Narcisbollen worden gekookt Kort en bondig Groot tekort op N.Z.H.-stadsnet Brieven aan de redactie BELEGDE BROODJES BARKER'S CAFETARIA'S Dahlia-tentoonstelling wordt iets bijzonders Autoreparatie? De werkloosheid :n Augustus ZATERDAG 6 SEPTEMBER 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Bestrijding van de aaltje-ziekte Winterdienst wordt ingekrompen Zilveren jubileum bij Gebroeders Stuijt „St. Bernward" jubileert Burgerlijke Stand van Haarlem Nieuw klankbeeld van de J.A.R.O. Tot één uur tappen Nachtdienst apotheken Contact met Nederlandse troepen in Duitsland Ede centrum van Neder lands zuivelonderzoek Oosterkwartier verloor eerste dam wedstrijd Voorwaardelijke straf voor ex-burgemeester Zilveren lauwerkransen voor films toegekend Er zijn ook Bantoes vóór de apartheid A utomobilisme Recordpogingen in Zandvoort Dammeesters gaven de Haarlemse dammers een lesje Paardensport Zuid-Amerikanen oppermachtig in Rotterdam (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Narcissen worden, maar vooral werden, ook wel eens Paasklokken genoemd. Dat komt omdat ze altijd zo omstreeks Pasen de mensen vertellen, dat de lente er is of anders al dicht in de buurt is. Er is echter eens een tijd geweest, dat die Paasklokken hun eigen doodsklokken werden. Er werd gezocht en gezocht en men wilde wel eens de oorzaak weten van het feit, dat de nar cissen steeds slechter groeiden. Ze kwamen nog wel boven de grond maar als in doodspijn kronkelden ze hun bladeren. De ziekte werd erger en erger en bedreigde de gehele narcisseneultuur. De oorzaak hiervan werd ontdekt. Een microscopisch klein aaltje tastte de bollen aan en vernietigde ze. Deze ziekte is de aanleiding geweest tot het aanstellen van een plantenziektenkundige, die als voor naamste taak kreeg een middel te zoeken om dit aaltje te vernietigen. Prof. dr. J. Ritzema Bos kreeg de opdracht een weten schappelijk gevormde man te zoeken, die deze taak en ook nog andere zou kunnen volbrengen. Hij vond dr. E. v. Slogteren en 12 April 19Ï7 begon deze zijn opdracht uit te voeren. In een lokaaltje in de Rijkstuinbouw school, dat door de toemalige directeur ir. K. Volkersz werd afgestaan, is dr. v. Slog teren zijn onderzoek begonnen. Het aaltje is thans zo goed als verdwenen. Als men nu nog eens een door aaltjesziek aange taste narcis wil laten zien moet men deze eerst infecteren! Professor Van Slogteren heeft ontdekt, dat men het aaltje kon bestrijden door narcissen te koken! Precies als een huis vrouw de melk kookt om de bacteriën te doden! Er komt natuurlijk wel wat meer bij kijken en het vroeg uiteraard de groot ste voorzichtigheid om de bollen niet met het aaltje te vernielen. Uitgebreide proef nemingen wezen echter uit, dat een bad van een tot anderhalf uur bij een tempe ratuur van 43>2 gr. C. een goede bestrij ding was. Twee uur in water van 42 gr. C. was ook goed. Zo is het begonnen en hoewel het aaltje verdwenen is wordt er nog gekookt. Deze warmwaterbehandeling wordt natuurlijk steeds meer geperfectionneerd. Want hoe wel het aaltje verdwenen is doet deze be handeling nu weer heel goede diensten bij de bestrijding van de narcissenvliegen. Drie soorten vliegen proberen zich in stand te houden door de nakomelingen te laten leven van de narcissen. De grootste gaat al heel secuur te werk. Deze legt niet min der dan 70 tot 100 eitjes. Niet netjes en gezellig bij elkaar, neen bij iedere plant een! Ziehzoehers aan het werk De maden van deze weerzinwekkende harige vlieg, een monster onder een mi croscoop, kruipen de