W. F. Jansen met zijn Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze in het zilver Algol, „verduisterings- veranderlijke" Duin- en wandelpad afgesloten in omgeving van Zanderij vaart Zie Boven: Brieven aan de redactie Met BRYLCREEM „Het gaat om het belang van het kind" Gebruik was te intensief geworden Soms spat een ster uiteen üoflilou V erbruiksver eniging „Haarlem" bijeen WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Raadslid stelt vragen over verbouwing station Haarlem Max Woiski begint zaak in Haarlems centrum mag Uw haar gezien worden I Vereniging Haerlem bezocht Dordrecht Gereformeerde kerk Overveen wil groter liederenschat Ganzen vergiftigd Archaeologendag in Haarlem CA A\qo^ Ter viering van „Internationale Coöperatiedag" Vrijzinnige Hervormden Opbrengst collecte Wanneer op Woensdagmiddag 1 October het zilveren jubileum van het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze te Haarlem wordt gevierd, dan zal dat toch voor alles zijn het feest van „meneer Jansen". Want de man die alle stukken en rapporten van het Bureau ondertekent met „De ambtenaar voor de beroepskeuze, W. F. Jansen" is eigenlijk het Bureau, ook al heeft hij dan sinds enige jaren de beschikking over een assistente. De heer W. F. Jansen is een pionier van de psycho-techniek in ons land. HU las, in de lang-vervlogen jaren dat de Duitser Miinsterberg bU de Bell Telephone in Amerika ztfn eerste proeven nam met het testen van telefonistes en ir. Tideman bU het Mijnbedrijf poogde tot een wetenschappelüke selectie van leerlingen te komen, reeds alles wat er op dat nog onontgonnen gebied verscheen, in die belangstelling ge steund en aangewakkerd door de toenmalige directeur van de Haarlemse machine fabriek Gebroeders Figee, de heer Hulswit. De heer Jansen werkte toen bij Figee en was belast met het aannemen van perso neel. Figee was een der weinige fabrieken waar een leerlingenstelsel bestond, dat het mogelijk maakte dat jongens, die van de lagere school kwamen, in de fabriek wer den opgeleid tot bekwame bankwerkers. Op aandringen van de vooruitstreven de directeur ging de heer Jansen proeven nemen om de opmerkzaamheid, het waar nemingsvermogen en de handvaardigheid van de sollicitanten te toetsen. En hij is er trots op, dat hij daarbij talenten ont dekte die niet alleen uitstekende bank werkers werden, maar later ook posities bereikten, die eigenlijk boven hun oplei'- ding uit gingen. Toen dan ook in 1927 een afdeling be roepskeuze bij het Arbeidsbureau werd voorbereid, werd niet alleen de heer Jan sen advies gevraagd maar ook verzocht te solliciteren voor de functie van hoofd van de nieuwe afdeling. Geen voet aan de grond Alles wat nieuw is heeft enige tijd nodig om in te burgeren en met de beroepskeuze ging het al niet anders. Aanvankelijk kreeg de heer Jansen bij het onderwijs geen voet aan de grond. Daar zei men op zijn po gingen om tot een oordeel over de toe komstmogelijkheden van kinderen, die van de lagere school kwamen, te geraken: „Wat weet u daarvan?" Nu heeft de heer Jansen in de afgelopen kwart eeuw ruimschoots de gelegenheid gekregen om te laten zien wat hij ervan wist duizenden kinderen heeft hij op zUn bureau rustig en vriendelijk aan de tand gevoeld niet alleen, maar hij heeft ze na het uitgebrachte advies ook niet losgelaten. HU volgt zUn pupillen op hun levensweg en in verreweg de meeste ge vallen kan hij de voldoening smaken dat hU het bij zijn beoordeling bij het rechte eind heeft gehad, zoals uit de dikke dos siers wel blijkt. Verschillen van inzicht met het onder wijzend personeel en schoolhoofden zijn trouwens uitzonderingen en gelukkig blij ken ook de meeste ouders zich bij de uit gebrachte adviezen neer te leggen. Men bedenke daarbij, dat velen de weg naar Zijlstraat 70 pas vinden na een mislukking. „Doet u niet teveel Op het ogenblik is er wel niemand meer die het nut en de noodzakelijkheid van een Bureau voor