Ministers Drees en Suurhoff spraken op congres van N.V.V. „Castrolanda" wordt een Nederlandse gemeenschap Project voor ouderdomsverzekering van vakbeweging maakt goede kans Agenda voor Haarlem Het Cadre Noir uit Saumur rijdt in Rotterdam „Punt één: terugdringen der toenemende werkloosheid Nederlandse boeren naar Brazilië Vee, landbouwwerktuigen en zaden mee Musch maakt tweede afscheidstournée Buitenlandse athleten in Den Haag Afscheid van de zomer 11111» I 3 Vervanging van Noodwet-Prees naaisters aank. naaisters Zandvöortse wethouder ging vrij uit Veroordelingen door de de krijgsraad Kerkelijk Nieuws „De Vrek van Molière ook in Heemstede Slijkhuis wint 3000 meter Biljarten Om het zilveren biljart Wielrennen Lesueur en Lapebie trekken zich terug Voetbal Gunners spelen gelijk in Manchester Schaatsenrijden Wim van der Voort wil bedanken voor uitzending Sport in 't kort DONDERDAG 4 SEPTEMBER 19 52 Twee jaar geleden had minister Joekes het plan de definitieve ouderdomsverzeke ring (ter vervanging van de Noodwet- Drees) zo te regelen, dat door middel van een algemene volksverzekering, waarvoor „premie" zou moeten worden betaald, de staat een boderapensiocn zou waarborgen, waarop dan een aanvulling zou kunnen worden verkregen uit een bedrijfspensioen fonds of een ondernemingspensioenfonds. Eigen inkomsten zouden in ieder geval niet in mindering worden gebracht van het bodempensioen. Maar juist toen de minister vorig jaar op het punt stond zijn plan in de vorm yan een voor-ontwerp van wet naar de Sociaal- Economische Raad te sturen om advies, ontving hij in Juni 1951 een plan van de Raad van Vakcentrales voor een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening, waarin juist het omgekeerde werd voorge steld: een bodempensioen als uitkering van bedrijfspensioenfondsen, aangevuld door de verplichte ouderdomsverzekering. Minister Joekes hield toen zijn voor-ont werp van wet in portefeuille en hij stuurde een nota naar de Sociaal-Economische Raad met een opsomming van de verschillende mogelijkheden voor een definitieve ouder domsvoorziening. Het advies werd gevraagd over de beste oplossing. Inmiddels is nu de heer J. G. Suurhoff die is voortgekomen uit de vakbeweging, minister van Sociale Zaken geworden. En ofschoon een minister boven de partijen staat, heeft daarmee het plan van de vak beweging toch meer kans gekregen. Het doet er overigens eigenlijk weinig toe of de heer Suurhoff of een ander op de minis terszetel van Sociale Zaken zit, want wan neer de regering de hoofdgedachte volgt van het plan van de vakbeweging, dan is dat vooi*stel politiek (in het parlement) al tijd gemakkelijker te verwezenlijken. Hoofdlijnen Daarom heeft het voor de toekomst zin even nader te bezien wat het plan van de vakbeweging in hoofdlijnen inhoudt. Voor de bedrijfstakken, die nog geen be drijfspensioenfondsen kennen, zou moeten v/orden overgegaan tot het verplicht stellen van een algemeen bedrijfspensioenfonds. Voor de zelfstandigen zal de mogelijkheid moeten worden geschapen om zich vrijwil lig bij een bedrijfspensioenfonds te ver zekeren. De uitkering van de bedrijfspensioenfond sen of het algemeen bedrijfspensioenfonds zal moeten worden aangevuld door de ver plichte volksouderdomsverzekering en wel tot een bepaald percentage van het gemid delde arbeidersloon in een bepaald jaar. Bij deze aanvulling zal moeten worden uitge gaan van een bepaalde, wettelijke mini mum-uitkering uit het bedrijfspensióen. Met andere woorden: indien enig bedrijfs pensioenfonds een hogere uitkering wenst te verstrekken dan de wettelijke, zal deze hoge uitkering niet in mindering mogen komen op de aanvulling krachtens de volks ouderdomsverzekering. Vervolgens wordt een bepaalde