grond in en tasten de narcissenbol aan. Ze vreten er een gan getje in en daarbij treden rottingsver schijnselen op, waardoor de bol waarde loos wordt. Als het riet in het voorjaar wordt verwijderd kruipt de made naar buiten verpopt zich en wordt weer vlieg, dan zijn weer 70 tot 100 planten in gevaar. Tegenwoordig onderkent de ziekzoeker die ADVERTENTIE Iemand op mijn leeftijd zou vroeger niet meer aan motorrijden hebben kunnen beginnen, vertelde Mevr. VAN WANNINGHEN uit K. ons. Maar nu is het zo dat ik dag in dag uit van mijn bromfiets geniet, al blijft voorzich tigheid mijn wachtwoord. Daarom heb ik ook persé een bromfiets met een BECK SON REDDINGSNAAF willen hebben. Voor de bromfiets de enige, voor de gewone fiets de beste, de BECKSON REDDINGSNAAF Het grote aantal inschrijvingen voor de Internationale Dahliatentoonstelling, die van 12 tot en met 14 September in en om het nieuwe Beursgebouw te Hillegom zal worden gehouden, doet de organisatoren verwachten dat deze show van zeer bijzon dere betekenis zal worden en een prachtig schouwspel zal bieden, niet alleen aan de vakmensen, maar ook aan alle bloemen liefhebbers. De demonstratietuin „Treslong" vóór het Beursgebouw vertoont thans reeds een weelde van kleuren, daar duizenden opge- plante dahlia's reeds bloeien. Voorts zullen niet slechts in de grote Beürszaal, maar ook in de hal en de keu ringszaal de inzendingen staan opgesteld. Men treft hier dahlia's in alle variëteiten, de charmante pompons en de decoratieve show-dahlia's, de anemoonkleurigen, de mignons, de cactus- en semicactus dahlia's. Een grote collectieve buitenlandse inzen ding zal bijzondere luister aan de tentoon stelling bijzetten. Behalve dahlia's zullen, op een interes sante expositie van bindwerk, ook andere zomerbloemen worden tentoongesteld. Ook 's avonds zal dit bloemen-arrange- ment indruk maken. Behalve de grote wisselbeker zijn nog vier andere wisselbekers, benevens een groot bedrag aan andere prijzen, beschik baar gesteld voor de prijswinnende inzen ders. Vrijdag 12 September om half één wordt de tentoonstelling door de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, geopend. aangetaste planten. Ze worden uit de grond gehaald, de bol wordt doorgesneden en de vlieg wordt vernietigd. Is de made al uit de plant dan wordt er een stokje bij gezet en de grond word uitgezeefd! Dê kleine marcis vliegen het zijn twee soorten, maar de practijk scheert ze over een kam zijn wat minder gevaarlijk. Het zijn echter wel goede ziekzoekers, want ze leggen hun tien tot dertig eiljes bij een zwakke plan. Gevaarlijker is, dat de made in een tijd van vier weken een pop wordt en dat dan de tweede generatie hetzelfde jaar ad weer zijn werk gaat verrichten. De grote en kleine narcisvlieg kunnen niet tegen warm water en dus moet ook voor hen een warmwaterbehandeling wor den toegepast. Goede kwekers zorgen er echter voor, dat deze bestrijdingswijze niet zo veel moet worden toegepast. Ze bestrijden ze liever op het veld. Bij al die kokerij is echter gebleken, dat de narcissen zich er dankbaar voor to nen. Ze groeien tenminste best en geven soms een hogere opbrengst van tien tot vijftien procent. Geen wonder dat men door gaat met de kokerij. Men voegt nog wat ontsmettingsmiddelen bij het water tegen bolrot en andere aantastingen. Men vangt dus twee vliegen in een klap en nog enkele andere dingen. Het spreekt dat het allemaal vrij kost baar is oms steeds maar met de narcissen te slepen. Van het land ndar de schuren. In de schuren naar de kook-installaties. De oplossing hiervoor is ook gevonden. Breng de kokerij naar het land en er zijn weer arbeidsuren en transportkosten be spaard. Daardoor komt het, dat men nu op de bollenvelden smalle pijpen ziet die aan een soort van veldkeuken vastzitten. Daar kookt men de narcissen. ADVERTENTIE BEL 10570 Autogarage Jan R. du Rieu Het aantal bij de arbeidsbureaux gere gistreerde mannelijke werklozen daalde in de afgelopen maand van 110.560 tot 110.220. Hieronder bevonden zich 28.012 D.U.W.