Beiaardier als solist bij concert in Openluchttheater Kort en bondig Attracties roepen Haarlemmers naar de kermis op Halve eeuw arbeiderszang van „De Stem des Volks" Show op de hoogspandraad -Clowntje Rick Nog een H.O.V.-experiment Samenspel in Big Ben-fragment van Eric Coates' „London Suite" Vlooientheater kwam niet opdagen Crematie M. Lürsen DONDERDAG 4 SEPTEMBER 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Minder leeslust in Augustus Koninklijke onderscheiding FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin RK kerk in Kleverpark bestaat vijftig jaar Toegenomen bezoek aan Frans Halsmuseum Aanrijding op de Rijksstraatweg Wethouder Bakker opende miniatuurkermis „Wonosari" overgedragen Burgerlijke Stand van Haarlem Brand op Thorbeckeplein in de hoofdstad Voor de kinderen Begin October 1902 men neemt aan 2 October werd in Haarlem opgericht de zangvereniging „De Stem des Volks"; aanvankelijk waren uitsluitend mannen lid en na drie jaar konden ook vrouwen deel uitmaken van het koor. De besturen hebben in de loop der jaren moeilijkheden meegemaakt doch er waren ook hoogtepunten, zoals bijvoorbeeld het houden van zangersfeesten en de viering van het vijfendertig jarig bestaan. Op het ogenblik wordt er hard gewerkt om het koor op een hoog peil te brengen. Als de volgende maand het gouden feest gevierd wordt en in Februari een jubileumconcert gegeven wordt hopen het bestuur en de jubileumcommissie, dat de zangers kunnen zeggen, dat de vereniging gezond is en dat zij de toekomst met ver trouwen tegemoet kunnen zien. De Haarlemse Orkestvereniging, die Vrijdagavond het belangwekkende experi ment onderneemt samen met het Metro- pole Orkest te concerteren, voegt daar Za terdagavond in het Bloemendaals Open luchttheater nog een concert aan toe, waar in eveneens een proef wordt genomen, die voor ons land al evenzeer uniek kan wor den genoemd. Zij zal daar optreden met de als solist bekende Amsterdamse amateur- beiaardier mr. R. de Waard. Voor deze ge legenheid zal een op een vrachtauto gemon teerd klokkenspel het Openluchttheater worden binnengereden, dat door hem in harmonie met de H.O.V. zal worden be speeld. Het is vooral de Nederlandse Klokken spelvereniging, die zich voor dit experiment interesseert omdat zij er al jarenlang naar streeft de beiaard vertrouwd te maken bij een groter publiek. Het initiatief er toe is genomen door de secretaris van de genoem de vereniging, de heer H. B. F. Warnaars uit Overveen. Om het auditorium voor de galm van de torenklokken, die reeds zovele eeuwen klinkt, te vergroten en te activeren, trekt de vereniging reeds geruime tijd met een „rijdend klokkenspel" door steden en dorpen. Zij tracht daardoor vooral ook bij alle lagen der bevolking de financiële steun te verwerven, dat zij zozeer behoeft voor het behoud van de carillons, die ons land nog rijk is. Mr. De Waard, die griffier is bij de Amsterdamse rechtbank, maakt zich in zijn vrije tijd bijzonder verdienstelijk voor dit doel, geheel en al uit liefde voor de beiaard, die hij in zijn jeugd reeds leerde bespelen. Hij vertolkt op het „reizende ca rillon" een keur van de meest uiteenlopen de melodieën, waarmee hij zoveel mogelijk mensen hoopt te doen stilstaan en te doen luisteren. Er is overigens wel een verschil tussen de rijdende beiaard, die men Zaterdag avond in het Openluchttheater kan horen en de klokkenspelen in de torens. De Delftse Nieuwe Kerk. de Utrechtse Dom en de Bossche St. Jan hebben bijvoorbeeld klok kenspelen van vier octaven en men is er nu ook in geslaagd aan de befaamde He- monyklokken, die altijd drie octaven heb ben geteld, een hoger octaaf toe te voegen, hetgeen tot voor kort onmogelijk scheen zonder de prachtige harmonie van dit bij zondere type carillon te verstoren. Ook dit mobiel gemaakte klokkenspel bevat slechts drie octaven om de eenvou dige reden, dat het onderste octaaf even zwaar zou zijn als de andere drie tezamen en er dus op de vrachtauto onmogelijk bij kon. Het geluid is dus minder vol dan dat van de toren-carillons, maar dat komt niet eens