Emigratiekansen in Rhodesia Internationale sportconferentie in Haarlem en Overveen Voor de derde maai worden auto-sprints gehouden Frans bioloog voorziet de komst van oppermensen Reiskoorts heeft Duitsers duchtig te pakken Spoorwegen hebben arbeiders nodig Secretaris Arabische Liga neemt ontslag IJ-tunnel voor auto's moet voorrang hebben Kunstmatige hormonen zouden enorme moed en intelligentie geven Santpoort Castricum Wegen kunnen verkeer nauwelijks aan Amsterdamse Beurs VARKENSVLEES SLAGER KNOP Egypte beraamt nieuwe politiek tegenover Engeland Verklaring van Duitse wetenschappelijke vereniging Marshall in Le Havre B. en W. van Amsterdam: Indrukwekkende rouwplechtigheid Motorrijder viel door loslopende hond Postduivensport Fotocopieën Foto Hilarius BELANGRIJKE OPENBARE VERKOPING TE HAARLEM DEFTIGE MEUBELEN, TAPIJTEN ENZ. PERZISCHE, SMYRNA EN ANDERE TAPIJTEN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Nu de mogelijkheden voor emigratie naar Australië en Canada zijn verminderd zullen velen verheugd zijn dat er wellicht nieuwe kansen voor landverhuizing ontstaan in het nog jonge Afrikaanse land Rhodesia. De spoorwegen in Rhodesia hebben zich namelijk tot Nederland gewend met het verzoek 240 voor het grootste deel onge schoolde arbeidskrachten te leveren. Deze 240 man kan men als een „stoottroep" beschouwen, aan de prestaties waarvan men in Rhodesia zal beoordelen of het zin heeft ook in de toekomst voor andere werkobjecten Nederlanders aan te trekken. Vandaar dat de selectie tamelijk streng is. De Nederlandse Spoorwegen zijn belast met een psychotechnisch onderzoek en ook de medische normen zijn vrij hoog. De voorkeur gaat uit naar ongehuwden, maar ook gehuwden met maximaal drie kinderen en niet ouder dan 33 jaar, komen in aanmerking. Zij zullen echter bereid moeten zijn om alleen vooruit te gaan en hun gezin kan na zes tot twaalf maanden overkomen. De voorwaarden zijn goed. Er is een pensioenfonds en een ziekenfonds waarbij de'arbeiders verplicht zijn zich aan te sluiten. Rhodesia ligt ten Noord-Oosten van Zuid-Afrika, Zuid-Rhodesia is een Britse kolonie met zelfbestuur, Noord- Rhodesia is een Britse kroonkolonie. Het Na een beleefdheidsbezoek van de Britse ambassadeur in Cairo, Stevenson, aan de nieuwe Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Tajeh, verklaarde een regeringswoordvoerder Dinsdagavond, dat Egypte een nieuwe politiek beraamt om de Brits-Egyptische kwestie op te lossen. Hoe wel geen onmiddellijke actie is te verwach ten, omdat de regering bezig is met sociale, politieke en economische binnenlandse her vormingen, „zullen binnen niet te lange tijd de buitenlandse kwesties weer worden op genomen," aldus de woordvoerder. Speciale afdelingen van leger en politie hebben de afgelopen 48 uur tientallen hui zen in Cairo en Alexandrië doorzocht. Zij hebben veel documenten in beslag geno men, die thans door de autoriteiten worden onderzocht. Het betrof vooral de woningen van vooraanstaande personen onder het oude regiem en de kantoren van de „Ko ninklijke Automobieiclub" in beide steden. Generaal Naguib heeft de benoeming be kendgemaakt van brigade-generaal Mo hammed Ibrahim, directeur van de mili taire opleiding, tot plaatsvervangend- op perbevelhebber van het leger. De Egyptische secretaris-generaal van de Arabische Liga, Abdel Rahman Azzam, is Dinsdagavond afgetreden. Azzam heeft zijn aftreden zelf bekendge maakt, maar geen reden genoemd. Naar vernomen wordt, was hij van gevoelen dat hij niet de geest van het nieuwe regiem vertegenwoordigt en volgens de openbare mening te nauw verbonden was geweest met de vorige heersers van Egypte. Het plan van de Westelijke mogendheden voor een defensiecommando van het Mid den-Oosten zal vermoedelijk het voor naamste onderwerp van officieuze bespre king tussen de Arabische staatslieden zijn, die Woensdag de vergadering van de Raad der Arabische Liga bijwonen, maar deze kwestie staat niet op de officiële agenda. Dit is door een woordvoerder van de Ara bische Liga meegedeeld. Alle leden van de Liga zijn het er over eens, zich niet bij het commando aan te sluiten, voordat aan de verlangens