- arbeiders (vorige maand 28.503). Het werkloosheidscijfer werd enerzijds beïnvloed door een stijging van het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar, van 5999 tot 8474, in verband met de afloop van het schooljaar en anderzijds door een ruimere werkgelegenheid in de landbouw en in de bouwbedrijven. De werkloosheid daalde onder de bouw vakarbeiders van 18.480 tot 17.651, onder de textielarbeiders van 2672 tot 2422, onder de landarbeiders van 12.200 tot 10.563 en onder de losse arbeiders van 19.669 tot 19.340. De werkloosheid steeg onder de metaal arbeiders van 11.342 tot 12.436 en het transportpersoneel van 6939 tot 7072. Op de rijkswerkplaatsen voor vakont wikkeling volgden eind Augustus 2770 per sonen een cursus (vorige maand 2842) en wel 940 in de bouwvakken en 1930 in de metaalvakken. De relatieve werkloosheid was eind Augustus het hoogst in Noord-Brabant met 53, het laagst in Zeeland en Limburg met 19 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 36 bedroeg, evenals op 31 Juli. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 6597 tot 8314. De vraag naar vrouwelijk personeel nam af van 12.514 tot 12.423. ADVERTENTIE De bedrijfsresultaten van het Haarlemse stadsnet van de N.Z.H. zijn in de eerste zes ipaanden van dit jaar zo slecht geweest, dat de directie zich genoopt ziet met Ingang van de winterdienst het aantal ritten ver der te beperken. Het tekort beliep tot en met Juni reeds f 114.000 en men vreest dat men over het gehele jaar ongeveer twee ton zal verliezen. Als tegenmaatregel zullen de frequenties op vrijwel alle lijnen worden verminderd. Lijn 1 (Haarlem-NoordHeemstede) blijft ongewijzigd op twaalf minuten, maar lijn 2 gaat er in de avonduren helemaal uit. Op de lijnen 3, 4 en 6 worden de tien minutendiensten veranderd in twaalf mi- nutendiensten. Dat heeft voor de bewoners van Velserend tot gevolg dat zij niet meer om de twintig minuten, maar om de 24 minuten weg kunnen hetgeen een moei lijke berekening wordt. Op lijn 5 gaat de zeer frequente dienst in de middaguren verdwijnen, zodat de ge hele dag een tien minutendienst zal gelden. De N.Z.H. is niet de enige maatschappij die met moeilijkheden kampt; ook de ver voerdiensten in de drie grootste steden melden aanzienlijke tekorten als gevolg van de wanverhouding tussen de tarieven en de kosten. Er is hier sprake van een vicieuze cirkel; verhoogt men de ritprijzen dan daalt het vervoer, verlaagt men ze dan is de stijging van het aantal reizigers niet voldoende om het verlies goed te maken, ofwel de stijging wordt zo aanzienlijk dat men weer grote kosten moet maken om het reizigersaanbod behoorlijk te verwerken. Gisteren vierde de heer D. Broertjes zijn zilveren jubileum als chefmonteur bij de Kaashandel-Maatschappij van de firma Gebr. Stuijt alhier. In een zeer waarderende toespraak be lichtte de directeur de uitstekende capa citeiten van de jubilaris en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Namens het kantoorpersoneel sprak de procuratie houder, die hem een geschenk