Qjftfflac Dr. Drees opende Arnhemse soos voor bejaarden Brieven aan de redactie Agenda voor Haarlem -Clowntje Rick Matige prestatie van v. d. Pol bij biljartvijf kamp in Antwerpen Antonio Abertondo gaf na 400 kilometer op Arnd Kayser wint de „Traversée de Menton" Orgelbespeling door Bernard Bartelink Flamingo Eiland WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 4 Korfbal Korfballers gaan Zondag aan de slag Athletiek Zatopek bevorderd tot majoor Duivensport Wedvlucht „De Koerier" Om het Zilveren biljart Mississippi-zwem men Wederom zzvemsucces Paardensport Piero d'Inzeo geschorst Schaken Candidaten-tournooi in Zwitserland Automobilisme Grote prijs van Spanje geannuleerd Mexicaan hervond zijn doodgewaande broer Wensen van wegenbouwers Kaartjes gestolen in reisbureau? Kapitaal voor de Artillerie-inrichtingen Voor de kinderen FEUILLETON door Dorothy Quentin Tot en met Zondag wordt in Antwerpen een vyfkamp gehouden, waaraan deelnemen de Duitsers Tiedtke en Liitgehetmann. onze landgenoot Van de Pol en de beide Belgen Vervest en Van Hassel. Er wordt gespeeld in libre, 47/2, bandstoten, 71/2 en drie banden. De beide Belgen speelden het eerst tegen elkaar. De uitslag luidde: Libre: Van Hassel 200 1 200 200— Vervest 1 1 1 1 De 200 caramboles stootte Van Hassel in 12 minuten bij elkaar. 47/2: Vervest 150 6 97 25— Van Hassel 136 6 81 22.83 Bandstoten: 50 9 21 5.55 26 9 18 2.88 71/2: Van Hassel 100 6 43 18.66 Vervest 42 6 23 7— Driebanden: Van Hassel 20 31 7 0.645 Vervest 19 31 3 0.612 Tegen Van Hassel was Van de Pol veel beter op dreef, alhoewel nog lang niet in topvorm. Maar hij had in het cadre 71/2 de 100 caramboles in 3 beurten bij elkaar, en klopte Van Hassel ook in 47/2, zij het met een matig gemiddelde. De Belg nam het libre en het bandstoten voor zijn rekening, doch Van de Pol maakte in het driebanden 20 caramboles in 21 beurten, een uitstekende verrichting, zodat hij de ontmoeting won met 6 tegen 4 punten. Beneden gewone vorm Tegen Vervest bleef de Rotterdammer Piet van de Pol ver beneden zijn gewone vorm. Hij werd in libre zowel als in 47/2 over speeld door de Belg, en verloor eveneens de partij drie banden, waarin beide tegenstan ders slechts tot matige prestaties kwamen. Het bandstoten was voor Van de Pol, evenals de partij 71/2, maar het waren over- ADVERTENTIE Het programma van de Koninklijke Neder landse Korfbal Bond voor Zondag aanstaan de luidt als volgt: Eerste klasse: Allen WeerbaarWester kwartier. DTVSVK, RohdaKoog Zaan dijk, SwiftLuto. Tweede klasse A: ExcelsiorOlympia, Sa- mosOosterpark, OosterkwartierRohda. Tweede klasse B: A.'dam-Z.DED, Groen Geel—OBZB, ZKV—Watervliet, Landlust— DDV. Derde klasse A: BEPTovers, OKV—Vogel, DSVSKV, Fortuna—Amum, KCNMeo. Derde klasse B: Animo ReadyKVH, 2.15 uur, IndoHaarlem, Sport Vereent—Victoria, Zaandam-ZuidHolver, ZKCAurora 13/9, 3 uur. Reserve tweede klasse A: ZKV 2Ooster kwartier 2, 12 uur. Reserve derde klasse A: KZ 3Watervliet 2. Aurora 2Allen Weerbaar 3. HKB-programma Het programma van de H.K.B. is als volgt: Eerste klasse: Nieuw Flora 1Nieuw Flora 2 (9.45 uur). O.'kwartier 3Oosthoek 1 (9.45 uur). Watervliet 3—Haarlem 2 (10 uur). Tweede klasse: Aurora 3—Animo Ready 2 (10 uur). Nieuw Flora 3Oosthoek 2 (2.15 u.) Derde klasse: Sport Vereent 3DSV 1 (10 uur), O.'kwartier 4Haarlem 5 (9.45 uur). Emil Zatopek, die als kapitein werkzaam is bij de generale staf van het Tsjechoslo- waakse leger, is op voorstel van de minister van Defensie bevorderd tot majoor. Het des betreffende besluit werd genomen in een gewone zitting van de ministerraad. Aan de president van Tsjecho-Slowakije zal voorts verzocht worden hem te onderscheiden met de Orde van de Republiek op grond van zijn verdiensten voor ae sport. De postduivenvereniging „De Koerier" te Haarlem hield een wedvlucht vanaf Duffel (België) over een afstand van ongeveer 147 km. De prijzen werden als volgt behaald: J. Offerman 1, 9, 10, 11, 26; I. J. v. d. Walle 2; P. Stokman 3, 25; J. Heerschop 4, 17, 21; O. Veeninga 5, 14: H. Helder 6, Th. Krou- wels 7, P. Dik 8, 13. 