Tien clubs nog ongeslagen in de Engelse league Districten discussieerden over samenstelling eerste klasse VSV versloeg Ajax in weinig imponerende wedstrijd: 3-2 Eervolle derde plaats voor Gita bij jeugd-athletiekkampioenschappen Clowntje Rick Arsenal werkt weer met winst Zeilkampioenschappen Laag tempo in eerste competitiewedstrijd Haarlem tegen HFC in licht wedstrijd „Alleen eenheid kan voetbal op hoger peil brengen" Nieuw Nederlands record op 4x800 meter Centrale training in Overveen hervat maandag 8 september 1952 Na wedstrijden van Zaterdag Schulden afbetaald FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorot'.y Quentin Wielrennen Fausto Goppi weer op de baan Nederlandse schakers leiden tegen Zweden Boksen Franse bokser verloor het bewustzijn Belg Sijs wint door k.o. van Conny Rux Voor de kinderen Klaverjassen Wintercompetitie VKB Athletiek Dammen Elf landen gaan strijden om de damtitel Schaatsen rijden Kees Broekman komt naar Nederland '4 Grimsby Town, de enige club in de Engelse league, die nog geen punt verloren had, raakte dit trotse record Zaterdag kwijt in de thuiswedstrijd tegen Oldham. Een ge lijkspel (1-1) was het resultaat. Walsall in de derde divisie Zuid daarentegen wacht nog steeds op het eerste winstpunt. Van Exeter City verloor het met 6-1. Tien clubs zijn na de wedstrijden van Zaterdag nog ongeslagen en drie van dit tiental scoorden hoge cijfers. Blackpool sloeg de Villa in de uitwedstrijd met 5-1, Huddersfield Town in de tweede divisie, dat zeer hard werkt om weer in de eerste afdeling terug te komen, versloeg het bezoekende Barnsley met 6-0 en Plymouth Argyle won van Sheffield United met 5-2. Brown, de Schotse international, wist een hattrick op zijn naam te brengen in de ont moeting tussen Blackpool en de Villa. De aanval van Blackpool liep gesmeerd en met Matthews op de rechtervleugel was de voorhoede zeer gevaarlijk, hetgeen de ver dediging van Aston Villa heeft ondervon den. Liverpool versloeg in de uitwedstrijd Manchester City met 2-0. Binnen tien mi nuten leidde Liverpool al met twee doel punten. Liverpool veroorloofde zich in het verdere verloop van de wedstrijd het mis sen van een strafschop. Bovendien bleek Paisley door een blessure niet op volle kracht te kunnen spelen, maar niettemin had Manchester City niet veel te vertellen. Intussen wacht Sheffield Wednesday, pas gepromoveerd naar de eerste divisie, nog steeds op zijn eerste zege, evenals de win naar van de beker, Newcastle. Sheffield Wednesday had Charlton Athletic op be zoek. Reeds met rust leidden de bezoekers met 3-0, een achterstand voor de thuisclub, die onmogelijk kon worden ingehaald. Drie spelers geschorst Middlesbrough verscheen zonder Mannion, Robinson en Blenkinsopp op het veld. Dit drietal spelers was uit het elftal gelaten in verband met disci plinaire maatregelen, door het bestuur van Middlesbrough genomen. In dit licht bezien behoefde het geen ver wondering te wekken, dat Stoke City het bezoekende Middlesbrough met een nederlaag (1-0) naar huis kon sturen. In het elftal van Stoke City debuteerde Ken Thomson, voor ruim 200.000 gul den overgenomen van Aberdeen, uit stekend. Niet minder dan 60.000 toeschouwers za gen in Londen de Spurs winnen van Car diff City, dat in 20 jaar niet in de Engelse hoofdstad voor de competitie was aange treden. De Spurs speelden voortreffelijk, maar zij moesten hard en taai vechten om een 2-1 overwinning te behalen. Chelsea en Arsenal behaalden een ver diend gelijk spel, respectievelijk tegen de Bolton Wanderers en Wolverhampton. Portsmouth noteerde zijn eerste overwin ning en datzelfde was het geval met Pres ton North End. Uitslagen De uitslagen van de League-wedstrijden luidden: Sinds het league-voetbal in Engeland na de oorlog hervat werd in 1948 heeft .Ar senal een schuld van meer dan 130.000 pond sterling (ruim 1 millioen 300.000 gul den) afbetaald. De club begon het vorig seizoen met de balans in evenwicht en thans deelt het bestuur mede, dat in 1951- '52 een winst van 62.000 pond is gemaakt. En daarmee