Majoor Ba rba ra Royaal opgezette Schipholweg voorbeeld van moderne stedebouwkunde Kerk Haarlemse Broedergemeente bestaat driekwart eeuw Drukbezochte receptie van Union H. Seegers Binnenlandse Zaken nog steeds vacant Prachtig plan van Openbare Werken Raam voor Union Handel in narcotica breidt zich uit Franse mentaliteit moet veranderen DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Haarlemmers spaarden in Augustus Zilveren jubileum Ongevallendienst op Lunapark Tweede Zondagsschool in Overveen De éne lege zetel Wielrijder onder invloed Spel van Shaw door Nederlandse Comedie Oud-minister In 't Veld nam afscheid Amerikaanse stakers weer aan het werk Pijade in Athene Pholien in moeilijkheden Synthetische middelen maken de controle moeilijk Engeland wil wijziging van de NAVO-plannen Liefde voor het ambacht De Evangelische Broedergemeente, reeds meer dan twee eeuwen in Haarlem geves tigd, hoopt op 7 September te herdenken, dat haar kerk en pastorie aan de Parklaan in 1877 door de toenmalige predikant ds. E. Weiss werden ingewiid. De stichter der Broedergemeente, Graaf von Zinzendorf, die in de eerste helft der achttiende eeuw Amsterdam bezocht, vond daar aanhangers, van wie zich ook enigen in Haarlem ves tigden en zich bij elkander aansloten. Tot Zinzendorfs vrienden behoorde ook de predikant der Mennonieten (Doopsge zinden) te Amsterdam, ds. Decnatel, die van tijd tot tijd de Haarlemse kring der Hernhutters (Broedergemeente) in de Mennonietenkerk „Het Vlaamsche Block" in hun geest voorging. Ook de Haarlemse Doopsgezinde predikanten Ds. Daams en Nieuwenhuyzen stonden de broeders met veel hulp terzijde. Men kwam meestal bij de leden aan huis tezamen. De samenkomsten werden in het geheim gehouden in een huis in de Hout en later op de Oudegracht. Veel tegenstand en vijandschap werd zowel van overheid als burgerij ondervonden. Desondanks ging de kleine gemeente haar gang en kwam in het bezit van de kerk „Het Vlaamsohe Block". De eerste dienst welke daar werd gehouden, was tevens de laat ste. Volgende diensten werden door de overheid verboden. Er bevonden zich in de stad in die oproerige tijd veel militairen voor wie huisvesting werd gezocht, waar toe het kerkgebouw werd gevorderd. Be zwaarschriften bij het stadsbestuur en bij de stadhouder bleven zonder gunstig ge volg. De kleine groep verloor de moed niet en kocht in 1752 het huis Groot Heiligland 24, waarin zij door vele moeilijke tijden heen, haar kerk- en andere diensten gehouden heeft. Tal van predikanten hebben haar in dat tijdsverloop voorgegaan. Bij bijzon dere kerkelijke feesten als Zeister predi kanten de diensten leidden, moest men de Waalse kerk huren omdat het gebouw Hei ligland te klein bleek. Ook zijn er perioden geweest van ach teruitgang van het ledenaantal zodat men alleen bij bijzondere diensten van het kerkgebouw gebruik maakte en overigens bij gemeenteleden aan huis vergaderde. Zo werden ook gemeentesamenkomsten ge houden bij het bestuurslid de heer Voul- laire aan de Oude Groenmarkt, een voor ganger van de bekende firma C. J. van den Broek. Ds. E. Weiss, in Juli 1870 tot predikant beroepen, wist de gemeente tot grote bloei te brengen zodat het gebouw Groot Hei ligland weldra te klein bleek en op 2 April 1877 de nieuw gebouwde kerk aan de In de maand Augustus is bij de Nuts- spaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van f 936.783,33, waaronder via de ophaal dienst f 41.732,73 en bij de afdeling Jeugd- spaarbank f 1.601. Terugbetaald werd f 786.631,43. