Haarlemse en Zandvoortse scholier al liftend naar de Noordkaap Adenauer over gevangen oorlogsmisdadigers Verklaringen van de heer Cnoop Koopmans Leger nu ook in Libanon aan de macht Malik tegen opneming Japan in V.N. Aziatisch-Arabische klacht over Frankrijk Amsterdam wil naar het Oosten uitbreiden Stoker tot drie jaar veroordeeld Bloemendaal Amsterdamse Beurs DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Nu ook een Baby-dag! Burgerlijke Stand van Haarlem „Velen van hen zouden ook in Duitsland zwaar zijn gestraft" Midden-Oosten „Tot nieuwe verkiezingen", zegt afgetreden president Ook Stevenson niet veilig voor MacCarthy Scheepsramp in de Perzische Golf Engeland en V.S. beraden zich over Perzische nota Zuurstofcylinder ontploft in Delft Annexatie van Diemen wordt overwogen Steekpartij op ss. Hecuba Restaurateur vrijgesproken Namen voor scholen Jubileum G. Verschie Verdacht van oplichting en verduistering Winterwerk C.J.M.V. Bloemendaalse brand- wachts worden opgeleid SCHEEPVAART De twintigjarige Karei Meertens, zoon van een Zandvoortse tandarts, heeft met zijn zeventienjarige vrien Otto de Boer uit Haarlem, kans gezien al liftend een va- cantietrip naar de Noordkaap, Europa's Noordelijkste punt, te maken. Het heeft de beide knapen daarbij aan avonturen niet ontbroken. Zij zwierven door Denemarken, Zweden, Noorwegen, Jutland, Lapland en stonden in het hoge Noorden ergens bij het „ijzeren gordijn", de grens tussen Finland en Rusland. Het Noordelijkste kerkje van Europa te Ivalo in Lapland. Op 1 Juli vertrokken ze, slechts voorzien van een rugzak en een kleine, draagbare tent en toen zij op 25 Augustus in ons land waren teruggekeerd, hadden zij in die tijd een afstand afgelegd van bijna 9000 kilo meter. Een schat van kennis werd door hen vergaard; ze zwierven door streken, waar slechts héél zelden of nooit vreemdelingen worden gezien, waren de gast van de uiterst gastvrije Zweden en brachten de nacht door in hutten bij de Laplanders, waar, zo merkte Karei op, „het 's nacht al gemeen koud was en het óók erg vies rook". Ze wasten borden in een groot hotel in Stockholm, waar bor denwassers van 28 verschillende nationali teiten werkzaam waren en zagen Europa's Noordelijkste kerkje in Ivalo (Finland), bij het ïnari-meer. Ze vertoefden in een zame steppen en waren de gast van een oude Laplander, die in een kleine werk plaats rendierensleeën vervaardigde. Het sneeuwde al flink in de Noorse ber gen. In Hammerfest vonden ze nog wel veel door de oorlog verwoest, maar toch ook al weer hier en daar weer flink opgebouwd. Woest landschap Een schat van foto's getuigt ervan in welk een onherbergzame streken beide jongelui vertoefden, die er een sport van maakten, juist de gewesten te bezoeken, die zo goed als nooit door toeristen worden aangedaan. Maar enthousiast verhaalt Karei van de wondere schoonheid van deze woeste, wilde natuur, van de sombere troosteloosheid op gure regendagen, van het prachtige schouw spel, dat de Middernachtzon biedt en hun grootste sensatie was, toen zij, liftend per legerauto Rovaniemi bereikten aan de Pool cirkel, waar het 's nachts niet meer donker, doch slechts schemerig wordt. „Het liften ging eigenlijk vanzelf," ver telt hij. „De langste tijd dat we op een auto ADVERTENTIE DANK aan de aanstaande Vaders Talrijk waren de goede inzendingen, die wij van de aanstaande Vaders op onze prijsvraag mochten ontvangen ter gelegenheid van de opening van ons nieuwe filiaal in de Grote Houtstraat 116 Wij zeggen hun daarvoor hartelijk dank Na lang overwegen hebben wij beslo ten het idee, om eens per maand een Baby-dag in te stellen, over te nemen. Voortaan zal nu iedere Baby, die op een door ons aan te wijzen Baby-dag wordt geboren een geschenk ontvangen ter waarde van 25.mits voor min stens 50.in één onzer zaken wordt besteed. De twee in aanmerking komende prijs winnaars zullen wij bericht zenden. VOOR DE BABY Grote Houtstraat 116 Telefoon 13339 Anegang 46 - Tel. 14651 - Haarlem HAARLEM, 17 September 1952 ONDERTROUWD: 17 Sept., H. F. Schilling en L. W. Mantz; C. M. Grannetia en C. W. M. Ooms; G. W. Tuilenaar en C. J. Maas; B. J. Huijgen