RCH en EDO maken goede kans in thuiswedstrijden ^Spiegel I der j Sporten 14.50 ■Clowntje Rick Sport op Zondag Opstellingen Paarden en Mode op Duindigt Belg Gaston Reiff na Zondag geschorst? Afvalwater vergiftigde Drentse Hoofdvaart „Maak van Berger Duinen geen Veluws landschap" GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven 4 Schaken Donner benoemd tot inter nationaal meester Schaaktournooi in 1954 in Buenos Aires en Sao Paulo Voetbal NTS wil interlandwedstrijd in Deurne uitzenden Duitse voetbalbond gezwicht voor Italiaanse smeekbeden Paardensport Boksen Goed boksen van Duitse en Nederlandse amateurs Biljarten De biljart-vijf kamp in Antwerpen JERSEY A thletiek A utomobilisme Mike Hawthorne gewond Voorstel van Jubilerend NOG-bestuur Voorzitter van coöperatie krijgt f 4000-- boete HAARVERVEN Sleepboot Humber heeft de Esso Amsterdam bereikt Protest van Heemschut In Korea gesneuveld Voor de kinderen Kerkelijk Nieuws Verzoend W aarheen? ZATERDAG IS SEPTEMBER 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zullen de eersteklassers uit Haarlem en omgeving het er net zo goed afbrengen als Zondag jongstleden toen de vijf voetbalverenigingen evenzovele overwinningen boek ten? Wij betwijfelen het ten zeerste al is de kans zeker niet uitgesloten dat de eerste klasse clubs uit het district Haarlem na Zondag wel ongeslagen blijken te zijn. En dat zou ook al gezien de tegenstanders van morgen een bijzondere prestatie mogen heten. Opmerkelijk in het programma van Zondag is overigens dat zowel RCH als EDO opnieuw op eigen terrein spelen en dat Haarlem voor de tweede achtereenvolgende maal naar het Noorden trekt voor het spelen van een uitwedstrijd. Zo komt EDO in het Noorder Sportpark uit tegen Frisia, dat verleden week met een-nul van RCH verloor. Bij die gelegen heid is wel komen vast te staan dat de Noordelingen over een zwakke voorhoede beschikken waarin slechts vier spelers opereren maar over een bijzonder sterke achterhoede, waar vooral doelman Bijlenga zeer moeilijk te passeren is. Er zit voor EDO echter altijd een overwinning in de wedstrijd, maar dan moet de voorhoede wel bijzonder op schot zijn. Dat zelfde recept geldt ook voor RCH, dat in het Heemsteedse Sportpark tegen DOS speelt. Tegen Frisia konden de blauw zwarten het afgelopen Zondag terwijl zij aanhoudend in de meerderheid waren niet meer dan één doelpunt scoren, om dat de geboden kansen eenvoudig om zeep geholpen werden. Het zou ons niet ver wonderen indien RCH Zondag beter op dreef was en met een ruime overwinning uit de strijd kwam. Eveneens in de eerste klasse A speelt VSV in Almelo tegen Heracles, dat de eerste wedstrijd met twee-een van DOS won. Een gelijk spel is hier de meest waar schijnlijke uitslag. Haarlem naar het Noorden Haarlem gaat in de eerste klasse B op nieuw naar het Noorden om tegen Leeu warden te proberen de volle winst te be halen. Of dat lukken zal is een open vraag. Verleden week behaalde Haarlem tegen Be Quick dank zij 'n tijdig herstel de overwin ning, maar naar onze mening zal het tegen de Friezen toch anders moeten uitpakken. Deze hebben door hun vier-twee overwin ning op Go Ahead bewezen dat zij het voetbalseizoen met versterkte degradatie het zekere voor het onzekere willen nemen. Toch houden wij het op een overwinning voor Haarlem.. De Stormvogels, die hun terugkeer in de eerste klasse zo goed hebben ingezet, ko men op eigen terrein tegenover het sterke DWS, dat zich niet gemakkelijk laat over winnen. Toch zit er voor de