Bloeiende Bronsteeschool viert haar zilveren jubileum Bouw tweede complex Heemsteedse middenstandswoningen verzekerd kerko VERKOOPSTER Tiende leerkracht wordt benoemd Schilders ter zee in Amsterdam Restaurateur verdacht van mishandeling Bergen verdedigt zijn rust en natuurschoon Bloemendaal Expositie van „Kunst zij ons doel" geopend Amsterdamse Beurs Bekwame Verkoopster hoo"d der kleuterschool Mnl. kantoorbediende DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Honkbal S.G. Haarlem-T.I.W. op T.Y.B.B.-terrein Onze Gezellen definitief naar tweede klasse Programma Kunstkring voor komend seizoen „Van veld tot vaas" SCHEEPVAART Ateliers voor Overhemden, Blouses en Pyama's Aankomende Naaisters Strijksters GEVRAAGD GEMEENTE BLOEMENDAAL. FLINKE MEISJES prima machinestiksters, handwerksfers, persers en bijpersers GEVRAAGD Twee leerlingetjes van de Bronsteeschool bieden namens het gemeentebestuur van Heemstede een vaas met bloemen aan de jubilerende onderwijzer, de heerW. H. Dekker. Geheel rechts de wethouder H. Disselkoen. Mr. A. G. A. ridder van. Rappard, bur gemeester van Heemstede was gisteravond in het Minerva-Theater de eerste spreker bij de feestelijke herdenking van het 25- jarig bestaan van de Bronsteeschool Het gemeentebestuur, zo verklaarde hij, heeft de laatste dertig jaar een open oog gehad voor de eisen van het openbaar lager en meer uitgebreid lager onderwijs, getuige alleen al het feit dat er in die periode drie nieuwe scholen werden gebouwd. De Bron steeschool is daarvan de oudste. Tot zijn voldoening kon de burgemeester meedelen dat het aantal leerlingen thans hoger is dan ooit tevoren en dat de minister goedgunstig heeft beschikt op het verzoek een tiende leerkracht aan te stellen. Maar de goede hoedanigheden van een school zijn niet het resultaat van goede verorde ningen en besluiten, doch in de eerste plaats van goede onderwijzers, aldus spre ker, die het pionierswerk van wijlen de heer J. de Jong in herinnering bracht en voorts het tegenwoordige hoofd, de heer D. de Boer, dank zei voor diens bezielende leiding. Wethouder H. Disselkoen verdeelde de geschiedenis van de school in drie perio den. De eerste, tot 1941, was er een van voortdurende groei, overeenkomstig de snelle toeneming van het zielental der ge meente. De oorlogsjaren brachten een on rustbarende daling. Men had nog nauwe lijks 150 leerlingen en het aantal docenten moest tot zes worden beperkt. In 1946 be gon een periode van nieuwe bloei en thans heeft het leerlingental de 280 overschre den, een recordcijfer. De oorzaken van de achteruitgang lagen niet aan de school of aan de leerkrachten, aldus de wethouder, doch waren van maat schappelijke aard. Teveel ouders verwezen hun kinderen naar het middelbaar onder wijs, zonder dat dezen daarvoor over de vereiste intelligentie beschikten en zonder voldoende rekening te houden met de fi nanciële gevolgen. Thans is het gezonde evenwicht hersteld. Het leerlingental van de middelbare scholen is in Kennemerland met 15 procent gedaald. Algemeen ziet men in welke voortreffelijke mogelijkheden het U.L.O. biedt, ook als tussenschakel. Trou wens, alle onderwijzers van de Bronstee school hebben de middelbare bevoegdheid. Ook wethouder Disselkoen prees het be- In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 29 Augustus tot 28 September de tweede tentoonstelling „Schilders ter zee" gehouden. Het betreft hier schilderijen en tekeningen van een vijftal kunstschil ders, die als gast van de Koninklijke Ma rine een zeereis hebben gemaakt. Men mag aannemen dat met enige zorg die kunstenaars zijn uitgekozen, die een duidelijke voorkeur hebben voor het schil deren van zeegezichten, havens en sche pen. Mede om de belangstelling voor dit onderwerp, dat vooral in de zeventiende eeuw zoveel kunstenaars