is een nieuw hoofdstuk in de merkwaardige geschiedenis van vooruit gang en succes van de Londense club be gonnen. Enkele jaren voor de oorlog leende Ar senal een groot bedrag van een verzeke ringsmaatschappij voor verbeteringen in de terrein installatie. Toen braken de vijan delijkheden uit en werd het league-voetbal tijdelijk stop gezet. Het beroemde terrein van Highbury werd overgenomen door de burgerlijke dienst van de luchtbescherming. Als gevolg hiervan stond Arsenal tegen over een schuld van rond 133.000 pond, toen men in 1946 aan een hervatting van de league-competitie begon te denken. Deze schuld moest worden afbetaald, waarbij Arsenal het geluk had dat de be trokken verzekeringsmaatschappij een streep haalde door een belangrijk bedrag aan samengestelde interest op het oor spronkelijk bedrag van de lening. In het eerste na-oorlogse seizoen werd de schuld teruggebracht tot beneden de 90.000 pond en een jaar later, toen de Gunners het league-kampioenschap 1947-'48 wonnen, stonden zij nog maar voor 18.000 pond in het krijt. Thans is de schuld niet alleen afbetaald maar werkt de club wederom als in vroe ger dagen met winst. Hiermee is trouwens nog niet alles verteld, want uit de boeken blijkt dat Arsenal 11.000 pond verdiend heeft aan transfers, een groot verschil met de vooroorlogse dagen toen de club enorme bedragen uittrok voor de aankoop van sterren. vertaald uit het Engels. 35) Een zeker gevoel van onbehagen kon Toni toch r t van zich afzetten. Ze keek voorzichtig naar pantoffels na, voordat ze er haar blote voeten in stak, en liep naar de badkamer. Ze begon haar tanden te poetsen. De tandpasta kon moeilijk vergif tigd zijn! Toni lachte even, maar helemaal op haar gemak was ze nog niet. De hele sfeer van Floriana scheen op haar zenuwen te werken deze laatste dagen. Naderhand zou ze niet hebben kunnen zeggen, waarom ze die avond, voordat ze in bed stapte, de lakens helemaal naar be neden stroopte en een grondig onderzoek instelde. Gewoonlijk nam ze het onderzoek naar insecten en ander ongedierte, waar tegen Fisk haar had gewaarschuwd, niet zó ernstig. Ze gaf een gil, toen ze aan het voeteneinde een bruine slang met zwarte vlekken ontwaarde, die ze bij een minder grondig onderzoek nooit ontdekt zou heb ben. De slang scheen te slapen. Het beest zrg er uit als was het een stuk speelgoed, maar Toni rilde bij de gedachte, dat haar Eerste divisie: Aston Villa-Blackpool 1-5; Bolton Wanderers-Chelsea 1-1; Burnley- Newcastle United, 2-1; Manchester City- Liverpool 0-2; Portsmouth-Manchester United 2-0; Preston North End-West Brom- wich Albion 1-0; Sheffield Wednesday- Charlton Athletic 0-3; Stoke City- Midd lesbrough 1-0; Sunderland-Derby County 2-1; Tottenham Hotspur-Cardiff City 2-1; Wolverhampton Wanderers-Arsenal 1-1. Tweede divisie: Brentford-Blackburn Ro vers 3-2; Doncaster Rovers-Hull City 3-1; Everton-Nottingham Forest 3-0; Fulham- Luton Town 2-0; Huddersfield Town- Barnsley 6-0; Leicester City-Bury 3-2; Notts County-Southampton 1-2; Plymouth Argyle-Sheffield United 5-2; Rotherham United-Leeds United .3-1Swansea Town- Lincoln City 1-1: West Ham United-Bir mingham City 1-2. Dit weekeinde werden op de Westeinder- plassen de nationale zeilkampioenschappen verwerkt. De kampioenen werden aangewe zen door middel van een puntentelling. De uitslagen van de races waren: Drakenklasse: 1. en kampioen van Neder land: G. van Wijk met de „Puzzle 2" 3765 pnt. 2. W. P. van Duyl met de „Thalatta" 3640 pnt. 3- J. R. van den Berg met de „Joy" 3640 pnt. Internationale 12 M2. sharpicklasse: 1. en kampioen van Nederland: Jac. Kraan met de „Mustang" 5204 pnt. 2- J. C. J. van Stave ren met de „Mariandel" 3347 pnt. 3- W. G Jungschlager met de „Gems" 3280 pnt. Internationale Olympiajollenklasse: 1. en kampioen van Nederland: J. H. H. J. de Jong met de „Zomerweelde", 4372 pnt. 2. B. W. Willcms met de „Magneet" 3594 pnt. 3. B- Markus met de „Pinguin 3" 2844 pnt. Pampusklasse: 1. en kampioen van Neder land: W. M. van Staveren met de „Braasse- mermeer", 3315 pnt. 