Vogels een gelijk spel in de wedstrijd al zal dat niet zonder moeite verkregen worden. In de tweede klasse spelen de voetbal verenigingen Zondag hun eerste wedstrijd. In Beverwijk komt De Kennemers direct al voor een lastige opgave om ZFC naar behoren partij te geven en winst te be halen. Naar onze mening zullen de teams niet veel in kracht voor elkaar onder doen. Dat zal ook het geval zijn in de wedstrijd ZVV-HFC, al geven wij hier de Haarlem mers, die de veteraan Kammeijer weer in de achterhoede hebben opgenomen, hiel de meeste kans. In Enkhuizen tenslotte maakt Schoten tegen Westfrisia wel heel weinig kans. Handbal De handballers starten Zondag met hun uitgebreide competitieprogramma. Zo komt de Haarlemse eerste klasser Concordia in het veld tegen JHC (dames; en UD (he ren). Deze wedstrijden kunnen een goed begin worden voor de Haarlemmers. In de tweede klasse speelt Rapiditas ook al tegen een gepromoveerde vereniging, namelijk Adelborsten. Deze laatste vereniging zal het ook al zijn ze goed op dreef wel niet kunnen bolwerken. In de afdeling komt BGV al dadelijk tegen de grote rivaal van het vorige sei zoen: De Foresters. BGV zal wel alle krach ten moeten inspannen om uit deze wed strijd een resultaat te behalen, dat tot te vredenheid kan stemmen. Bij de heren is het een grote vraag wat Beverwijk tegen de reserves van Rapi ditas zal behalen. In ieder geval voor de Beverwijkers een goede gelegenheid om te De Haarlemse eerste- en tweede klas- sers komen Zondag met de volgende elftallen in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter: Oden thai en Kuys; midden: Boeree, Laan en Kors; voor: Hulsen, Meyer, Jacob, Schilpzand en Groeneveld. E.D.O.: Doel: Van de Berg; achter: Dweelaart en Walther; midden: Kar- pes, Koning en Evers; voor: Verdam, Mul, Roodselaar, Plaisier en Klein. R.C.H.: Doel: Wille; achter: Van Rhee- nen en Willemink; midden: Lasschuit, Van de Brink en Biesbrouck, voor: Koster, De Wette, Gallis, Van Lies hout en Couwenhoven. STORMVOGELS: Doel: Kraak; achter: Van den Oever en Tol; midden: H. Snoeks, Heilig en Westers; voor: J. Snoeks, Luppens, Angenent, De Boer en Van Onselen. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Stijger, Spaans en Hazeveld; voor: Van dei- Kuil, Tielrooy, Verswijveren, Belfroid en De Graaf. DE KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Le Jeune en Van Luyn; midden: Pag- geman, Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van der Sluis, Bouvré en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Jop- pe en Meyer; midden: Hogendijk, Veen en Geurts; voor: Klooster, Tjeertjes, Keulemans, Meenhorst en Tanis. H.F.C.: Doel: Heyting; achter: Dekker en Kammeijer; midden: Van der Maessen, Molijn en Groot; voor: Hans Winter, De Nijs, Moolenaar, Corbeth en Hein Winter. tonen wat zij waard zijn in de afdeling, waarnaar zij het vorige seizoen promo veerden. Ook de wedstrijd Concordia 2- BGV zal wel weer evenals verleden jaar het geval was de nodige spanning op leveren. Korfbal Ook het competitieprogramma van de korfballers begint Zondag. Oosterkwartier ontvangt op het sportterrein aan de Schalk- wijkerweg het sterke Roda uit Westzaan. Op hetzelfde veld speelt voorts Animo Ready I tegen KVH I uit Den Helder. Sport Vereent ontvangt bezoek van Victo ria en Haarlem trekt naar Indo in Am sterdam. Voorts ontmoeten ZKV I en Wa tervliet I elkaar in Zaandam. Omtrent de sterkte van de ploegen is nog niet veel bekend, zodat wij ons nog niet aan voorspellingen kunnen wagen. In