der Arabische landen is tege moet gekomen, aldus deze woordvoerder. Toen twee jaar geleden de Duitse ver eniging van politieke wetenschap toelating had verzocht als lid van de Internationale Vereniging van Politieke Wetenschap ver zette zich hiertegen prof. Akzin, president van de Israëlische vereniging, die deel uit maakte van de internationale organisatie. Prof. Akzin deed dit omdat naar zijn mening de Duitse figuren op het gebied van de politieke wetenschap zich nog niet los hadden gemaakt van de politieke theorieën en daden van het Hitler-regiem. Als resul taat van het protest werd de toelating van de Duitse vereniging toen niet verder be handeld. Thans is dezer dagen in een bijeenkomst van de raad van de internationale vereni ging van politieke wetenschap in Den Haag gehouden tijdens het daar door die organi satie belegde congres, door de secretaris generaal een verklaring van de Duitse ver eniging voorgelezen. Daarna is, onder stern- onthouding van prof. Akzin, de Duitse ver eniging als lid toegelaten. In deze verklaring, voor zover bekend is, de eerste van dien aard, welke door een wetenschappelijke vereniging in Duitsland is afgelegd en die in de eerste bijeenkomst van de Duitse vereniging was uitgesproken door haar ere-voorzitter, prof. dr. Alfred Weber, wordt onder meer gezegd, dat de vraag is gerezen, of het de vereniging niet past zowel Hitiers snode misdaden als de valse en aanmatigende theorieën te ver loochenen, waarmede hij geprobeerd heeft ze te rechtvaardigen. Wat geschiedde is vreselijk geweest, zowel voor het Joodse als voor het Duitse volk. Indien elementen, die op enigerlei wijze deel hadden aan die gebeurtenissen, het zouden bestaan weder om opnieuw een dergelijke beweging in Duitsland te stichten, dan is het zaak de breuk met hen zo definitief en diep moge lijk te maken door het ware karakter van nationaal-socialistische theorieën en prac- tijken bloot te leggen. Een academische ontleding van die ge beurtenissen en theorieën mag in geen enkel opzicht verandering brengen in het standpunt dat zij op zedelijke en menselijke gronden verworpen dienen te worden land ontwikkelt zich snel de laatste jaren. Het is rijk aan ertsen en aan goud en zilver. Er wonen 140.000 Europeanen. Het klimaat is sub-tropisch, maar aangezien het land hoog ligt, 4000-5000 voet boven de zee spiegel, is het klimaat voor Europeanen alleszins dragelijk. Nadere inlichtingen omtrent een en ander worden verstrekt door.de afdeling Emigra tie van het gewestelijke arbeidsbureau, Kleine Houtweg, Haarlem. LE HAVRE (AFP). De voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en gewezen chef van de generale staf van het Amerikaanse leger George Marshall is Woensdagochtend met de „United States" in de haven van Le Havre aangekomen. De generaal bezoekt Europa in zijn functie van voorzitter der Ameri kaanse stichting voor ooriogsgravep, waar bij hij ook in Nederland zal verblijven. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad verzocht thans een principiële beslissing te nemen over de IJ-oeverver- bindingen door middel van tunnels, in het bijzonder omtrent de keuze van de plaats van de autotunnel. Volgens de tunnelplan nen van Publieke Werken, die B. en W. aanvaarden, zou de autotunnel .lopen van de Foeliestraat aan de stadszijde naar het Kraaienplein in Amsterdam-Noord. B. en W. menen dat de bouw van de auto tunnel voorrang moet hebben boven die van personentunnels en dat alles in het werk moet worden gesteld de bouw van de auto tunnel zo spoedig mogelijk te verwezen lijken. Stappen tot het verkrijgen van bij stand van het rijk, de provincie en andere in aanmerking komende organen zullen worden gedaan. De totstandkoming van een tunnel ter hoogte van de Hemweg achten B. en W. eveneens dringend gewenst. De belemme ring door de spoorbruggen van de vaart in het Noordzeekanaal moeten zo snel moge lijk verdwijnen. Dit is een levensbelang voor de haven, zo zeggen B. en W. Zou de IJ-tunnel eerder gereedkomen dan de Hemtunnel, dan vrezen B. en W. dat een belangrijk deel van het niet voor Amsterdam bestemde verkeer zich naar de IJ-tunnel zal richten en niet te verant woorden verkeersopstoppingen in de bin nenstad zal veroorzaken. Voor Zondagmiddag bereidt het bestuur van het district Haarlem van de R.A.C.