Crisis in de Franse communistische partij treedt aan den dag HORLOGES VAN NIEL Oranjeboom Afwezigheid van Thorez gevoeld iets héél b(j2ondm Giethoorn blijft zoals het is Twee zondebokken in de woestijn Na het eerste trekje weet U t 2eker De radio geeft Zaterdag Toepassing der nieuwe W inkelsluitingswet PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Teek io ket zo -J 2 inderdaad Verzending van zeepost Noëlle de Mosa hersteld Invoer in Augustus voor 94 pet. door uitvoer gedekt Aanrijding tijdens rally eist een dode Kerkelijk Nieuws Inpoldering zal het dorp en de plassen sparen Kwestie van hersenen (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De crisis in de Franse communistische partij, die al enige maanden broeide, maar Woensdag door een lang communiqué in het partijblad „l'Humanité" officieel voor het eerst aan de dag is getreden, is een gevolg van de tegenstellingen, die sinds de op richting tussen de revolutionnaire en meer gematigde leden op geregelde tijden aan de dag zijn getreden. Nu André Marty als een der vier secretarissen-generaal is afge zet, en Charles Tillon uit het partijbestuur gestoten is, mag men wel concluderen, dat de meer gematigde elementen maar alles is natuurlijk betrekkelijk over de radi- calisten hebben gezegevierd, en dat dus een tegemoetkomende politiek, de politiek van de uitgestrekte hand, zoals dat in het partij-jargon heet, tegenover anders den kende arbeiders, zelfs tegenover niet-proletariërs, zoals kleine middenstanders en in tellectuelen, in de naaste toekomst gevoerd zal worden. Marty en Tillon waren namelijk de ex ponenten van de ultra-linkse stromingen in de partij en ze hadden hun prestige voornamelijk te danken aan hun revolu tionnaire verleden. In 1917 had Marty, met zijn schildknaap Tillon, een muiterij ontketend op een Frans oorlogsschip, dat in de Zwarte Zee verankerd lag, en in 1936 behoorden bei den tot de voornaamste militaire leiders der communistische internationale legioe nen, die in Spanje aan de kant van de re publikeinen vochten. Hun gedrag tijdens de laatste oorlog, toen ze wel te verstaan eerst na Hitler's aanval op Rusland een zeer actieve rol speelden in het Franse verzet, werd ook door niet-communisten gewaardeerd, en als uiting van die erkenning, in zekere zin, kreeg Tillon in het bevrijdingscabinet van generaal De Gaulle, en later in de regerin gen Gouin, Bidault en Ramadier belang rijke ministersposten, zoals die van weder opbouw, van luchtvaart en zelfs van be wapening toebedeeld. Het was de socialis tische premier Ramadier, die ruim twee jaar geleden uiteindelijk de communisti sche excellenties uit de Franse regering stootte, waarin ze sedert dien zoals men weet niet meer zijn teruggekeerd. In het zeer uitvoerige communiqué, dat ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 3.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.30 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13,50 Platen. 14.35 Sallands programma. 15.00 Amateur- uitzending. 15.30 Boekbespreking. 15.45 Pla ten. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16.30 Residentie-orkest en solist. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Pla ten. 18.30 Strijkorkest. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Platen. 21.05 Symphonie- concert. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Strijksextet. 22.40 Onder de pannen, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 8.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie-orkest. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.38 Gemengd koor. 16.00 Promenade-orkest en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. Platen. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Gevarieerde muziek. 18.40 Militaire reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, cau serie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd program ma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusements muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse muziek. 14.00 Piano. 14.45 Koor. 15.00 Platen. 15.15 Juditha Triumphans, oratorium. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Kamer koor. 17.50 Platen. 18.00 Kamerkoor. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpro gramma. 22.55 Nieuws. 23.05 Platen. 23.30— 24,00 Orkest en solisten. nu door het communistische partijbestuur gepubliceerd is, valt tussen de regels wel duidelijk te lezen, dat de controverse tussen Marty en Tillon enerzijds en de rest van de leiding anderzijds voor een goed deel al in de bezettingstijd wortelt. Tillon moet in het partijbestuur minder vriendelijke dingen hebben gezegd over de gedragingen van Thorez, die in '39 de serteerde, en uitweek naar Moskou, en daarop moet de vrouw van Thorez, Jeanne Vermeersch, die ook in het partijbestuur zitting heeft, en niet op haar mondje is gevallen, hem, Tillon, op vinnige toon van repliek hebben gediend. Tillon is voor deze uitlatingen over de almachtige Thorez, een soort majesteitsschennis, en ook wel voor andere overtredingen, met een tijde lijke, naar geheime, ex-communicatie ge straft, en het schijnt dat in een persoonlijk gesprek Marty partij voor hem getrokken heeft. Marty had dus zijn persoonlijke ge voelens voor z'n vriend Tillon boven de officiële partij discipline gesteld, en dat wordt door deze degradatie hem even in gepeperd. Geroyeerd zijn ze Intussen geen van belden, maar het is zeker nog maar een kwestie van korte tijd, dat deze twee voor malige helden van het Franse communis me, die nu officieel veroordeeld worden en werden wegens seetarisme, hun plaats in zullen kunnen gaan nemen in het legioen van de officiële „vijanden van het prole tariaat" en van de „giftige slangen", waar toe ook mensen als Tito, Petkov, Slansky en Anna Pauker en zo vele andere voor malige grootheden van het internationale communisme behoren. Marty en Tillon werden in de par tij- brochures als Frankrijks grootste zonen uitgeroepen en Marty's „antieke eenvoud in zijn privé-leven" werden de Franse com munisten als een navolgbaar voorbeeld voor ogen gehouden. Hun prestige was vooral onder de meer dynamische elemen ten in de partij dan ook zeer zeker groot. Daarom kan men nu verwachten, dat de maatregelen, die thans zo onverwacht tegen hen genomen zijn, ook wel in de lagere re- gionenen niet zonder uitwerking zullen blijven. Men houdt in politieke kringen namelijk rekening met zware stormen, die voor de Franse Communisten te ernstiger zijn daar Thorez nog steeds niet aanwezig is om de tegenstellingen te overbruggen. Met Thorez aan het hoofd van de partij, wiens politieke leiderschap en capaciteiten, ook door de tegenstanders unaniem worden erkend, zou deze crisis zeker nooit naar buiten zijn ge treden. Ware hij nu in Parijs, dan zouden de gevolgen nu nog mogelijk tot een mini mum beperkt kunnen worden. Maar Tho rez zit nog altijd in de Sovjet-Unie, waar zijn gedeeltelijke verlamming thans wordt behandeld. Bij herhaling is zijn terugkeer aangekon- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (1 Oct.); naar Nieuw Guinea (uit sluitend Hollandia): s.s. „Tomini" (4 Oct.); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Siba- jak" (24 Sept.); naar Suriname: m.s. „Bo naire" (1 Oct.); naar Canada: m.s. „Wes- terdam" (25 Sept.); naar de Unie van Zuid- Afrika: m.s. „Jagersfontein" (23 