WESTEN heeft antwoord-nota voor Rusland klaar Saar-probleem obstakel voor zes ministers Oost-Duitse Volkskamer wil delegatie naar Bonn sturen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Na overleg met alle NA VO-landen in Parijs Kastelen MOSSADEQ gereed tot loven en bieden Emigranten naar Brazilië vertrokken Eden ter conferentie met NAVO-leiders Het woord is aan Schuman-conferentie Vier P.K. voor de ploeg Optreden Indonesische autoriteiten correct De verkoop van de Groningse melkfabriek Nog kans op buien Dinsdag tekenen Israel en Duitsland overeenkomst Flinke straffen geëist tegen „aetherpiraten" Stevenson tikt Eisenhower geducht op de vingers Vrijgelaten arrestant: 67e JAARGANG No 50 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 210 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.cpZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KAMERLEDEN zullen kastelen bezoeken om zich volledig op de hoogte te stellen van de toestand, waarin zij verkeren en van de moeilijkheden, die de bewoning meebrengt. Wij hebben onlangs een artikel over de Nood der Kastelen geplaatst en hebben ermee gesympathiseerd. Mijn sym pathie is sindsdien gestegen door een be zoek aan een dier prachtige oude landhui zen in Overijsel, welker omgeving en wel ker intérieur de zeventiende eeuw oproe pen, waaruit het stamt. En waaruit ook de familie, die het bewoont en welker naam roem verworven heeft in de historie, stamt: zij betrok het Huis al die eeuwen geleden. Ik was. blij dat dit behouden was en dat ik hier tenvolle besefte hoe groot de land schapschilder Ruysdael was. In het Westen kan men dat alleen in musea bevroeden; hier werd het bevestigd. Wat zullen die Kamerleden ervan den ken? Er zijn nog zoveel schone kastelen in ons land, kastelen met schone omgeving, maar hun voortbestaan is onzeker. Sommi ge zijn reeds in verval. En ik voel mij on zeker over het begrip van Kamerleden, die ertoe zouden moeten medewerken dat de kasteelbewoners de kamp met de zware fiscale lasten niet verliezen. Kastelen zijn niet in de mode. Men zal, vrees ik, soms, hoogstens bereid zijn ze'als historische en architectonische merkwaardigheden te handhaven. Dat is niet genoeg. De bewo ners moeten blijven. De inrichting moet blijven. Er zijn er al die inwendig onttakeld zijn en door hun bezitters verlaten; daar heeft men Volkshogescholen en andere nuttige instellingen in gevestigd en die hebben er, bij gebrek aan geldmiddelen, schragentafels en rijen goedkope stoelen ingezet en matten op de vloer gelegd. Ik voel alles voor Volkshogescholen en andere nuttige instellingen, maar zulk een aankle ding past beter in kundig-geconstrueerde barakken, en die zouden er eigenlijk ook fleuriger mee zijn. De oude landhuizen en kastelen worden er onzegbaar triest door. Van buiten herinneren ze nog aan iets, of schoon de kale ramen als lichtloze ogen zijn geworden. Binnen zijn ze alleen maar be droefd: leegstaande bewoningen waaruit de sfeer geweken is en waarin de kale wan den treuren. Het zou goed zijn als de Ka merleden ook deze mausolea van het ver leden gingen bezoeken. Over de kastelen-in-n'ood heb ik de laat ste tijd vaak gedacht. De democratie, die ik eerlijk liefheb, heeft het zwak dat zij moei lijk verdraagt hetgeen boven de meerder heid uitsteekt. Kastelen hebben altijd hoog boven huizen van dorpers en burgers uit gestoken. Evenzeer hebben mensen, die bij zondere gaven bezaten, altijd hoog boven de menigte uitgestoken. Ik wil daarmee niet zeggen dat zij ook de kastelen bewoond hebben, want in de meeste gevallen is dat niet zo. Maar ik wil wel zeggen dat de