inspireerde, te doen herleven, heeft de Marine deze zee reizen georganiseerd. De resultaten van deze reizen, thans in Amsterdam getoond, kunnen wij helaas niet erg bevredigend en hoopvol, noemen. De bezoeker krijgt eerder de indruk dat de schilders min of meer gehoorzaam een onderwerp hebben aange vat, dat hen maar matig interesseerde. Van inspiratie of enthousiasme is nergens een spoor te vinden. Men vraagt zich dan ook af, of dit soort reizen voor schilders wel zoveel zin heeft. De meesten zullen heel wat moeilijkheden moeten overwinnen al vorens zij aan de ongewone omstandig heden gewend zijn en enkelen (en dat zijn qua kunstenaarschap misschien niet de slechtsten) zullen zich in het geheel niet kunnen voegen naar de leefwijze aan boord. Hoe het zij, van sommige hier expose rende kunstenaars zagen wij bij andere ge legenheden veel beter werk. Niettemin wil ik hier enkele stukken noteren, namelijk het kleine schilderij van J. C. A. Goedhart, getiteld „Hr. Ms. Batjan in Dundee", waar in de contrastwerking van het moderne oorlogsschip tegen het donkere profiel van het stadje stemhiig is weergegeven. De schilderijen van Heyting zijn puur illustra tief en prentjesachtig. Theo Swagemakers maakte een mooi peintuurtje van de Ha ven van IJmuiden en een portret van een Hollandse matroos. J. van der Zee maakte enige felkleurige gouaches, voorstellend enige Hollandse havens. U ziet, dit alles duidt nu niet direct op verre reizen. Ten slotte zijn er zes tekeningetjes van de Haar lemmer Frans Verpoorten, de lezers van dit blad welbekend als illustraties van zijn oorspronkelijke reisbeschrijvingen. Op den duur zullen deze zeereizen mis schien toch nog wel betere resultaten af werpen. Zou het dan niet raadzaam zijn om met exposeren tot zolang te wachten en middelerwijl de zalen van het Stedelijk Museum te reserveren voor waardevollere zaken? OTTO B. DE KAT. leid van de heer De Boer, die hij kenschet ste als een goede leider, die nooit de be hoefte heeft getoond zelf te dominerèn. Hij kweekte een gezonde teamgeest, die mede van groot belang voor de karaktervorming van de jeugd geacht moet worden. Namens het gemeentebestuur bracht' spreker ver volgens hulde aan de onderwijzer W. H. Dekker, die 25 jaar als zodanig in Heem stede werkzaam is, door het aanbieden van een oorkonde en een mand met bloemen. Van zijn collega's kreeg de heer Dekker een tas ten geschenke. Een vertegenwoordiger van de ouder commissie bood ten behoeve van de leraars kamer drie tafels en vier fauteuils aan, vergezeld door woorden van hartelijke waardering. Verder werd nog gesproken door een leerling en door de heer H. Mein, die de school verlaat om in Beverwijk te gaan doceren. Vrolijk toneel Na het officiële gedeelte van deze avond verscheen het Haagse toneelgezelschap De Gong op de planken met een opvoering van de vrij bewerkte middeleeuwse klucht van meester Patelijn, die gespeeld werd in de trant van een moderne revuesehets. Hierop volgde de pauze en daarna werd het qua leeftijd zeer gemengde publiek vermaakt met de farce „Dokter tegen wil en dank" van Molière, nog altijd het populairste (maar allesbehalve het beste) werk van deze Franse blijspeldichter. De vertoning verhief zich maar nauwelijks boven het peil van gevorderd dilettantentoneel, maar er werd door de aanwezigen veel en vrolijk gelachen en daar ging het tenslotte om. De voornaamste krachten van deze groep zijn Corrie Weier, Lou Steenbergen, Peter van der Linden en Hent van der Horst. De eenvoudige décors zijn ontworpen door Louise Wenckenbach. D. K. De Haarlemse rechtbank behandelde vanmorgen een zaak tegen de Zandvoortse restaurateur A. H. P., wie ten laste was gelegd de negenenvijftigjarige stratenma- ken B. L. L. opzettelijk mishandeld te heb ben, waardoor deze wonden aan armen