Mossadeq verwerpt nieuwe voorstellen tot regeling van het olie-geschil Finletter: Noordelijken kunnen tot bombardementen overgaan Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bevolking van midden-Duitsland verzocht zone niet te verlaten Dertien doden bij race-ongeluk r Perzische Kamers voor speciale zitting bijeengeroepen Washington en Londen teleurgesteld Westen zou Russische voorstellen verwerpen Kwestie Oostenrijk op agenda der V.N. Malan wil Afrikanen beschermen tegen V.N. V.S. antwoorden Lie Oost-Europees militair verdrag Stevenson doet aanval op Taft-Hartley wet Evangelisch Congres in West-Duitsland Hotel-dépendance in Kootwijk uitgebrand Japan bereidt eigen luchtvaart voor Egyptische staatsraad vóór hervormingen Het woord is aan Kapteyn Officier West-Duitsland vraagt nog geen steun Vrij normale zomer 67e JAARGANG No 45 MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 296e JAARGANG 205 Toezicht personenverkeer overgedragen Viermogendhedenconferentie Renwagen vloog uit de baan van de Grenzlandring Britse Groenland-expeditie in moeilijkheden Strijdkrachten voor actie V.N. mogelijk beschikbaar Britse werkgevers wijzen opnieuw looneisen af Wijziging aspect Koreaanse luchtoorlog In bed gerookt Kok in vlammen omgekomen Met straalvliegtuigen naar Amsterdam? Aan de Wereldbank of het Internationale Monetaire Fonds Geallieerd veto over een Oostenrijkse wet Gonflict over ontslag van kleuteronderwijzeres Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Fetsstdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie*. P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zondag werden op de Westeinderplassen zeilwedstrijden gehouden voor rond- en plat bodem jachten. Een moment uit deze races ziet men op de foto. BONN, (D.P.A.) Via de Amerikaanse zender in Berlijn heeft Zaterdag de West- Duitse minister voor zaken geheel Duits land betreffende, de bevolking van midden- Duitsland opgeroepen de Russische zone niet te verlaten. De opzet der Oost-Duitse regering is, aldus de minister, de vrijheids lievende elementen op deze wijze kwijt te raken. Personen, die in lijfsgevaar verkeren, kunnen in de bondsrepubliek bescherming vinden. De minister wees echter op het ge vaar van een niet-gecontroleerdc stroom vluchtelingen naar het westen, die de bondsrepubliek in gevaar zou kunnen brengen. De westelijke geallieerden in Duitsland hebben het toezicht op het personenver keer naar en uit Duitsland aan de West- Duitse regering overgedragen. De gealli eerden zullen evenwel hun bureaux in Berlijn, Saarbrücken, Oostenrijk, Tsjecho slo wakije, Hongarije en Polen handhaven LONDEN (Reuter). Een gezamenlijk voorstel van de V. S. en Engeland tot rege ling van het oliegeschil is Zaterdag door de Perzische regering verworpen. Het voorstel voorzag in een gift van tien millioen dollar aan Perzië als hulp bij de oplossing der begrotingsmoeilijkheden, het voorleggen aan het Internationale Hof in den Haag van de kwestie der schadevergoeding van de genationaliseerde eigendommen der Anglo- Iranian-Oil-Company en de benoeming van vertegenwoordigers der Perzische regering en de maatschappij tot regeling van de kwestie voor het verkopen der thans opge slagen olie. Het voorstel was door Truman en Churchill zelf ondertekend. Na het ver worpen te hebben deed de Perzische pre mier Mossadeq weten, dat de Perzische Nationale Vergadering en Senaat op 10 en 12 September in speciale zitting bijeen zul len komen om een officieel antwoord op te stellen. Premier Mossadeq heeft verklaard dat het aanbod geen antwoord is op Perziës nota van 7 Augustus' waarin werd aangebo den de onderhandelingen met de Brits- Perzische Oliemaatschappij te hervatten. Het Brits-Amerikaanse voorstel zou een slechte indruk op het Perzische volk maken. „Mijn regering is van mening aldus Mossadeq dat beide kamers bijeen moeten komen om vast te stellen hoe wij moeten antwoorden". De oliedeskundige Kazem Hassibi, de voornaamste adviseur van Mossadeq zei, dat de voorstellen niet konden worden aan genomen, vooral punt één niet. De nationalisatie, aldus verklaarde Hassibi aan U. P. is een