Luchtig begin van toneelseizoen Agenda voor Haarlem „Trijntje Cornells" van Huygens schenkt enige uren plezier Jongste stadium in historie Hildebrand-monument afgesloten Amateurtoneel-forum Voorjaar '53 plaatsing in Haarlemmerhout? 6 Kanselbrief van de bisschop van Haarlem Burgerlijke Stand Internationale Coöperatiedag Haarlemse kappers kunnen zich verder bekwamen Ruim 3500 gulden voor militaire fondsen Gouden jubileum R.K. Kerk in het Kleverpark Collecte ten bate kankerbestrijding Haarlemse padvinders bands speelden in Arnhem Onder invloed van drank tegen trottoirband gereden Spaarndams fanfarecorps Dode man opgehaald uit sloot bij Haarlem Jubileum J. F. van der Mark Receptie S. H. de Roos Vragen over woningtoe standen in Oud-Spaarndam Een tentoonstellingdie moet voortduren MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Katholieke kerken van het bisdam Haarlem is Zondagmorgen een kanselbrief /an mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, voorgelezen over de achterstand van de kerkenbouw in het bisdom. Opgemerkt wordt dat er van een noodtoestand sprake is. Er bestaat reeds een grote achterstand en door de snelle uitbreiding van grote gemeenten is het noodzakelijk dat er in een sneller tempo gebouwd wordt dan vijf kerken per jaar. Met de huidige inkomsten zijn er hoogstens drie kerken met pasto rieën te bouwen. De bisschop stelt in de brief voor bij een parochiejubileum de helft van de feestgave af te staan voor het fonds voor nieuwe kerken. HAARLEM, 13 September 1952 GEHUWD: 13 Sept., B. H. Smeenk en J. W. van Gog. BEVALLEN van een zoon: 12 Sept., C. M. ClemensSmid; H. J. Blokkervan der Ma den; 13 Sept., J. M. HeerenBrouwer; G. A. HopmanDenneman; G. J. C. Springintveld Winters; B. R. Smitten Brink; G. Tolen Bruijn, BEVALLEN van een dochter: 11 Sept., D. Roetman—van Dommelen; 12 Sept. A. C. M. Vreeken—van Altena; Chr. Krauweel— Franssen; T. M. te Nijenhuis—Copini; H. Remmé—van Es; 13 Sept., D. Heere—Luit; L. G. van Wonderen—van der Poorte; P. dé Groot—Azier; B. M. Keijser—Piët. OVERLEDEN: 11 Sept., J. H. van Broek huizen— Heintzberger, 56 j„ Herensingel; L. MolFabel, 76 j.. Graafschapstraat; J. H. van Wij land, 73 j. Potgieterstraat. 12 Sept. A. M. Binder, 71 j., Westerhoutpark. Maandag 15 September Stadsschouwburg: „Het Woord" (Neder- .nds Volkstoneel) 8 uur. Gemeentelijk Con- ertgebouw: Haarlemse Handelsvereniging, spreker H. C. Vermeulen over Flora 1953", 8 uur. Spaarne: „Superman" en „Goud van Nevada", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vier meisjes van Broadway", alle leeft. 7 en 9.15 uur. Luxor„Tom Brown's kost schooljaren". 14 jaar, 7 en 9-15 uur. Lido: „Paula", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Strijd om de Apachenpas", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Alles draait om Eva", 18 j., 3.15 uur. Dinsdag 16 September Stadsschouwburg: „Het Woord" (Neder- ids Volkstoneel), 8 uur. Grote Kerk: Orgel- ocert, 8 uur. Spaarne: „Superman", „Goud n Nevada", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. mbrandt: „Kon-Tiki", alle leeft., 2, 4.15, en 9.15 uur. Palace: „Vier meisjes van •cadway", alle leeft. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. jxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11-30 en 2.30 uur. „Tom Brown's kostschooljaren", 14 jaar, 2. 7 en 9-15 uur. Lido: „Paula", alle leeft. 2, 4-15. 