en H. P. van der Meij; E. Visser en W. W. Oudhoff; R. Puik en A. D. H. van Velzen; J. van der Brugge en C. M. Brou wers; A. G. A. Dekker en G. B. Maas; G. Hessels en J. M. W. Wientzek; C. F. Muller en M. E. Werkhoven; J. van Veen en J. M. Wambach; G. L. J. Pennarts en C. J. Onvlee; J. M. van Berk en J. C. de Mooij; W. J. de Haan en H. J. M. van der Chijs; J. Th. Ha- bich en H. Benjamins; D. Nellestein en D. Koopman; P. M. van Deijck en P. M. Mal- herbe; D. Lodder 'en J. A. Rooseboom de Vries; W. G. Prencn en J. M. C. Heilker. GEHUWD: 17 Sept., J. W. Bergman en B. van Leeuwen; W. J. van Nieuwland en E. M. Selhorst; W. L. Sabelis en G. H. M. Bult; J. C. Lammertsma en T. Klop; J. P. van Kips hagen en J. de Zwart; F. Koppen en D. de Zwart; D. Ineke en W. C. H. Verbeek; A. H. Gilson en M. Dieleman; J. A. Rosbach en G. B. M. Caron; J. Möhringer en C. A. Meinema; M. Wesselink en G. W. de Graaf; J. A. We ber en J. Devies; J. Stolwijk en G. E. van den Bosch; H. W. van Deursen en M. G. Bulters; C. van Eeuwijk en A. M. Harder; G. Emond en J. F. de Jong; J. H. Zeldenthuis en M. A. Ligtenberg; S. J. van der Werf en L. de Boer; P. Kranendonk en A. S. Hoef nagel. BEVALLEN van een zoon: 17 Sept., L. E. van Marle—Reef; 17 Sept., M. A. van Bakel Dingenouts; L. M. de Korte—Reuzenaar; H. RitzerNijmeijer. BEVALLEN van een dochter: 14 Sept., B. de Vries—Sluiter; 15 Sept., B. Marring— Douwsma; 16 Sept., A. M. E. de Vrijer—Be- hage; E. K. Schuif—Laarman; F. C. Schnel- lenberg—Nuesink; A. C. Born—Boon; J. W. GeuzebroekHildebrand; J. Hendrikse Steenbakker; 17 Sept., M. E. Zethof—Jansen; M. S. Markus—Rieu. OVERLEDEN: 15 Sept., K. Koome, 87 j., Linschotenstraat; 16 Sept., R. H. A. Rikkert, 86 j., Nieuwe Gracht; H. M. H. van der Laan, 76 j., Hazepaterslaan. hebben moeten wachten was elf uur, maar dat was dan ook in het hoge Noorden, waar zo goed als geen auto's rijden." En op de terugweg in Sleeswijk aangekomen, kregen ze het vriendelijk aanbod mee te rijden in een lijkwagen. Gastvrij Ziveden Karei raakt evenmin uitgepraat over het gastvrije Zweden, waar liften het gemak kelijkst gaat, al viel het op de heenreis niet mee, omdat er ontzaggelijk veel gegadig den waren, die zo de Olympische spelen in Helsinki wilden bereiken. Maar hoe hoger je komt en hoe eenzamer het wordt, des te gemakkelijker kun je meekomen. De men sen vragen zelf, of je mee wilt rijden. Rendiervlees vonden de jongens heerlijk, alleen een beetje taai, maar de vis, waar mee ze in Lapland in hoofdzaak hun maal moesten doen, verveelde wel eens. De taal leverde nog wel eens wat moeilijkheden op, want met Duits en Engels valt in die onherbergzame oorden niets te bereiken. Een groot aantal plaatsen deden ze aan: Kopenhagen, Stockholm, Norrköping, Mal- mö, Umea, Lulea, Haparanda, Narvik, Lar- vik, Frederikshaven, Grindstecl in Jutland en vandaar via Sleeswijk, Westfalen en het Ruhrgebied nog een klein eindje om, via Luik, Brussel en Bi'eda weer naar Haar lem en Zandvoort terug. Bruin gebrand en met een echt rendiergewei (dat de kooplust van iedereen opwekte) op hun rugzak, maar bovenal met een schat van ervaring en avontuur rijker. Volgend jaar gaan ze weer weg, als het kan naar de Balkan. De grens tussen Rusland en Finland bij Virtaniemi. BONN. (Reuter). De West-Duitse bonds kanselier Adenauer heeft naar aanleiding van vragen in de Bondsdag over de- be handeling van oorlogsmisdadigers medege deeld, dat de Amerikaanse Hoge commis saris, Walter Donnelly, bemiddelend bij de Sovjet-commandant in Oost-Duitsland, generaal Tsjoeikof, opgetreden is ten be hoeve van de wegens oorlogsmisdaden vei-oordeelde gevangenen in Spandau, waar de vroegere „plaatsvervangende Führer", Rudolf Hess en lotgenoten onder een streng regiem zijn geplaatst. „Deze gevangenen", aldus Adenauer, „zijn spe ciale gevallen, daar de gevangenis onder toezicht staat van de vier bezettende mo gendheden en „een dezer mogendheden" zich in grotere mate verzet tegen het ver lenen van meer faciliteiten aan deze ge vangenen. Sinds April 1950 waren 2.632 Duitse ge vangenen door de geallieerden vrijgelaten. Thans bevinden zich nog 1.017 