aanbood. Daarna vond nog een intieme huldiging plaats in een daartoe versierd lokaal van de fabriek, waarbij het woord werd ge voerd door de pakhuischef, die hem na mens het fabrieks- en pakhuispersoneel twee schilderijen aanbood. De Bond van R.K. Werkgevers in het loodgieters-, fitters- en sanitair installatie bedrijf „St. Bernward" te Haarlem hoopt op Woensdag 17 September haar vijfen twintigjarig bestaan te herdenken. Ter gelegenheid hiervan zal die middag van 3 tot 5 uur in „Brinkmann" aan de Grote Markt een receptie worden ge houden. HAARLEM, 5 September 1952 BEVALLEN van een zoon: 4 Sept., A. A. B. Olde Reuver of BrielPlantjé; E. N. van der Mije—Guijt; 5 Sept., W. de Heer—de Boer; A. C. Mul—Eldering. BEVALLEN van een dochter: 4 Sept., N. E. Gillissen—Muntinga; H. E. M. Hesseling Mathijsen; 5 Sept., C. KromLinnekamp. OVERLEDEN: 4 Sept., P, J. Moseman, 56 j., Zaanenstraat; M. de Vries, 52 j., Oranje straat; C. J. Dijkzeul, 61 j.. Spiegelstraat; W. Chr. Akkerman, 61 j„ Johannes de Breuk straat. „Het wereldburgerschap van de jonge ren" is de titel van een klankbeeld dat ver zorgd werd door de Jeugd Amateurs Radio Omroep (JARO) te Haarlem en dat op Woensdag 10 September door Hilversum I van 19.40 tot 20.00 wordt uitgezonden. Van de overige programma's waarbij in woners van Haarlem en omstreken zijn betrokken, noemen wij: Drie Latijnse min neliederen van Jan Mul (Zond. H. II, 15.15), Pianomuziek voor de jeugd door Ans Bou- ter (Woensd. H. I, 15.20), Morgendienst door ds. G. E. Meuleman van Vijfhuizen, (Dond. H. II, 10.30) en „Uit de Bijbel" door ds. R. D. Beukema van IJmuiden, (Dond. H. II, 16.00). Op Vrijdagavond (H. I, 20.30) wordt gesproken over de in Octo ber in Overveen te houden sportconferen- tie en tenslotte vermelden we nog het con cert dat de Franse organiste Marthe Bracquemond op het Cavaillé-Coll orgel in het Haarlemse Concertgebouw geeft. (Don derdag H I, 14.30). De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat op heden het sluitingsuur van de tapperijen in deze gemeente is be paald op 1 uur 's nachts; in alle tapperijen mag tot 0.45 uur muziek worden gemaakt of ten gehore gebracht. Haarlem. Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 96, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telef. 11180. Het Nederlandse legerkorps, dat in Sep tember deelneemt aan een oefening in Duitsland, zal onder Engelse leiding staan. De verzorging van het legerkorps blijft echter een Nederlandse taak. Hiertoe be hoort ook de regeling van het contact met familie en verwanten van het personeel, dat tot het legerkorps behoort. Voor de twee belangrijkste mogelijk heden van contact, namelijk de briefwisse ling en de berichtgeving in dringende ge vallen, zijn bijzondere regelingen ontwor pen, welke door Nederlandse diensten wor den uitgevoerd. Het postverkeer wordt geregeld door het veldpostkantoox-, dat „de PTT van het leger" is. Adres-aanduiding geschiedt door een veldpostnummer. Voor de legerkorps troepen is dit: „NAPO 201", voor de 2e divisie: „NAPO 221", voor de 3e divisie „NAPO 231." NAPO betekent: Netherlands Army Post Office. Een volledig adres moet vermelden: rang of stand, achternaam, voorletters, legernummer, onderdeel, en NAPO-nummer, bijvoorbeeld: „soldaat Van Steen, R.W.M., legcrno. 