Kleurige bloemlezing van het leven in het Olympisch Stadion Noordelijken veroverden enige belangrijke steunpunten Agenda voor Haarlem D.D.D. Vier jaargetijden lang met paraplu op De radio geeft Dinsdag 1. G. MARTIN ZONEN Twintigste congres van N.V.V. gesloten Zware gevechten in Korea Amerikaanse bombardementen op het vijandelijke achterland PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Fransman springt uit expresstrein bloeit ia ïtet zo Wormen- zorgen MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 Aalsmeers flora veroverde de hoofdstad Organisatoren van braderie in Winschoten bekeurd Onbekend vliegtuig in zee gestort Noord-Koreaans officier deserteerde Geweer van jachtopziener ging bij worsteling af Hy moest naar Kopenhagen maar was naar Bazel onderweg Drijvende mijn Heringa Wathrich 2 De hoofdstedelingen, die Zaterdagmiddag in propvolle trams naar Amsterdam-Zuid reden, Stadion-waarts, hebben allemaal bezorgd naar de glimmend natte straten gekeken. Het leek er erg op dat in het beeld van „De Vier Jaargetijden", dat de Aals- meerse kwekers hun in het Stadion zouden voorzetten, de onverbiddelijke herfst zou domineren. Maar het is toch anders geworden. Want de prachtige tinten van rozen, dahlia's, chrysanten, gladiolen en anjers, die liefelijke representatie van het nabije bloemendorp, die zo uitstekend paste in de symboliek van het spel „Kalcidoscoop", dat in het Stadion werd opgevoerd, heeft tienduizenden bekoord. Wat zich daar binnen de kleurige garnering der Aalsmeerse praalwagens op het groene tapijt af speelde leidde de aandacht af van de grauwe lucht en velen hebben zich een paar ogen extra gewenst om al die stemmige beelden die zo goed tot hun recht kwamen door de vaardige regie tot in alle détails te zien. En de buien, die zich boven de hoofdstad ontlastten, onderging men in het Stadion als een Meiregentje. Het moet elk jaar weer een hele opdracht zijn om het corso aanvaardbaar te combi neren met het grote spel in het stadion en om de fantasie, die spreekt uit de wonde ren, welke in Aalsmeer zijn gewrocht, in overeenstemming te brengen met de ideeën van het stadionspel. Marius Kruyne, die dit spel schreef en er de algemene leiding van had, en Toon Noyons, die het Aalsmeerse corso ontwierp, zijn er uitstekend in geslaagd om die syn chronisatie te bereiken. De tafrelen, die de 27 praalwagens voorstelden waren ver schillende hoogtepunten van het jaar en in het optreden van de 1600 medewerkenden, folkloristische dansgroepen uit aller lei windstreken, gymnastiekverenigingen, groepen studenten, fabrieksarbeiders, rui ters, huishoud- en ambachtsschoolleerlin gen, banketbakkers, wielrenners, kortom een samenlevinkje op zichzelf, werden de verschillende perioden in het menselijk leven weerspiegeld. De opening van het spel maakte al dade lijk indruk: terwijl de eerste wagen bin nenreed, waarop onder een langzaam- draaiende globe Vader Tijd zijn zandloper hanteeerde, opende zich in het middenveld een grote, kunstig vervaardigde, kelk, een tafereel ontvouwend dat het begin van het leven verzinnebeeldde. Later, terwijl een menigte kinderen in het wit luchtige dansen uitvoerde, trokken wagens langs, die iets van de ontluikende natuur lieten zien: de lente. Zo liep het gehele spel parallel met de reeks van fraaie afbeeldingen in het corso. Het beste en meest impo nerende van de zes taferelen was onge twijfeld het zesde: „Het rhythme van de arbeid", waarin men al die groepen werkers en werksters uit de maat schappij op de maat van muziek, die speciaal hiervoor door Max Vreden- burg werd gecomponeerd, dezelfde kor te bewegingen zag uitvoeren. Alleen in het tafereel „Herfsttij is feest tij" was de symboliek wat erg ver gezocht maar het is ook lang niet eenvoudig om een spectaculaire uiting te geven aan dat gene, wat het najaar de mensheid bezorgt. Het werd nu opgelost met een vlaggen- parade, die ofschoon moeilijk speciaal in de herfst thuis te brengen een be koorlijke manifestatie opleverde. Het acht ste tafereel: „Kaleidoscoop" gaf nog eens een samenvatting van alle voorgaande en- scèneringen, zich