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 439. Daarnaast hebben zich 119 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 31 Augustus 1952 bedroeg het totaal aantal inleggers 64967 met een tegoed van f 24.043.130,97. Op Zaterdag 6 September hei-denkt de heer J. van Oost, Junoplantsoen 93 te Haarlem, de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Machinale Letterzet- terij W. Groot te Amsterdam. Van 6 Oc tober 1934 af is de heer Van Oost bij ge noemde firma als chef werkzaam in het filiaal te Haarlem. Ujdens het Lunapark van 3 tot en met 10 jeptember op het Phoenixterrein zal in de T. M. Ketelaarschool, Parklaan 108, een vaste post van ongevallendienst worden ingericht. De post zal geopend zijn van 10 tot 24 uur. Eventuele ongevallen welke op het ker misterrein plaats hebben vóór 19 uur moe ten worden gemeld aan de Centrale Post, telefoon 14141, die dan voor hulpverlening Ten behoeve van de vele kinderen van 612 jaar die in Overveen ten Noorden van de spoorlijn Haarlem-Overveen wo nen, heeft de wijkkerkeraad van de Her vormde Gemeente te Overveen een Zon dagsschool opgericht, die voortaan iedere Zondag zal worden gehouden in de Ko ningin Wilhelminaschool aan de Domp- vloedslaan te Overveen. Naast de bestaan de Zondagsschool in het wijkgebouw „Irene" aan de Elswoutlaan is er dus een tweede gekomen, waarvan de eerste bij eenkomst is bepaald op Zondag 14 Sep tember. Parklaan kon worden betrokken. Het kerk gebouw heeft enige maanden geleden in- en uitwendig een stevige restauratie on dergaan. De tegenwoordige predikant, ds. H. Schutz, sinds 1948 aan de gemeente ver bonden, heeft wegens de woningnood pas voor enkele maanden een gedeelte der pastorie kunnen betrekken, zodat het her denkingsfeest (2 April) pas nu kan wor den gevierd. De Broedergemeente heeft haar oude plaats in Haarlem mogen behou den. Zij verheugt zich op de 7de Septem ber, waarop met feestpredikatie 's morgens en liefdemaal voor genodigden 's middags, de bouw zal worden herdaoht. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals reeds eerder werd gemeld is men er nog niet in geslaagd een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken te vinden. Daar om is prof. Beel op het ogenblik op die post gebleven al bestaat nog wel degelijk het voornemen, dat hij de portefeuille van Maatschappelijk Werk op zich zal gaan nemen terwijl men zoekt naar een andere K.V.P.'er voor het ministerschap van Binnenlandse Zaken. Enige aangezoch- ten voor dat departement hebben om louter particuliere redenen bedankt. Intussen krijg ik de indruk dat het wel eens moge lijk zou zijn dat men tenslotte eerder nog iemand zou vinden bereid om de porte feuille van Maatschappelijk Werk op zich te nemen dan die van Binnenlandse Zaken. Zou na ongeveer veertien dagen zoeken in derdaad geen candidaat beschikbaar blijken te zijn voor Binnenlandse Zaken, mgar wel voor Maatschappelijk Werk, dan j^ou het v/el eens kunnen gebeuren, dat men alsnog op laatstgenoemd nieuw departement een nieuwe figuur zou zetten en prof. Beel aan Binnenlandse Zaken zou blijven. Een voor deel van dit laatste ware natuurlijk dat de tegenwoordige bewindsman ter dege door kneed is in alles wat dit departement te behandelen heeft en raakt, zodat het voor deel van continuïteit in dit opzicht niet ge ring te achten valt. Een agent van politie zag vannacht om tien minuten over halfeen op het Plein te Haarlem een wielrijder naderen die zigzag over de weg i-eed. De wielrijder moest af stappen, omdat hij volgens de mening van de politieman onder invloed van sterke drank verkeerde. De agent wilde de besehonkene mee naar het bureau van politie nemen, doch deze verzette zich en trok drie knopen van de tuniek van de agent. Later verliep de arrestatie vlot. De aangehoudene was een zevenendertig- jarige vertegenwoordiger die blijkens een onderzoek van de politie op een familiefeest je vijftien flesjes bier had gedronken. Hij werd ter ontnuchtering opgesloten. is Gedurende twee weken de reeks gisteren begonnen geeft de Nederlandse Comedie in het Centraal Theater te Am sterdam opvoeringen van „Majoor Barba ra" van Bernard Shaw, door Jan Teulings vertaald en geregisseerd. Nu is het voor mij allesbehalve eenvoudig om u een ob jectief beeld van deze voorstelling te geven, gesteld dat u zulks verwachten