31.11.18.114, Stafcie 21 R.I., NAPO 221." De mogelijkheden van het veldpostver- keer in beide richtingen naar en van Duits land zijn beperkt tot: brieven tot en met 20 gram, briefkaarten (enkele en dubbele), drukwerken tot een maxium van 3000 gram en nieuwsbladen tot een maximum gewicht van 3000 gram. Alle zendingen kunnen met Nederlandse zegels worden gefrankeerd volgens het binnenlandse tarief en op normale wijze worden gepost. De berichtgeving in dringende gevallen wordt zoveel mogelijk bespoedigd. Een be richt, dat voor militairen is bestemd, dient te worden gegeven aan de burgemeester, die dit Overgeeft aan de berichtendienst van het ministerie van Oorlog. Bij ziekte of ongeval wordt hierbij een verklaring van de geneesheer overgelegd. In zeer dringen de gevallen kan de geneesheer ofwel de belanghebbende zich rechtstreeks wenden tot de berichtendienst. Verzoek tot over komst van militairen wordt toegestaan bij ernstige ziekte of bij overlijden van naaste verwanten. Omgekeerd zullen bij ernstige ziekte of verwonding van militairen de naaste ver wanten onverwijld hiervan in kennis wor den gesteld door de Centrale Registratie van het ministerie van Oorlog. Afvoer naar Nederland blijft dan afhankelijk van de toestand van de militair. Aan de rijksweg bij Ede, juist tegenover de technische school, is deze week een aan vang gemaakt met de voorbei-eidende werk zaamheden voor de bouw van een modern ingericht laboratorium en een proefzuivel- fabriek ten dienste van het Nederlands In stituut voor Zuivelonderzoek (N.I.Z.O.) te Hoorn. Het zijn de Koninklijke Nederland se Zuivelbond, de Vereniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne alsmede de Bond van Kaasproducenten tezamen de ge hele Nederlandse zuivelindustrie omvat tend die destijds genoemd instituut op richtten om op grote schaal onderzoekwerk te laten doen ten behoeve van de kwali teitsverbetering der producten en het vin den van de meest efficiënte bereidings methoden. In het Vijkslandbouwproefstation te Hoorn werden aanvankelijk onderzoekin gen verricht met allerlei zuivelproducten, doch de accommodatie was te beperkt en daarom besloot het N.I.Z.O. het werk zelf in handen te nemen en wel op grotere schaal. De keus voor de vestiging van laborato rium en fabriek viel op Ede, omdat het cen traal gelegen is en over goede verbindingen beschikt, terwijl de nabijheid van de we tenschappelijke instituten in Wageningen ook van groot belang werd geacht. De eerste ronde van de hoofdklasse-com petitie Kon. Nederl. Dambond bi-acht in district Noordholland al direct een verras sing. Het Haarlemse Oostex-kwartier verloor namelijk in haar eigen clublokaal met 119 van het voi-ig seizoen gepromoveerde ODV (Amstei-dam). Van Oosterkwartier won al léén W. de Jong zijn partij; P. Roozenbux-g, Yme de Jong, Aebe de Jong, P. Venema, J. Poppen, J. Sjoordema en W. van Pelt speel den remise, terwijl J. Neele en F. A. Berke- meijer verloren. Damclub „IJmuiden" moest de meerde er kennen van het geduchte Amsterdamse „Ge zellig Samenzijn" en ging met 6—14 ten onder. rijdens een uitzending voor de Engelse kindertelevisie gaf het „New Indian Ballet" -en korte voorstelling als inleiding tot het binnenkort voor de Engelse televisie int ie voeren balletprografhma van 35 minuten. Hier zien we de belangrijkste dansers uit het gezelschap, Shirin Vajifdar (rechts) en Krishna Koetty' tijdens de voorstelling. Hedenmox-gen heeft de arrondissements rechtbank te Assen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 55-jarige H. H., ex-burge meester van Roden. H zou, nadat hij zon der vergunning een loods had laten bou wen, zich schuldig hebben gemaakt aan op lichting van de gemeentesecretaris en de gemeente-architect. Voor de overtreding van de Wederopbouwwet werd H. destijds een boete opgelegd van 1000,maar aangezien de ex-bux-gemeester toen reeds in financiële moeilijkheden verkeerde, deelde hij 'de gemeente-secretaris mede, dat de boete 2500.bedroeg. Dit bedrag werd geleend uit de kas van het Groene Kruis. De gemeente-secretaris en de archi tect stelden toen voor de boete gezamenlijk te betalen. Iedere maand werden bedragen van hun salarissen ingehouden totdat de secretaris toevallig hoox-de, dat de boete niet 2500 was, maar slechts f 1000, welk bedi-ag later weer was verlaagd tot 250.