voldongen feit en Engeland zal falen als het tracht bevesti ging te verkrijgen van de overeenkomst van 1933 met de Anglo-Iranian. Hij zei dat Perzië verder niets met de Anglo-Iranian te maken wilde hebben en de deelname van de maatschappij in de oliewerkzaamheden niet in overweging zou nemen. Hassibi lachte om het aanbod van Amerika van 10 millioen dollar. Hij zei dat als Perzië de 10 millioen pond (28 millioen dollar) van de Anglo- Iranian niet wilde aanvaarden, het zich zeker niet voor 10 millioen dollar zou verkopen. Reacties Te Londen gelooft men dat het Brits- Amerikaanse aanbod om afstand te doen van de industrie in Perzië behoudens schadeloosstelling volgens een reeds door dr. Mossadeq aanvaard principe een uit spraak door het Haagse Hof en onder- De drie Westelijke grote mogendheden zijn het er bij voorlopige besprekingen over de jongste Sovjet-nota inzake Duitsland over eens geworden, dat de Russische voorstellen voor een viermogendhedencon- ferentie moeten worden verworpen, aldus verneemt Reuter uit gezaghebbende bron te LortS'-n. NEW YORK, (Reuter). Brazilië heeft Trygve Lie verzocht de kwestie van het Oostenrijkse vredesverdrag op de agenda te plaatsen van de Algemene Vergadering, waarvan de volgende zitting 14 October begint. Mexico zal in de Algemene Vergadering van de V.N. voorstellen „een of andere maatregel te nemen tot bespoediging van de ondertekening van een verdrag met Oostenrijk". De Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, heeft te Mel bourne verklaard, dat Australië het stre ven van Amerika, om Japan in de V. N. op te nemen.' steunen. Hij was voorstaiw der van een spoedige toelating. handelingen met de Brits-Perzische Olie maatschappij teneinde de industrie onder Perzische leiding weer op gang te brengen, het uiterste is waartoe Engeland wil gaan. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de regeringen van Engeland en Ame rika haar uiterste best hebben gedaan de Perzische premier er van te doordringen, dat onderhandelingen met de maatschappij in geen enkel opzicht zouden inhouden, dat de maatschappij zou trachten weer Britse technici in Perzië te krijgen of de leiding te krijgen bij de verkoop van de olie. Verwacht wordt dat onmiddellijk nieuwe besprekingen tussen Engeland en Amerika zullen beginnen. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken deelt mede, dat het „ten zeerste teleurgesteld is" over het feit dat Perzië het plan van Truman en Churchill om een einde te maken aan.de oliecrisis, heeft verworpen. Amerikaanse autoriteiten zeiden dat Mossadeq hierdoor ernstig de mogelijkheid verhoogt dat een staatsgreep zal plaatsvin den of het land een economisch bankroet lijdt. BETHAL, (Reuter). Premier Malan van Zuid-Afrika heeft Zaterdag op een massa-bijeenkomst te Bethal in Transvaal verklaard, dat het tijd wordt, dat Zuid- Afrika zijn Afrikanen tegen de V.N. gaat beschermen. Verklarend dat de oppositie partij de regering altijd vroeg rekening te houden met de wereldmening zei Malan, dat het doen wat de wereldmening vraagt zelfmoord voor blank Zuid-Afrika zou be tekenen. Wij zijn niet bereid dit, op wiens bevel dan ook, te doen, zo verklaarde hij. In Natal is Zondag de ongehoorzaam heidsactie begonnen. Tot nu toe bleef de actie beperkt tot de Kaapprovincie en Transvaal. In Durban bevindt zich de grootste groep van Indiërs. In het station zijn Zondag 21 personen gearresteerd van wie 10 Indiërs. WEGBERG (Duitsland), (ANP) Tij dens de wedstrijden op de Grenzlandring •voor renwagens zijn verscheidene perso nen gedood en gewond toen de AFM van de Duitser Nicdermayer uit de baan vloog en met grote snelheid op het publiek in reed. Dertien personen werden op slag ge dood en dertig anderen gewond, van wie enkelen zeer ernstig. Tot de slachtoffers behoorden drie schooljongens uit Düssel- dorf die met hun onderwijzer de races bij woonden. Zij verloren alle drie het leven. Vroeger op de dag was tijdens de race voor 500 cc wagens de Cooper van de Belg Swaelens eveneens van de baan ge raakt en in het publiek terecht gekomen. Hierbij werden Swaelens en een toe schouwer gewond. Blijkens