Bloemendaalse School voor IVO in „Het Heuveltje" Klokkenspel in Openluchttheater „U spreekt met Uw moordenaar" Autoreparatie? Jaarvergadering van „Zang en Vriendschap Fantastische ervaring Volksdansfeest in Krelagehuis Anthon van der Horst speelde Sweelinck Belg Leloup Europees motorcross-kampioen MAANDAG S SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT T Volgende zomer misschien dagelijkse bespeling Belangrijke mutaties Guus Os ter in uitstekende thriller SCHEEPVAART Interessante demonstratie van zuivere accoordvorming Motorrijder brak linker onderbeen FIDE-CONGRES Volgend jaar tournooi voor junior schakers Wielrennen Braspennincx auto-coureur? Dertienjarige won wielerwedstrijd Handbal Om dc Rapiditas-beker Burgerlijke Stand van Haarlem De Stichting- Bloemendaalse school voor Individueel Voortgezet Onderwijs, die op 1 September 1950 werd opgericht en met vele moeilijkheden te kampen heeft gehad, heeft de beschikking ge kregen over de villa „Het Heuveltje" aan de Korte. Parkweg no. 2 te Bloc- mendaal, waarin binnenkort onderwijs zal worden gegeven. Zaterdagmorgen 20 Sep tember zal het gebouw officieel in gebruik worden genomen. De aanleiding tot het stichten van de Bloemendaalse school voor Individueel Onderwijs was de opheffing van het A. V. I. O., het Algemeen Vormend Individueel Onderwijs, verbonden aan het Kennemer Lyceum. Een groepje personen stak de hoofden bij elkaar om tot de oprichting van een school voor I.V.O. te komen. De oprichters vormden het bestuur van een stichting en waren de heer M. C. van Hall, voorzitter, mevrouw S. W. van Walraven- Wackie Eysten, secretaresse, de heer P. J. A. Kleeblad, penningmeester en mevrouw E. Mansholt-Rypperda Wierdsma, lid. In tussen zijn de vrouwelijke leden uit het bestuur getreden en de daardoor vrij ge komen plaatsen worden nu ingenomen dooi de heren A. Grootenhuis (secretaris) en J. Meyer. De stichting is nog slechts een kort leven beschoren. In de plaats daarvan komt een vereniging, die reeds is opgericht doch door het nog ontbreken van rechts persoonlijkheid nog niet naar buiten op treedt. De koninklijke goedkeuring is aan gevraagd. Een normale school De school voor I.V.O. is geen school voor afwijkende gevallen, maar voor leerlingen van normale begaafdheid. Dat vertelde ons het hoofd der school, de heer J. R. Janssen, die daar vooral de nadruk nog eens op wil de leggen omdat te dien aanzien nog wel eens misverstand bestaat. Het is bovendien de enige school waar leerlingen met een buitengewone begaafdheid in een tijd die korter is dan de normale vijf- en zesjarige cursus van H.B.S. en gymnasium- hun middelbai-e vorming kunnen voltooien. Ons land kent slechts vijf scholen voor I.V.O.de werkplaats van Kees Boeke in Bilthoven, de Pallas Athene-school in Amersfoort, de school voor I.V.O. van de Bussumse Montessori-vereniging, de Vonk in Amsterdam en sinds twee jaar de Bloe mendaalse school voor I.V.O. De besturen der drie scholen, het eerst genoemd, kwa men in 1934 samen en richtten de Stichting voor I.V.O.-scholen op. Deze stichting geeft na het met goed afleggen van de verschil lende proeven het I.V.O.-diploma uit, dat helaas nog niet officieel is erkend, maar in de practijk zijn waarde wel heeft be wezen. De hele leergang bestaat uit vijftig zogenaamde tentames: veertig daarvan vormen de verplichte kern. Huisvestingsproblemen De heer Janssen kwam in 1933 bij de Bussumse I.V.O.-school. Toen de stichting van de Bloemendaalse I.V.O.-school in September 1950 een hoofd der school zocht, viel de keuze op de heer Janssen, die reeds een zeventienjarige ervaring op onderwijs gebied had. Het eerste cursusjaar bracht de heer Janssen met zijn vijftig leerlingen door in het gebouw „Rosenhaghe" aan de Hoof- manstraat te Haarlem. In September 1951 verhuisde hij naar het gebouw van de Haarlemse Jonge Mannenvereniging in de Lange Margarethastraat. Het gebouw leen de zich niet bepaald als schoolgebouw en de moeilijkheden waren dan ook groot. Toen men van 1 Januari van dit jaar af beslag kon leggen op een gedeelte van Stoop's Bad aan de Adi-iaan Stooplaan te Overveen dit gedeelte van het gebouw was vrij gekomen doordat de daarin ge huisveste kleuterschool naar een apart staand gebouw bij het