zo slecht uit, want met dit instrument worden de toehoorders veel dichter bena derd dan zo hoog van de toren het geval kan zijn. Solist met koptelefoon Trouwens een meeer bescheiden ge luid van het klokkenspel is natuurlijk ook in het belang van een goed samenspel met de H.O.V. Bij de repetitie zou wel kunnen blijken, dat het klokkenspel verder van het auditorium verwijderd moet worden dan het orkest en in dat geval zal klokke nist De Waard om niet uitsluitend zijn eigen spel te horen, zich een koptelefoon moeten aanmeten die hem in staat stelt de muziek van het orkest te volgen. Bij de uitvoering van „Zo zong de gouden Eeuw" van Jos. de Klerk in 's Hertogen bosch zongen koren tegen de achtergrond van carillonspel maar daarbij was meer sprake van een wisselwerking tussen beide. Thans zullen orkest en beiaard elkaar echter niet alleen afwisselen en aanvullen In Augustus 1952 werden door de Stads bibliotheek en -leeszaal van Haarlem de vol gende aantallen boeken uitgeleend: Prinsen hofbibliotheek 8069; Filiaal „Huis te Zaa- nen" 2998; Uitleenpost Spaarndam 239; Mu ziekbibliotheek 871; Gemeentelijke Jeugd bibliotheek aan de Schouwtjeslaan 1435; Ge meentelijke Jeugdbibliotheek in het filiaal „Huis te Zaanen" 1066. Tezamen werden uit geleend: 14.678 boeken (v. j. 15.778). Het aantal bezoekers aan de leeszalen be droeg: Prinsenhofbibliotheek 3195; Filiaal „Huis te Zaanen" 263; Gemeentelijke Jeugd bibliotheek aan de Schouwtjeslaan 159. Te zamen werden de leeszalen bezocht door 3617 bezoekers en bezoeksters (v. j. 4528). De heer A. M. Herman, chef-proefdruk ker bij de N.V. Vernhout en Van Sluiters' Drukkerijen is veertig jaar bij dit bedrijf werkzaam. Tijdens de huldiging heeft de directeur meegedeeld, dat de jubilaris was toegekend de eremédaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. vertaald, uit het Engels. 32) „Waarom gaat u niet nog wat verder, grootmama, en zegt u niet, dat ze ieder suikerriet kenden?", vroeg Nigel op zijn slome, spottende manier. „Ze kenden de productiemogelijkheid van elk stuk land en dat is meer dan van jou gezegd kan worden, Nigel," antwoordde Olivia scherp. Fisk kwam haastig tussenbeide, om moei lijkheden te voorkomen. „Wat deed u als er zieken waren, grootmama? Was er een dokter?" Olivia lachte. „Dokters? Wat denk je! Wij blanke vrouwen verzorgden de zieken, on geacht of het blanken of zwarten waren. We hebben vaak geholpen bij het ter we reld brengen van een kind, hoewel de negervrouwen prima vroedvrouwen zijn." „Allemensen," zei Fisk en keek in de richting van Toni. Deze dacht aan de kraamafdeling van het grote ziekenhuis in Londen, waar alles aanwezig was om de geboorte van een kind zo voorspoedig mo gelijk te laten verlopen „Er stierf zelden iemand onder onze maar hiér en daar zelfs samengaan. Dit laatste geldt met name de Londen-Suite, een bekoorlijk werk van Eric Coates, dat de H.O.V. deze zomer al eens eerder uit voerde en dat fragmenten bevat, die of schoon voor hoorns geschreven zich heel goed door de beiaardier laten vertolken omdat ze zijn geïnspireerd op het luiden van de Big Ben. Programma Het programma, dat in de lichtere trant is gehouden draagt een vrij heterogeen ka rakter. Het vermeldt als werken voor het orkest: „Marche et cortège uit „La Reine de Saba" van Gounod; de ouverture „Si j'étais roi" van Adolphe Charles Adam; een fantasie uit „Die Trompeter von Sakkin- gen" van Nessier, bewerkt door Artur Ni- kisch, de Serenade voor strijkorkest opus 20 van Elgar en de genoemde London Suite. De beiaardier speelt een selectie van melo dieën uit „Les cloches de Corneville"; een aantal bekende Franse volksliederen, oude en nieuwe; enige Hollandse boerendansen; „Der kleine Postillon" van Gerhard Winkler en een fantasie naar bekende me lodieën van Tsjaikowski in aansluiting op „Doornroosje", vertolkt door het orkest. Deze laatste veronderstelling ligt opge sloten in de propaganda die een der ex ploitanten Woensdagmiddag ten overstaan van de Haarlemse pers maakte. Kermis is een volksvermaak en wanneer er de klad in komt betekent