J. Kruyer-Bouman houdt expositie bij Van Lier Grote belangstelling voor jubileum van Haarlems Broedergemeente Schietwedstrijden van Steun Wettig Gezag Amsterdamse Beurs Olifant voelt zich kiplekker Koningin Juliana zal Leeuwarden bezoeken Lisse Heemstede HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De aanklacht tegen dr. S. in Amsterdam Als gast van jubilerende Friese Mij. van Landbouw Frans studententoneel brengt per woonschip bezoek aan Haarlem Kerkelijk Nieuws Rijkstuinbouwschool Excursie naar Vechtstreek Katholieke Middenstandsbond Feest in Tegelen Tanker uit Honduras verongelukt Relletjes in Bogota Chili zal verdrag met V.S. opzeggen Antwoord op Sovjet nota nog niet klaar Tunesië's „Raad van 40" verwerpt Frans voorstel Gekneusde achtersteven Burgemeester Kwint tweede in Internationaal concours Het witte intérieur van het bedehuis der Evangelische Broedergemeente te Haarlem aan de Parklaan was Zondag zeer fraai versierd met dennegroen- guirlandes en bloemstukken van rode en gele herfstchrysanten. Dit feestkleed symboliseerde de vreugde bij de her denking van het feit, dat de kerk en de pastorie 75 jaar geleden door de toen malige predikant ds. E. Weisz werden ingewijd. Voor het bijwonen van de herdenkingsplechtigheid waren vijftig leden van de Broedergemeente uit Zeist overgekomen; de dames droegen het witte kerkmutsje en de grote witte kerkdoek, een uit Hernhut afkomstige klederdracht voor feestelijke gelegen heden. Zondagmorgen heeft de plaatselijke pre dikant ds. H. Schutz in een herdenkings dienst gesproken over: „Ons Lam heeft overwonnen" en „Mogen wij volgen". 's Middags hebben gemeente-leden en talrijke genodigden deelgenomen aan een liefdemaal, zoals dat in de Broedergemeen te op een feestelijke dag gebruikelijk is. Surinaamse dames in Liefdemaalkleed, een kostbaar erfstuk, bestaande uit zwarte wol len japon, wit geborduurd tulen schort en wit tulen mutsje, deelden uit blauw ge verfde manden krentenbroodjes uit. Afwis selend zongen een kerkkoor en de aanwe zigen geestelijke liederen en las de predi kant toepasselijke gedeelten uit de Heilige Schrift, voor. Na het liturgisch gedeelte voerden verscheidene sprekers het woord. Dr. W. Lutjeharms, predikant bij de Evan gelische Broedergemeente te Zeist, zag het jubilerend Godsgebouw als een monument, flat de groei van de Haarlemse gemeente verkondigt en als een teken van Christo- «entrische prediking. „Moge uw gemeente vorden een blijvend centrum van het Bernliuttersleven en een apostolaat van het Evangelie aan arme zondaars", aldus «preker. Ds. E. Boeke dankte namens de Alle-Dagkerk voor de gastvrijheid, die zij bij de Broedergemeente geniet en bracht ook de gelukwens van de afdeling Haarlem van de Zakbijbelbond over. Spr. zeide onder meer nog, dat de Broe dergemeente haar oecumenische taak ver staat, waardoor velen met haar de eenheid In Christus gevoelen. Namens de Alle Dag- kerk overhandigde ds. Boeke een bloem stuk. Ds. Takema, predikant bij de Zeven- dedags Baptisten te Haarlem, herinnerde er aan, dat de stichter van de Hernhutters, graaf Von Zinzendorf op zijn reizen door tJoord-Amerika zich tot de Zevendedags paptisten heeft aangetrokken gevoeld door Öe grote zendingsijver. Verder spraken nog ds. J. M. Martens, zeemanspredikant te Amsterdam en lid van de Zeemansraad der Ned. Herv. Kerk; ds. J. Heidinga, voorgan ger van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden, een lid van de Doopsgezinde I f^'gd^emeenschap, de bijna tachtigjarige heer M. I. Frankena, oud-Evangelist te ^.oist, cue meermalen in de Broedergemeen te te Haarlem is voorgegaan; de heer H. Rijbroek namens de Ned. Hervormde Ge meente van Haarlem, de heer Van Laar namens de Gereformeerde Bond, de heer J. Wybenga namens de Vrij-Evangelische Gemeente te Haarlem