wijze van invordering van de premies voorgesteld, waarbij er van wordt uitgegaan, dat de premie-heffing voor de volksouderdoms verzekering zal moeten geschieden door middel van een bijdrage, die een percen tage van het inkomen bedraagt, De aanslag voor de ouderdomsverzekering zou tege lijkertijd met de aanslag voor de Inkom stenbelasting kunnen worden voldaan. Verplicht pensioen Minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn vonden het eenvoudiger uit te gaan van een algemeen bodempensioen met aan vullende regelingen van bedrijfs- en onder nemingspensioenfondsen. Maar voor de vakbeweging is het natuurlijk aantrekke lijk iedere werkgever te verplichten te zor gen voor een bodem(bedrijfs)pensioen. De overheid ziet als een bezwaar voor de kleine zelfstandigen, dat het aanvullend pensioen volgens de algemeen verplichte ouderdomsverzekering, op zichzelf onvol doende zal zijn voor het noodzakelijk levensonderhoud. De kleine zelfstandigen kunnen zich wel vrijwillig (aanvullend) verzekeren bij een bedrijfspensioenfonds, maar de ervaringen met de Ouderdomswet 1919 hebben geleerd, dat dit juist niet ge beurt door degenen, die er het meest be hoefte aan zouden hebben. Hoe meer echter wordt gestreefd naar collectieve rege lingen, hoe meer de kleine zelfstandigen in het gedrang komen, omdat zij bijvoorbeeld bij verzekeringen zelf de premies ten volle moeten betalen en niet de helft. Wat de hoogte der uitkering betreft van de verplichte volksouderdomsverzekering, ADVERTENTIE COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM vraagt voor het gordijnen-atelier heeft het plan van de vakbeweging de aan trekkelijkheid, dat door de uitkering tot een bepaald percentage van het gemiddelde arbeidersloon in een bepaald jaar, er naar wordt gestreefd de koopkracht van de pen sioenen te handhaven bij waardedaling van het geld. Een dergelijk plan, dat in Frank rijk sedert 1947 in zekere mate wordt toe gepast, verdiende volgens minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn nauwgezette overweging. Nog jaren geduld nodig Daarom is het niet lichtvaardig te ver wachten, dat de definitieve ouderdoms voorziening zal worden geregeld in de geest van het plan van de raad van vak centrales. Het zal echter nog wel jaren du ren voor het zover is. Het wachten is eerst nog op het advies van de Sociaal-Economische Raad. En dan is het plan van de vakbeweging niet opge steld in de vorm van een wetsontwerp. Om de denkbeelden, eventueel gewijzigd na het overwegen van het voor en tegen, definitief vast te leggen in wetsartikelen, is een moeilijk en tijdrovend werk. Na de publicatie van het wetsontwerp en de dis cussie er ever in de kringen van deskun digen en de tijdschriften van belangheb benden, komt het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer, die dan moet wachten op de Memorie van Antwoord van de re gering. En dan duurt het ook wel weer enige tijd vóór de Tweede Kamer en de Eerste Kamer het wetsontwerp in het openbaar hebben behandeld. Naar schat ting duurt het nog wel 2 a 3 jaar voor de definitieve regeling van de ouderdoms voorziening wet wordt. Tegen die tijd loopt ook de Noodwet-Drees af. Gisteren verscheen de Zandvoortse wet houder A. Kerkman voor de Haarlemse kantonrechter. Hij had op 12 Augustus met zijn fiets op het strand gestaan, hetgeen een politieagent aanleiding vond hem een proces-verbaal uit te reiken, want er staan daar overal grote borden met de verbods bepaling fietsen op het strand te plaatsen. Daarbij wordt verwezen naar. artikel 90 van de Algemene Politieverordening, maar voor de kantonrechter bleek, dat het ver bod niet op die paragraaf, doch op artikel 84 steunt. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie kon dan ook niet veel anders doen dan ontslag van rechtsvervolging vragen, waarbij hij niet. naliet op te mer ken, dat de wethouder zijn invloed als be stuurslid van het Strandschap moest aan wenden om de borden veranderd te krij gen. De kantonrechter ging met de eis van de ambtenaar accoord. De krijgsraad te velde heeft de kapitein van het garnizoensdetachement te 's Gra- venhage, J. ten H. wegens verduistering van motorrijwielen en motoronderdelen en wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot tieir maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan zeven maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Voorts zal hij zich onder psychiatrische behande ling moeten stellen. Tegen Ten H. was zes maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst geëist. Wegens bigamie werd de soldaat eerste klasse van het B. W. corps te Arnhem A. K. veroordeeld tot zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De auditeur-militair had an derhalfjaar gevangenisstraf geëist. DONDERDAG 4 SEPTEMBER Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Leeu wenkuil" en „De roofvogel 14 jaar, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Toen stond de aarde stil 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ralacc: „Een man m een wit pak", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Andalusië", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 SEPTEMBER Concertgebouw: Concert Mctropole-orkest en H.O.V.. 8 uur. Lange Veezstraat 16: Spiri tualistische kring „Geestelijk Leven 8 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Op het congres van het N.V.V. werden gistermiddag door de voorzitter, de heer H. Oosterhuis de minister-president dr. W. Drees en de nieuwe minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff verwelkomd. De historische betekenis van de minister benoeming van de heer Suurhoff achtte de heer Oosterhuis deze, dat hij de eerste man is, die uit de actieve dienst in de vakbe weging in het landsbestuur treedt. Onjuist is het naar zijn oordeel te zeggen, dat de heer Suurhoff als vertegenwoordiger van het N.V.V. in het kabinet is getreden. Het N.V.V. is immers geen politieke organi satie. „Vruchtdragend contact" De minister-president, dV. V/. Drees, sprekende namens de regering zeide, dat de regering met de vakbeweging een vruchtdragend contact heeft gehad. Twee mensen uit de vakbeweging zijn in het ka binet getreden. In het buitenland is dat al eerder gebeurd, hier baarde het nog enig opzien. Natuurlijk zijn de beide nieuwe ministers geen vertegenwoordigers der vakbeweging, maar zij hebben er zo veel contact mee gehad, dat dit van veel betekenis zal zijn. Dr. Drees uitte de waardering van de regering voor de zelf beheersing, welke de vakbeweging na de bevrijding aan de dag heeft gelegd tot. het bereiken van sociaal gerechtvaardigde verhoudingen. Vervolgens sprak minister Suurhoff het congres toe. Hij verklaarde te zullen stre ven naar twee punten: het terugdringen der gestegen werkloosheid en de defini tieve ouderdomsregeling. Als punt één zal naar zijn overtuiging de bestrijding der werkloosheid op het program der regering staan. De vakcen- tr'alen en de werkgeversorganisaties zul len zijn inziens daartoe zeker willen mede werken. Vanmorgen hield de secretaris van het NVV, de heer A. S. Vermeulen, een inlei ding over „De achtergronden van het wel vaartsplan en de arbeidsproblemen daar van". Dit plan richt zich naar hij zeide op de doelstelling: bestaanszekerheid bij een behoorlijk bestaanspeil. De bestaanszekerheid houdt voor de productieve groepen in. dat een bevredi gende stand van de werkgelegenheid moet worden bereikt, hetgeen verwezenlijkt mag worden geacht, indien