Hoogovens heeft zeer gunstig productiejaar gehad Gramofoonmuziek!! Drie Nederlanders voor ruim een half millioen benadeeld fBl Ruim f 9 millioen voor landbouw en visserij uit tegenwaardefonds Reclasseringsdag in Haarlem 10 pet. winst voor de aandeelhouders Buitenlandse Zaken gaf weer jaarboek uit Oostenrijkers deden contract over houtaankoop niet gestand Komt er een tweede Nieuw Amsterdam? Autobus op de banden na vrijgegeven Reacties op dé troonrede uit Indonesië Uitwisseling van buschauffeurs Geen moeilijkheden bij de „Holland" Jan van der Pigge Markten voor fokvarkens gesloten HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse firma's leden schade door truc Haarlems Kamerkoor gevormd Lezingen voor jeugdleiders Ongeluk op Aalsmeerweg Zwijndrechtenaar kreeg 14 dagen gevangenisstraf Amersfoort-New York Prins Bernhard bij „Hold Fast" Kapiteins protesteren tegen het monument te Rotterdam BRENGT DE SIGAAR ONDER IEDERS BEREIK J. Bezaan overleden DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 8 De Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJrauiden heeft in het boekjaar dat loopt tot 31 Maart 1952 zeer goede resultaten geboekt. Voor alle onderdelen van het bedrijf geven de pro ductiecijfers in het thans verschenen jaar verslag een verhoging te zien. Deze ruimere productie kon zonder moeilijkheden wor den afgezet omdat voor vrijwel alle pro ducten die Hoogovens fabriceert de vraag groter is dan het aanbod. Grote bedragen werden in het genoemde boekjaar geïnves teerd in de outillage en de uitbreiding van het bedrijf. Tien millioen werd toegevoegd aan de reserve voor divers*, ^elangen; anderhalf millioen is uitgetrokken voor aanvullende oudedagspensioenen van het personeel en 250.000 gulden ging in de Wenckebachfondsen voor arbeiders en be ambten om voor bijzondere doeleinden te dienen. Dan nog blijft er een winst die de directie van Hoogovens in staat stelt tien percent dividend uit te keren. Grondstoffen Ten aanzien van de grondstoffenvoorzie- ning vermeldt het jaarverslag dat de vraag op de ertsmarkt onveranderd krachtig blijft, zodat de prijzen daar nog verder stegen. Een compensatie ontstond echter door de daling der vrachtenmarkt, die be langrijke afmetingen aannam. De kolen- voorziening was niet gemakkelijk. Enge land levert nog steeds niet. Het gebrek aan Europese kolen moet worden aangevuld met Amerikaanse kolen. Men hoopt dat de realiteit van het Schumanplan door het vrijelijk beschikbaar komen van Duitse kolen, verbetering zal brengen. Een con sequentie van de krappe kolensituatie is dat het verbruik aan stookolie toeneemt. Personeel In totaal werken er nu in het uitgebreide Hoogovenbedrijf rond 8000 personen. In IJmuiden alleen zijn dat er 6500, voor wie aan loon en sociale lasten jaarlijks twintig tot vijfentwintig millioen gulden wordt be taald. Het ziektepercentage, dat over het vorige boekjaar 5,7 percent bedroeg is ge- Het pas verschenen en aan de Staten Generaal overgelegde jaarboek van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat betrekking heeft op het tijdperk tussen 1 Juni 1951 en 1 Juni 1952, en dat een zeer nuttig overzicht bevat van de voornaamste politieke gebeurtenissen in die periode, mag er weer zijn. Hulde aan zijn samenstellers is alleszins op haar plaats. Over alle aangelegenheden, die zich op het gebied van ons buitenlands beleid in het bijzonder, op dat van de relaties tot andere landen in het algemeen, in het af gelopen jaar hebben voorgedaan, verschaft dit jaarboek licht. De inleiding bevat een korte balans van de politieke passiva en activa, die er in het afgelopen jaar vielen te boeken. Terecht vindt bij de laatste onder meer vermelding als „vooral voor Nederland van groot be lang", de met betrekking tot de Europese samenwerking gemaakte voortgang. Ver derop in het boek krijgt het verdrag tot op richting van de Europese Defensie Ge meenschap een afzonderlijke beurt. Even min zijn in het hoofdstuk „West-Europese en Nóord-Atlantische samenwerking" (waaraan een 20-tal bladzijden verslag over de U.N.O. vooraf zijn gegaan) de Raad van Europa en