en de heer Snoek namens de Haarlemse Stads-Evangelisatie. Ds. Schutz deelde in zijn slotwoord mede, dat onder meer schriftelijke geluk wensen waren ingekomen van het hoofd bestuur van de Europese Continentale pro vincie; de oud-voorganger der Haarlemse Broedergemeente ds. Bielke, de Gerefor meerde Kerk en de Christelijk Gerefor meerde Kerk, de Remonstrants Gerefor meerde Gemeente en Stichting Verkondi ging Evangelie en Verspreiding Lectuur. In het bijzonder dankte de pastor ten slotte de Broedergemeente te Amsterdam, die nauw met de Haarlemse is verbonden, voor het geborduurde kanselkleed en de Zeister Broedergemeente voor het schilde ren van het intérieur van het 75-jarig kerk gebouw en het bijeenvergaren van gelden voor de nieuwe gordijnen. Voor de tweede keer in het ongeveer vierjarig bestaan van het Nationaal Insti tuut „Steun Wettig Gezag" zijn Zaterdag middag op de schietbanen aan de Zeeweg te Overveen de jaarlijkse schietwedstrijden gehouden voor korpsen van de Reserve Grensbewaking, Res. Rijkspolitie (distric ten Alkmaar en Amsterdam) en Reserve Gemeentepolitie. Er werd geschoten met pistool en revolver op een afstand van 15 meter. Ruim honderd schutters namen aan de wedstrijden deel. De wedstrijden waren verdeeld in korps en personele wedstrijden. Het wisselschild voor de korpswedstrijd revolverschieten voor de Reserve Grensbewaking en de Re serve Rijkspolitie werd evenals het vo rige jaar gewonnen door het district Amsterdam van de Reserve Rijkspolitie met 349 punten. (Maximum te behalen 360 punten; het vorig jaar won het Amster damse korps met 345 punten, welk punten- aantal nu door de Reserve Grensbewaking werd bereikt). Van de veertien deelnemende korpsen Reserve Gemeentepolitie ging het wissel- schild eveneens naar Amsterdam, naar het Korps Vrijwillige Politie van de Reserve Gemeentepolitie, dat 280 punten behaalde, van de maximum te verkrijgen 300 pun ten Haarlem 272, Velsen 267, Bloemendaal 257, Zandvoort 257, Heemstede 255 eindig den respectievelijk op de vierde tot en met achtste plaats. Elke schutter en de com mandant van deze korpsen krijgen boven dien nog een medaille. Bij de personele schietwedstrijden wa ren voor elk deelnemend korps twee prij zen beschikbaar. De winnaars van de wed strijd revolverschieten waren D. A. Ploeg, Res. Rijkspolitie Alkmaar (72 pnt.), H. Feiken, Res. Grensbew. Amsterdam (70 pnt.) en J. Otelee res. Rijksp. Amsterdam (69 pnt.). Van de korpsen Reserve Gemeentepoli tie namen uit deze omgeving deel korpsen uit Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Haarlem en Velsen. De op de eerste en tweede plaats eindigende schutter mocht als prijs een keuze maken uit een hoeveel heid buitengewoon fraaie gebruiksvoor werpen. De prijzen gingen voor Bloemen daal naar G. Zwarteveen (57) en M. Oort huis (56); voor Haarlem naar J. H. van Zandvoort (58) en N. van Heun (55); voor Heemstede naar M. Dijkstr Sr. en J. E. Baalbergen Sr. (beiden 57); voor Velsen naar J. Visser (58) en Fermans (57); voor Zandvoort naar D. Verschelden (58) en P. L. Rietdijk (55). Het getal achter de namen geeft het aantal behaalde punten aan. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3/ Nederl. 47 90,#/i« 91 A.K.U 153 z 154/ Unilever 175 174/ Philips Gloeil 157/ 155/ Kon. Petroleum 322)4 322 A'dam Rubber 78/. 