7 en 9.15 uur. City: „Strijd om de Apachenpas", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Warschau Concerto", 14 jaar, 8.15 uur. DAVID KONING De internationale coöperatiedag wordt op Dinsdag 16 September in Haarlem gevierd met een bijeenkomst van de leden van de Coöperatieve verbruiksvereniging „Haarlem" U.A. in het Gemeentelijk Concertgebouw. De heer J. van Amstel, propagandaleider van de Nederlandse Verbruikscoöperaties zal spreken en voorts is er een revue „Humor is troef". I De technische ontwikkelingscursus voor kappers te Haarlem opent het seizoen op Donderdagavond 18 September in „Die Raeckse". Als gasten komen de dameskappers die Nederland zullen vertegenwoordigen op het internationale concours en ook de bij de nationale kampioenschappen best geplaatste herenkappers. Een onderdeel van de technische ontwik kelingsclub is de trainingsclub, waar mfcn zich niet alleen kan bekwamen in de fijne kneepjes en coupjes van het kappersvak. maar waar men zich ook op concourswerk kan toeleggen. Voorts is er iedere maand een demonstratie-avond. De collecte der Gezamenlijke Militaire Fondsen, welke van 1 tot 6 September te Haarlem werd gehouden, heeft een resultaat van 3583,79 opgeleverd. Het plaatselijk comité dankt allen, die hetzij cloor (ondanks de hevige regen) per soonlijk mede te werken, hetzij door een gift, deze opbrengst mogelijk hebben ge maakt. In de gemeentelijke Concertzaal te Krom menie hielden de afdelingen Noordholland, Zaanstreek, Haarlem, Alkmaar, Amster dam, West-Friesland en Schagen van de Nederlandse Amateurtoneel-Unie een zo- ij eenkomst, die zich mocht verheugen in een druk bezoek. Na een welkomstwoord van de burgemeester namens het gemeen tebestuur sprak de landelijke NATU-voor- zitter, mr. P. Cleveringa, die onder meer bekend maakte dat de tot stand gekomen samenwerking met het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel vruchten begint af te werpen. Zo zal binnenkort, dank zij de medewerking van de gemeente Utrecht, die hiervoor een zaal beschikbaar stelde, een gecombineerde bibliotheek worden geo pend. Spreker besteedde verder aandacht aan de plannen tot scholing van amateur regisseurs. Des middags werden er door dilettanten uit de Zaanstreek onder regie van de heer P. A. H. Hornman twee éénacters opge voerd, te weten de zeventiende-eeuwse Franse klucht „Altijd in de contramine" van Ch. A. Dufresny en „De brief van Don Juan" van Luisa Treves, bekend door de opvoeringen die Comedia daarvan in het vorige seizoen onder regie van prof. Scha- roff heeft gegeven. Mede tengevolge van de veel meer houvast biedende en gemak kelijker de lachlust opwekkende tekst van het tweede spel kon de vertoning daarvan veel beter voldoen dan die van het eerste, die weer eens duidelijk bewees hoe moei lijk het voor amateurs is een situatie te spelen. De aanwezigen hadden gelegenheid naar aanleiding van deze voorstelling vragen in te dienen, die na afloop daarvan behandeld werden door een toneel forum, bestaande uit mej. Wil Sillevis en de heren dr. J. C. van der Sleen, H. H. Kraneveld en David Koning, met de heer H. J. Wielink als voorzitter. De meeste vragen hadden be trekking op de speeltrant en de mise-en- scène, doch er kwamen ook onderwerpen van meer principiële aard ter sprake, on der meer betreffende de samenstelling Zondag is het vijftigjarig bestaan gevierd van de kerk van het Allerheiligste Hart van Jezus (Kleverpark). Des morgens heeft mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, een pontificale Hoogmis opgedragen in de versierde kerk. Mgr. Huibers heeft een toe spraak gehouden. Vele parochianen woonden de mis bij. Onder de aanwezigen was Pa ter Castulus van den E.ynden, provinciaal der paters Minderbroeders in de Neder landse provincie. Om een uur kwamen in de bibliotheek van de pastorie de leden van het feestcomité en zeven parochianen, die vijftig jaar tot de parochie behoren, bijeen. De heer M. Rentie heeft namens het comité als geschenk een Heilig Hart-altaar aangeboden. Pastoor J. A. Zonderland O. F. M. heeft de jubilerende parochianen toegesproken en ieder een Delfts blauw bord met de afbeelding van het wapen van Haarlem en de kerk overhandigd. Des middags hield de geestelijkheid een