de werkloosheid tot een geringe seizoens- en frictiewerkloos heid beperkt is. Het is tegen deze achter grond, dat er naar gestreefd wordt richt lijnen' aan te geven om de gesel van de werkloosheid uit te bannen. De volledige werkgelegenheid heeft niet alleen en uitsluitend betekenis voor de productieve groepen in onze samenleving. Het levenspeil van de niet-productieve groepen: de kinderen, invaliden, zieken, ouden van dagen, huisvrouwen en stude renden, is afhankelijk van de resultaten, welke door de productieve groepen door hun arbeid worden verkregen. Het niveau der sociale zekerheid, van de sociale voor zieningen in algemene zin wordt dus wel degelijk gestimuleerd, wanneer wij stre ven naar volledige werkgelegenheid voor de productieve groepen. In een uitvoerige studie komt het Wel vaartsplan tot de conclusie, dat in de pe riode 19501965 de mannelijke beroepsbe volking in Nederland naar schatting met ruim 700.000 personen óf 16 percent zal toenemen. Wil men het ideaal van de vol ledige werkgelegenheid bereiken, dan zul len maatregelen moeten worden genomen tot kwalitatieve, kwantitateve en regionale aanpassing van vraag en aanbod op de ar beidsmarkt; maatregelen die gericht moe ten zijn op meer, beter en goedkoper pro duceren. De opvoering van de productiviteit is wel een van de belangrijkste doelstellingen van de sociaal-economische politiek in het huidige tijdsgewricht. Zij is voorwaarde om de bestaanszekerheid bij een behoorlijk be staanspeil te bereiken. „Wanneer wij het verloop der producti- viteitscijfers, hoe gebrekkig die overigens ook mogen zijn, analyseren", aldus spreker, „dan blijkt, dat met de toeneming der werkloosheid een teruggang in de produc tiviteit per arbeider is te constateren. Wij hebben in het verleden reeds bij herhaling betoogd dat de 'technische verbeteringen nimmer effect zullen sorteren, als het kli maat niet gunstig is. Wanneer de politieke 9J ontwikkeling leidt tot grotere onverdraag zaamheid, wanneer de tegenstellingen tus sen werkgevers en werknemers toenemen, wanneer men dagelijks leest en ziet, dat er naar gestreefd wordt de arbeider in de hoek te drukken, wanneer zelfs het spook van de werkloosheid de toekomst van de arbei der bedreigt, dan is het duidelijk dat het enthousiasme van de arbeider voor produc tiviteitsverhoging afneemt". „De vraag kan gesteld worden", aldus de heer Vermeulen, „in hoeverre de ver lenging van de werktijd een bijdrage kan zijn tot de verhoging van de productiviteit. Wij zijn van mening, dat de psychologische weerstanden tegen een verlenging van de 8y2-urige werkdag zo sterk zijn, dat de in vloed daarvan op de productiviteit zonder twijfel ongunstig zal werken. Bovendien heeft de ervaring in het verleden geleerd, dat werktijdverkorting de ondernemers prikkelt tot een verbetering van de interne organisatie. Omgekeerd wordt de prikkel weggenomen, indien men de gemakkelijke weg kiest van de werktijdverlenging. Wij wijzen dus de verlenging van de werktijd als middel tot verhoging van de producti viteit af." ADVERTENTIE Dok prachtige geschenkdozen van 5Q Ned. Herv. Kerk - Beroepen te Eemnes-buiten D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Bedankt voor Wezep (toez.) P. J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Loosduinen W. Diepersloot te Franeker en J. P. Prins te Leeuwarden. Beroepen te Oud-Beijer- tand K. G. Idema te Lollum. Bapt. gemeenten Beroepen te Melbourne (Aust.) A. A. Hardenberg te Hengelo (Ov.). Oecumenische Raad De Oecumenische Raad van Kerken In Nederland zal zijn jaarlijkse September- conferentie op 6 en 7 September in het Eijkmanhuis te Driebergen houden. Als referenten zullen optreden dr. H. Berkhof van Driebergen, onderwerp: „Lund 