78/ Holl. Amer. Lijn 144 144 N. Scheepv. Unie 122 122/ H.V.A 93/ «93 Deli Mij 68/ 68 Amsterd. Bank 153/ 153/ Ned. Handel Mij 145/ 145/ Rotterd. Bank 154 154 Twentse Bank 152/ 152/ Anaconda Copper 451/ig 44% Bethlehem Steel 50/ 50/ Republic Steel 40% 40 Shell Union 73/ 73/ 22% 22/ U. S, Steel 39% 39/ Medisch Tuchtcollege deed nog geen uitspraak Het Medisch Tuchtcollege te Amsterdam heeft de aanklacht behandeld,' die de ge neeskundig inspecteur van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid in de Provin cie Noordholland op 7 September 1949 heeft ingediend tegen dr. J. S. te Amster dam inzake overtreding van artikel 1 van het medisch tuchtrecht. Dit artikel geeft de maatregelen aan, die genomen kunnen worden tegen een geneeskundige, die zich schuldig heeft gemaakt aan handelingen, die het vertrouwen in de stand der ge neeskundigen ondermijnen, of aan nalatig heid waardoor ernstige schade is ontstaan voor een persoon, te wiens behoeve hem genees-, heel- of verloskundige raad of bijstand werd gevraagd,' of die in de uit oefening van de geneeskunst blijk geeft van grove onkunde. Het college heeft nog geen uitspraak in deze zaak gedaan omdat het wenselijk wordt geacht, het oordeel van de deskun digen te vernemen omtrent elk der pa tiënten, die door dr. S. aan hen zijn zijn vertoond en heeft verzocht een nieuw voorlopig onderzoek in te stellen. De kip, die de K.L.M. aan reizende olifan ten ter beschikking stelt, heeft een we reldfaam verkregen. Olifanten plegen na melijk in gezelschap van een kip zeer rus tige luchtvaarders te zijn. De foto kan ons daarvan overtuigen. Zij toont ons de 3Yz- jarige olifant „Rakja" aan boord van hét K.L.M,-vliegtuig, dat Zaterdag uit Bangkok arriveerde. Op zijn kop heeft de K.L.M.- kip het zich gemak kelijk gemaakt. Tussen 6 en 27 September kunt u in de kunstzaal Van Lier aan het Rokin te Am sterdam een aantal schilderijen en hand werken van mevrouw J. KruyderBouman gaan bezichtigen. Dit werk is veel Haar lemmers niet onbekend; zij zullen het zich herinneren uit de tijd dat de heer J. H. de Bois het in z'n zaaltjes aan de Kruisweg exposeerde. Herman Kruyder en Joh. KruyderBouman woonden toen in Ben- nebroek en De Bois was één der eersten, die de grote betekenis van het werk van Herman Kruyder wist te onderkennen. Het echtpaar Kruyder vervaardigde in die tijd ook wandkleden en zeer fijnzinnige klei nere handwerken. Mevrouw Kruyder, die de laatste jaren in Amersfoort woont, is onlangs 65 jaar geworden, bij welke ge legenheid in haar woonplaats een over zichtstentoonstelling is gehouden. Een der gelijke retrospectieve expositie heeft nu in Amsterdam plaats. De schilderijen getuigen van een rijk verbeeldingsleven, dat echter niet tot de obsederende angstvisioenen voert, die Her man Kruyders laatste werken zo'n sugges tieve expressie verleenden. De verbeel dingswereld van mevrouw Kruyder lijkt zich af te spelen in een drukkende beslo tenheid. Zij mist het vermogen om een doorbraak naar het daglicht te forceren. U ziet een exotische fauna van leeuwen, tijgers en papegaaien, die zich in een ge fantaseerd landschap tussen bladeren en struiken bewegen. Er is nergens uitzicht, er is geen horizon. De kleur lijkt haar uit straling niet aan een reëel licht te ontlenen. Droef staan roden, groenen en blauwen zonder innerlijke samenhang naast elkaar. Deze als in een droom geziene planten en dieren, die een geluidloos bestaan leven, zijn door mevrouw KruyderBouman niet tot leven gebracht, maar in hun stomheid, weergegeven en hiervan gaat stellig een suggestie uit. Een gevoel van beklemdheid laat het achter. In een tweetal aquarellen (één met Pa relhoenders uit 1928 en één getiteld „Schuilplaats van de kippen") komt een milde humor de beklemming doorbreken. Een rode winterzon gloeit aan de einder en onder een stapeling van besneeuwde takken zoeken de kouwelijke hoenders beschutting. De kleur krijgt hier glans en de warme levensadem wordt niet meer in de bedompt heid afgesneden. Uit de vaststelling, dat mevrouw Kruy der een heel eigen levensgevoel in haar werk heeft weten te fixeren, mag wel ge concludeerd worden dat de tentoonstelling in de kunstzaal Van Lier een bezoek zeker v/aard is. Twee werken van Kokoschka Als post scriptum moet ik nog vermelden dat u