gfl v.Empelen ensemble bilmugr Het Hek van de Dam Winkelbedienden tegen actie-comité voor koopavond in Haarlem Brieven aan de redactie 3? Uitwisselingsconcerten met Brussel Amsterdamse Kunstenaarscombinatie exposeert in het Huis Van Looy Speciaal leerplan voor Jan Ligthartschool In de hoofdstad uit Radio Moors ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe abonnés GRATIS Nachtdienst apotheken Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem DAT WIST U MISSCHIEN NIE1 CAFÉ-RESTAURANT HILLEGOM GRILLROOM - TULIP-BAR „TRESLONG" Worden uitgebreid voortgezet TALENT EN ENTHO USIA SME Vriend V ad as Het verschil Congres van Genootschap voor Reclame besloten Bokswedstrijden voor profs in Rotterdam De samenwerkende organisaties van winkelbedienden hebben met bevreemding kennis genomen van een adres van het Haarlemse grootwinkelbedrijf en enkele middenstanders aan de Gemeenteraad. Zij vragen zich af, of het wel juist is, dat in Haarlem een actiecomité optreedt om toch nog een koopavond ingevoerd te krij gen, daar zowel het Grootwinkelbedrijf als de georganiseerde middenstand reeds langs de normale weg van het onderling overleg en beraad de opvattingen hebben kunnen kenbaar maken. Het mag als bekend worden veronder steld, dat het College van B. en W. te Haar lem een speciale commissie in het leven riepen teneinde de wenselijkheden te on derzoeken in verband met de toepassing van de nieuwe winkelsluitingswet. Het advies, dat na ernstige besprekingen aan het College van B. en W. werd uitge bracht, was vrijwel unaniem. Ten aanzien van de koopavond werd een voorbehoud gemaakt door de vertegenwoordiger van het Grootwinkelbedrijf. Vast staat, dat van een koopavond niet gediend zijn: de gehele georganiseerde mid denstand, het coöperatief winkelbedrijf, en de winkelbedienden. De samenwerkende organisaties der win kelbedienden maken nog de volgende op merkingen: „Het instellen van een koopavond zal niet tengevolge hebben, dat de koopkracht van het publiek toeneemt. Het gevolg van de invoering van een dergelijke koopavond zal zijn, dat er een verschuiving van het doen van aankopen plaatsvindt van de uren overdag naar de avonduren. Daarnaast wellicht een verschuiving van aankopen van het ene gedeelte naar het andere ge deelte van het winkelbedrijf, dus verschui vingen van de buitenwijken naar de bin nenstad, waarvan dus de winkelstand als geheel geen voordeel heeft. Het gaat niet aan, om hierbij te komen aandragen met het argument van de St. Ni- colaastijd, want het is niet iedere week St. Nicolaas. De organisaties wijzen in dat verband op het grote gevaar, dat vele gezinnen zich zelf in moeilijkheden zouden kunnen gaan brengen, door tengevolge van een onge motiveerde stimulering van de kooplust onverantwoorde uitgaven te doen. Daarnaast zijn er nog sociale belangen, waarmede rekening gehouden zal moeten worden. Invoering van een koopavond zou leiden Bij alle differentiatie, welke in het on derwijs op de scholen voor gewoon lager onderwijs binnen het raam van een nor maal leerplan mogelijk is, moet het uitge sloten worden geacht, voor de Jan Ligt hartschool aan de Botermarkt een onder wijsmethode te vinden, welke'bij de bij zondere aard en behoeften van haar be volking past, zo schrijven B. en W. van Haarlem aan de raad. Met de inspecteur van het lager onderwijs zijn zij van me ning, dat voor deze school een speciaal leerplan noodzakelijk is. Een nieuw leer plan is reeds ontworpen, doch het ontwerp draagt een te experimenteel karakter om zonder meer te -worden vastgesteld. Bo vendien zou het plan toch niet in zijn ge heel kunnen worden uitgevoerd, omdat daartoe nog tal van voorzieningen zouden moeten worden getroffen, welke zeker niet alle op korte termijn tot stand kunnen ko men. Voor zoveel dit echter wel het geval is, zouden B. en W. die maatregelen inder daad genomen willen