zou, omdat ik van mening ben dat Shaw met de nobel ste bedoelingen de kunst van het toneel een dusdanige schade heeft toegebracht, dat het nog wel geruime tijd zal duren eer wij die te boven zijn. Misschien moet men voor werken als „Candida" en „Saint Joan" een uitzondering maken, doch het onderhavige spel is wel een van de meest in het oog lopende voorbeelden van zijn methode om acteurs te degraderen tot welsprekende marionetten. Het heeft er namelijk de schijn van dat de beide hoofdpersonen, de titelheldin en haar oorlogstuig fabricerende vader, door dat zij met dezelfde hardnekkigheid min of meer tegengestelde doelen nastreven, zo iets als echte karakters zijn. Maar de slot conclusie moet toch luiden dat zij slechts een gevoelsleven hebben, voor zover en zolang dat past in het denkschema van hun geestelijke schepper. Voorts deinst Shaw er niet in het minst voor terug zijn hoogge stemde bedoelingen aan de man te brengen door deze vergezeld te laten gaan van sen timentele concessies aan de smaak van een publiek, dat wellicht moeite zou hebben zijn idealistisch voedsel zonder deze stroop te verteren. Want idealistisch is dit stuk in hoge mate. Shaw was zo vriendelijk de gedrukte uit gave te laten voorafgaan door een „eerste hulp aan de critici" en hij zegt daarin dat hij de tragi-komische ironie van het con flict tussen het werkelijke leven en de ro mantische verbeelding behandelt. Men wordt inderdaad getuige gemaakt van een merkwaardige botsing: tussen een mens- De enorme kosten verbonden aan het bouwrijp maken van de grond die daardoor op meer dan dertig gulden per vierkante meter zal komen hebben ertoe geleid dat de Haarlemse dienst van Openbare Werken een nieuw plan heeft gemaakt voor de bebouwing van de toekomstige Schipholweg en de naaste omgeving daarvan. Het nieuwe project komt in de plaats van datgene dat in 1934 door de gemeenteraad werd goedgekeurd. Er is nu een intensievere bebouwing ontworpen, die vooral bereikt wordt door het aanvaarden van meer woonlagen. Door de ruimten tussen de huizen blokken groot en vooral aantrekkelijk ingedeeld te maken, hebben de ontwerpers iedere gedachte aan een dorre steenwoestijn uitgebannen. De toekomstige Schipholweg loopt het is bekend van de Buitenrustbrug (die dan verbreed zal moeten worden) om de bebouwing van Slaehthuiskwartier en Amsterdamse buurt naar de Amsterdamse straatweg. Zij wordt zeer royaal opgezet, zoals uit de volgende profielindeling wel blijkt: een fietspad van vier meter, een even brede berm met bomen, zeven meter rij weg, vijf meter berm, zeven meter rijweg, drie-en-een-halve meter berm met bo men, weer een fietspad van vier meter, een berm van vijf meter, een wandeldreef van acht meter, een berm van vier meter beplant met bomen en tenslotte nog een gemeenschappelijke tuinstrook van vier meter als begrenzing van de bebouwing. In totaal dus een breedte van 56 meter. De wandeldreef dient inzonderheid als toegangsweg tot het eerlang aan te leggen Burgemeester Reinaldapark. Wat nu de bebouwing betreft: er is ver schil tussen de opzet van het gedeelte van de Schipholweg tussen de Buitenrustbrug en de Merovingenstraat en van die van deze straat tot het begin van de Prins Bernhardlaan. Het eerste stuk bestaat uit blokken van twee en drie woonlagen, die langs de weg worden gebouwd. Bij het tweede gedeelte wordt stroken- bouw haaks op de weg toegepast in blok ken van afwisselend drie en vier woon lagen met daartussen twee kleine com plexen huizen voor bejaarden. De ruimten tussen de dwarsstroken wor den eveneens buitengewoon fraai inge deeld. Zij zijn ruim 23 meter breed. De bewoners krijgen ieder een stoep van een meter daarna volgt een trottoir van ruim twee meter. Aan de linkerzijde bevindt zich dan een strook van gewalst grint met boombeplanting van ruim negen meter, aan de rechter kant een rijweg van ruim vijf meter. Deze worden van elkaar ge scheiden door een twee