Leger des Heils werkt 65 jaren in Haarlem In Hollywood komt boontje altijd om zijn loontje Kort en bondig „Georges Dandin" voor scholieren Tegenstand maakte plaats voor sympathie Viering van het jubileum V ulpenhouders gestolen Radar verraadt Uw snelheid Zandvoort Stroef wegdek op Aalsmeerweg Halfweg Haarlemmermeer Heemstede 5 Dahlia „Tornado" bekroond Bijzondere jeugddienst Burgerlijke Stand van Haarlem Jongen te water Velsense gemeenteraad neemt Ambtenaren reglement aan „Flora-1953" schept beddenprobleem Jongens gooiden met stenen Geld verdwenen ANWB vraagt: Eerste winkelbeurs trok tweeduizend bezoekers Brug in de Venneperweg wordt verbouwd Jhr. dr. J. G. Mollerus sprak over het nabije Oosten T 7IJFENZESTIG JAAR geleden werden in Haarlem de eerste bijeenkomsten ge- houden van het Leger des Heils. Zevenhonderd personen kwamen toen bijeen en velen moesten wegens gebrek aan plaats geweigerd worden. Rustig waren de samen komsten niet. In een hoek werden socialistische liederen gezongen, in een andere hoek stelde men pogingen in het werk de rust te verstoren en op het podium had een offi cier van het leger plaats genomen om te trachten het Evangelie te brengen. Veel is er in de loop der jaren veranderd en de tegenwoordige kapitein van het korps Haarlem, de heer A. Bouwens, is van mening, dat als men het werk van de vijfenzestig jaar overziet, men tot de conclusie moet komen, dat er zegenrijk werk is verricht en dat duizenden geholpen zijn door hen, die in Haarlem gewerkt hebben. Haarlem was de tweede stad, waar het Leger des Heils een korps oprichtte. In Mei 1887 kwam het eerste tot stand, dat nog steeds zijn bijeenkomsten houdt in het gebouw aan de Gerard Doustraat te Am sterdam. In Mei is daar het vijfenzestig jarig bestaan gevierd en op 1 October is Haarlem aan de beurt om te gedenken wat tot stand is gekomen. Kapitein Bouwens is sedert Februari j.l. in Haarlem werkzaam, doch hij heeft zich al verdiept in de historie van het plaatse lijke korps en men heeft hem verteld hoe het vroeger is toegegaan, toen het Leger des Heils zijn intrede deed in Haarlem en in Felix Faure aan de Smedestraat, waar thans gebouw Sint Bavo gevestigd is, zijn eerste bijeenkomsten hield. De moeilijk heden ontstonden doordat velen zich niet konden verenigen met de methode, waarop de officieren het Evangelie verkondigden. Het geschiedde geheel anders dan in de kerken en omdat de methode zo afweek hadden zij bezwaren geuit in de vorm van het zingen van liederen en het verstoren van de orde. Kapitein Bouwens heeft ver nomen, dat de politie grote medewerking heeft verleend, in tegenstelling met politie corpsen in andere steden. De zusters van het leger konden in uniform niet rustig op straat lopen. Er werd op haar gescholden en ook gebeurde het, dat met stenen ge gooid werd. Veel is veranderd. Langzamerhand be greep men waarom het ging. Het was niet de bedoeling een nieuw kerkgenootschap te stichten, maar bezoekers van de bijeen komsten op te wekken hun plaats in de kerk weer op te zoeken. Er is een goede samenwerking ontstaan met predikanten en waar het Leger thans komt vindt het de deuren wijd geopend. Vijf jaar heeft het Haarlemse korps zijn bijeenkomsten gehouden in Felix Faure. Daarne verhuisde het naar de Schagchelstraat, waar het thans zes tig jaar gevestigd is. In Haarlem- Noord is ook een korps gesticht en daar worden de bijeenkomsten in het gebouw aan de Ceramstraat gehouden. In de loop der jaren wijzigden de werk zaamheden zich door de omstandigheden. Een halve eeuw geleden trof men vele dronkaards langs de weg aan, die gehol pen werden en zich bekeerden en het ge volg was, dat de politie moest inzien, dat het Leger des Heils nuttig werk verrichtte om de maatschappelijke toestanden te ver beteren. Belangrijk was de arbeid in het toevluchtsoord voor