Veertig jaar bij de Belastingen fa B. A. Cassee Zonen Adam leidde laatste H.O.V.-zomerconcert Vrouwenkiesrecht in de Geref. Kerken Russen gaan Oost-Europa ontsluiten Zondag: voorronden van de hockeydag Laatste klassieke draverijen te Mere veld Üeek Oostduitse briefbrengers in Bonn gearriveerd Bloemendaal Heemstede 10 Drie jubilarissen in Haarlem In onze etalage UNICA en KRISTAL LEERDAM GILDEGLAS Wollen en gestikte dekens WONINGINRICHTING Jean Louis Stuurop speelde Tsjaikofsky Felle brand in de hoofdstad Operaseizoen te Milaan door Toscanini geopend W. Visser won prijsvraag „Amsterdam-Rijnkanaal" Ruslands 56ste veto SCHEEPVAART X °ct' v' R'dam TJ' Priok- ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De ontvanger der Directe Belastingen te Haarlem, de heer H. IJ. Visser, herdenkt op 11 October de dag waarop hij voor veertig jaar bij het rijk in dienst trad. De heer Visser werd 16 Maart 1893 te Amsterdam geboren en werd na in Den Helder de Rijks H.B.S. te hebben door lopen, bij ministeriële resolutie per 1 Oc tober 1912 benoemd tot surnumerair der Grondbelasting in de hoofdstad. Precies vier jaar later werd hij bij Koninklijk Besluit adjunct-controleur van de Grond belasting te Utrecht welke functie hij, respectievelijk ingaande 1 November 1919 en 1 "October 1920, ook in Groningen en Assen bekleedde. In 1919 volgde de heer Visser een cursus in cultuur, techniek, landmeten enz. aan de Landbouw Hoge school te Wageningen. Op 1 April 1921 werd hij controleur der Grondbelasting in laatstgenoemde plaats en van 1 Juni 1921 af werkte hij als zodanig te Haarlem. We gens een reorganisatie van de dienst der Grondbelasting te Nijkerk werd de heer Visser met. ingang van 1 December 1925 tot ontvanger der Directe Belastingen en Accijnzen aldaar benoemd en per 1 Mei 1927 in dezelfde functie in Etten en Leur (Res. Leur). Juist drie jaren later volgde plaatsing aan de inspectie der Directe Belasting te 's-Gravenhage en ingaande 5 Augustus 1933 werd de heer Visser tot ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen te Ensche dé benoemd. Van 1 Juli 1937 af was hij werkzaam in IJmuiden. Zijn benoeming te Haarlem volgde op 1'October 1939. De viering van het jubileum zal op Za terdag 11 October plaats hebben. Voordien zijn er nog twee andere jubi larissen, die eveneens een veertigjarig dienstverband herdenken, namelijk de heer J. Borger, hoofdassistent-titulair. De datum is 26 September, maar daar de heer Borger de dienst spoedig met pensioen ADVERTENTIE Exclusieve collectie Naar ontwerpen van de kunstenaars A. D. COPIER en FLORIS MEIJDAM Voor tafelgebruik het bekende Barteljorisstr. 18, Haarlem, Tel. 10626 verlaat, zal de herdenking gecombineerd worden met het afscheid. Tenslotte is er de heer C. Koning, hoofd assistent-sectiechef die op 1 October veer tig jaar in dienst is. Ook hem zal het uiteraard op die dag niet aan belangstel ling ontbreken. ADVERTENTIE Aanbieding in o.a. Zaalberg, Aa-Bé en Scheltema. Zijlstraat 83 - Haarlem De Haarlemse Orkestvereniging was op het gisteravond gegeven laatste zomercon- cert weer alléén baas in eigen huis. Deze omstandigheid werd een waarborg voor een programmasamenstelling, die dit concert op waarlijk artistiek niveau kon brengen. De dirigent Marinus Adam had twee der uit- nemendste werken van de componist Peter Tsjaikofsky de ouverture-fantasie „Roméo et Juliette" en de Vierde Symphonie in f ter uitvoering gekozen. De 15-jarige violist Jean-Louis Stuurop, die als solist aan het concert medewerkte, completeerde dit programma met een ander voornaam werk van de Russische meester, het Viool concert in D opus 35. Tsjaikofsky's muziek is zeer persoonlijk van aard. Het was wel hoofdzakelijk zijn eigen leed, zijn levenangst, zijn verlangen naar geluk, kortom zijn radeloosheid met het leven, die in zijn werken tot uitdruk king kwam. Tsjaikofsky schreef zijn mu ziek zeker niet alleen om de uiterlijke klank. In die warme melodieën, in die gloed van harmonische samenklank^ in die spannende rhythmen, in die verscheidenheid van in- trumentale kleuren, in die pure muziek, zo men wil, spi-eekt een eenzaam, verlan gend mensenhart. Het spreekt een alge meen-menselijke taal. En zou in wezen niet de verklaring kunnen zijn, waarom het beste wat Tsjaikofsky schreef zich ook in onze dagen heeft kunnen handhaven? Dirigent en orkest waren deze avond bijzonder goed op dreef. Marinus Adam heeft trouwens al vaker bewezen, dat de spannende dynamiek van