zien, ten einde te kunnen doen onderzoeken wat in dit kader kan worden bereikt. In de eerste plaats is dan nodig de aan schaffing van een schrijfmachine en een cyclostyle voor de vermenigvuldiging van de door het onderwijzend personeel zelf ontworpen leergangen voor taal en reke nen. Voor de vakken geschiedenis, aard rijkskunde en natuurkunde heeft het per soneel een aantal taken samengesteld, welke eveneens dienen te worden verme nigvuldigd. Met de aankoop van deze ma chines en toebehoren is een bedrag van rond f 750 gemoeid. Verder is het gewenst, het handwerk- onderwijs en 't onderwijs in de handenar beid uit te breiden. Het zijn vooral deze vakken, waaraan op deze school bijzondere zorg moet worden besteed. De kosten van de beoogde uitbreiding zullen ongeveer f 550 bedragen. Ten slotte dient voor het leesonderwijs een nieuwe methode te worden ingevoerd en is wegens verouderde outillage de aankoop van een aantal geschiedenisboek jes en aardrijkskunde-atlasjes nodig. De kosten hiervan worden geraamd op f 600. B. en W. stellen de raad voor deze be dragen beschikbaar te stellen. ADVERTENTIE die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 October U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE Haarlem: firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, telefoon 10175. Park-Apotheek, Kleverparweg 13, tele foon 11793. Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, telè- foon 17946. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. GEHUWD: 12 Sept., T. M. de Koningh en P. G. E. A. Loeb. BEVALLEN van een zoon: 11 Sept., Th. H. J. GeijtenbeekMussert; E. JanknegtKo ning; 12 Sept., C. HoogkamerDorland; M J. ChristiaansKeerwolf. BEVALLEN van een dochter: 10 Sept., H. J. van der Plaat—Leising; 11 Sept., S. A. ZuiderduijnKoebrugge. OVERLEDEN: 10 Sept., H. M. J. .Dammers, 71 j„ Nestorstraat. tot een nutteloos uitbreiden van de werk tijd van ondernemers, middenstanders en personeel. Men voert aan, dat de forensen die nu nog overdag in Amsterdam hun aankopen doen door de koopavond meer in Haarlem zullen gaan winkelen. Hier stellen de sa menwerkende organisaties tegenover, dat het gros van de forensen op een koopavond geen prijs stelt, daar zij na een dag arbeid bij hun late thuiskomst er niet veel voor voelen nog eens de stad in te gaan. Uit het publiek is nog nimmer de be hoefte naar voren gekomen naar een uit breiding van de koopgelegenheid. De stelling, dat op Zaterdagmiddag een overbelasting van het winkelbedrijf aan wezig is wordt als onwaar gekenmerkt, daar in Haarlem ook op de drukke Zater dagmiddagen tegen het einde van de maand de kooplust van het publiek gemakkelijk door de winkelstand kan worden bevre digd. Oorlogsspeelgoed. Uw abonné J. Westra betuigt 10 September zijn instemming met het besluit van een Japanse Vereniging van Huisvrouwen om geen oorlogsspeelgoed te kopen. Vóór de 2e wereldoorlog hebben leden van de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid hier ook reeds voor gewerkt en o.a. bij winkeliers moeite ge daan dergelijk speelgoed zo mogelijk niet te verkopen en anders wat uit het gezicht te zetten. Er is maar één middel om tot de Vrede te komen, dat middel ligt in het hart van de mens zelf, daar moeten Vrede en Har monie geboren worden. Alle opvoeders: ouders, predikanten, onderwijzers, moe ten de jeugd doordringen van de gedachte dat alle mensen één grote familie vormen waarvan de rassen, takken en de volken in elk ras, gezinnen zijn. Uit dit levens begrip, afgescheiden van de verschillende godsdienstvormen, ontstaat eenheidsbesef en eindelijk.Vrede. J. H. HEIJDEMAN ADVERTENTIE Achter ons bloemenmagazijn aan de Binnenweg ligt de kwe kerij. De prachteollectie kamer planten in de kassen is voor iedereen vrijblijvend te bezich tigen. Komt U ook eens kijken? BLOEMENMAGAZIJN Heemstede - Binnenweg 18 Telefoon 