Najaarsbeurs in Utrecht opende vanochtend haar poorten Verkoopautomaten, die zelf wisselgeld uittellen Toch ió Uet zo Er zijn vele aardige nieuwe snufjes De radio geeft Woensdag PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Kunt U niet slapen J DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 2 COLD WAVE Geen overeenstemming met koordirigenten Korea-vrijwilliger gesneuveld Post voor Korea- vrijwilligers Rotterdams Toneel begon met spectacle coupé Bijvalsbetuigingen voor burgemeester van IJlst Knaapje in gierput omgekomen Vondst van dierenstewards der KLM baarde opzien Bioscoop in Hoogeveen zet voorstellingen stop Kerkelijk Nieuws Ons gehoor (Van onze verslaggever) Vandaag opende de Jaarbeurs in Utrecht haar poorten. Uit alle streken van de wereld en uit alle delen van ons land heb ben de zakenlieden en handelsfirma's zich weer verenigd aan de voet van de Dom- j toren, om de vakgenoten te tonen, wat voor nieuws er onder de zon is. Er zijn 1383 j deelnemers met Nederlandse en 1627 stand- j houders met buitenlandse producten aan wezig. Het grootste deel daarvan is onder gebracht in het gebouw aan het Vreden- burg, het andere vindt men op het Croese- laanterrein. Natuurlijk zal ook deze beurs zich mogen verheugen in de belangstelling van het kijkend publiek. Want behalve voor de zakenlieden uit de diverse branches waarvoor de beurs eigenlijk wordt gehou den is er ook veel aardigs en bijzonders te zien voor de leek. De beurs is voor de zakenlieden immers een uitstekende ge legenheid om met de nieuwste snufjes voor den dag te komen. „Potterie de Driehoek" uit Huizen bij voorbeeld presenteert dit najaar voor het eerst acht-kleurige serviezen, met borden, koppen, schotels, bekers enzovoorts., in acht verschillende kleuren. Heel gemakke lijk voor grote gezinnen, want nu kan elk kind zijn eigen kleur serviesgoed krijgen, zodat moeder heel eenvoudig kan onthou den welk bordje van Jan en welk van Pietje is. Dezelfde fabriek brengt serviezen in de handel met een Huizens folkloristisch motief, zoals dat terug te vinden is in de oud-Huizer klederdracht. Dit „Huizer- Bont-motief", zoals het wordt genoemd, onderscheidt zich wezenlijk van Brabantse of Veluwse boerenbontmotieven. Voor diegenen die plantjes houden, maar steeds vergeten water te geven is de nieuwe „Provista-pot" van de Leerdamse glasfabrieken een redder in de nood. Deze pot bestaat uit een aardewerk-binnenpot met een buitenpot van glas. De binnenpot heeft een poreuze wand en bodem. Schenkt men nu water in de ruimte tussen de bin- nenset en buitenste pot, dan zuigt de plant daar zelf naar behoefte van op. Het dilem ma: veel of weinig water is voor altijd op gelost. Vacantiegangers kunnen zonder „plantenoppas" de deur uitgaan; de pot doet zelf het werk. Blijft men erg lang weg dan kan men met behulp van een tank reservoir en een hevelt je steeds water woi- den toegevoegd. Nog twee voordelen van deze wonderpot: het water door de plant opgezogen is steeds op kamertemperatuur en kunstmest kan heel gemakkelijk worden bijgevoegd. Prol ir. A. M. Sprenger van de Wageningse Landbouw Hogeschool gaf advies bij de vervaardiging van de pot. Van het huishoudelijk fVont valt voorts nog als nieuw te vermelden het bergmeu bel dat een Culemborgse houtfabriek ont wierp. De kast heeft glazen kastplanken, die absoluut onbreekbaar zijn en enige laden met bekleding voor tafelbestek De fabriek toont de kast in een smaakvol in terieur van eigen meubelen. Uit Den. Haag komt het strijkijzer, dat afgesteld kan worden op verschillende temperaturen. Een eenvoudige handleiding geeft de juiste temperatuur voor elk soort stof. Wordt het ijzer te warm, dan schakelt het zelf de stroomtoevoer uit om weer aan te springen als het te koud is geworden. Speciaal voor de heren Waren deze artikelen voornamelijk van belang voor de dames, ook voor de heren ADVERTENTIE Ja, maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 Tel. 19706 Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 1R 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 818 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. lO.Oo Morgenwijding. 