menigte zulke mensen, die wij ndg steeds bezitten, altijd broodnodig heeft gehad. Zij vormen de élite, de keur van een volk en het kan daar niet buiten. Zij ondernemen de grote dingen: in de Staat zowel als in de particuliere onderneming. Zij dragen het geestelijk leven, de kunst, de weten schap, de litteratuur. Zij leiden daarmee de beschaving, de ontwikkeling, de cultuur van een volk. Zij nemen dat drukt het misschien wel in de meest algemene zin uit terwille van een doel, van een streven dat boven hun direct persoonlijk belang uitgaat, grote verantwoordelijkheden op zich. Misschien moet ik van verschillende élites spreken, want hun aanleg en hun taak zijn soms sterk verschillend. Maar toch vormen zij, verenigd, één keur van het volk, waarboven zij uitsteken. Zoals de kastelen boven de huizen der dorpers. Nu brengt die grote zwakheid der demo cratie die ik liefheb, maar hetgeen wij liefhebben heeft zijn zwakheden evenals wijzelf mede dat zij haar élite, de men sen die verantwoordelijkheden dragen die hen nimmer loslaten en die hen in voort durende spanning doen leven, steeds kari ger beloont. Zij moet hun betekenis wel erkennen, maar behandelt hen schriel. De verdenking van afgunst schijnt vaak niet ongegrond. Welnu, dat is verkeerd. Het is zelfs ge vaarlijk voor de democratie zelf. Want er zijn er al, die moedeloos zijn geworden. Er zullen er zijn die emigreren in de hoop, dat zij elders meer gewaardeerd zullen worden en meer kans krijgen. Een deel van onze bevolking moet wel naar andere landen verhuizen; wij zijn het meest overbevolkte land ter wereld en soms denkt men niet zonder huivering aan de toekomst, die dit brengen moet. Maar als wij hierin ook ons keurcorps, onze élite, de kastelen onder onze breinen zouden moeten verspelen, zou het ons zeker slecht vergaan. Wij mogen niet vervlakken. Een volk kan niet genivelleerd worden, want dan is het alleen nog maar als prooi voor anderen geschikt. Het moet zijn oneindige verschei denheid blijven bezitten met zijn toppen, die het vrijheid moet laten omdat het ze niet missen kan. Plet moet ook, voortgaand en nimmer stilstaand, nochtans dat ver leden blijven eren waaruit het voortgeko men en gegroeid is en waaraan het zijn kracht en zijn karakter dankt. Daarom ook is er iets dat mij ontroert in de kastelen. Daarom ook zou ik ze geenszins tot staatsbezit willen maken, met suppoosten en reglementen, voor iedereen ter bezich tiging. Neen, ik zou ze in hun volle waarde willen laten, met hun bewoners die de stijl bezitten om ze te bewonen, met handhaving van dat mysterie dat ook de menigte ge voelt. met hun traditie en hun sfeer. Het is waar dat dit alles geen kille nuch terheid mag heten. Maar is kille nuchter heid zo mooi? Ik heb er nooit van gehou den. Moge het goed aflopen met dat kas telen-bezoek van die Kamerleden. R. P. BONN (DPA). Het Duits-Israelische herstelbetalingsaccoord wordt Dinsdag te Luxemburg ondertekend door de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret en bondskanselier Adenauer. Syrië heeft te Bonn geprotesteerd tegen het sluiten van de Duits-Israelische over eenkomst. De Arabische Liga heeft in Juli reeds schriftelijk bij de West-Duitse rege ring geprotesteerd. Het verluidt, dat de West-Duitse regering de protesten der Arabische staten naast zich neer zal leggen. LONDEN (Reuter) Diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten hebben een ontwerp-antwoord opgesteld op de jongste Russische nota over een hereniging van Duitsland. Het ontwerp is aan de regeringen toegezonden. Men verwacht dat de Westelijke antwoordnota midden September op het Kremlin zal worden overhandigd. Aangenomen wordt, dat er nadrukkelijk in zal worden verklaard dat op elke agenda voor een vier-mogendhedenconferentie over Duitse eenwording het punt: „het uitschrijven van vrije algemene verkiezingen in ge heel Duitsland" met voorrang moet worden behandeld. De „New York Herald Tribune" meldt, dat Donderdag Frankrijk. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in de loop van een geheime vergadering in het Palais Chaillot alle leden van de Atlantische organisatie hebben uitgenodigd om hun mening te ge ven over de laatste Sovjet-nota over de Duitse kwestie. Het is, zo gaat het blad voort, een stap zonder precedent, die kan leiden tot een gemeenschappelijke buitenlandse politiek in de landen van de NAVO. Men is er toe over gegaan op verzoek van de kleine sta ten, die van oordeel zijn dat alle leden van de Atlantische gemeenschap moeten wor den geraadpleegd in alle belangrijke kwes ties, die de Atlantische organisatie aan gaan. Het antwoord aan de Sovjet-Unie wordt echter toch opgesteld door de drie grote Westelijke mogendheden. Over de kern van hel probleem zijn de elf andere mogendheden van de NAVO het eens en zij zijn van mening, dat algemene verkiezingen aan de instelling van een centrale regering en het sluiten van een vredesverdrag moeten voorafgaan, aldus de „New York Herald Tribune". Oostenrijk De Britse, Franse en Amerikaanse am bassadeurs te Moskou hebben op het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken de antwoorden hunner regeringen op de Russische nota over Oostenrijk overhan digd. De drie landen stellen in deze nota een onmiddellijke bijeenkomst voor van de vier plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken, die met de kwestie Oostenrijk belast zijn, ter parafering van het Oostenrijkse staatsverdrag. De Westelijke nota is een antwoord op de Sovjet-nota van 14 Augustus, waarin het verkorte Oostenrijkse verdrag werd verworpen. De V. S., Engeland en Frank rijk verklaren in hun nieuwe nota bereid te zijn de vier door de Sovjet-Russische LONDEN (AFP). In Londen meent men, dat premier Mossadeq onmiddellijk na de bijeenkomst van het tegen 10 Sep tember opgeroepen parlement zijn weige rend antwoord op het Engels-Amerikaanse aanbod van 30 Augustus officieel bekend wil maken. De weigering zal echter naar ^nen meent te weten vergezeld tegenvoorstellen, inhouden: gaan van die het volgende zouden Het door Engeland en de V. S. voorge stelde weer op gang brengen van de Perzi sche olie-industrie zal zonder medewerking van Engelse technici moeten geschieden. Engeland en Perzië zullen tot overeen stemming moeten komen over de vaststel ling van een maximumbedrag der schade loosstelling, vóórdat de zaak voor het In ternationale Hof van Justitie gebracht wordt. Het aanbod betreffende de organisatie van de verkoop van Perzische olie moet nader omschreven worden en er zal moeten worden bepaald, dat deze markt geen mo nopolie van de Anglo Iranian mag zijn. Men gelooft algemeen, dat Mossadeq, verre van een antwoord te formuleren, dat de deur voor iedere verdere onderhande ling zou kunnnen sluiten, zich voorbereidt op een buitengewoon felle discussie en dat hij zal trachten een grotere steun van de Verenigde Staten te verkrijgen dan de op 30 Augustus aangeboden 10 millioen dollar. regering naar voren gebrachte punten in het korte verdrag van acht punten op te nemen, doch trekken het korte vei'drag niet in, zoals de Sovjet-Unie verzocht had. De vier bewuste punten, die de Westelij ken er aan willen toevoegen betreffen: de rechten van de mens, de nazi's, vrije ver kiezingen