meter brede par- keerstrook. Tussen de Schipholweg en de bestaande bebouwing van Haarlem-Zuid-Oost is nog een straat geprojecteerd, waaraan onder meer winkels met bovenhuizen zullen ver rijzen. Op de hoek van de Prins Bernhardlaan is een buurthuis met tuin gedacht. Voorts is in het plan een flinke ruimte gereser veerd voor uitbreiding van liet Openbaar Slachthuis parallel aan de Fladellastraat, doch „gemaskeerd" door een grote speel tuin. Het plan zal vermoedelijk over een maand in de gemeenteraad komen. Wan neer de raad ermee accoord gaat, ligt het nogmaals veertien dagen ter visie, waar na het aan Gedeputeerde Staten wordt ge zonden. De goedkeuring van de Planolo gische dienst werd in principe reeds ver kregen. De oud-minister van het departement vanWederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J, in 't Veld, heeft vanmorgen afscheid ge nomen van zijn ambtenaren. Daartoe wa ren in de grote vergaderzaal van het mi nisterie alle hoofden van de onder het de partement ressorterende diensten, alle hóófden van afdelingen én eert gi"oot aan tal lagere ambtenaren bijeeh|"ekomên. Dë afgetreden minister maakte met velen een praatje en de bijeenkomst werd geken merkt door een sfeer van gemoedelijkheid en hartelijke belangstelling. 465.000 Amerikaanse mijnwerkers heb ben heden, na een staking van 14 dagen waartoe hun leider John Lewis had beslo ten ter herdenking van de mijnwerkers die bij mijnongelukken om het leven zijn gekomen, het werk hervat. Door de sta king, die voorzien is in een van de clau sules van het collectieve arbeidscontract, is naar schatting een productie van 10 millioen ton verloren gegaan. De staking heeft zich voorgedaan op het ogenblik, dat Lewis, die het huidige, contract had opge zegd, met de mijndirecties over een nieuw contract onderhandelde. De heer P. J. Kapteyn, directeur van de Cacao- en Chocoladefabriek Union, die Maandagmiddag in de cantine van het be drijf aan de Paul Krugerkade met de commissarissen recipieerde ter gelegen heid van het gouden jubileum van de fa briek, heeft ervaren hoe zijn werk voor de fabriek en hoe zijn persoon gewaardeerd worden. Van halfvier tot vijf uur boden tal lozen gelukwensen aan. Onder hen waren dr. F. A. de Graaff, secretaris van Prins Bernhard, de heer M. A. Reinalda, com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, leden van de Provinciale Staten van Noordholland, mr. Th. A. Wesstra, ge meentesecretaris, de heer J. J. Swens, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omgeving en vele zakenrelaties. Het personeel van Union heeft ter plaat sing in de fabriek een gedenkraam aangebo den, voorstellende „van vrucht tot ver bruiker". Het is ont worpen door de Haar lemmer Roelf Ger- brands en uitgevoerd door de firma F. van Tetterode te Amster dam. Het personeel had zich in verbin ding gesteld met de Stichting Kunst en Bedrijf, die de heer Gerbrands voorgedra gen heeft als ontwer per. Het raam is een spiegelglas van 2 bij 1.60 meter en bewerkt met zandstraalspui- ting en slijping. De voorstelling is wit ge houden: zij is geheel gespotentot matglas en met partijen in relief. Groot was het aantal dames en heren dat met de heer Kapteyn in het verzet heeft samengewerkt. Enige tijd geleden heeft hij van het gemeentebestuur van Haarlem glazen ontvangen als dank voor zijn arbeid in het verzet. Een vriendenkring die zich in de bezetting gevormd heeft en nog regelmatig bijeenkomt, heeft de heer Kapteyn een zilveren blad aangeboden, dat bij de glazen past. Des avonds kwamen de leden van het personeel in de Stadsschouwburg bijeen, waar hun een variétévoorstelling werd aangeboden. De dames en heren hebben bijzonder genoten van het programma. Ac- cordeola bracht het publiek in een goede stemming. Max van Praag zong een aan tal liederen, waarmee hij veel succes oogstte. Conférencier was Cees de Lange. In. gezelschap van Lucie Steyn trad hij in enkele sketches