23, 29, 30; A. v. Hoorik 12; A. P. Pieke 15, 16, 19, 20, 28; J. Pieke 18, 27; F. v. Honschoten 22; J. v. Honschoten 24. De eerste duif werd geconstateerd om 12.08 uur, snelheid 1157 meter per minuut en de laatste duif werd geconstateerd om 12.20 uur, snelheid 1063,01 meter per minuut. winningen zonder glorie. Vervest won dus deze ontmoeting met 6 tegen 4 punten De gedétailleerde uitslag luidde: Libre: Vervest 200 6 191 33.33 Van de Pol 16 6 10 2.66 Cadre 47/2: Vervest 150 3 100 50— Van de Pol 1 3 1 0.33 Bandstoten: 21 8 2.38 Vervest 38 21 9 1.80 Cadre 71/2: Van de Pol 100 9 36 11.11 Vervest 87 9 32 9.66 Driebanden: Vervest 20 41 3 0.487 Van de Pol 18 41 3 0.439 80 37 8 2.16 75 37 13 2.02 120 33 14 3.63 102 33 22 3.09 81 34 12 2.38 85 34 10 2.50 44 29 8 1.51 70 29 8 2.41 29 30 4 0.96 60 30 8 8— 89 19 18 4.68 95 19 16 5— Dinsdagavond is de wedstrijd tussen „Hof van Holland" en „Insulinde" om het Zilve ren Biljart voortgezet. De stand was aanvan kelijk 1414. Insulinde won de meeste par tijen en heeft nu een voorsprong van 2317. De uitslagen van gisteren luidden: Duinker (80) Van der Toorren (75) Van Koersel (120) 120 Geels (130) Loerakker (85) Kuppenveld (85) 85 34 Van d. Nouwland (70) Hendriks (70) 70 Aufderheyde (60)29 30 Van Deursen (60) Klumperbeek (100) Wesseling (95) De 33-jarige Argentijn Antonio Abertondo, die zich Zaterdag jongstleden btf St. Louis te water had begeven met het 467 kilometer zuidelijker aan de Mississippi gelegen Caru- thersville als bestemming, heeft wegens vol slagen uitputting zijn poging te Oint Peasant in Missouri moeten staken. Hij was 73 uur en 18 minuten in het water geweest en had nog 64 kilometer voor de boeg. Abertondo's staat van dienst vermeldt twee geslaagde Kanaaltochten en een overtocht van de Straat van Gibraltar in recordtijd Hij had zich ten doel gesteld een betere tijd op het traject St. LouisCaruthersville te maken dan de Amerikaan Sigmund, die in 1940 deze afstand in 89 uur en 52 minuten zwemmend aflegde. Arnd Kayser van de Robben en Gerrit de Bruin van Neptunus, Amersfoort, die in ver band met de militaire zwemkampioenschap- pen nog aan de Rivièra vertoeven, hebben voor een prachtig Nederlands succes ge zorgd door beslag te leggen op de eerste twee plaatsen in de klassieke „Traversée de Menton". Kayser maakte in woelig water op het traject van 2300 meter een tijd van 33 min. 15 sec., en De Bruin, die tweede werd, deed er 33 sec. langer over. Derde en vierde ex aequo werden Roz (Fr.) en Ferret (Monaco) in 35 min., vijfde Chicart (Fr.) 35 min. 27 sec.; zesde Tissensee (Den.) in 36 min. 13 sec. en zevende Libera (Fr.) in 36 min. 20 sec. voor Siegenthaler van HZC, die zich achtste plaatste, werd een tijd van 36 min. 26 sec. genoteerd. De Italiaanse ruiter Piero d' Inzeo, die zulke fraaie successen behaalde in de inter nationale concoursen is door de Italiaanse Hippische Sportbond tot .31 December 1952 geschorst. De reden hiervan is, dat hij bij de Olympische Spelen in Helsinki tijdens de grote Landenprijs