beroepskeuze in twijfel zal trekken. Dat is wel eens anders geweest. In de crisisjaren sneuvelden in Amster dam en Utrecht uitgebreide en goed ge outilleerde diensten. Dat de deuren van het Haarlemse bureau formeel niet dicht gingen, dankte de heer Jansen aan de om standigheid dat hij alles alleen deed. Maar hij mocht van de toenmalige wethouder van Sociale Zaken toch niet te veel doen. Daarom maakte de heer Jansen zich toen •p een ander gebied verdienstelijk; hij richtte de Centrale werkplaats voor jeug dige werklozen op, waarvoor hij de werk bankjes bU spoorwegen en fabrieken los- bedelde. In het jongste verleden groeide die werkplaats uit tot de bekende Rijks- werkplaats voor de vakopleiding aan de Spaarnwouderstraat. Uiteraard kan de heer Jansen slechts een beperkt aantal jeugdigen testen, want Het raadslid M. J. Goedée jr. (Arbeid) heeft het College drie schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de uitbreiding van het Haarlemse station met een derde perron. De vragen luiden: Kunnen Burgemeester en Wethouders mededelen of de thans aangevangen ver bouwing van de achterzijde van het station tevens inhoudt, dat na het gereedkomen daarvan ook aan de achteringang plaats- kaarten kunnen worden gekocht? Zo dit het geval is, is het Burgemeester en Wethouders dan bekend of het in de bedoeling van de N.V. Nederlandse Spoor wegen ligt om die ingang op werkdagen tijdens meer uren open te stellen? Zo zulks niet in het' voornemen ligt en Burgemeester en Wethouders met mij van mening zijn, dat het maken van een vol waardige tweede ingang van het station k?n leiden tot enige vermindering van de verkeersdrukte op het Stationsplein en in de van het Noorden uit toegang gevende viaducten naar het station en dat zulks ook overigens in het belang van de bevol king van het Noordelijke stadsdeel zal zijn, zijn zij dan bereid om zo dit niet reeds is gebeurd er bij de Nederlandse Spoor wegen op aan te dringen, dat de achter ingang op werkdagen tijdens meer uren wordt opengesteld en dat aldaar ook gele genheid zal worden geboden tot het kopen van plaatskaarten? (Wij tekenen hierbij aan, dat bij -onze bespreking met de architect van de uitbrei ding en verbouwing is gebleken, dat geen plaalskaartenkantoor is geprojecteerd en dat (toen) nog geen beslissing was geno men omtrent de openstelling der Noorde lijke in- en uitgang. (Red.). Wij vernemen dat de bekende Suri naamse zanger en orkestleider Max Woiski het café Benelux aan de Lange Veerstraat te Haarlem heeft gekocht. Hij heeft het voornemen zijn nieuwe zaak op dezelfde wijze te exploiteren als zijn „Cubana" in Amsterdam en zijn zo- mercabavet in Bergen. De daartoe beno digde vergunningen zijn reeds verkregen. De opening zal voor het einde van deze maand plaats hebben. er gaan met zo'n onderzoek gauw een paar uren heen. Ook moet men niet verwachten dat hij dan zegt: „Die jongen moet inge nieur worden" of „Daar steeks een goede bioscoopdirecteur in". Evenmin zal hij, als zo'n twaalfjarige hem toevertrouwt dat hij zo graag dokter wil worden, antwoorden: „Zet dat maar uit je hoofd, want dat lukt je toch niet". Stimulans Dergelijke wensdromen of idealen kun nen immers prachtig fungeren als stimu lans bij de verdere studie en de mensen van de beroepskeuze hebben trouwens niet de pretentie een kind onmiddellijk te stempelen met een bepaald beroep. „Het gaat om het belang van het kind", zegt de heer Jansen, „dat is mijn richt snoer bij het werk". En hij verzekert ons: „Het heeft me nog nooit verveeld, juist omdat je steeds weer met ander materiaal te maken krijgt". Voor de toekomst heeft hij maar weinig denkbeelden: een natuurlijk gevolg van het feit dat hij binnen niet te lange tijd met pensioen gaat. Wel is het de bedoe ling dat de samenwerking met school psychologisch bureau zal groeien, ook al met het oog op de mogelijkheid dat beide bureaux worden ingeschakeld bij bet aan stellen en selecteren van het