daklozen aan het Spaarné. In de oorlog moest het gebouw worden gesloten. Na de bevrijding werd meer behoefte gevoeld aan de inrichting van een jongenshuis dan aan een toe vluchtsoord voor daklozen en sedert enige tijd wordt een groot aantal jongens in het gebouw aan het Spaarne verpleegd. Een aparte afdeling is gevormd voor de reclasseringsarbeid en zij die zich voor dit werk hebben ingezet, ontvangen van vele zijden medewerking. Kapitein Bouwens vertelde ons, dat het Haarlemse Leger des Heils over een uit stekend muziekcorps beschikt, dat een In het Krelagehuis werd een bijzondere dahlia-keuring gehouden, waarbij de door de firma C.S. Weyers en Zn. te Hillegom uit geloofde wisselbeker, voor de best houdbare grootbloemige dahlia op water, werd ge wonnen door „Tornado" van de heer L. H. Hoek te 's-Gravenhage. De door de firma Luwdig en Co te Hille gom beschikbaar gestelde plaquette, voor de best houdbare kleinbloemige dahlia op water werd toegekend aan „Aladin" van de heer C. Geerlings te Heemstede. Voor zijn vertrek naar Spanje, waar hij als vertegenwoordiger van de European Evangelistic Crusade zal deelnemen aan een conferentie van predikanten en zende lingen, zal reverend Georg Brucks spreken op een jeugdbijeenkomst in de Zuiderkapel te Haarlem op Zondag 14 September, 's avonds om 8 uur. Het onderwerp luidt: „Daniël en zijn vrienden". Bovendien is er muziek en zang. Reverend Brucks gaat in de komende wintermaanden les geven aan het Neder lands Bijbel-instituut in Doorn, waar jonge mensen opgeleid worden voor zendings werk in verschillende landen van Europa. HAARLEM, 9 September 1952 ONDERTROUWD: 8 Sept., C. J. Honig en D. Prager; 9 Sept., E. Schut en M. D. de Vos; S. Inpijn en P. Bloem; G. de Jong en D. M. Postma; J. Wevers en M. H. Lansdorp; W. Hartendorp en A. M. Koelman; T. P. A. Post en A. Th. Verzeilberg; J. Booms en W. J. Munniks. GEHUWD: 9 Sept., H. W. Vreenegoor en C. M. S. Boos; P. R. Siegerist en Th. M. Leis; C. Zijlstra en W. M. Peper; P. A. Mcine en M. van den Brink; J. G. Chr. Rijper en A. Boon. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept., G. LansonSchreijers; 7 Sept., L. van Cranen- burgh—Taverne; 8 Sept., M. M. Uilenbroek Hietbrink; C. Th. Seelen—Kabel; 9 Sept., J. D. van Esch—Baas; J. Roubos—Ploeg. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept., M. J. Lissenburg—Klooster; 9 Sept., C. J. Hak Stokman; T. G. StuurMassa. OVERLEDEN: 6 Sept., A. J. Hoogland, 40 j., Kamperlaan; 8 Sept., C. F. E. Robeerst Kobs, 70 j., Perseusstraat; A. Jansen, 67 j., Zaanenstraat goede naam in ons land heeft, over een zangbrigade, die de samenkomsten, zowel op straat als in het gebouw aan de Schag chelstraat met zang opluistert, over een gezinsbond, waarin de belangen van gezin nen worden behartigd, over een Zondags school en over een afdeling padvinderij. Viering van het jubileum zestig jaar werden de bijeenkomsten in het gebouw aan de Schagchelstraat gehou den en daar zal ook het jubileum gevierd worden. Gaarne had men gewild, dat het interieur, dat dringend hersteld moet wor den, op de jubileumdag gerestaureerd zou zijn. Hiermee is minstens een bedrag van f 3000 gemoeid. Kapitein Bouwens heeft van vele zijden blijken van waardering voor het werk verricht door heilssoldaten, die daartoe geheel belangeloos hun krach ten beschikbaar stelden, ontvangen in de vorm van jubileumgiften en hij hoopt, dat er nog zullen volgen (het gironummer is 439041). Op 1 October zal kolonel Smael, chef secretaris van het Leger des Heils in Ne derland, de herdenkingssamenkomst lei den; Zondag daarop wordt het jaarfeest gehouden onder leiding van majoor Ha- rinck die vroeger in Haarlem werkzaam is geweest en op Woensdag 8 October zal een muziekuitvoering worden gegeven. Dinsdag is de zevenjarige jongen Rudi van Thiel bij de Amsterdamse Poort in het water langs de Lange Herensingel geraakt. Dit werd opgemerkt door de zeventien jarige instrumentmaker Kees Stapel die gekleed te water sprong en de jongen zwemmende naar de kant heeft gebracht. De. geredde is naar zijn huis gelopen. Ver moedelijk heeft hij geen letsel opgelopen. Kees Stapel is in de zaak, waar hij werkte en die in de omgeving van de Lange He rensingel gevestigd is, van droge kleren voorzien. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft men zich toegang verschaft tot een winkel van een kantoorboekhandel aan de Wagenweg te Haarlem. Gestolen zijn hon- derdvüftig vulpenhouders en vulpotloden welke een winkelwaarde vertegenwoor digen van drieduizend gulden en een be drag van ruim vijftig gulden. Men heeft aan de achterzijde van het pand een ruit. ingedrukt en daardoor kon men binnendringen. Een bezoek is ge bracht aan de winkel, waar een groot aan tal vulpenhouders aanwezig was. Van al lerlei merken zijn vulpenhouders, ongeveer honderdveertig in totaal, meegenomen; verder bestond de buit uit enkele sets, be vattende vulpenhouders en vulpotloden. Uit een winkellade is een bedrag tussen f 50 en f 60 gestolen. De Velsense gemeenteraad heeft in zijn vergadering van Dinsdagavond met alleen de stemmen der Communisten tegen het Ambtenarenreglement aangenomen. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 183 vette varkens. Notering: zware 2,22—2,24; lichte 2,19—2,22; zouters 2.002,04; zeugen 1,902,05 per kg. Handel flauw. Het zal in belangrijke mate van de gast vrijheid van de Haarlemmers afhangen in hoeverre de „Flora 1953" hun stad het pro fijl zal bezorgen, dat er van wordt ver wacht, zo werd ons door „Haarlems Bloei" medegedeeld. De hotelaccommodatie die in Haarlem en de naaste omgeving bestaat, zal waarschijnlijk in de verste verte niet toereikend zijn om de duizenden te ver wachten buitenlandse gasten te herbergen. Om te voorkomen, dat tal van gasten, om dat zij in Haarlem geen logies meer kun nen vinden, in Amsterdam, Noorawijk, Bergen of andere plaatsen ver van de Flora verzeild raken, zullen de bezoekers heel wat meer bedjes gespreid moeten vin den dan de ongeveer 750, die de hótels kun nen aanbieden. Is dat niet het geval dan zal Haarlem, ondanks alle festiviteiten, die het voorbereidt om ten tijde van de tentoon stelling de aandacht op zich te vestigen, maar bitter weinig van de „vreemdelingen import" kunnen profiteren. Want dan zal voor een groot gedeelte der buitenlanders zelfs de mooiste verlichting niet in staat zijn om hen aan Haarlem te binden. Het beddenprobleem is voor de Haarlemse VVV dan ook het onderwerp van de meeste zorg en daarom verzocht zij enige tijd geleden reeds aan iedere ingezetene, die genegen zou zijn een buitenlander gedurende kor tere of langere tijd gedurende de twee Flora-maanden te huisvesten, dit bij haar op te geven. Ruim honderd Haarlemmers hebben dit reeds gedaan en „Haarlems Bloei" heeft met vreugde hun adressen ge noteerd. Maar het aantal is nog altijd verre van voldoende en daarom neemt men zich voor binnenkort opnieuw een beroep op de Haarlemse burgerij te doen. Het is natuur lijk gewenst dat men de taal van de buiten lander, die men wil huisvesten, tot op zekere hoogte machtig is en dat men de huisvesting niet als een winstobject be schouwt, maar meer als een daad van ge meenschapszin, waardoor vele Haarlem mers hun stad een grote dienst zullen be wijzen. Van onze correspondent in Amerika) I kaanse samenleving of in de wereld aan stoot te geven. Wilden wij over dat .alles Deze zomer hadden wij in Hollywood een meer weten, dan moeten wij „Hollywood, lang gesprek met een schrijver, die eerst voor de film gewerkt had en die thans teksten schrijft voor televisie-programma's. Hij was een van de velen, die nu het de film slecht gaat ten gevolge van dit nieuwe