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Me- tropole-orkest en solist. 12 30 Weerbericht 12.33 Voor het Piatteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 platen- Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Pla ten. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 1d.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Pla ten. 17.50 Regeringsuitzending voor de jeugd: De brievenbus gaat open. Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R-V-Ui De moderne levensbeschouwing bij Saitre en Camus, Vestdijk en enkele jongeren, Evelyn Waugh en George Orwell. 19.00 Reportage Vergadering N.V.V. 19.20 Platen. 19.30 Voor de ieugd 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Orkest. 21.10 De Gouverneur hoorspel. 22.10 Dansmuziek. 22.45 Het zeegat bedwongen, causerie. 23.00 Nieuws. 2o.l5 Orgel. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Orkest. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Weerbericht. 12 33 Amusèmentsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13 00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amusementsmuziek. 13.40 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Marinenieuws. 18.00 Pianoduo. 18.15 Christelijk Verenigingsleven. 18.30 Sa lonorkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radio- krant. 20.00 Massale koorzang. 20.15 Resi dentie-orkest en solist. 21.00 Metropole- orkcst en solist. 21.30 Nabeschouwing Oecu menische Conferentie. 21.50 Platen. 21.op Lichte muziek. 22.20 Causerie over Arabie. 22 30 Platen. 22.35 Internationaal Evange lisch commentaar. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 en 15.00 Platen. 15 30 Oud-Vlaamse liederen. 16.00 Orkest. 16 45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Instrumen taal septet. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17 50 De boekenmarkt. 18.00 Zang en voor dracht. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen,. 20.00. Orkest. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Bas en piano. 22.55—23.00 Nieuws, Met bordjes en kopjes in acht verschillende kleuren brengt de Potterie „De Driehoek" deze serviezen in de handel. biedt de Najaarsbeurs enige aardige nieu wigheden. Daar is bijvoorbeeld de zogenaamde Air- flam-aansteker, die zonder steentje, zonder benzine, zonder lont en zonder mechanisme werkt. Even blazen of met de aansteker heen en weer zwaaien is voldoende om een chemisch zuivere, roet- en kleurloze vlam te krijgen. De Amsterdamse fabrikant van dit vernuftige instrument garandeerd dat het brandt in weer en wind. Voor de auto rijders wordt de sponszeem of zeemspons in de handel gebracht. De ene kant van de spons is van rubber, de andere kant van zeemleer. Heel geschikt om ruiten en kop lampen te reinigen en ook om beslagen ramen met één handomdraai schoon te vegen. Vergeetachtige chauffeurs worden verblijd met de „Safety-tone", een zoemer signaal dat waarschuwt als de richting aanwijzer te lang blijft uit staan. De toon begint achttien seconden nadat de wijzer werd uitgezet en signaleert intermitterend, dat wil zeggen gedurende één seconde na elke vijf seconden. Een bezwaar tegen dit Zweedse importproduct lijkt ons dat het signaalapparaat in een vrij groot kastje is gebouwd, dat op het dash-board moet wor den aangebracht. Als daar ook al een radio is geïnstalleerd wordt het wel vol. Beweegt men zich minder luxueus voort, bijvoorbeeld per bromfiets dan doet het goed te weten dat er op de Jaarbeurs ook wordt gedacht aan die steeds