Kennemer Lyceum werd overgeplaatst zat men hier wel iets gunstiger, al maakte het doorlopend lawaai en geroezemoes van de zwemmers het ge- ADVERTENTIE BEL 10570 Autogarage Jan R. du Rieu Van de zijde van het Openluchttheater vernemen wij dat Romke de Waard ook Zondag enige bespelingen op de reizende beiaard heeft gegeven en wel des middags voor het concert door de Johez-Harmonie, in de pauze daarvan, vervolgens van vijf tot zes en tenslotte van acht tot negen uur zo geestdriftig was hij over de mogelijk heden van het instrument in deze natuur lijke omgeving. Dit enthousiasme wordt '.oor de leiding van het Openluchttheater edeeld. Men overweegt om het volgend aar in het hartje van de zomer gedurende bij voorbeeld een periode van twee weken het klokkenspel voor dagelijkse bespeling te huren en zelfs is al het plan gerezen om zo mogelijk een nationaal beiaardconcours te organiseren. Een foto van de villa ..Het Heuveltjeaan de Korte Parkweg, ivaarin de Bloemen daalse school voor Individueel Voortgezet Onderwijs wordt gevestigd. ven van onderwijs er niet gemakkelijker op, en was men zelfs baas in eigen huis, maar de ruimte was erg beperkt en men was dan ook blij dat het aantal leerlingen inmiddels tot veertig was teruggelopen. Van aannemen van nieuwe leerlingen was in het geheel geen sprake. Toen men eenmaal de medewerking van de gemeente Bloemendaal had zijn er ver schillende huizen bekeken, doch steeds ble ken die ongeschikt om daarin een school te vestigen. De villa „Het Heuveltje", dat enkele maanden geleden vrij gekomen was, bleek wel geschikt te zijn. De gemeente heeft de villa aangekocht en in Juli beschikbaar ge steld van de bijzondere school voor I.V.O. Gedurende de laatste zes weken het nieuwe schooljaar is inmiddels op 1 Sep tember aangevangen heeft personeel van de dienst van Publieke Werken het huis in- en uitwendig onderhanden ge nomen en met man en macht gewerkt om het weer op tijd klaar te krijgen. Aan het gebouw zelf is niet veel veranderd, slechts zijn enkele muren doorgebroken om in elkaar lopende lokalen te verkrijgen. Op de begane grond zijn ondergebracht de kamer van het hoofd der school, een normaal leslokaal en ruimte voor teken en handenarbeid, terwijl de keuken als laboratorium voor het natuurkunde on derwijs is ingericht. Op de eerste étage heeft men van twee maal twee in eenlo- pende kamers twee leslokalen gemaakt. Bij de aanvang van de zo juist begonnen leergang zijn zestig leerlingen opgenomen. De jongens vormen daarbij een meerder heid. De capaciteit van het gebouw is be rekend op 75 leerlingen, verdeeld in vier groepen. (Nu zijn er nog maar drie groe pen). De meerderheid van het aantal leer lingen komt van buiten Bloemendaal, uit Haarlem, Heemstede, Zandvoort en Bever wijk en zelfs uit Leiden en uit Oegstgeest. Aan de school zijn drie leerkrachten verbonden, (het hoofd en twee vrouwelijke collega's), waarvan er één boventallig is, en bovendien nog zes vakleerkrachten voor de vakken lichamelijke opvoeding, muziek, tekenen en handenarbeid. De normale tijd, waarin een leerling het I.V.O.-diploma kan behalen is drie tot vier jaar, getoetst aan de ervaringen, waarbij drie jaar al vrij snel is en dan ook zelden voor komt. Onder voorzitterschap van de heer A. J. van Houten hield de 'Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" een druk be zochte jaarvergadering, waar belangrijke besluiten genomen werden. Als een zeer belangrijke mutatie is wel te melden de wijziging in het Ere-Voor- zitterschap, tot nu toe bekleed door de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Deze zal voortaan als Buitengewoon Ere-Voorzitter fungeren. De Burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft zich bereid verklaard het Erevoorzitterschap te aanvaarden. De installatie van beide functionarissen zal Op een nader te bepalen datum geschieden. Ook in de bestuurssamenstelling vonden verscheidene veranderingen plaats. De he ren J. E. Voet, C. N. J. van Hemert en A. W. M. Steinhoff, die jarenlang hun krach ten als bestuurslid gaven, achtten de tijd gekomen hun plaatsen aan jongere krach ten af te staan. De heer Voet, die reeds ere lid en lid van verdienste is, werd bij zijn heengaan na een 26-jarig bestuurslidmaat schap