gevangenen in Westelijke landen. Adenauer zeide niet van mening te zijn, dat alle thans nog gevangen gehouden Duitsers in aanmerking komen voor vrij lating. Velen van hen zouden zware straf fen van Duitse gerechtshoven hebben ge kregen. „Gij moet niet vergeten, dat de ge allieerden ook rekening dienen te houden met de openbare mening in hun eigen lan den en niet slechts met die in West-Duits- land". De gemengde commissies ter herziening van cle vonnissen zouden mogelijk nog voor de ratificatie van de 'conventies van Bonn in werking treden. Van rechtse zijde werden in de Bondsdag de juridische basis, de vonnissen en de uitvoering daarvan „onrechtvaardig" genoemd. „Hier", zo zeide Von Merkatz (een der rechtse woord voerders), „staan de beginselen van het recht op het spel. Alle haat, wraakgevoe lens en het eenzijdig voeren van een proce dure dienen uit de weg geruimd te worden, alvorens Duitsland naar eer en geweten deel kan nemen aan de Westelijke ver dragen". De Nederlandse gezant in Egypte, Syrië en Libanon, Cnoop Koopmans, heeft Woensdag bij aankomst uit Nederland in New York verklaard, dat de toestand in het Midden-Oosten „vrij bemoedigend" is. Drie maanden geleden, kort na de militaire staatsgreep was hij in Syrië aangekomen. Volgens de heer Cnoop Koopmans wordt in Syrië grote vordering gemaakt met de uit voering van een economisch ontwikkelings program. „Wij zien thans hetzelfde in Egypte gebeuren. Generaal Naguib is geen dictator, doch slechts de leider van een groep zeer bekwame militaire figuren, die met de burgerlijke autoriteiten willen samenwerken en hun land op moderne leest willen schoeien." Tenslotte verklaarde de Nederlandse ge zant, dat Nederland met de nieuwe rege ring van Egypte wil samenwerken. „Wij kunnen geen dollars geven, doch wel van dienst zijn met technici, die o.m. behulp zaam kunnen zijn bij het oplossen van moeilijkheden op het gebied van de water voorziening". De heer Cnoop Koopmans brengt een be zoek aan zijn dochter in New York. BEIROET (Reuter). De president van' Libanon, de 77-jarige Betsjari El Khoery, is afgetreden. Hij heeft het behartigen der staatszaken tot de verkiezing van een nieuwe president door het parlement opge dragen aan de bevelhebber van het leger, generaal Sjehab. Tevoren hadden de achttien oppositie leden van de Libanese Kamer van Afge vaardigden de kamervoorzitter een petitie gezonden, waarin het aftreden van presi dent El Khoery werd verzocht. De „tijdelijke premier", Sheb Salam, is Woensdagavond afgetreden na vergeefs ge poogd te hebben een kabinet te vormen. De poging van een andere formateur, om voor middernacht nog een kabinet te vor men faalde eveneens. In een proclamatie van generaal Sjehab wordt gezegd, dat het leger de macht over genomen heeft en geadviseerd wordt door Basil Trad en Akkari, in afwachting van nieuwe verkiezingen. Alle openbare gebouwen zijn bezet. (A.F.P.). Basil Trad was lid van het „noodkabinet", waarin Nazim Akkari de premierszetel bezette. Woensdag had het Nationale Socialisti sche Fx-ont een request aan de voorzitter van de Kamer gezonden, waarin gezegd wordt, 'dat de huidige crisis slechts op te lossen is na het aftreden van de president. Ook een aantal andere afgevaardigden heb ben een dergelijk request ingediend. In feit komt het er op neer, aldus A.F.P., dat de Soenitische politieke groep weigerde aan een regeringsvorm mede te werken, als de president zou aanblijven. Op een vergadering van oppositieleiders heeft generaal Sjehab «verklaard, dat het leger neutraal zal blijven bij het conflict tussen president en oppositie. Het leger be gon in de loop van de avond de buiten wijken van Beiroet te bezetten. in een heden uitgegeven verklaring zegt generaal Sjehab, dat hij zitting zal nemen in het kabinet, dat zal bestaan uit hem', Akkai-i en Trad. Hij roept het volk op zich te onthouden van manifestaties en rustig alles te vermijden, wat de eenheid van het land zou schaden. AFP. Inmiddels heeft de oppositie geëist, dat de ex-president binnen 24 uur het land zal verlaten. De republikeinse Amerikaanse senator MacCarthy heeft op een persconferentie in Phoenix (Arizona) verklaard, dat op het ogenblik een onderzoek wordt ingesteld naar de aard der betrekkingen, die beston den tussen de democratische presidents- candidaat, Stevenson, en Alger Hiss, die indertijd werd veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. (Hiss, een voormalige hoge functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, was beschuldigd van meineed, nadat hij had ontkend dienstgeheimen aan de Russen te hebben uitgeleverd. Tijdens het proces getuigde Stevenson ten gunste van Hiss.) MacCarthy verklaarde er op te rekenen voor de maand November (4 November worden de presidentsverkiezingen gehou den) het resultaat van het onderzoek be kend te kunnen maken. Velen, in het bijzonder president Truman en gouverneur Stevenson, hebben in het verleden senator MacCarthy aangevallen, omdat zij diens methoden een gevaar voor de grondwettelijke vorm van de Ameri kaanse regering achten. NEW YORK (Reuter). Donderdag heeft de Russische afgevaardigde Jacob Malik in de Veiligheidsraad verklaard, dat Japan niet kan worden beschouwd als een souvereine en onafhankelijke staat, waar mede hij te kennen gaf, dat hij zijn veto zou uitspreken over het Japanse verzoek om to'elatxng tot de V.N. Voox-dat Malik het woord nam hadden de V.S., Engeland en vier andere leden zich volledig achter het Japanse vei'zoek geschaard. Malik achtte het „vooi'barig" over de toelating van Japan te spreken indien niet eerst de volgende voorwaarden waren vervuld 1) terugtrek king van alle buitenlandse bezettingstroe pen uit Japan en 2) het sluiten van vre desverdragen tussen Japan ener- en de Sovjet-Unie en China anderzijds. NEW YORK (A.F.P.) De dertien Aziatische en Arabische landen, die bij de V.N. zijn aangesloten, hebben in een me morandum aan de algemene secretaris der V.N. Frankrijk er van beschuldigd, de rech ten van de mens en het beginsel van zelf beschikking der volken in Marokko ihet de voeten te treden. De dertien landen hebben reeds verzocht, de Marokkaanse kwestie op de agenda van de koinende zitting der Algemene Verga dering te plaatsen. (United Press). Het Franse antwoord op de Marokkaanse eisen voor een ruimere mate van zelfbestuur is vandaag aan de Sultan overhandigd. Bijzonderheden over de ixxhoud zijn nog niet bekend gemaakt, maar in welingelichte kringen zeide men dat er geen sprake van is dat Frankx-ijk op enig belangrijk punt heeft toegegeven. Het geschil dateex't i'eeds van October 1950, toen de Sultan bij een officieel be zoek aan Frankrijk de Fraxxse regering om beëindiging van haar protectoraatsbestuur vroeg. Öp 14 Maart van dit jaar richtte de Sultan een memorandum tot de Franse autoriteiten, waarin hij onderhandelingen voorstelde over verstrekkende hex-vormin- gen welke zouden moeten leiden tot mo dernisering van het Marokkaanse bestuur en uiteindelijk tot volledige autonomie voor het land. Het jongste aanbod van Frankrijk aan Tunesië om dit gebied een grotere mate van zelfbestuur te geven en meer over- heidsfuncties aan de Tunesiërs zelf te ver strekken een aanbod dat overigens werd afgewezen heeft vele Marokkaanse na tionalisten, met name de onafhankelijk heids-partij tot de overtuiging gebracht, dat het ogenblik thans rijp is_ voor een ki-achtige onafhankelijkheidsactie. A.F.P. meldt uit Teheran dat dezer dagen iix de Perzische Golf tengevolge van een botsing tussen eeij motorboot en een zeil schip 51 personen zijn verdronken. Het olie-conflict LONDEN (United Press). Engeland en Amerika zijn vandaag nieuwe consul taties begonnen over de volgende stap die zij zullen nemen in 't Perzische oliegeschil. Beide regeringen schijnen de deur niet ge heel te willen dichtslaan ondanks de onaan vaardbaarheid van de jongste voorstellen uil Teheran. De opvatting wint veld, dat een radicale breuk met Perzië voorkomen moet worden omdat daardoor communistische elementen cn Sovjet-Russische belangen in Perzië aangemoedigd zouden kunnen worden. De tegenvoorstellen van px-emier Mossadeq werden echter van bevoegde zijde als vol komen onaanvaardbaar bestempeld. In Britse regeringskringen geeft merx toe dat men nog niet weet hoe nu gehandeld moet