een mededeling van de politie te Wegberg was de dodenlijst Zondagavond tot dertien gestegen. Het aantal gewonden bedroeg voor zo ver bekend dertig. De oorzaak van het ongeluk is nog niet met zekerheid vastgesteld. Men denkt aan het sprjngen van een band, of aan het bre ken van een spaak in het linkervoorwiel van de wagen van Niedermayer, die zelf slechts licht gewond werd. LONDEN (Reuter). Het 541 ton me tende Noorse schip de „Tottan" dat met een aantal leden van de Britse Groenland expeditie op 8 Juli uit Londen vertrokken is, heeft een lek opgelopen. De pompen kunnen het binnendringende water mees ter blijven. Het schip is thans uit het ijs- gebied. Het heeft verder geseind, dat vier man met uitrustingen en voorraden voor vier maanden op Kaap Rink aan land zijn gezet. NEW YORK (A.F.P.). De Ameri kaanse delegatie bij de V.N. heeft haar antwoord gepubliceerd op de door de al gemene secretaris Trygve Lie aan alle leden-staten gestelde vraag, welke maat regelen zij denken te nemen ter verhoging der mogelijkheid tot deelneming aan een eventueele gezamenlijke actie der V.N. om zich tegen een aanval te verzetten. In het Amerikaanse antwoord wordt gewezen op de krijgsverrichtingen van de V. S. in Kox-ea en verklaard, dat de V. S., wan neer de vijandelijkheden eenmaal geëin digd zullen zijn, de mogelijkheid onder ogen zullen zien om bepaalde strijdkrach ten in stand te houden, die direct ter be schikking der V.N. gesteld zouden kunnen worden. Ook de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa kunnen gerekend worden tot die troepen, die tèn dienste staan van gëineenschappelijke veiligheid en even tueel zouden kunnen deelnemen aan mili taire maatregelen, bedoeld om de vrede en de veiligheid in het Noord-Atlantische gebied te vestigen. Tenslotte wordt in het antwoord ver- klaard> dat maatregelen worden getroffen, opdat de V. S. op verzoek van de Veilig heidsraad of de Algemene Vergadering aan maatregelen van gemeenschappelijke vei ligheid kunnen deelnemen. Volgens het West-Berlijnse sociaal-de mocratische blad „Tclegraf" zal spoedig tussen Oost-Duitsland, Polen en Tsjecno- Slowakije een militair verdrag gesloten worden. MARGATE (U.P.). Aan de vooravond van de bijeenkomst van het Britse Trade Union Congress (TUC) hebben de werk gevers opnieuw de looneisen afgewezen van 2.500.000 man personeel van scheeps werven en machinefabrieken. Het bestuur van hun vakverenigingen besloot onmiddel lijk om aan te bevelen dat niet meer wordt overgewerkt. Het verbod zou de Britse export en herbewapening in gevaar bren gen. De werkgevers wilden niets weten van de gevraagde, loonsverhoging van twee pond per week en zij wilden geen tegen voorstellen doen. op grond van internationale overeenkom sten. Ook zullen zij voor de West-Duitse regering optreden in de Sovjet-Unie, Bul garije, Roemenië en China. In de praktijk hadden de Duitse autori teiten reeds in de landen waar buiten landse vertegenwoordigingen zijn geves tigd het toezicht op het personenverkeer naar Duitsland en do uitgifte van reispa- pieren in handen. Naar van geallieerde- zijde is vernomen, is de West-Duitse rege ring in het bezit van de geallieerde „zwarte lijst" van personen, wier aanwezigheid in West-Duitsland ongewenst geacht wordt. DETROIT (A.F.P.) Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor de in No vember te houden presidentsverkiezingen in de V.S., heeft Maandag officieel zijn ver kiezingscampagne geopend met een rede ter gelegenheid van „Labor Day" in de in dustriestad Detroit. Hij sprak zich uit voor algehele omwerking van de wet van „Taft en Hartley", die de rechten van de vak bonden regelt. Voorts stelde Stevenson een nieuwe methode voor het regelen van geschillen in de defensie-industrie voor. Hij wil de pre sident bij de wet bevoegdheden geven om een staking te voorkomen en de vakbonden en werkgevers te helpen bij directe onder handelingen. Hij is echter tegen de huidige procedure, die de arbeiders kan dwingen het werk te hervatten op bevel van een rechter. Stevenson sprak zich uit voor ge lijke behandeling van arbeiders, ongeacht kleur, ras of geloof, voor