- West ten derden male auto-sprints voor. Men heeft reeds zovele inschrijvingen ont vangen, dat succes verzekerd is. Er hebben zich vierenvijftig deelnemers gemeld het maximale aantal bedraagt zestig die in vier ritten zullen uitkomen. De vorige wedstrijd was in het voorjaar op een Zaterdagmiddag en de komende is op een Zondag uitgeschreven, om hen, die op Zaterdag door zaken verhinderd zijn, ook in de gelegenheid te stellen aan de sprints deel te nemen. In de toekomst zal het bestuur rekening houden met de wen sen der deelnemers, wat betreft het uit schrijven van wedstrijden op Zaterdag en Zondag. Het evenement zal weer bestaan uit twee delen, namelijk als eerste een sprint a deux over ongeveer 900 meter en vervolgens een klassementsproef a deux. Beide proeven worden door elke deelnemer twee keer verreden, waarbij aan de hand van de pres taties in de vier ritten de uiteindelijke be oordeling volgt. Evenals bij de vorige auto sprints zullen de wagens in klassen wor den ingedeeld. Bij de klasse-indeling is zoveel mogelijk het reglement Tulpenral- ley 1952 aangehouden. De wedstrijd staat open voor alle typen personenwagens. Gezien de ervaringen bij de vorige auto- sprints is het bestuur genoodzaakt een aantal plaatsen voor leden van het eigen district te reserveren. Uit andere distric ten kwamen inschrijvingen binnen. Er zijn rijders bij die na afloop van de sprints in Zandvoort naar Bayeux rijden, om daar te starten voor de wedstrijd naar Eindho ven, uitgeschreven door de R.A.C.-Zuid. Behalve het voorbereiden van auto sprints heeft het bestuur van het district Haarlem voor de toekomst plannen een „autodag" te houden, waarbij wagens uit het verleden op het circuit zullen ver schijnen. Van 10 tot en met 14 October aanstaande wordt in Haarlem en Overveen een inter nationale sportconferentie gehouden onder auspiciën van een comité, gevormd uit ver tegenwoordigers van het Comité Benelux, de Engels-Nederlandse sportorganisatie (E.N.S.O.), het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de gemeente Haarlem en het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleiders in Overveen. Het programma bevat lezingen, gericht op de sociaal-culturele betekenis van de sport, als ook een aantal instructieve demonstraties waaraan leerlingen van het C.I.O.S. onder leiding van hun leraar mee werken. Naast officiële vertegenwoordigers van de Beneluxlanden komen ook leidinggeven de personen uit de kringen van de sport en de lichamelijke opvoeding uit deze landen en voorts ook uit de Scandinavische landen, Oostenrijk en West-Duitsland naar het C.I.O.S. in Overveen. Het programma Na de openingszitting en de officiële ont vangst door het gemeentebestuur van Haarlem spreekt op Zaterdagmiddag 11 Oc tober prof. dr. H. Plessner in het Stadhuis in Haarlem over „De betekenis van de sport in de Westerse maatschappij". Op Zondagmiddag spreekt eerst de heer Ch. Maerschalck uit België over „De betekenis van de sport als internationaal bindings middel via het georganiseerd sportverkeer" waarna de heer Albert Milhado (Engeland) een lezing houdt over „De betekenis van de sport als internationaal bindingsmiddel buiten het georganiseerd sportverkeer". Maandag 13 October spreken vervolgens de heren C. Graamans en C. Ras van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen op het Stadhuis in Haarlem over „Sport als vormingsmiddel". Op Dins dag 14 October tenslotte volgen de demon straties in aansluiting aan de lezing „Sport als vormingsmiddel" onder leiding van de heer Joh. Jelles. Na de lezingen zullen de deelnemers uit de verschillende landen over het gesprokene discussiëren. Op het programma staan ook enkele excursies in de omgeving van Haarlem en Amsterdam. (Van onze correspondent in Parijs) De vermaarde Franse bioloog Jean Rostand, die een internationale reputatie als hormoon-deskundige geniet, verwacht, dat in de toekomst langs chemische weg aan mensen veel uitgebreidere geestelijke en lichamelijke capaciteiten kunnën worden