in dezelfde kunsthandel een omvang rijke collectie Franse grafiek waaronder litho's van Matisse, Max Enrst, Gauguin, Chagall en vele anderen kunt gaan zien. Een tweetal zeer belangrijke schilderijen van Oscar Kokoschka vindt u in de be nedenzaal. Zij zijn gedateerd 1931, uit de periode waarin de Oostenrijkse meester wederom zijn groot-indringingsvermogen richtte op het direct waarneembare. Vooral het schilderij van twee meisjes in een ka mer is een staal van grote psychologische observatie. De rijke doorwerking van ge laat en handen toont weer eens aan dat zijn expressionisme op een sterke basis ge fundeerd was. OTTO B. DE KAT De Koningin heeft het bestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw doen weten, dat zij de uitnodiging heeft aan vaard op 24 September in Leeuwarden de viering van het eeuwfeest van deze orga nisatie, waarvan zij beschermvrouwe is, bij te wonen. Het is het voornemen van de Koningin tegen tien uur de Grote Kerk aan de Put te betreden voor het bijwonen van de wij dingssamenkomst. In deze kerk bevinden zich graven der Friese Nassaus. De Ko ningin zal zich daarna naar de ambtswo ning van de Commissaris der Koningin be geven, waar zij een aantal personen uit de jubilerende organisatie en uit landbouw- kringen zal ontvangen. Na de lunch zal de Koningin tegenwoordig zijn bij het eerste deel van de herdenkingsbijeenkomst. Tot besluit van haar bezoek aan Friesland zal de Koningin zich laten rondleiden in enige landbouwbedrijven. Een groep Franse studenten en toekom stige onderwijzers, die in Frankrijk gedu rende de zomervacantie reeds een groot aantal toneelvoorstellingen heeft gegeven, brengt thans per woonschip een bezoek aan ons land. Deze tournée is georgani seerd door de Volkshogeschool in Bergen (Noordholland). De groep noemt zich „Le Fil" (De Draad) en staat onder leiding van de heer G. Boudry. Vandaag treedt het gezelschap in 's-Gra- venhage op, morgenavond in de aula van het Kennemer Lyceum voor leerlingen van Haarlemse middelbare scholen. Ver toond wordt het blijspel „Georges Dandin" van Molière. Het woonschip zal een lig plaats aan het Spaarne zoeken. De tour née strekt zich verder uit door Noordhol land en de provincies Groningen, Friesland en Drente. Op het répertoire staan ook een spectacle coupé onder de titel „Jeux de théatre" en de comedie „L'Etranger au théatre" van André Roussin, hier te lande bekend als de schrijver van „Nina" en „Bobbeltje". Er worden voorts enige voor stellingen in Amsterdam en andere grote steden gegeven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sassenheim: W. H. Walvaart te Doorn. Aangenomen naar Nijkerk: J. Koele te Dirksland. Geref. Kerken Tweetal te Heerenveen (vac. W. Kreu- zen): J. T. Bakker te O. en N. Bildtzijl en H. J. Post te Wieringerwerf. Aangenomen naar Oudega (W.D.): H. v. d. Plaat, cand. te Haarlem, die bedankte voor Borne en voor Tijnje. Bedankt, voor Oudewater: J. H. van Hal- sema te Tholen. Voor het toelatingsexamen aan de Rijks tuinbouwschool te Lisse slaagden voor: Klasse I J. Bouwmeester, Noordwijker- hout; J. Bos, Lisse; K. Brakel, Haarlem; J. van Duyvenbode, Noordwijk; J. S. Dijt, Texel; A. Frijlink, Sassenheim; H. Hazenberg, Haar lem; A. J. van Kampen, Sassenheim; P. W. v. d. Kolk, Hillegom; P. Kool, Overschie; D- C. Koopmans, Lisse; P. D. Kuiper, Sassen heim; G. W. Ledderhof, Den Haag; J. A. H. Martius, Haarlem; W. R. v. d. Schoot, Benne- broek; D. G. Swart, Limmen; J. A. Têrvoort, Beverwijk; D. J. Veldhuyzen van Zanten. Lisse; J. H. Veldhuyzen van Zanten, Hille gom; P. T. J. Vink, Noordwijk; H. A. Weiers, Haarlemmermeer; H. A. Zwetsloot, Lisse. Klasse II P. J. de Jager, Heilo; L. P. M. Onderwater, Lisse; C. O. N. de Vroomen, Voorhout; J. C. V. de Weijer, Beverwijk. Afgewezen 8 