te laat met zijn paard in de ring verscheen, waardoor hij reglemen tair werd gediskwalificeerd. Hierdoor werd ook de Italiaanse ruiterploeg voor het lan- denklassement van de Grand Prix des na tions uitgeschakeld. FIDE-congres Krachtens een voorlopig besluit van het congres van de internationale schaakfederatie in Saltsjoebaden, zal het candidaten-tour nooi voor het wereldkampioenschap in 1953 in Zwitserland worden gehouden. Voorwaar de is echter dat de Zwitserse schaakbond zich financieel garant stelt voo'r dit tournooi. De vijf hoogstgeplaatsten in het interzonale tournooi, dat 15 September in Stockholm begint, komen uit in het candidaten tournooi, waaraan ook I ronstein, Boleslavsky, Smyslov. Keres (allen Rusland), Najdorf (Argentinië), Reshevsky (V.S.) en dr. Max Euwe (Neder land) zullen deelnemen. De winnaar van het candidaten- tournooi speelt later om het we reldkampioenschap tegen de titelhouder, de Rus Botwinnik. Blijkens een mededeling van het organi satiecomité zal de grote prijs van Spanje, die meetelt voor het wereldkampioenschap en 26 October aanstaande in Barcelona zou wor den verreden, niet doorgaan. Naar verluidt zijn de redenen, die tot dit besluit hebben geleid, hoofdzakelijk van financiële aard. Via jaarbeurs en omroep Ter voorbereiding van de tentoonstelling in Mexico, welke volgende maand door Prins Bernhard zal worden geopend, heeft de Utrechtse Jaarbeurs een aantal voor aanstaande Mexicaanse journalisten uitge nodigd tijdens de Najaarsbeurs een bezoek aan Nederland te brengen. Een van hen, de heer Joachin Sanchiz Nadal, Spanjaard van geboorte, kreeg daarbij een zeer merk waardige en blijde ervaring. Hij vond zijn broer terug, die hij sedert meer dan 13 jaar geheel uit het oog had verloren. De journalisten namen een kijkje achter de schermen van de Spaanse afdeling van Radio Wereldomroep te Hilversum en stel den zich op de hoogte van de voorbereidin gen voor de uitzending over de tentoonstel ling in Mexico. Tijdens dit bezoek werd een korte reportage in de Spaanse taal ge maakt. Dinsdagmorgen arriveerde te Hilversum een lange brief uit Valencia waarin de medewerking van de Wereldomroep werd ingeroepen om zo spoedig mogelijk een familieband te herstellen. De brief was ge schreven door Lorenzo Sanchiz Nadal, broer van de Mexicaanse journalist, die nu door de Jaarbeurs is uitgenodigd. Geheel onverwacht had deze door de radio de stem en de naam horen klinken van zijn broer, die hij reeds had doodge waand. Onmiddellijk daarna had hij een brief naar Hilversum geschreven met het verzoek deze aan zijn broer ter hand te stellen. Via de Jaarbeurs werd contact opgeno men met de heer Sanchiz Nadal, die op dit ogenblik een kort bezoek aan Friesland brengt. De broers hopen elkaar te Parijs te ontmoeten. Te Rotterdam is de jaarlijkse vergade ring van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers gehouden. De heer J. Doorduijn, directeur van het Sociaal Fonds der bouwnijverheid, be sprak de mogelijkheden om op zo kort mo gelijke termijn te komen tot vereenvoudi ging van de administratie van het bouw bedrijf wat de sociale lasten betreft. Hij achtte het noodzakelijk, dat de regering nu ernst maakt met de invoering van de voor stellen van de staatscommissie-Van den Tempel. Dit zou naar zijn mening een be sparing geven van circa tien millioen gul den. Verder werd in de vergadering gezegd, dat door de wegenbouwpolitiek in Neder land, waarbij wegenbouwwerken vaak als werkverschaffingsobject worden gezien, het gevaar bestaat dat noodzakelijke inves