de reserve klassen worden gespeeld ZKV 2-Oosterkwartier (12 uur). KZ 3- Watervliet 2 en Aurora 3-AW 3. ADVERTENTIE Het congres van de FIDE heeft op voor stel van de kwalificatiecommissie tot inter nationaal meester benoemd de jeugdige Nederlandse schaker Donner. Donner won in 1950 het hoogoventour- nooi, dat zeer sterk bezet was. Na dit tour- nooi heeft Donner verscheidene malen suc cessen op internationaal schaakgebied be haald. Zijn verrichtingen tijdens het lan- dentournöoi in Helsinki waren uitstekend en ook die tijdens de tournee, die 't Neder landse landenteam daarna heeft gemaakt, naar Oslo, Gothenburg en Kopenhagen, waren van dien aard, dat hem de kwalifi catie „internationaal meester" volkomen toekomt. Donner is hiermede de vijfde Nederland se schaker, die deze titel mag voeren. Voor hem waren als zodanig benoemd Cortlever, Prins, Van Scheltinga en Mühring. Dr. M. Euwe is, naar men weet, inter nationaal grootmeester. Tot internationaal grootmeester werden op het FIDE-congres in Saltsjoebaden benoemd de Rus Geiler en de beide Argentijnen Eliskases en Pil- nik. Verder zijn, behalve Donner, tot inter nationaal meester, aangewezen Barda (Noorwegen), Porath (Israel), Petrosian (Rusland), Eveans en Burns (Verenigde Staten), Fuderer (Joegoslavië), Christoffel (Zwitserland), Kaila en Ojanen (beiden Finland) en Milev (Bulgarije). Het FIDE-congres in Stockholm besloot een aanbieding van de Argentijnse Schaak bond te aanvaarden, waarbij werd voorge steld in 1954 het landentournooi in Buenos Aires te doen houden. Naar bekend worden de landentournooien van de FIDE om de twee jaar uitgeschreven. Een Braziliaans aanbod om na het FIDE- landentournooi in 1954 een internationale wedstrijd te organiseren, waarin de sterk ste spelers van het tournooi van Buenos Aires zullen uitkomen, werd eveneens aan vaard. Deze wedstrijd zal misschien op een andere wijze worden gespeeld dan gewoon lijk het geval is. Men wil namelijk de beste Zuid-Amerikaanse spelers laten uitkomen tegen de beste Europese meesters, die in Buenos Aires aanwezig zullen zijn. Dit Bra ziliaanse tournooi wordt dan in Sao Paolo gehouden ter gelegenheid van - het 400- jarig bestaan van de stad. 1 Teddy gevoerde kinderpakjes De Nederlandse Televisiestichting heeft het voornemen de voetbalwedstrijd België Nederland, die op 19 October in Antwerpen wordt gespeeld, op het televisiescherm uit te zenden. Technici van de NTS hebben de mogelijk heid daartoe onderzocht en zijn tot de con clusie gekomen, dat het beeld via enkele link-zenders op hoog gelegen punten van het stadion Deurne naar de zender Lopik kan worden overgebracht. Het bestuur van de NTS heeft aan de Belgische en Nederlandse Voetbalbond goedkeuring voor het uitzenden van deze wedstrijd verzocht. Een beslissing op dit verzoek wordt te zij ner tijd tegemoet gezien. De buitenlandse voetbalscouts hadden na hun werkzaamheden in Zweden, Denemar ken en Nederland hun oog laten vallen op Duitsland. Turijn wist beslag te leggen op de Duitse spelers Buhtz en Spikofski, maar de Duitse Voetbalbond had op 31 Augustus van dit jaar.een besluit genomen, dat, ge heel volgens de bepalingen van de FIFA, het zowel Buhtz als Spikofski onmogelijk zou hebben gemaakt dit seizoen voor Tu rijn uit te komen. Turiin heeft zich hierbij niet neergelegd. De Italiaanse Voetbalbond werd ingescha keld en de voorzitter van dit lichaam, dr. Ottarino Barassi greep de telefoon en belde dr. Peco Bauwens in Keulen, voorzitter van de Duitse Voetbalbond, op. Barassi