gehuldigd, waarbij hem een tweetal antieke borden als blijvende herinnering werden geschonken. Aan mevrouw A. Voet-Meyer, die de „moeder van Zang en Vriendschap" wordt genoemd, werd het erelidmaatschap aangeboden. De heren Van Hemert en Steinhoff beiden 21 jaar be stuurslid werden respectievelijk be noemd tot lid van verdienste en erelid. Voorts trad de heer P. de Graaff af wegens zijn werkzaamheden. Tot nieuwe bestuursleden werden geko zen de heren J. P. Lewis, A. Raspe. A. Ver- stijnen en D. Vring. De periodiek aftreden de bestuursleden A. A. Ramaker en G. D. van Wengen werden herkozen. De in Zang en Vriendschap belangrijke functie van vice-voorzitter, tot nu toe jaren lang be kleed door de heer Voet, berust thans bij de heer A. Th. Misset. Uit de jaarverslagen van secretaris, pen ningmeester, propaganda-commissie en muziekfonds klonk een opgewekte toon. Het eerste ledenconcert is bepaald op 14 November in de Gemeentelijke Concert zaal. Medewerking zal worden verleend door Aerclcnhouts Vrouwenkoor onder lei ding van Albert de Klerk. Op dit concert zal door „Zang en Vriendschap" de eerste uitvoering worden gegeven van een nieuwe mannenkoorcompositie van Albert de Klerk, door de componist aan de Konink lijke Liedertafel opgedragen. De Nederlandse Comedie heeft in het afgelopen weekeinde haar entrée als vaste bespeelster van de Haarlemse Schouwburg gemaakt met de thriller „U spreekt met uw moordenaar" (Dial M. for murder) van de Engelse auteur en voormalig tenniskam pioen Frederick Knott een stuk, dat nog maar enkele maanden geleden zijn Londen- se première beleefde. Mij dunkt dat de lei ding van dit gezelschap hiermede niet al leen een bijzonder goede keuze deed, maar bovendien van een gelukkig inzicht blijk gaf door de regie toe te vertrouwen aan de niet alleen over gedegen vakkennis maar tevens over een scherpe intelligentie be schikkende acteur Henk Rigters, die met deze opvoering een prestatie leverde, ver uitgaande boven het in dit genre gebrui kelijke routinewerk. Volgens een van die veelgehoorde wijs heden des theaters, waarvan niemand zich de herkomst herinneren kan, worden thril lers niet voor toneelcritici geschreven en inderdaad gaat die stelling doorgaans op, doch hier hebben wij toch min of meer met een uitzonderingsgeval te doen, omdat vier van de vijf erin optredende personen interessant genoeg zijn om er een gehele avond mee geconfronteerd te worden. Voorts komt men voor het eerst sinds be trekkelijk lange tijd weer eens in aanra king met de op een haar na perfecte mis daad en smaakt men tenslotte het genoegen de bedenker hiervan tenslotte de dupe van zijn eigen hvper-ingenieuze berekeningen te zien worden. Voor het echter zover is, heeft men heel wat sensationele verrassin gen te verwerken gekregen, waarbij de schrijver een uitermate handig gebruik maakte van het altijd doeltreffende middel der dramatische ironie. Het gaat er in dit detectivespel niet om wie „het" gedaan heeft, want al pakt het allemaal anders uit dan men na de eerste taferelen op goede gronden verwacht, daar over bestaat gebn schijn van twijfel. Wel zo boeiend is het probleem der tot de laat ste minuut uitgestelde ontmaskering van een schurk met een duivelse intelligentie. A/fotOrSt)Ort Het aardige is dat men na afloop moet constateren: ik had het kunnen weten. Door de bijzondere ingewikkeldheid van zijn toch doorlopend heldere intrige heeft de schrijver enige tijd nodig om de gebeur tenissen op gang te brengen, doch daarna verliest hij geen moment meer met node loos schijnend gepraat. Na de pauze brengt hij zowaar ook nog wat humor in het ge ding, waar men voor die tijd vergeefs op had gewacht. Doordat niet alleen het ver stand van de toeschouwer wordt geprik keld maar ook diens medegevoel, kan van deze uitstekende thriller een langdurig suc ces worden verwacht. Zoals ik reeds gezegd heb, was het een prima opvoering. Rigters heeft als regis seur de spanning voortdurend op peil we ten te houden en de gebeurtenissen volko men duidelijk en plausibel gemaakt. Het was een genoegen Guus Oster nu eens in een andere gedaante dan die van de mooie, kleine Lord te zien. Hij speelde een voor treffelijke rol als de harteloze schurk met een minzaam uiterlijk en