Tsjaikofsky hem goed ligt. Er sprak uit de vertolkingen een speciale aandacht voor zorgvuldige afwer king, een aandacht die men niet alleen bij de dirigent kon opmerken, maar ook bij de orkestleden, die zich vol ambitie aan hun taak gaven. Zo viel bij de uitvoering van de ouverture „Roméo et Juliette" de sonore orkestklanken te waarderen. En bij de beheerste vertolking van de symphonie waren er bijzonder expressieve hoogtepun ten (Andantino bij voorbeeld), die bij de toehoorders in herinnering zullen blijven. De jonge violist Jean-Louis Stuurop gaat gestaag voort in zijn technische en ar tistieke ontwikkeling. Daarvan gaf hij met een technisch gave uitvoering van het Vioolconcert een overtuigend bewijs. Zijn toonvorming is, sinds zijn debuut hier, kernachtiger en voller geworden. Vaker komen thans de momenten, waarop muzi kale spanning aan zijn spel meer waarde geven. Maar toch ook waren er nu frag menten aan te wijzen, waarop het voldoen aan technische eisen de muzikale voor dracht terugdi-ing. Men mag met reden van Jean-Louis nog veel goeds verwach ten, vooral wanneer zijn muzikale natuur gerijpt zal zijn. Wij hopen, dat de jonge violist de kans zal krijgen om hier elk jaar van zijn innerlijke groei met een optreden te getuigen. Marinus Adam kon zijn begeleidings routine met succes in toepassing brengen, i'.n dit was nodig, want Jean-Louis Stuurop hield strak vast aan zijn eigen interpretatie en hij liet zich het initiatief niet ontnemen. P. ZWAANSWIJK De Generale Synode der Geref. Kerken heeft in zake de invoering van het vrou wenkiesrecht beslist, dat er geen genoeg zame gronden bestaan om dit. recht aan de vrouwelijke leden üx de gemeente te ont houden. Slechts drie Synodeleden hebben tegengestemd. Te voren was een voorstel van twee leden, het vrouwenkiesrecht vooralsnog niet in te voeren, doch de beslissing daar over aan de volgende Synode over te laten, verworpen met 42 tegen 9 stemmen. De Synode besloot voorts, naar Trouw i meldt, aan de kerken de vrijheid te ge- ven, indien nodig, niet zonder nadere voorbereiding de vrouwelijke leden te za- men met de mannelijke leden op dezelfde voet te doen deelnemen aan de verkiezing van ambtsdragers volgens de regeling die daarvoor plaatselijk in gebruik of door de Kerkeraad vastgesteld is. De Synode sprak tevens uit, dat in ker ken waar de invoering van het vrouwen kiesrecht moeite zou veroorzaken of ook om andere dringende x~eden bezwaren zou oplevei-en, de vrijheid bestaat vooralsnog niet tot de invoering over te gaan. Hedenmorgen vroeg heeft een felle brand in de Zwanenburgerstraat te Am sterdam de tweede en derde étage van een huis geheel in de as gelegd. Omstreeks kwart over vijf rook in de benedenverdieping van dit perceel, waar een garage van het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf is gevestigd, de chauffeur die nachtdienst had, een brandlucht. Hij belde de brandweer op en begon samen met een agent van politie, de ruim 30 auto's van het G.E.B. uit de garage te rijden. Intussen sloegen de vlammen twee étages hoger reeds naar buiten. Op die étage en de daarboven gelegen derde ver dieping is een houtbewerkingsinrichting gevestigd. De brandweer bestreed het vuur een uur lang met zeven stralen. Op de uitgebrande étages liepen diverse machines van het houtbewerkingsbedrijf schade op. Diverse matex-ialen gingen in de vlammen op. Over de oorzaak van de brand bestaat nog geen zekerheid. Door een geweldig stelsel van waterwegen Volgens berichten van het officiële Sovjetrussische persbureau „Tass" zijn de Sovjetplannen tot onderlinge verbinding van de Noordelijke IJszee, de Kaspische Zee en de Zwarte Zee uitgebreid met het volgende: 1. Een project, ter verbinding van het Poolse waterwegenstelsel met dat van de Sovjet-Unie door het bevaarbaar maken van de rivier de Boeg. 2. Het plan, om nog een verbinding tus sen de Oostzee en de Zwarte Zee tot stand te brengen door een verbinding van de Vis tula met de bovenloop van de Oder door een Silezisch kanaal. 