groeiende groep van weggebruikers. Zo moet de bromfietsers-regencape zijn eigenaar be schermen tegen nat worden, maar dan ook zo afdoende, dat men ook van voren geen spatje meer krijgt. Om de hulpmotoren voor vuil worden te behoeden is er een bandenwisser geconstrueerd, die op het spatbord gemonteerd, de banden schoon veegt, vóór het aandrijf wieltje wordt ge passeerd. De borstel is van nylon en kan ook dienst doen bij wijze van spatlap om modderspatten tegen de benen te voor komen. Nylon-producten Steeds meer toepassingen vindt men van de wonderstof nylon. Een Amsterdamse firma maakte van geïmporteerd nylon kapmantels voor dames- en herenkappers en nylon-kleding voor verpleegsters. Ook in plastic zijn steeds nieuwe uitvoeringen te bewonderen. Een importfirma haalde uit Duitsland het metaalplastic, dat een me taalglans of een goudkleur heeft. Ook is er gladde plastic met een wolkentekening of een marmerpatroon. Plastic gecombineerd met brocaat van een bijpassende kleur wordt gebruikt voor damestassen. Op de Jaarbeurs is een visitetas in tonnetjes model te zien. In het deksel zit een spiegel en verder heeft de vrij kleine tas aparte vakjes voor sigaretten-étui, kam, lippen stift, zakdoekje en portemonnaie. „Jolly Joy" is de vrolijke naam van een paar kinderwantjes voor de jongsten. Op de linkerwant is „Jantje lacht" afgebeeld en op de rechter „Jantje huilt". De want jes hebben een losse duim en pink en zijn met corduroy versterkt. Verkrijgbaar in de kleuren geel, bruin, rood, groen en blauw. Een aardig cadeau bij voorkomende ge legenheden vormen de presse-papiers, die de Nederlandse beeldhouwer Erik Wiech- man ontwierp. Op een sibyriet voetstukje zijn bron zen mensenhoofden gemonteerd, waar van de gezichten menselijke eigenschappen en gebreken uitdrukken. Machines en automaten Wie geïnteresseerd is in de techniek kan eveneens zijn ogen op de Jaarbeurs de kost geven. Er staat een machine die etiketten op flessen plakt in een tempo van 4000 per uur. Op halve kracht levert het apparaat 2000 flessen af in elke zestig minuten. Maar er is natuurlijk nog veel meer. Hoewel er steden bestaan waar de automaten niet in trek zijn komen enige firma's toch met nieuwe en vaak zeer vernuftige verkoop automaten uit. Vooral de Duitsers houden van deze „Wahle selbsf'-verkoop. Zij fabri ceerden een blinkend geval dat zowel kwartjes als dubbeltjes opneemt. Een prijs van 35 of 60 cent kan hierin dus zonder wisselgeld worden betaald. De Denen deden het nog beter. De verkoopmachine, die zij ontwierpen telt zelf het terug te geven be drag af. Geen dubbeltjes meer in pakjes sigaretten; de automaat telt het wisselgeld voor u uit in een bakje. Als straks, na het in werking treden van de nieuwe winkelsluitingswet lege auto maten niet meer mogen worden bijgevuld, biedt de modernste Duitse machine uit komst. Deze heeft twee vakjes achter elkaar, daar een glazendeurtje gescheiden. Na eerste inworp opent zich het voorste deurtje. Wordt dat gesloten, dan gaat van zelf het verbindingsdeurtje omhoog en het artikel in het tweede vakje ligt voor de verkoop klaar. De machine wordt aange prezen voor de verkoop van gebak, worst, chocolade, sigaretten, souvenirs, parfu merieën, fruit, bloemen, rolfilms. Een auto maat met een roterende schijf achter de loketten kan 400 artikelen tegelijk be vatten. „Ik ben niet thuis" Twee aardige snufjes voor bij de tele foon hebben we voor het laatst bewaard. Het eerste is de Phone-timer, een frame, waarin drie zandlopertjes zijn opgehangen. Bij de aanvang van een interlocaal gesprek draait men het frame om. Het zand gaat lopen en men leest heel eenvoudig af of het gesprek 1, 2 of 3 minuten heeft ge duurd. Heel practisch voor de afrekening van automatische oproepen. De Telephone-recorder tenslotte beant woordt automatisch binnenkomende