1952" (de conferentie voor „Geloof en kerk orde"); ds. M. N. W. Smit, Ned. Herv. pre dikant te 's-Gravenhage, onderwerp „Mo gelijkheden en moeilijkheden in het totale oecumenische werk" en prof. dr.. W. J. Kooiman van Amsterdam, onderwerp: „En kele ervaringen in het kerkelijk leven van Amerika". Als een eerste uitvloeisel van de emigratie-overeenkomst, welke werd gesloten tussen de Nederlandse en Braziliaanse regeringen, zuilen Vrijdag 5 September acht families, in totaal vijftig leden tellend, alsmede een 12-tal veedrijvers naar de Braziliaanse staat Parana vertrekken. Nabij de stad Castro zal er een Nederlandse gemeenschap van landbouwers en veetelers worden gevestigd: Castrolanda. In totaal zullen er zich vijftig Nederlandse families, meer dan 300 personen tellende, vestigen. Zulks werd mogelijk gemaakt door de eerdergenoemde emigratie-overeenkomst. De Nederlandse regering heeft er, ondanks de moeilijke na-oorlogse omstandigheden, in toegestemd, dat elke familie-eenheid vee en landbouwwerktuigen en benodigdheden mag uitvoeren tot een bedrag van 30.000, een totaal van 1.500.000 voor de 50 fami lies. De Braziliaanse regering heeft eenzelfde bedrag bestemd voor de vestigings- en on derhoudskosten in de eerste twee jaren, terwijl de staat Parana aan de Nederlandse emigranten een crediet zal verstrekken voor de aankoop van land. Vrijdag zal er, behalve een groot aan tal landbouwwerktuigen, bedrijfsbenodigd- heden, huisraad, jeeps, zaden enzovoorts ook een hoeveelheid vee worden inge scheept. Reeds eerder werden voor deze Nederlandse kolonie in Brazilië 200 stuks vee verscheept. De eerste groep pioniers vertrekt Vrijdag uit Rotterdam met het s.s. „Alioth". De plannen voor dit Castro-project zijn gebaseerd op de ervaring, welke werd opgedaan in twee vroegere Nederlandse kolonies in Brazilië. Die in Garambei op 30 kilometer van Castro, in 1911 en die in Ribeira in de staat Sao Paulo, in 1948. De Nederlanders, die zich in de Castro- gemccnschap zullen vestigen, zullen met zich mee brengen 1000 koeien, 15 jeeps, 12 tractoren, een gehele uitrusting voor een zuivelfabriek, 25.000 kilogram zaden en pootaardappelen, 250.000 kilogram mest stoffen, zowel als bedrijfsbenodigheden en huisraad. Men hoopt dat dit project zal leiden tot het aanmoedigen van andere Nederlandse kolonisatieplannen in Zuid-Amerika. Van de zijde van PICMME (Provisional Intergovernmental Committee for the Mo vement of Migrants from Europe) bestaat voor deze vorm van emigratie grote be langstelling. Deze internationale organisa tie ziet in analoge plannen als het Neder landse nieuwe mogelijkheden voor emi gratie. Het Nederlandse plan wordt als een proef beschouwd. Twee maanden geleden werd voor het Castro-plan met PICMME contact op genomen. De bespx-ekingen hadden tot resultaat, dat deze organisatie bereid was het vervoer over zee der Neder landse emigranten te betalen tot een bedrag van 225.000 gulden. Aanvankelijk bestonden er daartegen be zwaren, omdat het hier families betrof, die over eigen middelen beschikken. Men hoorde toen over de Australische moeilijk heden. Grote betekenis hechtte men aan het feit, dat de emigranten toestemming verkregen kapitaal over te brengen en men zag in alles een zeer solide emigratie basis. Deze vorm van emigratie werd als een bijzonder interessante proefneming be- 'schouwd,. In dit vex-band vernemen wij van PICMME, dat er met haar medewerking een plan tot uilvoering komt voor de emi gratie van een 1600 personen uit Italië, Duitsland (gevluchte Volksduitsers) en Oostenrijk naar La Serena in Chili. Zij zul len daar boerderijen krijgen. Pas na het derde jaar moeten zij een begin maken met betalen. Voor die betaling zijn faciliteiten verstrekt