3. De aanleg van een kanaal tussen Do- nau en Oder. De Roemenen werken thans aan een Donaukanaal, dat voor de scheepvaart de gevaarlijke benedenloop van de Donau zal vervangen. De Polen, Tsjechoslowaken en Oost-Duit sers werken aan plannen voor een verbin ding van Oder en Donau. Hierdoor zullen de volksdemocratieën een stelsel van wa terwegen krijgen, dat „in verbinding met het Sovjetrussische net, de bauxietvoorra- den van de Donau, de olievelden en kolen- gebieden van Silezië en de staalcentra aan de Oder zal „ontsluiten". Het werk aan het Donau-Oderkanaal zal in 1956 beginnen. Door het gereedkomen van het stelsel zal vervoer over de water wegen mogelijk zijn door de gehele Sovjet- Unie en de landen van het Sovjet-blok. De 85-jarige dirigent Arturo Toscanini heeft Vrijdagavond het nieuwe operasei zoen in het Scalatheater van Milaan ge opend met een geheel aan Wagner gewijd muziekprogramma. Hij dirigeerde twee uur achtereen, waarop hij geestdriftig door or kest en bezoekers werd toegejuicht. Zijn honorarium van deze avond stelde Tos canini ter beschikking van de staf van het theater. De jury voor de internationale prijsvraag, uitgeschreven door de stichting Amster dam-Rijnkanaal 1952 ter gelegenheid van de opening van de nieuwe verbinding van Amsterdam met de Rijn, heeft de eerste prijs ten bedrage van 500 toegekend aan de Amsterdamse journalist W. Visser voor zijn artikelen in het „Algemeen Handels blad". De tweede prijs van 250 ging naar Max Dendermonde te Hilversum voor zijn publicatie in „De Groene Amsterdammer". De derde prijs van 150 werd toegewezen aan Fred Thomas voor zijn artikel in „De Tijd". Voorts werd een vierde prijs ad 50 gegeven aan Kurt Hill te Düsseldorf voor zijn publicatie in het „Zeitschrift ftir Bin- nenschifffahrt". Speciale vermeldingen kregen de heren G. H. Davies van de „Illus trated London News", Ad Bevers van „De Volkskrant" en H. M. Bleich, buitenlands correspondent van Zwitserse, Luxemburgse en Duitse bladen. Er waren 31 inzendingen uit zes landen. „ELINE" VAN VOORMOLEN De componist Alexander Voormolen heeft in 1951 een nocturne geschreven, getiteld „Eline". Hij droeg dit op „Eline Vere" van Couperus geïnspireerde werk op aan Cor de Groot, die de première er van ten gehore zal brengen voor de radio op 25 September. In Apeldowrn is overleden mr. W. F. H. van Barrelo, oud-commissaris van politie van de gemeente Apeldoorn. Hij trad op 15 November 1903 in dienst bij de gemeente politie van Rotterdam. Op 1 April 1909 volg de zijn aanstelling als adjunct-inspecteur te Apeldoorn waar hij, na de verschillende rangen te hebben doorlopen, in 1929 tot com missaris werd benoemd. Nog op 45-jarige leeftijd behaalde hij de titel van meester in de rechten. Over veertien dagen begint de competitie van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond en traditiegetrouw worden Zondag de voorronden gehouden voor de hockeydag, die op 28 September in Amsterdam wordt gespeeld. Voor de heren worden de voorronden voor de hockeyverenigingen uit deze omgeving alle gespeeld op het terrein van Pinoké te Amstelveen. BMHC neemt er aan deel met drie elftallen, die in de eerste ronde spelen tegen respectievelijk Alkmaar, Strawberries en Pinoké. Het dit jaar naar de promotie klasse gepromoveerde elftal van de Zand- voortse Hockeyclub zal de stick met Amster dam I moeten kruisen. HBS speelt tegen Amsterdam II en Alliance tegen Ijsvogels. De finale van de wedstrijden, die om elf uur beginnen, zal omstreeks half vijf worden gespeeld. Eechtrop en Ever Swift hebben ingeschreven voor het B-tournooi. De voorronden voor de dames-elftallen worden gespeeld op de velden van Rood Wit (A-tournooi) en de R.K. HC Alliance (B- tournooi) in het Heemsteeds Sportpark. In de A-afdeling, waarvan twee elftallen naar de eindhockeydag overgaan, zullen drie elf tallen van BDHC en een elftal van Pinoké, Strawberries, Rood Wit, Amsterdam, HBS en Alliance strijd leveren om tot de twee best geplaatste elftallen te behoren. In de B-afdeling gaat de strijd tussen Eechtrop, Ever Swift, Ijsvogels. Kraaien en HIC om een plaats voor de eindronde. DEM zal het op moeten nemen tegen Alkmaar en drie verenigingen uit Amsterdam. Overigens houden de elftallen van de ver schillende hockeyclubs zich Zondag nog bezig met het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. De Zandvoortse hockeyclub Z.H.C. houdt een veteranentournooi om de „in memoriam P. Meeth-beker", een tournooi waaraan ook door HBS en Strawberries, als mede Amsterdamse verenigingen wordt deelgenomen. Vanmiddag houdt BMHC de jaarlijkse al gemene ledenvergadering. Leden van HBDC en van BMHC kunnen vanavond in hun club huis aan de Aelbertsbergweg de primeur beleven van een anderhalf uur durende film over de jongste Olympische Spelen in Hel sinki. vervaardigd door de amateur cineast de heer H. Eysvogel. Zondag wordt op Mereveld de laatste klas sieke draverij in dit seizoen