en de Oostenrijkse strijdkrach ten. „Dientengevolge geloven de betrokken regeringen, dat de weg thans vrii is voor het sluiten van een Oostenrijkse overeen komst", aldus de Westelijke nota. Gisteren vertrok uit Rotterdam het 5675 ton metende m.s. „Alioth" van de N.V. Van Nieveld, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij naar Brazilië. Met dit schip emigreren ingevolge een overeenkomst tussen de Nederlandse en Braziliaanse re gering, waarover wij eerder berichtten, elf Nederlandse gezinnen, in hoofdzaak vee houdersgezinnen, naar de Braziliaanse staat Parana. Er zijn daar reeds een drie tal families aanwezig, onder wie de drie timmerlui, die de nodige huizen zullen gaan bouwen voor de nieuwe Brazilianen. LONDEN. (Reuter). Te Londen is ver nomen, dat de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, volgende week be langrijke besprekingen met NAVO-leiders zal voeren over de toekomstige Britse ver dedigingsplannen. Eden zal beraadslagen met de Canadese minister van Buitenland se Zaken, Pearson, thans voorzitter van de NAVO-raad, de Amerikaanse NAVO-des- kundige in West-Europa, Draper, en de secretaris-generaal van de NAVO, generaal Ismay. Voor de arrondissementsrechtbank te Assen hebben gisteren mannen en vrouwen terechtgestaan, omdat zij op de een of an dere wijze hebben medegewerkt aan de uitzendingen van de geheime zender „De Regenboog", die in Februari van dit jaar bij Duinen werd ontdekt. Tegen de hoofd dader, de 31-jarige landarbeider G. L. en de even oude K. O., beiden uit Valther- mond, die verklaarden, dat zij dit werk als sport beschouwden, werd zes weken ge vangenisstraf en verbeurdverklaring van de apparatuur geëist. Tegen de overigen, die zich meest bezig hielden met het in zamelen van verzoeknummers en het innen van de gelden, die voor die aangevraagde platen moesten worden betaald, werden straffen, variërend van een tot vier weken, gevraagd. Op 19 September zal uitspraak in deze zaak worden gedaan. BONN, (Van de ANP-correspondent) De Maandag in Luxemburg beginnende con ferentie van de ministerraad van het plan-Schuman wordt hier eerder beschouwd als een bespreking over de toekomst van de Saar dan wel van het plan-Schuman zelf. Dat de na de bewogen ministerconferentie van Parijs opniemv begonnen Frans- Duitse besprekingen over een Europese status voor het Saargebied zijn vastgelopen, wordt hier niet meer ontkend. Frankrijk heeft het behoud van zijn economische unie met het Saargebied als voorwaarde voor een Europees bestuur over het cén millioen inwoners tellende landje gesteld. De officiële Duitse politiek, gedwongen door een steeds heftiger reagerende publieke opinie, is niet voornemens op deze voorwaarde in te gaan. De Franse voorwaarde is naar Duitse opvatting zelfs in strijd met een werkelijk Europese status, die moeilijk in overeen stemming te brengen zou zijn met eenzij- Onvermoeid en met koortsachtige ijver werkt men aan de wederopbouw van Warschau. Een blik op het Grondwetsplein. BERLIJN (D.P.A.) Het seniorencon vent van de Oost-Duitse Volkskamer heeft de Volkskamer een besluit ter goedkeuring voorgelegd, dat het zenden van een dele gatie naar de West-Duitse Bondsdag be oogt. Als leden van deze delegatie worden genoemd Hermann Martern (S.E.D.), Otto Nuschke (Christen-democratische unie), dr. Karl Hamann (liberaal-democratische partij), Ernst Goldenbaum (boerenpartij) en Heinrich Homann (nationale democrati sche partij). Volgens het besluit van het se niorenconvent zal de delegatie aan de voor zitter van de Bondsdag, dr. Ehlers, een schrijven met voorstellen aan alle afge- In