teringen achterwege blijven. Voorts werd erover geklaagd dat tal van werken, die zich voor uitvoering door het vrije bedrijf lenen en die door de Cultur-technische dienst in Utrecht gesubsidieerd worden, aan ontginningslichamen worden gegund. Twee voormalige bedienden van een reis bureau te Amsterdam hebben voor de Am sterdamse rechtbank terecht gestaan, er van verdacht twee kaartjes AmsterdamParijs en twee kaartjes AmsterdamKopenhagen gestolen te hebben. De jongste verdachte, de 28-jarige C. H. J. S. werd er bovendien van beschuldigd een valse handtekening gezet te hebben onder een formulier van de Nederlandse Spoorwegen. Hij zou name lijk de gestolen kaartjes teruggebracht heb ben en teneinde het geld terug te ontvan gen had hij een valse naam op het formu lier gezet. Deze verdachte ontkende de kaartjes ge stolen te hebben. „Ik heb ze verkocht in opdracht van mijn collega De M.," zei hij. „Ik kon niet bij de kaartjes komen. De M. zei mij, dat de kaartjes door een meneer De Wilde, waarvan hij mij ook het adres opgaf, gekocht waren en dat hij geen tijd had ze terug te brengen. Ik heb daarom de naam De Wilde op het formulier gezet en het geld aan De M. afgedragen. Ik heb 20 voor mijn moeite gekregen." De M., de 38-jarige tweede verdachte in deze zaak, ontkende dit. De heer De Wilde bleek inderdaad te bestaan, zij het dat zijn adres niet juist was opgegeven. Hij werd als getuige gehoord en verklaarde De M. in de jaren vóór de oorlog gekend te heb ben. Toen woonde hij ook op het adres dat op het formulier was opgegeven. Volgens zijn verklaring had hij nooit kaartjes bij het reisbureau gekocht. De officier van justitie meende dat dief stal niet aan S. ten laste kon worden ge legd. Hij had echter wel een valse hand tekening gezet. Daarom eiste de officier vier maanden gevangenisstraf Ook de tweede verdachte ontkende de kaartjes gestolen te hebben. Volgens de verklaring van zijn chef had De M. wel toegang tot de kasten waarin de kaartjes lagen. De officier van justitie meende dat er geen bewijs was tegen De M. en vroeg vrij spraak. Op 23 September zal de rechtbank uitspraak doen. Te Genève is in het Pavilion des Sports een rolhockeywedstrijd gespeeld tussen een ploeg van Zwitserland en één van Nederland. Nederland verloor deze krachtmeting met 10-3. Een aanval op het Nederlandse doel. In een nota aan de voorzitter van de Tweede Kamer delen de ministers van Fi nanciën en van Economische Zaken mede, dat met de Verenigde Staten van Amerika overeenstemming is bereikt in zake de fi nanciering van de reeds eerder voorgestel de verhoging van de deelneming van het rijk in het kapitaal van de n.v. Nederland se Machinefabriek Artillerie-inrichtingen met 28 millioen, ten laste van het saldo der speciale rekening van de Nederlandse regering bij de Nederlandse Bank, waarop de tegenwaardegelden Avorden gestort uit de economische en militaire hulpverlening. ADVERTENTIE Voor ongeveer 3000 Arnhemse ouden van dagen was het Dinsdag een grote dag, want hun nieuwe sociëteit op het Roermondsplein is die avond door mi nister-president dr. W. Drees en bur gemeester Ch. G. Matser van Arnhem geopend. Ruim honderd vrijwilligers en twintig bejaarden hebben geheel belangeloos het nieuwe tehuis helpen bouwen. Tezamen werkten zij dertig duizend uren. Op 24 Februari van dit jaar is men met de bouw begonnen. Uniek voor Nederland is, dat het gehele werk, waarin voor een bedrag van 70.000 aan materiaal is ver- c Oepoetie wachtte nog even, om te zien, of hij zich niet vergiste. Maar hij had het goed gezien.Daar kwamen ze aan! Oepoetie, de rover, liet zich gauw uit de hoorn zakken; met een sprong kwam hij op de grond terecht. „Nou moet ik gauw Lumpo waarschuwen!', dacht hij. Hij floot zachtjes, driemaal achter elkaar. Lumpo, die tussen de struiken nog altijd aan 't spieden was, hoorde het. Hij kwam sluipend om een boom heen te voorschijn. „Heb je wat gezien?", fluisterde hij. „Ja", zei Oepoetie.