amusementsbedrijf zijn heil had moeten zoeken in dienst van de televisiefilms. De man had in zekere zin geluk gehad, want hij schreef de teksten voor een zeer popu laire en daarom wel goed betaalde serie van korte films over het Wilde Westen. Niettemin voelde deze jonge auteur zich lang niet gelukkig in zijn werk. Ook vroe ger, toen hij voor een grote filmmaatschap pij werkte, had hij zich niet gelukkig ge voeld. Bang voor problemen Waarom zijn verscheidene Engelse en Italiaanse films interessanter dan wat sedert jaren in Hollywood wordt gemaakt? Hij gaf zelf het antwoord op deze vraag: „Omdat men in de Amerikaanse film industrie veel te beducht is om problemen en conflicten tot onderwerp te nemen." Wij merkten op, dat verscheidene films over het negervraagstuk en een probleem film als „De Slangenkuil" toch ook in Hollywood waren gemaakt. Dat beaamde hij, maar zulk soort films waren dan ook zeer in de minderheid, voegde hij er aan toe. De filmmaatschappijen handhaven nog altijd met grote letters het woord „ont spanning" in hun banier. Onze zegsman merkte die tendenz ook thans weer bij zijn werk voor de televisie. Wanneer hij ook maar even probeerde om wat meer pit en probleem in zijn tekst te brengen, rezen er onmiddellijk bezwaren. Volgens hem waren vele directies van film maatschappijen bang om zich aan koud water te branden, bang om rood of roze te lijken natuurlijk, maar ook overdreven bang om bepaalde groepen in de Ameri- Deze Amerikaanse politieagenten hebben zich opgesteld op de Mamaroneckweg te Westchester met een radarapparaat, waarmee zij de snelheid van de motorvoertuigen, die komen aanrijden, kunnen controleren. De radarinstallatie waarschuwt wanneer een motorrijwiel of een auto de toegestane snelheid overschrijdt. De camera neemt dan een foto van het voertuig op een 16 millimeter band. Deze bewegende film doet dienst als bewijsmateriaal. Op het ogenblik is een proefproces hangende tegen een motorrijder, en daarbij zal worden uitgemaakt, of de foto's als wettelijk bewijsmateriaal door het gerecht worden erkend. De Franse door leraren, studenten en onderwijzers gevormde amateurtoneel groep „Le Fil" maakt deze maand per woonschip een tournée door ons land. Gis teravond konden enige honderden leerlin gen (de zaal bleek te klein om alle belang stellenden te bergen) van Haarlemse mid delbare scholen in de aula van het Kenne- mer Lyceum dank zij deze voortvarendheid kennis maken met de klucht „Georges Dan din" van Molière, geschreven in 1668, een in ons land zelden of nooit vertoond haast- werkje van de dichter, die reeds „Tartuffe" en „De Misanthroop" had voltooid en op het punt stond aan „De Vrek" te beginnen. Het stuk (in drie uiterst korte bedrijven) is een bewerking van een oude éénacter over een rijkgeworden boer, die zich als kroon op zijn eerzucht een titel heeft ge kocht door een huwelijk met een meisje van adellijke, doch berooide huize. De delging der schulden van zijn schoonouders is niet de enige prijs, die hij hiervoor moet beta len. Veel zwaarder wegen namelijk de on ophoudelijke vernederingen, waaraan hij is blootgesteld. Zo gaat het ook Georges Dan din, die zich na zijn kostbare promotie tot de aristocratische klasse weliswaar Dandin de la Dandinière mag noemen, doch in wezen een even lompe als goedhartige bur german is gebleven en in snel tempo de dupe van zijn dwaze ijdelheid wordt. Zijn vrouw immers, de mooie en veel jongere Angélique de Sotenville, ontpopt zich al spoedig als een carogne, zoals hij zelf zegt. Inderdaad is zij een krengetje, want niet alleen begunstigt zij onbewimpeld haar minnaar Clitandre, maar bovendien drijft zij haar wrede spel zover dat ze door lis tige tactiek de klachten van haar echtge noot over haar lichtzinnig gedrag zo weet te draaien, dat ze op zijn eigen hoofd neer