ontwikkeling van sociale verzekeringen, voor verlenging van collectieve arbeidersovereenkomsten en voor een minimum aan arbeidswetten. STUTTGART (U.P.) Tienduizenden West-Duitsers en protestanten uit het bui tenland hebben Zondag in het Rosenstein- park de openbare bijeenkomst bijgewoond, waarmede het West-Duitse Evengelische kerkcongres werd besloten. De voormalige West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken Gustav Heinemann, president van de West-Duitse Evangelische synode, verklaarde dat de kerkelijke bij eenkomst het beter had geoordeeld zich te onthouden van een standpunt inzake het netelige vraagstuk der herbewapening. "3 Onder zeer grote belangstelling van mili taire en burgerlijke autoriteiten is Zater dag te Vinkeveen het nieuw watersport centrum voor de Luchtmacht officieel geopend. De opening werd gesymboliseerd door het hijsen van de Oranje-Blauwe vlag van de Luchtmacht, waarna de plaats vervangend chef van de Luchtmachtstaf, generaal-majoor M. Baretta het centrum officieel voor geopend verklaarde. Na de opening maakten enkele der aanwezigen een tochtje over de plassen. Om de lak van de nieuwe boot niet te beschadigen had men de schoenen erbij uitgedaan. We zien hier generaal-majoor Baretta na de tocht zijn schoeisel weer aantrekken. DETROIT. (Reuter). De Amerikaan se minister van Luchtmacht, Finletter, heeft Zaterdag in een toespraak de veron derstelling geopperd, dat de Noordelijken op het punt staan om voor het eerst in Korea te beginnen met bombardementen uit de lucht, hetgeen het gehele aspect van de Koreaanse luchtoorlog zou kunnen wij zigen. Volgens de minister heeft de Sovjet- Unie onlangs aan haar luchtmacht in het Verre Oosten „nogal wat" tweemotorige lichte straalbommcnwerpers, ongeveer te vergelijken met de Britse Canberra, toege voegd. Om deze bedreiging te neutraliseren had de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten haar offensieve kracht met ongeveer 50 verhoogd. Naar Finletter zeide zouden de Russische lichte straalbommenwerpers, die hij in slaat acht tot het toebrengen van zware slagen aan de geallieerde frontstellingen en verbindingen, aan de Chinese of Noord - Koreaanse luchtmacht toegevoegd kunnen worden. De Amerikaanse minister schat, dat de luchtmacht van de Chinese com munisten thans beschikt over orfgeveer 2100 vliegtuigen, die alle van Russische makelij zijn. Hiervan zijn er naar hij ver klaart 1300 uitgerust met straalmotoren en hoofdzakelijk van het type Mig-15. Op goede gronden kon worden aangenomen, dat vele bestuurders van de Migs geen Chinezen of Noord-Koreanen waren. Hevige actie Volgens bevoegde Amerikaanse kringen te Tokio hebben de lievige bombardemen ten van de luchtmacht der V.N. op Noord - Korea van de laatste dagen in het bijzon der een tweevoudige bedoeling: Het commando der V.N. wil de Noorde lijken niet laten profiteren van de impasse, waarin de besprekingen te Panmoendjon zich bevinden, en van het gunstige weer. Het Amerikaanse commando denkt even eens aan de uitwerking, die de bombarde menten kunnen hebben op Moskou, waar sinds twee weken de voornaamste Russ;- sclie en Chinese leiders vergaderen. De legerautoriteiten te Poesan makei bekend, dat Donderdag bij- het bedwingen van een demonstratie in een afdeling van een krijgsgevangenenkamp op Koje twaalf gevangenen der Noordelijken wer den gewond, van wie negen ernstig. De gevangenen, die in strijd met de voor schriften communistische liederen zongen, weigerden uit elkaar te gaan. In de afgelopen nacht heeft een felle, uitslaande brand gewoed in de dépendance „Het Hooghuys" van het hotel „Het Hilletje" in Kootwijk. De kok, de heer W. Broer uit Zevenaar, die op de boven verdieping sliep, is in de vlammen om gekomen. Kootwijk zelf heeft geen brandweer en het duurde ongeveer een half uur voordat de brandweer uit Garderen met een tank auto van 3600 liter water arriveerde, spoe dig gevolgd door die van Kootwijkerbroek, dat acht kilometer van de plaats van de brand ligt. Een vonkenregen daalde neer op de om liggende boerderijen met rieten daken. Met man en macht slaagde men er in te voor