„Ze komen ginds aan. Nou moeten we een plaats zoeken, om ze ineens op het lijf te vallen". Samen gingen ze het struikgewas door tot ze een mooie plek vonden. Achter een bos heesters bukten ze en loerden naar het pad, waar Rick en Bunkie langs moesten komen. „Wat zullen ze schrikken!", lachte Lumpo. „Ssst!", fluisterde Oepoetie. „Nou niet meer praten, want als ze ons horen, gaan ze •op de loop!" „Goed", zei Lumpo. „Ik ben al stil". En daar kwamen Rick en Bunkie, de reizigers, die helemaal geen erg erin hadden, dat vlak bij hen de rovers verborgen zaten, die hen opwachtten werkt, de plaatselijke U.V.V. geen cent heeft gekost. Alle materialen zijn namelijk kosteloos aangeboden. De nieuwe sociëteit bevat een recreatie zaal met toneel en bar, een keuken, een flinke garderobe, een bergruimte en een kleine tuin. De sociëteit kan dagelijks een bezoek van ongeveer 300 a 350 oudjes ont vangen. Wanneer inwoners van Arnhem de 65-jarige leeftijd hebben bereikt, worden zij voor een bezoek aan de „soos" uitgeno digd. Dr. Drees noemde de wijze waarop deze sociëteit tot stand gekomen is, een voor beeld voor heel het land. „Indien men het goed begrijpt, is het eigenlijk een voor recht geweest, er aan te hebben mogen meewerken," zei hij. Niemand heeft naar voor de hand liggende argumenten gezocht om niet mee te doen. Het ging als vanzelf. Hier is een stukje menselijke solidariteit gedemonstreerd, dat wel eens onderstreept mag worden. Dr. Drees constateerde met genoegen, dat er onder de huidige omstan digheden toch gelukkig nog heel wat be reidheid is om iets dergelijks tot stand te brengen. Geachte Redactie, Met grote voldoening heb ik in uw blad van Dinsdag 9 September j.l. gelezen over de activiteit van een Japanse „Vereniging van Huisvrouwen" die zich tegen de „Her bewapening" keert en een boycott van alle oorlogsspeelgoed voor kinderen eist. Ik spreek hierbij de wens uit, dat er over de gehele wereld zulke verenigingen zullen komen. Het wordt hoog tijd dat iedere we reldburger gaat beseffen, dat oorlog niets anders betekent aan onze „geestelijke en morele dood". Laten de Nederlanders die zo gaarne zich tooien met het stempel „christelijk" vooral niet achter blijven. Met hartelijke dank voor plaatsing. J. WESTRA, Z.B. Spaarne 20. De gemeentelijke orgelbespeling van Dinsdagavond was dit keer toevertrouwd aan de Amsterdamse organist Bernard Bartelink, een laureaat van de R.K. Kerk- muziekschool te Utrecht. Het bleek al di rect bij de vertolking van het eerste pro grammanummer „Gloria" uit een Or- gelmis van Francois Couperin dat zich hier een kunstenaar manifesteerde, toege rust met een degelijke techniek en met een fijn gevoel voor klankverhoudingen. De negen strofen, waaruit deze Gloria-para frase bestaat, kregen stuk voor stuk een karakteristieke kleur, die het oud-Franse orgeltimbre zeer nabij kwam. Opvallend als zodanig was het vierde couplet; dit klonk als ware het vertolkt met aanwending van het zogenaamde „clavier des bombardes" van de oude Franse orgels. De interpretatie was boven dien heel duidelijk en klaar omlijnd door de wijze waarop de organist de muziek ar