Opneming Duitsland in Atlantisch pact bepleit Amerikaanse marine gebruikte geleide projectielen in Korea Verdachte van moord op Keesje Schreurs ontkende voor het hof Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgebreide stakingen in Montevideo Ridgway naar Nederland Saarkwestie in Assemblee door Duitse delegatie ter sprake gebracht EDEN te Belgrado Het woord is aan, Onverwachte getuige beschuldigde haar echter van drie moorden Acheson belooft steun aan Europa Economische blokkade van Israël? Onze eis toegewezen Dreigende staking in kolenindustrie der V.S. Treinramp in Hamburg Instemming gevraagd Staking op onderneming in Indonesië Raadgevende vergadering te Straatsburg Malik en Zorin begroeten elkaar te New-York Nieuwe abonnés C RATIS Overval op Subang 67e JAARGANG No 60 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 220 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VERLEDEN WEEK hèeft de Nederlandse Raad der Europese Beweging zich schrif telijk gericht tot twintigduizend represen tatieve personen uit alle geledingen van ons volksleven. Zij heeft hun verzocht een bij gevoegd formulier te ondertekenen en in te zenden, waarop instemming wordt uit gesproken met de vorming van een Euro pees politiek gezag. Die twintigduizend be horen tot het politieke leven, het geestelijk leven, het maatschappelijk leven, de magi stratuur, de departementen van algemeen bestuur, het bedrijfsleven, de landbouw, de school- en universitaire wereld, de jeugd beweging, de vrije beroepen en het vereni gingsleven in zijn ruimste betekenis. Gij ziet dat dit een veelzijdige omschrijving van menselijke werkzaamheid inhoudt. Als deze twintigduizend in grote meerderheid hun instemming betuigen zal dat niet alleen voor de Europese Beweging in Nederland een belangrijke steun in haar streven zijn, maar zij zal ook zekerheid hebben verwor ven omtrent de belangstelling en hope lijk in vele gevallen: de medewerking van duizenden mensen tot wie zij zich bij volgende gelegenheden zal kunnen richten. Het is te hopen dat deze actie een zeer dui delijk uitgesproken antwoord zal opleveren. In de argumentatie van zijn verzoek om instemming met de vorming van een Euro pees Politiek Gezag heeft de Nederlandse Raad aangevoerd: „Sedert het einde van de tweede wereldoorlog zijn de democrati sche landen van Europa zich steeds meer bewust geworden van hun verzwakte positie in de wereld. De verwoestingen van de oorlog enerzijds en de snelle vooruit gang der techniek anderzijds maken het voor de afzonderlijke staten onmogelijk binnen het te klein geworden eigen gebied de mogelijkheden der moderne productie- en distributie-methoden te be nutten. Het is vooral op economisch terrein dat dit gebrek zich doet gevoelen, maar de terugslag ervan vinden wij evenzeer op politiek en cultureel gebied. Het oude Europa, overbevolkt, verarmd en verdeeld, heeft zijn invloed grotendeels verloren en kan zich nog slechts met hulp van buiten staande houden. En toch beschikt Europa over enorme geestelijke en materiële hulp bronnen die, wanneer zij slechts als een geheel zouden worden georganiseerd, ons werelddeel in staat zouden stellen een nieuwe welvaart te scheppen en zijn stem in.de wereld te laten horen." Gij kent deze argumenten; zij zijn in de loop der jaren dezerzijds vaak te berde gebracht. Dat ze in andere formulering herhaald worden heeft zijn nut: hoezeer het noodzakelijk is steeds weer bij de men sen te blijven aankloppen, als men hun aandacht en belangstelling wil verwerven, weet men. Dat is zeker in ons land het ge val, want de Nederlander reageert in het algemeen niet snel. Er zijn uitzonderingen op de regel, maar het woord duidt al aan dat zij niet talrijk zijn. Wie een nieuw streven voorstaat, vooral een streven welks doel alleen langs een weg vol moeilijkheden en hindernissen bereikt kan worden, moet dit aanvaarden. De Europese Beweging is zicli daar wel van bewust. Zij hamert op gewekt en onvermoeid door op haar aan beeld. Zij laat zich door tegenslagen niet ontmoedigen omdat ervaring geleerd heeft, dat men bij dergelijke actie niet anders verwachten kan dan dat twee passen voor waarts door een stap