3-80-80. ADVERTENTIE SCHITTEREND GELEGEN TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN. Op initiatief van de Haarlemse violist Lorenzo Pappolo begon op 5 Juni 1951 met een recital in Brussel de reeks uitwisse lingsconcerten tussen het daar gevestigde atelier Marcel Hastir en Huize Hesmerg te Heemstede van Belgische en Nederlandse toonkunstenaars. Deze bescheiden en zon der enige hulp van buiten opgezette onder neming heeft tot dusver niet alleen beant woord aan de verwachtingen, doch deze zelfs overtroffen. Voor de musici is deze gelegenheid tot optreden in het buitenland een belangrijke introductie gebleken. Zo zal bij voorbeeld de violist Eugen Prokop, die in ons land ten huize van het echtpaar Hesmerg debuteerde, op 12 December solist zijn op het H.O.V.-concert onder leiding van Toon Verhey, waarop hij het Vioolconcert van Brahms ten gehore brengt. Dit voorbeeld staat niet alleen. De guita rist Nicolas Alfonso, hier eveneens te gast in de reeks uitwisselingsconcerten, kreeg verzoeken om te spelen voor de radio en de televisie. Goede herinneringen bewaart men ook aan het optreden van Henri Ho- negger, een neef van de componist Arthur Honegger, die op een avond alle solosuites van Bach heeft vertolkt. Van Nederlandse zijde gingen naar Brussel: het duo Jan Hesmerg en Ans Bouter, de pianist Sas Bunge, het duo Frans Vester en Miep van Luin, de violist Theo Olof en het duo: Lo renzo Pappolo en Jan Ay. Ook voor het komende muziekseizoen is er een reeks uitwisselingsconcerten vastge steld, echter op uitgebreide schaal. Het kan zeker als een bewijs van succes gelden dat de Belgische solisten ook zijn uitgenodigd in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam op te treden en dat er samen werking is bereikt met de Utrechtse Kring, die met subsidie van de gemeente werkt. Daartegenover staat dat de Nederlandse so listen in België na hun recitals in het ate lier van Marcel Hastir ook enige school- concerten zullen geven. Naar Brussel gaan in het komende sei zoen: de zangeres «Corry Bijster en de pianiste Ans Bouter, de pianist Johan Pa- tist, de violist Jos Verkoeyen, het trio Dick Alma (met Jaap Stotijn en Sas Bunge), het Trio Hesmerg en anderen. Het ope ningsconcert in Heemstede wordt op 5 Oc tober gegeven door de reeds vermaarde pianist Naum Sluszny, die ook het vorig jaar op bezoek was en sedert dien te Pa rijs onder Ernest Ansermet en met het Londens Philharmonisch Orkest heeft ge speeld en die zo juist van een tournée door Zuid-Afrika is teruggekeerd. Daarna komen de zangeres EUy Pauli, de celliste Annie Laffra, de violist Marcel Debot (winnaar van de Vieuxtemps-prijs) en de pianist Jacques Genti, de echtgenoot van de beroemde violiste Lola Bobesco. De concerten ten huize van het echtpaar Hesmerg-Bouter worden bijgewoond door ongeveer zestig personen, die in Brussel door een iets groter aantal (want daar is meer ruimte) en door negen vooraan staande critici. Mocht de belangstelling voor deze huisconcerten waarop ieder een welkom is stijgende blijven, dan zal men tot het huren van een zaal moeten overgaan. Alle concerten worden in de periode van October tot Mei eens per maand op Zondagen gegeven. Het is een vermelding waard dat dit alles tot stand is gebracht zonder subsidie en zonder com missies. Tien schilders, leden van de Amster damse Kunstenaarscombinatie, maken hun opwachting in het Huis Van Looy te Haar lem. Daar het een eerste kennismaking is, heeft het bestuur een aantal documenten, waaronder een beginselverklaring, ter in zage neergelegd. Dit werkprogramma be handelt hoofdzakelijk het bekende pro bleem van het gebrek aan publieke belang stelling voor beeldende kunst. De kunste naars-combinatie wil het werk harer leden onder meer introduceren in scholen en be drijven en voorts op rondleidingen aan jongeren en volwassenen voorlichting geven. Twee van de