Sept.); naar Zuid-Amerika: s.s. „Andes" (25 Sept.); naar Australië, via Engeland, (20 Sept) en naar Nieuw-Zeeland, m.s. „Siba- jak" (24 Sept). De van geboorte Nederlandse danseres Noëlle de Mosa, die gedurende het laatste halve jaar tengevolge van een ongeval, dat een operatie aan haar voet noodzake lijk maakte, niet kon optreden, is thans geheel hersteld. Voor het eerst zal zij weer deelnemen aan de voorstellingen van Ballets Jooss op 22 September 1952, als in ae Opera te Essen de twintigste verjaar dag van „De groene tafel" wordt gevierd. digd, maar niettemin is zeker, dat zijn ge zondheidstoestand nog altijd zo zwak is, dat hij pas na vele maanden, zo geen jaren, de werkelijke leiding van de partij weer in handen zal kunnen nemen. Na de manifestatie tegen generaal Ridgway, van welker mislukking nu Marty en Tillon wel aansprakelijk zul len worden gesteld, is deze crisis de tweede ernstige nederlaag voor de Franse communistische partij sedert •Thorez' afwezigheid. Het partijbestuur zal na deze twee vurige zondebokken de woestijn in te hebben gestuurd, nu zeker wel gaan pogen haar invloed ook onder de niet-communistische arbei ders uit te breiden. Vredes-partlsanen en aanverwante cryp- to-communistische organisaties zullen ster ker op de voorgrond gaan treden. Maar resultaten behoeven daar niet van te wor den gevreesd. De Franse communisten heb ben hun grote tijd duidelijk gehad, al kun nen ze nu dan ook nog op een enorme stem- menaanhang bogen. De splijtzwam heeft ze aangetast en de ervaring heeft geleerd, dat deze in autoritair geleide bewegingen ge woonlijk diepe sporen achter laat. Het spreekt vanzelf dat de regering Pinay en de centrum-partijen de moeilijkheden in de communistische gelederen thans met grote aandacht volgen en dat deze crisis door hen met grote dankbaarheid wordt begroet. Nadat bij de Gaullisten enkele maanden geleden een ernstige crisis uitbrak, die ove rigens nog steeds niet is uitgewerkt, lijkt nu ook de linkse oppositie op haar beurt af te brokkelen. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige ge gevens bedroeg de waarde van de geïmpor teerde goederen in Augustus 1952 f 623 mil- lioen (Juli f727 millioen), terwijl voor een waarde van f585 millioen (Juli f651 mil lioen) werd geëxporteerd. Het dekkingsper centage bedroeg 90 (Juli 89). De omvang van de buitenlandse handel is in Augustus 1952 ter opzichte van Juli op merkelijk gedaald. Daar de invoer met f38 milloen meer is teruggelopen dan do uit voer, kwam het dekkingspercentage toch nog belangrijk boven dat van Juli. Dat de han delspositie vrij gunstig bleef, moet voor een deel worden toegeschreven aan een ver betering van de ruilverhouding. Het invoeroverschot bedraagt sedert het begin van dit jaar f419 millioen (Jan.Aug 1951 f2.246 millioen). Bij een vergelijking van de afgelopen 12- maandsperiode met de vorige 12-maands- periode blijkt dat de invoer belangrijk is teruggelopen. De uitvoer bleef vrijwel on veranderd. Het deficit daalde met f 167 mil lioen. Het dekkingspercentage bedroeg voor de periode September 1951-Augustus 1952 95. ADVERTENTIE ZENITH - ETERNA - BUREN Originele Zwitserse fabrieksmerken GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM H.K.H. Prinses Wilhelmina'bracht Woensdag een kort, onofficieel bezoek aan Leeu warden, waar zij het koor van de Grote Kerk bezichtigde. Ter begroeting waren o.a. aanwezig, de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, oud-commissaris der Koningin mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, de kabinetschef van de commissaris der Koningin mr. G. F. W. Hartung, de burge meester van Leeuwarden mr. A. A. M. van der