2. A. Volker Jr. met de „Alk" 2219 pnt. 3. J. P. Damme met de „Don- derkopje", 2140 pnt. Internationale 12-voetsjollenklasse: 1. en kampioen van Nederland: E. J. Holtrop met de „Tecumseh", 4497 pnt. 2. L. R. Koopmans met de „Porky", 3618 pnt. 3. F. J. Brinkmaan met de „Moby Dick" 2840 pnt. Spoedig hersteld De Italiaanse wielrenner Fausto Coppi heeft voor het eerst na zijn ongeluk in Per- pignan weer aan wedstrijden deelgenomen. Op de baan in Ravenna heeft hij samen met Bartali een ploegwedstrijd tegen het uur werk gewonnen. Verder werd hij met Bartal' eerste in een ploegomniumwedstrijd, vóór AlbaniMinardi. De verdiende drie-twee overwinning op de afdelingskampioen van het vorige sei zoen Ajax, waarmede-V.S.V. de competitie heeft ingezet, is niet onverwacht gekomen. Weliswaar heeft ditzelfde Ajax de Velser ploeg in het afgelopen seizoen tot tweemaal toe met niet minder dan 61 in het zand doen bijten, maar de verrichtingen van de Ajacieden in de kampioenscompetitie heb ben duidelijk bewezen, dat de Amsterdam mers de voetbalkunst niet zo goed verston den als hun eretitel mocht doen verwach ten en aan de andere kant heeft V.S.V. met zijn verjongde ploeg reeds menige knappe wedstrijd laten zien. Dit alles wil echter niet zeggen, dat V.S.V. ook gisteren uitstekend voetbal heeft vertoond. Verre van dat. Ten eerste lag daarvoor het tempo op deze eerste compe titiedag te laag en bovendien was de af werking van de talrijke aanvallen niet af doende. Overwicht Dank zij de oordeelkundige wijze waarop Stijger en Hazeveld zich op het middenveld bewogen oefende V.S.V. reeds direct na de aftrap enig over wicht op de tegenstanders uit. De Am sterdamse ploeg, die in Bakker en Leezer twee zwakke buitenspelers bleek te bezitten, kon niet goed los komen. Het waren slechts enkele indi vidueel goede dingen van Van Dijk en Van der Wel, die doelman Van der Wint in actie brachten. Aan de andere kant van het veld be hoefde Visser, ondanks het Velser over wicht, maar zeer zelden in te grijpen. En kele schoten en kopballen van Belfroid, Verswijveren en De Graaf misten de no dige vaart en Van der Kuil kreeg voorlopig geen kans van Van Mourik om gevaarlijk te worden. Dat V.S.V. in De Graaf en Van der Kuil op de vleugels goede krachten had was reeds enkele malen gebleken. In de 40e minuut kwam dit tot uiting, toen De Graaf Verswijveren een goede pass gaf. De Vel ser middenvoor wist Elzer de verkeerde kant uit te sturen, kwam daardoor vrij voor Visser en bracht met een hard schot de stand op 10. De tijd, die er voor de rust pauze no? restte was echter te kort om de eerste helft nog tot een goede te maken. Doelpunten Na de hervatting nam Bouwers de plaats in van Van Mourik, terwijl B°rens de Ajaxploeg completeerde. Er werd beter en levendiger gespeeld dan voorheen, maar het waren voornamelijk de doelpunten, die de spanning er in brachten. Leezer weerde zich beter. Uit e°n voorzet van hem kopte Michels na een kwartier de gelijk maker via de paal in het net en tien minu ten later was een knappe combinatie tus sen Bakker, Michels en Van der Wel de Velser verdedieers te machtig. Met een fraai schot maakte de laatste er 12 van. Zou A.iax toch weer op een overwinning afstevenen? Het spel van de Amsterdammers wettig de een dergelijke veronderstelling nog steeds niet en het was volkomen conform de spelverhoudingen dat Hazeveld in de tweeëndertigste minuut uit een hoekschop van Belfroid met een kopbal de gelijkmaker scoorde. De opnieuw verzwakte Amsterdamse achterhoede moest wederom het hoofd bui gen, toen Verswijveren Tielrooy de bal voor de voeten speelde en deze via de han den van Visser voor de derde en beslissen de treffer van de Velsenaren zorgde. Donderdagavond 18 September aanstaan de spelen Haarlem en H.F.C. een lichtwed- strijd. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het Haarlem-terrein en begint om 8 uur. Op de eerste dag van de schaaklanden- wedstrijd tussen Zweden en Nederland heeft het Nederlandse tiental een 54 voorsprong weten te veroveren. De partij tussen Stahlberg en Van Schel- tinga, die na zeven uren werd afgebroken, zal waarschijnlijk door de Zweed na de her vatting worden gewonnen, zodat de stand na de eerste séance 55 zou worden. De resultaten luidden: StahlbergVan Scheltinga afgebroken: Johansson—Donner 01: JonssonCortlever ViLSundberg Kramer 1—0; Carlsson—Barendregt Vs; KinnmarkMuhring 10; NilssonBou- meester 0—1; SternerStumpers V?li; BergqvistVlagsma \'iL; BacklundSpan jaard 01. Zaterdagmiddag zijn dc jaarvergaderin gen van de districten West I, Zuid II en Oost van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond in vergadering bijeen geweest om de agenda te behandelen, die over enige weken op de Bondsvergadering zal worden afgehandeld. De belangrijkste punten, waarover men discussieerde waren natuur lijk de toekomstige samenstelling van de eerste klasse en de positie van de prof voetballer die weer naar het amateurisme wil overgaan. Onder voorzitterschap van de heer J. Kruyver kwam in Amsterdam het district West 1 bijeen. In zijn openingsrede wees de heer Kruyver er op dat alleen een een heid op het gebied van de voetbalsport de voorwaarde kan zijn om deze sport op een hoger peil te brengen. Hij zeide dit omdat er naar zijn mening de laatste tijd sympto men waar te nemen zijn, die er op wijzen dat in zekere kringen getracht wordt de eenheid in de voetbalwereld te verstoren. Maar, zo ging de voorzitter verder, er is een begin van overleg om de bestaande tegenstellingen uit de weg te ruimen. Bij de bespreking van de agenda voor de komende Bondsvergadering bleek, dat de vertegenwoordigers van de lagere klassen het plan-Burgwal willen volgen, en er dus voor zijn, dat over enkele jaren de eerste klasse gevormd zal worden door vier afde lingen van elk twaalf clubs. De meerderheid van de vergadering sprak zich uit tegen het voorstel van het Bondsbestuur om voetballers, die als pro fessional in het buitenland- hebben ge speeld, levenslang uit te sluiten. Men wil deze spelers nog een kans geven tot het amateurisme terug te keren. Zuid In de vergadering van district Zuid 2 ontstond over het voorstel van de gezamen lijke eerste klassers inzake handhaving van de competitie van vier ardelingen met veer tien clubs een langdurige gedachtenwisse- De Franse bokser Claude Rltter is na af loop van z\jn partij tegen Julio Nevens kampioen van Portugal half zwaargewicht die hü verloor door k. o. in de tiende ronde, buiten kennis opgenomen in een zie kenhuis waar men een zware hersenschud ding constateerde. Hij was in de zevende ronde Herhaaldelijk getroffen door harde stoten tegen het hoofd maar had de strijd voortgezet totdat hij kort voor het einde van de partij ineen zonk. In het ziekenhuis kwam Ritter spoedig weer tot bewustzijn maar alhoewel de vol- gende morgen een verbetering was inge treden baart zijn toestand de dokters toch nog ernstige zorg. Bij stralend zomerweer heeft de oud-kam pioen van Europa in het zwaargewicht, de Belg Karei Sys in het Waldbühne Stadion in Berlijn tot grote teleurstelling van de 20.000 toeschouwers door k. o. in de derde ronde gewonnen van de Duitser Conny Rux, kampioen van Europa halfzwaargewicht. Wat deed Oepoetie in die tussentijd? Nou, die lag op zijn buik in het gras onder de bomen en tuurde voorzichtig het pad langs, waarlangs de reizigers wel zouden aan komen, naar hij dacht. Als ze kwamen, zou hij nog verder tussen de struiken wegkruipen; ze mochten hem niet te gauw zien, want dan gingen ze natuurlijk op de vlucht en dan kon hij ze zo gauw niet pakken. Maar toen hij even later eens naar berven keek, kreeg hij opeens een veel beter plan netje „Ik klim in die boom", dacht hij. „Dan kan ik veel verder zien en dan krijg ik de reizigers veel gauwer in de gaten. Én dan kunnen zij me toch niet zien, als ik tussen de takken verborgen zit!" Dat ivas niet dom bekeken. Hij stond op en probeerde in de boom te klimmen. Dat was nog niet eens zo erg gemakkelijk, want de boomstam was te dik om zijn armen er omheen te slaan. Maar hij wou er toch in! Toen sprong hij een