betwist. Het is Van Wickevoort Crommelin Memoriaal, waar in een tiental jonge dravers elkaar de dikke buit aan prijzen zullen trachten te ontnemen. Aan de kop staat een goed stel 3-jarigen, die 60 M. voorgift krijgen van de 4-jarigen, waarvan de besten' present zijn. Deze voor gift zal voor Prinses Zora geen te grote op gave blijken te zijn en ongetwijfeld zal deze merrie als favoriet aan de start verschijnen. Queen Bess zal echter niet ver van haar eindigen, evenals Pétulance K, die na een lange rustperiode weer uitstekend in vorm blijkt te zijn. De oudere cracks verschijnen in de baan In de Jaarbeursprijs, waarin de keuze Geer- sen uit zijn grote cavalerie oppermachtig zal blijken te zijn, tenzij Notekraker 5 wordt toe vertrouwd aan de jeugdige Smit. Nellie Gre- gor is nog een mogelijk outsider. Het openingsnummer is zeer zwaar bezet, doch indien Omessa haar laatste verrichtin gen herhaalt kan zij buitenom naar een nieuwe triomph snellen, waarbij zij in haar kielzog mee zal krijgen Prince Maire en Peter Arion, die op hun beurt weer onder druk zullen komen te staan van Oily B Bommel. Het amateursnummer is een zeer open aan gelegenheid. De koppaarden zullen vermoe delijk niet opgewassen blijken te zijn tegen de zwaar gehandicapte paarden, waarvan Oiseau de beste wordt geacht, gevolgd door Mino Marvile en Little Axkit. Indien Little Monty aan een bekwaam amateur wordt toe vertrouwd is het een zeer wel mogelijke out sider. Bij de 2-jarigen verschijnen slechts de cracks aan de start. De verwachting is dat René M de baas zal blijven over Ria Kitty en Redloff WB, terwijl bij de 3-jarigen de crack Quite Heny zijn grootste rivalen Quick Holiandia G en Quick Star de hielen kan laten zien. Het interessante programma wordt beslo ten met een serie-draverij, waarvoor niet minder dan 37 paarden zijn aangegeven. Daar de loting nog niet bekend is wordt het uitermate moeilijk uit dit aantal een win naar te zoeken, hoewel de voorkeur zal uit gaan naar Our Volann, Octavianus K en Louis FH. Van de Friese stal De Jong, die met drie paarden present komt, is een ver rassing niet uitgesloten. „Gnverbreekbare banden" (Minerva). Een gezellige geschiedenis over een typisch Amerikaans gezin, waarvan de oudste doch ter nog al met wat innerlijke conflicten heeft te kampen bij het behouden en defini tief winnen van haar levensgezel. Destijds bij de première voor Haarlem bespraken wij deze film reeds uitvoerig. Een film in ieder geval waar men een genoeglijke avond mee kan beleven. Farley Grangei-, Ann Blythe en Joan Evans spelen de hoofdrollen. „Geen uitweg" (Cinema P a 1 a g e) In het algemeen genomen hebben de leiding gevende Amerikanen in de filmindustrie niet zo heel erg veel op met het verfilmen van vraagstukken en problemen, die in Amerika of in andere landen om. een oplossing vragen. Zij houden zich daar liever verre van. Daar om verdient een film als „Geen uitweg", die het negervraagstuk in de States wil belich ten, eigenlijk alle aandacht. Niet dat de film een oplossing aan de hand doet zeker niet maar wel brengt het de toeschouwers de moeilijkheden voor ogen waarmede de negers in Amerika nog steeds te kampen hebben. De film geeft de geschiedenis van een neger-dokter, die er door een van haat ver vuld onderwereld-sujet van wordt beschul digd een medemisdadiger in het ziekenhuis te hebben vermoord door opzettelijk een onjuiste behandeling toe te passen. Na een zich zeer traag ontwikkelend verhaal eindigt de film in een scène waarin de dokter uiteraard gezuiverd van iedere blaam de misdadiger redt van een wisse dood. Juist omdat men een té humane neger dokter heeft gesteld tegenover een ziekelijke haatdrager, raakt de film eigenlijk slechts de uiterste kanten van het grote vraagstuk, dat in Amerika nog steeds niet van de baan is. Wat uiteraar niet wegneemt dat een zekere spanning omtrent de uiteindelijke afloop aan het einde van de film niet te ontkennen is. Maar een schot in de roos, neen, dat is deze film zeker niet. Richard Widmark en Linda Darnell spelen de hoofdrollen. E.K. „Klokslag Twaalf" (L u x o r). In ons num mer van Vrijdag schreven wij reeds over deze film, die wij aanbevolen, wanneer men tenminste over voldoende sterke zenuwen beschikt om de spanning te verdragen. In het voorprogramma draait het filmpje „Houen zo" van Herman van der Horst over de opbouw van Rotterdam. Het is na „Het schot gaat te boord", opnieuw een bewijs van Van der Hort's talent. In een fel