eerste experimenten van deze groep waren het houden van een tentoonstelling in de winkelétalages van de Kalverstraat en een expositie in de Galerij van het voormalige Paleis van Volksvlijt op het Frederiksplein. In hoeverre deze pogingen met succes bekroond zullen worden, kunnen wij niet voorzien. Eigenlijk wijkt deze doelstelling weinig af van het streven van andere kun stenaarsverenigingen, die door het expo seren van het werk der leden de publieke belangstelling trachten op te wekken. Voor de kunstenaars zal het steeds de hoofdzaak moeten zijn een strenge selectie toe te pas sen en de beste werken te laten zien. Dit lijkt mij het enige middel om de zoge naamde -kitsch te bestrijden. De reden waarom het publiek zo weinig gevoel voor kunst heeft, zoals deze combinatie vast stelt, heeft zeker diepgaande oorzaken die mijns inziens eerder wortelen in het feit dat kunst of daaraan verwante zaken, zo als kunstnijverheid en handenarbeid nog slechts door een kleine bevolkingsgroep Dit is de kamer, waarin te Panmoendjom de onderhandelingen plaats vinden tussen de afgevaardigden van de Verenigde Natiesen die van de Noordelijken. Aan de linkerkant van de tafel van voor naar achter: Majoor Generaal Hsieh Fangafgevaar digde van de Chinese Communistische Strijdkrachten en Generaal Nam II, van de Noord-Koreaanse strijdkrachten. Aan de rechterkant van de tafel zitten: Brig.-Gene- raal Lee Han Lim, van de strijdkrachten der Koreaanse Republiek en Maj.-Generaal William K. Harrison, af gevaar digde van.de Verenigde Naties. Het is gek, maar zodra iemand ergens in Amsterdam een gelegenheid heeft in gericht waar wijn wordt geschonken, krijgen wij altijd direct een vriendelijke uitnodiging om de opening bij te wonen. Op de een of andere mysterieuze manier weet men ons daar telkens voor te vin den. Zo waren wij deze week met vele goede bekenden verenigd in de knusse kelder van het perceel Herengracht 338, waar de heer Sandor Vadas ons bijzon der minzaam begroette. Deze heer San- dor Vadas behoort tot onze beste vrien den. Wij hadden hem zeker al één keer eerder ontmoet in ons leven. Uit de sierlijk gedrukte invitatie had den wij reeds met de ons eigen scherp zinnigheid afgeleid, dat zijn établisse ment „Le bon mariage" is geheten en na het raadplegen van een woordenboek begrepen wij al spoedig dat zulks „Het goede huwelijk" betekent. Op de laatste zin van de uitnodiging hebben wij wat langer moeten studeren. De heer Vadas schrijft namelijk: „Dit goede huwelijk zal in mijn kelder geaccentueerd worden door sfeer en entourage, door het afge stemd zijn van de wijn op de kaas vice versa, door zorgzame bediening en door gemodereerde huwelijkse voorwaarden, casu quo redelijke prijzen." Het heeft er dus alle schijn van dat wij hier te dqen hebben met een min of meer van de regel afwijkend huwelijk, want de meeste echtverenigingen worden als wij goed zijn ingelicht niet zozeer geaccen tueerd door sfeer en entourage dan wel casu quo door kinderen. Doch hoe dan ook: wijn en kaas vor men een zeer gelukkig paar. Wij houden er meer van dan van water en brood, hoewel wij er niet over kunnen oordelen hoe deze laatste combinatie ons bevalt als de beide bestanddelen vice versa op elkaar zijn afgestemd. Wij zijn zelfs be reid ervoor naar de kelder te gaan, uiteraard alleen in letterlijke zin. De kel der van de heer Vadas is door nijvere handen in een uiterst zindelijke staat gebracht. De wanden ruiken verrukke lijk naar lysol. Men kan er zitten op rustieke bankjes of op driepootkrukjes rond blankgeschuurde vaten. De zolde ring is samengesteld uit balken van eikenhout, die kennelijk geschilderd zijn, want de kleur leek in geen enkel opzicht bronsgroen, zoals het toch be hoort. Op één van die balken staat de slagzin van het huis te lezen: „Quo Va- dis? vroeg een vriend mij in 't Latijn Quo Vadas est! zei ik hem in