op. Later verscheen hij al leen ten tonele en zorgde voor veel vro lijkheid. Cl. Clements was een voortreffe lijke goochelaar, mr. Swips een vaardig sneltekenaar en Willy Alberti een goede zanger. Verder hebben de Wama's het pu bliek laten lachen. ATHENE (Reuter) Mosjé Pijade, voorzitter van het presidium van de Joego slavische nationale vergadering, heeft op een persconferentie te Athene verklaard, niet van mening te zijn, dat een aanval van de Cominofrm op Joego-Slavië ophan den is. „Wij moeten evenwel steeds pa raat blijven", aldue voegde hij er aan toe. Pijade leidt een Joegoslavische parlemen taire delegatie, die een rondreis door Grie kenland heeft gemaakt. „De gemeenschappelijke verdediging van Griekenland en Joegoslavië is een punt van zeer groot gewicht in de huidige Grieks-Joegoslavische politieke verhou ding", vervolgde Pijade. „De ontwikke lingen op economisch, cultureel en maat schappelijk terrein tonen aan, dat een ge lukkige toekomst voor onze beide volken is weggelegd. Verschillen in de wijze van landsbestuur behoeven samenwerking niet in de weg te staan. Wat er op aankomt is of er wederzijdse eerbied bestaat voor el kanders instellingen", aldus de voorzitter der Joegoslavische volksvertegenwoordi ging. lievende heilsoldate en haar als wapenfa brikant millioenen verdienende vader, die haar leert inzien dat haar mogelijkheid tot het bedrijven van naastenliefde slechts door zijn geld mogelijk is en dat „de weg naar het leven leidt door de fabriek van de dood". Zo wordt langs de op den duur wat vermoeiende weg der paradox de ziele- redding naar een ander terrein verplaatst. Zo wordt de veidoofde van het meisje, een eerzame professor in het Grieks, in het laatste bedrijf benoemd tot directeur van het munitieconcern van zijn schoonvader want alleen explosieve middelen kunnen de maatschappijvorm veranderen. Dat is de les van de millionnair Andrew Undershaft aan allen, die de moed hebben deze waar heid te erkennen, dat armoede de grootste misdaad is. Het is een les, maar geen gevoelige, deze waarschuwing tegen de armoede, die on wetendheid, ziekte en lelijkheid ten gevolge heeft. Wie werkelijk onder de indruk wil komen van Shaw's betoog kan beter zijn voorwoord lezen dan het stuk gaan zien. Het heeft overigens een soort aantrekkings kracht door de merkwaardige achtergrond: een toevlucht -van het Leger des Heils en een hal in de wapenfabriek. Het nogal melodramatische tweede bedrijf wordt ver levendigd door een serie humoristisch ge typeerde vertegenwoordigers van de zelf kant der samenleving en voor de rest kan men zich nu en dan amuseren met de soms wel brillante conversatie van een zonder linge verzameling gefortuneerde lieden. Eigenlijk heeft het weinig zin om na het in de aanhef gezegde een oordeel over de spelprestaties te formuleren, maar toch moet gezegd worden dat Han Bentz van den Berg die met kennelijk genoegen de grote trom roerde, de geest van Shaw het dichtst benaderde. Zijn Griekse professor was doorlopend een verrukkelijke figuur, die de centrale ironie voortreffelijk tot uiting deed komen. John Gobau was aller minst de ideale vertolker voor de hoofdrol en zijn Andrew Undershaft sprong dan ook wat zwaar en stroef met Shaw's argu menten om, al wist zijn geroutineerd vak manschap de situatie telkens te redden en plaatste hij zijn tekst acceptabel. Ellen Vogel was een beetje teveel de lieve on schuld en ik had dan ook evenveel moeite als zijzelf om in haar optreden te kunnen geloven. Van het spel van Mien Duymaer van Twist als de aristocratische moeder heb ik werkelijk genoten, al werd zij dooi de regie te zeer in de toon van het blijspel a la Oscar Wilde getrokken. Ik heb trou wens de indruk dat de ironie nu niet be paald de sterkste troef van regisseur Jan Teulings is om een spel te winnen. Zijn schildering van het milieu der verschop pelingen lukte beter mede dank zij de altijd weer treffende Aaf Bouber. Van