vroeg zijn collega of er voor Buhtz en Spikofski geen uitzondering kon worden gemaakt. De telefonische discussies waren zeer uitvoerig en ook de Italiaanse bestuursleden Mauro en Nuvo deden een duit in het zakje. Het resultaat van het gesprek RomeKeulen was, dat Bauwens de zaak nog eens, weder om telefonisch, met zijn bestuursleden ging behandelen. Gezwicht Het bestuur van de Duitse Voetbalbond zwichtte uiteindelijk voor de dringende verzoeken van Italiaanse zijde en seinde terug: Buhtz en Spikofski worden, bij wijze van uitzondering, vrijgegeven. Als motief deelde dr. Bauwens aan de pers mede, dat beide spelers en de betreffende verenigin gen reeds lang vóór 31 Augustus de datum waarop het bestuur van de Duitse Voetbalbond het besluit inzake transfer naar het buitenland nam een overeen komst hadden gesloten met de Italiaanse instanties. Het besluit van 31 Augustus, door het bestuur van de Duitse Voetbalbond geno men, heeft kennelijk tot doel een „plunde ring'' van topspelers door het buitenland tegen te gaan. Na de Derby is de klassieke St. Leger in ieder land één van de belangrijkste rennen. Zondag op Duindigt stellen 7 driejarige vol bloeds zich voor de startinggate op om aan de eerste meters van het 2800 m. lange tra ject te beginnen. In tegenstelling met andere jaren is deze ren zeer open, hoewel men weet dat het verrassingen uitgesloten zal gaan tussen Chibcrta en Sakina. Chiberta won van Sa- kina in de Derby, doch daarna kwam Sakina in vorm en fieed respectabele dingen. Daar tegenover staat dat Chiberta meer stayer is en daar te verwachten is, dat de baan aan de zware kant is, mag worden verondersteld, dat Chiberta opnieuw Sakina zal kloppen. Britoly wordt in dit gezelschap op de plaats verwacht. In de Snekerprijs zal Taxiol wel de baas kunnen blijven over Brandal en Kamila, evenals dat te verwachten is van Tsatli in de Heegerprijs, waarin zijn concux-renten over de horden zijn Wiribi en de vertegen woordigers van stal Brabant. De dravers zijn op deze meeting, waarop enkele vooraanstaande mode-huizen een show organiseren, weer in groten getale pre sent. Het openingsnummer brengt een 18-tal paai-den aan de start, waarvan Queen Bel- win haar voorgift wel zo zal kunnen uitbui ten, dat zij Qui Gagne A, Quick Boy en Qui Suit het nakijken zal geven. In de Haute Contureprijs zullen de ama teurs elkaar bekampen en indien Oiseau en Lord Heny hun laatste verrichting herhalen zullen zij in deze volgorde de finish passeren, waarbij King Spencer zich nog als outsider zal kunnen voegen. In het hoofdnummer staat Geersen met Mac Kinley, Luxor en Volante III opper machtig. Zijn keuze zal niet door een Nelson en Leo Axkit in de opmars naar de eerste plaats kunnen worden gestuit. Daar in de Irispi'ijs Nooit Gedacht buiten weddenschappen loopt wordt dit kanspaard buiten beschouwing gelaten. Octavianus K zal de plaatsprijzen wel overlaten aan Nike van Hollo, Martini Spencer en Prinses Julia B. In de 2500 m. lange Martineprijs staat de uitstekende 3-jarige Quick Hollandia door zijn ontheffing met zulke napieren, dat noch Petronel Spencer, noch Nannie Gregor in staat geacht worden de jonge hengst te ont komen. Ruim tweeeduizend toeschouwers woonden de amateurbokswedstrijden in de Rehinhalle bü tussen een team van de stad Dusseldorp, versterkt met de bantam Szymzak uit Essen en een Nederlandse ploeg. Onze landgenoten hebben uitstekend ge bokst. In elke ontmoeting werd fel om de overwinning gestreden en in het algemeen waren onze