dat dat men minder ple zier maakt en derhalve minder plezier in zijn leven heeft. Daartegen zijn alle ker- mis-exploitanten gekant. Zij zijn er voor ons plezier. Zij hebben voor de Haarlem mers een programma opgesteld, waarin zij de volgende plezierige zaken voor ons heb ben bedacht: Vandaag kan iedereen de lampjes der diverse vermakelijkheden tellen. Men schrijft het getal op een briefje levert het bij de eigenaar in en heeft als prijswin naar recht op een aantal gratis ritten. Tus sen 10 en 11 uur vanavond moeten de briefjes ingeleverd wórden. Vrijdag is de dag voor de kleine man. Van 16 tot 24 uur betaalt men overal halve prijs en de gokautomaten keren dubbele prijzen uit. Zaterdagmiddag wordt gewijd aan het kind. Het wordt verrast op gratis ritjes en diverse andere vermaken. Zondag staat de kermis stil. Maandag en Dinsdag staat Van Meurs' hoog- draadshow op de agenda, waaraan mee werkt Miss Alice Williams, die voor het eerst na haar val in Bergen op Zoom op treedt. Over het kermisterrein is dan een draad gespannen. Iedereen kan haar hals brekende verrichtingen volgen. Des avonds is er vuurwerk. Attracties voor de laatste dag der kermis houden de organisatoren nog in petto. Op deze manier hoopt men de Haarlem mers tot een gang naar Parklaan en Phoe- nix-terrein te bewegen. De belangstelling is niet zonder betekenis. De exploitanten léven ervan: de onderlinge concurrentie, het vervoer en de kosten van pacht en onderhoud maken de exploitatie dikwijls weinig lonend. Van April tot October duurt het seizoen. Twintig tot vijfentwin tig kermissen gaat men dan af. Maar in de winter ligt het werk stil. De meeste ex ploitanten hebben doorgaans grote gezin nen. Hun zorgen zijn even groot in getal. Wanneer het bezoek aan hun inrich tingen terugloopt begrijpt men, dat zij hun beurzen nog angstvalliger gesloten moeten handen," voegde Olivia er aan toe. Ze had plezier in haar verhaal en haar ogen schit terden. Deze jonge mensen uit een mecha nisch tijdperk konden al die dingen niet begrijpen. Het leven was destijds veel ech ter, veel dramatischer geweest. Tegenwoor dig ging alles te gemakkelijk, te machinaal. Alleen Fisk en Toni luisterden met werke lijke belangstelling naar haar verhaal en zelfs aan hen zou ze het niet helemaal dui delijk hebben kunnen maken, hoe rijk en glorieus het leven op Floriana was ge weest, tot het ogenblik van de dood van haar echtgenoot. „Ik ben moe," kondigde ze opeens, zon der enige overgang aan. „Ik ga naar bed, goedennacht." Behalve Toni en Fisk was iedereen op gelucht, dat de verhalen ophielden. Olivia voelde dat heel duidelijk. De audiëntie, waarbij ze zich beleefd hadden moeten ge dragen, was voorbij en iedereen kon nu weer doen, waar hij zin in had. Fisk duwde haar rolstoel' in de lift en Toni volgde. Sinds enige tijd hielp Toni, in plaats van Juanita, de oude vrouw dikwijls bij het uitkleden. Ze wilde het ook vanavond graag doen, want om een onverklaarbare reden zag ze op tegen haar onderhoud met Car los. Ze wilde het zo lang mogelijk uit stellen. De hele avond had ze zijn donkere ogen op zich gericht gevoeld. „Je ziet er moe uit, kind, heb ik te lang gepraat?", zei Olivia, nadat ze Fisk goeden nacht had gezegd. Juanita bewoog zich op I de achtergrond. Mgr. J. P. Huibers zal op Zondag 14 Sep tember in de kerk van het Allerheiligst Hart van Jezus in het Kleverpark te Haarlem, een pontificale Hoogmis opdragen ter gelegenheid van het gouden jubileum van de kerk, aldus de N. Hrl. Crt. De feestdag wordt ingezet met een triduum van de gehele parochie en besloten met een plechtig danklof, dat gecelebreerd wordt door de hoogeerwaarde pater Castulus van den Eynde O.F.M., provinciaal der Minder broeders in Nederland. 