en rug heeft opgelopen. In de nacht van 10 op 11 Mei begaf de stratenmaker zich naar het établissement van de heer P., waar een vrouw werkte die vroeger huishoudster bij hem was geweest. De vrouw wilde niet meer naar de woning van L. terugkeren. De man stelde er prijs op zijn vroegere huishoudster nog eens te spreken. Als ge tuige verklaarde de stratenmaker voor de rechtbank, dat hij in de vooravond café's had bezocht en enige borrels had gedron ken. Des nachts om drie uur kwam hij bij het établissement dat gesloten was. Het personeel was nog in de bar om af te re kenen. Het zou verder getrakteerd worden wegens een familiefeest van de restaura teur. L. tikte tegen het raam en werd bin nen gelaten. Hem werd een borrel aange boden, doch hij weigerde. Later heeft hij wel enkele borrels gedronken. Getuige kwam in gesprek met leden van het per soneel en kreeg ruzie. Daarom vond men het maar beter, dat getuige naar buiten ging. Klappen zijn uitgedeeld, zowel bin nen als buiten. Daarbij is een schop ge bruikt, doch wie hem geslagen heeft kon getuige niet verklaren. Wel heeft hij de restaurateur gezien. Per fiets is hij ver trokken en later merkte hij, dat hij aan zijn rug en armen gewond was. Enige tijd heeft de stratenmaker niet kunnen werken en sedert de vorige week werkt hij voor halve dagen. De verdachte deelde mee dat hij, toen getuige in zijn établissement was toege laten, moeilijkheden verwachtte. Hij ver zocht de getuige en enkele leden van het personeel naar buiten te gaan. Toen het niet rustig werd, moest het personeel weer naar binnen. Getuige nam een aggressieve houding tegen hem aan en toen nam ver dachte een schop die op het terras stand, omdat verdachte steeds op hem toeliep. Getuige kwam in aanraking met de schop en moet daarbij wonden hebben opgelo pen. Ook is hij gevallen en daarbij zal hij ook wel gewond geraakt zijn. Verdachte ontkende getuige geslagen te hebben met de schop. Nadat nog twee getuigen verklaringen hadden afgelegd waarbij zij meedeelden niet gezien te hebben of er al of niet met de schop geslagen is omdat zij in het éta blissement waren, was het woord aan de officier van justitie. Deze zeide te moeten toegeven, dat de verklaringen van de stratenmaker niet betrouwbaar zijn omdat hij zich niet alles goed herinneren kan. Hij was immers onder invloed van drank. Er is een stille getuige, namelijk een foto, waaruit blijkt, dat getuige ernstig aan zijn rug gewond is. De officier wilde aanne men, dat getuige tegen de schop gelopen is met zijn borst, maar verdachte moet hem toch op de rug hebben geslagen. Do eis luidde een geldboete van f 150 subs. 60 dagen hechtenis. De verdediger mr. B. W. Stomps trok de vei-klaringen van de stratenmaker in twij fel en was van mening, dat deze reeds een „cocktail" van slagen heeft geïncasseerd alvorens de schop er bij te pas kwam. A. H. P. wilde een ordinaire vechtpartij voorkomen en is daarom zelf opgetreden. Het is aan te nemen, dat de getuige tegen de schop is gelopen en dat hij ook achter uit gelopen is waardoor wonden op de rug zijn ontstaan. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 18 September uit spraak doen. De burgemeester van Bergen (N.H.), dr. W. Huygens, heeft Woensdagmiddag in Krasnapolslty te Amsterdam een groot aan tal afgevaardigden van een vijftal natuur- beschermingsverenigirigen benevens van de A.N.W.B. het standpunt van het gemeente bestuur dezer toeristenplaats onder ogen gebracht inzake de voorgenomen opheffing van de tramverbinding AlkmaarBergen aan Zee en in verband daarmee het plan tot de aanleg van een driebaans autoweg voor een remplacerende busdienst tussen Bergen-Binnen en Bergen aan Zee. Het gemeentebestuur verzet zich ten sterkste tegen de aanleg van deze autobaan, zo zeide de burgemeester, aangez'ien deze