concentrerend rondom twee oxiden van dagen in de open kelk in het centrum, die op deze wijze een terug blik over het leven kregen voorgezet, voor dat de grote bladeren van de bloem zich om hen sloten. Daarmee eindigde het spel, dat te veel De Winschoter braderie, die van 3 tot en met 6 September gehouden is, tx-ok zeer veel belangstelling. De totale omzet van de deelnemende winkeliers in deze vier dagen bedx'aagt ongeveer 400.000,Toen de braderie Zaterdagavond was gesloten heeft de gemeentepolitie procesverbaal opge maakt tegen de organisatoren wegens ver moedelijke overtreding van de Loterij wet. Bij aankoop, van een waarde van een gul den kreeg het publiek van een deelnemende winkelier een bon. Tien van deze bonnen gaven recht op éénmaal grabbelen in een van de speciaal daarvoor in de braderie straten opgestelde grabbeltonnen. Hierin bevonden zich bonnetjes, die recht gaven op een geschenk. Men kreeg altijd wat. Ook is procesverbaal opgemaakt tegen een van de winkeliers, die eigener bewe ging door middel van een grabbelton prij zen uitdeelde. Tot rechter in de rechtbank te Breda is benoemd mr. W. J. J. Koole, substituut-gx-if- fier bij deze rechtbank. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Tl J* Zuiver en ontsmet uw huid UllldTlOCmet de helder vloeibare i llIljtJtjlJ D D-D- De ie"k bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN, HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan, bas-bax-iton en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Reportage uit Rotterdam. 14.00 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Platen. 15.45 Van de hak op de tak, in en om de tuin, causerie. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Pla ten. 17.30 Gevarieerde muziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel. 18.30 Ge varieerde muziek. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Krontjong-ensemble. 20.00 Nieuws. 20.05 Or kest. 20.35 Platen. 20.40 Portugees orkest. 21.10 Lichte muziek. 21.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 2^.-50 Dansmuziek. 22.15 Re portage uit Rotterdam. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York cal ling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Pla ten. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.35 Promenade orkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Weerbericht)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Hier vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Indonesië en Australië. 18.00 Koorconcert. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Metropole-orkest en soliste. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.20 Dit is leven, causerie. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Kamerorkest en solist. (In de pauze: Actualiteiten). 21.55 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15—21.45 Gastenboek; Debat; Weerover- zicht; Jan de Cler; Muziekfestival Hilversum. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Licht orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.30 en 15.00 Platen. 15.30 Piano. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 De wereld van het boek. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hooi-spel. 20.55 Platen. 21.15 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Pla ten. 22.55—23.00 Nieuws. 't Dans-seizoen begint 15 October DANS-ACADEMIE Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 14—17 I 19—21 uur uur uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 omvatte om hier op te noemen en voort durend grote bijval oogstte. De welluidende tekst, die M. Revis erbü maakte, werd uit gesproken door Jenny van Maerlant en Jan Apon. Het is uiteraard vooral het corso geweest, dat die paar uren in het stadion zo betove rend maakte. Meer dan duizend binders hebben er de gehele nacht van Vrijdag op Zaterdag aan gewerkt. De praalwagens gaven uitbeeldingen van „Een verloving in de lente", Pasen, Moederdag, de IJsheiligen, de Olympische Dag, de intocht van de Zomerkoningin, de opening van het visseizoen, St. Margriet, het huwelijk, oogst, vacantie, sprookjes