Benelux onaangeroerd ge laten. De woorden aan het slot van dit verslaggedeelte ademen een optimistische geest. Men leest daar immers: „Bij het op maken der balans van wat op het gebied van Benelux in de afgelopen periode is be reikt kan met voldoening geconstateerd worden, dat op velerlei gebied de samen werking steeds meer is verdiept en uitge breid. Het bereiken van een volledige eco nomische unie blijkt een langduriger proces te zijn dan oorspronkelijk was verwacht. De grote invloed van de buitenlandse eco nomische verhoudingen op de positie van de Beneluxpartners heeft tot gevolg, dat veranderingen in het conjunctuurverloop van ingrijpende betekenis zijn voor de rea lisatie-mogelijkheid van de Benelux. Het is derhalve bemoedigend te constateren, dat de beperkende maatregelen, die tijdelijk nodig waren, in volledige harmonie konden worden genomen, terwijl het thans aan de gang zijnde overleg op ambtelijk peil perspectieven opent om gaandeweg op een breder terrein een consolidatie van de sa menwerking te bereiken." Twee bladzijden tevoren kan men trouwens ook een zeker optimisme waarnemen. Daar staat name lijk, dat bij de voorbereidingen voor een te houden ministersconferentie, waarop zal moeten worden nagegaan hoe in gemeen schappelijk overleg de totstandkoming van een economische unie zoveel mogelijk zal kunnen worden bevorderd, op ambtelijk peil een grotere mate van overeenstem ming bleek te bestaan dan men uit de voor afgegane notawisseling had kunnen ver moeden. Aldus deze balans op 1 Juni j.l. De voornaamste verschijnselen en voor vallen, de relaties van Nederland met sta ten in alle werelddelen betreffende, pas seren dan de revue. In de bladzijden over Noord-Amerika neemt natuurlijk een be schrijving van het daar gebrachte Konink lijk bezoek een belangrijke plaats in. De minister (mr. Stikker, want het jaarboek heeft betrekking op een periode, waarin deze de verantwoordelijke bewindsman op het Plein was) verklaart omtrent de rede voeringen van Hare Majesteit, dat zij van diep inzicht en warme menselijkheid ge tuigden en een grote indruk op het Ameri kaanse volk hebben gemaakt, (blz. 113). Tót de behandelde bijzondere onderwer pen behoren voorts de hulp aan minder ontwikkelde landen, emigratie, de beharti ging van persoonlijke belangen van Neder landers in het buitenland en internationaal privaatrecht. Dan volgen er overzichten van de Nederlandse rechtspraak over vra gen van internationaal recht en over in 1951 gesloten verdragen en andere over eenkomsten. Tenslotte zij aangestipi^ dat zich onder de vele bijdragen tal van ge gevens van betekenis bevinden over de U.N.O.de Benelux, de Raad van Europa en het Noord-Atlantisch verdrag. Terecht is ook een zo belangrijke nota-wisseling als die van de Grote Vier in dit jaarboek afgedrukt. Alles tezamen genomen hebben de dames en heren op het Plein, die hier aan hun krachten hebben gegeven, opnieuw getoond, uitstekend werk te hebben ver richt. E. v. R. daald tot 5,6 percent. Deze cijfers zijn nog steeds hoger dan het percentage van voor de oorlog, dat 4 percent bedroeg. Hoewel het huidige percentage lager ligt dan in verschillende andere fabrieken in de me taalindustrie, heeft de directie van Hoog ovens de indruk dat geestelijke factoren het ziektecijfer meer beïnvloeden dan wenselijk is. Getracht wordt ten deze ver betering te verkrijgen. Een arts van het be drijf heeft een studiereis gemaakt, waar van de resultaten bij dit onderwerp aan sluiten. Wellicht zal hierdoor in het bij zonder de zorg voor invaliden in het be drijf kunnen worden verbeterd. Productiecijfers Aan het jaarverslag 19511952 zijn ten slotte nog deze productiecijfers (aantal tonnen) ontleend: 1950/'51 1951/'52 Productie ruwijzer 458.527 Export ruwijzer 281.960 Productie stalen blokken 329.866 Productie gegoten buizen 29.312 Productie dikke platen 158.901 Productie dunne platen 70.218 Productie balken 12.159 Gaslevering aan gemeenten (m3) 70.103.496 Productie kunstmest stoffen Mekog in zuivere stikstof in product 46.681 Productie cement Cemij 227.000 506.708 233.640 379.159 35.625 