achterwaarts gevolgd worden. Het proces ener ingrijpende staat kundige hervorming ontwikkelt zich nooit i-egelmatig en geleidelijk maar altijd met horten en stoten. In feite staat de openbare mening in de nu in de zaak betrokken zes Europese landen (Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Neder land, België en Luxemburg) voor de vraag, of zij bereid is de vorming van een Euro pese Federatie te aanvaarden. Dat betekent de vorming van een federaal parlement en federale regering, aan welker beleid zekere welomschreven bevoegdheden door de af zonderlijke naties zouden moeten worden overgegeven. Waarbij overigens elk volk zijn eigen karakter en binnenlands beleid onder eigen staatshoofd, parlement en regering zou behouden. Ondanks deze veel zeggende beperking van federale bevoegd heden zullen sommigen zoiets nog maar een huiverige onderneming blijven vinden en vooral de bezwaren breed uitmeten. Het antwoord daarop is en blijft: weet gij een betere oplossing? Met negatief gepraat, met zwartgalligheid alleen wordt niets opgelost en wordt de toestand van verzwakking en afhankelijkheid-van-steun, waarin West- Europa verkeert, niet verbeterd. Er zullen anderen zijn die met enige schamperheid de term „Klein Europa", van zekere zijde reeds voor het zestal landen bedacht, zullen bezigen en zeggen: waarom dan niet geheel West-Europa? Het antwoord hierop is een voudig dat de andere landen voorshands niet bereid zijn. Men mo?t beginnen met de krachten die men bezit. Wie er alleen maar een landkaart bij neemt zal overigens daarop al zien, dat de groep een ontzag lijk grondgebied omvat en tegelijk beseffen, dat zij gemeenschappelijk over geweldige hulpbronnen zou beschikken. Bovendien leert de historie der federaties dat zij met een veel kleiner aantal deelnemers begon nen zijn dan zij later hebben verenigd. Zij hebben zich altijd bereid verklaard, nieuwe toetreding te aanvaarden. Voorbeeld in het groot: de Verenigde Staten van Noord-Amerika, in 1787 begonnen met hun dertienen, gegroeid tot achtenveertig. Voor beeld in het klein: Zwitserland, dat eeuwen geleden begon met drie kantons. Het is dui delijk genoeg dat de stemming in de andere Europese landen aanmerkelijk beïnvloed zal worden door de schepping van de eerste, nog beperkte federatie, als die eenmaal ge slaagd is. Want zij zullen zich klein gaan voelen tegenover deze nieuwe machtige nabuur die bereid zal zijn hun toetreding te aanvaarden. Klein Europadat is wat wij nü zien. Klein Europa, verdeeld en versnipperd, zwak en telkens weer de hand ophoudend om de onmisbare steun af te bedelen. Dat moet veranderen. R- P. Ruim duizend arbeiders op de onderne ming Sungeimangkei van de rubbercul- tuurmij. „Amsterdam" zijn in staking ge gaan wegens het niet inwilligen van een eis tot overplaatsing van een Indonesische assistent. Gewacht wordt op de beslissing van de centrale commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen. STRAATSBURG, (ANP) Drie woordvoerders hebben Woensdag tijdens het poli tieke debat van de Europese Assemblée spoedige opneming van Duitsland in het Atlantische pact bepleit. Het waren de Engelse conservatieven Hollis en Boothby en de Noorse socialist Finn Moe, die zulk een opneming de enige mogelijkheid voor een oplossing van het Duitse vraagstuk achtten. Er waren geen Duitse reacties op de schildering door de beide Britten van de gevaren, die verbonden waren aan de opneming van een ^Duitsland met territoriale eisen in de verdedigingsgemeenschap. De Duitsers concentreerden veeleer hun aandacht op de nieuwe en deze keer ge slaagde poging om de politieke verhoudingen in het Saargebied op de agenda te plaatsen. De politieke commissie zal zich daar nu mee moeten bezig houden. Door een voorstel van de Nederlander Van der Goes van Naters werd ook de toekomst van het Saargebied op de agenda geplaatst. Het hoogtepunt van het politieke debat, dat Donderdag zal worden gesloten, vormde ook nu weer de in gespannen aan dacht gevolgde rede van oud-president Spaak. Hij had zich te verweren tegen een Britse beschuldiging dat hij de thans door hem met kracht voorgestane conti nentale federatie nog pas twee