landgenoten technisch beter dan de gastheren. De Amsterdamse vedergewicht Klok behaalde een zeer fraaie overwinning op de districtskampioen Kissel, dank zij zijn uitstekend geplaatste linkse hoek. Bij de gastheren was de lichtwelter Rund de beste man. De ontmoeting eindigde onbeslist: 10—10. Uitslagen De uitslagen luidden: Vlieggewicht: Müller (Dusseldorp) won op punten van Wilbrink (Groningen). Vedergewicht: Van der Zee (Amsterdam) won op punten van Szymzak (Essen). Vedergewicht: Klok (Amsterdam) won op punten van Kissel (Dusseldorp). Lichtgewicht: Boysen (Dusseldorp) won op punten van Bekker (Amsterdam). Lichtweltergewicht: Rund (Dusseldorp) won op punten van Serton (Amsterdam). Weltergewicht: Wetzig (Dusseldorp) won op punten van Donks (Rotterdam). Zwaarweltergewicht: Flader (Dusseldorp) won oo punten van Offenbeek (Amsterdam). Middengewicht: De Vaal (Amsterdam) won op punten van Schmidt (Dusseldorp). Halfzwaargewicht: Wiebenga (Amsterdam) won op punten van Schmidt (Dusseldorp). Zwaargewicht: Dijkman (Amsterdam) sloeg door k. o. in de eerste ronde Staar (Dusseldorp). In de biljartvijfkamp in Antwerpen ont moette Vrijdagavond Van de Pol de Duitser Tiedtke. De resultaten van de eerste drie partijen luidden: Libre: Van de Pol200 4 150 50.— Tiedtke 156 4 82 39.— 47/2: Van de Pol 150 5 103 30.— Tiedtke 17 5 8 3.40 Bandstoten: Tiedtke 50 11 30 4.54 Van de Pol:32 11 10 2.90 De partijen 71/2 en driebanden moeten nog worden gespeeld. Tiedtke (Duitsland) versloeg voorts de Belg Vervest met 6 tegen 4 punten. De ge detailleerde uitslagen luidden: Libre: Vervest200 5 174 40.— Tiedtke 55 5 17 11.— 47/2: Tiedtke 150 6 101 25.— Vervest21 6 15 3.50 Bandstoten: tiedtke 50 3 18 16.66 Vervest7 3 3 2.33 71/2: Tiedtke 100 4 98 25.— Vervest37 4 24 9.25 Driebanden: Vervest20 28 5 0.714 Tiedtke 19 28 3 0.678 ADVERTENTIE De mode van onze tijd zuiver wol verkrijgbaar In de nieuwe modekleuren, o.a.: Eléphant-grijs en rouge-Dior 140 c.m. breed per meter GOOTE- HOUTSTRAAT 150 TEL: 13628 HAARLEM Enkele weken voor de aanvang van de Olympische Spelen in Helsinki hebben Gaston Reiff, Schoonjans en Simonet, allen lid van de Union St. Gilloise, een brief ge schreven aan het bestuur van de Belgische Athletiek Bond, waarin zU verzocht hebben de Belgische athleet Van den Reydt uit te zenden naar Helsinki. Het bestuur van de bond was van ooi-deel, dat in die brief pi-essie door de drie athleten op het bestuur wex'd uitgeoefend met de be doeling, dat Van den Reydt zou worden uit gezonden. Die druk bestond uit het dreige ment, dat Reiff, Schoonjans en Simonet niet wensten te gaan, indien Van den Reydt ook niet zou worden aangewezen. Het bestuur van de Athletiekbond eist van de drie athleten een schriftelijk excuus, maar Reiff en de anderen weigeren dit, om dat volgens hen de inhoud van de brief niet op pressie wijst. De Belgische Athletiek Bond wil er geen gras over laten groeien en heeft mede gedeeld, dat als Reiff, Schoonjans en Simo net niet vóór Zondag aanstaande schriftelijk hun verontschuldigingen hebben aangebo den, zij geschorst zullen worden. Gaston Reiff wenst op het ogenblik geen commentaar'te geven. In ieder geval neemt hij deel aan de wedstrijden, die Zaterdag middag door Beerschot in Antwerpen wor den gehouden. Mike Hawthorne, de Engelse coureur, is tijdens een trainingsrit voor de Zondag te houden grote prijs van Modena, verongelukt. Hawthorne is met hoofdwonden naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn auto werd vernield. Een later bericht maakt melding van het feit, dat de toestand van Hawthorne bevredigend is. Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité heeft ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan het voornemen aan de alge mene ledenvergadering, die dit najaar wordt gehouden, voor te stellen tot erelid te benoemen de heren W. J. II. Muiier te 's Gravenhage en N. Broekhuysen te Baarn. Het bestuur heeft vooi-ts de ex-e-penning van het N.O.C. toegekend aan mevrouw M. BraunVoorwinde te Rotterdam, mevrouw J. F. van der Most—Leyerweert te Rotter dam, J. H. F. Sommer te Dordrecht, ir H. F. Hopster te Nijmegen en J. van Steeden te Hilversum. De voorzitter van de coöperatieve aard appelmeelfabriek „Oranje" te Smilde had begin April opdracht gegeven de bergings bassins met afvalwater te lozen op open water, dat in verbinding staat met de Drentse Hoofdvaai-t. Het gevolg was, dat het water in ernstige mate vergiftigd werd, zodat het vee het niet meer wilde drinken. Aan de visstand wei-d ernstige schade toe gebracht; bij bakken vol werd de dode vis uit het water geschept. De voorzitter van de coöperatie, de 75- jarige landbouwer R. D., die order had gegeven het fabriekswater uit de bergings bassins naar open water te lóten afvloeien, heeft voor het kantongerecht te Assen te rechtgestaan. Hij was van mening, dat het water op natuurlijke wijze voldoende was gereinigd. Het water werd niet biologisch onder zocht. Nadat proces verbaal was opge maakt, werd een biologisch onderzoek in gesteld. Toen bleek het water zo vuil te zijn, dat slechts een verdunning van 1 100 onschadelijk geweest zou zijn. Een hoofdingenieur van het Rijksinsti tuut voor de Zuivering van Afvalwater deelde mede, dat de „Oranje" in het af valwater zoveel vuil naar de Drentse Hoofd va art had gebracht als een stad met 7 millioen inwoners per dag afvoert. De ambtenaar van het O.M. eiste f 5000 boete. De kantonrechter legde D. f 4000 boete op. ADVERTENTIE DAMES. De nieuwste en snelste methodes. A. MOLENDIJK - DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Vrijdagmorgen om 6 uur twee dagen later dan was verwacht' arriveerde de sleepboot „Humber" bij de sinds 2 Sep tember met motorpech kampende tanker „Esso Amsterdam". In die tien dagen had dit 16.460 ton metende schip, dat hulpe loos ronddreef, een afstand van 400 km afgelegd. De verbinding tussen sleepboot en tan ker kwam op ruim 1600 km ten Westen van Hoi'ta op de Azoren tot stand. De sleep zal daar naar verwachting 22 Sep tember aankomen. In de haven van Horta zal worden onderzocht of reparatie op de Azoren kan geschieden of dat het schip naar Rotterdam moet worden gesleept. De 44 opvarenden vei'keren in goede welstand. Enige tijd geleden werden plannen ge maakt voor bebossing van het duinland schap „De Verbrande Pan" te Bergen (N. H.). Deze zijn echter niet doorgegaan.Thans is men in de omgeving van „De Verbrande Pan" evenwel bezig met het planten van Oostenrijkse dennen. De Bond Heemschut meent, dat hierdoor een soort Veluws land schap ontstaat, zodat het oorspx-onkelijke duinlandschap verdwijnt. De bond heeft aan het provinciaal bestuur van Noordhol land een telegram verzonden, waarin wordt geprotesteerd tegen „de voortgaande schen ding van de Berger duinen buiten „De Ver brande Pan". Ook gedeeltelijke bebossing, aldus wordt in het telegram gezegd, houdt in vernieling van uniek natuurschoon. ADVERTENTIE De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op Korea op 4 September is gesneuveld de 34-jarige