gegeven dan waarop gij of wij of wie dan ook zich nu beroemen kan. De zeventigjarige geleerde, een zoon van de dramaturg Edmond Rostand, wiens „l'Aiglon" nog altijd een der grote successtukken is van het Franse toneel, heeft deze voorspelling bij wijze van conclusie uit eigen waarnemingen en proeven geformuleerd in een artikel, dat zojuist door een Amerikaans wetenschappelijk tijdschrift werd gepubliceerd. taten van zulke experimenten ook ten dien- Op de R.K. Begraafplaats te Driehuis is Dinsdagmorgen met militaire eer het stof felijk overschot van de 19-jarige G. van der Kolk uit Santpoort ter aarde besteld. De stoet werd voorafgegaan door vier ba zuinblazers en een vuurpeloton van twaalf man. Aan beide zijden van de baar liepen vier slippendragers. De plechtige requiem mis in de parochiekerk aan de Fr. Netscher- laan werd bijgewoond door ongeveer negentig militairen van de kampementen Laren, Leiden en Havelte, waar de over ledene gedétacheerd is geweest en door een groot aantal belangstellenden uit Santpoort, van wie tientallen geen plaats konden vin den op de begraafplaats, toen de rouwstoet aldaar gearriveerd was. De kist werd ge dekt door de Nederlandse vlag en kransen en bloemstukken, waaronder enkele van militaire zijde. Toen de heer D. N. uit Alkmaar Dinsdag avond in de Dorpsstraat reed met zijn motor, geraakte er plotseling een hond voor zijn voertuig. Niet meer bij machte zijnde het dier te ontwijken, overreed hij de hond pardoes, waardoor de heer N. over ue kop sloeg. De motorrijder bleef bewus teloos liggen, maar naar arts A. de Jongh later constateerde, had hij slechts een lichte hersenschudding. Per auto is de man naar zijn woning vervoerd. De motor werd licht beschadigd. De hond had inmiddels de benen genomen. „Wanneer men zich, zoals ik", schrijft Rostand, „dagelijks bezig houdt met proe ven op het gebied van rasverbetering en met hormonenonderzoek, dan komt men vanzelf tot de vraag, in hoeverre de resul- De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" hield een wedvlucht van Duffel (België) over een afstand van 142 km. 's Morgens om 10.05 uur gelost, arriveerde de eerste vogel om 12.13 uur en bereikte een snelheid van 114 meter per minuut. De uitslagen waren als volgt: A. Paap- Lukkassen 1, 14, 24 en 29; A. Dorsman 2 en 10; C. Visser 3, 13 en 22; C. Keur 4, 7, 8, 16, 19 en 30; K. Kramer 5 en 25; A. Mole naar 6, 20 en '26; IJ. van 't Hert 9 en 28; H. Bartens 11, 17 en 23; G. Driehuizen 12, 27, 32 en 33; M. Buis 15; J. de Leeuw 18; J. N. Huijer 21 en 34; H. Vleeshouwers 31. (Van onze correspondent te Bonn) Een enorme toeristenvloed stroomt in deze zomermaanden door ons dierbare we relddeel. Zo ook door West-Duitsland. Hier beweegt hij zich vooral in twee richtingen: Noord-Zuid vice versa langs de Rijn en door het Zwarte Woud, en West-Oost vice versa langs de oevers van het Boden-meer, door de Allgau en door Zuid-Beieren. De wegen kunnen de drukte amper verwer ken, want afgezien van de spectaculaire Autobahnen, die nergens de Rijn en het Zwarte Woud raken en alleen op het traject van München tot Salzburg tot het hart van de Beierse bergen doordringen, bevinden zij zich vaak in slechte staat. Verschillende factoren hebben het West- Duitse vreemdelingenverkeer in dit toeris tenseizoen zeer beguntsigd. In de eerste plaats is Duitsland bij de in massa's naar het buitenland trekkende West-Europea nen weer een populair vacantie-oord ge bleken. Het record hebben de Nederlan ders gevestigd, gevolgd door de Belgen en de Fransen. Na de oorlog is bij deze volken eerst Zwitserland erg in de gratie geweest, daar na kwam vooral Oostenrijk aan de beurt, maar nu schijnt ook dit laatste land zijn geprivilegeerde plaats in het - Europese vreemdelingenverkeer weer langzamer hand te verliezen. Wij hebben velen ge sproken, die oorspronkelijk naar Oostenrijk hadden willen gaan, onderweg echter hoor den, dat in 'dit nog niet zo lang geleden als goedkoop geldende land de prijzen nu ook vrij hoog zijn, hoger althans dan in Zuid- Duitsland, en toen maar in de Allgau of in Beieren zijn blijven hangen. Een feit is, dat in Oostenrijk nu steen en been