weg dwars door het dorp en het prachtige natuurgebied zou komen te lopen. Het dorpsbeeld en het natuurschoon worden door deze weg bedorven tot schade van de rust en de fraaiheid van dit vacantie-oord. Het gemeentebestuur heeft de minister van Verkeer en Waterstaat derhalve verzocht de toestemming tot het opheffen van de railverbinding niet aan de Nederlandse Spoorwegen te verlenen, alvorens het uiterste is gedaan om te onderzoeken of er een methode en een exploitatievorm vooi de tram zijn te vinden, die economisch aan vaardbaar zijn. Volgens technische advi seurs van het gemeentebestuur zijn inder daad dergelijke mogelijkheden aanwezig, doch die wijken af van het systeem, dat de Nederlandse Spoorwegen huldigen, aldus dr. Huygens. De aanwezigen verklaarden zich ter ver gadering accoord met het voorstel om er Dij de minister en bij Gedeputeerde Staten, die de minister over deze aangelegenheid nog moeten adviseren, met de meeste klem op aan te dringen, dat hier in het belang van dit nationale recreatieoord naar een oplossing dient te worden gezocht vóór het behoud van de tram, zij het dan in moder ner vorm dan het thans in gebruik zijnde stoomtrammetje. Besloten werd, dat de organisaties, onder wie de vereniging lot behoud van natuurmonumenten in Neder land, de bond Heemschut, de stichting het Noordhollands Landschap, de Nederlandse Jeugdbond voor natuurstudie en de A.N.V. V., afzonderlijk de minister op het belang zullen wijzen van het feit, dat de gemeente Bergen niet mag worden ontsierd. De honkbalwedstrijd om een plaats in de eerste klasse van de KNHB tussen SC Haar lem en TIW zal Zaterdagmiddag om half vijf worden gespeeld op het TYBB-terrein aan de Schalkwijkerweg. Doordat het protest van SC Haarlem 3 in zake de wedstrijd OGSC Haarlem 3 is afgewezen is OG definitief naar de tweede klasse van de KNHB gepromoveerd. Door het opstellen van ongerechtigde spe lers is de wedstrijd DSBTYBB 2 ongeldig verklaard. Hierdoor heeft het reeds gede gradeerde DSB weer een kans tot behoud van haar oude plaats gekregen, daar TYBB 2 vier punten in mindering kreeg en thans nog slechts 1 winstpunt meer heeft dan De Ster ren Boys. De wedstrijd wordt uiteraard overgespeeld en wel Zondag aanstaande op het gemeentelijk sportterrein achter de Kle verparkweg. Een overzicht van de onthulling van de gedenksteen in een der gereedgekomen woningen van de eerste helft van het project Johan Verhulstlaan. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard heeft Woensdag middag de middenstandswoningen bij De Johan Verhulstlaan aan de woningbouw vereniging „Heemstede's Belang" overge dragen, nadat hij vooraf een eenvoudige gedenksteen in de zijgevel van het voorste woningcomplex had onthuld. Onder de genodigden zagen wij, behalve de wethouders en de gemeentesecretaris van Heemstede, ir. F. Ottevangers, hoofd ingenieur-directeur van de ProvincialeWe- deropbouw en de architect der woningen, de heer B. I. J. M. Stevens. Burgemeester Van Rappard releveerde de moeilijkheden, die zich bij de voorbe reiding en de bouw van dit complex van vijftig middenstandswoningen hebben voor gedaan en memoreerde, dat volgens hem Heemstede op zo ruim mogelijke schaal arbeiderswoningen had gebouwd, maar dat daarnaast ook de bevolkingsgroep, die op middenstandswoningen is aangewezen, niet vergeten was. Spreker complimenteerde de architect, de heer Stevens, die er in ge slaagd is woningen te ontwerpen van be scheiden omvang en inhoud, maar die niet temin een eigen karakter bezitten en vol doen aan de eisen, die middenstanders aan hun woning plegen te stellen. Na dank ge bracht te hebben aan allen, die aan de tot standkoming van deze bouw hadden mee gewerkt en in het bijzonder woorden van lof te hebben geuit jegens de gemeentelijke opzichter van de bouw, de