receptie en met een plechtig lof is de dag besloten. De in Blocmendaal gehouden collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft f 2350.84 (vorig jaar 1979.83) opgebracht. De gespecificeerde opbrengst over de wij ken luidt: Overveen 276.57 (vorig jaar 468.80); Blocmendaal 437.16 708.59); Aerdenhout, gecombineerd met Vogelenzang, waarin is verwerkt de lijstcollecte 1637.11 802.44; Vogelenzang vorig jaar niet gecol lecteerd). van het répertoire. Algemeen was men van mening dat het geen aanbeveling ver dient dat regisseurs in hun eigen voorstel lingen meespelen. Ter afwisseling heeft de voordrachtkun stenaar Albert Vogel het romanfragment „Het stierengevecht" van Albert Helman en een handvol balladen ten gehore ge bracht. Medegedeeld werd nog dat de eerstvolgende landelijke NATU-bijeen- komst in Drente zal plaats hebben. Het vierde Nationale Band-Concours, ge organiseerd door de districten van de V. K J. B.. N. P. V. en K. N. G. B. te Arnhem welke werd gehouden op de grote speel weide van Sonsbeek. is een groot succes ge worden. In totaal namen achttien band uit het gehele land aan dit concours deel. In de muziekbeoordeling hadden plaats genomen de heren M. Smit van de Drum band van de Mariniers, M. Schneider van de Kon. Mil. Kapel, J. H. Jansen van de Drum band van de Grenadiers en Jagers. Van de Haarlemse bands behaalden in de Eerste Afdeling de St. Joris Band van de Katholieke Jeugdbeweging de zevende prijs, in de tweede Afd. de N. P. V. Band Haarlem de derde prijs en de N. P. G. Band van het .7 Ned. Padvindsters Gilde de 6e prijs. Er zijn besprekingen gaande in 1955 het zevende Nationale bandconcours in Haarlem te organiseren in verband met het tienjarig bestaan van de N. P. V. Band te Haarlem. In de nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks kwart over twee. reed een achttien jarige Haarlemse arbeider op zijn fiets met bulpmotor op de hoek van de Baan en het Plein tegen een trottoirband. Hij liep daarbij een grote wond aan zijn hoofd op. Hot bleek dat de jongeman onder invloed van sterke drank verkeerde. Nadat hij per zie kenauto naar de Mariastichting was vervoerd voor het hechten van de wond en een bloed proef was afgenomen is hij naar het bureau van politie overgebracht, waar hij de ver dere nacht heeft doorgebracht. De fiets met hulpmotor is in beslag genomen. De heer F. A. Dekker, oud-dirigent van Spaarndams fanfarecorps „Crescendo", is door de leden van het corps tot ere-diri- gent benoemd. Hem is Zaterdag een oor konde aangeboden, waarop de onderschei ding vermeld staat. De heer Dekker is achtentwintig jaar aan het corps verbon den geweest en heeft zijn taak steeds tot tevredenheid van velen vervuld. Mevrouw Dekker ontving bloemen. Een bijzonder genoeglijke avond heb ik vorige week beleefd, toen ik in de Amster damse Schouwburg de van vrolijkheid schuimende opvoering van de in 1653 door Constantijn Huygens geschreven klucht „Trijntje Cornelis" door de Haagse Come- die zag. Merkwaardig genoeg bestond er slechts een betrekkelijk geringe belangstel ling voor deze vertoning, waarvan toch reeds een grote roep was uitgegaan. Boven dien had in de zomer van 1951 het Natio naal Toneel van België in ons land laten zien hoe speelbaar en smakelijk deze „vod- derye" is, die in „geene dry volle dagen tijds" werd gedicht „op de menighvuldige aensporingen van all te goede vrienden" en uitdrukkelijk bestemd om „in hunne eameren" te blijven. Misschien was men bevreesd het Nederlands van toen niet te verstaan, maar dan heeft men er zich toch onvoldoende rekenschap van gegeven dat de aristocratische Calvinist, die Huygens heette, zijn boertigheden zo kernachtig for muleerde, dat er geen misverstand moge lijk is! Ruig en raak Het verhaal is gauw verteld. Schipper Claes Gerritsz van Saerdam, voor