geklaagd wordt over nietgebruikte hótelcapaciteit en onbezette kamers bij particulieren. Zelfs tijdens de Festspiele was Salzburg niet vol, wat in Oostenrijk als een verontrustend teken is opgevat. In eigen land Geen vreemdelingenverkeer kan het echter alleen van de buitenlanders hebben. Gasten uit eigen land blijven de vaste basis. Ook in dit opzicht hebben de Duitse hötel- exploitanten en kamerverhuurders geen klagen gehad. Hoewel veel Duitsers de grenzen van hun land overschreden heb ben vooral zij, die wat te besteden heb ben en niet de kans willen lopen, dat zij door de geheime belastingpolitie, die hier zeer actief is, op de vingers worden geke ken is het een oude traditie, dat de Duit ser zijn vacantie in eigen land doorbrengt. Dat is zo'n beperking niet, want Duitsland is zeer rijk aan afwisselende landschappen. Het lijkt in de grensstreken op alle omlig gende landen en heeft dan bovendien nog specialiteiten als de daartussen in gelegen Harz, die vroeger ook bij de Nederlanders zeer in trek was. De Duitser reist dus gaarne in eigen land, en slechts betrekkelijk weinigen kennen meer dan hun „Heimat". Daarbij komt nog de economische factor. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N meldt dat een vertegenwoordiger van een Rotterdamse import- en exportfirma con tracten op de najaarsbeurs te Leipzig heeft gesloten voor de levering van Nederlandse, groenten en fruit ter waarde van verschei dene millioenen guldens naar de Sovjet- zóne van Duitsland. SCHEEPVAART Alle Duitsers begonnen na de geldhervor- ming van 1948 even arm. Door hard werken konden zij zich slechts het een na het ander veroorloven. Eerst aten zij hun magen vol, in die tijd werden de slagers rijk, daarna gingen zij zich weer beter kleden in die jaren bloeide de textiel-handel vervol gens schaften sommigen zich een Volks wagen of een Mercedes aan en pas sedert het vorige jaar konden zij weer aan vacan- lie-reisjes gaan denken, een behoefte, die nu tot een massale koorts schijnt te zijn uitgegroeid. Reiskoorts Nog nooit is afgezien van de reisonder neming „Hitler-Wehrmacht" en de door de Sovjets opgejaagde stromen vluchtelingen het nogal honkvaste Duitse volk zo in beweging gekomen, als in dit toeristen seizoen. Nu moet men echter niet denken, dat de met vacantie gaande Duitsers hun marken maar zo'n beetje in het rond strooien. Dat is stellig niet het geval, min of meer tot teleurstelling van die exploitanten van de tegenwoordige reislust, die meenden, dat mensen, die reizen, ook geld verspillen. In Garmisch-Partenkirchen, 't mondaine cen trum van Zuid-Beieren, is bij een grotere toevloed van vreemdelingen het aantal overnachtingen toch geringer dan in het vorige jaar en van nachtleven is in deze ooi;den merkwaardig genoeg helemaal niets te bespeuren. Er is bijna geen bar in Zuid- Beieren, die op dit hoogtepunt van het zomerseizoen rendeert. Dit houdt ook verband met een psycho logisch verschijnsel. De tegenwoordige vacantie-gangers zoeken blijkbaar niet zo zeer rust en ontspanning, die men alleen maar kan vinden, wanneer men ergens langere tijd blijft, dan wel afwisseling en „bezienswaardigheden". Zij willen hun reis uitbuiten door veel te zien. Daarom komen zij meestal 's avonds laat in hun nacht kwartieren aan en trekken er na een korte slaap weer met zevenmijlslaarzen op los. Hotels hebben aan zulke gasten niet veel en in het seizoen wensen zij hun dan ook liever niet onderdak te verlenen. Wij heb ben auto-bussen vol dood-vermoeide men sen bij hotels zien aankomen, waar zij hun bedje gespreid dachten te vinden, omdat alles besteld was. Het was waarschijnlijk ook besteld, maar plaats was er desalniet temin niet. Er zat niets anders op dan maar te trachten, alsnog bij particulieren onder te komen, wat lang niet altijd lukte,, zodat men de volgende dag na een onbevredigend zit-slaapje weer verder moest. Opmerkelijk is de vlucht, die het auto kamperen neemt. De Engelsen, die op het continent reizen, schijnen er om financiële redenen mee begonnen te zijn, maar zij hebben reeds veel navolgers gevonden. Men kampeert meestal in grote groepen. Dat komt, omdat nog betrexKelijk