koets, Vaderdag, Kerstmis, Nieuwjaar, Driekoningen, een arretocht en carnaval. De ereprijs voor dit corso, een zilveren medaille, die ter beschikking is gesteld door Koningin Juliana, werd verworven door de wagen „De intocht van de Zomerkoningin", van de coöperatieve veilingvereniging „Bloemenlust". Na het spel maakte het corso een rond gang door de stad. De Amsterdammers stonden rijen dik langs de route en de regen heeft hun grote bewondering niet kunnen temperen, in tegendeel. Beeld uit het Aalsmeers Bloemencorso, dat Zaterdag door Amsterdam trok: ,,De IJsheiligen". DUITSE INVOER UIT NEDERLAND De invoercommissie van de West-Duitse regering heeft toestemming gegeven voor een invoer uit Nederland van papier en pulp ter waarde van 1,3 millioen DM., voor een invoer van drukkerij producten ter waarde van 250.000 DM. en voor een invoer van spiritualiën ter waarde van 60.000 DM. Ook de Driekoningen met hun kamelen" waren op het Aalsmeerse Bloemencorso vertegenwoordigd. De twintigste algemene vergadering van het N.V.V., dat van 2 tot en met 6 Septem ber in het Kurhaus werd gehouden, is Za terdagmiddag door de verbondsvoorzitter, de heer H. Oosterhuis, gesloten. Op deze laatste congresdag was door de secrtearis, de heer J. J. A. Berger, nog een inleiding gehouden over „Ouderdomsvoor ziening, bijdrage tot sociale zekerheid". Tijdens de bespreking zeide hij betreffen de de uitvoering van de sociale verzekering, dat het N.V.V. na de strijd, die het voor een deel verloren heeft, thans moet ophouden. Het N.V.V. heeft het standpunt van de regering betreurd. Naar hij opmerkte is het „in dit versnipperde land" nauwelijks mo gelijk tot uitvoering van de beoogde sociale verzekering te komen, zonder fouten te ma ken of zonder dat 't kabinet daai-mee op val len komt te staan. Hij noemde de uitvoe ring van de volksverzekering via de eigen administx-atieve bedrijfsverenigingen dwaasheid. Op de vraag welk percentage hij zich dacht voor het volkspensioen, merkte hij op, dat dit op het allerlaatste ogenblik moet worden bepaald. Dat moet met de raad van vakcentrales worden overeengekomen. Naar radio-Calais seint is een onbekend vliegtuig in zeg gestort in de nabijheid van Calais. Een reddingboot is van Calais uit gevaren, doch keex-de later terug zonder iets waargenomen te hebben. Ook andere schepen in de buurt hebben niets gezien. Zondag werd in Korea zwaarder gevoch ten dan n^iandènlang het geval is geweest. De geallieeride steüingeif werden met 21.000 mortier- en artilleriegranaten bestookt, mogelijk het zwaarste spervuur, dat zij in de gehele oorlog te verduren hebben geiiad. Waarnemex-s zeiden, dat het er naar uit zag, dat de Noordelijken over ruime hoe veelheden ammunitie beschikken, ondanks het feit, dat de laatste tijd hun bevoor radingscentra zwaar bestookt zijn door bommenwerpers. De aanvallen hadden over een groot gebied pla'ats. Over het al gemeen handhaafden de verbonden troe pen zich, hoewel zij aanvankelijk hier en daar een weinig moesten wijken. In het Oosten werd het gehele front van de 25ste divisie aangevallen.De Noordelijken tracht ten hier de heuvel „Sandbag" te bezetten. Amerikaanse vliegtuigen vielen, ondanks het lage wolkendek, frontposities en be voorradingscentra aan. Volgens de Chinese communistische radio heeft de Amerikaanse zevende divisie in haar vooruitgeschoven posities bij Koern- song 600 man aan doden en gewonden ver loren. Het Amerikaanse achtste leger meldt zware verliezen bij de tegenstanders. De Noordelijken hebben, naar later be kend werd, twee belangrijke hoogten ver- ovei-d. De gevechten duren nog voort. Een formatie bommenwerpers van het type B-29 heeft Zaterdagnacht een belang rijk militair bevoorradingscentrum ten Noord-Oosten van Pjongjan aangevallen, aldus een communiqué van de vijfde Ame rikaanse luchtmachtgroep. Geallieerde vliegers hebben met zware bommen het hoofdkwartier van het vijfde Noord-Koreaanse legerkorps bij Kowon aan de Oostkust aangevallen. 