leerlingen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Aloyisia Anna Catharina, d. van W. Lemmers en W. van Zonneveld; Pie- ter, z. van P. Booberd en G. v. d. Horst; Adriana Theodora, d. van C. C. Grimbergen en A. J. Meijer. ONDERTROUWD: H. J. M. v. d. Beek en H. M. v. d. Vlugt. GETROUWD: J. C. van Kampen en J. M. Th. Zeestraaten; P. J. A. Kraijma en A. M. Tanis; J. Korsuise en G. Broekhuisen. Zaterdagmiddag vond de excursie van de vereniging „Oud-Heemstede-Bennebroek" naar de Vechtstreek plaats. In Vreeland lag de „Middelburg" klaar om de tocht over het water voort te zetten. Vooraf hield de voorzitter, de heer H. Disselkoen, een toe spraak tot de leden, waarin hij de leider van dit deel van de excursie, de heer D. M. Hoogland uit Breukelen, voorstelde. Ver volgens gewaagde de heer Disselkoen van de goede ontvangst die het laatste boetfje van de vereniging over het Wees- en Ar menhuis, geschreven door de heer G. v. Duinen, ondervond en zwaaide de schrijver niet alleen veel lof toe, maar overhandigde hem tevens als bewijs van waardering een kistje sigaren. Mevrouw Van Duinen werd verrast met een doos bonbons. Gedurende de vaart vestigde de heer Hoogland de aandacht van de aanwezigen op allerlei bijzonderheden, zoals de koren molen „De Hoop" en de Nederlands Her vormde Kerk in Loenen, de bruggen en de buitenplaatsen. In Breukelen werd ge meerd en bezichtigde men het raadhuis en de Nederlands Hervormde kerk. Daarna werd de terugtocht aanvaard naar Loenen. van waar men naar Vreeland wandelde. Hier werd in „Het Wapen van Kronenburg" ee^ maaltijd gebruikt, waar na men weer mét de bussen naar Heem stede reed. Dinsdagavond houdt de afdeling Heem stede van de Katholieke Middensandsbond de eerste vergadering in het nieuwe sei zoen. Als sprekèr zal optreden jhr. dr. J. C. Mollerus, die zijn omzwervingen door de Soedan en omgeving zal vertellen. Zaterdag en Zondag is in het openlucht- theater te Tegelen het 25-jarig bestaan der passiespelen 'herdacht. De feestelijkheden be gonnen Zaterdagavond met een opvoering van „Don Pasquale", door de Utrechtse Opera onder leiding van Chris Burgers, met medewerking van het Maastrichts' Stedelijk Orkest. Zondagmorgen woonden de passiespelers gezamenlijk een mis bij, die door de priester dichter Jacques Schreurs M.S.C. werd opge dragen. Tijdens een diner van het gehele personeel der N.V. Cacao-chocoladefabriek Union te Haarlem, dat Zaterdag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan werd gehouden, heeft de directie het hierboven gereproduceerdeschilderij van Jules Chapon, voorstellende hét intérieur van- de fabriekshal, aangeboden aan de president-commissaris, de heer A. H. van Wijngaarden. BINNENLAND Doordat hjj plotseling naar links uit week met zijn fiets is Zondagavond een jongeman uit Chaam (N.B.) op de Tilburgse weg te Reusel onder een autobus geraakt. Hij was op slag dood. Hij had deelgenomen aan een sportdag te Reuzel van de R.K. Jonge Boerenstand. Even voor het ongeluk had hij als winnaar van diverse nummers drie prijzen in ontvangst genomen. Uit de cijfers van de K.L.M. over het eerste halfjaar van 1952 blijkt dat de ver- voersinkomsten f118 millioen bedroegen te gen f103 millioen in het eerste halfjaar van 1951. Adjudant-onderofficier M. D. Hol van de luchtvaarttroepen te Nijmegen heeft de gouden medaille voor 36-jarige trouwe mili taire dienst ontvangen. De heer Hol is een goede bekende van duizenden deelnemers aan de vierdaagse afstandsmarsen, in het bijzonder van de militairen, omdat hij ervoor zorgt, dat jaarlijks de militaire deelnemers goed onderdak komen. Op 26 September zal het Fries Ge nootschap voor Geschied-, Oudheid- en Taal kunde te Leeuwarden 125 jaren bestaan. De volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen houdt op 24 September een gas- tendag voor