geraffineerde manieren. Door een geconcentreerd spel van koele, bliksemsnelle reacties, onder het mom van een vriendelijke beleefdheid, zag men hem als het ware denken, zich telkens terdege rekenschap geven van de situatie en kon men volstrekt in hem ge loven. Ina van Faassen was zijn echtgenote. Deze jonge actrice wist zich goed in het ensemble van geroutineerde krachten te schikken, lanceerde haar tekst correct en bracht een bekoorlijke verschijning mee. Maar er ontbrak toch een dimensie aan haar spel, want het had een afschuwelijke gedachte moeten zijn dat deze lieve, char mante vrouw lafhartig gewurgd zou wor den in opdracht van haar man en was het dat wel? Ook geloof ik niet dat het pu bliek de schok van haar minnaar meevoel de, toen zij uit haar gevangenschap terug keerde. Het zal wel heel moeilijk zijn dit allemaal te suggereren, maar het is kenne lijk de bedoeling. Als deze laatste figuur wist Joan Rom- melts zich gemakkelijk de sympathie van de zaal te verwerven, hoewel hij volgens de heersende, moraalcode toch allerminst een rein geweten had. Gerard Rekers, de vertaler, speelde op bedachtzame wijze de rol van de handlanger en Hans Kaart liet als de onpersoonlijke, maar nauwgezette inspecteur van politie weer eens een ge heel andere kant van zijn formidabel talent zien. Hij is toch werkelijk een prachtig ac teur. Alle zes taferelen speelden zich af in een décor van Jan Prent, dat een rustige achtergrond voor de bewogen handeling vormde en geen moment verveelde. Een nieuwtje waren de transparante programma's met rolverdeling, die het ge bruik van lucifers en zaklantaarns over bodig maken, daardat men de tekst tegen het licht van het toneel gemakkelijk kan lezen. DAVID KONING. Bij het verlaten van het Openluchttheater in Bloemendaal raakte de beiaard ..klem". Met veel moeite heeft men he1 weten vrij te maken. Wegens het ongunstige weer kon Zater dagavond het concert van de H.O.V. in het Openluchttheater te Bloemendaal niet doorgaan. Jammer voor het experiment van de combinatie orkest-klokkenspel, dat als bijzondere attractie op het programma stond en nu, wie weet voor hoe lang, moest worden uitgesteld. Maar de solist Romke de Waard en zijn instrument de rijden de beiaard van de kiokkengietersfirma Eijs- bouts te Asten waren aanwezig. En in plaats van een orkestconcert werd het een beiaardbespeling, waarvan ik zeggen kan dat eze in deze fantastische omgeving een ongekende sensatie wekte. Een beiaard in het Openluchttheater wie had daar ooit aan gedacht? Het klok kenspel, dit nationale instrument bij uit stek, hoort immers thuis in onze torens. Zijn bronzen lied kent en waardeert men slechts zoals het zich karakteristiek ver mengt met de stadsgeluiden, afgezien dan van het geval dat echte liefhebbers tijdens een bespeling een stil plekje opzoeken, waar geen straatrumoer kan doordringen. Maar om aan de beiaardkunst grotere be kendheid te geven en er belangstelling voor te wekken heeft de firma Èijsbouts een kleine beiaard van 28 klokken ge bouwd, die op een vrachtwagen ge plaatst aan geen enkele plaats gebonden is. De gieters hebben hel instrument tijde lijk afgestaan aan de Amsterdamse caril loncommissie van de vereniging „Ons Am sterdam" en de Nederlandse Klokkenspel vereniging. De beiaardier Romke de Waard heeft zich volkomen ingezet om met dit rijdende carillon de buurten buiten hel stadscentrum van Amsterdam te bezoeken en daar te laten horen en zien wat deze nationale kunst beduidt. De kring verwij dend kwam deze ijverige klokkenist nu ook met het speeltuig in het Openluchttheater terecht. En waarachtig, dit bleek nu de ideale plek om het instrument te horen. Als het Openluchttheater eens in zijn rijke jaren komt, mag het hier wel eens aan denken. Een klokkenspel in de duinen, wat een betekenis zou dit geven aan het Bloemendaalse „paradijs" en aan onze na tionale beiaardcultuur! Men hoeft dit niet naar het rijk der niet te realiseren dromen te verwijzen; immers de mogelijkheid is niet uitgesloten dat het instrument van Eijsbouth voor een bepaalde tijd in het zomerseizoen gehuurd zou kunnen worden. Maar dan zou men ook moeten kunnen beschikken over een bespeler als Romke de Waard, die deze Zaterdagavond getoond heeft een fameus beiaardier