Meulen, ir. J. J. M. Vigter, ir. D. S. Visser en enige kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente. ~rw De fakkelrally voor automobilisten BayeuxEindhoven heeft één dode geëist. Het is de heer L. Pirlet uit Luik. Mevrouw D. van Overstraeten uit Luik, die samen met de heer Pirlet aan de rally deelnam, werd zwaar gewond tijdens het ongeluk, dat de équipe in Vaals overkwam. Rectoraatsoverdracht te Apeldoorn Heden heeft prof. L. H. van der Heiden het rectoraat aan de Theologische School van de Chr. Geref. kerken te Apeldoorn overgedragen aan zijn opvolger prof. J. Hovius. Hij hield daarbij een oratie over: „De nieuwe vertaling van de Bijbel". Ned. Herv. kerk Beroepen te Jaarsveld: I. de Tombe te Zalk en Veecaten; beroepbaarstelling: ds. J. C. van Veen, voorheen predikant bij de Prot. kerk in Indonesië, woonachtig te IJsselmonde; benoemd tot vicaris te Hee renveen: H. E. K. Vegter, cand. te Gronin gen. Geref. kerken Bedankt voor Hengelo (Ov.) (vac. F. Vroon): Joh. P. Boer te Zwartebroek; aan genomen naar Blija: dr. E. Smilde te Wate ringen, die bedankte voor Woudsend (Fr.). Baptisten gemeenten Beroepen te Groningen-Zuid: G. Bron- gers te 's-Gravenhage. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Voorburg: R. H. Bremmer te Zwolle. Oud-Geref. gemeenten Beroepen te Loenen aan de Vecht: J. v. d. Poel te Giessendam. Examens Aan de Theologische Hogeschool der Ge reformeerde kerken onderh. art. 31 K.O. te Kampen is geslaagd voor het candidaats- examen de heer W. Borgdorff, te Overschie. Gistermiddag kwam in de gemeenteraad van Rotterdam een voorstel van B. en W. aan de orde, waarin werd voorgesteld, dat gedurende een aantal dagen voor de beurs voor mode en huishouding „Femina" het in de Winkelsluitingswet bepaalde slui tingsuur niet zal gelden met dien verstan de, dat geen verkoop mag plaats hebben na 22.00 uur. Een der raadsleden merkte op, dat de Winkelsluitingswet 1951 (artikel 11) de gemeenteraden geen bevoegdheid geeft* ontheffing van de winkelsluiting voor een tentoonstelling te verlenen. Een ontheffing zou dan voor alle winkels in de stad gel den. De voorzitter, mr. G. A. van Walsum, die opmerkte, dat de raad bezig is een wet toe te passen, die nog niet in werking is getreden (dit geschiedt namelijk op 1 October) zeide dat het ministerie van Economische Zaken zich op het stand punt stelt, dat de gemeenteraad de be voegdheid heeft ontheffing van de winkel sluiting op een beperkt terrein te verle nen. Hij zeide overigens deze mening niet te delen. De Rotterdamse politie zal echter geen proefproces uitlokken, maar het ge meentebestuur heeft de aandacht van de regering op de genoemde clausule geves tigd. De voorzitter meende, dat in dit ge val de oude toestand moet worden her steld, zodat B. en W. ontheffing kunnen verlenen. Hij stelde toch voor het voorstel van B. en W. goed te keuren, daarbij on der meer sprekend van „hoffelijkheid te genover het tentoonstellingsbestuur". De raad ging hiermee accoord. ADVERTENTIE LEDEREN JASSEN ƒ125.— Er is een sociaal-economisch rapport verschenen, dat in opdracht van het ge meentebestuur van Giethoorn werd opge maakt. Het komt in grote trekken neer op verbetering van landerijen ten Oosten van Giethoorn, maar het laat de plassen onaan getast, evenals het dorp zelf. De voor ver betering in aanmerking komende lan derijen zullen door wegen moeten worden ontsloten, maar ook per vaartuig bereik baar moeten blijven. In ieder geval kan het wel zo goed als zeker worden geacht, dat Giethoorn als dorp zal blijven, zoals het is en dat ook de plassen in stand zullen worden gehouden. De intussen reeds tot stand gekomen grote inpolderingen in de kop