194.651 75.011 21.218 80.810.688 60.991 314.634 ADVERTENTIE RADIO-eN GRAMOFOONSPEC/ALIST GftOOTE HOUTSTRAAT 10» TEU304» tUAMiH THANS onder ieders bereik. Platenspelers vanaf Platenwlsselaars vanaf 76.50 Zo verder hebben wij een grote collectie Radio - Gramofoons en Combinaties Alle bekende merken Gramofoonplaten. en de grootste keuze. De Haarlemse politie heeft de vertegen woordiger H. ten M. aangehouden, die ver dacht wordt van oplichting en verduiste ring. Bij het onderzoek is gebleken dat hij bij verscheidene leveranciers bestellingen deed voornamelijk van geconserveerde le vensmiddelen en ook van twee radiotoe stellen op naam van Haarlemse firma's. Pas als de leveranciers de nota's hadden gezonden, ontdekten zij dat zij het slacht offer waren geworden van een truc. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van Financiën medegedeeld, dat met de regering van de Verenigde Sta ten overeenstemming is bereikt over de be steding van een bedrag van 9.06 millioen gulden van het saldo op de speciale reke ning bU de Nederlandse Bank, waarop de tegenwaarde in guldens wordt gestort van de dollarschenkingen, voortvloeiende uit de economische en militaire hulpverlening. De gelden zullen worden gebruikt voor de uitvoering van èen aantal projecten, die gericht zijn op de verhoging van de pro ductiviteit in de landbouw en de visserij. Deze projecten hebben betrekking op de verbetering van de cultuurtoestand van landbouwgronden met relatief lage op brengsten rondom het IJselmeer, in de Betuwe en in Friesland 3.400.000); ver betering van veestallen, koelgelegenheden en sterilisatie-inrichtingen, ter verhoging van de melkproductie (ƒ2.400.000); ver betering van de productie, distributie en verwerking van vis en visproducten, onder meer door het aanschaffen van een nieuw onderzoekingsvaartuig ten behoeve van een beter contact met de vissende vloot en het bevorderen van het onderzoek op het gebied van de conservering en verwerking van vis 1.000.000); verbetering van de waterhuishouding van cultuurgronden on der meer betrekking hebbend op de aan vulling van het zoetwatertekort en de be strijding van de verzilting van het sloot water 750.000); verbetering van de ver bouw van veevoeder en de bevordering van de teelt van nieuwe gewassen zoals hennep, waarmee beoogd wordt aan de vraag naar vezels voor de touwslagerijen, welke in de laatste jaren sterk is toegeno men, te voldoen 500.000); het in goede Aan de legeroefeningen Hold fast" nemen ook Nederlandse troepen deel, in totaal 35.000 man; ze liggen op de linkerflank van het blauweleger in de buurt van het stadje Oelde. Generaal S. Opsomer, de commandant van de Nederlandse troepen, inspecteert hier een verdekt opgestelde Nederlandse mitrailleurpost. De accountantsdienst van de Nederland se Bank en rechercheurs van de Amster damse politie hebben in Oostenrijk een uitvoerig onderzoek ingesteld naar een ge val van oplichting, waardoor de Staat en enige handelaren voor meer dan een half millioen zouden zijn benadeeld. Volgens mededelingen van de politie wendde in December 1950 een in Den Haag wonende Oostenrijker, dr. J. B., zich tot een Utrechtse grootindustrieel met de me dedeling dat hij een gróte partij naaldhout in Oostenrijk icon kopen. Voor financiële steun zocht de Utrechtenaar contact met een aannemer en een landbouwer. Samen met dr. B. toog men naar Oostenrijk, waar dr. B. de Nederlanders in contact bracht met een opperhoutvester, van wie echter later bleek dat hij uit dit ambt wegens malversaties was ontzet. Er werd een ontwerp-contract gemaakt voor de levering van 30.000 kubieke meter hout ten bedra-, ge van f 544.000. Met dit ontwerp-contract gingen de Nederlanders huiswaarts en lieten de verdere afwikkeling van de zaak aan dr. B. over. Men slaagde er in de no dige deviezenvergunningen van de Neder- Dezer dagen is opgericht het Haarlems Kamerkoor, dat zich zal toeleggen op uit voering van minder bekende koorwerken van Weense meesters. Ook werken van jongere datum zullen worden ingestu deerd. Men denkt hierbij aan de missen van Schubert en Haydn, aan verscheidene