sergeant C. Th. Lemson afkomstig uit Am sterdam. Hij was gehuwd. Nee, dat was raarBunkie was opeens helemaal verdwenen! Lumpo stond gek te kijken. Zojuist rende hij nog achter Bunkie aan, en nou zag hij hem nergens meer! Hoe kon dat nou? „Hij heeft zich natuurlijk ergens verstopt", dacht Lumpo. „Ik zal eens goed zoeken!" Hij sloop heel zachtjes om de bomen heen, loerde om de hoek van een struik en keek overal goed rond. Niets te zien! Dat was toch wel vreemd. „Ik snap er niets van", bromde Lumpo. „Waar kan die reiziger nou zitten?" En hij liep maar weer verder te zoeken. Maar Bunkie had in stilte het grootste ple zier. Die was in een holletje onder de wortels van een dikke boom gekropen; daar kon hij net in, en Lumpo was al 'n paar maal vlak langs hem heen gelopen, zonder hem te ontdekken! Bunkie bleef stil in zijn schuilplaats zitten en lachte, toen hij Lumpo weer een andere kant uit zag verdwijnen. Toen kwam hij gauw uit zijn holletje en rende naar de boom, waar ze waren begon nen. Dat was de buutpaal. Hij tikte tegen de boom en riep: Kom maar hier! Ik ben vrij gebuut! Jullie hebt me niet te pakken gekregen!" Ja, toen had hij het gewonnen. Ze kwamen maar gauw terug Ned. Herv. Kerk Beroepen te Poortvliet: J. T. Doornen bal te Oene; te Hagestein: J. W. v. d. Lin den te Kamerik; te Overlangbroek (voor bijstand in het pastoraat) (toez.): G. Grootjans, a.s. em.predikant te Amster- dam-Watergraafsmeer. Aangenomen naar Markelo: J. Adolfsen, cand. te Eiber gen. Bedankt voor Ermelo (3e pred.pl.): W. L. Tukker te Delft; voor Rijssen: G. M. van Dieren te Ede. Geref. Kerken Aangenomen naar de Chr. Ref. Church in Canada te Wyoming (Ont): H. Numan te Hattem. De classis Amsterdam heeft be roepbaar verklaard de heer G. Brunning, cand. te Amsterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht: W. C. Lamain te Grand Rapids; te Katwijk aan Zee: F. Mallan te Bruinisse. Vrije Evangelische Gemeenten Beroepen te Oude Bildtzijl: W. de Goede te Wemeldinge. Ev. Lutherse Kerk Ds. W. L. Sleinhart, legerpredikant, woonachtig te Utrecht stelt ziclx beroep baar. Examens Aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. te Kampen is geslaagd voor het cand. examen de heer J. R. Wiskerke te Amsterdam. Onlangs hebben tvij u uit het jaar verslag van cle Koninklijke Neder landse Voetbal Bond een keur van ge gevens voor de ogen gehouden over het lief en leed van de meer dan drie honderdduizend leden van die Bond. Er was veel „lief" onder andere de ge stadig voortgaande groei en er was veel „leed" zoals de nog steeds be denkelijke cijfers over straffen, opgelegd wegens wangedrag en dergelijke. Con clusies over deze beide onderwerpen trok men in het jaarverslag niet, maar dat het de Bond ernst is geworden aan gaande de strafbepalingen bleek uit een formulier, dat aan de besturen van de toegelaten verenigingen is gestuurd en dat duidelijk in die richting wijst. Kreeg vroeger een speler in een com petitiewedstrijd een waarschuwing van de scheidsrechter of werd hij van het veld gestuurd, dan werd dat natuux-lijk vermeld op het wedstrijdformulier, dat na afloop naar de Bond werd gestuurd. Maar aan die omschrijvingen over het gebeurde tijdens de wedstrijd mankeerde nog al eens wat, of zoals ook voorkwam er werd hele maal niets vermeld. Dagen, soms weken daaxma ontstond er dan een briefwisseling tussen Bond en vereniging over wat er nu eigenlijk wel gebeurd was. Dat behoort nu tot het verleden. De aan voerders van alle elftallen hebben nu for mulieren