's Middags is er van twee tot drie uur een receptie voor de parochianen. Dank zij het toegenomen vreemdelingen- bezoek aan Haarlem, heeft ook het Frans Halsmuseum zich dit jaar in een groeiende belangstelling mogen verheugen. Bedroeg van 1 Januari tot 1 September 1951 het bezoe kerstal 22.920, in dezelfde periode van dit jaar werden er 27.290 personen geregistreerd. Woensdagochtend om half twaalf vond op de hoek van de Rijksstraatweg en de Jan Gijzenkade in Haarlem-Noord een aanrijding plaats tussen 'n personenauto en een bestel wagen. Persoonlijke ongelukken deden zich bij deze aanrijding niet voor, doch de beide auto's werden zo zwaar beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. De ooi-zaak van het ongeluk moest worden gezocht in het feit, dat de personenauto, die in Westelijke richting reed op de Jan Gijzenkade, geen voorrang verleende aan de bestelauto, die in Noordelijke richting reed op de voorrangs- weg, de Rijksstraatweg. De politie maakte proces-verbaal op. houden dan hun publiek het doet. Kommer en gebrek zij dan ook geen onalledaagse verschijnselen. Overigens kunnen zij op aile kermissen komen om hun brood te verdienen. Via hun vakblad nemen zij kennis van de aan bestedingen die van Januari tot Maart worden gehouden. De grond van ieder kermisterrein wordt verpacht. De hoogste bieder krijgt de grond. Wanneer de exploitant wel heeft inge schreven, maar hü verschijnt niet dan loopt hij het risico van een boete, die niet zuinig is. Ook in Haarlem zijn er twee ex ploitanten niet verschenen. De eerste ver trekt Dinsdag naar Spanje. De tweede zond gisteren naar Haarlem een telegram, dat luidde: „Kan niet komen. Alle vlooien dood". Het was de eigenaresse van een vlooientheater, maar het vermoeden is niet ongegrond, dat de vlooien ergens anders rondspringen, waar de pacht van het ker misterrein lager is Het meest lonend is op het ogenblik de expolitatie van autoscooters en gok automaten. Zij zijn evenzeer in trek als vroeger het stoomcaroussel op Grote Markt en Verwulft! In het Wijkgebouw van de Hervormde Ge meente aan de Gedempte Oude Gracht heeft de wethouder van Financiën en Volks gezondheid, de heer W. C. Bakker, gister avond een miniatuurkermis in bedrijf ge steld, die daar is tentoongesteld ten bate van de restauratie van dit wijkgebouw en voor het kerkewerk in Wijk I. „Een eigenaardige gedachte", zei de wet houder, „dat hier de kermis en de kerk tot elkaar zijn gekomen. Enig verband tussen beide bestaat thans niet meer, ook al was er in het verre verleden een zeer duidelijka relatie tussen te bespeuren". Het geldt hier overigens slechts een miniatuurkermis, een product van de vrijetijdsbesteding van drie jongelui: Pel, Kuntze en Prins, die reeds als kleine jongens toegewijde knutselaars zijn geweest. Zonder het van elkaar te weten hebben ze alle drie kermisattracties-in-het- klein vervaardigd, totdat, ze elkaar ontmoet ten op een echte kermis en begrepen dat ze zich moesten verenigen in de „Verenigde Attractiebedrijven", onder welke naam zij nu herhaaldelijk hun producten ten toon spreiden om daarmee een goed doel te die nen. Met een druk op de knop stelde de wethouder daarna de kermis in werking. „Helemaal niet, ik vond uw verhalen bij zonder boeiend. Floriana moet een heerlijk oord geweest zijn voor een jonge bruid," zei Toni warm, terwijl ze de oude vrouw begon te helpen. „Je kunt naar bed gaan, Juanita," zei mevrouw Burden tot het Spaanse meisje. Juanita verliet het vertrek, maar even zag Toni iets flitsen in de felle donkere ogen. Het was geen verbeelding. Juanita had het Engelse meisje van het eerste ogenblik in Londen af gehaat als een indringster. Toni was altijd heel vriendelijk tegen haar ge weest en ze had alles gedaan om Juanita er van te overtuigen, dat haar positie niet in gevaar werd gebracht door haar aan wezigheid. Maar ze was er geen stap ver der door gekomen. Juanita sprak nooit een woord tot haar, als het niet absoluut nood zakelijk was. Wat een wonderlijke complexen hadden hier de mensen, dacht Toni, terwijl ze Olivia's benen masseerde. Ze deed het lang zaam en degelijk, in rhythmische bewegin gen. Mevrouw Burden keek haar aan en scheen te raden wat er in haar omging. „Het heeft geen zin om Juanita voor je te willen winnen," zei ze zacht. „Ze heeft nu eenmaal in haar hoofd gehaald, dat jij haar bij mij verdrongen hebt en ze is te dom om verstandig met