te zijn en door zijn zeer genuanceerd en dynamisch bewo gen spel op een instrument, dat bij zijn be perkte omvang de grote basklokken mist, de suggestie te wekken van een grote torenbeiaard, plus dan nog het ondefinieer bare wat die harmonische bronzen gelui den met hun menigvuldige „boventonen" in deze vormgeving te weeg brachten. Weliswaar laat de omvang van het reizend carillon niet toe er de geijkte beiaardlitte ratuur op te vertolken, daar deze meestal berekend is op 49 klokken, terwijl er hier slechts 28 zijn. Doch waardig en bezield improvisator als Romke de Waard is, zeld zaam thuis in de volksliederenlitteratuur van verscheidene landen, wist hij een avond, die dreigde te mislukken, tot een boeiende gebeurtenis te maken, die uiter aard om herhaling vraagt. JOS. DE KLERK In het Krelagehuis aan de Leidsevaart heeft de Kennemer volksdansvereniging Zon dagavond ter opening van het seizoen, dat duurt van September tot Mei, een volks dansfeest gehouden. Deze nog jonge vereni ging de oprichting had juist een jaar ge leden plaats is ontstaan uit de voiksdans- kring van Henk Honhof, die ook in dc nieuwe vereniging dc leiding van het volksdansen heeft. Zij heeft zich ontwikkeld tot een bloeiende organisatie, die ongeveer twee honderd leden telt. Het zijn voornamelijk jongeren van vijftien (eerder wordt men in deze vereniging niet toegelaten) tot twintig jaar, al blijven sommigen ook wel tot zij wat ouder zijn, om dan meestal zelf aan jongeren leiding te geven. Men moet eerst gedurende een jaar de grondbeginselen van het volks dansen hebben gevolgd eer men tot de groep van gevorderd volksdanser kan worden toe gelaten. Dit alles vertelde ons de heer Otto van Marsbergen Jr., de vice-voorzitter. Hij zei dat het uit tien man bestaande orkestje, dat Zondagavond op het volksdansfeest debu teerde, is voortgekomen uit de volksdansers zelf. Het initiatief daartoe werd genomen door de heer Koos Bakker en zijn ensemble bestaat uit zes- violen, twee cello's, piano en fluit. Toen omstreeks half acht driehonderd jongeren, meisjes en jongens meestal in sportkledij, door de voorzitter van de Kenne mer volksdansvereniging, de heer Jon Holle man, op de openingsavond van het seizoen welkom waren geheten, nam het vrolijke dansspel een aanvang. De ronde van St. Jean, de slotheer, the old mill, de Hollandse jager mars, de Zweedse klapdans en hoe al die dansen verder ook mogen heten, werden in een vlot tempo uitgevoerd en tot laat in de avond bleef men bijeen om zich op deze fris se en gezonde wijze te vermaken. De maandelijkse orgelbespeling in Tey- lers Museum werd Zondagmiddag verricht door dr. Anthon van der Horst, die een Sweelinck-programma uitvoerde op de normale speeltafel, die zoals men weet aangesloten is op het 31-toonsorgel van prof. dr. A. D. Fokker, ingesteld op de zo genaamde „middentoonsoort", die in Swee- linck's tijd gebruikelijk was. Zo kon van het musiceren op deze speeltafel worden verwacht, dat het een zuiver idéé zou geven van de harmonische samenklank, waaraan de componist, laat ons zeggen: door de na tuurwetten, gebonden was. Wij weten dat die stemming hem beperkingen oplegde; hij moest immers de zogenaamde „wolven" vermijden. Of hij zich daar altijd aan hield, is echter een andere kwestie en voor een voortvarend genie als Sweelinck nauwe lijks denkbaar. Dat men toen reeds getracht heeft deze gevaarlijke plekken van de toonschaal weg ie werken, is op te maken uit hetgeen dr. Van der Horst mij vertelde van wat hij in een oud-Engels boek gelezen had, name lijk betreffende een systeem, dat destijds voorgesteld werd, om door middel van een extra register dat bijvoorbeeld dis in es kon veranderen de wolven uit. de weg te gaan. Of het practisch toegepast is, we ten we niet, maar het feit dat men naar een oplossing van de wolvenkwestie zocht, is er aardig door belicht. Het 31-toonsorgel bezit echter (ook op de supplementaire speeltafel) het middel om de „wolven" te temmen. Dr. Van der Horst heeft er deze middag waar nodig gebruik van gemaakt. Het meest benieuwd waren wij naar de verklanking van de „Fantasia chromatica", waarin Sweelinck ten opzichte van de stemming tamelijk gedurfde dingen deed. Nochtans bleek dat dit stuk bijzonder mooi