56 gebouwen werden vernield en 20 zwaar beschadigd. Begeleidende straaljagers schoten in twee luchtgevechten een „Mig" neer, een „Mig" werd beschadigd. Voorts bombardeerden geallieerde vlieg tuigen Zaterdag een mijn bij Jongdok, die werd vernield, een fabriek van zware wa pens bij Pendjin, die volgens mededelingen van de vliegers „goed werd geraakt", en kolenmijnen bij Sinhoengdong. Bij deze aanvallen werden door escorterende straal jagers drie aanvallende „Migs" neergescho ten en vier beschadigd, aldus een commu niqué van de geallieerde luchtmacht.Voorts zijn troepenconcentraties en verbindingen en communistische stellingen aan het front bestookt. Volgens een communiqué van het acht ste Amerikaanse legerkorps is een Noord- Koreaanse officier, die zich als eeréte luite nant voorstelde, naar de Amerikaanse troe pen overgelopen. De officier verklaarde, dat het zijn taak was, Noordelijke wacht posten te verhinderen te deserteren. De jachtopziener W. B. uit Herwijnen moest voor de rechtbank te Dor drecht verschijnen omdat op 29 December van het vorig jaar de landbouwer L. van Z. door een schot hagel uit zijn geweer was gedood. B. verklaarde, dat hij een broer van het slachtoffer een fiets had zien neer leggen, vóór deze zich met een hond op verboden terrein begaf. Daarom had hij de fiets in beslag willen nemen, waar L. van Z., die toen verscheen, geen genoegen mee nam. Van Z. had gedreigd met een mes, waarna B. hem met de fiets had afgeweerd en vervolgens met het geweer had gesla gen. Dit was op onverklaarbare wijze af gegaan, met het gevolg, dat Van Z. door een schot in de hersenen wex-d gedood. Dr. W. Froentjes, directeur van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag, werd als getuige-deskundige gehoord. Hij ver klaarde met het geweer „slagproeven" te hebben genomen, die inderdaad hadden uit gewezen, dat door slaan het geweer kon af gaan. Ook de officier van justitie, mr. J. P. van den Meuien had dit geconstateerd, zo dat hij tot vrijspraak van het opzettelijke concludeerde en tot ontslag van rechtsver volging inzake het subsidiair ten laste ge legde. c 37. „Vooruit, naar heneden jullie!" riep de kapiteins-vrouw, „ik zal een eind maken aan die dwaze verhaaltjes over spoken in het ruim!" Schoorvoetend daalden de zee lieden de trap af, blijkbaar trotseerden pij liever een spook dan de kordate gade van hun gezagvoerder! De heer Teutbei, onze verstekeling, was al even weinig enthou siast over deze inspectie van het ruim als de matrozen zelf. „Ankers en spillen!", riep hij uit, „daar komt een hele optocht naar beneden! Ik moet mij vlug verbergen!" Kwiek klom hij op enige kisten en trok een dekzeil over zich heen. En hij was nog maar net op tijd; nauwelijks lag hij in zijn schuilplaats, of daar verschenen de onder zoekers in het ruim. „Zzz.zijn hier soms spspoken of grgriezelige ge daanten?!", riep de kapitein. Zijn stem klonk hol en benauwd door het ruim. In de ademloze stilte, die hierop volgde, klonk, plotseling een naargeestig kloppend geluid. „Wat is dat voor een geklop?", riep Panda verschrikt. „Dd..dat", verklaarde boots man Swabber, „ddd. ..doen mijn knieën!" Tussen De Klomp en Ede is Zondag morgen een man uit de Rheingold- expres gesprongen, die uit Amsterdam op weg was naar Bazel. Medepassagiers trokken aan de noodrem, waardoor de trein tot stilstand werd gebracht. On middellijk stelden maréchaussées, die in de trein aanwezig waren voor de passencontröle, een onderzoek in langs de baan. Er was echter van de man geen spoor te bekennen. De trein zette met ruim een half uur vertraging de reis voort. In de loop van de dag zetten politieman nen de nasporingen naar de verdwenen reiziger vooi't, aanvankelijk zonder resul taat. Maar 's middags kwam uit Wagenin- gen bericht, dat daar door de politie een man aangehouden was, die door zijn vreemd gedrag de aandacht op zich had gevestigd. Men bleek inderdaad met de gezochte treinpassagier te doen te hebben. Hij was een uit Nice afkomstige Franse kunstschilder, die op weg was naar Kopen hagen. Daar hij in Amsterdam in een ver keerde trein gestapt was en zijn geldmid delen uitgeput waren, was hij tot zijn zon derlinge daad gekomen. Behalve een paar schrammetjes had hij geen letsel opgelo pen. Op het ogenblik dat de Fransman uit de trein sprong, reed deze langzaam op de plaats, waar een tunnel onder de spoorbaan wordt aangelegd. De kunstschilder heeft de nacht in Wageningen doorgebracht en is nu op weg naar Kopenhagen. ADVERTENTIE De Scheveningse trawler Dr. Lely (Sch. 103) heeft Zondagavond om 19.15 uur een drijvende mijn gesignaleerd op 54.47 gra den Noorderbreedte en 1.16 graad Wéster lengte, ongeveer 110 mijl ten Oost-Zuid- Oosten van Cullercoats op de Engelse Oost kust. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 8 SEPTEMBER Minerva: „De roemrijke daden van Dan ny", 18 jaar, 8.15 uur. Spaarne: „Ax'izona", „De wilde hengst", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Rotation", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij ver eren", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Simson en Delila", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoeting", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 9 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Minerva: „Mariandel", 18 jaar, 8.15 uur. Spaarne: „Ari zona", „De wilde hengst", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rota tion", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij vereren", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Simson en Delila", 15 j., 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoeting", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Herdenking. In de West-Duitse Bondsdag is een plechtigheid gehouden ter her denking van de oprichting van de Bondsrepubliek. De zaal was versierd met alle vlaggen van de Duitse staten, met inbegrip van die uit de Oostelijke zóne. Bij de plechtigheid waren ook de geallieex'de hoge commissarissen aan wezig, alsmede vertegenwoordigers van het cox-ps diplomatique. Na de plechtig heid zong men staande het derde vers van het „Deutschland Deutschland über alles". Manoeuvreren. Voor het eerst nemen Amerikaanse negers deel aan grote Amerikaanse manoeuvres in West- Duitsland,waarbij zij tezamen met blan ken in gevechtseenheden opereren. Reeds geruime tijd poogt men de ras- senbarrières in het leger op te ruimen. Het ligt in de bedoeling tien procent negers in de gevechtseenheden op te nemen, dezelfde verhouding,- waarin negers in de Verenigde Staten voor komen. Negerleiders in de Vex-enigde Staten hebben hei'haaldelijk erover ge klaagd, dat de negers in het leger meestal taken krijgen, waarin niet ge vochten behoeft te worden. Zij worden veelal chauffeur. Naar schatting dienen 30.000 negers in Europa. Hefvinboot. De Duitser Schertel von Bur- tenbach heeft met een door hem zelf ontworpen vaartuig op het meer van Luzern een snelheid van 80 km per uur bereikt. Het schip is 15 meter lang en had 32 passagiers aan booi'd. Het heeft voor en achter vleugelachtige vinnen, waai-door het uit het water xfrordt ge drukt bij hoge snelheid. De 50-jarige ontwerper heeft jarenlang aan dit type, de P T 30 genaamd, gewerkt. Aan het einde van de oorlog viel een van Bur- tenbach's prototypen in handen van de Russen. Volgens ontvangen berichten zouden deze thans te Kronstadt marine- vaartuigen bouwen met hefvinnen. Hun gevechtswaarde zou niet alleen groot zijn door de hoge snelheid en de grote wendbaarheid, maar ook door de vaste ligging bij ruw weer, waardoor met grotere trefkans geschoten kan worden. Defensieraad. De Amerikaanse admiraal Milton Miles, lid van de Interameri- kaanse Defensieraad, heeft te Rio de Janeiro verklaard, dat er een geheim plan bestaat voor de verdediging van het Westelijk Halfrond, waarin Brazilië een belangrijk aandeel op zich zal ne men. Genoemde defensieraad, waarin 21 Amerikaanse republikeinen vertegen woordigd zijn, is opgericht onder auspi ciën van de Panamerikaanse Unie. Miles is kort geleden in Rio de Janeiro aan gekomen, teneinde met Braziliaanse autoriteiten overleg te plegen. Wrak. Een Amerikaan, die met zijn bootje van Cannes naar San Remo is gevaren, heeft verklaard tussen Ventimiglia en Bordighera wrakstukken te hebben waargenomen van het bootje „Viller- ville", dat een tiental dagen geleden verdwenen is op weg van Marseille naar Ajaccio. Eigenaar van de „Villerville" was de Nederlander Feiko Boersma, die met zijn echtgenote en veertien mede opvarenden om het leven zou zijn ge komen. Vaax-tuigen van de Franse en de Italiaanse marine zijn uitgevaren om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Scheepsramp. Het 6000 ton-metende passa giersschip „Princess Kathleen" van de Canadian Pacific Steamship Co is Zon dag bij Lena Point, Alaska, gezonken. De 300 passagiers en de bemanning van 115 koppen werden gered. Busdieven. Twee niet nader geïdentifi ceerde personen hebben een dubbel deksbus uit een Londense garage gesto len. Zij kwamen echter niet ver,' want het voertuig bleef onder een lage spoor brug steken. Het dak werd geheel ver nield. De dieven zijn ontkomen. Sabotage. Het Roemeense dagblad „Scan- teia" meldt dat een militair gerechtshof te Boekarest vijf Roemenen ter dood en vijf tot lange gevangenisstraffen ver oordeeld heeft wegens sabotage der werkzaamheden aan een kanaal tussen de Donau en de Zwarte Zee. UNO-kosten. Een speciale UNO-commissie heeft aanbevolen dat de Verenigde Sta ten voortaan 35.12 inplaats van 36.90 procent van de kosten der UNO voor hun rekening zullen nemen en de Sovjet-Unie 12.28 procent inplaats van de huidige 9.85 procent. Aetherduel. Een Amerikaanse kustwacht- kotter, die thans voor anker ligt bij het eiland Rhodos, in het Oostelijke gedeel te van de Middellandse Zee, zal dage lijks bijna zes uur met krachtige mid den- en korte golfzenders uitzendingen voor de Sovjet-Unie en het Nabije- en Midden-Oosten gaan verzorgen. Er wordt uitgezonden in negen talen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verwacht dat dit drijvende radiostation in staat zal zijn de Russi sche stoorzenders te overstemmen. MOGEN we vanaf deze plaats pleiten voor wat meer deelneming met het lot van de regenworm? Volmondig wordt daar bij toegegeven dat dit dier een weinig ap petijtelijk voorkomen heeft, vooral wan neer hij zich in goede welstand bevindt, maar daar staat dan ook tegenover dat zijn lot in ons vaderland allesbehalve be nijdenswaardig is. Zeker, in het visseizoen heeft de regenworm over opgetogen belangstelling van de zijde der hengelaars zeker niet te kla gen, doch deze hartelijkheid is hoogst eenzijdig en leidt niet tot zijn lichamelijk welzijn. Maar dit buiten beschouwing latend, is het leven van de regenworm één grote tragiek. Bij regen verschijnt hij aan de opper vlakte. Geen wonder, want de drijfnatte aarde bezorgt hem zuurstofgebrek en dus ademnood. De regenworm poogt hieraan te ontkomen door rusteloos in de aarde om te woelen, maar dit brengt hem geen baat. Daarom werkt hij zich tenslotte naar de oppervlakte, waar hij weliswaar vrijer kan ademen, doch waar hem de dood wacht in de vorm van het daglicht. De regenwormen kunnen dit daglicht slechts een korte tijd verdagen en hebben dan de keus weer in de aarde te verdwijnen en aan benauwd- heid te sterven, öf hun ondergang te vinden aan de oppervlakte. Daarom treffen we na sterke regenval zulke grote hoeveelheden regenwormen boven de grond aan. Vooral op humus- grond, die door zijn samenstelling een ge wild milieu voor deze wormen is, doch voor hen het nadeel heeft, juist bij grote vochtigheid bijzonder zuurstofarm te zijn. Mocht u deze dieren, wat vrij veel voorkomt, bij lang durige regens zelfs op de Wig aantreffen, weet dan, dat zij geen plezierig wan delingetje ondernemen, doch dat zij in rusteloze vlucht trachten, hun lot ie ontlo- pen. Mogen wij na deze droeve geschiedenis een beroep op uw fantasie doen? Het hier boven gebruikte woord „weg" geeft daartoe gerede aanleiding. Welnu dan, wanneer men er in zou slagen een volkomen vlakke, rechte weg aan te leggen, bijvoorbeeld van Amsterdam naar Moskou (zonder bijbe doelingen, overigens!) kunt u zich dan indenken dat u op die volkomen rechte weg eerst honderden kilometers moet da len, om er daarna even zoveel te stijgen? Laten we het daar morgen eens over hebben. Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2