rhyth- me schildert hij de opbouw van de Maas stad, de mensen, die er dromen en werken de gestage arbeid en vooral de haven, die zindert van leven. Het filmpje fascineert met zijn voortdurend rake beeldwisseling. Het zit vol welgekozen overgangen, practische accenten en tot het gevoel sprekende effecten. Het leeft volop zoals de stad leeft waarvan het vertelt. Men mag het idet verzuimen te zien. „Liefdeleven van Carmen" (Frans Hals) Voor de Amerikaanse filmindustrie zich waagde aan het avontuurlijk en tragisch ein digende leven van Carmen in de opera van Bizet zwaar geromantiseerd en geïdealiseerd hebben ook de Fransen dit gedaan. Viviane Romance vertolkte daar de titelrol. De film hield zich toen nauwgezet aan de tekst van Bizet's muzikaal drama. In de Amerikaanse versie worden de accenten verscherpt en draait er alles om Rita Hayworth, wier Car men voornamelijk lichtzinnig is en trouwe loos, maar niet bepaaldelijk tragisch. Dat laatste is nu juist wat de film karakter had moeten geven. Zij is thans een forse schilde ring in technicolor van Rita's oppervlakkig heid en derzelver gevolgen tot en met het rampzalig slot. Fr. „De trommen van Fu Manchu" (Spaar- ne). De bezoekers van het Spaarne- Theater moeten hun aandacht deze week overhevelen van het vertrouwde prairie landschap naar Tibet. Maar deze verhuizing van hun verbeelding zal hun niet lastig vallen, want zij worden van stonde af aan geboeid door deze seriefilm. Zij geeft de po gingen weer van de geheimzinnige Chinees Fu Manchu om heel Azië aan zich te onder werpen. De voornaamste voorwaarde daar toe is het bemachtigen van de scepter van de legendarische Djengis Khan en de wijze waarop Fu alle belemmeringen daartoe uit de weg ruimt, is sinister en huiveringwek kend. Hij gooit al zijn duivelse talenten in de weegschaal, die overigens toch niet in zijn voordeel doorslaat omdat de edelmoe digheid en de dapperheid van een handje vol blanken, dat zijn snode plannen probeert te verijdelen, tenslotte zwaarder blijken te wegen. Over dat laatste worden de toeschou wers echter nog in het onzekere gelaten: dat komt de volgende week pas, wanneer het tweede deel („Het graf van Djengis Khan") aan de orde van behandeling is. De tweede film op het Spaarne-doek is „Robin Hood Jr.", waarin men kan zien, dat de appel niet ver van de stam valt. „Kinderrechter grijpt in" (C i t y). Een Rank-film, die niet lang na de oorlog gemaakt is en in verscheidene opzichten verouderd genoemd kan worden. Toch is het verheugend dat deze verfilming van een knap verhaal van Sewell Stokes over het lief en leed van reclasseringsambtenaren nog eens vertoond wordt. Niet alleen om de edele en zuivere mo tieven. die aan dit verhaal ten grondslag lig gen en de film met al haar gebreken vooral In de regie - toch zo sympathiek maken, maai merkwaardig genoeg óók om die gebre ken. Het is juist daardoor onmiskenbaar dat er in deze film gezocht is naar zo sterk mo gelijke uitdrukkingsmogelijkheden en dat men er vooral de menselijke psyche in heeft willen weerspiegelen. Ofschoon de makers daar lang niet helemaal in geslaagd zijn, ver dient hun werkstuk alle aandacht, want naast de gebreken vele emoties doen te gefor ceerd aan, veel reacties liggen er te dik op en veel nuttige détails zijn verwaarloosd toont het wegen om die gebreken te overwin nen. Tegelijk bevat deze film namelijk hier en daar het beginsel van die verfijnde expres sieve kunst, die vele Engelse psychologische films na haar groot heeft gemaakt. Zij, die eens willen weten wat er allemaal voor komt kijken om jeugdige ontspoorden weer op de goede weg te helpen en hun daardoor een vaak niet beseft menselijk geluk te hergeven, moeten deze film beslist gaan zien, evenals degenen, die zich interesseren voor de ont wikkeling van de film en in het bijzonder van de filmregie in de laatste jaren. H.B. „Verboden verhouding" (Rembrandt) In deze Italiaansche film wordt een span nend verhaal verteld over de verrassende ontdekkingen van een commissaris van po litie bij zijn onderzoek naar de doodsoorzaak van een jonge vrouw. Die spanning wordt al in de beginscènes merkbaar: men ziet het slachtoffer in het trappenhuis van een hoge woonkazerne neerstorten, men wordt bevangen door de beklemmende sfeer die er door het daarop volgend politie-onderzoek ontstaat en men krijgt eigenlijk direct al medelijden met de commissaris, die de bijna noodlottige vergissing begaat zijn dochter van moord te verdenken. Het