ticuleerde. Dit laatste bleek in het verdere verloop van het programma een bijzonder goede eigenschap van de bespeler, waar door hij zelfs in zeer vlotte tempi de dis cant niets aan duidelijke tekening tekort liet komen. Dit kon echter niet altijd gezegd worden van het spel in de lagere helft van het instrument; de bas van het Bavo-orgel (en zeker die van het pedaal) verdraagt zo veel vlotheid niet, al wordt er nog zo puntig gearticuleerd. Daarvan ondervond men de nadelen vooral in het slotdeel van Toccata, Adagio en Fuga in C. van Bach. In de Toccata was echter alles buitengewoon scherp getekend, ondanks het zeer opge wekte tempo. Het Adagio hadden wij liever wel wat rustiger gehoord. In de Ricercare van Albert- de Klerk was doorlopend het klare polyfone weefsel te bewonderen; hiermee leverde de heer Bar telink wel een opvallend staaltje van klas siek orgelspel, vooral in het aardig met vulstemmen getinte opgewekte deel. De Fantasia in G. van Bach werd ook bijzon der vlot opgezet en klonk verder verheven in haar gedragen deel. Voor het eerst het grote orgel van de oude St. Bavo bespelende heeft Bernard Bartelink een goede beurt gemaakt. JOS. DE KLERK Wegens de bronsttijd van het edelwild zal het middengedeelte van het nationale park De Hoge Veluwe voor het publiek ge sloten zijn van 15 September tot en met 17 October. WOENSDAG 10 SEPTEMBER Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Die Raeckse: Stichting Psycho-synthese, 8.15 uur. Grote Kerk, Avondstilte, 8.30 uur. Minerva: „Mariandel", 18 jaar, 8.15 uur. Spaarne: „Arizona", „De wilde hengst", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Rotation", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij vereren", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Simson en Delila", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoeting", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 11 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Minerva: „Mariandel", 18 jaar, 8.15 uur. Spaarne: „Ari zona", „De wilde hengst", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ro tation", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij vereren", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Citv: „Simson en Delila", 14 j„ 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoeting", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. 37) vertaald uit het Engels. „Sharra kon er niets aan doen," ant woordde Toni lachend, terwijl ze op de glanzende paardenrug klopte. Ze was blij, dat ze zichzelf overwonnen had en weer op dit paard durfde te rijden, ondanks Carlos' protesten. Niet begrijpend, wat Nigel met zijn opmerking eigenlijk bedoelde, voegde ze er aan toe: „Waarom zou ik bang zijn? Hoe bedoel je dat, Nigel? Vanavond heb je toch geen geweer bij je?" „NeeZwijgend reden ze enkele ogenblikken naast elkaar voort. De paar denhoeven klonken dof in de vochtige aar de. Dan opeens zei Nigel op stroeve toon en met een wonderlijke gelijkenis op zijn grootmoeder's manier van spreken: „Je ge looft het niet, hè, dat ik met opzet schoot om de paarden aan het schrikken te ma ken? Carlos was zo impertinent om dit te insinueren. Hij was natuurlijk over zijn toeren maarjij, Toni, geloof jij het niet?" Ze hielden hun paarden wat in en hii keek dringend in Toni's grijze ogen. Ze schudde haar hoofd. „Natuurlijk geloof jk het niet, Nigel!", antwoordde ze zo rustig mogelijk. „Wat zou jij voor reden hebben om mij mijn nek te willen laten breken?. En Carlos is van tè grote waarde voor Floriana, dat