in deze zin, dat de afbetaling zelfs over een pex-iode van 30 jaar kan wor den uitgesmeerd. Het Nederlandse plan wordt van de zijde van PICMME als een nieuwe „emigratie-philosophie" gezien. De grote Nederlandse acteur Jan Musch heeft in het vorig seizoen-met een reeks op voeringen van „De Spaanse Bx-abandcr" van Bredero officieel afscheid van het to neel genomen. Deze tournée met het Am sterdams Toneelgezelschap heeft zich ech ter beperkt tot de gi-ote steden. Om gehoor te geven aan de talx-ijke aanvragen „uit de provincie" heeft Jan Musch thans een eigen gezelschap gevormd, speciaal voor het on- derne.men van een tweede afscheidstour née, waarbij alleen kleinere plaatsen be- Jan Musch als Harpagon in „De Vrek" van Molière, welke glansrol hij binnenkort zal laten herleven alvorens zich voorgoed van het toneel terug te trekken. zocht zullen worden. Op het progi'amma staat „De Vrek" van Molière, waarin Musch de titelrol vertolkt. Deze Harpagon was een van zijn boeiendste creaties uit zijn glansperiode. Het gezelschap bestaat verder uit de da mes Kitty Kluppel, Mies Hagens, Katja Ernst en de heren Maarten Kapteyn, Ro bert Sobels, Edwin Thomas. Theo Kling en Pedro Beukman. De tournée begint op 1 November in Heex-enveen eri zal vermoe delijk twee maanden dureix. Op 7 Novem ber wordt een voorstelliixg van De Vrek" in het Minerva-Theater te Heemstede ge geven. De belangstelling voor de internationale athletiekwedstryden, die Woensdagavond op het terrein aan de Laan van Poot in Den Haag werden georganiseerd, was vrij groot. Jammer genoeg was de zwaarbewolkte lucht evenwel oorzaak, dat enkele nummers van het programma o.a. de estafettenummers en de hinkstapsprong ixx volslagen duister nis moesten worden verwerkt. Niemand kon iets zien: een teleurstellend slot van wedstrijden, die door koude, wind en duister nis niet aan hun doel beantwoordden. Mc Donald Bailey, die tegen Saat op de 100 meter tijdens de revanches van de Spelen in het. Olympisch Stadion in Amsterdam had verloren, startte zowel op de 100 als op de 200 meter en beide malen zegevierde hij in respectievelijk 11,3 en 22 seconden. Een felle tegenwind op het rechte einde was oorzaak van déze zeer matige tijden. De tijd van Saat op de 100 meter bedroeg 11,4 sec. De be kende Engelse sprinter Shenton noteerde 11,6 sec. Deze volgorde van aankomst werd ook op de uitslagenlijst van de 200 meter geschreven met de respectieve tijden van 22,2 sec. en 22.8 sec. Wim Slijkhuiis zon oorspronkelijk op de 1500 en de 3000 meter starten, maar tenslotte besloot hij alleen op de 3000 meter uit te komen. Zijn voornaamste tegenstander was dc Engelsman Disley, die voortdurend de kop had en het tempo aangaf. Slijkhuis volgde hem op de hielen. Pas op de laatste 100 meter spurtte Slijkhuis zijn tegenstander voorbij en won in 8 min. 45,5 sec. Disley deed er 0,3 sec. langer over. Verwey wint Verwey liep uitstekend tegen de Duitser Cleve op de 400 meter. De Hagenaar won in 49.5 sec., terwijl Cleve er 49,9 sec. over deed. Het hoogspringen was voor Van Druten met I.75 meter, met een minder aantal fout- sprongen dan Van Oosten en Laing. Bijzonder aantrekkelijk was de strijd op de 800 meter, die door de taaie Blankenstein werd gewonnen in 1 min. 53 sec. De Engels man Day liet dezelfde tijd voor zich afdruk ken, terwijl Van Ki-euriingcn, die zijn eind- spui't te laat inzette, op de derde plaats ein digde in 1.58.3. Mc Millan. tweede op de 1500 meter in Helsinki, won dit nummer in 4 minuten pre cies na een weinig belangwekkende wed strijd. Het nummer vèi\springen was voor Williams met een afstand van 7.33 meter Hierbij dient tc worden vermeld, dat de springers de wind in de rug hadden. Puck Brouwer twee maal eerste Bij