van Over- ijsel zijn niet zonder invloed gebleven op de waterhuishouding van het ongeveer 30.000 ha. omvattende waterschap Vol'lem- hove, dat zich uitstrekt van Zwartsluis tot de Friese rivier de Linde. Ook de diepe bemaling van de Noord-Oostpolder is voor een deel van het waterschapsgebied een vrij bedenkelijke factor geworden, want de klachten over bodem-uitdroging nemen gestadig toe en het is een probleem ge worden, om de grondwaterstand te regelen. De voortzetting van de ontginningswerken in de kop van Overijsel schept ook proble men aangezien er grote belangentegen stellingen vallen op te lossen. In de Kalen- bergse rietcentra wil men van ontwatering niets horen, omdat de rietcultuur, die geen bemesting vraagt, nog steeds de kurk vormt, waar het economische streekleven op drijft. In Giethoorn, rond het piassen- gebied, zijn de meningen verdeeld. Een deel van de bevolking is hier vóór inpol dering, maar een ander deel en deze maakt waarschijnlijk de meerderheid uit is tegen verdere ontwatering. Deze meerderheid wordt gevormd door de inwo- nersgroep, die jaarlijks belangrijke in komsten uit het vreemdelingenverkeer trekt, en door de kleine veehouders, wier bedrijf niet groot genoeg is voor paarden- tractie en mechanisering. Hierbij komt dan nog het streven naar behoud van het toch reeds gedecimeerde natuurschoon en het behoud van een recreatiegelegenheid, welke enig in den lande mag worden ge noemd, Vooral deze laatste factor schijnt meer op de voorgrond te treden dan bij de eerste inpolderingen het geval was, maar anderzijds hadden de ontwerpers van de diverse plannen natuurlijk rekening te houden met de bedrijfsbelangen van de voorstanders der inpoldering. Op het ogen blik zijn alle ontwerpen dan ook gebaseerd op inpoldering daar, waar het zonder be zwaar kan en verder instandhouding van de plassen en de randgebieden, met inbe grip van karakteristieke dorpen als Giet hoorn. Giethoorn was tot dusverre de enige Nederlandse gemeente waar nog geen straatweg bestond. Een van de toegangs wegen naar het dorpscentrum is met rijkssubsidie van een klinkerverharding voorzien. Deze nieuwe weg is Donderdag middag door burgemeester Van der Goot geopend. De burgemeester zei, dat deze eerste verharde Giethoornse .weg welke naar het plassengebied voert dienstbaar kan worden gemaakt aan de toekomstige ontwikkeling van het streekbedrijf, dat nu nog uitsluitend op het water is aange wezen. ADVERTENTIE ondev m £>saBmwGfy- ffaf Vorstelijk glae bloot Nieuw. Voor het eerst is in Joegoslavië een foto gepubliceerd van de 28-jarige mevrouw Jovgnka Broz, de nieuwe vrouw van de 60-jarige maarschalk Tito. Levend. De West-Duitse invoercommissie heeft Donderdag de invoer uit Neder land toegestaan van levende slachtvar- kens tot een bedrag van 4 millioën mark en van rugspek tot een bedrag van 2 millioen mark. Overmaat van ramp. De Zuid-Koreaanse regering heeft bekendgemaakt, dat bij de overstromingen, die vorige week het Westelijke deel van Korea hebben ge teisterd, 129 personen zijn omgekomen en 2.970 huizen zijn beschadigd. Meer dan 10.000 personen zijn dakloos en de schade wordt geschat op meer dan 5.000.000 dollars. Prestige. Vooraanstaande Britse inge nieurs, die een bezoek brengen aan Toronto, hebben verklaard, dat de Britse atoomproef die binnenkort in Australië zal worden ondernomen, deel uitmaakt van het gemeenschappelijke programma, dat met Amerika zal wor den uitgevoerd. „Het is geen onaf hankelijke ontwikkeling om het prestige van de Britse natuurkundigen hoog te houden", aldus deze ingenieurs. Ondeugdelijk. Volgens de jongste opgave van de politie is het aantal doden van het spoorwegongeluk bij