paar maal in de hoogte, net zo lang, totdat hij een dikke tak boven zijn hoofd te pakken kreeg; en toen hij daar eenmaal houvast aan had, kon hij van die tak weer op een hogere tak komen. Toen was het niet moeilijk meer ling. De heer Van den Bosch deelde mede dat het bondsbestuur in zijn geheel tegen dit voorstel is. Men staat op het standpunt, dat het rapport Burgwal in zijn geheel moet worden uitgevoerd. De heer H. Meulen wees er op dat de eerste klassers alles willen krijgen maar niets willen geven. Als zij genegen waren om de tweede klassers grotere promotie kansen te geven door twee clubs automa tisch te laten degraderen zag hij er een mogelijkheid in.. Met overgrote meerder heid werd het voorstel van de eerste klas sers verworpen. Oost In Deventer werd de jaarvergadering gehouden van district Oost van de K. N. V. B. De heer Holleboom (Arnhem) be pleitte hier de wenselijkheid om meer toer- elftallen in het Oosten te laten spelen. Het voorstel der gezamenlijke eerste klassers om de eerste klasse competitie te handha ven op vier maal veertien clubs, bracht de tongen in beweging. Het resultaat was, dat het lagere voetbal niet voor het voorstel der eerste klassers bleek te voelen. De tweede, derde en vierde klassers hebben hun offers reeds gebracht, zo werd opgemerkt. Bij het lagere voetbal stond men ook op het standpunt, dat het plan- Burgwal in volle omvang uitgevoerd dien de te worden. Op Woensdag vierentwintig September be gint de Vrije Klaverjas Bond in Haarlem met de wintercompetitie. In deze competitie zijn tot nu toe de volgende verenigingen ondergebracht: EDO 1, Vliegende Vogels. DVH 1, Spaarnestroom, EDO 2, KRUG, DLV DVH 2 en Haarlem-Noord. De inschrijvine sluit op vijftien September aanstaande. NEDERLANDSE TENNI5LERAREN WIN NEN. Op de tweede dag van de tennis wedstrijd tussen oefenmeesters van Neder land en Frankrijk hebben de Nederlander» twee partijen gewonnen en één verloren, waardoor de eindstrijd 32 in het voordeel van onze landgenoten werd. De athleten van de Londense clubs Spar tan Ladies Athletic Club en Polytechnic Harriers kwamen Zaterdag in Rijswijk voor de tweede maal in ons land aan dc start, en wel op een estafettemiddag, georganiseerd door Clubhuis Te Wervc. De gasten bleken over alle linies veel sterker te zijn dan hun gastheren en zij wisten dan ook op alle nummers waaraan zij deelnamen de eerste plaatsen te bezetten. Dat wil niet zeggen dat er helemaal geen Nederlands succes viel te boeken. Wel dege lijk. De Trekvogelsploeg verbeterde op de 4 maal 800 meter estafette het Nederlands record, dat sinds Juli 1950 op naam van AAC stond met 7 min. 54.4 sec. en bracht het op 7 min. 50.3 sec. Desondanks konden Verwey (1 min. 56 sec.); Van Kreuningen (1 min. 59 sec.); Blankensteyn (1 min. 59 sec) en Slijk huis (1 min. 56 sec.) Pratt, Day, Mc Millan en Cleve niet bedreigen. De gasten wonnen dit nummer in 7 min. 42.6 sec. Het kwam slechts twee maal voor, dat de Engelse ploegen bij het eerste wisselpunt niet de leiding hadden. Dit gebeurde in de 4 maal 1500 meter, het openingsnummer, waar Royers van Thor eerder aankwam dan de Engelsman Ward. Daarna had Thor echter niets meer in te brengen en de Polytechnic Harriers brachten dit nummer gemakkelijk op hun naam. Bij de relayrace voor dames kon Puck Brouwer op de 200 meter een kleine voor sprong nemen op Sylvia Cheeseman, maar June Foulds bleek op de volgende 100 meter veel sneller te zijn dan Loes van der Mey- den, waardoor de Engelsen het ook op dit nummer tot een overwinning konden bren gen. Teamrace. Tot slot van de middag werd een in Neder land onbekend nummer, de teamrace over 3000 meter, verwerkt. Elke ploeg startte met) 6 lopers, waarbij de totaaltijd van de vier beste athleten de uitslag bepaalde. De En gelse ploeg was ook hier oppermachtig. Met Slijkhuis, die voor zijn ploeg meeliep, gingen vijf Engelsen met grote voorsprong op de overige lopers door de finish. Trekvogels werd hier tweede en D-O.S. derde. Bij de 10 maal 100 meter dames, de 4 maal 100 meter dames en de