ge sprekken als u zelf niet thuis bent. Het apparaat spreekt dan een boodschap uit, die u zelf opgeeft voor u vertrekt. Al naar gelang u wenst krijgt degene die opbelt te horen: „Ik ben niet thuis" of „Bel me op dit (een ander) nummer", of „Bel na drieën nog maar eens". U kunt het apparaat nog veel meer laten zeggen, maar dat laten we over aan uw eigen fantasie. Doktoren, handelskantoren en uithuizige brandver slaggevers zullen er een leuk verjaars cadeau aan hebben. Dit is de Engelse Delta straalbommenwerper, de viermotorige Avro 698, die de eerste proefvlucht maakt. De Avro bommenwerper is het snelste en modernste vervoermiddel ter wereld. Men verwacht, dat dit nieuwe model, dat lang op de zogenaamde „geheime lijst" stond, te zien zal zijn op de tentoonstelling, welke de Vereniging van Britse vliegtuigbouwers te Farnborough zal houden. In het jaarverslag van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond wordt mede gedeeld, dat onderhandelingen met de Ne derlandse dirigentenorganisatie en de groep vakdirigenten van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging over de minima van de honoraria voor di rigenten niet tot een positief resultaat heb ben geleid. Het concept, waarover oor spronkelijk wel overeenstemming werd verkregen, is als leiddraad aan de koren aanbevolen. In 1953 zal het honderdjarig bestaan van het Verbond worden gevierd. De eerstvol gende jaarvergadering heeft plaats op 13 en 14 September te Nieuwenoord. De Nederlandse Bank N.V. deelt mede, dat de door haar krachtens artikel 2 van het deviezenbesluit 1945 aan de N.V. Commissie- en Handelsbank, Amsterdam, verleende machtiging om als deviezenbank werkzaam te zijn met ingang van 1 Septemebr J952 is ingetrokken, aangezien de N.V. Commissie- en Handelsbank tengevolge van een statu tenwijziging het karakter van een beleg gingsmaatschappij heeft gekregen. Het vernuftige instru ment dat telefoonoproe- pen beantwoordt als u zelf niet thuis bent. De regering deelt mede dat tot haar leedwezen op 28 Augustus in Korea is ge sneuveld de sergeant A. van Vlaanderen, legernummer 251205063, geboren op 5 De cember 1925. De sergeant Van Vlaanderen was ge huwd en afkomstig uit Arnhem. Hij be hoorde tot het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene. Brieven voor militairen van het aanvul lingsdetachement NDVN, dat op 28 Augus tus uit Nederland is vertrokken, moet op 2 September en 11 September in Neder land worden gepost. I-n het adres moeten worden vermeld: rang, naam, voorletters, legernummer, aanvullingsdetachement ND VN op reis (daarachter NATO 5100) Am sterdam, Schiphol, militair. De namen van de tussenhavens en schip mogen niet worden vermeld. Maandagavond heeft het Rotterdams To neel (onder directie van Ko Arnoldi) het seizoen in de Rotterdamse Schouwburg ge opend met een spectacle coupé, waarin gedeelten ten tonele werden gebracht van opvoeringen uit het vorige seizoen. De toe schouwers zagen scènes uit „Maria Stuart" van Joost van de Vondel, „Othello" van Skakespeare, „Een man Gods" van Gabriel Marcel en „Vannacht in Samarcand" van Jacques Duval. c Van vele zijden, zowel uit Friesland als daarbuiten, heeft burgemeester Oppedijk van IJlst betuigingen van instemming ont vangen met de woorden, die hij in de raadsvergadering van Vrijdag heeft ge sproken. De burgemeester keerde zich, zo als eerder is bericht, tegen de richting waarin de Friese beweging zich beweegt. Sommige briefschrijvers meenden dat de burgemeester „het verlossende woord" had gesproken. Voorts had hij afwijzend geadviseerd op het verzoek van de Raad der Friese Bewe ging om ook in IJlst tweetalige naambor den te doen plaatsen. Het „Kristlijk Frijsk Selskip" in IJlst zal een vergadering beleggen naar aanleiding van de woorden van burgemeester Oppe dijk. Op deze bijeenkomst zal gesproken worden door de heer Fedde Schurer uit Heerenveen en de heren Wybenga en Pie- benga uit Leeuwarden. Het onderwerp van de vergadering is: „Butter, brea en griene tsiis" (boter, brood en groene kaas). Maandagmiddag is de elfjarige Amster dammer Nico Jacobs in een gierput ge vallen op het terrein van het gemeentelijk slachthuis te Zaandam en gestikt. De jeug dige Jacobs verbleef tijdelijk in het kinder tehuis „Oosterweide" te Zaandam. Hij was leerling van de B.L.O.