worden. Hoewel de Pex-zische nota nog niet ontvangen is en ook nog wel enkele dagen zal uitblijven, wilden de Engelsen en Amerikanen geen tijd verliezen met hun consultaties. Tot dusverre zijn er echter nog geen tekenen dat de Engelsen en Ame rikanen enige noemenswaardige wijziging willen brengen in het plan van Truman en Churchill, dat arbitrage door het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag had voorgesteld, alsmede een hervatting van de onderhandelingen met de oliemaatschappij over de beschikking over de opgeslagen olie en de toekenning van een bonus van 10 millioen dollar aan Perzië. AFP). Hussein Makki heeft in Blair House in Washington de lunch gebruikt met hoge functionarissen van het departe ment van Buitenlandse Zaken. Tijdens deze lunch heeft hij verklaard dat Perzië op het ogenblik zich van voldoende buitenlandse technici verzekerd heeft om de raffinade rijen van Abadan te kunnen doen functio neren, zodra orders geplaatst zouderx wor den. Makki verklaarde, dat de raffinaderij zou kunnen werken met 250 technici. Deze zijn, naar hij zeide, afkomstig uit Duits land, Nedex-land, België en Frankrijk. Te Delft is op het terrein van het zuur- stofdepöt een zuui-stofcylinder bij het af laden van een vrachtauto uit elkaar ge sprongen. De ontploffing was zo hevig, dat het dak van de opslagplaats vele xmiten van kantoor en magazijnen en van nabijgelegen fabrieksgebouwen vernield werden. Twee arbeiders, die de cylinder van de auto had geladen, kregen splintex-s in het lichaam. Het is zeer waarschijnlijk dat Amster dam, wat de verdere stadsuitbreiding be treft, niet verder zal gaan dan de Sloter- meerpolder, zulks om niet te veel agx-arisch terrein door de woningbouw aan te tasten. Een functionaris van de afdeling stadsont wikkeling van de gemeente Amsterdam heeft verklaard dat in de toekomst de Am sterdamse uitbreiding zich in Oostelijke richting zal gaan voltrekken,. Met dit doel heeft Amsterdam het plan een verzoek in te dienen tot annexatie van de gemeente Diemen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 24-jarige stoker M. M. uit IJmuiden, die op 16 October van het vorig jaar aan boord van het s.s. Hecuba voor de kust van Equa- dor de hofmeester van het schip enkele messteken toebracht, een gevangenisstx-af van drie jaar opgelegd met aftrek van het voorarrest. De rechtbank te Amsterdam had het feit bewezen verklaard maar de verdachte ten tijde van het plegen van zijn daad verminderd toerekeningsvatbaar ge acht. Zij had hem derhalve van alle rechts vervolging intslagen en hem ter beschik king van de regering gesteld. Het Amster damse hof was een andere mening toege daan en vernietigde dit vonnis. Het sprak de verdachte vrij van de primair ten laste gelegde' moord en van de subsidiaire dood slag. Ter zake van zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbende veroordeelde het hof de verdachte tot drie jaar met af trek. De hofmeester, wiens toestand aanvan kelijk door medici niet ernstig werd inge zien, overleed op 28 October in een zieken huis te Esmeraldas. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de Zandvoortse restaurateur A. H. P. vrijgesproken van de hem ten laste geleg de mishandeling .van een stratenmaker. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben besloten de gemeentelijke school voor gewoon lager onderwijs, gelegen aan de Karolingenstraat 61, de naam te geven van „Mr. J. H. Thielschool". Dit besluit is gegx'ond op de ovei-wcging. dat in genoemd schoolgeboxxw van 1 Januari 1939 tot en met 23 Augustus 1944 een ge meentelijke school voor gewoon lager onder wijs was gevestiged, welke was genoemd naar Mr. J. H. Thiel, wethoxxder van onder wijs dezer gemeente van 23 October 1907 tot cn met 31 October 1909. Vanmorgen heeft de heer C. Verschie, eerste besteller van de P.T.T. in Aerden- hout, zijn veertigjarig dienstvex'band her dacht. De directeur van het postkantoor te Haarlem, de heer A. Bakker, sprak de jubi laris toe. Namens het P.T.T.