wereldlijke cantaten, in het algemeen aan werken die ondanks hun muzikale schoon heid in Nederland tot dusver zelden ge hoord werden. Het koor zal onder leiding staan van de pianist-componist Henk Bij- vanck, die zich betrekkelijk kort geleden in Heemstede heeft gevestigd en nog on langs de tournée van Italiaanse opera zangers heeft begefeid. Ook dit jaar De commissie voor jeugdvoetbal van de afdeling Haarlem van de KNVB heeft ook dit jaar weer enige deskundigen uitgenodigd om te komen spreken op de cursusavonden die worden gehouden voor de jeugdleiders van de aangesloten verenigingen. Deze cursusavonden worden gehouden op 9 October, 13 November, 11 December, 8 Januari, 5 Februari en 12 Maart aanstaande. Als sprekers zullen optreden de heren dr. C. Spoelder, dr. P. M. van der Gugten, N. P. Tervoort, K. J. Kaufman en G. van Gelder. De cursusavonden worden steeds gehouden in restaurant Brinkman aan het Plein en beginnen om acht uur. landse Bank te verkrijgen en wachtte op de leveringen. Eindelijk kwamen zes wa gons met hout ter waarde van f 25.000 in Nederland aan. Enige tijd later vervoegde zich iemand bij de kopers met de medede ling dat hij belast was met de liquidatie van het contract, omdat de uitvoering moeilijkheden opleverde. Hij verlangde nog f 30.000 wegens prijsstijgingen. Dit geld werd hem inderdaad ter hand gesteld en toen volgde nog een levering van zes wagons hout, dat echter van slechte kwa liteit bleek te zijn. Inmiddels had de Ne derlandse Bank, die wel de deviezenver gunningen, maar niet de importnota's had gezien, de indruk gekregen, dat de Neder landers het slachtoffer waren geworden van oplichterij. De bank heeft de zaak daarop in handen van de politie gegeven. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de verkopers van het Nederlandse geld goede sier hadden gemaakt en er belastingschul den en andere dingen mee betaald. Een hunner was inmiddels reeds gearresteerd, omdat hij hetzelfde spelletje ook met een Zwitserse groep had gespeeld. De Neder landse politie heeft met de Oostenrijkse justitie samengewerkt en voor een groot deel de zaak kunnen reconstrueren. In Oos tenrijk zijn enige verdachten in arrest ge steld. Tijdens een rondvaart met gasten van de Rotterdamse internationale havendag heeft de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Amerika Lijn verklaard, dat er naar zijn persoonlijke mening een tweede Nieuw Amsterdam komt. De bouwkosten worden geraamd op negentig millioen gul den, de bouwtijd op twee en half jaar. De rederij, is op het ogenblik niet in staat dit bedrag geheel uit eigen middelen te four neren. Het nieuwe kabinet is nog te jong om hierover onderhandelingen te beginnen of een spoedige beslissing te nemen, zei de heer De Mönchy, die de mogelijkheid opperde de bouw te doen geschieden als werkgelegenheidsob j eet. De rechter-commissaris, die belast is met het onderzoek naar het autobusongeval op de Aalsmeerweg te Amsterdam op Za terdag 6 September, waarbij drie wielrij ders om het leven kwam, heeft thans de autobus van Maarse en Kroon vrijgegeven, maar de banden in beslag laten nemen. Na ontvangst van het rapport van de verkeers- deskundige van de justitie en aan de hand van verhoren der ooggetuigen zal de offi cier van justitie te zijner tijd beslissen of er termen zijn om over te gaan tot het in stellen van een strafrechtelijke vervolging. De chauffeur, die de autobus op 6 Sep tember bestuurde, ligt thans in een zieken huis te Haarlem. Dinsdag heeft hij, doordat de voorvork van zijn bromfiets brak, een val gemaakt waarbij hij een ernstige her senschudding en hoofdwonden opliep. Het gerechtshof in Den Haag heeft een zaak behandeld tegen een inwoner van Zwijndrecht, die door de rechtbank te Dordrecht was veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens dierenmishande ling. Hij had een bok geopereerd op zo danige wijze, dat het dier veel pijn leed. De procureur-generaal merkte op, dat men op het platteland maar al te gemak kelijk denkt over dierenleed en dieren mishandeling. Hij vroeg bevestiging van de opgelegde straf. De