de dames wei'dcn geen bijzondere resultaten genoteerd. Puck Brouwer won de 100 meter in 12,6 sec. (felle wind tegen) van June Foulds en Sylvia Cheeseman en Wil Lust zegevierde op de 80 meter horden in II,4 sec. Puck Brouwer won ook de 200 meter in 25.5 sec. met gering vei-schil voor Sylvia Cheeseman (25.6) en June Foulds (25.7). Gisteravond zijn de eerste biljartwedstrij den gespeeld tussen de verenigingen Hof van Holland en Insulinde met als inzet het zilve ren biljart. Twee jaar geleden werd deze tweekamp voor de eerste maal gespeeld en toen door Insulinde gewonnen. De stand na de eex-ste avond is 66. De resultaten van de partijen waren: Na het sprookje van de dansende schim mels van de Spaanse Hof rijschool uit We nen, presenteert het Rottei'damse concours- hippjque dit jaar de tegenhanger uit de klassieke Hoge School, het befaamde Cadre Noir van de Franse cavalerie-school uit Saumur. Na de levend geworden barok der Weens Lippizaners van vorig jaar, dit keer de vlees geworden inspiratie der Franse volbloeds. Het heeft niet zoveel zin deze twee hoogtepunten der rijkunst technisch mei elkaar te vergelijken. Ze mogen dan beide stoelen op de grondslagen van de grote meester De Guexdnière, naderhand zijn ze uit elkaar gegroeid naar de zozeer vei'schillende volksaarden. De Weners ver zot op het perfecte détail kenmerk van de barok de Fransen bezield door élan en zin voor elegantie van het totale beeld. Goed, men kon rijkunstig veel aan te merken hebben op de slordigheden of lie ver de gracieuze nonchalance van de „écuyers", de cavalerie-instx-ucteurs uit Saumur. Maar daartegenover stond de verve, de drang tot voorwaarts gaan der ware cavaleristen en de geïnspireerde vreugde om de schone bewegingen van het paard, die haar hoogste uiting vond in de gematigde uniformiteit van deze zeer in dividuele ruiters, elk met eigen karakte ristiek, maar samenwerkend in een symfo nie van harmonieuze bewegingen. Daai'om ging ieder ruiterhart sneller kloppen toen de statige colonne binnen kwam voor de school-quadrille, de „reprise des écuyers". Voorop de chef d'escadrons Margot op de heerlijke bruine volbloed Al cazar, in statige schoolstap de zeven axxde- ippMBJ ftüÜMaÉfiWMÉM 11 "Mi De zomer loopt ten einde. Op het strand te Zandvoort is het in regen en wind nu niet bepaald aangenaam vertoeveii, maar deze dame, die zo korte tijd geleden nog ge noot van de zon, kan van de zomer geen afscheid nemen en trotseert regen en wind in de hoop op nog een vleugje zon newarmte. ren leidend. De ruiters van het Cadre Noir, sober in het zwart met gouden epauletten. De opschik bleef voor de paarden bewaard; goud-bestikte schabrakken en haxmache- menten met rode pluimen, een waardige versiering voor acht beelden van volbloeds en Anglo-Arabes. Voor de tribune lichtten de écuyers stuk voor stuk hun zwarte steek, de „lampion", met sober en plechtig gebaar. En daarna ging het voorwaarts in stap om het figuren-patroon te weven, waarover straks de lichte tred der paarden in draf en galop zouden gaan. Men vergat er zo maar de twintigste eeuw bij. Want honderden jaren van grote traditie en een rijke cultuur weerspiegelden zich in deze acht strenge ruiters en hun nobele paarden. Een rijkunst, overgedragen van ccuyer op écuyer, liefderijk gekoesterd in Saumur, kwam hier weer tot leven. Een kort commando vaxx de chef d'escadrons: „Au trot", en in een betoverende, zweven de draf toonden deze ruiters wat een Frans man onder lichtheid en gratie verstaat. En uit de dx-af naar de zachte roes van de galop, steeds maar weer nieuwe figuren wevend op het stramien van het manége- zand. En tenslotte de passage, acht paar den en ruiters de zwaartekracht overwin nend in die verheven, vorstelijke