-Jubileumfonds weiden hem door het personeel geschenken aangeboden. De heer C. Verschie begon zijn loopbaan bij de P.T.T. als hulpbesteller aan het post kantoor Haarlem, kreeg zijn aanstelling als besteller op 1 April 1920, waarna op 1 Mei 1921 zijn overplaatsing volgde naar Over- veen. Na i-uim elf jaren zijn dienst veiTicht te hebben in Overveen, volgde nogmaals overplaatsing en wel in Mei 1932 naar Aer- denhout, toen daar een kantoor werd ge opend. Hij heeft zich daar zeer bemind ge maakt, zoals vanmorgen wel bleek toen hem ook van de zijde van de buurtbewo- ners vele blijken van belangstelling met het jubileum werden gegeven. De Haarlemse recherche heeft een ver- tegenwooi'diger aangehoudgn, verdacht van oplichting en verduistering. De man belde winkeliers op en deed op naam van in Haarlem bekend staande personen be stellingen, o.a. van koffie, vlees enzovoort. Hij kwam de goedex-en later halen. Verder heeft de vertegenwoordiger een radio in huurkoop gekocht en verkocht en een be woner uit Tilburg voor f 40 opgelicht. Nauwelijks is het zomerwei'k, waarin de sportmiddagen en de kampen te Ommen, Oud-Leusden en Beekbergen de hoofd schotel vormden, van de Christelijke Jonge Mannen Vereniging ten einde of er wordt alweer gewerkt aan de verwezenlijking van het winterschema. De vier afdelingen, waarin de afdeling Bloemendaal van de C.J.M.V. is verdeeld, telt de eigenlijke C.J.. M.V. als stamgroep voor jongens van ze ventien jaar en ouder; de club voor jon gens van tien tot en met zestien jaar is naar leeftijd verdeeld over drie afdelingen. Zoals dat bij andei-e jeugdverenigingen eveneens het geval is, heerste er ook bij de C.J.M.V. een gebrek aan leiders, maar daarin is nu grotendeels voorzien. Alleen wordt er nog naar twee leidsters gezocht. Naast de hoofdzaak: het tezamen luiste ren naar het Evangelie, wordt er toch ook veel aan ontspanning gedaan, waartoe de excursies, spelavonden, toneel, films, mu ziek, littex-atuur en lezingen gerekend kun nen worden. Bescherming bevolking De heren J. van Gelderen, D. Houtgx-aaf en J. Zeepvat van de vereniging Vrijwillige Brandweer Bloemendaal, hebben enige tijd geleden in Hoofddorp een cursus bijge woond, waarin de taak van cle brandweer met betrekking tot de bescherming van de bevolking nader onder ogen is gezien. Nu de organisatie van de bescherming burgerbevolking in een vei'gevordex-d sta dium is gekomen worden ook de brand- wachts van de vrijwillige brandweer Bloe mendaal ingeschakeld. Voor hen wordeh gedurende een aantal weken wekelijkse instructie-avonden gehouden, die Dinsdag zijn begonnen De instructie-avonden wor den voor de leden van de rayons Bloemen daal, Overveen en Aei'denhout met Voge lenzang apax't gehouden. De Bloemendalers krijgen de instructie in de brandweergarage aan de Rustenburgerweg, die van Aerden- hout en Vogelenzang beurtelings in de gai-ages te Aerdenhout en Vogelenzang, terwijl de brandwachts van het rayon Overveen in het gebouw van Publieke Werken aan de Brouwerskolk weg bijeen komen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. L. Francot—Visser, z.; I. ZalmJanggen, z.; M. S. StoffelFok ker, zoon. ONDERTROUWD: R. E. Broer cn I. Bijl; J. .1. Tulp en M. E. Wulff. GEHUWD: J W. Mossinkoff cn C. C. Dieben. OVERLEDEN: A. L. Plankeel—Visser, 87 j.; W. G. van Rijn, 78 j. 3-3 Nederl. 47 A.K.U Unilever Philips Gloei! Kon. Petroleum A'dam Rubber E-Ioll. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koer-sen 9D/.0 152)4 173 152/i 314K 74K 143 122)/, 90 67% 154 144 154 155 415/i» 48 39 12/ 21% 37K ex. d 91 152/ 174 154X 314), 15/ 143 121),' 59/ 67 154 144 154 154 >2 41% 48 39% 73 21% 38 Bennebroeh viert feest. De ringrijderij vormt daarvan een der hoogtepunten. Een der deelnemers in actie. Alcieramln, 17 le Bahrein. Almkerk. 16 v. Alexancirië n. Napels. Amsteldijk, 16 te New York. Amstelkeik, pass. 16 Las Palmas. Amstelveen, 16 v. Tarakan. Aagtekerk, 17 te Port Said. Al ka id, 16 te Karachi. Altair, 16 v. Las Palmas n. Le Havre. Amor, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Argos, 17 v. Izmir te Tunis verw. Axêldijk, 16 150 m. O.t.Z. Galveston. Alamak. 