gemeentebesturen. Onderwerp van bespreking zal zijn: „Hebben de gemeen ten een taak in de bevordering der Europese samenleving en zo ja, waarin bestaat deze taak en wat wordt daarvan verwezenlijkt?". Inleiders zullen zijn prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa-college te Brugge, dr. W. P. Berghuis, oud-burgemeester van Smil- de, en de burgemeester van Opsterland, de heer W. Harmsma. Op de scheepswerf „De Waal" te Zalt- bommel is het in opdracht van de republiek Indonesia in aanbouw zijnde schip „Burd- jamhal" te water gelaten. Het schip heeft een waterverplaatsing van 1200 ton. Het zal dienst doen als hydrografisch opnemings vaartuig. Zaterdagmiddag is te Deventer de Gro- nato, tentoonstelling van vrijetijdsbesteding, geopend. Bij de ongeveer 400 inzendingen zijn beeldhouwwerken, schilderstukken, scheepsmodellen, fraaie handwerken, voor werpen van sierkunst, kantklosarbeid bene vens zeer uiteenlopende vormen van huis vlijt. De heer H. C. Nijkamp vierde Zaterdag zijn zilveren jubileum als wethouder der ge meente Enschedé. In het stadhuis werd het woord gevoerd door burgemeester M. van Veen, die mededeelde dat de heer Nijkamp was benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tijdens de toespraak van de burgemèester werd de heer J. G. Lammers, directeur van de Gemeentelijke Reinigingsdienst, onwel en overleed enkele ogenblikken later. Op verzoek van de gezamenlijke jeugd organisaties en instellingen heeft de vorige minister van Financiën vrijstelling van de vereveningsheffing verleend voor jeugdzorg instellingen die voldoende sociale voorzie ningen hebben getroffen voor de bezoldigde jeugdleiders. Thans heeft het bestuur van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap aan de minister verzocht deze maatregel ook van toepassing te verklaren voor de jeugdorga nisaties. Bovendien hebben de gezamenlijke organisaties er bij de regering op aange drongen, de wet op de Omzetbelasting zo danig te wijzigen, dat het jeugdwerk wordt vrijgesteld van de betaling van omzetbelas ting voor kampwerk. De Nederlandse, in Parijs wonende schilder Conrad Kickert is door de president der Franse Republiek op voordracht van de minister voor Schone Kunsten benoemd tot Officier in het Legioen van Eer. Conrad Kickert werd in 1882 in Den Haag- uit een officiersfamilie geboren. Lodewijk Schelf hout nodigde hem uit naar Parijs te komen. Hij keerde herhaaldelijk naar Nederland terug en op zijn initiatief werd hier in 1911 de Moderne Kunstkring opgericht, die vele exposities van buitenlandse kunst heeft ge organiseerd. „De Drie Gasthuizen" te Arnhem, een zeer modern tehuis voor ouden van dagen is Zaterdagmiddag geopend door de Commis saris der Koningin in de provincie Gelder land. Koningin Juliana zond een bloemen mand met oranje chrysanten. Leden van Ge deputeerde Staten van Gelderland en van de Provinciale Staten, B. en W. van Arnhem alsmede vertegenwoordigers van de mi nisteries van Sociale Zaken, Financiën en Wederopbouw en van sociale, kerkelijke en charitatieve instellingen woonden de ope ning bij. Prins Bernhard zal op 15 en 16 October een bezoek- brengen aan Zeeuwsch-Vlaan- deren. Op 15 Octber zal de Prins per vlieg tuig arriveren op het vliegveld Woensdrecht en vandaar naar Zeeuwsch-Vlaanderen reizen. Het genootschap van Leraren, aan Ne derlandse Gymnasia en Lycea heeft de rege ring verzocht een voorstel tot wijziging van de Pensioenwet 1922 aanhangig te maken, waardoor zowel het ouderdomspensioen als het gezondheidspensioen uitsluitend naar de pensioengrondslag wordt berekend „zonder in achtneming van een maximum", dan wel de maxima zodanig te stellen dat de hogere ambtenaren en hun nabestaanden komen te verkeren in omstandigheden die enigszins te vergelijken zijn met die van vóór hun pen