dezelfde taal." Toen wij goed en wel. gezeten waren op ons gemak dat is een vreemde ge woonte van ons, maar wij zitten nu een maal graag op ons gemak begon een heerlijk ritueel: het raadplegen van de wijnkaart. Deze plechtigheid wordt al naar gelang de gevuldheid van de por tefeuille bij echte wijnkenners ver levendigd door watertanden of knarse tanden. Wij deden het eerste, toen wij al die prachtige namen van kastelen weer voor ons zagen: Latour Garnet, Palmer MargauxMaar de heer Va das schenkt ook met genoegen een straffe Johannisberg van de steile alpen uit Zwitserland of een glas Egri Bika- ver, alias het rode stierenbloed uit zijn vaderland Hongarije, dat men vergeefs poogt na te bootsen door rode Bour gogne met Champagne te vermengen. Wij kozen tenslotte een wite Hongaarse drank, genaamd Balatonmelleki, maar wij zijn helaas niet goed genoeg thuis in de poeszta om u te kunnen vertellen of het nu Balatontaptemelleki of Balaton- karnemelleki was. Nadat wij een goed half uur zwijgend genoten hadden, begon een van de rond ons tonnetje zittenden zich in het ge sprek te mengen. Hij vroeg ons met nobele stemverheffing of wij het ver schil wisten tussen een postbode en de sneeuw. Nu behoort men als welopge voede cultuurdrager in zo'n geval te zeggen dat men dat niet weet, want an ders is de aardigheid er af. Een kind kon voelen dat er nu een anecdote kwam. De steller van het raadsel keek de kring rond met ogen als van een ver liefde kabeljauw. Toen we het allemaal opgaven, zei hij triomfantelijk: „Nou, een postbode moet om zeven uur op staan, maar de sneeuw kan blijven lig gen". Om u te bewijzen hoe voortreffe lijk en menslievend die wijn was, delen wij u mede dat iedereen uitbarstte in een opzienbarend gelach. Behalve één heer, die er bijzat alsof hij zo uit een roman van Vestdijk was weggelopen, doch dat feit liever nog enige tijd ver borgen wilde houden. Hij had iets ge kwelds over zich, iets schizophreens dat sommige mannen krijgen als zij een knoop in hun zakdoek vinden. Ten lan gen leste bevrijdde hij zich uit de voor iedereen ondragelijk geworden span ning en verklaarde hij joviaal dat men zoiets de kat maar wijs moest proberen te maken. Bij hem in de buurt bleek een postbode te wonen die elke dag prompt om half zes de woning verlaat. Vanwege de eerste bestelling. De eerste man had dezelfde minach ting voor hem als destijds Menno ter Braak voor Mussolini en ging onver stoord verder: „Het draagt een pet, een hoop stenen en het eindigt op etselaar". Wij vinden het altijd heerlijk als wij een raadsel kunnen oplossen, want dat is een van de weinige kansen die het leven ons biedt om in onze eigen achting te stijgen. Maar weer kwam dezelfde heer onze pret vergallen. Hij had name lijk na diep gepeins ontdekt dat een metselaar doorgaans niet onzijdig is, integendeel. Niemand trok zich een sik kepit van de humorloze bemoeial aan en iedereen martelde zijn hersens af met het derde raadsel, alsof wij Sha kespeare speelden en mededingers naar de gunsten van Portia in „De Koopman van Venetië" waren: „Het is wit, heeft een nikkelen handvat, er loopt meestal een vrouw achter en het eindigt op inderwagen". Wij zullen het antwoord wel nooit te weten komen, want de heer Vadas liet een schaal met kaas rondgaan en hield vervolgens een toespraak van honderd lettergrepen, waarin hij ontroerd ont hulde dat er met de opening van deze kelder een levenslang door hem gekoes terd ideaal in vervulling was gegaan: een gelegenheid om van het goede der aarde te genieten tegen gemodereerde prijzen. En zonder strijkje, want wie Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft Zaterdag, Zondag, Maandag en Vrijdag opvoeringen in de Stads schouwburg .van het blijspel „Drie koningenavond" van Shakespeare met Paul Huf als Malvolio, Albert van Dalsum als jonker Tobias, Ben Groenier als jonker Andries