heer Peters, ging de burgemeester over tot de onthul ling van de gedenksteen, waarop geboek staafd is, dat deze middenstandsbouw in de jaren 1951 en 1952 tot stand is gebracht. Na de onthulling van de steen droeg spreker het beheer van het complex over aan het bestuur van de woningbouwver eniging, namens welk bestuur de heer Ton het beheer aanvaardde. Tenslotte deelde de burgemeester nog mede, dat alle vereiste goedkeuringen voor het tweede complex van 48 woningen juist verkregen waren en dat het gemeentebe stuur besloten had de bouw te gunnen aan dezelfde aannemers, die het eerste complex hebben gebouwd. Met de bouw van deze 48 woningen zal nu onverwijld een aanvang worden gemaakt. De Heemsteedse Kunstkring, die zich reeds in de belangstelling van 650 leden mag ver heugen, heeft zijn programma voor het ko mende winterseizoen definitief vastgesteld. Het bestuur heeft samenwerking met andere culturele organisaties in Haarlem en Bloe- mendaal gezocht. Er is thans een centraal contactorgaan in het leven geroepen, waar in ook Heemstede vertegenwoordigd zal zijn. Het werk op de scholen heeft eveneens de volledige aandacht. Op dit gebied werden reeds verheugende resultaten bereikt. De gala-openingsvoorstelling wordt op Dinsdag 23 September in het Minerva- Theater gegeven door de toneelgroep Puck, welke „De Gecroonde Leersse" van Michiel de Swaen zal opvoeren. 0_p 17 December speelt het Nieuw Hollands Strijkkwartet, bestaande uit Nap de Klijn, Johan van Hel den, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp. Verder kan worden aangekon digd het optreden van de voordrachtkunste nares Geoi-gette Hagedoorn met medewer king van de pianist Pierre Verdonck (op 13 Januari 1953) en van de pianist Theo Bruins, die op 24 Maart 1953 een recital geeft. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. van Ooijende Zwart, z.; M. Th. van BuurenKrol, d. ONDERTROUWD: H. C. Rinkema en L. M. Prescher; H. L. Zoomers en J. C. Velterop; J. W. Mossinkoff en C. C. Dieben; M. Kuijer en M. Veenstra. OVERLEDEN: J. Leene, 82 j.; J. B. Nies- sen, 79 jaar. In de stemmige bovenzaal van de Waag is gisteravond de onder auspiciën van „Haarlems Bloei" ter gelegenheid van de Haarlemse feestweek door „Kunst zij ons doel" georganiseerde expositie „Van veld tot vaas" geopend. De opening geschiedde met een toespraak van de voorzitter van Haarlems Bloei, wethouder D. J. A. Geluk, en werd voorafgegaan door een kort woord van de heer H. de Ru, voorzitter van „Kunst zij ons doel". Deze beschreef de veranderingen, welke zich, na de oorlog bij dit genootschap hebben voorgedaan en die onder meer met zich meebrachten, dat de kunstenaars uit „hun ivoren toren kwamen om. frisse lucht op te doen bij de gemeen schap om hen heen". Deze tentoonstelling bedoelt zoals de voorzitter zei „een demon stratie te zijn van de kunstenaars hier in Haarlem, die deel willen hebben aan alles wat in het Haarlemse openbare leven de aandacht verdient, dus ook het bloemen- feest". Het streven naar verheffing van de kunst moet naar hij zeide allereerst van de kunstenaar zelf uitgaan. „Mijn overtui ging is dat die kunstenaars, die zelf de hand aan de ploeg slaan om zich uit de misère te verheffen, de enigen zijn, die recht hebben op de steun en de erkenning van de gemeenschap", aldus de heer De Ru. De heer Geluk noemde in zijn toespraak nog eens de redenen, waarom de feestweek van Haarlems Bloei dit jaar tot zulke be scheiden proporties is teruggebracht en sprak zijn waardering uit voor de mede werking die „Kunst zii ons doel" er jaar lijks aan verleent. Hij constateerde dat „ook nu veel sociale nood zo langzamer hand gelenigd is, hetgeen mogelijk is ge worden door bezitsspreiding, bepaalde groepen kunstenaars nog geen menswaar dig bestaan hebben". Dit is naar hij zeide vooral