bollenland wordt over enkele weken met het planten der bollen begonnen. Ieder jaar moeten de velden circa 40 cm. diep omgeploegd werden. Foto: Met vereende krachten voor de ploeg in de omgeving van Hillegom. vaardigden van de Bondsdag overhandigen. De.delegatie zal ook gemachtigd zijn om, „ingeval bij de afgevaardigdenvan de bondsdag de door het gehele volk gewenste bereidheid tot toenadering aanwezig is, be sprekingen over het zenden van vertegen woordigers van Oost- en West-Duitsland naar de voorgestelde viermogendheden- conferentie over Duitsland te voeren". Voorts zal de Oost-Duitse delegatie kunnen spreken over de instelling van een gemeng de commissie, die een onderzoek moet in stellen naar de mogelijkheid van het hou den van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Het seniorenconvent grondt zijn besluit op de mening, dat het voorstel van de Sovjet-Unie om vertegenwoordigers uit de beide delen van Duitsland aan de beoogde viermogendhedenbesprekingen te laten deelnemen aan het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk beantwoordt. Het con vent acht daarom besprekingen tussen le den van de volksvertegenwoordigingen van Oost- en West-Duitsland van groot nut. De volkskamer sprak zich later op een speciale bijeenkomst te Oost-Berlijn voor het voorstel uit. Adlai Stevenson, de democratische can- didaat voor het presidentschap der V.S., heeft in een rede te Denver de republikei nen „de roekeloze suggestie van een bevrij dingsoorlog, die ieder behalve de Sovjet- Unie schrik aangejaagd heeft", verweten. Afgezien van deze suggestie, aldus Steven son, moest hij nog vernemen, aan welke nieuwe buitenlandse of binnenlandse poli tiek de Amerikanen onder een republikeins bewind gebonden zouden worden. „President Truman en generaal Eisen hower zouden in staat zijn een overeen komst met de duivel zelf te sluiten, om meer bondgenoten tegen de Sovjet-Unie te verkrijgen", zeide de Russische afgevaar digde Malik op een gisteren gehouden bij eenkomst van de Veiligheidsraad, waarop gesproken is over het toelaten van nieuwe leden. Volgens Malik zijn alle Amerikaanse politieke leiders „huichelaars, leugenaars en aanhitsers tot oorlog". dige economische voorrechten voor een der Europese partners. De Duitse onderhande laar in Parijs heeft dan ook het tegenvoor stel gedaan, dat alle deelgenoten in het plan-Schuman dezelfde economische be trekkingen tot het omstreden gebied zou den hebben. Het Franse argument voor af scheiding van de Saar van Duitsland (de natuurlijke samenhang van het ertsgebied van Lotharingen met het kolengebied van de Saar) wordt inmiddels in Duitsland be schouwd als door de ontwikkeling te zijn achterhaald. Het plan-Schuman zelf heeft naar Duitse mening alle economische gronden voor een bijzondere status van de Saar opgeheven omdat het de nationale grenzen tenminste voor de zestien millioen ton kolen, die er jaarlijks worden gedolven, heeft wegge wist. Ook hier staat de Duitse opvatting lijn recht tegenover de Franse, volgens welke het evenwicht binnen de kolen- en staal- unie niet zou toelaten, dat de Saarkolen weer tot het Duitse potentieel zouden gaan behoren. Zoals de zaken zich na de conferentie van 24 Juli in Parijs hebben ontwikkeld, acht men hier hoegenaamd geen kans aan wezig, dat de ministers er in zullen slagen een Saarbrug te slaan, die van Frankrijk naar Duitsland rjjkt. De enige kanseii, die het directe contact tussen Schuman en Adenauer in Luxemburg kan bieden, zou den volgens Bonn dan ook liggen in een nieuw uitstel van zaken. Doch zulk een uitstel zou, zo meent men hier, voor Adenauer toch