Bibber- wang en Annie de Lange als Viola. Zondagmiddag vertoont Scapino in de Stadsschouwburg een balletpro gramma voor de jeugd. Uitgevoerd worden „Er was eensvan Al- bert Mol en „De Tijgerprinses" van Hans Snoek, naar een scenario van Willy Corsari. Dinsdagavond heeft in de Stads schouwburg de première plaats van het blijspel „Miss Poes" door Ted Willis onder regie van Louis Saal- born. De titelrol wordt hierin ge speeld door Carla de Raet. Woensdag voert de Nederlandse Comedie „De Cocktailparty" van Eliot op. De Nederlandse Opera begint het sei zoen op Donderdag 18 September met een door Josef Krips gedirigeer de uitvoering van Fideliovan Ludwig van Beethoven. Dagelijkse voorstellingen: „Majoor Barbara" van Shaw door de Neder landse Comedie in het Centraal Theater, Waarom jok je, chérie" door Comedia in de Kleine Komedie, „Gastenboek" van Wim Sonneveld in het Leidseplein Theater en „Ju beltonen" van Willy Walden en Piet Muyselaar in Carré. In de kleine zaal van het Concert gebouw spelen Ferenc Molena en Tanya Ury op 15 September werken voor altviool en piano van Brahms, Reger, Honegger, Hindemith en an deren. Vrijdag geeft Tanya Ury een pianorecital met werken van Beet hoven, Schumann, Bartök en Proko- fieff. Donderdag brengt de Spandauer Kantorei in de Ronde Lutherse Kerk aan het Singel het „Passionsbericht des Matthaus" van Ernst Pepping ten gehore. Maandagavond wordt in Krasna- polsky een herdenking van de 25 jaar geleden gestorven dichter Her man Gorter gehouden. Er wordt ge sproken door prof dr. Garmt Stuive ling en Frits Kief en uit zijn werk voorgedragen door Liesbeth Sanders. In Alhambra wordt deze vertonings- week de film van de maand „Won der in Milaan" van de Italiaanse re- giseur Vittorio de Sica gedraaid. Een tweede Italiaanse film van de maand is „Onder de zon van Rome" met Liliana Manchini en Oscar Blando, te zien in Capitol en Luxor. „Detec tive Story" van William Wyler (met Kirk Douglas en Eleanor Parker) verschijnt driemaal per dag op het doek van Tuschinski. ss aandachtig de namen op de flessen spelt, die heeft muziek genoeg. BOEDA. beoefend worden. Of men door voorlich ting en cursussen het gevoel voor kunst kan stimuleren in een samenleving, die zich steeds meer richt naar een technische perfectie en materiële welstand instede van op geestelijke verdieping, lijkt mij twijfelachtig. Maar mogelijk zie ik dit te zwart. Hoe het zij, belangrijker dan iedere be ginselverklaring lijkt mij de kwaliteit van het gebodene. De tentoonstelling in het Huis Van Looy manifesteert behalve talent vooral veel enthousiasme. Hier en daar moet de bezoeker het met dit enthousiasme alleen maar doen, daar het talent nog schuil gaat onder een bravour die de on kunde vergeefs tracht te overschreeuwen. Maar laten wij man en paard noemen om geen verwarring te stichten. Als u bij het binnenkomen de uit rechte streepjes opge bouwde tekeningen van Henk van Gemert ziet, moet u erkennen dat hier talent is. Doch als u daarna de zeer zwakke schilde rijen tegenkomt, merkt u dat hier toch eigenlijk maar lukraak en wat erger is: zonder enige liefde voor métier en onder werp iets op het doek is gesmeten. Deze eerbied voor het motief èn voor het gegeven maakt het werk van M. G. F. Willemse daarentegen erg sympathiek. Zeer handig in het opzetten van een flink doek is Freek van den Berg, maar Van Dongen speelde hem wel wat al te veel door het hoofd toen hij zijn „Place de la Concorde" schilderde. Niet alleen bij deze schilder, maar ook bij verschillende ande ren van deze groep kwam de gedachte in mij op dat hier eigenlijk meer talent voor de affichekunst dan voor de schildersezel aanwezig is. De verdiensten van dit werk liggen eerder in een smaakvolle kleur, een gracieuze of markante contour, dan in de fijnere en intiemere waarden die men toch in het schilderij zoekt. Dat de goede affi chekunst door de Amerikaanse pin-up girls geheel van het toneel verdreven werd, is ook daarom zo jammer omdat zo veel uit stekende aanleg ongebruikt blijft. Hoeveel gebieden van decoratieve kunst en illustra tie zouden niet voor talentvolle jongeren ontsloten kunnen worden! Die zelfde jon geren, die nu alles moeten ondernemen om hun schilderijen aan een ongeïnteresseerd publiek voor te leggen. 