Hamburg negen. Er zijn 85 gewonden, van wie er 35 ernstig aan toe zijn. Spoorweg autoriteiten zeggen, dat het ongeluk te wijten is aan ondeugdelijk materiaal, waardoor een breuk in een spoorstaaf is ontstaan. Terug. James Magnennis te Belfast heeft zijn „Victoria Cross", de hoogste Britse militaire onderscheiding, die hij ver diend had met zijn aandeel in het tot zinken brengen van een Japanse krui ser in de straat van Djohor, onlangs verkocht voor 75 pond sterling. Hij wilde geld hebben om kleren te kunnen kopen voor zijn drie kinderen. Don derdag heeft hij echter het erekruis van de koper teruggekregen zonder dat hij er iets voor behoefde te betalen. De koper, een handelaar uit Belfast, was van plan het aan het museum van Bel fast te schenken, maar toen hij vernam wat het erekruis voor de ex-marinier betekende, besloot hij het aan hem terug te geven. Overleden. Joseph Short, perssecretaris van president Truman, is Donderdag avond plotseling te zijnen huize over leden. Hij was 48 jaar. Short had zijn functie 18 December 1950 aanvaard. Hij volgde Charles Ross op, die indertijd aan zijn schrijftafel gezeten, het be wustzijn verloor en kort daarna over leed. President Truman gaf Donderdag avond een verklaring uit, waarin hij onder meer zeide het overlijden van Short diep te betreuren. Koud. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou en George Kennan, de Ameri kaanse gezant te Moskou, komen vol gende week Woensdag te Londen bijeen voor een conferentie over de „koude oorlog" met de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken David Bruce. De besprekingen zullen het ge hele gebied van de betrekkingen tussen Oost en West beslaan en de wijze, waarop de verbonden landen hun ver dedigingsprogramma's kunnen hand haven zonder hun economieën te ver storen, aldus wordt te Washington ver nomen. Reden. Bespreking over militaire kwes ties waarbij Rusland, Mongolië en China betrokken zijn, is volgens buitenlandse waarnemers te Moskou de reden van de aanwezigheid in die stad van de Mon goolse minister van Defensie Bata. Schat. De 34-jarige Duitser Gustav Nagel is van plan te trachten de schat van Mussolini te bergen, die Duitse soldaten volgens hem in het Comomeer in Noord-Italië hebben laten zinken. Na gel, een voormalig onderofficier bij de Duitse luchtmacht, verklaarde aanwe zig te zijn geweest, toen soldaten op be vel van Mussolini kisten met goud en juwelen van de wal af in het water wierpen. Hij meent, dat hij zich de plaats, waar de schat zonk, wel zal kun nen herinneren, als hij eenmaal ter plaatse zal zijn. Leugens. Vandaag is te Warschau een pro ces begonnen tegen acht Polen, waar onder een vrouw, die er onder meer van worden beschuldigd een radiospre ker te hebben vermoord, die „de leu gens van „The Voice of America" aan de kaak stelde". Zij zouden contra- spionnage hebben bedreven. Hoog. Het aantal, gevallen van kinderver lamming in de Verenigde Staten be droeg tot op dertien dezer 30.071. Ver leden jaar waren over dezelfde periode 28.060 gevallen geregistreerd, hetgeen toen reeds een getal was dat belangrijk hoger lag dan voorgaande jaren. Rommel. Te Wenen hebben ruim achthon-* derd communistische jongelieden, die de vertoning van de Amerikaanse film „Rommel, de woestijnvos", wilden ver hinderen, gepoogd een bioscoop te be stormen. De politie herstelde de orde. 47. „Hier met dat roer'.", riep Teutbei, alleen een ervaren zeeman zal het schip in deze storm kunnen redden!" Na deze verschrikkelijke inbreuk op zijn gezag deed Herbert, de kapitein, een stap achter uit en wachtte in spanning de tegenactie van zijn gade af. Maar, vreemd genoeg, bleef deze actie van de anders zo strijd vaardige dame uit. Wankelend begaf zij zich naar de kajuit en prevelde: „Ik.... hik...., voel mij, niet toel.