haar te kunnen praten. Ik zou echt geen moeite meer doen." „Ja, ik geloof inderdaad, dat het een ho peloze zaak is, om te trachten op vriend schappelijke voet met haar te komen," gaf Toni toe. „In mijn beroep ben je echter Vijftig jaar geleden kwamen ongeveer dertig zangers in het vroegere gebouw van het Haarlems Arbeiders Secretariaat aan de Smedestraat bijeen voor het houden van de eerste bijeenkomst. Het doel van het koor was zich dienstbaar te maken aan de moderne vakbeweging en aan de S. D. A.P. In andere steden van ons land beston den reeds arbeiderszangverenigingen en ds. Hugenholtz heeft de stoot gegeven voor de oprichting van een Haarlems koor. De eerste dirigent was Bram van der Velde die opgevolgd werd door Otto de Nobel. Toen W. A. Kwantes de leiding overnam werd „De Stem des Volks" een gemengd koor. De heren A. Nagtzaam en F. Sinoo hebben in de eerste jaren het voorzitterschap waargenomen. Later trad de heer H. Dan- kelman als voorzitter op. Bij het uitbreken van de oorlog in 1914 deden zich moeilijkheden voor. Een aantal leden bedankte en er gingen stemmen op om het koor op te heffen. De heer H. de Groot werd voorzitter en onder zijn leiding ging het koor een goede periode tegemoet. Contact werd gezocht met het Zaanse Ar beiderskoor en in 1917 werd in het Bron- Door snel ingrijpen van de Amsterdamse brandweer is de „Willy's Bar-" op het Thor- beckeplein te Amsterdam gisteravond aan een groot gevaar ontsnapt. Tegen half twaalf, toen het bedrijf in de bar in volle gang was, merkte de trompetist van het orkestje plotseling dat er water uit het plafond sijpelde. Hij dacht, dat er een lek kage was op de eerste étage. Toen hij pols hoogte ging nemen, zag hij tot zijn schrik dat er een vrij hevige brand woedde op de vliering boven de bar. De lekkage is ver moedelijk ontstaan, doordat een loden waterleidingbuis door de hitte is gesmol ten. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer die met groot materieel uit rukte en het vuur terstond met een straal over de ladder en twee stralen binnendoor te lijf ging. Door dit snelle ingrijpen wist men het vuur te beperken tot de zolder verdieping en de vliering, die beide geheel uitbrandden. De bar liep alleen wat water schade op. De brand was begonnen op het kamertje van een student, die op dat ogen blik niet thuis was. Het 10.500 ton metende motorvracht schip „Wonosari", het eerste schip dat na de oorlog voor Nederlandse rekening in West-Duitsland is gebouwd, is Woensdag door de werf, de Howaldtswerke te Ham burg, aan de Koninklijke Rotterdamse Lloyd overgedragen na een vaart met ge nodigden op de Elbe. Het schip zal tussen Hamburg en Indonesië gaan varen. graag goede vrienden met de mensen, met wie je om moet gaan. Ik geloof niet, dat ik nog ooit een vijand gehad heb." Ze lachte en dacht aan haar leven in het ziekenhuis. Er waren natuurlijk kleine ruzies geweest en jalousie, vooral toen Toni een onder scheiding bij haar examen gekregen had. Maar het was allemaal weinig diepgaand geweest en had niet de intensiteit van de gevoelens op Floriana. Ze dacht even aan Carlos, die op de patio op haar wachtte. Ze voelde zich bleek worden. „Wat is-er, kind? Ben je erg moe? Schei er dan mee uit." Olivia richtte zich op en keek Toni aan. „Je maakt je toch geen ernstige zorgen over iemand als Juanita?" „O nee," antwoordde Toni oprecht. In derdaad kon de vreemde houding van het Spaanse meisje haar niet zo heel veel schelen. „Je bent overmoe, het komt waarschijn lijk door de vochtige hitte," zei Olivia op besliste toon. „Je bent er nog niet aan ge wend." Toni wist, dat de hitte niets te maken had met de nervositeit, die ze in zich voel de. Carlos was hiervan de oorzaak. Ze sprak Olivia echter niet tegen en beëindigde de massage normaal, zonder verder veel te zeggen. Het was al na elven, toen ze ein delijk op haar eigen slaapkamer even alleen kon zijn. Ze sloot de tussendeur, welke ze later op de avond, als ze werkelijk ging slapen, weer open zou zetten, opdat ze Olivia zou horen, wanneer deze riep. Zon der licht aan te doen