de overigen moet stellig nog Fons Rademakers als een uiterst mallotig leeg hoofd worden genoemd. Voorts zag men het debuut van Marion Gobau, zonder dat dit aanleiding gaf tot commentaar. Wim Vesseur ontwierp het décor, dat voldeed aan de bedoeling de gewenste entourage te suggereren. DAVID KONING. De Belgische minister van Justitie Pholien heeft zijn vacantie in Mexico onderbroken en is te Brussel teruggekeerd, waar ook premier Van Houtte, die een reis in de Congo maakt, 'weldra wordt verwacht. Pholien zal vermoedelijk besprekingen voeren over de politieke situatie. De jong ste begenadiging van oorlogsmisdadigers heeft in België een stroom van veront waardiging doen opgaan. De reacties in de kringen der Belgische verzetsbewegingen waren ongewoon fel en alle ondergrondse groeperingen in België belegden in de afgelopen week druk be zochte protestvergaderingen. Acties voor herziening van de beslissing van minister Pholien die deze genomen schijnt te hebben zonder alle leden van het kabinet van Houtte erin te kennen vonden haar hoogtepunt in de oprichting van een orga nisatie, die zich het „Comité d'appel au pays" noemt en die onmiddellijk aftreden van Pholien eist. Pholien heeft Maandag na een onder houd met de waarnemende premier Van Zeeland tegenover een delegatie van ver- zetorganisaties, die in de oorlog zijn ge vormd, verklaard, dat zijn beleid overeen stemde met het besluit van de regering om in vredestijd geen doodvonnissen te vol trekken. Dit besluit was openbaar gemaakt en nimmer bestreden. Woensdag wordt een Kabinetsvergadering gehouden. NEW YORK, (Reuter) In zijn jaar lijks rapport over de handel in verdoven de middelen wijst de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, op het gevaar van de toenemende productie van synthe tische verdovende middelen voor medische doeleinden. De productie van de „klas sieke" narcotica, zo zegt Trygve Lie, kan min of meer gecontroleerd worden, omdat deze middelen alle plantaardig zijn. Maar de aanmaak van en de handel in de nieuwe narcotica is moeilijk controleerbaar. Naar Trygve Lie meedeelt, zijn sinds 1948 14 nieuwe soorten onder internatio nale controle geplaatst. In het rapport wordt verder melding gemaakt van rege ringsmaatregelen tegen de onwettige pro ductie van en handel in narcotica in Italië en de Aarabische landen. Daarentegen hebben vele landen, zoals Canada, Egypte, Frankrijk, Nederland en de Verenigde Staten, moeite om de toe nemende handel in verdovende middelen te beteugelen, aldus Trygve Lie. Een van de nieuwe controle-maatregelen, die de UNO neemt, is dat met ingang van het volgende jaar een lijst zal worden aange legd van alle zeevarenden en personeels leden van luchtvaartmaatschappijen, die schuldig worden bevonden aan de onwet tige handel in verdovende middelen. LONDEN (AFP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft de Amerikaanse regering een bijeenkomst op korte termijn van de raad van het Atlan tische pact voorgesteld. Engeland zou op die bijeenkomst een wijziging van de te Lissabon opgestelde be wapeningsplannen willen voorstellen, uit gaande van het feit, dat gebruikmaking van de allermodernste wapens belangrijke bezuinigingen op de bewapeningsprogram- ma's wettigt. HAARLEM EN OMGEVING De tentoonstelling „Vijf eeuwen teken kunst" in Teyler's Museum is met enkele dagen verlengd. De laatste gelegenheid tot bezoek bestaat Zondagmiddag van 15 uur. Deze week is de expositie dagelijks toe gankelijk van 115 uur. De Haarlemse schilder H. F. Boot ex poseert van 5 tot 28 September in het Schillandhuis, Korte Hoogstraat 31, Rot terdam. Wie verre reizen doet kan veel verhalen, maar de heer H. Seegers, die 5 September a.s. 60 jaar in dienst is van Johan Ensche dé en Zonen Grafische Inrichting N.V. kan dat al evenzeer. Zijn ganse leven lang heeft hij zijn hart verpand aan de kunst van het graveren. In zeker opzicht staat de liefde voor dit ambacht