komen. Tenslotte slaakt hij dan ook de ver zuchting, dat het maar het verstandigste zou zijn in het water te springen teneinde op die manier aan alle ellende een einde te maken. Terwille van de alliteratie pleegt men deze farce een bitter blijspel te noemen bitter omdat Molière er kennelijk heel wat ervaringen van eigen leven en huwelijks leed in heeft verwerkt. Maar van enige karaktertekening is toch werkelijk geen sprake. De vertoonde staat van de titel held is op geen enkele wijze te rijmen met zijn verleden. Ergens ik weet niet meer waar heb ik eens de uitspraak gelezen: Georges Dandin mag dan niet bestaan, zijn geval bestaat. Het naar hem genoemde stuk is het drama van de situatie, de impasse, waarin hij verkeert en die hem ridicuul doet zijn. Iedere poging om zich daaruit te bevrijden maakt hem nog veel belachelij ker. Het is triest, doch men kan er een bar baars plezier om hebben. En zoals steeds in dergelijke gevallen bij Molière is het uit eindelijk de ondeugd, die overwint. Dit dunkt mij echter nog geen reden om het slot als een soort treurspel te bestempelen, zoals L. Simons doet. Hoe dan ook, het valt moeilijk er de'meesterhand van Molière in te herkennen. Het is bijzonder vriendelijk van dit en thousiaste groepje Franse jongelui om helemaal naar Nederland te varen, ten einde tegen de wel uitermate schappelijke toegangsprijs van een kwartje per persoon een toneelvoorstelling aan te bieden. Nie mand zal het hen dan ook kwalijk hebben genomen dat deze veel te laat begon, om dat zij onderweg in een sluis werden opge houden. Het was zelfs te waarderen dat zij de wachttijd nog verlengden door eerst de costuums in de gewenste plooi te strijken. Evenmin zal men het zich erg hebben aan getrokken dat de décors de grens niet over mochten en dat het gezelschap voor het gemak de pruiken had thuis gelaten. Doch wat ik met de beste wil van de wereld niet begrijp, is, waarom deze dames en heren soms zo voor zich uit stonden te murme len, dat de tekst van Molière meer dan eens wegvloeide door de bedding der onver staanbaarheid. Dit begrijp ik niet om twee redenen: ten eerste had men te doen met docenten, die toch tot taak in het leven hebben iemand anders iets duidelijk te maken, en ten tweede ligt voor een Neder lands publiek de voornaamste attractie van een dergelijke opvoering in het welluidend voordragen en gevoelig articuleren van de prachtige Franse taal. Vooral de overigens lang niet onverdienstelijke vertolker van de titelrol laboreerde aan het gesignaleerde euvel. De rolbezetting kon er best mee door, al had men enige moeite om te geloven in de onweerstaanbaarheid van Clitandre, die zich wel met iets meer zwier in zijn mooie pak had mogen bewegen. Gespeeld werd er heel aardig. Blijkbaar hebben deze dilet tanten een behoorlijke training achter de rug en in ieder geval leverden zij voor de pauze met hun „jeux de théatre" een erg leuke demonstratie van hun mimisch uit beeldingsvermogen. In het bijzonder moet de kostelijke scène met de vogelverschrik ker worden geprezen. Het is moeilijk om op het gebied van deze oeroude en gelukkig weer in de mode komende kunst der be weging iets nieuws te verzinnen doch per saldo blijft de mate van oorspronkelijk heid bijzaak. Het is al een verheugend ver schijnsel dat er meer en meer aandacht wordt besteed aan de uitdrukkingskracht van het lichaam. Hier werd overigens weer eens bewezen dat de mime als zelfstandige kunstvorm in het komische genre de meeste kans van slagen heeft. DAVID KONING. Twee jeugdige knaapjes, tezamen nog maar nauwelijks zes jaar oud,-gooiden grote klinkers tegen de nieuwe watertoren. Een steen vloog door een raam van een der toiletten en verbrijzelde de closetpot. De politie werd toen in de zaak gemoeid. De ouders zullen dit spelletje moeten betalen. Een Zandvoortse winkelier miste