-school, die in de onmiddellijke omgeving van het slachthuis staat. Op een gegeven moment is hij van het schoolplein naar het terrein van het slachthuis gegaan, waar hij zich te ver over de rand van de niet afgedekte gierput heeft gebogen, waarbij hij zijn evenwicht heeft verloren. 32. Statig zeilde de bark „Drijfijs" de ha ven uit; de zeemansloopbaan van Panda en Jolliepop was begonnen. Ergens in de West- Zee, waarheen het schip voer, moest zich het eenzame eiland bevinden, waar de schat verborgen lag, die het eigenlijke doel van onze twee nieuwbakken zeelieden was. Of zij op de grote oceaan het kleine ei landje zouden vinden was een vraag, waar zij zich nog niet mee bezig hielden. Panda werd geheel in beslag genomen door het besef, dat de zwaaiende mast, waarin hij door de bootsman was gestuurd, heel hoog was; terwijl Jolliepop sterk het gemis aan zeebenen voelde toen hij zo waardig mo gelijk met twee koffers ten slingerende trap afdaalde. „Men moet in het leven zijn evenwicht weten te bewaren", mompelde hij toen hij eindelijk het ruim bereikte, „dan komt men overal veilig aan". Helaas was het op dat ogenblik niet bepaald vei lig in het ruim. Teutbei, die zich daar had verborgen, loerde van achter een kist naar de niets vermoedende knecht. „Ha", grom de hij. „de dief van mijn schatkaart werpt hier zijn anker uit! Ik zal zijn kluisgaten eens dichttimmeren Olifant-kip Het bericht, dat dierenstewards van de KLM tot de ontdekking zijn gekomen, dat olifanten, die hoog in de lucht aan hun zorgen zijn toevertrouwd, zich als keu rige, rustige passagiers gedragen, zolang zij gezelschap hebben van een kip, heeft zijn weg gevonden tot in alle delen van de wereld. Nimmer zijn bij de KLM zulke pakken krantenknipsels en brieven met reacties binnengekomen als na het bericht over olifant en kip. Kranten als de New York Times, omroepverenigingen als de „Mutual Broadcasting System", het Neder lands nieuws van Polygoon en ontelbare anderen verzochten de KLM dit evene ment van nabij te mogen beleven. Het Time-Life concern zond een telegram om zo spoedig mogelijk een reportage van dit unicum te mogen maken. Derhalve zal deze week op Schiphol een middelgrote jumbo arriveren vermoedelijk uit Bang kok begeleid door wat de Duitse pers noemt „Gesellschaftsdame Huhn" en de Engelse bladen „het extra bemanningslid van de KLM". Gehoopt wordt, dat de be treffende kip bij de aankomst het ver trouwen, dat de KLM in haar stelt, niet zal beschamen. De ogen van de hele wereld zullen op haar gericht zijn. De directie van het Luxor Theater te Hoogeveen heeft met ingang van 2 Sep tember het geven van bioscoopvoorstellin gen beëindigd. Het gemeentebestuur had de betrokken exploitant ruim een jaar ge leden de toezegging gedaan een verlaging van de vermakelijkheidsbelasting in over weging te nemen, indien het bioscoopger boüw zou worden gerestaureerd. Hoewel de ondernemer tot een verbouwing over ging en de gerestaureerde zaak acht maan den geleden werd heropend, is een voorstel van B. en W. tot herziening van de ver makelijkheidsbelasting achterwege geble ven. De beëindiging van de exploitatie is geschied in overleg met het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Genemuiden: B. Eysenga te Barneveld. Beroepen te IJsselstein: J. de Lange te Nunspeet. Geref. kerken Tweetal te Leens, F. M. Verveen te Hemrik en J. S. v. d. Bos te Nieuwlande (Dr.), waarvan laatstgenoemde beroepen is. Beroepen te Hengelo (Ov.) (vac. F. Vroon) Joh. P. Boer te Zwartehroek; te Everson (USA) (Chr. Ref. Church) R. Ta- dema, cand. aan het Calvin Seminary te Grand Rapids (Mich;) (afkomstig uit Drachten), die bedankte voor Lu ca (Mich.) en voor Lethbridge Alta (Canada). Bedankt voor Winschoten: A. I. Koffe- man te Nederhorst den Berg. Chr. Geref. kerken Tweetal te Rozenburg: A. C. Noort te Nw. Pekela en J. Tijmes te Nunspeet. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Waardhuizen (2e maal): J. van Dijk te Gees. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.95, ƒ2.40, ƒ8.88 Onderzoek. Franse agenten van de geheime dienst zijn naarstig bezig geweest met het oprollen van een bende spionnen te Toulon. Eindelijk slaagden zij er in een lijst van de spionnen te pakken te krij gen. Toen begrepen ze ook waarom het onderzoek zo vaak was vastgelopen. Op de lijst der spionnen stonden de namen van twee leden der geheime dienst.... Vliegende tennisbal. In Kyoto (Japan) hebben Maandagmorgen vroeg vier brandweermannen onafhankelijk van elkaar een „vliegende tennisbal" waar genomen, die een blauwachtige-witte gloed afstraalde en zich met een „ont zettende" snelheid voortbewoog. Zij hebben de politie van hun waarne mingen op de hoogte gebracht. Wespen. Een boer in de nabijheid van Dijon raakte met zijn ploeg een wes pennest. De wespen staken hem zo, dat hij de controle over het stuur kwijt raakte en in een hooiberg reed, die in brand vloog. De boer is korte tijd later aan de gevolgen van de beten en brand wonden overleden. Springende grijsaard. „Opa" Bernard Mac- Fadden, die Zaterdag ter viering van zijn 84e verjaardag met een valscherm boven de Seine uit een vliegtuig sprong, is bereid ook boven de Wolga een para chutesprong te wagen als hij daartoe door maarschalk Stalin wordt uitge nodigd, zo heeft hij dezer dagen ver klaard. Hij hoopt daardoor te kunnen bijdragen aan een betere verstandhou ding tussen de volkeren en aan verste viging van de vrede„Opa Mac- Fadden" vierde zijn 82e verjaardag door uit een vliegtuig in de Potomac en zijn 83e verjaardag door in de Hudson te springen. Onderhoud. De West-Duitse bondskanse lier dr. Konrad Adenauer, is Maandag avond uit Zwitserland waar hij met.va- cantie heeft vertoefd, te Bonn terugge keerd. De opperbevelhebber der N.A. V.O.-strijdkrachten, generaal Ridgway, zou de bondskanselier heden voor de eerste maal bezoeken. Het onderhoud zou van Duitse zijde worden bijge woond door dr. Theodor Blank, Aden auers specialist op het gebied der West- Duitse verdediging en de militaire raadgevers, generaal Speidel en gene raal Heusinger. Helpers. „De staat maakt in steeds toene mende mate inbreuk op de verhouding tussen geneesheer en patiënt, die door volkomen geheimhouding van de kant van de arts dient te worden geken merkt", zo verklaarde dr. Hans Neuf- fer, voorzitter van het West-Duitse, me dische congres, dat thdns te Stuttgart wordt gehouden, op een persconfe rentie. „Dit komt door het verzeke ringswezen, de wettelijke voorschriften betreffende de behandeling van ge slachtsziekten en de strafwetgeving", vervolgde hij. „De geneesheren moet worden toegestaan te zwijgen, ook in geval van behandeling van wonden, ontstaan door onwettig gebruik van ge weld. Wij zijn de helpers van zieken en gekwetsten en niet van de politie". Bevrijding. „Het Poolse volk kan slechts door een oorlog en niet alleen door di plomatieke middelen van het- Sovjet- Russische juk worden bevrijd", zo ver klaarde Jan Zablotniak, algemeen se cretaris van de vereniging van Ame rikaanse staatsburgers van Poolse af komst, in een toespraak tot het congres der vereniging, dat thans te Buffalo wordt gehouden. De Amerikanen van Poolse afkomst", vervolgde hij, „zijn, evenals