jaren ge leden scherp had afgewezen op grond van de gevaren van een Duitse overheersing. Die afwijzing was toen volgens Spaak ge baseerd op de nog bestaande hoop, Enge land in de Europese federatie te betrek ken. Die hoop was nu opgegeven. „Het gaat er nu niet langer om te treuren om hetgeen wij niet hebben kunnen bereiken, doch wij moeten ons ten volle wijden aan hetgeen wij wel kunnen verwezenlijken", aldus het argument van de Belgische poli ticus. Spaaks rede was een felle aanval op de geest van concurreritievrees en van pessimisme, die over de Raad van Europa was gekomen, sedert zes Europese landen de weg naar een fedeiatie hadden geko zen. De ontwikkeling en in het bijzonder de door minister Eden voor de Assemblée afgelegde verklaring toonden volgens Spaak aan, dat er geenszins reden voor zulk een pessimisme wss. De samenwer king van Engeland met de zes landen van het continent gaf volgens hem alle reden tot hoop, dat de door velen gevreesde scheiding in Europa niet zal behoeven in te treden. Een betere samenwerking met het gezagsorgaan voor kolen en staal als door het zenden van de Britse missie naar Luxemburg, had men, aldus Spaak, niet kunnen verwachten. Ook met de verdedigingsgemeenschap was Engeland bij voorbaat verbonden door zijn garantie en door de aanwezigheid van zijn troepen in Duitsland. In de Euro pese pre-constituante zouden drie Britse waarnemers meewerken en zij zouden daarmee kunnen verhinderen, dat een nei ging tot definitieve scheiding in het Euro pese statuut zou worden gebracht. En wan neer de Brit Gordon Walker inderdaad gelijk zou hebben met zijn mening, dat de Europese gemeenschappen geen boven nationaal karakter zouden;krijgen, zou dal volgens Spaak de samenwerking met Enge land nog aanzienlijk kunnen versterken. Zo begonnen volgens de Belgische socia list de banden met Engeland reeds bepaal de vormen aan te nemen. De enige continentale vertegenwoordiger, die nog waarschuwde voor een voortgaan op de weg naar federatie was de Duitse socalist prof. C. Schmid, maar zijn rede was toch minder scherp. Twee Nederlanders, die Woensdag aan het debat deelnamen, de heren Bruins Slot en Van der Goes van Naters, waren eveneens van mening, dat de Raad van Europa nog een belangrijk taak te vervul len heeft. De Duitse delegatie heeft Woensdag in de Europese Assemblée opnieuw het Saar- vraagstuk ter tafel gebracht, nadat de vaste commissie der Assemblée geweigerd had in te gaan op een Duitse poging om het vraagstuk aan te snijden in de vorm van een klacht over de schending van democra tische rechten in de Saar. De Duitsers heb ben thans een voorstel ingediend om de Assemblée te laten verklaren, dat zij vol ledige vrijheid van partijen en pers in het Saargebied noodzakelijk acht. Het voorstel, dat door alle Duitse vertegenwoordigers werd getekend, werd op voorstel van de president zonder discussie naar de politieke commissie verwezen. Tegelijkertijd heeft de Nederlandse afge vaardigde, Van der Goes van Naters, ge steund door 29 socialistische afgevaardig den, waaronder twee uit het Saargebied, zelf het voorstel ingediend „de toekomstige positie van het Saargebied" als punt op de agenda van de Assemblée te plaatsen. BELGRADO (Reuter). Woensdag is de Engelse minister van Buitenlandse Za ken Eden op het vliegveld Batajnitsja bij Belgrado aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen. De minister werd verwelkomd door de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Kardelj en de minister van Binnen landse Zaken Rankowitsj, de twee meest op de voorgrond tredende leden van het polit- buro. Na het spelen van de volksliederen inspecteerde minister Eden een erewacht van de luchtmacht. Vervolgens begroette hij andere Joegoslavische hoogwaardig heidsbekleders en leden van het corps diplomatique. Generaal Ridgway, de geallieerde opper bevelhebber, zal volgende week een kort bezoek aan Nederland brengen, aldus is volgens Reuter op het geallieerde hoofd kwartier bij Parijs Woensdag bekendge maakt. Volgens deze bekendmaking zou hij op 24 September naar Nederland vliegen, op 25 September besprekingen voeren met minis ters en stafchefs en het noenmaal gebrui