zaken naar Antwerpen varende, heeft zijn jonge vrouw meegenomen. Terwijl hij bezig is met lossen, gaat zij in haar rijke „bruyds- pack" en met goedgevulde beurs de vreem de stad bekijken. Ze valt echter komen de door „de nauwe Lepelstraat, het steegh- jen vander minne" in handen van een van „de snedighste dier nimfen" en wordt door deze zo dronken gevoerd, dat zij zich letterlijk en figuurlijk tot op het hemd laat uitkleden. In het holst van de nacht ontwaakt zij op een mestvaalt, doch zij smaakt de volgende dag het dubbele genoe gen dat haar man van de escapade niets heeft gemerkt en dat haar belaagster een flink pak slaag oploopt. Dat is de hele in trige van deze geschiedenis a la Boccaccio, waarin men niet moet vragen om karakter tekening, doch waarbij men naar hartelust kan genieten van sappige dialogen en van hitsige volkstafereeltjes, ruig en raak ge schilderd in de trant van Bredero en zelfs Het toneelseizoen werd in Haarlem geopend door Comedia met het zang spel „Waarom jok je, chérie?" met Georgette Hagedoorn (als gast) en Guus Hermus. Dronkenschap of misdrijf? Vanmorgen vroeg heeft de Rijkspolitie te Halfweg het lijk van een ongeveer veertig jarige man opgehaald uit de smalle sloot langs de Rijksstraatweg naar Amsterdam, ter hoogte van het benzinestation. De man is waarschijnlijk in de afgelopen nacht omstreeks één uur te water geraakt, want omwonenden hebben omstreeks die tijd enig gerucht en geroep gehoord. Het is voor de politie een raadsel hoe de man van de weg af in de sloot is gevallen, want op die plaats worden beide door een haag gescheiden. Zij acht, behalve dron kenschap, misdrijf dan ook niet uitgesloten. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabeths gasthuis te Haarlem overge bracht. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. F. v. d- Mark als krantenbezorger in dienst trad bij Haarlems Dagblad. Door de heer P. W. Peereboom. directeur van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlem- sche Courant, werd de jubilaris hedenmorgen toegesproken. De heer Peereboom prees hem voor de stiptheid waarmee de heer v. d Mark steeds zijn kranten rondbrengt en sprak de wens uit, dat de jubilaris nog vele jaren dit werk zal mogen verrichten. De ge bruikelijke envelop met inhoud werd hem hierbij overhandigd. De abonnés in de omgeving van de Lorentz- kade zullen vandaag de krant door een in valler-bezorger ontvangen, daar de jubilaris deze dag in huiselijke kring zal doorbrengen. Zondagmiddag heeft de heer S. H. de Roos, de vader van de renaissance der Nederlandse boekdrukkunst, ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag in „Dreefzicht" een in tieme receptie gehouden, die onder anderen door de directeur van de Staatsdrukkerij en talrijke vooraanstaande figuren uit typogra fische en bibliophiele kringen bezocht werd. Aan de jarige werd het erelidmaatschap van „Teisterbant" aangeboden door Godfried Bornans, voorzitter van deze Haarlemse so ciëteit. Het communistische raadslid mr. M. D. Proper heeft de Haarlemse raad verlof ge vraagd het college de volgende vragen te mogen stellen: Is het uw college bekend dat in oud- Spaarndam vele woningen nog niet op de riolering zijn aangesloten? Is het uw college bekend dat b.v. de per celen Visserseinde nr. 47, 49, 51, 55, 57, 59, 61 en 67 niet eens beschikken over een afgedekte afvoer voor het afvalwater? Welke maatregelen overweegt uw college om aan deze onhygiënische toestanden een einde te maken? Ida Wasserman, Paul Steenbergen en Myra Ward in „Trijntje Cornelisvan Constantijn Huygens bij de Haagse Comedie sneller dan deze de lachlust prikkelend. Toen Huygens dit zotte stuk schreef was hij 62 jaar en weduwnaar. Deze laatste bij zonderheid voeg ik erbij, om de uitlating van prof. dr. G. Kalff: „Men zou net als Potgieter over