weinig kam peerplaatsen toegewezen worden, maar het is ook veiliger. Moorden op individuele kampeerders hebben zich namelijk óók in Duitsland voorgedaan. ste van de mensheid kunnen worden aan gewend. En dan ziet het geestesoog de verschijning van een wezen, dat, aanzien lijk intelligenter en energieker dan de te genwoordige mens, zeker ook in staat zal blijken moeilijkheden van velerlei aard op te lossen, die ons thans nog benauwen of ons bestaan bedreigen. „De laatste jaren heeft de wetenschap", zo vervolgt Rostand, „in het domein der chemische biologie enorme vorde ringen geboekt. En het moment kan daarom nu niet zo ver meer verwij derd zijn, dat we een kunstmatige sub stantie zullen kunnen bereiden, die dezelfde hoedanigheden als de hormo nen zal bezitten. Met die kunstmatige hormonen kunnen we dan menselijke wezens verwekken, waarvan de eigen schappen tevoren nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. Naar gelang van onze wensen zullen wij zo zijn intel lectuele en morele kwaliteiten precies kunnen doseren. We zullen dan men sen kunnen maken, beschikkend over een ongekende wijsheid ofwel meteen voorbeeldige gemeenschapszin of met een dosis moed, waardoor ze voor niets of niemand terug zullen deinzen, of wel typen waarin verschillende van die kwaliteiten worden gecombineerd. Bezwaren Hoezeer Rostand door dit toekomstbeeld ook geobsedeerd wordt, toch ontgaan hem enkele bezwaren en moeilijkheden, die nog te overwinnen zijn, geenszins. Een obsta kel voor de verwezenlijking van zijn profe tie, die hem wetenschappelijk dus zeer wel bereikbaar lijkt, zou, volgens Rostand, het verzet kunnen zijn van het huidige men senras. Zal ons menselijk instinct tot zelf behoud, zo vraagt hij zich af, vrede kun nen hebben met de komst van zo'n vreemd en onbekend wezen voor welks oppermacht op den duur iedereen zou moeten buigen? Rostand ziet ook morele bezwaren: Welke waarde zullen we moeten hechten aan ka raktereigenschappen, die kunstmatig en chemisch worden bepaald, aan een boven menselijke moed, die enkël door een in jectie tot stand is gekomen? Maar ondanks bezwaren en obstakels gelooft de Franse geleerde toch, dat de wetenschap in haar ontwikkeling niet zal zijn te stuiten en van de komst van een oppermens, sterker dan Simson en wijzer dan Salomo, verklaart Rostand zich dan ook van nu af onwrikbaar overtuigd. pass. 8 Gibraltar. 9 v. Bombay te Karachi verw. v. New York te Havana verw 8 v. R'dam te New York. Limazol te Izmir. Aagtekerk, Alderamin, ALmdijk, 9 Amsteldijk, Argos, 9 v. Aldabi, 9 te "Santos. Algerub, 9 te Santos.. Alphard, 8 v. St. Vincent n. Antwerpen. Alwaki, 9 te New York. Amsteiland, 8 v. St. Vincent n. Rio Grande. Axeldijk, 8 v. Baltimore n. Mobile. Aalsdijk, 8 485 m. N. Flores. Alcyone, 8 80 m. NW. St. Paulsrock. ALhena, 8 270 m. N.t.O. St. Paulsrock. Alkaid, 8 250 m. O. Aden. Alphacca, 8 160 m. NO. Mona Pass. Amstelpark, 8 500 m. W. Scilly's. Aalsum, 8 310 m. NO. Madras. Abbedijk, 9 Tilbury verwacht. Aletta, 8 dwars eil. Bengkalis. Amstelvaart, 8 180 m. O. Mogdishu. Almkerk, pass. 9 Guardafui naar Aden. Altair, pass. nacht 8 op 9 St. Paulsrock. Aardijk, pass. 9 Bermuda. Allbireo, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Arendsdijk, 10 v. New York te Buenos Aires. Alblasserdijk, 10 v. Antwerpen n. New Orleans. Arendskerk, 9 te Hongkong. Arundo. 9 v. Amsterdam te Montreal. Bloemfontein, pass. 8 Perim n. Suez. Bonaire, 8 v. Paramaribo n. Plymouth. Breda, 9 te Willemstad. Bandjermasin, 9 v. Soerabaja te Ampenan. Baud, 9 v. Singapore te Tj. Priok verwacht. Bontekoe, 8 v. Balikpapan n. Dohggala. Boissevain, 10 v. Osaka te Manilla verwacht. Bantam. 9 v. Tj. Priok n. Muntok. Bengkalis, 10 v. Marseille te Genua. Boskoop, 9 v. Buenaventura n. Guayaquil. Barendrecht, 12 v. Star.ilow te R'dam verw. Clavella, 9 te Alexandrië. Caltex Nederland. 