zuiver in de middentoonsoort klinkt, be houdens op een paar hachelijke plekken, waar de „wolven" zich nog lieten gelden en waar het dus van oudsher gewrongen moet hebben. Volkomen bevredigend voor ons gehoor klonken de „Fantasia op de ma nier van een echo", de „Pavana Hispanica" (een variatiewerk van Sweelinck en van zijn leerling Samuel Scheidt), de variaties op „Onder een groene linde" en die op „Balletto del granduca". Bij deze interessante demonstratie van zuivere accoordvormen kon men bovendien ten zeerste genieten van het technisch vol maakte spel van dr. Anthon van der Horst, alsmede van zijn heerlijk stijlbesef en van de verrassende effecten die hij met een zo beperkte dispositie van slechts twee regis ters wist te bereiken. Het „bij-orgel" heeft met dat al een gedenkwaardige beurt ge had. «JUS. DE KLERK. Zaterdagmiddag moest een vijftigjarige bestuurder van een auto in de Grote Hout straat tussen de Gierstraat en de Houtbrug stoppen toen hij in noordelijke richting reed omdat een vierenzestigjarige wiel- rijdster, komende uit de Gierstraat, viel. Achter de auto reed de zevenentwintig jarig Heemstedenaar P. V. per motor. Hij week naar rechts uit, om een aanrijding te voorkomen, doch zijn linkerbeen raakte de rechterzijde van de auto. De Heem stedenaar viel en brak zijn linker onder been. Hij is per ziekenauto naar het Diaco- nessenhuis overgebracht. Nadat een gips verband was gelegd is de motorrijder naar zijn woning vervoerd. Op een circuit van twee kilometer langs de Buttes de Montreuil, dat 25 maal moest worden afgelegd, heeft de Belg Leloup de grote prijs van Frankrijk motorcross ge wonnen en daarmee tevens liet Europese kampioenschap op zijn naam gebracht. Weliswaar moet nog een wedstrijd gereden worden, die voor de titel meetelt, maar dc voorsprong van de Belg in het klassement is zo groot dat hij niet meer ingehaald kan worden. De uitslag van de grote prijs luidt: 1. Leloup (België) 54 min. 29 sec.; 2. Jansen (België) 54 min. 36 sec.; 3. Avery (Gr. Br.) 56 min. 10 sec. De Nederlander Baudoin werd vijfde. In Saltsjoebadcn bij Stockhalm is het con gres van de internationale schaakfederatie (FIDE) geopend. Gedelegeerden van 25 landen waren aanwezig, toen Folke Rogard, de pre sident van de FIDE het congres opende. Besloten is, dat in 1953 in Kopenhagen een wereldkampioenschap zal worden gehouden voor juniorschakers, dat wil zeggen voor hen, die na 1 September 1933 zijn geboren. Elk land, aangesloten bij de FIDE heeft het recht een speler naar dit wereldkampioenschap te zenden. Zeer belangrijk waren de besprekingen over het candidatentournooi voor het wereld kampioenschap, dat eveneens in 1953 moet worden gehouden. De Verenigde Staten en Zwitser-land hebben aangeboden de organi satie op zich te nemen, terwijl het FIDE- congres 1953 in een van deze landen zou worden gehouden. Het congres, dat tot Za terdag 'aanstaande duurt, zal in een der vol gende zittingen een besluit nemen. Naar men weet neemt aan dit candidatentournooi ook onze landgenoot dr. Euwc deel- De winnaar van dit tournooi heeft het recht Botwinnik uit te dagen voor een strijd om het wereld kampioenschap in 1954. John Braspennincx, die met wielrennen is opgehouden, kan riiet scheiden van de ren sport. Van een Duitse raoriek heeft hij een aanbieding gekregen om het volgende seizoen als auto—coureur uit te komen. Braspennincx heeft op de Nürburgring enige proefritten gereden en men was verbaasd over zijn techniek van rijden, vooral wat de bochten betreft. De Bredanaar neemt het aanbod ernstig in overweging. Algenib, 5 v. Bahia n. Santos. -v Alphacca, 5 van Norfolk n. Trinidad. Amstelvaart, pass. 5 Kp. Guardafui. Aludra, 6 v. Perz. GoLf te Rotterdam. Aals-dijk, 5 225 m. Z.ZO. Sabke eil. Adinda, 5 op de Musirivier. A la-mak, 5 te Koewait. Alcyone, 5 100 m. Z. neclfe. Amsteldijk, 5 320 m. O.ZO. Cp- Race. Almkerk, pass. 5 Minicoy n. Aden. Ariadne, 5 270 m. Z.l.O. Kp. Hatteras. Armilla, 5 110 m. N. Str. Singapore. Arundo, 5 pass. Belle Isle. Amstel-stad, pass. Halifax. Argos, v. Limasol te Izmir. Alblasserdijk, 6 te An'twerpen. Arkeldijk, 6 v. Rotterdam naar New York. Aagtedijk, 6 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aagtekerk. pass. 7 Finisterre. Aalsum, 7 van Madras. Aardijk, pass. 6 Key West n. Le Havre. Aldabi, 6 V. Montevideo n. Santos. Alderamin, 7 v. Bombay n. Karachi. Alberta, pass. 5 Kp. Verdisohe eil. Aikatd. 