iemand hem een ongeluk zou willen laten over komen." „Ik dank je," zei hij langzaam, terwijl hij haar aan bleef kijken op een manier, die Toni enigszins in de war bracht-. Om zijn aandacht af te leiden, wees ze naar het moeras en riep uit: „O, kijk eens, 'Nigel, flamingo's! Je grootmoeder heeft me eens in Londen een beschrijving gegeven van een tafereel als dit. Ik heb nog nooit zo iets moois gezien!" Hij keek even plichtmatig naar het land schap, maar richtte onmiddellijk zijn blik weer op Toni's gezichtje. Ze had er die dag vermoeid en bleek uitgezien, maar nu, in het licht van de ondergaande zon, had haar gezicht een warme kleur en haar haar leek op een vuurgloed. Ze zag er jong en lief en min of meer hulpeloos uit, zoals ze daar op de rug van de vurige Sharra zat. Zachter dan ze van hem gewoon was, merkte hij op: „Je bent eigenlijk nog maar een kind, hè, ondanks al je ervaringen als verpleegster. Je houdt van mooi en goed en van een „happy end". Ik heb soms het gevoel, dat je ons allemaal met elkaar wilt verzoenen, voordat je van Floriana weggaat. Is dat niet waar?" Verrast keek ze hem aan en er kwam een glimlach op haar gezicht. Ze had Nigel nog nooit zo aanvaardbaar gevonden als op dit ogenblik. Hij was thans bijna normaal men selijk. „Natuurlijk zou ik dat graag willen," antwoordde ze eerlijk. „Ik kom zelf uit een bijzonder gelukkig gezin, en ik haat de ge dachte, dat andere mensen het niet met elkaar kunnen vinden, elkaar dingen mis gunnen, en alleen maar aan geld denken." „Het wonder der wonderen: een vrouw, die niet om geld geeft!", zei Nigel spottend. Er was echter iets van tederheid in deze spot. En alsof hij de gewoonste vraag ter wereld stelde, voegde hij er aan toe: „Wil je met mij trouwen en de toekomstige heerseres van Floriana worden, Toni? Het lijkt me echt iets voor jou, je zult het uit stekend kunnen. En na verloop van tijd zul je misschien even gehecht aan Floriana raken als grootmama." Met stomme verbazing staarde Toni hem aan. Haar verbazing ging echter spoedig over in een onweerstaanbare lachbui. Ze kon zich niet goed houden. Nigel sloeg haar onbewogen gade, maar in zijn ogen vonkte iets, dat er op wees, dat hij haar vrolijkheid beantwoordde. Tenslotte haalde hij met het hem eigen slome gebaar een zakdoek te voorschijn, welke hij Toni aanbood om de tranen, die over haar wangen rolden, af te vegen. „Het spijt mestamelde ze, terwijl ze met iets van afkeer de geparfumeerde zijden zakdoek van hem aannam. „Alsje blieft Nigel, vergeef het me, dat ik me zo misdraagmaar.ehwas dit niet allemaal een opzetje van je grootmoeder?" „Ja," antwoordde hij rustig. „Ik kreeg vanmorgen een zeer positieve wenk, dat ik uit haar testament geschrapt zou worden, als ik jou niet ten huwelijk vroeg. De oude dame is bijzonder op je gesteld en vindt, dat jij nieuw bloed aan de Burden-familie moet geven." „Je hebt me nu dus in ieder geval de ge wenste vraag gesteld. O Nigel, het is alle maal tè dwaasOpnieuw voelde Toni een lachbui aankomen en ze had moeite zich te beheersen. Arme Nigel, dacht ze, die met mij rekening moet houden voor zijn erfenis! Ze kon echter moeilijk boos zijn op Olivia. De oude vrouw bewees haar stellig een bijzonder grote eer „Zulke rare dingen gebeuren alleen maar op een oud vermolmd landgoed in een tro pische omgeving, denk ik," merkte Nigel op. „Floriana is helemaal niet vermolmd," wierp Toni heftig tegen. „En je zou er in derdaad goed aan doen te trouwen, Nigel, en de leiding van alles hier in handen te nemen. Ik ben echter bang, dat