Cats moeten zeggen: „Ach, hadde Huygens maar een tweede vrouw genomen!" begrijpelijk te maken, als deze zich in zijn geschiedenisboek der letter kunde verwondert over zijn „onbeschroomd botvieren van de trek tot het vieze en vuile, dat gestadig opstoken van het vuur tje der sexuele driften". Het zou psycholo gisch interessant zijn om na te gaan hoe het komt dat bij de dichter van zovele stichtelijke „Zedeprinten" kracht en een voud zo nauw gepaard gingen met ruwe zinnelijkheid, maar thans kan alleen wor den vastgesteld dat het spel wemelt van onparlementaire woorden, die echter zo natuurlijk uit de situatie voortkomen, dat men ze slikt met een lach om de mond. De lichtekooi van Huygens is heel wat min der kieskeurig dan die van Sartre, maar in zijn dagen was dergelijke openhartige taal blijkbaar heel gewoon, want de schrijver zag er geen bezwaar in een aanzienlijke vriend met zijn vier dochters tot een lezing van zijn „Trijntje Cornelis" uit te nodigen. Eerste regie van Bob de Lange Met deze voorstelling maakte Bob de Lange zijn debuut als regisseur en ik kan dat niet anders dan geslaagd noemen. Ik zou niet graag durven beweren dat zijn pretmakerij van weinig begrip voor stijl getuigt, zoals enkele van mijn collega's menen, eenvoudig omdat ik niet weet waaraan men dat constateren moet. Een vergelijking met Adriaan Brouwer of Jan Steen kan leerzaam zijn om op dit gebied niet al te serieus te gaan schoolmeesteren. En de eerbied voor het vers mag nooit zo ver doorgedreven worden dat men de gul den fegel van Bart Kreeft, die ik op mijn beurt van Cruys Voorbergh heb geleerd: „Het is geen comedie spreken, maar come- die spelen!" erbij vergeet. Zeker niet wan neer, zoals in dit geval, het lager-mense- lijke de komische grondstof levert. Bob de Lange heeft in dit opzicht een verheugen de vrijmoedigheid getoond, daarbij gehol pen door even kleurige als handige décors van Wim Vesseur, die enkele kleine ver grijpen zonder enig gewetensbezwaar ver gefelijk doet zijn. En de vlotte tekst, pun tig en geestig als Huygens' epigrammen, heeft waarachtig zijn onbelemmerde kans gekregen. De ster van de voorstelling was Ida Was serman, die zich in de Antwerpse omge ving voelde als een vis in het water. Paul Steenbergen bleef in ziin koddige vermom ming een te onbestemde figuur om voor de aanstichter van 't louche bedrijf te kun nen daargaan. Het was jammer dat Myra Ward zo keurig haar Nederlands bleef spreken, want nu ging het grappige con trast van de Noordhollandse eenvoud met de Brabantse grootspraak enigszins ver loren. Overigens speelde zij de titelrol kordaat en zwierig, met een pittige van zelfsprekendheid en als hoogtepunt een kostelijke monoloog op de vuilnisbelt. In deze laatste scène kreeg zii later uitste kend tegenspel van Bernhard Droog als Hanneke Uyt, de klepperman. Jan Retèl had als de knecht wel iets meer beschei denheid mogen betrachten, maar hij han teerde de tekst, alsof die gisteren geschre ven was. De pas van de Toneelschool ge komen Carl van der Plas kon zich tussen zulke geroutineerde krachten niet hele maal handhaven, maar hij was zeker niet onvoldoende. Rest nog te vermelden dat de scènes in de kajuit per geluidsversterker naar de zaal werden overgebracht, een even aar dige vondst als het bliksemsnel laten op komen van de zon ter overbrugging van het tijdsverloop in het tweede bedrijf. Tijdens de koffiemaaltijd in de Vleeshal van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel, waar vijfhonderd gas ten aanzaten, werd juist een maand voor de opening van de expositie voor het eerst de aandacht op beide acties gevestigd. Vervolgens kon men de organisatoren van de tentoonstelling in Sonsbeek te Arn hem ertoe bewegen in iedere catalogus (op laag 15.000) een exemplaar van de circu laire van het comité (waarin ook op de expositie wordt gewezen) te leggen, zodat een publiek bereikt werd dat reeds een grote belangstelling voor de beeldhouw kunst: aan de dag legt. De circulaire werd in de afgelopen maanden in vele tiendui zenden exemplaren verspreid onder parti culieren en bedrijven, waarbij men van zeer grote medewerking kan gewagen van de zijde van allerhande vakorganisaties. Zo konden bijvoorbeeld negenduizend artsen, 2750 notarissen, duizend burgemeesters, honderden leraren, letterkundigen en an dere vertegenwoordigers en dragers van het culturele leven worden bereikt. Verder wist men de pers diepgaand voor dit onderwerp te interesseren, zodat in een groot aantal Nederlandse en buitenlandse dag- en weekbladen artikelen over Hilde- brands boek en Bronners monument ver schenen. Dr. P. H. Ritter Jr. wijdde een lezing aan de tentoonstelling - de bekende boekbespreker is troqwens een specialist .op het terrein van de Camera - en ook werd een reportage van de opening uitge- onden. Tenslotte werden nog 20.000 affiches in den lande verspreid, terwijl via de stich- tmg „Kunst en bedrijf" bij meer dan twee duizend ondernemingen belangstelling voor Ie gebeurtenis in de Haarlemse Vleeshal werd gewekt. Men kan dan ook concluderen, dat maar zelden voor een dergelijk evenement in Haarlem zon doeltreffende propaganda werd gevoerd: zij kan tot voorbeeld strek- Zaterdag heeft Godfried Bornans ter herdenking van de geboortedatum van Nicolaas met het vi^mdeSn^LvPrïïpVï^fu*™ Beets bloemen gelegd bij het beeld van de schrijver in de Vleeshal. den. ^emdelingenverkeei bezig hou- Ina van Faassen in „U spreekt met uw moordenaar" van Frederick Knott bij de Nederlandse Comedie. Zaterdagavond had de eerste voorstelling in Haarlem plaats van „Een vrouw met een klein hart" van Crommelynck. Een scène uit dit blijspel met van links Jiaar rechts: Mary Dresselhuys, de regisseur Henk Rigters en Mimi Boesnach. Het mag wel min of meer symbolisch heten, dat de tentoonstelling „Camera Ob- scura", die van 19 Juli tot 15 September in de Vleeshal is gehouden, Zondagmiddag niet in de Vleeshal gesloten is. Officieel is zij niet meer voor het publiek toegankelijk en krijgt alleen de Haarlemse schooljeugd nog drie dagen de gelegenheid haar te be zoeken. Officieel houdt de expositie dan ook op te bestaan. Maar zij duurt voort. Zij moét voortduren in de Haarlemmerhout, waar men zich beijvert haar voornaamste stuk. het Hildebrand-monument, te plaatsen. In zoverre kon men de expositie dus moeilijk voor geëindigd verklaren. Feitelijk is dat dan ook niet gebeurd. Eerder heeft men zich bezonnen op de toekomst. Dat ge schiedde Zondagmiddag in de sociëteit Teisterbant waar zich te vijf uur de beide comités, belast met de zorg voor de expositie en de oprichting van het Hildebrand-monument verenigden met een aantal genodigden om een laatste blik te werpen op het werk, gedurende de afgelopen maanden verricht en een bijkans vissionnaire op de toekomst. Er is daar be hartigenswaardige taal gesproken. Stout moedige en genoegelijke door Godfried Bomans, opgewekte en opwekkende door de heer A. D. Huysman, gedegen woorden door mr. J. H. J. Hoog, krachtige door wet houder Geluk, op de historie geënte van de heer Tadema en de heer Robert Peereboom. In zijn qualiteit van gastheer verleende Godfried Bomans de voorzitter van het tentoonstellingscomité de heer A. D. Huys man als eerste in de gewelven van Teister bant het woord. De heer Huysman kweet zich met kennelijk genoegen van die taak. Hij dankte al zijn medewerkers. Hij dankte evenzeer zijn medewerksters. Hij schetste de voorgeschiedenis van de tentoonstelling, wier lasten niet zonder tal waren. Zij wer den verlicht naarmate het getal der bezoe kers groeide. Het verhoopte aantal werd bereikt: meer dan 20.000. Dat is van grote