalfgraadskan. Tawali, 27 220 m. ZO. Cp. Sable. Temate, 27 dwars Oran. Tiba, 27 120 m. O.t.Z. Cayenne. Tibia, 27 630 m. Z. Guardafui. Tjibodas, 28 Tj. Priok te Chei-ibon. Tjikampek, 28 v. Balikpapan te Bintang verw. Tjiluwah, 28 van Soerabaja te Balikpapan verw. Tjiwangi, 28 v. Singapore te Hongkong verw. Tero, 26 22 u. v. New Orleans te Port Arthur Tomori, 29 v. Massawa n. Port Soedan. Veendam, 23 530 m. N. Flores 1 9.30 u. South ampton verwacht. Waal, 28 van Amsterdam te Rotterdam. Willemstad, 28 v. Cristobal te Amsterdam. Waikelo, 27 te Atapupu. Waiwerang, 28 v. Buleleng te Singapore verw. Winterswijk, 27 dwars Cp. de La Hague 28 Ter- neuzen verwacht. Weltevreden, 24 v. Balikpapan te Makassar. Willem Ruys, 28 v. Tj. Priok n. R'dam. Woensdrecht. 29 v. Aden te Ras Taaiura verw. Waterman, 29 v Kaapstad te Rotterdam. IJsel, pass. 28 Gibraltar naar Malta. Zeeland (KRL), 29 te Aden. Zeeland (SSM). 28 v. d. Tyne n. Odense. Zuiderkruis. 27 v. Southampton. TE KOOP AANGEBODEN: herencostuum f 15, winterjas f 12.50. luchtvaartbroeken f 5.50. legeroveralls f 7.50. werkbroeken f 5, werkschoe nen. alle maten. JOS. v. BODEGRAVEN Ridderstraat 3 op eerste stand omtrek Lo- rentzplein: 4 kamers, badk., m. gebr. v. keuken, gemeub. centr. verw. f 80 p. mnd. Inl. Niephaus en Blansert, make laars. Kruisweg 68 a, telef. no. 10269. TE KOOP: goede staat, prijs f 3500. Van Oldenborchweg 3 Wijk a. Zee Per 1 Sept. kamers vrij. Br. no. 573 of tel. 21663, Hrl.-Zd. Koopt nu, wij hebben nu grote keus. Loodgietersbedrljf T. WATERBOLK Schotersingel 21. Tel. 13207 VELLEMAN KOOPT! uw gebruikte meubelen voor hoge prijzen. Zijlstraat 62, Hrl. Tel. 14637. O vera] te ontbieden. Haarlem Grote Houtstraat 176 BERICHT De lessen voor beginners en gevorderden zullen half September a-s. aanvangen. Prospectus wordt op aanvraag toegezonden. inschrijving vanaf heden. SCHRIJFMACHINE KOPEN? Even naar de KI. Houtstraat lopen. Koffermach. vanaf 57.50. Kantoormach. vanaf 67.50 Occasion. De nieuwste RHEINMETALL kantoormach. 200 beneden de winkelprijs enz. enz. Practisch ieder merk in voorraad. Handelshuis Loerakker, Kleine Houtstraat 81 (naast bioscoop), Tel. 20171. presenteert: het succes van 1952 Becking en Bongers, Uift Thebo 1 compleet met vloerplaat 90- Alleenverkoop voor Haarlem qp omstreken HAARDKACHELS met of zonder trechtervulling: 225 M3 220 M3 250 M3 320 M3 1*0— 20*— 244— 288.50 Folders worden U gaarne op aanvraag toegezonden 0U0E GROENMARKT 16-14 HAARLEM - TELEF. 11266

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10