relay-race werden de Haarlemse dames van Gita tot driemaal toe derde. Op de sintelbaan in de Leidse Hout te Leiden werden gisteren de Nationale Jeugd clubkampioenschappen verwerkt. Bij de meisjes werd hét Amsterdamse Sagitta met grote voorsprong kampioen. Deze vereniging behaalde 57 punten, waartegenover G.A.C. uit Hilversum, die als tweede eindigde, slechts 31 punten kon stellen. Gita uit Haarlem legde beslag op de eervolle derde plaats met 25 punten. De jongens van „Haarlem" wensten blijkbaar niet voor hun vrouwelijke stadgenoten onder te doen en veroverden eveneens een derde plaats met 32 punten. Even was de strijd om de eerste plaats echter aanmerkelijk feller, waarbij het voorname lijk ging tussen DOS uit Rotterdam en AAC uit Amsterdam. Evenals het vorig jaar wist DOS ook nu met slechts één punt verschil te zegevieren. Deze vereniging behaalde 51 punten en AAC 50 punten. Behalve de prestatie van de Leidenaar Wanrooy, die op de 600 m. een nieuw Nederlands jeugdrecord wist te vestigen in 1 min. 26 sec, hebben zich geen opmerkelijke verrichtingen voorgedaan. De Haarlemmer Hendrikz toonde zich ook thans een beste sprinter door de 100 m. in 11.2 sec. te winnen, doch verrassender was ongetwijfeld de 11.3 sec., die Hartloper (Haarlem) op dit nummer noteerde en waar mede hij de derde plaats innam. De 4 x 100 m. estafette was voor de ploeg van „Haarlem", die vorige week kampioén van Nederland geworden is. Alleen was de tijd ditmaal aanmerkelijk minder namelijk 46.5 sec. Tiemeyer van „Haarlem"* bereikte een goede derde plaats op de 800 m. in 2 min. 56 sec. Bij de meisjes bereikte de Gita-leden Het in November in ons land te houden tournooi om de wereldtitel dammen belooft een groot evenement te worden. Naar wjj van de organisatie-commissie, waarin de heer O- J. B. v. d. Sleen (Amsterdam) de stuwen de kracht is, vernamen, zullen niet mindei dan elf landen vertegenwoordigd zijn. Verschillende gemeentebesturen hebben tezamen voor een bedrag van ongeveer 11.000 gulden ingetekend. Dit is voor de dambewe- ging een ongekend succes. Het tournooi zal ongeveer 21.000 gulden gaan kosten en ver wacht mag worden, dat de nog onbrekende gelden door de bijna 9000 leden van de Ko ninklijke Nederlandse Dambond spoedig zal worden bijeengebracht. Temeer omdat door de jaarvergadering van de K. N. D. B. het besluit werd genomen tot heffing van een verplichte bijdrage van alle leden. KING LEIDT IN FRANKRIJK Om vier deelnemers aan te wijzen voor Frankrijks vertegenwoordiging in het Olym pisch damtournooi, dat 3 November in Am sterdam zal worden geopend, spelen 12 Fran se dammeesters om het kampioenschap van Frankrijk. In een tournooi met dubbele ronde was de stand aan de kop na 9 ronden, dat de in Frankrijk uitgeweken Chinese dammeester King met 11 punten de leiding had, gevolgd door Verse en Bonnard met 13 punten. G. Takker en N. Struikenkamp resp. de 2e en 3e plaats, door beiden werd een tijd van 10.4 sec. genoteerd. Bij het kogelstoten werd N. Struikenkamp van Gita derde met 9.75,m., terwijl de 4 x 80 m. voor Gita eveneens een derde plaats opleverde in 42.6 sec. Kees Broekman komt op één November naar Nederland om deel te nemen aan de centrale training in Overveen, zo vernamen wij van het lid van de technische commissie van de K. N. S. B. de heer H. Roos tjjdens de eerste bijeenkomst, die Zaterdag op de terreinen van C.I.O.S- in Overveen onder leiding van dr. Carlier weer is begonnen. Van de uitgenodigde schaatsenrijders ont braken, behalve Kees Broekman, die in Noorwegen vertoeft, Wim van der Voort, die door werkzaamheden dit seizoen blijkbaar niet voor uitzending in aanmerking wil ko men, Jan Wervers, die voorlopig door mili taire dienst de sport vaarwel moet zeggen, en Wim de Graaff (Rotterdam), waarschijn lijk wegens studieredenen. Zo was het aantal rijders gereduceerd tot zes, te weten Anton Huiskes (Wierden), Ge rard Maarse (Aalsmeer), Egbert van 't Oever (Lisse), Kokkie van der Eist (Rotterdam), terwijl Schueler en Van der Berg (de laatste is een veelbelovend