7 v. Aden n. Port Okla. Almdijk, 6 v. New York n. Havana. Altair, 6 v. Bahia n. Las Palmas. Amsteldiep, 6 v. New Orleans te Amsterdam. Ams-telkerk, 6 v. Takoradi n. Monrovia. Alpherat, pass. 8 Key West. Amstellanid, 7 te St. Vincent. Arendskei'k, pass. 6 Okinawa n. Hongkong. Axeldiijk, 7 te Baltimore. Britsum, pass. 5 Lands End. Barumun, 5 v. Pagimana Tongke. Bolemfontein, 5 250 m. N.NO. Mogadishu. Bali. 7 te Tj. Priok. Blijdendijk, 6 van Rotterdam n. New York. B-aam, 7 v. Valparaiso n. Talcahuano. Baremdrecht., 8 v. Stanlow n. R'dam. B-enoekom, 8 te Curagao. Bloemfontein, 7 te Aden. Boschfontein, 7 v. Southampton n. Antw. Boskoop. 1 110 m. NW. Buenaventura. Breda, 7 v. Cristobal n. Curagao. Chama, 5 140 m. O. Minicoy. Cistula, 5 150 m. NW. Minicoy. Cleodora, 5 180 m. ZO. Ras al Hadd. Coryda, 5 Torrestraat gepass. Caltex Nederland, pass. 5 Kp. Finisterre. Congostioom, 7 v. Hamburg te Amsterdam. Caltex Leiden, 7 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Rupat. 5 v. Aden n. Singapore. Caltex The Hague, pas. 7 Kp. St. Vincent. Celebes. 7 v. Singapore n. Colombo. Ce-ram, 8 v. Bombay te Colombo. Cerowia, 7 v. Curagao naar Havana. Cottica, G van Dover naar Madeira. Diemerdijk, 6 te Los Angeles. Delfshaven. 5 190 m. O.t.N. Madeira. Danae, 5 te Genua n. Livorno. Delft, 7 v. Antwerpen te Amsterdam. Dal end ijk, G v. Rotterdam n. Hamburg. Duivendirecht, 7 van Dakar. Etramea, 5 v. Curasao n. Santos. Eemdiik, 5 300 m. ZW. Bermuda. Esso Amsterdam, 5 460 m. W.t.N. Flores. Ena, 5 v. Miri n. Balikpapan. Esso Den Haag, 7 v. Aruba te Rotterdam. Enggano, 8 te Beira. Farmsum. 5 760 m. W. Valentia. Fairsea, 7 Gibraltar gepass. Friesland (SSM), 7 v. Rotterdam te Huelva. Gaasterkerk, 7 v. Townsville te Sydney. Gooiland. 5 v. Cabede-lo n. Las Palmas. Gouwe. 5 v. Dakar. Gaasterland. 7 te Rio Grande. Garoet, 8 van Semarang te Tj. Priok. Groote Beer, 6 570 m. W. Kp. Clear. Helicon, 5 Crooked eil. gepass. Hei-a, 5 220 m. NO. Fayal. Hennes, 5 550 m. ZW. Flores. Hecuba, 7 van Cienfuegos te Amsterdam. Hoogkerk, 6 van Amsterdam. Hector, pass. 7 Finisterre. Hestia, 7 v. Curagao n. La Guaira. Hercules, 6 v. R'dam n. Gibraltar. Hersil-ia, 7 te Le Havre. Ittersum, 5 v. Charleston n. Le Havre. Java, 5 450 m. O.ZO. Kp. Guardafui. Java, pass. 6 Guardafui n. Suez. Joh. v. Oldenba-rnevelt, 7 480 m. Z.t.W. eil. naar Fremantïe. Kedoe, pass. 6 Sabanig n. Aden. Kertosono, 5 v. Balikpapan n. Zamboana. Kota Gede, 5 Kp. Tenez gepass. Kal-ianget, 6 te TJ. Priok. Kara-ton, 5 v. Balikpapan n. Soerabaja. Kas-imbar, 5 v. Kalranget n. Ampenan. Kota Baroe, 7 van Bremen te Rotterdam. Kieldrecht, 7 te Hongkong. Kota In-ten, 8 Aden verwacht. Larenberg, 5 v. R'dam naar Bari. Laertes, 6 v. Soerabaja te Tjilatjap. Limburg, 5 v. Tj. Priok naar Semarang. Lind-ekerk, 5 te Khorramshar. Lutterkerk, pass. 5 Str. Messina. Luna, 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Laurens-kerk, 7 In Suez kanaal. Leersum, 6 v. Rotterdam n. Houston. Leopoldskerk, 8 v. Bandarhapur n. Basrah. Loppersum, 6 te Genua. Cocos De Haarlemse Race Club „Excelsior" hield een wielerrit voor A-klassers over tachtig kilometer en één voor C-klassers over vijftig kilometer. In de laatste klasse won tot ieders verrassing de dertienjarige Joce Philips. De uitslag was als volgt: A-klasse: 1. P Steenvoorden; 2. P. Voorderhaak; 3. H. «lan sen en 4. P. Schell. C-klasse: 1. Joce Philips; 2. J. van Wijk; 3. Buys; 4. Ten Hopen. De uitslagen van de handbalwedstrijden om de Rapiditas-wisselbeker luiden: Wisselbekertournooi (Heren): BGV 1Ra- piditas 1 3—7; BHC 1—IJmond 1 6—4; BGV 1 IJrnond 1 2—5; BHC 1Rapiditas I 4—6; BHC 1—BGV 1 11—5; IJmond 1—Rapiditas 1 5—7. De eindstand werd: 1. Rapiditas; 2. BHC; 3. IJmond; 4. BGV. De uitslagen van de aanvullende vriend schappelijke wedstrijden waren: IJmond 2Rapiditas 2 33; BGV 1Rapidi tas 1 5—3: Rapiditas II—BHC 2 16—1; BHC 2Rapiditas 2 53. HAARLEM, 6 September 1952 GEHUWD: 6 Sept., J. J. G. Toutenhoofd en J. C. van Damme. BEVALLEN van een zoon: 5 Sept., L. Rou- bosBakker; A. Kropmanvan der Velden; 6 Sept., M. E. Bakkervan der