een bedrag van 68 en deed, biervan aangifte bij de recherche, die de zaak in onderzoek heeft. de droomfabriek" maar eens lezen. Dit boek, dat in 1950 verscheen en dat geschreven is door de vrouwelijke anthro- poloog Hortense Powdermaker, bevestigde inderdaad de indrukken, die wij hadden opgedaan in gesprekken met enkele artis tieke intellectuelen te Los Angeles. Eigen censuur Geld verdienen is de allesbeheersende factor in Hollywood. Vandaar juist die nei ging om nooit aanstoot te geven. Teneinde de vertoning van films alom in Amerika zo vlot mogelijk te doen verlopen hebben de filmmaatschappijen, kort na 1920 reeds, be sloten om zelf censuur te gaan uitoefenen op hun productie. Gezamenlijk hebben toen de filmmaatschappijen een censuur bureau opgericht. Er werden boeten vast gesteld op de productie en distributie van niet-goedgekeurde films. In 1930 heeft dat censuurbureau zelfs een soort wetboek uit gegeven (de film-productiecode), waar zij, die films vervaardigen, uit kunnen leren wat mag en niet mag. Het doel van die code is geweest om be paalde groepen van het Amerikaanse pu bliek, die bezwaren kenbaar maken tegen teveel sexualiteit of teveel misdadigheid in films, de wind uit de zeilen te nemen. Men kan er sedert 1930 op wijzen, dat men strikte regels heeft opgesteld, teneinde allerlei wat de zinnen zou kunnen prikke len of de criminaliteit zou kunnen bevorde ren, uit films te weren. Of men naïef is geweest of schijnheilig bij het opstellen van die code kan in het midden worden gelaten, maar in elk geval is het wel duidelijk geworden, dat een der gelijk stel voorschriften geen moraliteit garandeert. Voor de curiositeit drukken wij hier een paar regels uit die code af: Een publieke vrouw mag niet zo ge noemd worden. Men mag wel van bar meisjes spreken. Kussen moet men met gesloten mond. Omarmen mag men elkaar alleen in verticale positie. Oprispen is verboden. Een W.C. of het geluid daarvan is eveneens in de ban. Woorden als „lousy" en „damned" zijn taboe. Het nauwkeurig tonen van wapens en hun behandeling moet vermeden worden. Bovenal geldt echter de gulden regel: „Boontje moet om zijn loontje komen". Met andere woorden: zonde en misdaad moeten worden gestraft. Hoe strikt men aan die regel vasthield bleek bijvoorbeeld uit de verfilming van John van Drutens toneelstuk „De roep van de tortel". Daarin vinden een man en een vrouw tenslotte hun geluk in een normaal, harmonisch hu welijk. Tenslotte want eerst hadden zij beiden vertier gezocht in tijdelijke amou rettes. Maar de moraal van het boek, dat monogamie meer.geluk brengt dan het ma ken van slippertjes, kon in de film moeilijk tot uiting komen. Óp de zonde mocht geen geluk volgenVandaar dat er van het oorspronkelijke schema niet veel overbleef. Polijsten De neiging om niemand aanstoot te geven en om een onderwerp van gewicht te polijsten tot het een ons weegt, is er stel lig oorzaak van dat zoveel films ontroerend noch aangrijpend zijn. Zeker, de filmmaatschappijen sparen kos ten noch moeiten: De dure schrijver van het scenario wordt herhaaldelijk vervan gen door een andere dure auteur, die alles nog maar eens beter over moet schrijven. Daarna haalt men er soms nog een artist bij, die grapjes moet inlassen en dan nog weer een om de dialogen wat op te poet sen. Dit alles kost veel geld en vaak kan men in zulk een geval het spreekwoord omdraaien en zeggen dat het geld dat stom is, krom maakt wat recht was. De rechte lijn namelijk van de ene kunstenaar, die streeft naar zijn doel, wordt krom getrok ken en soms verbroken door de vele op- poetsers en polijsters, die men er met veel dollars bijhaalt. Vandaar, dat die kunstenaars in Los An geles, die nog artistieke idealen hebben, soms vrij sceptisch of mistroostig zijn. Het ongeluk op de Aalsmeerweg te Amsterdam op Zaterdag waarbij