9 te Rotterdam. Caltex Bengkalis, 7 v. Palermo n. Port Said. Caltex The Hague, 8 80 m. Z.ZW. Kp. Findsterre Cistula, pass. 9 Ras al Hadd. Cottica, 8 130 m. N.NO. Finlsterre. - Celebes, 8 180 m. O.t.Z. Sabang. Chama, 8 430 m. W.t.Z. Bombay. Caltex Delft, pass. 9 Westp. Kreta. Caltex Utrecht, pass. 9 Gibralar. Cleodora, pass. 9 Kp. Comorin. Ooryda, 10 Balikpapan verwacht. Delfshaven, 3 dwars Kp. Blanco. Delfland, 9 te Santos. Domgedijk, 9 te San Francisco. Esso Rotterdam, 9 Aruba verwacht. Eemdijk, 8 730 m. O.NO. Bermuda. Ena, 9 v. Miri te Balikpapan. Esso Amsterdam, 8 470 m. W.t.N. Flores. E trema, 8 250 m. O. Trinidad. Eos, 9 v. Lissabon naar Tunis. Edso Den Haag, pass. 9 Lands End. Fairsea, pass. 9 Kp. Bon. Farnisum, 10-11 v. Quebec te Amsterdam verw. Groote Kerk, 9 v. Antwerpen te Amsterdam. Graveland, 8 v. Bahia n. Santos. Gooiland, 8 320 m. N.t.O. St. Paulsrock. Ganymedes, 7 v. Trinidad n. Ciudad Trujillo Glessula, 9 v. Curasao n. Pta Cardon. Groote Beer, 9 dwars Kp. Race. Gouwe, pass. 9 Las Paimas. Haarlem, 8 v. Amsterdam naar Bremen. Haulerwijk, pass. 8 Belle Isle. Hathor, 8 50 m. NW. Tunis. Hera, 8 510 m. ZW. Fayal. Hercules, pass. 8 Ouessant. Hei-mes, 8 790 m. N.NO. Guadeloupe. Hector, 11 te Bremen verwacht. Helena, 7 v. Maracaibo n. Philadelphia. Hydra. 8 350 m. Z.t.O. Hatteras. Hersilia, 10 v. Le Havre te Antwerpen. Heemskerk, 11 Brisbane verwacht. Hestia, 9 v. La Gualra naar Le Havre. Ittersum, 8 100 m. W. Bermuda. Indrapoera, 9 v. R'dam n. Tj. Priok. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 950 m. NW.t.W. Fre- mantle. Jupiter, 9 v. Lipari n. Gibraltar. Klipfontein, 9 te Port Elizabeth. Kalimantan, 8 180 m. N. Tj. Priok. Karossa, 8 v. Singapore n. Penang. Kertosono, 8 v. Zamboanga te Isabella. Kedoe, 8 330 m. O.t.Z. Dondrahead. Kota Gcde, 10 te Port Said. Kola In ten, pass. 10 8 u. Guardafui. Laagkerk, 9 te Suez. Luna, 8 van Bremen. Larenberg, 8 120 m. N.NO. Finisterre. Lekkerkerk, 8 nog te Damman. Leuvekerk, pass. 8 Lissabon. Loenerkerk, 9 160 m. N.NO. Socotra. Leerdam, 9 te New York. Lieuve Vrouweikerk, 10 v. Rotterdam te A "dam Linige, 10 v. Sluiskil n. Vlissinigen. Lutterkerk, 10 van Suez naar Aden. Lemsterkerk, 10 v. Genua n. Port Said. Meerkerk, 8 v. Port Said naar Aden. Mentor, pas. 8 Fayal. Maasdam, 8 v. New York te Rotterdam. Mariekerk, 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Macoma, 8 360 m. O. Lorenzo Marques. Maetsuyeker, 8 v. Singapore n. Hongkong. Metula, 8 v. Chittagong n. Calcutta. Mirza 9 v. Miri te Balikpapan verw. Murena, 8 120 m. W.t.N. Madeira. Macuba, 8 1140 m. W.ZW. Madeira. Mataram, 8 in Golf van Suez. MQlenikerk, 9 v. Zanzibar n. Aden. Nieuw Amsterdam, 9 v. Southampton n. La Havre. Notos, 8 v. Barranquilla n. Cartagena. Nigerstroom, 10 te Lagos. Noord wijk, 9 v. Sluiskil te Rotterdam. Nelly, 9 510 m. Z.ZO. Guardafui. Nestor, 9 v. Paramaribo te Amsterdam. Oranjefontein, 8 360 m. Z. Kp. Paimas. Ovula, pass. 8 Korya Morya baai. Orestes, 8 v. Caripoto n. Paramaribo. Overijsel, 8 v. Bahrein n. Karachi. Ootmarsum, 10 Chaileston verwacht. Oranje, 9 530 m. W.t.N. Minicoy. Oranjestad. 9 v. Barbados n. Plymouth. Oberon, 10 v. Cp. Haitlen te Amsterdam. Prins Willem II. pass. 9 Key West. Prins Joh. W. Friso, 8 75 m. Z. Valentia. Poelau Laut, 8 300 m. O.ZO. Pondicherri. Polyphemus, 9 v. Cheribon te Semarang. Phronitis, 10 e Por Said. Rafaela, 8 in dok te Singapore. Reyniersz, 8 v. Soerabaja n. Makassar. Riouw, 8 v. Penang ten anker Port SwetterJham Rondo, 8 440 m. ZO. Cp. Race. Rodas, 8 v. Martinique n. Guadeloupe. Rijnkerk, 8 te Durban n. Lorenzo Marques. Radja, 10 v. New Orleans te Baltimore verw. RotUila, 10 v. Curasao n. Savona. Singkep, 8 v. Soerabaja n. Aden. Straat Makassar, 10 v. Manilla te Hongkong verwacht. Sumatra, 8 v. Semarang n. Soerabaja. Stad Arnhem. 9 v. Casablanca te Pernis. Stentor, 9 v. Trinidad te Paramaribo verw. Stad Breda, 8 v. Amsterdam te Houston. Sabang, 8 v. Soerabaja naar Beroei. Sambas, 8 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Scherpendirecht, 8 Bahia gepass. Schie, 8 240 m. W.ZW. Ouessant. Si beroet, 9 te Soerabaja. Sigli, 8 v. Singapore n. Belawan. Slad Vlaardingen, 8 500 m. W.t.N. Cp. Clear. Stanvac Talang Akar, 9 te Soerabaja verw. Sliedrecht, 8 v. Rio de Janeiro te Santos. Stad Leiden. 