alleen maar aanvaardbaar zijn, wanneer het gepaard zou gaan met een uitstel van de verkiezingen, die in het Saarland op het programma staan. Een on voorwaardelijk uitstel, dat alleen maar ten gevolge zou hebben dat de behandeling van het vraagstuk voor de Raad van Europa opnieuw zou worden verschoven, zou Adenauer tegenover de in Duitsland ont stane stemming moeilijk meer kunnen ver antwoorden. Uitstel De jongste berichten uit Saarbrücken doen echter nog niet verwachten dat een uitstel der verkiezingen daar reeds over wogen wordt. De opmerking van de „Saar- briicker Zeitung", volgens welke een uit stel der stemming in strijd met de grond wet zou zijn, wordt hier opgevat als een zeker teken, dat de Franse stadhouder aan de Saar en de regering-Hoffmann nog al tijd niets van uitstel willen weten. Dat voor de verkiezingen nog voldaan zal worden aan de Duitse eis, dat de Duitsgezinde par tijen tot de stemming worden toegelaten, schijnt ook wel uitgesloten. Onder deze omstandigheden wordt er hier bij de bonds kanselier op aangedrongen directe verbin dingen aan te knopen met de leiders dei- Duitse oppositie in de Saar. Het uitblijven van een accoord in Luxem burg zou daar, naar het zich laat aanzien, zeker toe leiden. Het zou evenzeer de pijn lijke procedure voor de Raad van Europa openen, waar Duitsland de Saarregering er van wil betichten niet de democratische rechten te handhaven, waartoe zij zich in de Straatsburgse conventie der mensen rechten heeft verbonden. Er is geen twijfel aan, of Adenauer zal een dergelijke proce dure in het belang van de goede betrekkin gen met Parijs zo mogelijk willen ontgaan. Maar de kanselier kan in het gezicht van verkiezingen in het eigen land niet de in druk vestigen, dat hij het met die klacht niet ernstig zou menen. Dit zeker niet., nu de pro-Duitse beweging in het Saargebied, onder meer blijkens de afscheiding van een vleugel der oude sociaal-democratische partij steeds meer aan kracht schijnt te winnen. m Trouwens ook de Straatsburgse afge vaardigden der coalitiepartijen van Bonn hebben nu de zaak formeel op de agenda laten plaatsen zodat de Straatsburgse as- semblée op een gepeperd Saar-debat voor bereid moet zijn. Assemblee Jean Monnet, president van het hoge ge zagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap, heeft bekend gemaakt, dat hij de assemblée van de gemeenschap voor een bijeenkomst te Straatsburg voor volgende week Woensdag heeft bijeenge roepen. Dit zal de eerste „parlementaire zitting" worden van de nieuwe gemeen schap. i André Maurois: Een raadgeving is altijd een be kentenis. De 30-jarige Rudolf Haasjes uit Rijs wijk een der eerste vrijgelatenen van de Westerling-affaire is gistermiddag met de „Sibajak" van de Rotterdamse Lloyd uit Indonesië in ons land teruggekeerd. De heer Haasjes vertelde dat hij als ver keersleider op het vliegveld Kemajoran, het vliegveld bij Djakarta, werkte, toen bij de Souvereiniteitsoverdracht de lucht vaart er onder Indonesisch bestuur kwam, waardoor overigens weinig veranderde. Er kwamen alleen wat meer Indonesiërs in opleiding. Op 27 Februari 1950 zat bij zijn thuis komst een lid van het Korps Indonesische Militaire Politie op hem te wachten. Deze verzocht hem even mee te gaan naar het slechts 50 nieter verder gelegen kampe ment. De heer Haasjes zag daar niets vreemds in, want hij had er regelmatig contact mee gehad. In het kampement ge komen, werd hij voor een officier van de militaire politie geleid. Deze zei: „Op last van de gouverneur-militair van Djakarta moet ik u arresteren". Toen H. vroeg op welke gronden dit geschiedde, kreeg