verhaal ont wikkelt zich aanvankelijk als een boeiende detectiveroman, waarin allerlei figuren op de voorgrond worden geschoven die men ervan zou kunnen verdenken, de moord gepleegd te hebben. De ware schuldige blijft voortdurend op de achtergrond, maar iemand met speurderstalent zal toch al vrij gauw bevroeden, wie er in de desondanks toch nog verrassende slotscène tegen de lamp moet lopen. De centrale figuur in deze criminele his torie is de commissaris, voortreffelijk ge speeld door Umberto Sparado, vooral in de momenten waarin hij de innerlijke strijd van de politieman tussen vaderlijke liefde en beroepsplicht moet uitbeelden. S. K. „The scarlet angel" (L i d o) is een goed geslaagde combinatie van show- en speel film-elementen, waarin Yvonne de Carlo opnieuw voor een verrassing zorgt door een overtuigende demonstratie te geven van haar laat-ontdekte acteertalenten, waarover wij ons de laatste tijd al meer verheugd hebben Het alleen-maar-mooie meisje van weleer geeft in deze film een alleszins aannemelijke, soms zelfs bijna ontroerende uitbeelding van een barmeisje, dat via een louche havenkroeg in New Orleans door diefstal en bedrog haar weg vindt naar de Californische „upper ten" anno 1865, maar tenslotte alles weer prijs geeft om haar ruwe zeebonk van een vrachtbootkapitein (met veel bravour ver tolkt door Rock Hudson) te volgen. Behalve goed spel en een acceptabele intrige geeft de film volop spanning, sfeer en een kleu rige montering te genieten, terwijl uiteraard ook de braspartijen en vuistgevechten, het ruige leven aan de havenkant eigen, niet ontbreken. g. c. ADVERTENTIE BERLIJN, (Reuter/D.P.A.) De dele gatie van vijf Oost-Duitse politici, die een bezoek aan Bonn brengen om een brief te overhandigen aan de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Ehlers, zijn in Bonn aangekomen. In een toespraak, die de Oost-Duitse pre sident Wilhelm Pieck voor het vertrek tot de afvaardiging richtte, zeide hij: „Waar het om gaat is, dat de wereld weet dat wij naar Bonn gaan met de vaste wil om we derzijds begrip in Duitsland te vestigen en om te spreken over de vorming van een Duitse commissie van toezicht voor toe komstige vrije verkiezingen in heel Duits land". Ook zouden de vijf afgevaardigden spreken over een gemengde West- en Oost- Duitse commissie tot bijwoning van onder handelingen tussen de grote vier over Duitsland, zoals door de Russen voorge steld. Versmade chrysanten Nuschke, de leider van de afvaardiging, zei bij aankomst der delegatie in Düssel dorf „de bevolking van Oost-Duitsland ziet in onze komst de eerste stap naar begrip tussen Oost en West". De delegatieleden overhandigden glim lachend de bouquetten chrysanten, die zij van het Oost-Duitse parlement hadden gekregen, aan de vrouwelijke journalisten op het vliegveld. Deze wierpen ze echter onmiddellijk weg. Onder geleide van een afdeling West-Duitse politie is de afvaar diging later per auto naar Bonn vertrok ken. Zij wordt ondergebracht in Remagen, ten Zuiden van Bonn. De Oost-Duitsers hebben een verblijfsvergunning voor twee dagen ontvangen voor Bonn en omgeving. „Gaat u maar terug" In een persconferentie heeft de West- Duitse Bondsdagpresident, dr. Ehlers, later verklaard, dat hij de Oost-Duitse delegatie had voorgesteld naar Oost-Duitsland te rug te keren, aangezien het West-Duitse parlement nog twee weken op reces was en op het ogenblik geen antwoord kon geven. Een lid van de Oost-£)uitse delegatie had di\ Ehlers echter medegedeeld, dat de dele gatie opdracht had gekregen van het Oost- Duitse parlement om in Bonn te blijven tot zij antwoord had gekregen. In het hotel te Remagen heeft een der Oost-Duitsei's premier Nuschke Vrijdag avond in een toespraak tot een groep stu denten gezegd dat hij het stelsel van geleide economie zou willen prijsgeven indien dit nodig mocht zijn voor de hereniging van Duitsland. In antwoord op vragen zeide Nuschke, dat de Oost-Duitsejustitie „vele fouten" had gemaakt. „Wij werken dag en nacht om dex-gelijke gevallen opnieuw behandeld te krijgen", aldus Nuschke. „Onze vonnis sen zijn echter streng omdat wij menen, dat de mensen afgeschrikt moeten worden van aanvallen tegen onze staat". De Sovjet-Unie heeft Vrijdag in de Veiligheidsraad medegedeeld, dat zij haar veto zal uitspreken tegen de lidmaatschaps- aanvragen van de Indochinese staten Laos, Cambodje en Vietnam. De Sovjet-afge- vaax-digde Malik noemde deze landen „ma rionetten" van Frankrijk. Hij drong daar entegen aan op toelating van de communis tische „democratische regering van Viet nam", d.w.z. de Vietminh. De tien andere leden van de raad stemden voor toelating der dx'ie Indochinese staten. Het aantal veto's der Sovjet-Unie is nu 56. Malik zei dat „90 procent van het Indochinese grond gebied" thans door de Vietminh wordt be heerst. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b. g. g.r 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt in spoedeisende geval len tot Zaterdag 27 September verzorgd door de Elswout-apotheek, (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, te lefoon 16760, en de Santpoortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden morgen waargenomen door dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 en dr. J. J. v. Lxxin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp laan 17. Geopende Apotheek, ingaande Zaterdag 18 uur. Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zancl- voortselaan 164, tel. 26772. Albfreo, 18 v. Las Palmas n. Recife. Alpiiard, 18 te Antwerpen. Ampenan., 19 te Suez. Argos, 18 v. Tunis n. Gibraltar. Alnati, 19 v. Hamburg te Rotterdam. Amstelpark, 18 Norfolk verwacht. Aletta, 18 bij ©U, Roepat. Aligenib, 18 v. Paranagua n. Rio Grande. AUvaki, 19 v. Baltioe te Norfolk. Agamemnon, pass. 18 Crooked eil. Alcyone, 18 225 m. W.ZW. Lissabon. Aldegonda, 18 te Pladju. Alderamin, 18 nog te Bahrein. Alphacca, 18 140 m. z.t.W. Recife. Amsteikerk, 18 150 m. W. Kp. St. Vincent. Antorela, 18 dwars Singapore. Arundo, 18 520 m. O. Belle Isle. Almdijk, 18 v. Havana' te Tampico. Andijk, 18 te port Arthur. Aardijk, 20 van New Orleans te Rotterdam. Aldabi, pass. 19 St. Pauls Rock. Alphard. 20 v. Buenos Aires te Rotterdam. Amsteldijk, 19 v New York n. Rotterdam. Averdijk, 18 v. Havana n. Le Havre. Amstelland, 20 Rio Grande do Sul verw. Arendskerk, 20 te Singapore. Baarn, 18 v. Antofagasta naar Callao. BenneOcom, 19 te Callao. Bloemfontein, 19 te Marseille. Blommersdijk, 18 v. Rotterdam n. New York. Btiitar, 19 te Bremen. Bonaire, pass. 18 Fayal n. Plymouth. Bontekoe, 18 te Gorontalo. Breda, pass. 18 ten N. Flores. Bengkalis, 19 v. Suez naar Aden. Bintamg, 20 te Singapore. Biduk, 19 van Colombo. Buru, 19 v. Aden n. Colombo. Clio, 15 te Cristobal. Caltex Roepat, 17 te Colombo. Cistula, 18 270 m. Z. Bombay. Caltex The Hague, 18 60 m. W.NW. Kp. Bon. Camphuys, 19 v. Makassar te Soerabaja. Clavella, 18 v. Salondki naar Berre. Cottica, 18 660 m. NO.t.O. Barbados. Caiisto, 19 v. d. Weser n. Swansea. Celebes, 20 te Aden. Cerarn, 20 te Calcutta. Diemerdijk, 18 te Vancouver. Douro, 18 te Lissabon naar Valencia. Danae, 18 v. Oran naar Sevilla. Delft, 18 290 m. Z. Fayal. Dongedijk, 17 470 m. NW. Kp. Corriëntes. Delfland, 20 v. Ilheus n. Bahia. Drente, 19 v. Colombo naar Aden. Duivendreeht, 19 v. Calabar te Port Harcourt. Edam, 18 te New York. Eemdijk, 18 te Antwerpen. Esso Den Haag, pass. 18 Sombrero eil. Eos, 18 160 m. O.t.Z. Malta n. Alexandrië. Esso Amsterdam, pass. 18 Fayal. Esso Rotterdam, 18 220 m. W.NW. Flores. Ena, 19 v. Manilla naar Tarakan. Etrema, 20 v. Curasao te Santos. Fairsea, pass. 18 Guardafui. Farm sum, 18 170 m. W. Valentia. Ganymedes, 18 390 m. O.t.Z. Bermuda. Glesisula, 18 820 m. NO. Sombrero. Gouwe, pass. 18 Dover. Groote Beer, 18 520 m. W. Kp. Clear. Groote Kerk ,pass. 18 Kp. Blanco. Gouwe, vertr. 12 u. v. R dam n. Hamburg. Helena, 16 v. Philadelphia te New York. Hera, 18 v. Tiinidad n. Guanta. Hermes, 19 v. Pto Cabello te Curasao verw. Helicon, 19 v. Aruba te La Guaira. Helicon, 18 v. Aruba n. La Guaira. Hercules, pass. 18 Westp. Sicilllë. Hydra, 18 v.Cumana naar Pampatar. Helder, pass. 19 Miami. Hydra, 19 te Port of Spadn. Indrapoera, 19 van Genua n. Port Said. Java, 18 van Genua. Jagersfontein, 18 v. Hamburg te Antwerpen. Kertosono, 19 te Sagnay verwacht. Kota Inten, 18 v. Colombo n. Penang. Kalianda, 18 v. Tj. Pandan m Tj. Priok. Karossa, 18 te Lehewa. Klipfontein, 18 670 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Karsik, 16 v. Palembang te Hongkong. Kedoe, 20 te Aden. Laagkerk, 19 v. Genua te Marseille. Laurenskerk, pass. 18 Str. Gibraltar. Lekkerkerk, 18 v. Koe walt te Bandarshapur. Loenerkerk, 19 Port Said verwacht. Loppersum, pass. 18 Str. Gibraltar. Lemsterkerk, pass. 18 Eilba. Leerdam, 18 480 m. W. Scilly's. Limburg, 21 v. Makassar te Soerabaja verw. Maaskerk, 19 te Monrovia. Mltra, 19 Colombo verwacht. Mentor, 18 v. La Guaira n. Curasao. Maria, 18 