sionnering. In Purmerend is hedenmorgen de grote najaarstentoonstelling van handel en in dustrie. alsmede de nationale dames-hand- werk-expositie geopend. De directeur van het Staatsveeartsenü- kundig Onderzoekingsinstituut te Amster dam, dr. H. S. Frenkel is door de Franse regering benoemd tot officier in het Legioen van Eer. Zaterdag is de groep van 50 emigranten uit Drente en Overijsel met de „Alioth" uit Rotterdam naar Castrolanda in Brazilië vertrokken. Bij de oliefabriek T. Duyvis Jz. N.V. te Koog aan de Zaan zullen 70 arbeiders op ge deeltelijk wachtgeld worden geplaatst, om dat, naar de directie mededeelde, de aanvoer van copra uit Indonesië te gering is, zodat er gebrek aan grondstoffen ontstaat. De gemeente Bergen (N.H.) is voor nemens het landhuis „Maasdam", eigendom van mr. H. D. A. van Reenen, te kopen. Dit landgoed sluit aan bij het complex bos rond het „Oude Hof". De gemeenteraad zal op 12 September beslissen over de aankoop. De koopsom bedraagt f55.000. Zaterdagmiddag is in de omgeving van Oosterbeek de zesde „Airbonne-wandel- toeht" gehouden met 9800 deelnemers. Het parcours was verdeeld over 25, 15 en 10 kilo meter. In Hulst heeft zich een conflict voor gedaan waarbij de journalistieke zwijgplicht in het geding is gekomen. De middenstands organisaties besloten geen advertenties meer in een plaatselijk nieuwsblad te plaatsen voordat dit blad de bron heeft genoemd van een vertrouwelijke brief van B. en W. aan de organisaties, die in het blad was gepu bliceerd. In een motie, die met algemene stem men werd aangenomen, heeft de raad der gemeente Blaricum zijn ontstemming uitge sproken over de handelwijze van Gedepu teerde Staten van Noordholland inzake de plannen tot herindeling der Gooise gemeen ten. De raad sprak als zijn mening uit dat er geen redenen zijn, de zelfstandigheid van Blaricum aan te tasten. De raad noemt het on-democratisch en on-Nederlands dat een herindeling vafl de provincie Noordholland en het Gooi van bovenaf wordt opgelegd, vooral indien blijkt dat de bevolking deze vrijwel unaniem niet wenst. De Koningin heeft de heer A. M. Da vis benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Davis is onderdirecteur van de vervoersorganisatie van Unilever Ltd. te Negentien der 30 opvarenden gered De Hondurese tanker „Foundation Star" (5500 ton) is Zaterdag, op weg van Mexico naar Philadelphia, op 120 mijl ten Oosten van Charleston (Zuid-Carolina) in een stormachtige zee in tweeën gebroken. Het Noorse schip Emm heeft 19 van de 30 op varenden aan boord genomen; een redding boot met elf bemanningsleden van de tan ker wordt vermist. Vliegtuigen en schepen van kustwacht en marine der V. S. stellen een onderzoek in. BOGOTA (Reuter/A.F.P.) Zaterdag is het in Bogota (Columbia) tot ongeregeld heden gekomen. Er vielen schoten en een menigte drong het gebouw van het liberale blad „El Tiempo" binnen, vernielde het kantoormeubilair en stak het gebouw in brand, dat geheel uitbrandde. Ook werden twee woningen vernield, de ene van de ge wezen liberale president Alfonso Lopez, en de andere van een liberale ex-minister. Ook het gebouw van het avondblad „Es- pectador" werd gedeeltelijk vernield. Een politieman viel uit het gebouw van een der kranten en raakte gewond. De orde is thans hersteld. SANTIAGO (AFP.) Opzegging van het verdrag van militaire bijstand met de V. S. en de vestiging van betrekkingen met alle landen van de wereld, de Sovjet-Unie en de communistische landen inbegrepen, zullen de voornaamste doelen zijn van de politiek der nieuwe Chileense regering van Carlos Ibanez, aldus heeft Vrijdagavond de afgevaardigde Javier Lira, secretaris-gene raal van de linkse beweging, die de candi- datuur van de generaal heeft gesteund, verklaard. De kivestie-Duitsland