personeel van de gemeente. Daartoe is het echter dringend noodza kelijk dat „Beroepskeuze" eens wat meer ruimte krijgt dan thans met de twee be scheiden kamers in Zijlstraat 70 het ge val is. ADVERTENTIE Voor zacht en glanzend haar... Brylcreem! Voor mooi gezond haar... Brylcreem! Brylcreem geeft U een welver zorgd voorkomen, waar U ook gaat en wat U ook doet. Mas seer Uw haar dagelijks met Brylcreem. Let op hoe vitaal en onberispelijk Uw haar er dan uitziet. Brylcreem houdt het in fatsoen, zonder overdreven vettigheid, want de oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd! Voor een smetteloze haarverzorging: BRYLCREEM Uw haar! Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam Vierenveertig leden dezer vereniging brachten onder leiding van haar voorzitter dr. C. Spoelder een bezoek aan de stad Dordrecht, alwaar zij werden ontvangen door de bestuursleden der Stichting Oud- Dordrecht mr. J. J. Beyerman, gemeente archivaris mr. H. F. Aeyelts Holstein en mejuffrouw Nieboer van de V.V.V., die als gidsen optraden bij een wandeling naar de Grote Kerk, die bewonderd werd na een zeer deskundige toelichting door de koster. Na de officiële ontvangst door bur gemeester en wethouders op het Stadhuis werd de wandeling v.oortgezet door de be kende Wijn- en Voorstraten, waarbij de gidsen de aandacht vestigden op vele, mooie oude huizen als De Gouden Os, De Sleutel en het Gothisch huis. Tijdens de koffiemaaltijd in hotel Bellevue naast de beroemde Groothoofdspoort, waar de bur gemeester en de gemeentesecretaris mede aanzaten, genoten de Haerlemmers van het prachtig uitzicht op de Noord en de Mer- wede met-druk scheepvaartverkeer. Langs de mooie Kuipers- en Wolwevershavens met oude pakhuizen begaf men zich naar het Museum Mr. Simon van Gijn, dat aller bewondering wekte. Na een korte wan deling door drukke winkelstraten, waarbij nog menige fraaie, oude gevels de aan dacht trokken, en in hotel Ponsen uitgerust te hebben, aanvaardde het gezelschap, zeer voldaan over deze tocht, de terugreis. De kerkeraad der Gereformeerde kerk van Overveen heeft de Generale Synode verzocht gedurende een periode van zes jaar de plaatselijke kerken vrij te laten in het gebruik van een aantal lofzangen en geestelijke liederen. De kerkeraad is voornemens honderd envijftig liederen in de eredienst te beproe ven en van zijn bevindingen aan de Sy node van 1958 verslag uit te brengen. De liederen zullen worden gekozen uit: „Gees telijke liederen uit de schat van de kerk der eeuwen". Een bloembollenkweker aan de Leidse- vaart kwam dezer dagen tot de onaange name ontdekking, dat vijf van zijn zes ganzen gestorven waren. Later zag hij in de buurt van het hok, waarin de dieren veel vertoefd hadden, een snee brood lig gen. De gedachte kwam bij hem op, dat het brood vergiftigd kon zijn en dat de die ren brood gebruikt hadden. De politie werd in de zaak gemoeid en uit een onderzoek is gebleken, dat het gevonden brood en de dieren vergiftigd waren. Een zestienjarige kwekersknecht werd aan een verhoor on derworpen en hij bekende vergiftigd brood aan de dieren gegeven te hebben. Proces verbaal is tegen hem opgemaakt. In enkele ingezonden brieven aan de re dactie is onlangs ter sprake gekomen de sinds korte tijd afgesloten weg van Zee weg en Zanderijvaart af achterom door het duinterrein van de Erven Van der Vliet naar Kraantje Lek. Aan het afslui ten van deze „eigen weg" door een parti culier terrein ging op 1 Juni vooraf 't niet verlengen van het huurcontract met de vereniging „De Nederlandse Padvinders", die daar de beschikking hadden over een ongeveer 25 hectare groot kampeer- en spelterrein. Dit terrein was voor de padvinders een ideaal oord, waarvan zij in de zes jaar die zij er de beschikking over hadden een in tensief gebruik hebben gemaakt. Te intensief waarschijnlijk, want grote gedeelten begroeid terrein zijn in kale zandvlakten veranderd. Met als gevolg