'Meer gevoel voor de intiemere levens waarden spreekt voor mij uit het werk van Fedde en van Wil van Leeuwen. Van deze laatste zijn er uitstekende tekeningen uit Spanje. Mooi van kleur en evenwicht vond ik ook „Boten in de ochtend". Dat ver scheidene van deze schilders ook inspiratie vonden in het levendig bedrijf van de Am sterdamse haven blijkt uit enkele voortref felijke tekeningen naar dit onderwerp. Resumerend willen wij het in deze groep prijzen dat de leden niet angstig zijn voor de werkelijkheid, onderwerpen durven aanvatten die in rechtstreekse relatie staan met het ons omringende leven, inplaals van zich in een isolement op te sluiten, dat voor hèn stellig niet vruchtbaar zou wezen. OTTO B. DE KAT Voordracht over „export van intellect" Op de tweede en laatste dag van het vijftiende congres van het Genootschap voor Reclame heeft ir. E. W. H. Clason, directeur van het Nederlands Adviesbureau voor Ingenieurswerken in het Buitenland, een rede gehouden over „export van in tellect". Hij zei onder meer dat in veel van de landen, waar de economische ontwikkeling nog niet begonnen is, of na de Tweede We reldoorlog stil is blijven staan, °n waar vroeger een koloniaal bestuursstei^el auto matisch voorzag in het tekort aan intellect, grote mogelijkheden zijn ontstaan omdat men niet direct de juiste weg heeft gevon den of gekozen om het weggevallen intel lect op te vangen. Men ziet dan ook, dat zich een vorm van export van intellect naar minder ontwikkelde gebieden heeft ontwikkeld onder de verzamelnaam van „technical assistance"» Dit wekt de indruk een moderne vorm van kolonisatie te zijn, waarbij zich een internationale concurren tie heeft ontwikkeld. In verschillende ge vallen wordt zelfs gratis export van intel lect bedreven, welke onder de dwang der omstandigheden meestal wel aanvaard, maar niet steeds door de ontvangende lan den volledig gewaardeerd en verwerkt wordt. Ook Nederland past deze methode van gratis export van intellect toe, echter alleen in de vorm van het ter beschikking stellen van experts en het neemt hierin een zeer vooraanstaande plaats in. De tweede rede, over „industrieel toe risme" werd gehouden door de heer L. J. P. N. A. Bouwman, die zeide, dat de toe rist van thans in toenemende mate kennis making met het land en contact met het volk wenst en daartoe wil zien wat dit in de verschillende takken van de Neder landse industrie verricht. De reclame zal dienstbaar moeten worden gemaakt aan de bevordering van dit industriële toerisme en de propaganda voor het Nederlandse pro duct. Nadat mr. L. H. Slotemaker in de mid dagbijeenkomst nog een rede had gehou den over „reclame en export van ver keersdiensten", is het congres besloten met de aanneming van een resolutie, waarin onder meer wordt verklaard, dat bestuur en congres doordrongen zijn van de nood zaak om door een krachtige actie tot ver groting van de Nederlandse export te ge raken tot versteviging en verbetering van het welvaartspeil in ons land. ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officiéél Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Op Maandag 22 September worden in Rot terdam bokswedstrijden voor profs gehou den. De weltergewicht Frits van Kempen zal uitkomen tegen de Belg Leon Aelbrecht. In het halfzwaargewicht komt Wim Snoek uh. tegen de Belg Dominique, terwijl in het vedergewicht Jan Maas Zal boksen tegen de Belg Alois Meskes.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8