-. Conform de eis werd verdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een px-oeftijd van drie jaren. De Franse film „Nous sommes tous des assassins" en de Duitse film „Herz der Welt" hebben de „zilveren lauwerkrans" verwoi'ven. Deze prijs, die is ingesteld door de Amex-ikaan David O'Selznick, wordt ieder jaar toegekend aan die in Europa ge maakte films „die het meeste hebben bij gedragen tot het verstevigen van vex-bon- denheid en het vergroten van wederzijds begrip tussen de volken van de vrije demo cratische wex-eld." Voor de zilveren lauwex-krans komen vijf films (uit Frankx'ijk, Duitsland, Groot- Brittannië, Italië en Scandinavië) in aan- mex-king. De keuze voor de drie laatst genoemde landen moet nog worden gedaan. Uit deze vijf wordt jaarlijks te New York de film voor de prijs van de „gouden lauwerkrans" gekozen. De uitvoex-ende raad van het „Bantoe congres" in Zuid-Afrika, de organisatie van de Bantoes die vóór de apartheids politiek zijn, heeft besloten een petitie te zenden aan de secretaris-generaal van de U.N.O. waarin verzocht wordt het in Oc tober 1951 aan de U.N.O. gezonden memo randum over de Indiërs-kwestie in Natal op de agenda van de Algemene Vex-gadering te plaatsen. In dit memorandum is het standpunt van deze Bantoes ten aanzien van het probleem der Indiërs uiteengezet. De uitvoerende raad bex-aadt zich voorts over de vraag, welke stappen genomen moeten worden tegen het „Afrikaanse con gres", de organisatie van de Bantoes die tegen de apartheidspolitiek zijn, en het „Indische Congres", de organisatie der In diërs in Zuid-Afrika, in verband met de huidige ongehoorzaamheidscampagne. Slechte muziek. Als muziekliefhebster las ik met belangstelling het artikel over de samenwerking op een zomerconcert van de H.O.V. en het Metropole Orkest. Het motto, dat naar ik begrijp door het bestuur van de H.O.V. wox-dt onderschre ven: „Er is geen slechte muziek, wèl slecht gespeelde muziek", zal toch niet bedoeld zijn als toepasselijk op alle „lichte" muziek. Deze indruk wordt in dit artikel wel even gewekt. Dagelijks klinkt vele uren, zowel door de x-adio als bijvoorbeeld in de bioscopen, muziek die dikwijls zeer goed gespeeld wordt, maar die een vervlakkende, zo niet ontwrichtende invloed op de menselijke geest heeft. Dit zal men dan toch slechte muziek moeten noemen, ook al wordt deze nog zo perfect gespeeld! EEN MUZIEKLIEFHEBSTER Verboden toegang. Met belangstelling lazen wij op 29 Augustus in de rubriek „Brieven aan de Redactie" de brief van de heer v. L. Inderdaad, een recreatiegebied ging ver loren. Waarom? In het schrijven van de heer v. L. wor den vele mogelijke redenen genoemd zoals „de padvinders zouden ter plaatse verwoes tingen hebben aangericht". Deze veronderstelling alleen al moeten wij echter ernstig tegenspreken. Het „Spel van vex-kennen" immers leert de jongens onder meer respect te hebben voor de na- tuxxr en voorzichtig te zijn met wat zij voortbrengt. „Vei-woesting door padvinders" is niet de reden geweest