ken met Koningin Juliana alvorens naar Parijs terug te keren. Dezer dagen arriveer de de opvolger van Jacob Malik, hoofd van de Sovjet delega tie bij de Verenigde Naties, in New York. Het is de heer Vale rian A. Zorin, onder minister van Buiten landse Zaken van de Sovjet-Unie, die we hier rechts op de foto zien tijdens de be groeting door zijn voorganger in de Ver enigde Naties. Bij zijn aankomst in de haven van New York was de begroeting door Tsjechische Amerika nen heel wat onheb- belijker, Zorin werd toen verwelkomd met treurmuziek. Samuel Butler: Het leven is als de liefde: alle redelijkheid is er tegen en alle gezonde instincten zijn er voor. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse marineleiding heeft Woensdagavond shington meegedeeld dat „een aantal ten met succes van het 27.000 ton me- Amerikaanse vliegdekschip „Boxer" evuurd op zwaar verschanste doelen immunisten". Een dezer doelen be- zich in Noord-Korea op 240 km af- Dit laatste is een niet van de Ame- ise marineleiding afkomstig bericht iet-Amerikaanse zijde, waarin het af vuren van de raket werd beschreven. De daarop gevolgde officiële mededeling der marineleiding bevestigde het evenwel. De Amerikaanse marineleiding deelt ver der nog mee dat de baan van de raket op instrumenten, die nog op de geheime lijst staan, van het ogenblik van opstijgen af tot het treffen van het doel werd gevolgd. Bij het lanceren van de raket is gebruik gemaakt van een zg. „geleidevliegtuig", dat zich ook aan boord van het vliegdekschip bevond. Het geleidevliegtuig veroorzaakt, langs electronische weg, het afvuren van de raket. Wanneer de raket een bepaalde hoogte heeft bereikt, wordt het projectiel verder naar zijn doel „geleid" door het ge leidevliegtuig. Op het ogenblik, dat de raket op het punt staat naar beneden, op het doel te duiken, bevindt het geleidevlieg- In de behandeling door het Bossche hof van de moordzaak op het Zeeuwse boertje Keesje Schreurs op 26 Augustus 1946 in Bergen op Zoom is een onverwachte wen ding gekomen,doordat een der getuigen, een vroegere celgenote van de verdachte, verklaarde, dat de weduwe J. G. H. haar had verteld, dat zij haar man en dochtertje vermoord had uit angst omdat uit zou komen, dat zij een verhouding met Schreurs zou hebben gehad. De weduwe verscheen voor het hof in appèl tegen het vonnis van de rechtbank te Breda, die haar een gevangenisstraf van tien jaar had opgelegd wegens moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs. Verscheidene keren had zij deze moord bekend, maar zij verklaarde thans, dat zij dit gedaan had om een verhouding, welke zij met Schreurs had te camoufleren. Zij trok nu deze bekentenissen in en be schuldigde haar overleden echtgenoot van de moord op het boertje. De laatste boerderij en de laatste bomen aan de Westkant van Amsterdam vallen onder slopershanden om plaats te gaan maken voor uitbreiding van de hoofdstad. Een doorkijkje aan de Amsterdamsevaart. In Augustus 1946 werd te Bergen op Zoom de 80-jarige Keesje Schreurs ver mist. Na viereneenhalf jaar rezen er ver denkingen tegen de weduwe G., die des tijds aan de Lieve Vrouwestraat te Bergen op Zoom een winkel had. Zij bekende toen de oude Schreurs in haar woning op 26 Augustus 1946 door middel van een gum mistok van het leven te hebben beroofd. De gummistok was van haar man, wacht meester der rijkspolitie, die enkele weken na de moord in het Burgerziekengasthuis te Bergen op Zoom onder verdaphte om standigheden overleed. In haar verkla ringen voor de rechtbank heeft verdachte eveneens toegegeven het slachtoffer te hebben beroofd en zijn stoffelijk overschot met behulp van haar man in de achter het huis gelegen beerput te hebben geworpen. Kort nadat de weduwe voor het hof haar bekentenissen had herroepen en haar thans overleden echtgenoot van de moord had beschuldigd, verklaarden twee als getuigen gehoorde rechercheurs, dat haar man hun kort voor zijn dood als zijn overtuiging had medegedeeld, dat hij door zijn vrouw vergiftigd was. Een gedetineerde vrouw, die in het huis van bewaring met de weduwe in de cel had gezeten, legde vervolgens een voor haar zeer bezwarend getuigenis af. Zij zeide de procureur-generaal te hebben verzocht om in deze zaak te mogen getui gen, omdat zij het monsterachtig zei te vin den, dat de weduwe nu de moord, die zij tegenover haar had bekend te hebben ge pleegd, probeerde af te wentelen op een dode. De vrouw getuigde vervolgens, dat verdachte tegenover haar had toegegeven ook de moord op haar man en haar doch tertje te hebben gepleegd. „Zij was bang, dat haar man haar in moeilijkheden zou brengen en dat het dochtertje in haar kin derlijke onschuld wel eens te veel zou kun nen zeggen", aldus de getuige. De zaak is aangehouden. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft op zijn persconferentie aan moediging en steun beloofd voor de inspan ningen van de Europese regeringen om tot nauwer eenheid te geraken. Acheson noemde de eerste bijeenkomst van de Assemblée der Kolen- en Staal gemeenschap en haar besluit onmiddellijk de vorming van een Europese politieke autoriteit te bestuderen een bewijs van de kracht en het belang van de beweging voor eenheid van Europa. tuig zich op kilometers afstand, zodat het niet door de luchtdoelartillerie van de tegenstander kan worden getroffen. Het afvuren van de raket werd bewerk stelligd door twaalf marinemannen, waar onder vijf officieren. De Amerikaanse marineleiding heeft niet bekendgemaakt wanneer de raketten wer den afgevuurd en wat precies de doelen waren; zij volstond met te zeggen dat de laatste „zwaar verschanst" waren. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft meegedeeld dat de raketten verleden maand zijn afgevuurd op doelen, die meer dan 240 kilometer van de „Boxer" verwijderd waren. CAïRO (Reuter). De politieke com missie van de Arabische Liga heeft haar goedkeuring gehecht aan aanbevelingen voor een economische blokkade van Israel, aldus deelde een Ligafunctionaris Woens dagavond te Cairo mede. Een ondercom missie zal de aanbevelingen in een definitief voorstel verwerken, dat weer aan de poli tieke commissie zal worden voorgelegd. Onder de aanbevelingen is er een die voorziet in een boycot van alle maatschap pijen of fabrieken, die agentschappen in Israel vestigen. Voorts zou door de aan de blokkade deelnemende Arabische landen een streng toezicht op de uitvoer worden uitgeoefend, opdat ook niet op indirecte weg waren uit deze staten in Israel zouden worden ingevoerd. In Arabische staten zou mogelijk dwangarbeid of de doodstraf wor den gesteld op overtreding van het verbod op handeldrijven met Israel, dat men in het blokkadevoorstel wil opnemen. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 October U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE Het conflict met Frans Hals De president van de Haarlemse recht bank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, heeft vanmorgen in kort ge ding de eis van Haarlems Dagblad/Oprech te Haarlemsche Courant tegen het Frans Hals-theater te Haarlem toegewezen. De president sprak als zijn aanvankelijk oordeel uit dat de door ons gewraakte pu blicaties in en aan het Frans Hals-theater een onrechtmatige daad vormen, een han deling die indruist tegen de zorgvuldigheid die in het maatschappelijk verkeer be taamt jegens eens anders persoon of goed. De president gelastte dat de discrimine rende publicaties terstond achterwege zul len worden gelaten of verwijderd en ver bood ook voor de toekomst soortgelijke be kendmakingen op straffe van een dwang som. Deze dwangsom bedraagt conform de door ons blad gestelde eis voor het eer ste kort geding (het lantaarnplaatje) vijf honderd en voor het tweede (de mededelin gen aan de pui) duizend gulden per dag. Bovendien werd de gedaagde veroor deeld in de kosten van beide korte gedin gen. WASHINGTON. (Reuter). Met het oog op de staking, die Maandag a.s. in de Ame rikaanse kolenmijnen dreigt uit te breken, heeft de Amerikaanse regering het voor nemen vandaag aan een groot aantal vetkolcnmijnen opdracht te geven, dat zij na 18 September middernacht geen kolen meer mogen afleveren, zodat er een nood voorraad kan worden gevormd. De op dracht zal gegeven worden aan alle vet- kolenmijnen. die van John L. Lewis, de leider van de verenigde mijnwerkers, toe stemming