de in andere landen verblij vende Polen, bereid voor de thans in ballingschap vertoevende Poolse rege ring te strijden". Schrik. Verscheidene inwoners van Göt- tingen (West-Duitsland) ontdekten gis terochtend, dat er hakenkruisvlaggen voor hun huizen hingen. Het bleek, dat een plaatselijke filmmaatschappij een straat met deze vlaggen versierd had voor het opnemen van een film; die ge deeltelijk in de periode van het Hitier- bewind speelt. Misdaad. Een commissie van de Ameri kaanse vereniging van rechtskundigen heeft in een te New York uitgebracht rapport gezegd, dat de misdaad in de Verenigde Staten mogelijk dezelfde omvang zal verkrijgen als in 1940 het geval was. Indien de bestrijdingswijzen niet worden verbeterd. „De leiders der onderwereld hebben zich in de laatste tijd op de achtergrond moeten houden, aangezien krachtig tegen de misdadi- gersbenden is opgetreden. Deze rust is echter tijdelijk", aldus het rapport. Bezoek. De Duitse vliegtuigbouwer. Hein- kei bevindt zich op het ogenblik in Londen. Naar verluidt is hij naar Enge land gekomen met het voorstel om in zijn fabrieken in West-Duitsland pas sagiersvliegtuigen met straalaandrij ving van het type „Cornet" en straal jagers te bouwen. De oorspronkelijke Heinkel-fabriek, waar 50.000 arbeiders werkten, bevindt zich in handen van de Russen. Heinkel heeft echter in Stuttgart een nieuw bedrijf opgericht, dat met moderner machinerieën zou zijn uitgerust dan die, waarover de Britse vliegtuigindustrie beschikt. WANNEER u, door welke oorzaken dan ook, tijdelijk een beetje doof bent aan één oor, zult u bemerkendat het u plotse ling niet meer mogelijk is te bepalen uit welke richting het geluid tot u komt. Als beide oren in orde zijn, merkt u echter on- neen, de 1/3000 seconde die uw rechteroor het geluid latqr waarneemt is u voldoende om in een flits te wéten dat de schreeuw van links kwam. Tijdsverschillen die aanzienlijk kleiner zijn kunnen door het menselijk gehoorcen- —j-> >«.1. iiKirtSBiyn, yenuuTcen- miaaellijk of een spreker links, dan wel trum niet worden waargenomen. Dat blijkt rnnli f n i, t rr n na -ff i rechts van u staat. De beoor deling van de richting van het geluid wordt ons mogelijk ge maakt door de minimale tijds verschillen, waarin elk oor de klanken waarneemt. Als iemand links op een afstand van 660 meter een angstwekkende gil slaakt, hoort het linker oor deze onwelluidende klank na 2 seconden. Maar om tot het rechteroor door te dringen, dient het geluid nog een afstand van ruim 10 centimeter af te leg gen. Eerst dan, dus na 2 en ongeveer 1 /30Ö0 seconde hoort het rechteroor de zenuw slopende gil. Óndanks dit wel uiterst kleine verschil in tijd, dat in de hersenen automatisch wordt gerealiseerd,, wendt u in dat geval direct het hoofd naar links om te zien wie in nood verkeert. Want u wéét door deze automatische registratie der tijdsverschil len van welke kant het geluid komt. U behoeft het dus niet eerst op een papiertje uit te rekenen, gelijk wij hier boven deden, (Nadruk verboden) direct wanneer iemand onder water is gedoken. De slag op een stuk ijzer onder water kan de duiker uitstekend horen, maar hij kan werkelijk niet constateren uit welke richting het geluid komt. De reden hiervan is, dat de geluidsgolven zich in het water ongeveer 4 maal sneller voortplanten dan in 'de lucht, waardoor het tijdsverschil voor beide oren te gering wordt, n.l. 1/13.000 seconde. Omdat de mens op het land leeft, heeft hij een dergelijke fijne afstemming van zijn gehoororganen ook niet nodig. Laten we nu maar weer eens iets anders bij de horens vatten. We wilden u vertellen van 100 Inca-priesteressen die 400 jaar ge leden voor de ogen van de aanstormende Pizarro op mysterieuze wijze in het niet zijn verdwenen. Maar daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2