om dit mooie terrein af te sluiten. De Pers- en Propagandadienst der Nederlandse Padvinders District Haarlem. Banken. Het is mij als liefhebber van de parken in onze mooie stad opgevallen dat speciaal in Flora- en Kenaupax-k veel te weinig banken staan. Vooral voor ouden van dagen is dat een groot ongerief, want het komt meermalen voor dat alle banken bezet zijn, zodat soms zelfs mensen van in de zeventig geen gelegenheid ki-ijgen eens uit te rusten of te genieten van een bab beltje met een andere oudgediende. Daarom zou ik het gemeentebestuur wil len vx-agen: plaats meer banken! P. H. VAN WOERKOM Maandag 8 Septemebr zullen onder con trole van de KNAC op het circuit van Zand voort weer pogingen worden gedaan tot ver betering van uurrecords. De eerste rijder zal om 9 uur de rij openen en de laatste zal om half vijf 's mid dags op de baaan komen. He| zijn de vol gende rijders; D. Dooyes Jr. uit Naarden met R D Special (klasse 750—1100 cc.); W. Adams, Den Haag, met Cotura BMW (klasse 23 liter); D. B. Gast, Hilvei-sum, met MG Special (klasse 1100—1500 cc.); A. J. v. d. Kamp, St. Oedenrode, met Jaguar (klasse 3—5 liter); J. Bos Eyssen, Bergen (N.H.), met jaguar (klasse 3—5 liter). Vermoedelijk zal ook de heer M. H. M. Hezemans uit Eind hoven met een. Porsche van de partij zijn. BINNENLAND In Staatsmyn Emma is gisteren de 21- jarige sleper J. H. Teeuwen uit Helden aan de voet van een pijler op de 546-meter-ver- dieping bekneld geraakt tussen het dak gesteente en een stuk hout, dat door de transporteur werd vooruit geduwd. De sle per is even later aan zijn verwondingen overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kindei-en. In Tegelen is het 5-jarig zoontje van de familie P. aldaar in een vol water staande kalkput gevallen en verdronken. Het jongetje was met zijn vader meegegaan, die in de nabijheid enige boodschappen kwam doen. BIjjkens de Staatscourant werden in de week van 24—30 Augustus in ons land 119 gevallen van kinderverlamming gere gistreerd. In de provincie Groningen werden in deze periode zeven gevallen aangegeven, in Fx-iesland negen, in Drente vier, in Over- ijsel 10, in Gelderland 11, in Utrecht 1, in Noordholland 14. in Zuidholland 23, in Zee land 2, in Noord-Brabant 30 en in Limburg 8 gevallen. Het bekende Arnhemse technicum P. B. N. A. heeft het praedicaat Koninklijke ge kregen. Deze mededeling werd gedaan door de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, tijdens een grote herdenkingssamenkomst in Arn hem ter gelgenheid van het veertigjarig bestaan van het instituut. Gisteren,tien dagen voor de sluiting, boekte de tentoonstelling van beeldhouw kunst „Sonsbeek 1952" te Arnhem de hon derdduizendste bezoeker. Burgemeester Mat- ser hield een toespraak, waarin hij zei dat dit feit met ere in de analen van het Neder landse expositiewezen vermeldt dient te worden. HAARLEM EN OMGEVING Tot inspecteur van het lager onderwijs in een ressort der inspectie 's Gravenhage is benoemd de heer S. Hörchner te Overveen. Vrijdagmiddag om kwart over een fiet ste de zeventienjax-ige jongen J. P. in de Koningstraat te Haarlem. Hij moest stop pen voor een voor hem rijdende wielrijder en werd aangereden door een auto, bestuurd door een Zandvoorter, die achter de jonge man reed. De linker onderarm werd op twee plaatsen gebroken. De heer K. Rietvink uit Haarlem is bij de te Zwolle gehouden examens geslaagd als machinist der Nedex-landse Spoorwegen. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA 5 HEERLIJKE met Kalfslever Gelderse ham Pekelvlees, Paté; enz. vanaf 25 cent per stuk „evengoed als op de Nieuwendijk" Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 Onder bijzondere grote belangstelling vond in „Die Raeckse" in Haarlem de simul- taanavond plaats, waarop niet minder dan 90 damspelers de strijd aanbonden tegen de upper-ten der Nederlandse damspelers. De IJmuidenaar B. Dukel was de snelste simultaanspelex-, want in een recordtijd van 1 uur en 10 minuten had hij de strijd aan 20 box-den beslist met het volgende x-esultaat: 16 partijen gewonnen, slechts één partij ver- lox-en tegen C. Clay en drie partijen x-emise tegen K. Bakker, A. Beukema en de 14- jarige Wim v. d. Vossen. De IJmuidenaar meester H. Laros en de clubkampioen der Haax-lemse Damclub J. B. Sluiter Jr. speelden simultaan aan 20 borden, waarvan zij in anderhalf uur spelen 17 par tijen wonnen, één partij vex-loren tegen H. C. Luske en twee partijen x-emise speelden tegen D. Schrijnemaekers en J. P. Spijker. De nationale kampioen R. C. Keiler speel de aan 27 borden simultaan en won in 2 uur 20 partijen, verloor drie partijen tegen F. Akersloot, J. H. Blom en D. Bakker, terwijl vier partijen tegen F. L. Witkamp, H. van Wort, L. A. de Koning en J. N. Blom remise werden. Herman de Jongh (oud-kampioen van Ne derland en Frankrijk) speelde simultaat aan 22 borden, waarvan hij na 3 uur spelen 15 partijen won, slechts één partij verloor tegen H. G. Rump en zes partijen remise speelde tegen G. Eising, A. Andringa, L. Fopma, E. Verstei-re, J. Sjoordema en S. Iedema. De wereldkampioen P. Roozenburg speelde twee partijen tegelijk blind tegen de proble mist A. P. de Zwart en de clubkampioen der Verenigde Katholieke Dammers, P. Hollen- berge. Beide pax-tijen gingen voor de blind- speler verloren. Gaan wij de resultaten der simultaanspe- lers na, dan blijkt, dat de volgende presta ties wex-den geleverd: Sluiter/Laros 90 DukeL 87!£ Herm. de Jongh 81% en Keller 8P/2 van het aantal te behalen punten. De belangrijkste en spannendste nummers van de tweede dag van het internationaal concours hippique te Rotterdam waren on getwijfeld de intex-nationale springconcour sen om de „Prijs van de Kralingse Plas" en om de „Prijs van de Haven". Een felle strijd werd geleverd in het puissance-spx-ingcon- cours om de Prijs van de Haven, waarbij niet minder dan vier maal barrage moest plaats hebben. De Argentijnse ovex-ste Argen- tino Molinuevo wist op buitengewoon fraaie wijze zowel de eerste als de tweede prijs in de wacht te slepen. Met prachtige sprongen bracht de energieke ruiter zijn paarden „Santa Fe" en „Discutido" in de vierde bar rage over de tot 2 meter opgevoerde hinder nissen. De Mexicaan kol. Mariles Cortez moést tenslotte het onderspit delven. „Bar bara"" wierp een hindernis af, hetgeen op 4 fouten kwam te staan. Hij bezette de derde plaats. De uitslag van de Prijs van de Kralingse Plas (jachtparcours) luidt: 1. Lt. R. Vinals (Mexico) met Sonora; 2. G. Poffc (België) met I-Iimcamboy; 3. mej. José Bonnaud (Frankr.) met Hermine; 4. mej. Max-y Whi tehead (Gr. Br.) met Nobbier. De uitslag van de Prijs van de Scheepvaart luidt: 1. Kap. v. Carillo (Mexico) met „Resorte II"; 2. J. Baron van Lijnden (Ned.) met „Romanichel"; 3. B. Uytendaal (Ned met „Tentation"; 4. T. Timmer (Ned.) met „Countess". Het zware dressuurnummer de „Prix St Georges" leverde een Engelse overwinning op. Mevr. L. Johnstone eindigde met „Con quistador" vóór onze landgenote mevr. Siera met Rhoda op de eerste plaats.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 14