Form. BEVALLEN van een dochter: 5 Sept., M. Cieraad—Thomassen; V. L. Blankevoort— Uriot; J. G. LindemanKrever. OVERLEDEN: 5 Sept.. J'. C. van Nieuw- bui-g. 82 j„ Kam per laan; A. C. M. Hendriks —van der Vossen, 81 j„ Koningstraat; A. C. M. SchultzJansen, 66 j., Aelbertsbergstraat. Myonia, 6 v. Adelaide te Port Pirie v«rw. Maeoma, 5 Reunion gepass. Marken, 5 ia Str. Banka. Mentor, 5 260 m. W. Ouessant. Metula, 5 300 m. ZW. Chittagong. Mitra, 5 dwars Oostpunt Kreta. Murena, 980 m. W.t.Z. Madeira. Maas, 7 v. Saloniki te Izmir. Maasdam, 8 v. Le Havre. Maasland, 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Maashaven, 8 v. Takoradi te Londen. Maaskerk, 6 v. Bordeaux n. Dakar. Manoeran, 7 v. Menado te Balikpapan. Mataram, 7 14 u. van Port Said. Meerkerk, 7 te Port Said. Melis-kerk, 7 v. Cachin te Bombay. Muiderkerk, pass. 8 Str. Messina. Merwede, 7 v. Brownsville n. New Orleans. Molenkerk. 6 v. Port Amelia te Zanzibar. Muiderkerk, 7 v. Genua n. Port Said. Madoera, 6 v. Amsterdam naar Hamburg. Nestor, 5 500 m. W. Finisterre. Nieuw Amsterdam, 7 430 m. W.t.Z. Kp. Clear, Noordam, 7 v. New York te Rotterdam. Nrgerslroom, 7 v. Boma le Duala verwacht Oranjefonteio, pass. Dakar n. Kaapstad. Op'inr, 5 v. Singapore n. Muntok. Ovul-a, pass. 5 Str. Orrnoez. Oberon, 5 430 m. NO. Fiores. Omala, 5 140 m. Z.ZO. Christmas eïl. Ondina, 5 dwars Noordp. Sardinië. Ootmarsum, 5 830 m. NO.t.O. Bermuda. Oranje, 7 110 m. O. Aden n. Colombo. Onon, 6 v. Gibraltar naar Amsterdam. Oranjestad, 3 v. Brighton n. Port of Spain. Overijsel, 8 v. Bahrein n. Karachi. Phrontis, 5 dwars Algiers n. Port Said. Perna, 5 v. Singapore n. Gelralton. Prins Alexander 3 te Quebec. Prins Willem II, 5 v. Houston n. Nederland. Prins Willem V, 2 te Montreal. Paula, 3 ten anker bij Singapore. Poseidon, 5 v. Pto Cabello te La Guaira. Phrontis, pass. 7 Malta, Poelau Laul, 7 v. FoncMcherry n. Singapore. Prins Fieclierik Hendrik, 7 v. Cleveland naar Puns red. Willem, 6 v. Rotterdam n. Hamburg Piins Joh. W. Friso, 6 v. R'dam n. Hamburg. Pnns Maurits, 7 v. Antwerpen te Rotterdam. Hamilton. Rondo, 5 260 m. O.NO. Tayal Radja, 6 Miami. Kaki, 6 van Makassar naar Soerabaja. Ridderkerk, 7 v. Genua n. Port Said. Riouw, 7 v. Pcnantg n. Port Swettenham. Rossum, pass. 7 Finisterre. Rotula, 8 te Curagao verwacht. Rijndam, 7 v. Southampton. Samudera, pass. 5 Ouessant. Scherpendrecht. 5 220 m. N. Fort Aleza. Siberoet, 5 dwars Benkulen. Sigli, 5 in Star. Banka. Soestdijk, 5 150 m. O. Aden n. Penang. Stad Arnhem, pass. 5 Finisterre. Stad Leiden, 5 730 m. W.t.Z. Flores. Stad Vlaai-dingen, 5 570 m. NO.t.O. Kp. Race Straat Makassar, pass. 5 Noordp. Borneo, saidja, 5 v. Palembang n. Plad.iu. Samarinda, 6 v. Ho Ilo naar Cebu. Saipedon, 6 te Pto Cabello. Slamat, 7 v. New York naar Halifax. Sliedreeht, 7 v. Aruba te Rio de Janeiro. Stad Dordrecht, 7 v. Ceuta te Sagunto. Stad Schiedam, 6 v. Middles-bro n. Narvik. Stentor, 7 v. Trinidad n. Paramaribo. Tankhaven III, 5 v. Baivkok n. Sungeigerong. T.uluwah, 5 v. Tj. Priok n. Muntok. Tjisadane. 5 v. Yokohama n. Nagoya. Tabinta 5 120 rn. Z. Diego Garcia. Tegelberg, 5 240 m. o.t.N. Durban. Ternate, 5 Elba Cp. gepass. Tiba, 5 v. San Juan n. N. Amerika. Tinia, 5 160 m. O- Bahrein. Tjibantjet, 5 110 m. ZO. Kp. Padaran. fjitjalengka, 5 Zuidp. Madagascar gepass. Tomori, pass. 5 Gavdo eil. Talisse. 6 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Titus, 7 van Algiers naar Rotterdam. Tabtato, 6 v. Mena el Ahmadi n. Khorramshar Themisto, 6 v. R'dam n. Port Churchill. Tamo, 7 dwars Kp. Frio. Tarakan, 8 Djeddah verwacht. Taria, 7 v. Mena el Ahmadi te Liverpool. Teiresias, 8 te Semarang verwacht. Tjibantjet, 7 v. Bintang te Hongkong. Ijïpanas, 7 te Durban. Utrecht, 7 te Mantilla. Veendam, 6 v. Southampton. Van Riebeeck, 6 te Soerabaja. Woensdrecht, 5 Perim gepass. iX?,?1, 6„v" Valencia naar Barcelona. Willem Ruys, 6 190 m. o.t.Z. Aden Waterman, 7 630 m. W.t.Z. Kp. Clear. Westerdam, 8 te New York. Westl-and, 6 v. Bahia n. Las Palmas. Willemstad, 6 Ouessant gepass. IJsel, 3 te Piraeus te Beyrouth. Zeeland (KRL), 8 te Genua. Zuiderkruis. 7 v. New York n. Rotterdam. Zaan. 6 van Vasteras te Dordrecht. Zonnewijk, 7 v. Montreal te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8