ik niet ge schikt ben voor heerseres over Floriana. Om te beginnen, ben ik geen snob genoeg „Dank je," antwoordde hij glimlachend, en op luchtige toon voegde hij er aan toe: „Bovendien houd je van iemand anders, nietwaar?" Ze had haar gezicht van hem afgewend en haar profiel verried niets van haar ge voelens. Haar kin werd trots omhoog ge heven en haar ogen staarden over het moe ras. Wanhopig dacht ze: houd ik werkelijk van iemand? Haar hart fluisterde een ant woord, maar ze knikte ontkennend, als had iemand tot haar gesproken. „Het gaat mij natuurlijk niet aan," zei Nigel langzaam. Hij was eigenlijk niet in het minst in Toni's hartsgeheimen geïnte resseerd en hij was bang, dat hij allerlei confidenties te horen zou krijgen. Hoewel hij het meisje heel aardig vond, aardiger dan hij voor mogelijk had gehouden, na al het gezeur van zijn grootmoeder, voelde hij zich toch opgelucht. Zijn grootmoeder zou natuurlijk teleurgesteld zijn, maar ten slotte kon hij er niets aan doen, dat Toni hem niet hebben wilde „Je hebt me ten huwelijk gevraagd en ik heb je een blauwtje laten lopen," zei Toni, alsof ze zijn gevoelens kon raden. „Je hebt dus je plicht gedaan." Ze wendde Sharra om en begon in de richting van het huis terug te rijden. Nigel1 volgde haar gedwee. Alleen de paarden schenen teleurgesteld te zijn, dat de rit niet langer duurde. Vol ongeduld zat Toni tijdens de avond maaltijd aan tafel. Ze kon bijna het uur, dat ze Olivia mee naar boven zou nemen, niet afwachten. Tegen tien uur was het zo ver en bracht Fisk de rolstoel naar boven. „Vind je het werkelijk niet erg, kind, dat je nu ook de rol van kamenier moet ver vullen?", vroeg Olivia, toen ze alleen waren en Toni haar begon te helpen. „Als je het tenslotte toch niet prettig vindt, kan ik altijd één van Della's dochters, die Rita uitstekend gedrild heeft, laten komen." „Ik vind het helemaal niet vervelend u te helpen," stelde Toni haar gei'ust en op kordate wijze vervolgde ze: „Ik wil graag met u over Nigel praten. Ik vind het niet bepaald fair van u, dat u hem mij op zijn dak schuift." Ze begon Olivia's magere benen te mas seren en wreef heftiger dan anders. „Weet je, dat hij waarschijnlijk een half millioen dollar zal erven?", vroeg de oude vrouw op dezelfde misleidend vriendelijke toon. Toni hield op met masseren en keek op Olivia neer. Het was moeilijk boos te zijn op het fragiele oude vrouwtje, dat, vooral als ze op het grote bed lag, volkomen hul peloos leek. Ze wist echter, dat er in dit frêle figuurtje een ontembare geest huisde, die de levens van de mensen op Floriana naar haar inzichten wenste te regelen. Met moeite een lach uit haar stem weer houdend, zei ze langzaam: „Het interes seert me niet wat Nigel erft. Al kreeg hij twee millioen! Ik houd niet van Nigel en zal dat nooit doen. En ik wil niet, dat u hèm straft voor mijn gebrek aan gevoelens ten opzichte van hem!" „O, wil jij dat nie£?" Olivia was rechtop gaan zitten en keek Toni met boos fonke lende ogen aan. „Weet u, dat het alléén mij aangaat, wat ik met mijn geld doe, juf frouw Martin?" Toni zuchtte. Ze werd alleen „juffrouw Martin" door Olivia genoemd, wanneer deze erg ontstemd over het een of ander was. Ze trachtte de boosheid, die ze in zich op voelde komen, te onderdrukken, en ant woordde zo kalm mogelijk: „En wat ik met mijn leven doe, is stellig enkel en alléén een zaak die mij aangaat, mevrouw Bur den. Zoals ik u al dadelijk bij onze kennis making gezegd heb, ben ik niet te koop." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6