uitgedrukt in de bank biljetten en postzegels welke hij, als wij dat zo mogen zeggen, mee hielp drukken. Bij een bezoek, dat wij hem naar aanleiding van zijn jubileum brachten, kon hij ons tenminste een hele collectie doen aanschou wen, welke onder zijn leiding bij Johan Enschedé en Zonen werd uitgevoerd en die dikwi.jls door hem ontworpen en nog vaker door hem werd gegraveerd. Daar zijn zegels bij naar ontwerpen van Jan Veth en Jan Sluiters, er zijn zelfs Belgische, Luxem burgse, ja Perzische zegels bij. Vele ver vaardigde hij in opdracht, enige ervan zijn „prijswinnaars", wanneer namelijk van de ontwerpen de zijne ter productie werd uit verkoren. Met trots vertelt de heer Seegers hoe hij zijn dikwijls befaamde rivalen wist te slaan. En daarom behoeft het ook niemand te verwonderen, dat de heer Seegers, ook ioen hij de pensioengerechtigde leeftijd al had bereikt, nog in dienst bleef van. de Grafi sche Inrichting, waaraan hij reeds een deel van zijn beste krachten had gegeven. Oor spronkelijk zou hij houtgraveur worden. Het graveren in metaal overvleugelde die kunst. Zo kwam hij bij Enschedé aan de afdeling chemigrafie en aanverwante vak ken, waaronder ressorteerde het maken van geldswaardig drukwerk. Dat laatste nam zo'n hoge vlucht, dat er een aparte afdeling voor werd gesticht. In 1923 werd de heer Seegers met de leiding van die afdeling be last. In September '42 bij zijn 50-jarig ju bileum ontving hij de verguld zilveren En- schedé-médaille. Twee jaar later op 65- jarige leeftijd de gedenkpenning in goud van H.M. de Koningin. De heer Seegers ging echter niet op zijn lauweren rusten. Hij werd belast mèt het inrichten van het museum der firma Johan Enschedé en Zo nen en dan in het bijzonder met het aan schouwelijk voorstellen van de ontwikke ling der techniek van bankbiljet en post zegel. Niemand, die er zoveel van wist als hij. Tot in de détails. En nóg. De heer Seegers vertelt daarvan met ple zier. Hij vindt maar één ding jammer: dat men, als men eenmaal een heleboel heeft ervaren, qud is. Wel kan men het hem met zijn 73 jaren niet aanzien. Maar zijn erva ring is het inderdaad, die dat verraadt. Nochtans blijft hij jong in zijn vak. Hij ge niet van onze bewondering, wanneer wij met diep respect het dubbeltje bekijken, aan welks achterzijde hij het hele eerste couplet van het „Wilhelmus" met sierlijke krullen heeft gegraveerd. Zo ingenomen moet hij als dertienjarige jongen met zijn eerste, veelbelovende werkstuk in hout zijn geweest. Premier Pinay over hervormingen door regering ondernomen CAEN (Reuter) Ter gelegenheid van de opening van de jaarbeurs te Caen heeft de Franse premier, Pinay, een rede gehou den, waarin hij verklaarde, dat de menta liteit van Frankrijk een ingrijpende ver andering moet ondergaan om het land de plaats in de evolutie van de moderne we reld te doen herwinnen, waarop het recht heeft. De toespraak van Pinay was gewijd aan de pogingen der Franse regering om de stijging der prijzen tegen te gaan en ver hoging van belastingen te voorkomen. Pinay zeide, dat het noodzakelijk is de bureaucratische formaliteiten te vereen voudigen, het belastingstelsel te hervor men, maatregelen te nemen ten einde de sociale diensten doelmatig te doen functio neren en schoonmaak te houden in de be drijfsvoering van handel en industrie. De Franse regering zal in de eerste plaats haar aandacht wijden aan de landbouw. Het voornaamste beginsel, waarvan de regering bij haar actie zal uitgaan, zal zijn de ver dediging van de consument. Het publiek moet hersteld worden in zijn rechten ten aanzien van de rechten tussen vraag en aanbod, aldus de Franse premier. Zich richtende tot de producenten en de distribuerende handelaars zeide Pinay, dat de regering geen onbeteugelde prijsstijgin gen zal toestaan, doch in'tegendeel nieuwe en aanzienlijke prijsdalingen Zal zien te bereiken.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3