het geval met de toonkunstenaar, de toneelspelers en de beeldende kunste naars. Zolang deze toestand voortduurt, zal de kunstenaar moeten trachten, zelf er van te maken, wat er van te maken is. Vervolgens opende de voorzitter van „Haarlems Bloei" deze expositie met de wens en de hoop dat ook „Kunst zij ons doel" in de toekomst een steentje zal bij dragen „aan het verwerven van die posi tie, die de kunst in de maatschappij ver dient in te nemen". Beoordeling Natuurlijk vindt u er een van de beken de tafrelen van een bloemenkas waarin de cactussen in een helder licht stil staan te bloeien, door Van der Kolk, die dit onder werp steeds weer met grote toewijding be handelt. B. Kamp zond een schilderij van „Phloxen" in en Heiloo wist een mooie kleur waarin veel licht doorstraalt te vin den in een vaasje met „Azalea Mollis". Eén van de fraaiste bloemstukjes is naar mijn smaak dat van de schilder Petri. Heel fijn wist hij de tere doorschijnende bloemblaad jes van de Rhododendron weer te geven. Een glas met rozen, geschilderd door H. F. Boot haalt u er direct uit doordat de forse schilderhand op een afstand al herkenbaar is. Komt men dichterbij dan ziet men dat Boot ook in zo'n bloemstuk je geen enkel onderdeel als bijkomstig beschouwt maar ieder voorwerp in de omgeving tot het hoofd-motief betrekt. Albert Arens zond een stilleven met Zon nebloemen in en Jan Visser beperkt zich ditmaal tot het zwart en wit, waarin ook misschien wel zijn kracht ligt. Zijn litho's van „Amaryllissen" en „Irissen" doen het heel goed tegen de donkere fond. J. Wigersma laat een eenzame zonne bloem een stukje geluk aanbrengen op een stil binnenplaatsje. Tine Honig bewijst dat zij veel smaak bezit in een uitbeelding van stokrozen. In welke techniek, aquarel of pastel, het is uitgevoerd kon ik er niet van aflezen. OTTO B. DE KAT Aagtedijk, 3 te Rio de Janeiro verw. AalsuiTi, 2 van Colombo n. Madras. Alcyone, 2 v. Victoria naar Velzen. Alderamin, 3 te Bombay. Alkaid, 2 van Suez naar Aden. Aitair, 2 te Ilheus. Amstelvaart, 3 te Aden. Agamemnon, 2 v. Pto Plata n. New York. Aibireo, 2 v. Bremen te Hamburg. Alblasserdijk, 2 v. Bremen te Hamburg. Aldegonda, 2 120 m. ZO. Kp. Padaran. Albherat, 1 360 m. O.t.Z. Kp. Race. Aludra, 2 134 m. Kp. Finisterre. Amsteldiep, 2 470 m. W.ZW. Kp. Clear. Amsteldiijk, 2 530 m. W Scilly's. Amstelpark, pas. 2 Dungeness. Amstelstad, 2 115 m. Kp. FarreweTl. Amstelveen, 2 380 m. NW. Eal Wake. Arenclsdijk, 2 250 m. N. Fort Aleze. Armilla, 2 v. Bangkok n. Pladju. Arundo, 2 740 m. W.t.N. Kp. Clear. Akkrumdijk, 3 v. Tanga te Zanzibar. Algendb, 4 te, Baiiia. Alhena, 3 te Las Palmas. Annenkerk, 4 te Colombo. Aalsdijk, 3 van New York n. Rotterdam. Aldabi, 4 te Montevideo. Andijk, 2 te Vera Cruz. Argos. 4 v. Famagusta te Tel Aviv. Amstelkerk, 3 v. Lagos n. Takoradi. Bonaire, 2 v. Paramaribo. Bandjermasdn, pass. 2 Poeloe Laut Barendreeht, 2 ten anker bij Bar. Bengkalis, pass. 2 Guernsey n. Genua. Bontekoe, 2 v. Semarang, n. Soerabaja. Baco'hus, 3 te Georgetown. Breda, pass. 2 Kp. San Lorenzo. Bantam, 4 v. Soerabaja te Semarang. Bennekom, pass. 3 Barbados. Bloemfontein, 3 v. Mombassa. Boschfontein., pass. 3 Gibraltar. Boskoop, 3 v. Cartagena n. Cristobal. Baarn, 3 v. Antogafasta n. Valparaiso. Blitar, 3 v. R'diam naar Hamburg. Billiton, 2 v. Honolulu te Los Angeles. Caltex Utrecht, 2 v. Sldon n. Rotterdam. Cleodora, 2 v. Rastanura n. Singapore. Caltex Delft, pass. 2 Beachyhead. Caltex Leiden, 2 70 m. W. Kp. Tenez. Caltex Nederland, pass. 3 Kp. St. Vincent Caltex The Hague, pass. 3 Malta. Ceronda, 4 v. Walvisbaai te Curasao verw. Dongedijk. 