LONDEN. (AFP.) De Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers zijn Za terdag weer in het „Foreign Office" bij een geweest om de jongste Sovjet-Nota over Duitsland te bespreken. Men ver wacht, dat zij heden opnieuw zullen ver gaderen. Dit zou in tegenspraak zijn met geruchten, volgens welke zij reeds een ant woord op deze nota hebben opgesteld, al dus AFP. De Tunesische Raad Van Véërtig, be noemd door de Bey om hem van Sdvies te dienen omtrent de Franse hervormings voorstellen, heeft het Franse plan eenstem mig verworpen. De raad vertegenwoordigt alle schakeringen van de Tunesische open bare mening. Slechts le communisten heb ben geen zitting. Bij het binnenlopen kwam Zondagmiddag te omstreeks 5 uur het Nederlandse m.s. Marvic groot 500 bruto reg. ton in aanra king met de IJmuider pier. Een flinke deuk aan het achterschip was het gevolg van een verkeerde manoeuvre in de machinekamer. Er ontstónd gelukkig geen lekkage, zodat de Marvic met een gekneusde achtersteven kon doorvaren naar Amsterdam. In het Internationaal Concours hippique in Rotterdam heeft burgemeester mi'. M. M. Kwint uit Velsen met zijn hunter „Bal- 'ymonius" beslag weten te leggen op de tweede prijs in de wedstrijden jachtpaar den zware klasse. De prijs van Sint Hu- bertus viel majoor mr. R. van Zinnicq Bergman ten deel, die hef paard „Kolonel" uit de stoeterij van Soestdijk bereed. Londen. De onderscheiding is hem toegekend wegens zijn verdiensten jegens Nederland gedurende de tweede wereldoorlog en ook voor zijn werk voor de „Help Holland Councill". Nederlanders, die naar Finland reizen, hebben hiervoor in het vervolg geen visum meer nodig. Men kan het land binnenkomen en daar verblijf houden tot ten hoogste drie maanden zonder visum. Voor personen die in Finland in loondienst willen werken, is een werkvergunning nodig. Personen, rei zende op een vreemdelingenpas, hebben wel een visum nodig. Een zestienjarig meisje kreeg Zondag middag een geschenk omdat zij de twintig- duizendste was, die een bezoek bracht aan de tentoonstelling „Vals of echt" in het Ste delijk Museum te Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote of Sint Bavo Kerk van 8 tot 9 uur door Bernard Bartelink luidt: 1. Gloria (ver deeld in 9 couplets) uit de „Messe pour les paroisses", Frangois Couperin, 2. Fantasia in G gr. t., J. S. Bach; 3. Ricercare (Hommage a Sweelinck), Albert de Klerk: 4. Toccata, Adagio en Fuga in C gr. t„ J. S. Bach. De wethouder van Onderwijs, Volks gezondheid en Bedrijven der gemeente Heemstede, de heer H. Disselkoen, zal Woensdag geen spreekuur houden. Tot tijdelijke leerkrachten aan het Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem zijn benoemd de dames H. G. van Ark, Haarlem (aardrijkskunde); J. Lentz, Den Haag (klas sieke talen); I. Minke Haarlem (hand- en lijntekenen); alsmede de heren G. Smit, Haarlem, (Engelse taal en letterkunde); dr. H. J. Botschuyver, Amsterdam (klassieke talen) en J. P. Brants, Haarlem (wis- en natuurkunde). Op het rijwielpad lang de Kleine Hout weg is Zondagmiddag om tien minuten voor vijven een vijfentwintigjarige Haarlemmer aangereden door een jongen die met zijn vriendje passeerde. Hij brak zijn linker arm en is naar de Maria-stichting overgebracht. De jongens, vermoedelijk 15 en 12 jaar oud, zijn doorgereden. De politie verzoekt de jon gens zich te melden aan het bureau van politie voor het verstrekken van nadere in lichtingen In Heemstede zijn Zaterdag tegen het middaguur op de hoek van de Rembrandt- laan en de Pieter de Hooghstraat twee auto's tegen elkaar gebotst. De auto's werden ernstig beschadigd en een der inzittenden liep lichte kwetsuren op. Tegen de 24-jarige bestuurder van een der auto's, die de andere feen voorrang had verleend, is proces-ver aal opgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3