betekenis. Het wijst op de belangstelling voor de Camera, een belangstelling, die zeker uitgaat naar het monument. Daarmee is èn het comité gediend, dat voort zal gaan zich in te spannen om het monument geplaatst te krijgen en het wekt vertrou wen bij de overheidsinstanties, op wier steun men mede aangewezen is. „Wij wil len", aldus de heer Huysman, „in de lente van 1953 het Hildebrand-monument plaat sen in de Haarlemmerhout. Wij blijven er voor werken. Ik heb er goed vertrouwen in, dat wij zullen slagen." De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs, zegde ten volle de medewerking van het gemeentebestuur toe bij het ver wezenlijken dezer plannen. In zijn tweede kwaliteit, die van bestuurslid van „Haar lems Bloei", prees hij de organisatoren der tentoonstelling, die deze zomer de Vleeshal zo'n grote aantrekkingskracht hadden ver leend. Na de wethouder sprak de voorzitter van het comité tot oprichting van het Hilde brand-monument, mr. J. H. J. Hoog. Ook hij wenste zijn dank voor de verrichte ar beid te betuigen. Het heeft het werk van het comité, door hem geleid, een krachtige stoot gegeven. In andere bewoordingen richtte Godfried Bomans zich tot de genoegelijk luiste rende vergadering. Hij omschreef onder grote hilariteit zijn visie op het werk der comités. Hij had er „een boterham" in ge zien. Wat hem betrof mocht het monument in het voorjaar van 1953 niet in de Haar lemmerhout verrijzen. Zoals het nu ging ging het best. De vergaderingen van de comités, waarin hij zitting had, duurden weliswaar tot het ochtendkrieken, maar zij mochten er dan ook zijn. De geschiedenis van 't monument was er een met vele hinderpalen. Het is dan ook een West-Fries, die het maakte, een kunstenaar, die niet van zijn stand punt afweek. Het Hildebrand-monu ment is van prof. Bronner. Het Hilde brand-monument is prof. Bronner.... Historie Daartoe uitgenodigd wijdde vervolgens de heer Robert Peereboom enige bespiege lingen aan de historie van de comités, die de een na de ander de last van het monu ment kregen te torsen en het nooit konden plaatsen. De grote stuwer was in zijn tijd zijn leraar dr. J. B. Schepers. Maar wanneer men toen gezegd had, dat het nog veertig jaar zou duren, eer het monument geplaatst zou worden, de heer Peereboom had het niet geloofd En ook de heer Tadema, directeur der Erven F. Bohn, uitgeefster van de Camera Obscura sloeg het geschiedenisboek open. De „oude Bohn" was een zwager van Beets. Ofschoon hij het boek wel „ouderwets ge schreven vond" had hij het toch maar uit gegeven. De heer Tadema geloofde wel, dat het monument de uitgave van de Camera niet ondienstig was geweest. Wanneer de rechten straks vrij komen over acht maanden wenst hij de Camera en het monument alle voorspoed toe. Daarmee was de rij sprekers in feite ge sloten. Men bleef evenwel nog lang in onderlinge discussies bijeen. Het laatste woord was. mals gebruikelijk, aan uw ver slaggever: op papier. Basis van succes Het welsV en van de Camera Obscura- tenloonstelling is voor een niet gering deel te danken aan de uitstekende propaganda die er voor is gemaakt. Daarbij vielen de acties van het comité dat zich ten doel stelt de gelden bijeen te brengen voor de plaatsing van het monument en die van de tentoonstellingscommissie op gelukkige wijze samen. Zaterdagmiddag is de 20.000ste bezoeker van de tentoonstelling „Camera Obscu ra" in de Vleeshal ontvangen. Het was mejuffrouw Hagedoorn uit Heemstede. Zij werd toegesproken door de heer D. J A. Geluk, die haar de 51e druk van de Camera Obscura aanbood. Te vens werd die middag de geboortedag van Nicolaas Beets herdacht. De heer Geluk hield ook nu een. toespraak, na dat bij het beeld van Beets een vaas bloemen door Godfried Bomans werd geplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8