1 te Vancouver. Delfshaven, 2 180 m. NO. Finisterre, Delft, 2 v. Bremen n. Antwerpen. Duivendirecht, 2 140 m. ZW. Lissabon. Duivendijk, 4 te New York. EOmina, 3 te Freetown. Eos, 3 te Amsterdam. Esso Amsterdam, 2 530 m- W.t.N. Flores. Esso Den Haag, 2 240 m. NO. Flores. Esso Rotterdam, 2 200 m. W.t.N. Flores. Eemdijk, 2 100 m. W. Key West Ena, 3 rede Miri. Eng'gano, pass. 4 Kp. Ambon. Friesland., 2 v. Rotterdam te Tj. Priok. Friesland (SSM), 2 v. Rotterdam n. Huelv» Farmsum, 2 240 m. O. Belle Isle. Felipes, 2 220 m. ZO. Kp. Cambodia. Fairsea, 3 v. Rotterdam naar Sydney. Garoet, 2 te Teroate. Gatiiila, 3 dwars Kp. St. Vincent. Gooiland, 4 v. Bahia te Cafoedelo verw. Graveland, pass. 3 Fernando Noronlha. Groote Beer, 3 v. Rotterdam n. New York. Gordias, 3 v. Izmir n. Istamboel. Hathor, 3 te Tange. Hestia, 2 van Cristobal n. Cartagena. Hector, 2 ter hoogte van Pantellaria. Hersiüo, 2 220 m. N.t.O. Fayal. Heelsum, 4 v. Houston te Rotterdam. Hercules, 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Heemskerk, 5 Sydney verwacht. Haarlem, 4 v. Curasao te Amsterdam. Java, pass. 2 Minicoy n. Suez. Joh. v. Oidenbarnevelt, 2 200 m. ZW. Maladiven Jupiter, 3 v. Pyli te Calamata. Kieldrecht, 3 van Singapore. Kota Baroe, 3 v. Hamburg. Kalmana, 2 v. Beiawan n. Oleleh. Kalimantan, pass. 2 Port Swettenham. Kara ton, 2 v. Tarakan na Samarinda. KarsLk, 2 v. Tjilatjap naar Palem'banig. Kota Gede, pass. 2 Finisterre. Kota In ten, pass. 2 Oostpun t Kreta. Kertosono, 4 v. Tj. Priok te Balikpapan. Kedoe ,4 6 u. v. Port Swettenham n. Pt. Said. Lombok, 2 te Los Angeles. Linge, 2 v. Huelva n. Sluiskil. Loppersum, pass. 2 Gibraltar. Laagkerk, 3 v. Aden n. Port Said. Luna, pass. 2 Ouessant. Laurenskerk, 2 120 m. NW. Perlm. Lekkerkerk, 2 nog te Damman. LirwJekerk, 2 nog te Basrah. Leuvekerk, 3 v. Genua n. Hamburg. Lutterkerk, 3 v. Genua n. Port Said. Langkoeas, 4 v. Hamburg te Rotterdam, Leerdam, 3 te Baltimore. Maas, 2 van Tunis. Men.tor, 2 v. Amsterdam n. W. Indlë. Maashaven, pass. 2 Madeira. Modjokerto, 3 v. Baiikpapan te Rotterdam. Meliskerk, 2 v. Colombo n. Cochin. Molenkerk, 3 v. Port Amelia te Mombassa. Maetsuycker, 2 320 m. Z.ZO. Christmas eü. Mi tra, 2 100 m. NO. Kp. Bon. Muiderkerk, pass. 2 Kp. Roca. Macuba, 2 60 m. O. Martinique. Murena, 2 900 NO.t.O. Sombrero. Meerkerk, 3 v. Genua naar Port Said. Marisa, 4 v. Nelson n. Miri. Maaskerk, pass. 4 Ouessant n. Bordeaux. Mariekerk, 4 v. Antwerpen te Amsterdam Meliskerk, 3 te Cochin. Nelly, 2 780 m. ZW. Cocos eil. Nigerstroom, 2 v. Loblto n. Boma. Nestor, 2 550 m. Z.ZW. Fayal. Noordwijk, pass. 2 Kp. Finisterre. Noordarn, 8 3 u. Hoek v. Holl. verw. Oranjestad, 2 van Cristobal n. Amsterdam. Omala, pass. 2 Singkep. Ondiina, 2 50 m. Z. Gavdo eil. Ootmarsum, 2 350 m. N. Flores. Oranjeforetein, 3 v. Tenerlffe n. Kaapstad. Ovula, 3 Mena el Ahmadii n. Gibraltar. Oranje, 3 v. Port Said naar Suez. Phrontis, 3 te Oran. Prins Joh. W. Friso, 2 v. Hamburg te R'dam. Prins Willem IV, 2 v. Toronto n. Montreal. Poelau Laut, 2 560 m. W.t.N. Miniki. Prins Maurits, pass. 2 Norderney. Poseidon, 3 v. New York te Curacao. Prins Willem III, 2 740 m. W. Valentia. Polydorus, 4 te Beiawan verw. Prins Fred. Willem, 3 v. Montreal te R'dam. Radja, 2 te New Orleans. Ridderkerk, pass. 2 Gibraltar n. Marseille. Rempang, 3 v. Amsterdam n. Indonesië. Rossum, 2 v. Immingham n. Sevilla. Rondo, pass. 2 Kp. de Gata. Rodas, 2 v. Trinidad n. Grenada. Riouw, 3 v. Chittagong n. Fenanig. Ruys, 4 te Montevideo. Sarpedon, pass. 2 Guadeloupe. Singkep, 2 v. TJ. Priok n. Cheribon. Soestdijk, 2 v. Djeddah n. Amsterdam. Stad Arnhem, 2 v. Casablanca n. Rotterdam. Stad Dordrecht, 2 v. R'dam te Ceuta verw. Stad Vlaardingen, 2 v. Wabana n. Rotterdam. Stad Maassluis, 4 20 u. Hoek van Holl. verw. Straat Banka, 2 v. Kohsiehang n. Singapore. Straat Makassar, vertr. 