verdediger, mr. C. J. Colijn, meende dat van dierenmishandeling niet gesproken kon worden. Het leed veroorzaken aan een dier is volgens de wet alleen geoorloofd als er sprake is van een redelijk doel en dat was hier het geval. De verdachte kon geen dierenarts betalen en een door hem ontboden castreur kwam. Hij had toen zelf de operatie ter hand genomen en daarbij een methode gevolgd, die ook door dierenartsen wordt toegepast. Helaas mis lukte de operatie. Hij heeft toen alles ge daan om het lijden van het dier te ver zachten. De verdediger vroeg vrijspraak, subsidiair een voorwaardelijk straf. banen leiden van -de mechanisatie van kleine boerenbedrijven (ƒ400.000); onder zoekingen op het gebied van de landbouw- huishoudkunde 250.000); bevordering van de landbouwtechnische scholing 210.000); en het veranderen van gronden met slecht hakhout in cultuurgronden, in de provincie Gelderland, Noordbrabant en Limburg. De troonrede, en in het bijzonder hetgeen gezegd wordt over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, heeft in rege- rings- en politieke kringen in Indonesië grote aandacht getrokken In deze kringen acht men wat de Koningin gezegd heeft over het Uniestatuut en West-Irian minder bevredigend. De passage over Nieuw Gui nea legde men zo uit, dat Nederland niet bereid is de status van West-Irian bij de komende onderhandelingen te bespreken, iets wat zeer betreurd wordt. Bedoelde kringen toonden zich derhalve zeer pessi mistisch aangaande de mogelijke resul taten van deze besprekingen, doch zij hoopten, dat een weg geopend zal worden „voor een vernieuwing en verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland." Van de zijde van het bestuur van de Partai Nasional Indonesia werd verklaard, dat de opheffing van het Uniestatuut en de kwestie-Irian niet zijn te scheiden. Beide dienen gelijktijdig ter tafel te worden ge bracht. Hierbij werd verwezen naar de verklaring van de voorzitter van de P.N.I., de heer Sidik Djojosukarto, die de vorming wenste van de provincie West-Irian, en af breking van de onderhandelingen met Ne derland, als de komende besprekingen geen bevredigend resultaat opleveren. Het parlementslid Maruto Nitimihardjo van de Partai Murba heeft verklaard, dat een bespreking alleen van het Uniestatuut en niet van Nieuw Guinea zinloos is. „De Nederlanders tonen slechts hun goede wil, als zij de overeenkomst van de R.T.C. her zien, dat wil zeggen als deze wordt opge heven en wordt vervangen door een ver drag tussen souvereine staten." Persstemmen Het blad „De Nieuwsgier" beschouwt de kwestie van de Unie nu als practisch van de baan en zegt dat, wat Nieuw Guinea betreft er wel geen rechtstreekse uitlating in de troonrede was, maar wel een indirecte, doch volkomen ondubbelzinnige wijze om vast te stellen, dat de Nederlandse regering niet denkt aan een overdracht van de sou- vereiniteit van Nieuw Guinea aan Indo nesië. Het blad meent, dat de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, naar het zich laat aanzien, een critiek stadium naderen. Het blad acht het voor vrij zeker, dat algemeen de komende besprekingen als een laatste poging worden beschouwd. Daar het Nederlandse standpunt reeds bij voor baat vaststaat, moet verwacht worden, dat men in Indonesië, zodra de mislukking officieel is vastgesteld, naar andere wegen zal omzien om de nationale aanspraken te verwezenlijken. Het onafhankelijke blad „Pedoman" toont zich tevreden over de toezegging in de troonrede over het Uniestatuut, doch is van mening, dat de uitlatingen over Nieuw Guinea duidelijk aantonen, dat Nederland dit vraagstuk „in de ijskast" wenst te hou den. Wat ten aanzien van de bevolking van Nieuw Guinea wordt gezegd, noemt het blad niet het bevorderen van de geestelijke en de sociale ontwikkeling der bevolking, zoals het in de troonrede heet, doch een koloniale overheersing van het ene volk over het andere, wat niet mag voortduren. Het blad „Abadi", de spreekbuis van de Masjumi meent, dat de Indonesische rege ring opheldering dient te vragen, of het in derdaad juist is, dat Nederland wel wil spreken over de Unie