Fries rijder) het half dozijn volmaakten. Kalm aan Het sprak wel vanzelf, dat op deze eerste centrale training het devies „kalm aan" door dr. Carlier was uitgegeven, aangezien hij eerst eens moest zien, hoe de rijders zich hielden. Bij sommigen van hen viel dat sterk mee, bij anderen wat tegen. In de duinen werd een rustige cross ge lopen, daarna vonden voor het gebouw van C.I.O.S. gymnastische oefeningen plaats. Ver volgens stonden enkele rondjes droogrijden op het programma met wat los lopen in de duinen aan het slot. In de komende weken zullen de oefeningen natuurlijk moeilijker worden en het tempo zal nog worden opgevoerd- Het ligt in de bedoeling, dat omstreeks eind December een aantal rijders naar Noorwegen zal vertrek ken voor een ijstraining. Daarna zal worden beslist, welke rijders voor Nederland aan de komende grote wedstrijden van het sei zoen zullen deelnemen. voeten de koude glibberige huid van dit ondier aangeraakt zouden hebben. Het idee, dat Juanita of wie het dan mocht zijn met opzet dit beest in haar bed had neergelegd, vervulde haar met verontwaar diging en afgrijzen. Ze kon het zich haast niet indenken. Maar ze herinnerde zich de deur van de badkamer, die geruisloos ge sloten werd Toni leunde vol ontsteltenis tegen de raampost en voelde zich tè onthutst om na te denken. Ze durfde de slapende slang niet aan te raken. Ze had er geen idee van, wat je met een slang moest doen in zo'n geval. Ze zou een huisjongen kunnen bellen, maar het zou heel wat moeite kosten een slape rige negerjongen dit geval uit te leggen. Toni had grote behoefte aan iemand van haar eigen soort, iemand die Engels sprak. Ze wilde door iemand gerust gesteld wor den, dat die slang daar in haar bed er door een toeval terecht was gekomen.en dat het dier hoewel het er onaangenaam uit zag, helemaal niet kwaadaardig was. Ze dacht aan Fisk. Hij was het meest geschikt voor dit geval. Fisk wist alles van slangen, hij verzamelde zelfs bijzondere exempla ren Fisk zou inderdaad wel raad weten met dit monster. Toni sprak zichzelf voor de derde maal die nacht moed in en trok haar kimono aan. Ze rende de lange gan gen door. Fisk had zijn kamer in de Weste- lijke vleugel van het huis en het bleek een heel eind weg te zijn. Het was doodstil. Eindelijk klopte ze op zijn deur. Ze was 1 slechts éénmaal in zijn kamer geweest, om het scheeps-model te bekijken, dat hij voor zijn grootmoeder's verjaardag maakte. Ze moest diverse keren kloppen, voordat Fisk met een verontwaardigd gezicht om de deur kwam kijken. Zijn gezicht klaarde op, toen hij haar zag. „Dag Toni, wat is er aan de hand. Is grootmama niet goed?" „Mevrouw Burden mankeert niets," ant woordde Toni, „maar ik zelf heb je hulp nodig, Fisk. Er lift een slang in mijn bed en ik heb de indruk, dat iemand die opzet telijk er in heeft gelegd." „Wat!" Fisk lachte. „Wie zou er nu op het idee komen om die slang in jouw bed te deponeren! Ik heb je toch verteld, dat ze in deze regentijd de neiging hebben bin nenshuis te komen en zich dan graag ver stoppen in bedden, of laarzen of dergelijke schuilhoeken. Heb je enige tijd met het dier in bed gelegen, zonder het te merken?" Toni schudde haar hoofd. „Nee, Fisk, ik was nog even beneden op de patio en ging eerst een half uur geleden naar bed. Om de een of andere redenen sloeg ik het laken helemaal naar beneden, voor dat ik in bed stapte.... Ik geloof dat het beest slaapt, maar ik weet niet, wat ik er mee aan moet vangen." „Ik kom met je mee, als je even wacht." Fisk's hoofd verdween en enkele ogenblik ken later voegde de jongeman zich in een helgestreepte kamerjas bij Toni. Terwijl ze naar haar kamer terugliepen, deelde Toni hem mee, dat ze de indruk had gekregen, dat iemand in haar kamer had rondge neusd. Ze sprsken op fluisterende toon, om niemand wakker te maken. Fisk schudde zijn hoofd en wilde haar niet geloven. „Maar Iedereen is erg op je gesteld, Toni!", riep hij zachtjes uit. „Daar ben ik nog nipt zo zeker van," antwoordde ze droogjes. Ze voelde zich echter al een heel stuk beter