komen dat de brand oversloeg. Vijf meisjes, die in „Het Hooghuys" logeerden, hadden deze nacht op uitnodi ging van de exploitant, de heer Van Swanenburg, de nacht op „Het Hilletje" doorgebracht en zijn daardoor aan een groot gevaar ontsnapt. De eigenaar, de heer S. J. Blaupot ten Cate, bevindt zich momen teel in Zwitserland. Oorzaak Men vermoedt, dat de kok in bed gerookt heeft en in slaap gevallen is. Onder zijn raam heeft men een laken gevonden, waarin een gat gebrand is, voorts een deken en een verkoolde matras. Men hoopte aanvankelijk dat hij ergens in de omgeving zou worden gevonden en zocht deze nauwkeurig af totdat zijn verkoolde lichaam werd gevonden. Een grote Japanse luchtvaartdelegatie is Zondagavond met het KLM-toestel uit Tokio in ons land aangekomen. De delega tie, die onder leiding staat van de heer Mitsuyoshi Ino, is vanochtend naar Enge land doorgereisd, doch komt over enige dagen weer naar Nederland terug om zich op de hoogte te stellen van de wijze, waar op de KLM reparaties en het onderhoud uitvoert. De reis van deze Japanse lucht vaartdelegatie moet gezien worden als in leiding tot het hervatten van de Japanse internationale luchtvaart. Volgens de bepalingen van het vredes verdrag mag Japan thans weer een eigen luchtvaartmaatschappij opbouwen. Tot op heden zijn slechts binnenlandse vluchten 'gemaakt -met vliegtuigen, die gecharterd werden van de Amerikaanse North-West Airlines. De heer Mitsuyoshi Ino deelde mede, dat het in de bedoeling ligt in En geland een aantal Cornet-straalvliegtuigen te bestellen. Met deze en andere vliegtuigen hoopt de Japanse luchtvaartmaatschappij „Japan Airlines" een internationaal lucht- vaartnet op te bouwen. Er is ook een verbinding van Tokio naar Amsterdam geprojecteerd. Het is niet on mogelijk, dat deze dienst, die op het ogen blik door de KLM onderhouden wordt, door de Japanners in de toekomst met Co- met-straalvliegtuigen zal worden onder houden. De basis voor een dergelijke lijn is reeds aanwezig, gezien de luchtvaartovereen komst die tussen Nederland en Japan is afgesloten. De KLM vliegt op deze route met Constellations. 'De Japanse missie zal ook bezoeken brengen aan Zweden en Frankrijk en daarna aan de Verenigde Sta ten. De missie werd op Schiphol ontvangen door een vertegenwoordiger van de minis ter van Verkeer en Waterstaat en door de heer B. G. van Os van Delden, onderdirec teur van de KLM. CAïRO (Reuter). De Egyptische staatsraad heeft de radicale landbouwher vormingen goedgekeurd, die zullen worden uitgevoerd door een commissie van deskun digen onder leiding van de minister van Sociale Zaken, Garana. De hervormingen zullen met terugwerkende kracht gelden vanaf 23 Juli j.l. de dag van de staats greep door generaal Naguib en in vijf jaar tijd liun beslag moeten krijgen. De hervormingen voorzien in onteigening van grote landgoederen. Het grootste deel van de 24 millioen hectaren bebouwd land in Egypte is in handen van een paar hon derd pasja's. Voorts komt er een verdeling van de onteigende gronden onder landloze boeren. De onteigende gronden zullen worden vergoed tot een bedrag van tien maal de pachtwaarde van het land met een drieprocents staatslening met een looptijd van dertig jaar. Landloze boeren zullen het land, dat zij toegewezen krijgen, in gedeel ten kunnen betalen. Het land, dat in bezit is van buitenlan ders of religieuze instellingen, zal niet worden onteigend. Lucretius: Wie beweert niets te weten weet ook niet, of men dat kan weten. BONN, (Reuter). De West-Duitse regering heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat zij zich niet onmiddellijk tot de wereld bank of het internationale monetaire fonds om een lening of steun in een andere vorm zal wenden. Het doel van West-Duitslands toetreding tot deze beide instellingen is in hoofdzaak de goede samenwerking met de andere aangesloten landen te bevorderen. De Bondsregering vestigde er overigens de aandacht op, dat zij op het ogenblik de Wereldbank of het Internationale mone taire fonds zelfs niet zou kunnen verzoeken West-Duitsland buitenlandse valuta te verkopen, daar er nog geen wisselkoers