zandverstuivingen, die vooral bij storm achtig weer hinder voor de treinen op de langs het terrein gelegen spoorbaan Over- veen-Zandvoort betekenden. De Neder landse Spoorwegen hebben daarover dan ook geklaagd bii het Hoogheemraadschap van Rijnland. Volgens de Algemene Keur van het Hoogheemraadschap van Riinland 1930 is iedere onderhoudsplichtige van vrije dui nen en dat zijn onder meer de perso nen, openbare instellingen of andere rechts personen aan wie de verplichting tot on derhoud is opgelegd verplicht de ge deelten dier duinen welke dreigen te ver stuiven of reeds verstuiven te beplanten of op andere wijze de'verstuiving op afdoen de wijze te beletten, een en ander ten ge- noege van Dijkgraaf en Hoogheemraden. Laat men dit na, dan zijn Dijkgraaf en Hoogheemraden bevoegd het duin op kos ten van de nalatige te laten herstellen. Bo vendien kan overtreding van de gebods- en verbodsbepalingen van de Algemene Keur van Rijnland worden gestraft met hechtenis of geldboete. Wie dan nu ook ziet hoe de kale zand vlakten in het voormalige districtsterrein van de padvinders onder handen zijn ge nomen, merendeels door het beleggen met takkenbossen doch ook met allerlei afval producten, alleen maar om verdere ver stuiving tegen te kunnen gaan en met de verwachting dat de begroeiing zich zal herstellen, kan tevens zien hoe deze werkzaamheden in de korte tijd van slechts enkele maanden alweer tot het her stel hebben bijgedragen. Wat hieraan evenwel voor financiële offers wordt ge bracht is zeer groot. Alleen het treffen van voorzieningen op het voormalige padvin dersterrein bedraagt ruim duizend gulden per hectare, vertelde ons de heer D. van der Sleesen, wie het beheer van dit duin gebied is opgedragen door de exploitant, ir. W. Burdet, die met dr. Th. Egidius eigenaar is van een ongeveer 450 hectare groot duinterrein dat zich tot aan de Boulevard van Zandvoort uitstrekt. Het is dus een niet te loochenen feit dat het duinterrein door het zesjarig gebruik van de padvinders er niet alleen niet beter op is geworden doch zeer zeker erg te lij den heeft gehad. Iets wat men overigens de padvinders niet kwalijk kan nemen want ook elders waar de Nationale Reser ve, athletiekverenigingen en anderen in groepen op een duinterrein zijn bijeen ge komen, viel dadelijk een achteruitgang van dat gebied waar te nemen. De oud-direc teur van het Staatsbosbeheer, de heer J. A. van Steijn, schreef in 1933 in zijn proef schrift „Duinbebossing" reeds: „Overal in onze duinstreek kan men echter waarne men, dat het natuurlijke, onbeboste duin niet bestand is tegen een groot aantal be zoekers. Komt er in een duingebied veel toeloop, dan wordt onvermijdelijk de be groeiing vernield en gaat het duin tenslot te in verstuiving over. Herstelling is dan ook slechts mogelijk met grote kosten en moeite en niet dan na Volledige afsluiting". Dit oordeel van iemand die het weten kan, gaat dan verder met „het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de particuliere bezitter zich genoopt ziet zijn duinen af te sluiten of slechts onder zeer beperkende voorwaarden toegankelijk te stellen". Eer der in zijn proefschrift haalt de heer Van Steijn aan wat Puissant reeds in i739 schreef, besprekende de slechte toestand waarin sommige duinen verkeren en op het gevaar van overstuivingen: „de drei gende invasie van het zand is veel geduch- ter dan het zeewater, alzo het zand nooit weder te rug loopt". Wat wij schreven over het duingebied van het voormalige padvindersterrein geldt evenzeer voor de overige duinen. De heer Van der Sleesen verzekerde, dat van het afsluiten van de weg achter de Zan derijvaart om naar Kraantje Lek geen sprake zou zijn geweest indien het wande lende publiek zich uitsluitend aan dat wandelpad had gehouden. Het is ontelbare malen voorgekomen, dat de jachtopzieners mensen in het met hekken en bordjes aangegeven verboden gebied hebben aangetroffen, niet een en keling