8 l40 "m. O.t.Z. Bermuda. Stad Maastricht, pass. 8 Gotland. Soestdijk, pass. 9 Minicoy n. Penang. Stad Schiedam, 10 Narvik verwacht. Slamat, 10 te Halifax. Tomori, 9 te Genua. Tallsse, pas. 9 Kp. Finisterre. Ternate, pass. 8 10 u. Aden n.' Belawan. Tankhaven I, 9 v. Sungeigerong te Tj. Uban. Teiresias, 8 v. Semarang te Tegal. Themisto, 8 Scilly's gepass. Tjibadak, 8 180 m. ZW. Kangoeroe eil. Tjiwangl, 9 v. Singapore te Tj. Priok. Tabinta, 8 370 m. O.ZO. Noordp. Madagascar. Tasman, 8 120 m. O Kp. Varelia. Telamon, pass. 8 Kp. Maysl. Tero, pass. 8 Kp. Cruz. Tibia, 8 350 m. ZO. Ras al Hadd. Tara. 9 v. Rotterdam op proeftocht. Tarakan, 9 v. Djedda n. Aden. Tegelberg, 9 v. Tamatave n. Mauritius. Tawali, 10 te Port Said. Ulrecht, 9 v. Manilla n. I!o Ilo. Van Riemsdijk, 8 v. Tj. Priok n. Singapore. Veendam, 8 310 m. W. Scilly's. Westland, pass. 8 Fernando Noronha. Waal. 8 v. Barcelona naar Tunis. Willemstad, 9 v. Madeira n. La Guaira. Waterman, 9 410 m. O.ZO. Kp. Race. Willem Ruys, 9 20.30 u. v. Suez n. Port Said. Wieldreeht. 15 v. Tj. Uban te Melbourne verw. Woensdrech120 v. Rastanura te Bremen verw. IJsel. 9 v. Beyrouth n. Alexandrië. Zuiderkruis, 8 210 m. Z.t.O. Kp. Sable. Zijpenberg, 9 van Hull naar Italië. Zaan, vertr. 10 v. Dordrecht naar Rotterdam. Z enne wijk, vertr. 10 v. R'dam n. Montreal. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl. 47 9D7.8 91% A.K.U 152 153 UVA 172% Philips Gloeil 155% 153% Kon. Petroleum 320% 318% A'dam Rubber 77% 77 Holl. Amer. Lijn 143 143 N. Scheepv. Unie 122% 121% H.V.A 92% 92% Deli Mij 68 67% Amsterd. Bank 153% 153% Ned. Handel Mij 145% 145% Rotterd. Bank 154 154 Twentse Bank 153% 153% Anaconda Copper 42% 42 Bethlehem Steel 50% 50 Republic Steel 40% 40 73% 72% Tidewater 22% 22 U. S. Steel j!8 39 OPROEPING tot de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders van Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken N.V. (v/h. N.V. Kunstzaridsteen- fabriek „Arnoud") te Hille- fom, te houden op Donder- ag 25 September 1952, des namiddags om 3 uur, ten kantore der vennootschap De agenda ligt ten kantore der vennootschap voor de aandeelhouders ter inzage. Aandeelhouders, die de ver gadering wensen bij te wo nen, moeten ter voldoening aan art. 32 der statuten uiter lijk 22 September 1952 hun aandelen deponeren ten kan tore der vennootschap, ten kantore der N.V. Katwijk- sche Kalkzandsteenfabriek te Katwijk a/d. Rijn, ter Griffie van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haar lem of ten kantore van de Twentsche Bank N.V. te Haarlem of te Hillegom, te gen regu. dat tevens als toe gangsbewijs tot de vergade ring strekt. DE RAAD VAN BEHEER VERKOOP BIJ EXECUTIE op Donderdag a.s. 2 uur aan de Parallelstraat 7 te Velsen- Noord ten laste van N. DEK KER, van enige meubilaire goederen. G. TEKELENBURG Deurwaarder KI. Houtweg 81, Haarlem. beter, sneller en goedkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. JAARSMA - FRISIA VULCANA HAARDEN HETELUCHTKACHELS TEL.18908 HAARLEM CADEAU IS HET!' Engelse Huiskamer met groot dres soir, 2 grote clubfauteuils. 4 stoelen en tafel; bekleding naar keuze, voor de spotprijs van f 419. 'T MEUBELIIUIS, Zijlweg 2628, Haarlem. Wassen, Plukken, Trimmen Gebr Veeninga, Jacob(jnestr. Telefoon 13265. Behandeling na afspraak. NOG STEEDS GOEDKOOP Carbonade 1.68 Rosbief 2.10 Fricandeau 2.Biefstuk 1.90 Runderbiefstuk 2.20 Lappen v.a1.65 Dik rundvet of reuzel 0.80 Gehakt half om half 1.30 Mager gerookt spek 1.70 U WEET WEL, BIJ RIJKSSTRAATWEG 215 b(j de brug - HAARLEM-N. Deurwaarder G. TEKELENBURG zal in opdracht van zijn cliënt op Vrijdag 12 September des n.m. 2 uur in het gebouw „Stad Haarlem", Jansstraat 50 publiek verkopen: Hierbij zijn: chique Engelse salons, fauteuils, bureaux, commodes, boekenkasten, haardfauteuils enz. Enorme collectie Hall- en serrekleden, bijkleedjes, tafe'-, divan-, kap stok-, schoorsteen- en sierkleden. Nieuwe wollen dekens, Oud-Holl. doeken, 1 en 2 pers. kapok matrassen, énig linnengoed, schilderijen en wat nog verder te zien zal zijn op de KIJKDAGEN: Donderdag 11 Sept. van 7—9 uur en Vrijdag 12 Sept. van 10—12 uur. GARANTIE. De echtheid der te verkopen Per- zische tapijten welke genummerd zijn 181 t/m 206 wórdt ten volle gegarandeerd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3