voor de Duitse mark door het I.M.F. is vastgesteld. Dit zal eerst kunnen geschie den, wanneer het bestuur dezer instelling de West-Duitse regering zal hebben ge vraagd haar voorstellen dienaangaande in te dienen. Een dergelijk verzoek is echter nog niet door West-Duitsland ontvangen. Naar de Bondsregering hieraan toevoegde, bestaat er echter geen verschil van mening tussen het internationale monetaire fonds en West-Duitsland over de wenselijke koersverhouding van de mark en de dollar. De Bondsregering is van oordeel, dat de wereld gewend is geraakt aan de tegen woordige koers van' 4.20 mark voor een dollar, en dat er geen reden is om veran deringen in de koers te brengen. WENEN (Reuter). De vier bezettende mogendheden hebben Vrijdag eenstemmig besloten haar veto uit te spreken over een door de Oostenrijkse regering aangenomen wet op de herverwerving van eigendom. De wet voorzag in een recht voor per sonen om eigendommen opnieuw te ver werven, die zij onder bepaalde omstandig heden aan de rechtrpatige eigenaar had den moeten afstaan. De wet had slechts betrekking op eigendommen, die in ruil waren gegeven voor gelijkwaardige eigen dommen, die door het Duitse leger waren inbeslaggenomen. Van Britse zijde is naar aanleiding van dit veto o.m. verklaard, dat de bezettende mogendheden zich, met veertien andere leden van de V.N., indertijd hebben ver bonden te verzekeren, dat onder Duitse bezetting onrechtmatig onteigende goede ren aan de rechtmatige bezitters daarvan zouden worden teruggegeven. Naar aanleiding van het ontslag van het hoofd van de Christelijke Kleuterschool te Austerlitz is een geschil ontstaan tussen ouders en kerkeraad. Mej. H. Nieuwenhuis is door de kerkeraad der Hervormde Ge meente ontslagen, omdat zij naar deme ning van dit college „niet met het perso neel wist om te gaan en verschillende ma len tegen de wensen van de kerkeraad in heeft gehandeld, hetgeen niet verant woorde, hoge kosten heeft veroorzaakt." De meeste ouders zijn het met de kerke raad niet eens en zullen hun kinderen derhalve per 1 September niet naar school sturen. De voorzitter van de kerkeraad, ds. Koopmans, is van mening, dat de actie der ouders door anti-kerkelijke invloeden wordt gedragen. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de zomer volgens de kalender nog niet tot het verleden behoort, zijn er toch wel reeds enkele gegevens over te verstrekken. Deze hebben betrekking op de drie zomermaanden Juni, Juli en Au gustus en op de waarnemingen te De Bilt. Daaruit blijkt dat de zomermaanden zich hebben gekenmerkt door een te kort aan hitte ofschoon de gemiddelde temperatuur juist normale waarde bereikte. Het aantal zomerse dagen bedroeg slechts 13 tegen 18 normaal. Ter vergelijking moge worden opgemerkt dat verleden jaar in de drie zomermaanden niet meer dan 9 zomerse dagen voorkwamen, zodat in dit opzicht dit jaar beter is geweest. Over het alge meen was de temperatuur overdag iets be neden normaal en 's nachts iets boven het normale niveau. Zeer warme dagen kwa men uitsluitend aan het einde van Juni en in het begin van Juli voor. Te De Bilt wer den 606 uren zonneschijn geregistreerd tegen 610 normaal, terwijl de hoeveelheid regen 230 mm. bedroeg tegen 200 mm. nor maal. Uit deze gegevens blijkt wel vol doende dat de zomer een vrij normaal ver loop heeft gehad. burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft heden de heer P. J. Kapteyndirec teur van de jubilerende chocolade-fabriek Union'die benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau, de versierselen dezer orde opgespeld. VRIJ KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met wisselende bewolking en zwakke tot mafigc wind tussen Noord-West en Zuid-West. Vrij koude nacht Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 2 September Zon op 5.54 uur. onder 19.25 uur. Maan op 18.45 uur onder 3.07 uur Hoog en laag water in1 Umuidrn Maandag 1 September Hoog water: 0.38 en 13.23 uur. Laag water: 8.35 en 21.1a uur. Dinsdag 2 September Hoog water: 1.51 en 14.23 uur. Laag water: 9.55 en 22:19 Uur,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1