en niet over Nieuw Guinea. Het blad is van mening dat, indien dit inderdaad zo is, besprekingen over de Unie nutteloos zijn. t>e Amersfoortse buschauffeur J. van Gent is met een toestel van de KLM naar Amerika vertrokken. Hij zal gedurende een maand dienst doen op een New Yorkse stadsbus. Een New Yorkse collega van Van Gent, de 44-jarige George Brennan, komt op 21 September naar Nederland. Hij zal gedurende een maand de plaats van Van Gent op de Amersfoortse stads bus innemen. Het initiatief tot deze uit wisseling is uitgegaan van een grote bus onderneming in New York en een dagblad in Amersfoort. ADVERTENTIE In tegenstelling met andere gemeenten zal de collecte ter gelegenheid van de Re classeringsdag in Haarlem op Zaterdag 27 September worden gehouden. In de aan deze datum voorafgaande dagen zullen collectanten aan huls komen voor de lijs- tencollecte. In Bloemendaal zal gedurende veertien dagen gecollecteerd worden en wel van 22 September tot en met Zaterdag 4 October en Heemstede heeft dezelfde pe riode als Haarlem gekozen, namelijk van 22 tot en met 27 September. Het doel van de Nationale Reclasserings dag is belangstelling te vragen voor de arbeid van de reclassering. Reclasseren is niet in de eerste plaats een taak van de overheid, maar voor het particuliere initia tief. Daarom meent men, dat het werk geestelijk en materieel gedragen moet wor den door de gehele Nederlandse bevolking. Belangstellenden kunnen het werk steunen door in de komende dagen bij te dragen in de collecte of deel te nemen aan de prac- tische arbeid. In het arrondissement Haarlem bestaan afdelingen van verscheidene reelasserings- instellingen die met elkaar samenwerken in de Reclasseringsraad, in enkele commis sies uit deze raad en thans bij de voorbe reiding van de jaarlijkse collecte. De taak van de instellingen is het uit oefenen van „toezicht, het brengen van be zoeken in de cel, nazorg (hulp en steun die de reclasseerder biedt om de ex-gevangene weer geheel zijn plaats in de maatschappij te doen hervinden) en voorlichting aan de rechter. Het toezicht wordt uitgeoefend op iemand die een strafbaar feit heeft gepleegd en een voorwaardelijke straf is opgelegd en op ge vangenen, die een bepaald deel van de straf achter de rug hebben en voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld. Gevangenisstraf is voor velen, die een niet te ernstig vergrijp hebben gepleegd, niet altijd de aangewezen weg om hem of haar op het goede pad te rug te brengen. In de praktijk is gebleken, dat met toezicht en hulp als regel meer wordt bereikt dan met gevangenisstraf. In de strafgevangenis onderhoudt een reclasseerder contact met de gedetineerden. Problemen worden besproken en de terug keer in de maatschappij wordt voorbereid. Voor de rechter is het van belang, dat hij voor het vonnis volledig omtrent de verdachte is ingelicht. Daartoe dient het voorlichtingsrapport, dat antwoord moet geven op de vraag, hoe hij tot de daad is gekomen. Is de verdachte reclassabel en wat is in het belang der maatschappij en hem de beste maatregel? Behalve deze taken verrichten de re- classeringsinstellingen nog andere werk zaamheden, waarvan een beknopte op somming volgt: exploitatie van inrichtin gen, waarin bepaalde soorten voorwaar delijk veroordeelden en voorwaardelijk in vrijheid gestelden enige tijd worden op genomen, recreatie en verspreiding van lectuur in de gevangenissen en huizen van bewaring, het geven van uitvoeringen o.a. met het doel de gevangenen geestelijk op te heffen en tractaties. In Haarlem, Bloemendaal en Heemstede bestaan comité's die de collecten voorbe reiden. Zü hebben reeds medewerking on dervonden. Vermeldenswaard is dat de le den van het Heemsteedse politiecorps zich beschikbaar hebben gesteld aan de straat collecte op Zaterdag 27 September deel te nemen. Er zijn nog collectanten nodig. Men kan zich opgeven aan de volgende adressen: Lange Wijngaardstraat 32 (tussen negen en twaalf uur), Westerhoutstraat 6, Zijlweg 21, Jan Gijzenkade 103 en Tweede Zuid Polderstraat 61 te Haarlem. Het bietenvervoer Naar aanleiding van de berichten