hij ten antwoord: „Dat weet u zelf wel". Het gehele optreden noemde H. overigens zeer correct. Huiszoeking leverde voor de Indonesiërs geen resultaat op. Na enige verhoren werd hem duidelijk, waarvan men hem verdacht. „Laat mij het feit, waarvan ik verdacht werd, niet noemen, alleen zeggen dat het niet van criminele maar van politieke aard was", aldus de heer Haasjes. Hij werd overgebracht naar de Gloddok- strafgevangenis in Djakarta. Op 23 Juli 1950 werd hij met 40 anderen, die allen van hetzelfde politieke feit werden ver dacht, in twee vliegtuigen naar Djocja ver voerd. Daar verbleef hij tot 18 Juni van dit jaar, op welke dag hij mededeling kreeg, dat hij de volgende morgen zou verhuizen naar de Sukamisking-gevange- nis in Bandoeng, met nog zes andere Ne derlanders. Van de genoemde veertig wa ren er inmiddels verscheidene vrijgelaten. Daar kreeg hij op 24 Augustus bericht, dat hij zijn boeltje kon pakken. Zonder opgaaf van redenen werd hij die morgen in een auto geleid, levend tussen hoop en vrees. Vragen, die hij onderweg aan de chauffeur stelde, maakten hem ook niet veel wijzer. Eindelijk werd hij voor de procureur-ge neraal geleid, die hem een stoel aanbood en daarna de mededeling dééd: „Ik.heb be sloten u va-ij te laten". De heer Haasjes zeide, dat hij volledig was gerehabiliteerd en dan ook, in tegen stelling tot anderen, geen enkele verkla ring behoefde te ondertekenen. Wel kan ik in alle gerustheid verklaren, dat ik aan de actie van Bandoeng niet heb meegedaan. Dat was trouwens niet mogelijk, omdat ik in die tijd rustig in Djakarta zat". De heer Haasjes zei tenslotte, dat hij steeds goed behandeld werd en in de Djocjase gevangenis meer priviléges genoot dan de anderen. Geen enkele brief van zijn vrouw werd achtergehouden. Hii wil nu trachten in zijn eigen vak in Nederland aan het werk te komen. Na het besluit van de aandeelhouders vergadering om het bestuur te machtigen fabrieken en eigendommen van de coöpe ratieve melkproductenfabriek „De Omme landen" te Groningen te verkopen werd in enkele Groningse bladen een advertentie hiertoe geplaatst. In deze advertentie wordt onder meer als voorwaarde bedongen, dat nimmer meer enig lid van het thans sta kende personeel in enigerlei functie of ar beid in het bedrijf te werk mag worden ge steld. Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds enkele dagen bevindt zich in ons land vrij koude polaire lucht, die met Noordwestenwinden is binnengestroomd. De luchtdrukverschillen namen af, zodat de wind zwak werd. Tijdens opklaringen kon de temperatuur hierdoor in de afge lopen nacht flink dalen, op sommige plaat sen tot dicht bij het vriespunt. De koude lucht is ook onstabiel, zodat er buien in voorkwamen. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit dat er tijdens het weekeinde een belangrijke verandering in de weer- situatie zal komen. De kans op buien blijft bestaan en de temperaturen zullen aan de lage kant blijven. ^OOOOOOOOOOOC ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking en enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Aanhoudend vrij koud weer. 7 September Zon op 6.02 uur, onder 19.14 uur. Maan op 20.00 uur, onder 10.41 uur. 8 September Zon op 6.03 uur, onder 19.11 uur. Maan op 20.21 uur, onder 12.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 6 September Hoog water: 4.50 en 17.15 uur. Laag water: 0.45 en 13.00 uur. Zondag 7 September Hoog water: 5.31 en 17.56 uur. Laag water: 1.26 en 13.40 uur. Maandag 8 September Hoog water: 6.12 en 18.35 uur. Laag water: 2.06 en 14.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1