16 nog te Koewait. Alcyone, 16 120 m. Z.ZW. Madeira. Aldegonda, pass. 16 Str. Soenda. Alnat'i, 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Alphacca, 16 240 m. N.NO. Fort Aleze. Alpherat, 16 130 m. O. Savanna. Amstelland,16 80 m. ZO. Belmon-te. Arkeldijk, 16 300 m. W-ZW. Kp. Clear. Arundo, 16 80 m. O. Belle Isl. Amstelpark, 16 340 m. Z.ZO. Kp. Sable. Armilla. 16 140 m. Z.ZW. Haiman. Abbedijk, 17 v. Hamburg te Rotterdam. Amstelvaart, X7 v. Zanzibar n. Tanga. Abbekerk, 17 v. R'dam n. Hamburg. Aldabi, pass. 17 Pemantbuco n. Las Palmas. Aardijk, 17 te Le Havre. Albireo, 18 te Las Palmas verwacht. Almdijk, 18 te Tampico verwacht. Averdiik, 18 v. New Orleans te Havana. Bloemfontein, 16 te Genua. Boskoop, 16 te Callao. BINNENLAND Als gevolg van een besluit van de International Air Transport Association zul len de luchtvaartmaatschappijen in Europa het grondtranspoi-t met ingang van 1 Octo ber niet meer gratis uitvoei-en. Luchtreizi- gers die gebruik maken van de tot dusvei"re kosteloze K.L.M.-bus-verbinding tussen het Leidscplein te Amsterdam en Schiphol zullen hiervoor per 1 October dienen te betalen. Tot voorzitter van de Tweede Kamer is wederom benoemd mr. L. G. Kortenhorst. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwenbond zal het nieuwe seizoen beginnen met een vergadering op Donderdag 25 September in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Het programma vermeldt de vertoning van twee films, de bouwfilm van het m.s. „Willem Ruys" en een film over Bah. Bantam, 16 v. Port Swettenham n. Belawan. Boissevain, 13 v. Mxr: te Tj. Priok verw. Bengkalis. 16 75 m. W. Kreta. Bonaire, 16 490 m. ZW. Fayal. Bontekoe, 16 v. Menado n. Tatatotok. Breda, 16 590 m. ZW.t.W. Flores. Baarn, 16 v. Guanaral n. Antofagasta. Bennekom, 16 150 m. N. Kp. San Francisco Billiton, vertr. 17 v. Seattle. Comgostroom, 16 v. Bordeaux n. Dakar. Cumulus, 17 v. Atl. Oceaan te R'dam. Caltex Roepat. 16 80 m. W.t.N. Colombo. Castor. 16 280 m. NW. Aruba. Celebes, 16 430 m. Minicoy n. Aden. Ceronia. pass. 16 Kp. Maysi. Chama, 16 in Golf van Oman. Cistula. 16 170 m. Z.l.W. Karachi. Callisto, 17 op de Weser. Don gedij k, nacht 15-16 v. Los Angeles. Dalerdijk,, 17 v. Antwerpen te R'dam. Delfshaven, 16 150 m. NO. Recife. Delft. 16 450 m. O.t.N. Fayal. Drente, 16 140 m. O. Dondrahead. Delfland, 17 v. Victoria ii. Ilheus. Danae, 17 ie Oran n. Sevilla. Diemerdijk. 17 v. Portland. Duivendijk, 18 v. Balbao n. Los Angeles. Duivendrecht, 17 v. Calabar n. Port Harcourt. Edam, 16 van Halifax Blmina, 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Enggano, 17 v. lbo te Dai es Salaam verw. Esso Amsterdam, 16 110 m W.ZW. Flores. Esso Den Haag, 16 800 tn N.NO. Sombrero. Esso Rotterdam 16 840 m. W.ZW. Flores. E trema, 16 180 m. Z. Recife. Eos, 17 v. Malta n. Alexandria. Eemdijk, 18 v. Londen naar Antwerrén. Fairsea, 17 v. Aden naar Melbourne. Friesland, 16 v. Tj. Partdang te Piadiu. Gaasterland, 17 te Buenos Aires. Goidias, 15 v. lstanboel n. Atalanta. Gouwe, 19 Hoek v. Holland verwacht. Ganymedes, 16 370 m. z.t.w. Bermuda. Geomitra, 16 v. North shields n. Thameshaven. Glessula, 16 300 m. N.NO. Sombrero eil. Gooiland, 16 350 m. W.ZW. Finisterre. Groote Kerk. 17 v. Teneriffe n. Kaapstad. Groote Beer, 21 7 u. Hoek van Holland verw. Hoogkerk, 16 van Antwerpen te Rotterdam. Hei mes, 16 v. La Guaira n. Pto Cabello. Helicon, 17 v. New York te Curagao. Hercules, 16 v. Algiers n. Palermo. Helena, 15 v. Philadelphia n. New York. Hydra, 16 130 m. O.t.N. Bonaire. Heemskerk. 17 ten anker Port Kembla. Hathor, 17 v. Lattakia te Beyrouth n. Tzmir. Haulerwijk, pass. 17 Belle eil. Hera. 17 te Trinidad. Haarlem, 17 te Amsterdam. Hector, 17 te Amsterdam. Hecuba, 17 te Amsterdam. Helder, 17 v. Tampa naar Antwerpen. Indrapoera, 17 10 u. te Genua. Java, 17 te Genua. Jupiter, 16 pass. Oporto. Job. v. Oldenbarnevelt, 19 v. Amsterdam te Sydney verwacht. Kertosono. 17 v. Manilla te Slain. Kalianda. 16 v. Singapore n. Tj. Pandan. Kaiossa. 16 v Meulaboh n. Si toll. Kasimbar, 16 v. Benkulen n. Padang. Klipfontein, 16 590 m. O.t.Z.. St. Helena. Kedoe. 16 430 m. ZO. Socotra. Kola Ago eng, ig v. Louden te Rotterdam. Kota Gede. pass. 18 Guardafui n. Priok. Kieldiecht, 18 te Keeling. Loenpi kerk, 18 Suez verwacht. Lombok, 15 v. San Francisco n, Vancouver. Laertes. 