maar hele groepen van personen. Het is jammer voor hen, wie het een groot genoegen is in bos en duin te kunnen wan delen, doch ook hier geldt dat de goeden met de kwaden moeten lijden. Het is voor een particulier in de huidige tijd immers tè kostbaar om allengs ten gerieve van het wandelend publiek extra bewakingsper soneel te moeten aanstellen. In het onderhoud, dat wij met de heer- Van der Sleessen en later ook met ir. Bur det, die zo juist voor een verblijf in ons land uit Amerika is aangekomen, hadden, vestigden zij de aandacht nog op de eigen lijk onbegrijpelijke reden dat men de par ticuliere grondbezitter in dit geval de eigenaar van de reeds eerder genoemde weg nu boos aanziet omdat hij zijn eigen bezit afsluit, daar gebleken is dat de meeste bezoekers niet „rijp" zijn om van de natuur te genieten. Maar men vergeet dat aan de andere zijde van de Zeeweg een 1200 hectare groot gebied ligt van de stichting „Het Nationale Park de Kerme- merduinen". Wie zou willen beweren dat dit gebied geen schade lijdt, heeft groot ongelijk. Het. aantal mensen in dienst bij de stichting „De Kennemerduinen", het aantal losse arbeiders en het ook daaruit voortvloeiende exploitatietekort is er wel een bewijs van hoeveel geld het kost de zeker niet opzettelijk toegebrachte schade aan het duingebied toegebracht, te herstel len. Men kan het een particulier dus niet euvel duiden, dat hij om schade aan zijn terrein tegen te gaan en de financiële las ten zo laag mogelijk te houden, zijn bezit niet voor iedereen openstelt. Waarom staan de Kennemerduinen, waarin rijk, provincie en gemeenten hun aandeel hebben en die voor het algemeen belang zijn aangekocht, niet een gedeelte van het terrein beschikbaar aan de Pad vinders en andere verenigingen? Het is toch niet juist dat hiervoor de particuliere grondbezitter steeds wordt aangezocht, al dus besloot de heer Van der Sleesen het onderhoud. Op Zaterdag 27 September zal in Haar lem en Spaarnwoude een archaeologendag worden gehouden, die georganiseerd is door de Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland, de Vereniging Haer lem en'de Vereniging van Nederlandse ar- chaeologen. De opening heeft om tien uur plaats in de aula van de Teyler Stichting, waar mr. C. M. J. de Jongh zal spreken over Haar lem en ds. P. J. R. Modderman over een aeneolitische nederzetting bij Hekelingen op Putten. 's Middags gaat de tocht naar Spaarn woude waar in „De stompe toren" twee lezingen zullen worden gehouden. De heer W. A. van der Wal heeft het over belevenissen en speurtochten van een amateur-archaeoloog in Hillegom en de heer J. G. N. Renaud maakt enige opmer kingen over de tijdsbepaling van middel eeuws aardewerk. VAN het feit dat het hinderlijke maanlicht er deze week in de avond nog niet is de maan komt pas na midder nacht op kan men profiteren om de Melk weg eens goed te bekij ken. Een van de sterren beelden die „in de Melk weg" staan is Perseus, laag boven de Noord- Oostelijke horizon (zie tekening), domicilie van een paar interessante verschijnselen uit de ge schiedenis van de astro nomie. Een van de sterren van Perseus die met het blote oog goed zichtbaar zijn is Algol, der ster bèta, 105 lichtjaren hier van daan. Zij is het prototype van wat de sterrenkunde met een foeilijk woord een „verduisteringsver- anderlijke" noemt. Die veranderlijkheid is al in 1670 ontdekt en pas later nam men waar dat er honderden sterren zijn wier veranderlijke hel derheid aan een soort gelijke omstandigheid te wijten is; men noemt dit soort sterren daarom ook wel „algol-sterren" De helderheid van Algol wisselt met een volko men regelmatige periode van bijna zeventig uur. Ongeveer twee en een half etmaal blijft zij con stant, dan neemt zij in ongeveer vijf uur tame lijk snel af, loopt in de volgende vijf uur weer op, waarna de toestand weer twee en een halve dag vrijwel onveranderd blijft. Dit verschijnsel lijkt ui terlijk iets op