ten gevolge van het slippen van een auto bus drie personen het leven verloren en vijf anderen werden gewond, is voor de A.N.W.B. aanleiding geweest zich met een adres tot het college van burgemeester en wethouders van Am sterdam te wenden, teneinde op het treffen van afdoende maatregelen aan te dringen. De Aalsmeerweg, gelegen aan de uiterste rand van de stad Amsterdam, vormt een onderdeel van de zeer drukke verbinding Den HaagAmsterdam. Reeds op 30 Juni heeft de A.N.W.B. zich tot de Dienst van Publieke Werken te Am sterdam gewend en erop gewezen, dat in de laatste tijd ten gevolge van het gladde wegdek vele auto's uit de bocht tussen de Rietwijkerstraat en het Hoofddorpplein waren gevlogen. Deze dienst was echter van oordeel, dat de stroefheid van het wegdek op het des betreffende gedeelte voldoende kon worden geacht. Men was van mening dat de slip ongevallen te wijten waren aan te hoge rij snelheden. In zijn adres aan B. en W. betoogt de A.N.W.B. thans, dat het rijden met vrij hoge snelheden op de Aalsmeerweg, waar langs het verkeer uit Den Haag de hoofd stad binnenkomt verklaarbaar is. De A. N.W.B. acht het noodzakelijk deze omstan digheid als feit te aanvaarden en het weg dek daarom zo stroef te maken, dat ook bij regen geen gevaar meer voor het ver keer ontstaat. De bond doet tenslotte een dringend be roep op B. en W. niets na te laten, wat er toe kan leiden op dit gevaarlijke punt ver dere ongevallen te voorkomen. ALBERT VISSER OVERLEDEN In de ouderdom van 73 jaar is gisternacht in zijn woning aan de Pakveldslraat 24 in Zandvoort overleden de heer Albert Visser. Hij was gedurende meer dan vijftig jaar werkzaam bij de erven Van der Vliet, Hij kwam nog in dienst bij de heer Burdet Sr. die destijds op Lindenheuvel woonde. BINNENLAND Mr. J. M. A. H. Luns, tot voor kort lid van de Nederlandse delegatie bij de U.N.O. die benoemd is tot minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag in New York een af scheidsbezoek aan Trygve Lie, de secretaris generaal van de U.N.O. gebracht. Op 1 Augustus was het vijftig jaar ge leden, dat de Woningwet in werking trad. Naar aanleiding hiervan wordt door het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisves ting met het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw een grote tentoonstelling voorbereid, die onder de naam „50 jaar wonen" van 10 tot 31 October in Den Haag zal worden gehouden in een der zalen van het gereed gekomen gedeelte van het nieuwe stadhuis. In 's Hertogenbosch is aanbesteed de bouw van het bedrijfsgedeelte van de nieuwe kan toorgebouwen voor de Provinciale Noord- Brabantse Electriciteits-Mij. Van de 27 in schrijvingen was de hoogste die van het Nijmeegs Aannemersbedrijf G. Smits N.V. met f2.773.700; de laagste die van Bouw- huysen's Betonbouw N.V., Den Bosch met f 2.155.600, aan wie het werk gegund is. Te Culembórg is opgericht de stichting „Nederlandse Export Combinatie", die ten doel heeft een belangrijke uitbreiding van de Nederlandse export te bevorderen. Secre taris is de heer L. Fokkema, Postbus 5, Culembórg. Tot rechter in de rechtbank te 's Gra- venhage is benoemd mr. A. Slotemaker, oud advocaat te Djakarta. Te Amsterdam is uit Paramaribo het 3000 ton metende m.s. „Nestor" van de K.N.S.M. aangekomen met 12.000 kisten sinaasappelen en grapefruit. Dit fruit is bij wijze van proef vervoerd in volgens een nieuw systeem gekoelde ruimen. Bodegraven heeft gisteren een kaasfeest gevierd met een kaaskoningin, een kaasten toonstelling, een kaasrallye voor bromfietsen en een kermis. Schoolkinderen voerden op de Markt het spel „Van de koe tot de kaas" op. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur door Jan D. Boeke luidt: 1 a. Can- zona in g, Girolamo Frescobaldi; b. Canzon Ariosa, Andrea Gabrieli; 2. Cantio Sacra „Wir glauben all' an einen Gott", Samuel Scheidt; 3. Preludium und Fuge g-mol, Die trich Buxtehude; 4. a. „Erhalt uns Herr bei deinem Wort", D. Buxtehude; b. „Gott der Vater wohn uns bei"; 5. Tokkata, Hans Frie- drich Micheelsen (20e eeuw); 6. Partita „Jesus Christus unser Heiland, der von uns den Gotteszorn wandt". Hugo Distier; 7. Fantasia C dur, Johan Seb. Bach. De Commissaris der Koningin in Noord holland zal niet Donderdag doch Vrijdag audiëntie houden. Dinsdagavond werden de deuren van de eerste winkelbeurs te Zwanenburg geslo ten. Ruim tweeduizend bezoekers dat is uit bijna elk Halfwegs of Zwanenburgs ge zin één hebben deze eerste reclame actie van de plaatselijke middenstand tot een succes gemaakt. De voorzitter der winkelierscommissie, de heer G. C. Dijkstra, vertelde ons, dat hij in geen twintig jaar zulk een grote toeloop van publiek bij een door die commissie ge organiseerde actie had gezien. Hij noemde de verkoopresultaten bevredigend en zei, dat het hoofddoel: het naar de steden trek kend publiek te tonen, dat de winkeliers, wat service en uitgebreidheid der collecties betreft, niet voor de stad behoeven onder te doen, volkomen bereikt was. „Wij zullen dit zeer zeker herhalen en dan nóg groter!" besloot hij. De hoofdingelanden van de Haarlemmer meerpolder kwamen gisteren in het Polder huis in Hoofddorp bijeen. Zij aanvaardden een voorstel om van het rijk een gedeelte van de Ringdijk langs het voormalige fort „Cruquius" aan te kopen, ten Zuiden van de Oude Kruisweg. Verder gingen zij accoord met een geldlening van 16.700.— voor het vernieuwen van de aanlegplaats aan de Ringvaart bij de Bennebroekerweg-Westzijde. De ingelanden besloten tot een verbouwing van de brug in de Venneperweg over de Nieuwerkerkertocht. De overspanning zal veranderd worden en de opritten worden verlaagd. Aan alle leden van het personeel van de polder werd een vacantie-toeiage van twee procent toegekend over 1952, tot een maximum van 75.voor gehuwden en kostwinners en van 50.voor ongehuw- den. Het vaste personeel kreeg een tegemoet koming in de kosten in verband met ziekte over 1952, zijnde een bedrag van 1,9 procent van de bezoldiging tot een maximum van 60.— voor gehuwden en 30.— voor onge- huwden. Een voorstel tot enige kleine verbouwingen in het Polderhuis werd aangenomen en ten slotte werden in de vacature.in de financiële commissie, ontstaan door het aftreden van jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, de heer J. Parlevliet tot lid en dr. H. J. M. Janzen tot plaatsvervangend lid benoemd. Dinsdagavond hield de afdeling Heem stede van de Katholieke Middenstands bond een ledenvergadering in het Pa rochiehuis aan de Achterweg onder lei ding van de heer A. Verdonschot. Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem hield een causerie over een reis door de Libanon, Syrië en Israël. In de Libanon ziet men, zo vertelde spreker, kans met niets doen toch zijn kost te verdienen en wel door zich in te dringen tussen alle mogelijke transacties op handelsterrein en daarvoor provisie te ontvangen. Met normaal zaken doen neemt men het daar niet zo nauw. De republiek Libanon jbeslaat het derde ge deelte van België, heeft 1,2 millioen in woners, waarvan het grootste deel Katho liek en het andere deel Mohammedaans is. De hoofdstad Beiroet is een zeer merk waardige plaats. Van Syrië en de hoofdstad Damascus gaf jhr. Mollerus een beschrijving. Het land telt 3 millioen inwoners. In Israël achtte spreker de economische toestand volmaakt hopeloos, alles is daar gerant soeneerd, uitgezonderd brood. Ondanks dit alles moet het jonge Israël een leger op de been houden, om zich te beschermen tegen Libanon, Syrië en vooral Egypte. Met belangstelling volgden de bezoekers het gesprokene. Vele foto's werden op het doek gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7