17 te Balikpapan. Leuvekerk, 17 v. Basrah te Rotterdam Laren berg, 17 te Bari. Lemsterkerk, 16 v. Suez n. Koewait. Limburg, 17 v. Balikpapan te Makassar. Leerdam, 16 460 m. N.t.W. Flores. Liseta, 16 v. Pladju n. Port Dickson. Loppersum. pass. 16 Algiers. Langkoeas. 17 v. R'dam te Antwerpen. Lissekerk, 16 t.h.v. Massawa. Lulterkerk. 16 150 m. ZW. Ras Fartak. LekkerkerklT v. Koeweit v. Bandarshapur. Loosdiccht, 17 van Rotteidam n. Antw. Luna, 18 v. Amsterdam te Rotterdam. Laagkerk. 18 v Genua n. Marseille. Macuba, 16 v. Gibialtai 11. Lissabon. Markelo, 16 v. Kin.gslynn te Rotterdam. Meliskei-k, 16 van Bombay n. Aden. Mentor, 17 te La Guaira. Maaskerk, 16 200 m. Z.t.O. Kp Verde. Marisa, pass. 16 Banda eil. Marken, 16 v. Balikpapan te Donagaia. Merwede, 16 250 m. W.NW. Key West. Myonia, 16 570 m. ZO. Christmas eil. Meerkerk, 16 430 m. VV. uicoy. Metula, pass. 16 Dondrahead. Mi tra, 16 440 m. W.t'.N. Minicoy. Merwede, pass. 17 Key West. Molenkerk, 17 v. Potl Soedan. Muideikerk, 20 v. Aden te Karachi verw Mataram. 16 10.30 te Damman. Neslor 16 v. Rotterdam 17 te Amsterdam. Nigerstroom. 16 v. Takoradi n. Monrovia. Nieuw Holland. 16 560 m. W. Str. Torre. Noordam, 16 63U m. W.t.Z. Kp. Clear. Nelly. 17 dwars Kreta. Nieuw Amsterdam, 17 370 m. O. Kp. Race. Ondma, 17 v. Bene te Beyrouth. Oranje. 17 van Singapore te Tj. Priok. Orestes, 16 met losse schroef op Orinoco rivier Oranjestad, 16 90 m. Z. Fayai. Oberon, 18 v. Amsterdam n. Indie. Oranjefontein, 18 te Port Edizabeth. Ovula, 17 v. Port Said. Prins Alexander, 16 te Antwerpen. Prins Fred Hendrik, 16 130 m. O. Belle eil. Prins Maurits, 16 480 m. W. Valentia. Prins Willem II, 16 300 m. Z. Kp. Race. Pygmalion 18 te Houston verwacht. Prins Fred. Willem, 17 v. R'dam n. Chicago. Prins Willem III, 17 v. Cleveland n. Detroit. Papendrecht, pass. 17 Kp. St. Vincent. Phrontis, pass. 17 Guardafui n. Belawan. Prins Willem V, 17 v. Milwaukee n. Sana en Detroit. Rempang, 17 Aden vei wacht. Reyniersz. 16 v. Donggaia n. Kwandang. Ruys, 16 230 m. ZO. Kp. Frio. Rotula, 16 1080 m. O.NO. Sombrero eil. Rempang, 18 v. Aden n. Colombo. Rijnland, 17 te Pax-anagua. Singkep, pass. 16 Anderhalfgraadskan. Sommelsdijk, 16 v. Galveston a. R'dam. Stad Dordrecht, pass. 17 Gibraltai. Sarangan, 18 te Panama verwacht. Stad Vlaardingen, 16 v. Rotterdam n. Wabana Soestdijk, 16 v. Port Swettenham n. Smgapo,^ Saidja, 16 rede Muntok. Saparoea, 16 nog te Khorramshar. Schiedijk. 16 600 m. NO. Fayal. Siberoet, 17 v. Kalianget te Soerabaja. Sigli, 16 v. Belawan h. Palembang. Sliedrecht, 16 130 m. NO. Victoria. Swartenhondt 16 v Makassar n. Soerabaja. Sarpedon, 20 New York verwacht. Stad Breda, 16 130 m. O. Savanna. Slamat, pass. 17 Gibraltar n. Alexandria. Stad Maastricht, 18 v. Lulea te Rotterdam Stad Maassluis, 19 te R'dam of Vlaardngei, Stad Arnhem, pass. 18 Gibraltar. Stentor. 17 te Paramaribo. Tamo, 16 v. Trinidad n. Balimore. Tjitjaleogka, 16 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Tankhaven III, 17 v. Penatig te Sungeigerong Tarla, 16 dwars Kp Palos. Themisto. 16 70 m. W. Resoluition eil. Tjilinvah, 16 v. Hongkong n. Singapore. Tabian, 16 120 tn. O. Runsal jebel. Tawali, pass. 16 Kp. Guardafui n. Belawan. Tiberius. 17 te Georgetown. Tiba, 16 150 m. O. Sabang. Tallsse. 19 Djeddah verwacht. Teucer, 17 v. Penang n. Colombo. Tabin'ta, 18 v. Lorenzo n. Marques te Durba.. verwacht. Titus, 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Tara, pass. 17 2 u. Scilly's. Utrecht, 17 v. Soerabaja n. Semarang. Van Riebeeck, 17 te Palembang. Van Riemsdijk, 16 v. Belawan n- Singapore. Westland, 21 voor IJmuiden verwacht. Willemstad, 16 380 m. O.NO. Guadeloupe. Wonosari, pass. 16 Bahamas. Wieldrecht, 17 v. Melbourne n. Palembang. Waiwerang 17 te Soerabaja. Westerdam, 16 300 m. ZÖ. Kp. Race. Winterswijk, pass. 16 Kp. St. Vincent. Willem Ruys, 18 v. TJ. Priok te Aotterdam. Watei-man, 17 180 m. Z.ZO. Sable eil. IJsel, 17 v. Palermo naar Genua. Zonnewijk. 16 630 m. O.t.N. Belle eü. Zeeland (KRL), verm. 21 v. Londen n. R'dam. Zijpenberg, 18 Majorca gepass.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13