^ oef. Kn._.. knap jij dit even op.hik.Herbert". Zeeziekte kan een leeuwin tot lam ma kenAarzelend deed Herbert een stap in de richting van Teutbel. „Ga weg", zei hij ferm. En hij voegde hier enigszins drei gend aan toe: „anders word ik boos". „Niet boos worden", verzocht Teutbel, terwijl hij de kapitein met één hand ophief. „Ga liever je vrouw verzorgen inplaats van zeelui, die hun plicht doenie bedreigen. Wees blij, 4at tussen, al die groene varens gasten hier een ervaren zeeman zit!" „Hum, ja," mompelde de kapitein, die vond, dat Teutbel hard kon knijpen, „ik zal eerst naar mijn vrouw gaan kijken." Tot de groene varensgezellen, waarover Teutbel had gesproken, behoorden zeer zeker Panda en Jolliepop; zowel letterlijk als figuur lijk! „Wij vergaan!", steunde Panda, „wij zullen nooit meer land bereiken!" „Wel", hikte Jolliepop, „onder al dit water is ook nog land, mijnheer." HET beeld van de zuster die de kraam kamer verlaat met een bundeltje smetteloos wasgoed in de armen gekneld, waaruit het verfrommeld hoofdje van de nieuioe boreling niet dan met moeite kan worden opgedolven, mogen we in kinder rijk Nederland bekend veronderstellen. Het. is hier niet de plaats voor het verstrekken van richt lijnen aan verpleegsters, doch we menen dat deze manier om de baby aan de buitenwereld voor te stellen, niet de juiste is. In deze opvatting wor den wij nog gesterkt door het nauw bedwongen afgrij- zen der vaders, wanneer deze zich over het pak textiel heenbuigen en daarin niet anders kunnen ontwaren dan een bruin-rood en gerimpeld appelgezichtje, dat losjes tussen de vele doeken schijnt te zijn gelegd. „Is dat alles!", willen de onthutste vaders vragen. Maar inplaats van deze woorden rondborstig uit te spreken, van gen zij aan met kraaien en kirren om de verpleegster toch vooral niet de indruk te geven, dat zij niet zouden weten wie zij voor zich hebben. Neen, dan begreep de verpleegster, die mijn tweede zoon aan mij voorstelde, er méér van. Zij droeg het tien minuten oude kind voor zich uit gelijk een vaandeldra ger, die de standaard van het zegevierende leger aan de veldheer komt presenteren. Zeker, ook in dit geval was de textiel niet gespaard, doch er was een stevige koker van vervaardigd, waaruit fier en vrij een bol en blozend hoofdje stak dat zich kaars recht op de romp in evenwicht hield. Even, misschien niet langer dan een halve mi nuut, kon ik kijken in de klaarste en hél derste blauwe ogen die ik ooit mocht aan schouwen, daarna draaiden deze spiegeltjes van de hemel scheel naar binnen en het hoofdje viel slap achterover. De voorstelling was afgelopen. Dat was tien jaar geleden en wanneer mijn zoon thans het hoofd laat hangenvalt het, als bij alle ouderen, naar voren. De verklaring hiervoor is een voudig: bij de pasgeborene, met zijn klein gezichtje en relatief zware hersenen, ligt het zwaarte punt van het hoofd achter het steunpunt, waardoor het bij verslapping der spieren naar achteren moet vallen. Bij de ouderen, die een groter gezicht en „verhoudingsge wijs" kleinere hersenen hebben, ligt het zwaartepunt bij normale stand van het hoofd vóór het steunpunt, zodat het naar voren valt. Een punt dat we thans eens aan de orde stellen is de plotselinge verdwijning van huisvliegen in het najaar. Velen denken dat deze vliegen van ouderdom of van koude sterven, maar de oorzaak van hun ver dwijning ligt ergens anders en is eigenlijk veel geheimzinniger. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verbodenJ

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2