2 V. Singapore n. Ma nilla via Miri. Samarinda, 3 te Manilla. Sigld, 3 te Semarang. Stad Breda, 2 100 m. O. Bermuda. Stad Leiden, 2 220 m. N.tO. Flores. Stanvac Pendopo, 5 v. Palembang te Bangkok verwacht. Stanvac Talang Akar, 2 v. Port Swettenham n. Telokanson. Sumatra, 2 nog te Tj. Priok. Swartenhond't, vertr. 2 v. Menado n. Bltung. Schie, 2 580 m. ZW. Flores. Sliedrecht, pass. 3 Recife. Sloterdijk, 4 te Kohsachanig. Straat Makassar, 4 te Manilla verwacht, Sarpedon, 4 te La Guaira. Stad Maastricht, 4 v. Lulea te Rotterdam. Samarinda, 5 Ilo Ho verwacht. Schiedijk, pass. 4 Vlissingen v. Antw. Sibajak, 5 1 u. Hoek v. Holl. verw. Tiba, 2 van Barbados n. San Juan. Tjitjalengka, 2 v. Mauritius n. Lorenzo Marques Tankhaven III, 3 te Bangkok verwacht Taria, 2 Kp. Finisterre. Tasman, 2 110 m. O. Sabang. Tjibantjet, 2 nog te Bitang. Tjibodas, 2 120 m. Z.t.w. Poelau Laut. Tjikampek, 2 150 m. Z.ZO. Kp. Padaran- Tjlwamgi, vertr. 2 v. Hongkong n. Singapore. Tiberius, 2 170 m. NW. Jamaica. Triton, 2 v. Maraeaibo n. Aruba. Tomori, 3 v. Port Said naar Genua. Ternate, 3 19 u. v. Suez naar Colombo. Titus, 3 v. Catanda naar Palermo. Tamo, 3 v. Buenos Aires n. Trinidad. Willem Ruys 2 v. Colombo n. Suez. Westland, 2 v. Rio de Janeiro. Waikelo, 3 te Ampenan. Waiwerang, 3 v. Singapore te Soerabaja. Westerdam. 2 630 m. W. Lands End. Winterswijk, 2 140 m. ZW. Ouessant Woensdrecht, 2 dwars Sukra baai. Waterman, vertr. 4 v. Rotterdam n. New York. IJsel, 2 v. Malta n. Patras. Zuiderkruis, 2 180 m. Z.ZW. Kp. Race. Zijpenberg, 3 te Huil. Zeeland (KRL), 4 5 ïi. v. Port Said 8 6 u. Genua verwacht. Zonwewijk, 7 v. Montreal te Rotterdam verw. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-354 Nederl. 47 9054 g.l. 90)4 A.K.U 15554 155)4 174J4 17454 Philips Gloeil 158% 15754 Kon. Petroleum 32454 324 A'dam Rubber 79)4 7854 Holl. Amer. Lijn 144 K 14454 N. S cheepv. Unie 12254 12254 H.V.A 9314 g.b. 9354 DeU Mü 68)4 6854' Amsterd. Bank 154 154 Ned. Handel Mij. 144% g.b. 145 Rotterd. Bank 154 154 Twentse Bank 153% 154 Anaconda Copper 46 g.l. 46 Bethlehem Steel 5118/n 5154 Republic Steel 41 41 75 7454 2211/ia 22% U. S. Steel 40 g.b. 40 NOU, MARIE, ik heb nu di verse etalages bekeken, maar ik heb toch maar besloten mijn kinderwagen bij VAN VEEN, Zülweg 26—28, Haar lem te kopen. Vanaf f 2 per week enzonder vooruit betaling!!! Holl. familie in London vr. ZELFSTANDIG MEISJE voor de huishouding. Leeft, niet onder 25 j. Sal. 3.0.0 per week. Zich te vervoe gen bij mevr. Bohemen. Tij delijk adres: Palace Hotel, Noordwijk. vraagt voor onmiddellijke indiensttreding: Aanmelden: STEPHENSONSTRAAT 50 HAARLEM. Na 20 uur Mej. R. BERKHOUT, M. van .Heemskerkstraat 24. G. DE VREEDE, Van 't Hoffstraat 20. Mej, C. y. d. REEP, Schoollaan 02, Bennebroek. Wij vragen voor onze winkel Haarlem, Barteljorisstraat 25, een flinke, vlotte 1823 jaar, bij voorkeur bekend met het vak. Mondelinge sollie. in genoemde winkel. J. ZIJLSTRA Hz., groot-levens- middelenbedrijf. bij TAFT, Schoenenmag., Grote Houtstraat 35 Haarlem. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal roepen solli citanten op voor de betrekking van gehuisvest in de Bornwaterschool te Bloemendaal. (Jaar wedde 2.400,3.200.exclusief verhogingen van 10)4 en 5 Aanstelling geschiedt voorlopig op arbeids overeenkomst. Bezit van akte B (kleuteronderwijs) vereist. Sollicitaties binnen acht dagen na verschijning van deze oproep, aan de Burgemeester, raadhuis te Overveen. GEVRAAGD WASSERIJ HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 17. Santpoort-Station bij Bloemendaal. CONFECTIEFABRIEK WINDSOR (beste genre damesrok ken) vraagt voor ateliers Haarlem en Amsterdam Alleen prima krachten aanmelden 's avonds van 89 uur Joh. Vermeerstraat 26 Heemstede, tel. 34800. niet ouder dan 18 jaar. Goed handschrift en typen vereist. Aanmelden tussen 15.00 en 17.00 uur. VAN LENT'S AUTO BEDRIJVEN. Raadhuisstraat 65, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7