hebben ontvangen het lopende looncontact met ingang van het komende weckende als geëindigd te beschouwen. Deze mijnen liggen voor het merendeel in het Noorden der Ver. Staten. De looncon- tracten van de arbeiders der meeste mij nen in het Zuiden lopen 30 September a.s. af. Lewis heeft Woensdag met de anthra- cieïindustrie een voorlopige overeenkomst gesloten, die het mogelijk zal maken na 1 October, op welke datum het looneon- tract van deze industrie afloopt, de pro ductie van steenkool voort te zetten. De voorlopige overeenkomst, die later door een nieuw looncontract zal worden vervangen, bepaalt, dat de bijdrage, die de steenkoolproducenten, in het voorzie ningsfonds van de verenigde mijnwerkers storten, zal worden verhoogd van 30 tot 50 dollarcents per ton geproduceerde kolen. De vetkoolproducenten hebben nog steeds geen overeenstemming met de mijn- werkersbond bereikt. HAMBURG (Reuter, A.F.P., D.P.A.) Tussen de stations van Landwehr en Ber liner Tor in Hamburg is vanmorgen om acht uur een trein bij het binnenrijden van het hoofdstation ontspoord. Het eerste rijtuig botste met kracht tegen een der pijlers van een viaduct bij het station Berliner Tor van de ondergrondse. Volgens tot nu toe ont vangen berichten zijn acht passagiers om gekomen en dertig gewond. Brandweerlieden werken koortsachtig met snijbranders om de om hulp roepende gewonden te bevrijden. Verscheidene wa gens waren gekanteld. De kracht, waarmee het eerste ontspoorde rijtuig achter de lo comotief tegen de viaduct-pijlers werd ge slingerd was zo groot, dat de einden van de wagon omgebogen werden. MONTEVIDEO (Reuter). In Uruguay hebben zich op grote sehaal arbeidsmoei- lijkheden voorgedaan. Deze begonnen toen de bestuurders van de Montevideose auto bussen hoger loon eisten. De busdien sten worden onderhouden door een staats bedrijf. De loonkwestie werd uitgebreid met een strijd om erkenning van de vak vereniging der autobusbestuurders. Woens dag hebben nu tienduizend man van het autobus- en trampersoneel te Montevideo het werk neergelegd. Bij de staking hebben de arbeiders van de vleesverwerkende uit- voerbedrijven zich uit solidariteit aange sloten. De regering heeft de fabrieken der vlees industrie door leden van de Uruguayse leger- en vlootstrijdkrachten doen bezetten. De gespannen toestand, die reeds in de Uruguayse hoofdstad heerste, is toegeno men doordat de regering honderd leiders van vakverenigingen in arrest heeft doen stellen en de pers heeft verboden berichten, van vakvefenigingszijde afkomstig, te pu bliceren. Maandagavond is een bende geïnfiltreerd in de kampong Tjimerta, een wijk van Su bang, het middelpunt van de Engelse on derneming „Pamanukan- en Tjiasemlan- den", in West-Java. De bende opende het vuur en begon te plunderen. Twee kam pongbewoners werden gedood. Politie en militairen vielen de bende aan, die tegen half tien 's avonds een goed heenkomen zocht, met achterlating van een dode. Kantoorbeambten van het staatsvervoers- bedrijf houden thans met 150 bussen en trams een nooddienst gaande. Militaire patrouilles doorkruisen de straten van Montevideo en beschermen de voertuigen van de nooddienst. Bootwerkers en werk nemers der genationaliseerde brandstoffen- en cementbedrijven en stokerijen zijn Woensdag een sympathiestaking begonnen. De staking is, blijkens latere berichten, overgeslagen naar de olie-industrie en het waterleidingbedrijf van Montevideo. Mili tairen van leger en vloot hebben nu ook de cementfabrieken, oliebedrijven en stoke rijen bezet. KANS OP BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht in het binnenland hier en daar mist en plaatselijk lichte nacht vorst, overigens wisselend bewolkt met enkele buien en morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. 19 September Zon op 6.21 uur, onder 18-46 uur. Maan op 6.32 'uur, onder 18.27 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 September Hoog water: 3.23 en 15-43 uur. Laag water: 11.23 en 23.36 uur. Vrüdag 19 September Hoog water: 3-51 en 16.08 uur. Laag water: 11.54 uur. «cocx>coccooooc>DOOcxx30ocioocoooooocxxx>coGCGOOQoaf»rrrïv*

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1