dat van de „cephéiden", een an der soort veranderlijke sterren, dat wij onlangs hier bespraken; bij de algol-sterren ligt er ech ter een heel andere oor zaak aan ten grondslag. Hier is namelijk sprake van twee sterren die om elkaar heen lopen. Algol A, met een middellijn bijna drie keer die van onze zon, is verreweg de helderste, hoewel hij iets kleiner is dan Algol B, die echter natuurlijk ook zelf licht uitstraalt, zoals alle sterren. Voor ons is nu het merk waardige dat de aarde Perseus vindt men aan de Noord-Oostelijke avondhemel, onder de W-vormige Cassio peia. Algol is één van de helderste sterren ervan. zich ongeveer bevindt in het vlak waarin de beide Algol-componenten om elkaar heen lopen: wij zien dus op een gegeven moment Algol B vóór Algol A staan, zoals de maan voor de zon staat bij een bijna totale zons verduistering. Vandaar trouwens de naam: ver- duisteringsveranderlijke. Algol B (die weliswaar groter ié maar minder licht geeft) onttrekt een groot gedeelte van Algol A aan ons oog. Resul taat: wij zien tijdelijk de helderheid van „Algol" - want ons oog ziet maar één ster verminderen. In feite is er in die pe riode van zeventig uren sprake van twee ver duisteringen, want na tuurlijk komt ookde si tuatie voor dat Algol A voor Algol B staat. Dan wordt echter slechts het licht van de zwakste ge deeltelijk verduisterd en in de practijk is de ver mindering van helder heid die wij dan zien maar zeer gering, terwijl echter in het andere ge val „Algol" afzakt van de tweede tot diep in de derde grootte. (Het woord „grootte" is nu eenmaal in gebruik ge raakt om de helderheid aan te geven; het heeft echter niets met de om vang van een ster te ma ken). Eigenlijk bestaat Algol uit drie sterren: A en B beschrijven gezamenlijk een baan om een derde, onzichtbare ster C en die omloop duurt bijna twee jaar. Maar zelfs in de te lescoop ziet men C niet; men is langs de weg van spectroscopische waarne mingen achter haar be staan gekomen. G. v. W. De vliegwedstrijden om het wereldkampioenschap voor modelvliegtuigjes met motor, zijn onlangs gehouden op het militaire vliegveld Diibendorf te Zürich, Zwitserland. Negen landen waren vertegenwoordigd, waaronder Nederland. De eerste prijs was voor Engeland, de tweede voor Zwitserland. Nederland behoorde niet tot de prijswinnaars. Foto: de Nederlandse ploeg komt op het vliegveld. Ter gelegenheid van de „Internationale Coöperatiedag" was gisteravond door de Coöperatieve Verbruiksvereniging „Haar lem" een bijeenkomst belegd waarin een rede werd gehouden door de propaganda leider der Nederlandse Verbruikscoöpera ties, de heer J. van Amstel. „De meeste leden zijn geneigd om slechts hun eigen plaatselijke coöperatie te zien", zo zeide deze, „maar zij zullen er goed aan doen eens om zich heen te kijken: er zijn thans driehonderd verbruiksverenigingen in ons land met 1200 winkels". Ook ver over de grenzen heeft de coöperatie-gedachte veld gewonnen; over de gehele wereld zijn ruim 900 millioen mensen bij coöperaties aan gesloten. „Allemaal mensen", aldus spre ker, die beseffen dat zij hun meest vitale levensvoorwaarden niet kunnen overlaten aan een systeem, dat op winst en voordeel is gebouwd. Men moet zich bij de beschou wing der coöperaties niet beperken tot de uiterlijke verschijningsvorm. Achter onze winkels, onzefabrieken en onze bak kerijen staat een bepaald beginsel. Het werk, dat daarin gedaan wordt is een ern stige poging om te geraken tot een ander stelsel van productie en handel". De heer Van Amstel besprak in het kort het mani fest, dat ter gelegenheid van deze dertigste Coöperatiedag is uitgegeven, en waarin de aandacht gevestigd wordt op drie idea len, vrede, vrijheid en rechtvaardigheid. Hij merkte daarbij op, dat ook aan de hulp aan de laag-ontwikkelde gebieden in de wereld, de coöperatie-gedachte dienstbaar moet worden gemaakt. „Nog al te vaak maken onnadenkende leden een slippertje naar de