over de conflicten tussen de schippersorganisa- ties en de suikerfabrieken over de zoge naamde evenredige vrachtverdeling, verne men wij, dat de suikerfabriek „Holland" te Halfweg geen bijzondere moeilijkheden verwacht. De „Holland" heeft het vervoer uit haar eigen districten van bieten voor de aan staande campagne i-eeds kunnen regelen. Iiet is echter niet uitgesloten, dat fabrieken die meer afhankelijk van het vervoer per schip zijn enige hinder zullen ondervinden. Men verwacht evenwel, dat het conflict zeer binnenkort zal kunnen worden opge lost. Hangende de besprekingen kon men ons hier nog niet nader over inlichten. Prins Bernhard is in gezelschap van de Amerikaanse brigade-generaal Ward Woensdagmorgen per vliegtuig in West- Duitsland aangekomen voor een eendaags bezoek aan de Nederlandse troepen, die deelnemen aan de oefening „Hold Fast". Het bestuur van de „Vereniging van Ne derlandse Koopvaardijkapiteins 1943" heeft zich schriftelijk gewend tot het be stuur van de stichting „Nationaal monu ment voor de koopvaardij". Het bestuur schrijft met ontsteltenis kennis te hebben genomen van de in de couranten gepubli ceerde afbeelding van het bekroonde ont werp van het nationaal monument voor de koopvaardij. Zich een tolk makend van hare leden, waarvan de meesten i,n de laatste wereld oorlog gevaren hebben, kan het bestuur de stichting verzekeren, dat het in zeemans kringen zeer -betreurd zou worden, wan neer een dergelijk abstract gedenkteken in de haven van Rotterdam zou worden opgericht. Men is van mening, dat de ge toonde moed en plichtsbetrachting en de offers door de zeeman voor het vaderland gebracht, op een meer reëele wijze tot uit drukking dienen te komen dan in het ont werp is geschied. Dit monument zal, naar het bestuur vreest, wrevel en spot op wekken bij de zeeman en bij hen die hem nastaan. Daardoor zou allerminst aan het doel beantwoord worden. Het bestuur vertrouwt dat bij het bepa len van de definitieve keuze met de ge maakte opmerkingen rekening zal worden gehouden. ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER Perfect 9 cent Half Corona 12 cent Corona Royal 14 cent Grote Houtstraat 81 Ao. 1800 Betere sigaren Lagere prijzen Te Ermelo is overleden de kunstschilder en graficus J. Bezaan, bestuurslid van ver scheidene schildersgenootschappen. Hij ge noot bekendheid als oudheidkundige en verrichtte veel opgravingen. Een verzame ling vondsten is door hem afgestaan aan het Leids Oudheidkundig Museum. De heer Bezaan, die 58 jaar oud werd, behoorde tot de zogenaamde Bergense school. Hij werkte in Oisterwijk, Haarlem, Amster dam en in Frankrijk. De ontwikkeling van de varkenspest heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans genoopt tot het treffen van maatregelen, welke een doeltreffende beperking van het besmet tingsgevaar beogen. Met ingang van 22 September zullen de varkensmarkten voor onbepaalde tijd worden verboden, althans voorzover het de aanvoer van fok- en op- fokvarkens betreft. De maatregel heeft geen betrekking op slachtvarkens. Uitgezonderd van het verbod zijn de pro vincies Groningen, Friesland, Drente en Overijsel, alsmede Zeeuws Vlaanderen en de Waddeneilanden met inbegrip van Texel. Ook het houden van keuringen en tentoonstellingen van varkens is in het gehele land verboden. Ook is het met ingang van 22 September verboden varkens te vervoeren uit het ge bied, waar geen markten mogen worden gehouden. Hierbij is een uitzondering toe gestaan voor varkens, die onmiddellijk naar de slachtplaatsen worden vervoerd. Deze maatregelen zijn noodzakelijk ge bleken nu de productie van entstof tegen de varkenspest niet toereikend blijkt te zijn om op korte termijn tot vaccinatie van de gehele varkensstapel over te gaan. Het sluiten van de varkensmarkten als be langrijkste haarden voor de verspreiding van deze virusziekte is daardoor onver mijdelijk geworden. ?et toneelgezelschap Johan Kaart zal Maandag 22 September in Hilversum de pre mière geven van het blqspel „De vier Mül- van SImorf CoUemf Noderlan<>E8

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10