t.h.v. Menado. Molenkerk, passl8 St. John ell. Mapia, 16 v. Galveston te Houston. Meerkerk, 18 dwars Comorin. Molenkerk, 18 420 m. O. Rasfartak. Metula, 18 130 m. W.t.N. Cochin. Malvina 25 v. Singapore te Bombay verw. Myonia, 22 v. Port Pirie te Mirt verwacht. Maashaven, 19 van Huil te Amsterdam. Merwede, 19 van Savanna n. Le Havre. Macoma, 19 van Durban naar Curasao. Macuba, 19 van Lissabon naar Genua. Manoeran, 19 v. Tjilatjap n. Padang. Marisa, 20 v. Nelson te Miri. Marken, 19 te Makassar. Mataram, 19 te Bahrein. Muiderkerk, 20 te Karachi. Murena, 19 van Suez. Nieuw Amsterdam, 10 pass. Sable eil. Nieuw Holland, 18 150 m. ZO. Str. Torre. Noordam, 18 370 m. O.ZO. Kp. Race. Ootmarsum, 18 v. New Orleans. Oranjestad, 18 380 m. W.t.N. Findsterre. Ovula, 18 60 m. N. Alexandrië. Oranjefontein, 20, te East London. Overijsel, 20 te Madras. Poseidon, 18 v. Cristobal n. Amsterdam via Antwerpen. Papendrecht, pass. 18 Kp. de Gata. Prins Willem V, 19 te Sarnla. Phrontis, .18 200 m. O. Socotra. Prins Fred. Hendrik, 18 700 m. O.t.N. Belle ell. Prins Maurits, 18 650 m. O. Belle eil. Prins Willem IV, pass. 18 Goeree. Polydorus, 19 van Tj. Priok n. Tegal. Prins Alexander, 19 te Hamburg. Prins Willem III, 20 Chicago vernacht. Riouw, 18 v. Tj. Priok n. Semarang. Rijndam, 18 v. New York n. Rotterdam. Rotula, 18 600 m. Z.ZW. Fayal. Rodas, 18 210 m. O.ZO. Jamaica. Ruys, 18 760 tn. NW.t.W. Tristan da Cunha. Radja, 19 v. New York n. Beiroet. Rossum, 19 v. Sevilla naar R'dam. Stad Alkmaar, 18 v. Narvik n. Middlesbro. Straat Banka, 19 v. Mombassa te Zanzibar. Samarinda, 19 v. Madras n. Budgebudge. Soestdijk, 17 op rede Singapore. Sommelsdijk, pass. 18 Miami. Saidja, 18 te Muntok. Sliedrecht, pass. 18 Recife. Sloterdijk, pass. 18 Minicoy naar Aden. Sambas, 18 v. Pontianak n. Slngkawang. Scherpendrecht, 18 200 m. W. Fernando Noronha Schiedijk, 18 130 m. W.t.N. Flores. Sigli, 19 te Palembang. Sinabang, 19 v. Bangkok te Singapore. Slamat, pass. 18 Kp. de Gata. Stad Breda, 18 310 m. N.NW. Bermuda. Stad Vlaardingen, 18 40 m. W. Scilly's. Straat Banka, 20 v. Zanzibad te Dar es Salaam Sarangan, 18 v. Panama n. Trinddad. Sumatra, 19 v. Pladju n. Makassar. Salatiga, 17 te San Francisco. Stad Maassluis, vertr. 20 15 u. v. Vlaardingen naar Lulea. Tabian, 19 te Karachi. Tibia, 19 v. Mena el Ahmadl te Pladju. Tjitjalengka, 18 610 m. W.NW. Kaapstad. Tarno, 18 bij Mona ell. Tankhaven III, 18 v. Sungeigerong n.TJ. Ubam. Tara, 18 130 m. W.ZW. Kp. Clear. Tarakan, 18 260 m. O. Anderhalfgraadskan. Tawali, 18 560 m. W.t.N. Minicoy. Tjibodas, 18 v. Singapore n. Shimizu. Taria, pass. 18 Kp. Bon. Teiamon, 18 v. Bachequero n. Philadelphia. Tiba, 18 160 m. Z. Kp. Hatteras. Tiberius, 18 te Paramaribo. Tomorl, 21 18 u. Hoek v. Holland verw. Teiresias, 20 v. Tj. Priok te Port Swettenham Tenxate, pass. 19 Sabang. Tongkol, 19 van Aden naar Colombo. Utrecht, 19 v. Semarang te TJ. Priok. Und S, 17 v. Cap. Haitien te Port au Prince. Van Riebeeck, 18 v. Palembang te Singapore. Veendam, 19 van New York n. Rotterdam. Westland, 21 voor IJmuiden verwacht. Waterman, 18 290 m. ZO. Kp. Race. IJsel, 19 van Genua naar Malaga. Zeeland (SSM), 19 v. Huil te Hamburg. Zijpenberg, 18 70 m. N. Minorca. Zuiderkruis, 19 v. Le Havre n. Halifax. Zeeland (KRL), 20 v. Tj. Priok te Rotterdam. Schepen met passagiers, emigrerendea en repatriërenden Aldabi, 2 Oct. le Antw. en 4 Oct. te R'dam verwacht. Alhena, 21 te Montevideo en 24 te Buenos Aires verwacht. Alioth, 30 Bahia verwacht. Alnati, vertr. 20 v. R'dam 6 Oct. te Rio de Janei ro verwa ch t. Bonaire, 25 te Plymouth verwacht. Boskoop, vertr. 22 v. Peru n. Amsterdam 23 Ecuador verwacht. Cottica, 211 Barbados verwacht. Fairsea, 5 Oct. Melbourne verwacht. Groote Beer. 22 Rotterdam verwacht. Indrapoera, 23 Port Said verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, verir. 21 v. Sydney n. Amsterdam l Oct- Soerabaja verw. Maasdam, vertr. 20 14 u. v. R'dam n. New York via Le Havre en Southampton. Nieuw Amsterdam, 20 New York verw. vertr 23 v. New York naar Rotterdam. Noordam, 22 New York verwacht. Tj- Prlok Amsterdam. Oranjestad, 20 te Plymouth en 23 te Amsterdam verwacht. Rijndam, 27 te Rotterdam verwacht. Stbajak, vertr. 26 v. R'dam n. Wellington via Panama kanaal. Veendam, 30 Rotterdam verwacht. Waterman, 24 Rotterdam verwacht. Westerdam, 22 Rotterdam verwacht. Willemstad, 20 te Curacao 23 te Aruba verw. Zuiderkruis, 26 te Halifax verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 12