particuliere bedrijven, niet beseffend dat zij hierdoor met de ene hand afbreken, wat zij met de andere hebben opgebouwd. Het winststel sel moet worden uitgebannen", zo vervolg de hij „en in elke mens schuilt een stukje macht om dat te bewerkstelligen. Door wel bewust zijn koopkracht te besteden draagt ieder zijn steentje bij voor de komst van een andere samenleving". Na deze rede trad het variété-gezelschap „Anova" op met de revue „Humor is troef". Kostja van Katwijk verzorgde de confé rence, de accordeonnist Tonny Bakkenes werkte een vlot en populair répertoire af, het duo Diana en Daranti gaf een zeer spectaculaire xylophoonbespeling en Piëtro Nakaro hield het publiek gevangen in zijn „illusionenshow". Bovendien verscheen de jonge zanger Anton de Ridder voor het voetlicht, die enige Italiaanse liederen hel der vertolkte. Laatste zomerconcert in „Groenendaal" Zondagmiddag van drie tot vijf uur zal de R.K. Harmonie „St. Michaël" het laat ste zomerconcert in het wandelbos „Groe nendaal" geven. Aan dit concert werken mede het Katholiek Gemengd Koor onder leiding van de heer Evert Haak. Het Ka tholiek Gemengd Koor zal zingen: „O Gul den Hoofd" van Jac. Bonset, „Lekker Beetje en Klein Biertje" van Jooske Stock en twee negro-spirituals, bewerkt door Evert Haak. Mr. Top bedankt als voorzitter Mr. E. W. Top heeft om gezondheids redenen de functie neergelegd als voorzit ter van het bestuur der Vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem. De heer Top werd in 1946 als bestuurslid ge kozen en werd in 1949 tot voorzitter be noemd, nadat hij reeds enige tijd de functie van vice-voorzitter had bekleed. De heer Top heeft zich onder meer verdienstelijk gemaakt als voorzitter van de Commissie van Maatschappelijke Zorg voor hulpbe hoevende Vrijzinnig-Hervormden. De collecte ten bate van twee Christe lijke organisaties voor t.b.c.patiënten, nl. het Zuid Nederlandse Sanatorium en ,-,Draagt Elkanders Lasten", heeft in Heemstede f 1116 opgebracht. Wandeling. Is Openbare Werken gees tig? Het lijkt absurd, een dergelijke vraag te stellen. Bijvoeglijke naamwoorden, wel toepasselijk voor de onderhavige dienst, liggen voor het grijpen, als daar zijn: noest, langzaam maar zeker, artistiek waar 't zo uitkomt.... Maar: geestig? Niettemin.... Het is Zondagochtend en fris. Dat treft mijn nieuwe demi van de Zaterdagse uit verkoop, die aan de openbaarheid moet worden prijsgegeven. Ik wandel op de Kle verlaan; niet daar waar de huizen staan, maar waar ze gestaan hebben en, naar men fluistert, nooit meer zullen komen te staan. Ik ga in de richting van de gemeente waar Openbare Werken Publieke Werken zijn, en daar, aan mijn rechterhand, ontwaar ik het bouwsel, keurig op een speciaal opge worpen zandheuveltje geïnstalleerd. Een bouwwerk voor openbaar nut (maar in niets overeenkomend met kerk of school), voorlopig nog door prikkeldraad omgord; onmiskenbaar van het mannelijk geslacht; een geval a deux. U excuseert wel de Fran se uitdrukking, maar het doet onbedwing baar denken aan een Franse roman, mis schien vertaald, maar zeker verfilmd: aan Clochemerle. U weet waar dat schone ver haal zich om concentreert. In onze onvol prezen Stadsbibliotheek vindt u er een ge ïllustreerd exemplaar van. Daarin komt een plaatje voor, dat het moment van daad werkelijke inwijding door de maire in beeld brengt. Of was het de sénateur? Hoge hoed, een eindje broekspijp en schoe nen. Een soortgelijk bouwwerk, schoon van lijn en kleur, in beton of zo, heeft O.W. in de eenzaamheid van dat stuk Kleverlaan neergezet. Zijn de Hollanders een geestig mensen slag? Het bouwwerk, waarvan mijn schrijf machine nog steeds weigert de naam te vormen (trouwens, deze krant is een nette krant) is getooid met een groot carton, waarop de woorden: „Welkom in Haarlems Nieuwbouw!" En een papieren rood-wit- blauw vlaggetje in top. ALBERT VAN DALEN

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7