keek ze uit haar raam gebouw het eerste zangersfeest van de Bond van Arbeiderszangverenigingen in Nederland gehouden. Het succes was groot en in 1919, 1922 en 1924 zijn weer zangers feesten gehouden. Na afloop van dat in 1922 werd een vuurwerk afgestoken, het geen in die jaren een grote attractie was en tijdens het feest van 1924 werd een luchtballon in de tuin van het Brongebouw opgelaten. De ballon daalde in Vijfhuizen. Aanvankelijk werden uitsluitend strijd liederen gezongen. Op bijeenkomsten van de S.D.A.P. en van de vakbeweging ver leende het koor medwerking en het bracht die liederen dan ten gehore. Langzamer hand werd de behoefte gevoeld oratoria uit te voeren. Dat geschiedde onder leiding van Joh. F. Keja. Arbeidsoratoria stonden op het programma. In 1929 werd de heer Anton Krelage, die toen negentien jaar oud was, benoemd tot dirigent. Onder zijn energieke leiding steeg het aantal leden en hij werkte mee, dat het karakter van het koor zich nog meer wij zigde. Men besteedde aandacht aan de cul turele taak. Werken van Graun, Schubert, Bach en Handel stonden op het programma. De viering van het vijfendertigjarig be staan was een hoogtepunt in de geschiede nis van het koor. Met medwerking van Am sterdamse zangers werd een koor gevormd van 450 personen. Speciale maatregelen moesten op het podium worden getroffen om de zangers een plaats te geven. Met succes werd de Negende symphonie van Beethoven ten gehore gebracht. Kort na het begin van de laatste oorlog staakte het koor zijn werkzaam heden, althans in het openbaar. Wel werden regelmatig bijeenkomsten van leden gehouden, waardoor de band bleef bestaan. Na de bevrijding herrees het koor en ging aanvankelijk een goe de periode tegemoet. In 1946 legde Anton Krelage wegens een benoeming bij de radio zijn werkzaamheden neer. Nadat Maurice van IJzer enige tijd het koor geleid had werd in de tweede helft van December 1950 Hans Lich- tenstein tot dirigent benoemd. Onder zijn leiding zijn reeds enige goede con certen gegeven en thans wordt gewerkt aan het jubileumconcert in Februari. Op het programma staat dë Messe in S van Schubert. Wij noemden enkele namen van voorzit ters. Ook hebben het voorzitterschap waar genomen de heren J. Willemse, Th. Berg man, A. Wan^hers, W. Souwer en R. H. Smink. Behalve in het gebouw van het H.A.S. aan de Smedestraat heeft het koor gerepeteerd in gebouw Kwekkeboom aan de KI. Houtstraat, Olympia, Caecilia, Blau we Kruis en Cultura, en thans komen de leden Maandagsavonds in de Meisjes-HBS bijeen. Zaterdag 4 October houdt het bestuur ter gelegenheid van het gouden jubileum een receptie in de tuinzaal van het Concertge bouw. Des avonds volgt een feestavond, waaraan medewerking verlenen Bel Canto (Amsterdam), de Flierefluiters en de Stem des Volks. 1522- naar beneden naar de patio. Carlos stond op haar te wachten. HOOFDSTUK 18. Onmiddellijk toen Toni zich teruggetrok ken had, kwam Juanita in Olivia's kamer terug. De oude vrouw, die bij een bed lampje lag te lezen, keek het meisje ver rast aan. „Juanita, wil je in het vervolg niet als een geest binnensluipen. Ik vind het pret tig, als mijn personeel niet al te veel herrie maakt, maar ik houd niet van dit geruis loze sluipen. Ik had je gezegd, dat je naar bed kon gaan," voegde ze er scherp aan toe. „Ik wilde me ervan overtuigen, dat u niets meer nodig had, mevrouw," zei het Spaanse meisje langzaam. „De Engelse zuster weet niet zo precies, hoe u het ge wend bent.Bovendien wilde ik zuster Martin's bed even voor de nacht klaar ma ken, voor het geval de huisjongen het zou vergeten," voegde ze er onderdanig aan toe. „Daarover hoef je je zeker geen zorgen te maken, want zuster Martin is vroeg naar bed gegaan, omdat ze erg vermoeid was. Vooruit Juanita, schiet op! Gedraag je niet als een jaloerse dwaas! Ik heb heus mijn belofte aan jou niet vergeten en zuster Martin zal je in dit opzicht werkelijk niet benadelen." „Dank u, mevrouw." Juanita boog haar hoofd, maar haar donkere ogen keken somber, terwijl ze deed alsof ze met de gor dijnen bezig was. In werkelijkheid waren BINNENLAND Op uitnodiging van de Siamese regering zal de majoor van de rijkspolitie te water te Vlaardingen, de heer P. C. Silver, bin nenkort naar Siam vertrekken teneinde als adviseur op te treden bij de vorming van de politie te water aldaar. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg 1 September 1.696.211 tegen 1.690.860 op 1 Augustus. Op 1 Augustus waren er 483.047 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 482.658 op 1 Juli. De trekking van de loterij van de Prins Bernhardstichting ten bate van de hulp verlening aan militairen is gisteren geschied. De hoofdprijs, een waardebon van f 2000 viel op het nummer 51278. De tweede prijs, een waardebon van f1000 op nummer 30432 en de derde prijs, een waardebon van f500 op nummer 52478. De Staatscourant van Woensdag publi ceerde de beschikking vrijlating prijzen voor wand- en vloertegels, waardoor genoemde materialen niet meer aan speciale prijsvoor- schriften zijn gebonden. HAARLEM EN OMGEVING De minster van Landbouw heeft de be stuursleden benoemd van het Rijkspootvis- fonds. Voorzitter wordt de heer D. J. van Drimmelen, inspecteur der Visserijen. Als vertegenwoordiger van het Centraal Neder lands Hengelaarsverbond krijgt de heer F. W. Janse Kok uit Haarlem zitting in het bestuur. Onder zeer grote belangstelling is van ochtend in het Crematorium te Velsen het stoffelijk overschot gecremeerd van de heer Martin Lürsen, in leven hoogleraar aan het Haags conservatorium en leraar aan de Haarlemse Muziekschool van de maat schappij tot bevordering der Toonkunst. Als eerste sprak een broer van de over ledene, de heer Joan B. Lürsen. Hij zei „Het is tragisch, als we moeten zeggen: dit leven werd te vroeg afgesloten. Toch is dit een uitspraak gebaseerd op menselijke overwegingen, zodat we ons moeten afvra gen of deze juist is. Bedenkende welk een rijk en vol leven nu is afgesloten, dan bui gen we het hoofd en zeggen: Het is schoon geweest." De heer Lürsen wees op het vele dat zijn broer voor de toonkunst heeft mogen doen. „Hij heeft het zaad van zijn kennis rijkelijk gezaaid en hij was steeds weer innig gelukkig als dat zaad tot was- dam kwam." Na een korte afscheidsgroet van een per soonlijk vriend van de overledene sprak de heer Hendrik Andriessen, directeur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Hij verzekerde dat de thans ovei'ledene tot in lengte van jaren bij hem in herinnering zal blijven. Vervolgens sprak de heer P. Vincent, directeur van de Haarlemse Muziekschool. •Prof. dr. K. Ph. Bernet Kempen, algemeen voorzitter van de Kon. Ned. Toonkunste naars Vereniging en ondervoorzitter van de Ned. Toonkunstenaars Raad, besloot zijn rede met de woorden: „In de heer Martin Lürsen verliezen wij een der beste muziek- paedagogen in ons land." Tenslotte werd nog het woord gevoerd namens de afdeling Haarlem van de K. N. T. V. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Hij verzocht de vele vrienden van zijn vader te willen assisteren, bij het streven het nagelaten werk van de. overledene uit te geven. HAARLEM, 3 September 1952 ONDERTROUWD: 3 Sept., G. Smit en C. A. Fakkeldij; J. A. Rosbach en G. B. M. Ca- ron; J. C. Lammertsma en T. Klop; J. A. Weber en J. Devies; G. Emond en J. F. de Jong; Chr. G. Janssen en H. van Eijk; K. H. Schafer en H. M. A. Timmers; A. Maasdam en M. A. ter Weijden; L. van Loij en A. M. A. Mesman; W. L. Saeblis en G. H. M. Bult; J. Ham en A. M. van El; J. Th. Boerrigter en H. van der Putten; H. M. Schalkx en W. J. M. Beerling; J. Hermans en J. M. van den Berge; C. Meinema en C. H. Bakker; J. Möhringer en C. A. Meinema; A. H. Gilson en M. Diebman; J. van Zeggeren en A. Y. Th. Leyh; G. Hol en G. van Borre. GEHUWD: 3 Sept., N. van Warmerdam en A. M. Hartendorp; A. Smit en M. Th. Mein- ders; J. C. Bakker en A. Kruijff; H. G. Hoge- boom van Buggenum en P. C. J. M. Barn- hoorn; P. J. van Steen en A. J. Ophof; J. G. G. Boon en J. A. C. Smolders; H. M. Rein- ders en E. M. van Weenen; J. P. H. Hol en G. Sieraad; W. J. Hessels en J. van den Bosch; F. J. Bonnet