door Fisk's vertrouwenwekkende aanwezigheid. „Nigel haat me, omdat zijn grootmoeder hem for ceert om aardig tegen mij te zijn. En Juanita kan mijn bloed wel drinken." Fisk grinnikte. „Ik geloof, dat je de goede Nigel volkomen verkeerd beoordeelt, Toni. Ik denk niet, dat hij grootmama aan zich zal verplichten door jou ten huwelijk te vragen, want ik heb de indruk, dat hij nooit zal trouwen. Hij is een zonderling. Hoe dan ook, op jou is hij meer gesteld dan hij nog ooit op één vrouw geweest is." Toni glimlachte even. Nigel's gevoelens lieten haar koud. Fisk vervolgde ernstig „Je .kunt slangen maar niet precies laten doen, wat je wilt. Eigenlijk alleen de in heemsen kennen de truc om een slang pre cies te laten doen wat ze willen. Het huis personeel is echter dol op mijn grootmoeder en ze weten, dat jij met de speciale zorg voor haar belast bent. Geen van hen kan zo iets afschuwelijks gedaan hebben „Er blijft Juanita nog over," zei Toni mat. Ze voelde zich dodelijk vermoeid. Fisk lachte opnieuw en schudde zijn hcofd. „Dat meisje is een vulkaan en wan neer ze jaloers zou zijn, zou dat allerlei uitbarstingen tot gevolg kunnen hebben. Ik betwijfel het echter, of ze de ene slang van de andere kan onderscheiden, en of ze de moed heeft om een slang aan te pakken. Juanita is meer het type, dat een mes zou gebruiken, Toni," Toen Fisk echter zelf de slang, die nog steeds bewegingloos opgerold aan het voe teneind van Toni's bed lag, gadesloeg, moest hij toegeven, dat ook hij een schok kreeg. Vol ontsteltenis riep hij uit: „Dat is één van de vergiftigste soorten* die er be staan, Toni. Het is er één uit mijn verzame ling, ze leven in het moeras en komen nooit hier in huis Ze staarden elkaar aan. „Je schijnt dus toch gelijk te hebben", voegde Fisk er lang zaam aan toe. „Iemand moet dat beest daar neergelegd hebben. Ik weet zeker, dat het dat exemplaar uit mijn laboratorium is." Er kwam even een lach op zijn gezicht. „De dader zou echter bedrogen uitgekomen zijn! Ik heb dit monster vanmiddag ver doofd en het vergif uit hem verwijderd, zodat hij je niet veel had kunnen doen; kijk maarZonder enige vrees liep Fisk op de slang toe en sperde diens bek open. „Ja, het is de mijne; zie maar, daar heb je de lidtekentjes." In zijn opwindig sprak hij thans op luide toon. Toni had het gevoel, dat de schrik waarschijnlijk even effectief geweest zou zijn als het vergif zelf.. Er was dit keer dus geen sprake van een toeval. Iemand had ae opzet gehad haar te vermoorden. Toni's hart bonsde en ze voelde zich koud worden. De verhalen, die ze over Floriana gehoord had, waren heel romantisch, maar het was iets geheel anders zelf in een dergelijke moordaanslag betrokken te worden „Diegene, die dit deed is een misdadi ger," riep Fisk vol verontwaardiging uit. Hij was even geschokt als Toni en veel meer buiten zichzelf van woede. Opeens klonk Olivia's stem door de open staande tussendeur: „Wil je me alsjeblieft eens vertellen, wat dat voor lawaai is? Met een kordaat gebaar pakte Fisk de slang op en liep de tussendeur door. Hij sloeg geen acht op Toni's smekende ge baren om de slang te laten waar hij was. Hij wist, dat zijn grootmoeder ijzeren zenuwen had en helemaal niet bang was voor slangen of andere reptielen. Boven dien was hij woedend over het gebeurde en wilde hij haar het bewijs voor ogen houden. Zonder verder bedenken liep hij op het grote bed toe, waarin Olivia rechtop over eind zat. Ze was klaar wakker en Toni vroeg zich af, hoe lang ze hen al had horen praten. „Het spijt me, dat wij u wakker hebben gemaakt, mevrouw Burden," zei ze snel op verontschuldigende toon. „Ik vond echter een slang in mijn bed en Fisk leek me de meest geschikte figuur om er bij te halen. Daarom waarschuwde ik hem Fisk hield de slang met één hand vast en lachte tegen zijn grootmoeder. „Als die knappe kleinzoon van u vanmiddag niet toevallig de gifzakjes van het beest had weggenomen, zou Toni nu waarschijnlijk niet meer tot de levenden behoren!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6