draf, voordat weer dc steken afgingen in de een voudige maar chevalereske afscheidsgroet. De schoolsprongen N3 dit beeld van ingehouden ki-acht. kwamen de „sauteurs" de schoolsprongen afschieten. Weer acht paarden in de ma nége, maar andere nu. Acht halfbloeden, berstend van spiex-en en kracht stormden de rijbaan binnen in een galop vol élan. En daar begon de „reprise des sauteurs", de paardeix hoog op de achterbenen tore nend in de coux-bette, fel de achtei-benen wegknallend in de croupade en tenslotte in twee rijen van vier de wilde capriole, waarbij het paard hoog de lucht inspringt en dan hard de achterbenen uitslaat naar de denkbeeldige vijand. Paax-den en ruiters schenen er eenvoudig niet genoeg van te kunnen krijgen. Want op het laatst leek de hele rijbaan wel gevuld met dit onverge lijkelijk schouwspel van ontembare kracht en ruiterpassie. Toen kwam één kort commando en de storm ging liggen. Als ruiterstandbeelden stonden de acht sauteux-s naast elkaar. Het schouwspel was voorbij. Het Cadre Noir van Saumur had gereden en zijn twee re prises getoond. Twee repx-ises en twee beel den. Totaal verschillend, maar even fasci nerend. Deze Franse ruiters rijden de ko mende drie dagen ook nog op het Rotter damse concours. En zelfs zonder de zwaar bezette internationale springconcoursen zouden zij voor ieder paardenman al meer dan reden genoeg zijn om te gaan kijken. W. L. B. Hugtenburg (130) 130 24 17 5.41 '95 24 13 3.95 Kuppenveld (85) 85 26 17 3.26 Van Wunnik (90) 66 26 13 2.53 55 26 .9 2.11 Hoek Jr. (95) 95 26 13 3,65 Van de Water (150) 103 21 23 4.90 Van den Bei-g (150) 150 21 40 7.14 Van Doorn (100) 100 27 16 3.70 Klop (120) 102 27 14 3.77 Van de Water (150) 135 32 27 4.21 Van der Vcldt (130) 130 32 31 4.06 Hedenavond worden de partijen voortgezet. Twee bekende Franse wielrenners, de 40- jarige Raoul Lesueur en de 36-jai-ige Guy Lapébie, hebben hun voornemen bekend ge maakt om zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Lesueur is in 1947 en in 1950 we reldkampioen bij de stayei-s geweest. Guy Lapébie vierde vooral triomfen als zesdagen- renner. League-voetbal De uitslagen van de Woensdag gespeelde league-wedstrijden in Engeland luiden: Eerste divisie: Cardiff City—Middles- bi-ough 11; Derby CountyChelsea 32; Manchester UnitedArsenal 0-0; Portsmouth Charlton Athletic 11; Sheffield Wednes dayLiverpool 02. Tweede divisie: Birmingham CityLuton Town 2—2; Brentford—Huddersfield Town 13; EvertonSheffield United 00; Ful- harnLeicester City 46; Leeds United Bury 20; Notts ForestBarnsiey 30; Ply mouth ArgyleSouthampton 31. Met enkele andere schaatsenrijders is Wim van der Voort door de K.N.S.B. uitgenodigd deel te nemen aan de centrale conditie-trai ning, die Zaterdag in September in Overveen begint. Naar men zich herinnert heeft Wim van der Voort na afloop van de Olympische win terspelen in Oslo verklaard, dat zijn werk- zaamheden het hem niet meer toelieten zo'n lange tijd in de wintermaanden van huis te zijn. Aan de training, elke Zaterdag in Ne derland, zou hij natuurlijk wel kunnen deel nemen, maar dit betekent, dat hij ook weer in aanmerking wil komen om in de tweede helft van December te worden uitgezonden naar Noorwegen. En voor dit laatste .voelt hij gegeven de omstandigheden en de toe komst, waar hij aan denken moet, niet veel. Wim van der Voort is dan ook van plan ora een brief te schijven aan de K.N.S.B., waar in hij voor de uitnodiging zal bedanken. SCHAAP NAAR TROYES. De Neder landse voorhoedespeler Schaap, die tot nu to'ë voor Toulouse uitkwam, is overgenomen door de voetbalvereniging Troyes. Met deze overdracht was een bedrag van ruim 22.000 gulden gemoeid.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5