in bezit, die bij overtredingen direct met het wedstrijdformulier dat tegenwoordig in het bijzijn van de referee volledig moet worden ingevuld wordt ingestuurd. Het gevolg: geen tijdverlies meer, geen scheve voorstelling van zaken op formuliex-en en een prompte bestraffing van de zondaar. Vooral dat laatste achten wij van het eerste belang. Ieder seizoen weer blijkt het toch, dat er nog té veel lie den in Voetbalschoenen over de velden lopen maar daar gezien hun gedrag in het geheel niets te maken hebben. Coppi en Bartali. COPPI koppelgenoot van Bartali: de wiel- renenthousiasten over de gehele wereld hebben versteld gestaan van vex-bazing toen zij dit bericht hoox-den. Niemand had dat ooit voor mogelijk gehouden. Nu al jaren achtereen zaten de beide Italianen elkaar in de haren bij elke gelegenheid die zich maar voordeed. Wij vertelden het u reeds enige jaren geleden: de tienduizenden wielerenthousiasten in Italië hadden zich, reeds zolang als de ongezonde rivaliteit tussen de beide renners duurde, gesplitst in twee kampen, de Coppi-isten en de Bar- talianen. En als gold het een zaak van leven en dood, zo bestreden ook de aanhangers van de wielex-profs elkaar. Tot het moment dat deze week het be richt kwam dat beide rivalen als koppel genoten successen hadden geboekt. De mensen op de tot berstens toe gevulde tri bunes wisten niet hoe ze zich houden moes ten. En dus was er op de duur maar een weg: verzoening. En dat hebben die dui zenden dan ook maar gedaan. Uiteraard met onnomelijk veel omhelsingen en haast evenzovele flessen Chianti. Want zo zijn ze die Italianen.... WAAR moet het eigenlijk heen met de sport? Dat is in het kort de vraag, die over een maand door de deelnemers aan de internationale sportconferentie op het Cen traal Instituut voor Opleiding van Sport leiders in Overveen zal worden behandeld. Zal worden behandeld, schrijven wij met nadruk. Het antwoord op deze dikwijls wel heel dringende vraag zal namelijk wel niet gegeven worden. En dat wordt ook niet verwacht. Wel zullen, naar men hoopt, de richtlijnen ge vonden kunnen worden, die er toe zullen leiden dat de sport in Nedex-land in goede banen geleid kan worden in de toekomst. Dat dat een bittere noodzaak is zal iedere weldenkende sportbeoefenaar en ook iedere belangstellende in het sportgebeuren wel beamen. Het is daarom zaak, dat het doel dat de organisatoren van deze conferentie zich hebben gesteld namelijk dat de leiding gevende personen uit de sport- en jeugd bewegingen, ambtenaren van het Rijk en van de gemeente, die ambtelijk met de sport te maken hebben en onderwijskrach ten in de lichamelijke opvoeding over de onderwerpen van gedachten zullen wisse len door de deelnemers van de deel nemende landen beantwoord zal worden. Na de zuiver pi'actische uitingen van de sport bij de Olympische Spelen in Helsinki met alle incidenten en uitwassen, kan het geen kwaad, neen is het een bittere nood zaak gewoi'den, dat mensen uit de West- Europese landen zich nader over de ge stelde vraag gaan beraden en de sociale achtergronden van de sport eens naar voren halen. In het belang uiteindelijk van het gehele sportieve leven in de toekomst Het getoonde initiatief om te komen tot een conferentie als straks in Overveen plaats zal vinden kan dan ook niets anders dan van harte worden toegejuicht. E. K. ADVERTENTIE 500 c. DE ZUINIGSTE AUTO - 1 L. op 20 KM. Prijs 4820.— BLOEMENDAAL - TEL. 22165 HAARLEM - TEL. 14160

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6