en A. Trap; H. van der Heiden en G. J. Mannaert; A. van Vlijmen en A. Uiterwijk; C. H. van Niel en A. Wiarda; V. Dorigo en C. J. G. Rethans; H. Donker en L. Eeltjes. BEVALLEN van een zoon: 2 Sept., A. J. Vesseur—Koek, 2 z.; 3 Sept., J. Besse— Schouten; H. F. van der Spekde Looper. BEVALLEN van een dochter: 1 Sept., E. Hiel—Bakkum; 2 Sept., I. Schepers—Molijn; W. van de Reep—Goudriaan; D. A. Kraaij— Zegwaart; C. E. Roest—Stellbrink; P. de Waal Malefijt—Ouwens; 3 Sept., W. G. Huis in 't Veld—Soellaart; W. Th. van der Vlist— Grandia. OVERLEDEN: 1 Sept., E. J. W. Dieckman Pieters, 55 j., Gasthuisvest; C. Meijer, 67 j., Maasstraat; 2 Sept., J. Meijer, 64 j., Haze- paterslaan; D. Maandag, 62 j., Maasstraat. haar blikken op de patio beneden gericht. „Mevrouw vergist zich," riep ze even later uit. „Zuster Martin is helemaal niet moe. Ze staat beneden met een man te praten." Juanita deed het voorkomen, alsof ze één en al verbazing was, en Olivia, die wérkelijk verrast was, vroeg scherp: „Met wié staat ze te praten?" Het meisje had er dodelijk vermoeid uit gezien, toen ze Olivia hielp, en de oude vrouw had er een eed op hebben durven doen, dat ze te recht-door-zee was om heimelijke dingen uit te voeren. Toch be hoorde het zeker niet tot de normale gang van zaken, dat Toni na elven nog in de patio met een man stond te praten.... Juanita haalde haar schouders op. „Ik kan het niet goed zien. Er is alleen maar een vage schim var. een man te onderschei den en het vuur van een sigaret.... Oh....!" Deze laatste uitroep leek op een snik van verontwaardiging. Juanita voelde het bloed naar haar wangen stijgen De man was uit de schaduw van de boom naar voren ge treden en in het maanlicht zag Juanita Toni in Carlos' armen. Olivia legde haar boek neer en keek naar Juanita bij het raam. „Schei uit met dat gegluur," zei ze kortaf. „En ga naar bed!" Als ze er toe in staat was geweest, zou ze dolgraag uit haar bed gekomen zijn, om zelf te kijken, wat zich daar beneden afspeelde. (Wordt vervolgd), -* Vijfenveertig kermisexploitanten hebben hun tenten opgeslagen op 't Phoenix-terrein, waar sinds Woensdagavond de Haarlemse kermis weer welig tiert. Tenminste, dat f hopen zij. Want het is met de kermis de laatste jaren in Haarlem niet zo rooskleurig gesteld. De toeloop is verminderd. De inwoners van de Spaarnestad geven er niet zoveel geld aan uit als zij dat gedurende de eerste jaren na de oorlog deden. Om daarin verandering te brengen hebben de kermis-exploitanten, in overleg met de commissie „Haarlems Bloemenweek", een aantal attracties bedacht, die de toeloop aanzienlijk moeten stimuleren. Wat ons betreft: wij geloven dat zij in hun voornemen zullen slagen. De weergoden moeten natuurlijk meewerken en de Haarlemmers zelf dienen hun beurs niet zo stijf gesloten te houden als zij dat blijkbaar tot hun eigen schade hebben gedaan. c Nou, het liep goed af met die schrammen op Lumpo's hoofd. Na enkele dagen was het helemaal beter. En op een vrije dag gingen ze met zijn vieren naar het bos, om daar te spelen. „Wat zullen we gaan doen?", vroeg Bunkie. „Ik weet iets leuks", zei Oepoetie. „Laten we rovertje en reizigertje spelen!" „Hoe is dat?", wou Lumpo weten. „Nou, kijk", verklaarde Oepoetie. „We zijn met zijn vieren. Nou zijn er twee van ons reizigers, die op weg zijn door een groot bos. Ze hebben geld en zo bij zich, natuurlijk. Maar de twee anderen zijn rovers, die zich in het bos verstopt hebben, en die proberen nou de twee reizigers te vangen, snap je?" Ja, dat was wel 'n opwindend spelletje, en dat zouden ze dan maar doen. Nu moesten ze eerst aftellen, wie de reizigers en wie de rovers moesten zijn. Oepoetie telde af; toen viel het zo uit, dat Rick en Bunkie de reizigers waren en Oepoetie en Lumpo de rovers. „Nou", zei Oepoetie. Lumpo en ik blijven even hier wachten en in die tijd gaan jullie het bos in. Over honderd tellen gaan wij jullie zoeken!" Hij ging met Lumpo aan de voet van een dikke boom zitten; Rick en Bunkie gingen de struiken in.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6