Jubilerende KNMB ziet terug op een halve eeuw organisatiewerk „Klokslag twaalf" lofprijzing van de moed Agenda voor Haarlem Kamer van Koophandel richt adres tot minister over spoorwegkruisingen Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden VIJFTIG JAAR MIDDENSTANDSBEWEGING Volendam in Amerika Knappe film van Stanley Kramer De doden niet geheel gerechtvaardigd /^Hoe is het ontstaand Komt er een staatssecretaris voor de middenstand? Fotograaf in atelier overvallen OVER DE SCHREEF VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 Deze maand om precies te zijn op 3 September jongstleden was het vijftig jaar geleden dat in Amsterdam tijdens het derde Internationale Middenstandscongres onder grote geestdrift de eerste Nederland se middenstands-organisatie werd opge richt, waaruit later de K.N.M.B. is voort gekomen en waarmee de grondslag gelegd was voor een middenstandsbeweging, die grote invloed heeft gehad op de ontwikke ling van de maatschappelijke organisatie in Nederland. In die dagen, aan het begin der twintig ste eeuw, was de positie van „neringdoen den" en ambachtspatroons heel anders dan thans. Zij waren de onderdanige dienaars van het publiek en maatschappelijk weinig in tel. Aandeel nemen in, of zelfs maar meespreken over de gang van zaken in ons land was voor hen niet weggelegd; zij dien den zich integendeel bescheiden in hun winkel of werkplaats terug te trekken en blij te zijn, dat men hun een bestaan gunde. De strijd die de nieuwe bond aanvan kelijk onder de naam van Nederlandse Bond van Verenigingen van de Handeldrijvende Middenstand te voeren kreeg, betrof dan ook in de eerste plaats de maatschappelijke gelijkstelling van zijn leden en hun vak genoten. Dat doel werd nagestreefd door gestage uitbouw der reeds bestaande en nieuw-opgerichte plaatselijke organisaties en haar samenbundeling in de landelijke centrale. Daarnaast stond het optreden „naar buiten", dat vooral geschiedde op de jaar lijkse congressen, waar vraagstukken, de middenstand betreffende, aan de orde ge steld en ingeleid werden door gezaghebben de figuren van allerlei richtingen. Erkenning en gelijkstelling Allengs kon door deze arbeid het maat schappelijk aanzien van de middenstand worden verhoogd, zijn sociaal-economische betekenis erkend en enige (aanvankelijk slechts adviserende) invloed op bestuurs beleid en wetgeving worden verworven. De middenstandscongressen dienden echter al spoedig tot meer dan tot voorlichting alleen: menig besluit leidde tot initiatieven op wetgevend terrein, zoals de voorzie ningen op het gebied van afbetalingshandel, oneerlijke concurrentie, bank- en crediet- wezen, winkelsluiting, uitverkopen, vesti gingsregeling en wat dies meer was. Besprekingen op de congressen leidden onder meer tot het ontstaan van het mid denstandsbankwezen, dat na moeilijke kin derjaren in 1927 een hecht bolwerk kreeg in de Nederlandse Middenstandsbank, tot het in het leven roepen van de Keurings diensten voor waren, van postchèque- en girodienst, handelsregister, bedrijfsvereni gingen tot uitvoering van de Ziektewet en verenigingen tot risico-overdracht ingevol- .ge de Ongevallenwet. Ook aan de ontwik keling van de Jaarbeurs te Utrecht werd krachtige steun verleend. Dat de middenstand thans als groep in zijn verhouding tot de overheid en andere sociale groeperingen gekend en erkend wordt, dankt hij aan de pioniersarbeid van de mannen van 1902 en hun opvolgers, van wie vooral de oud-voorzitters wijlen J. S. Meuwsen, H. K. Koppel en Ed. G. Schür- mann genoemd moeten worden. Hun be langeloze, opofferende arbeid vond maar zelden evenredige waardering: de leden Prins Talal, ex*koning van Jordanië, die afstand van de. troon deedomdat zijn gezondheid het koningschap niet, toeliet, is per vliegtuig uit Amman in Cairo aange- komen. Hij rijdt met Auni Ahdulhadi (rechts) naar de gezant van Jordanië te Cairo. Men vermoedt, dat Prins Talal, wtens gezondheid in de loop van korte tijd zeer achteruit ging. zich onder behandeling van Egyptische dokters zal stellen, en daartoe enige tijd in een ziekenhuis zal verblijven. VRIJDAG 19 SEPTEMBER Concertgebouw: Concert H.O.V.. R uur. Lange Veerstraat 16: „Geestelijk Leven", 8 uur. Rembrandt: „Verboden verhouding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen uitweg", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Scarlet Angel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onverbreekbare banden", alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 20 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Een vrouw met een klein hart" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Rembrandt: „Verboden verhouding", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen uitweg", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Jour naalvoorstellingen. 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Klokslag 12", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Scarlet Angel", 18 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Drums of Fu Manchu". 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onverbreekbare banden", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. waren en zijn nog steeds karig met het beschikbaar stellen van daadkracht en geldmiddelen. In 1905 werd de bond herdoopt in „Ne derlandse Bond van Verenigingen van de Handeldrijvende en Industriële Midden stand", waardoor de patroonsvakorganisa- ties in zijn gelederen konden plaatsnemen. De standsorganisatie, belichaamd in de plaatselijke winkeliers-, handels- en mid- denstandsverenigingen, bleef evenwel tot de reorganisatie van 1924 overwegen. Specifieke vakbelangen traden aanvan kelijk niet naar buiten. Dit werd anders, toen gedurende de eerste wereldoorlog de distributiebelangen tot branchegewijze aan eensluiting noopten en na 1918 de snelle ontwikkeling der sociale wetgeving tot ver legging van het accent leidde (men denke o.a. aan de toepassing van de Arbeidswet en van de Ongevallenwet). „Derde macht" De sociale evolutie, beïnvloed door de groeiende macht der arbeidersbeweging, ging gepaard met een toenemend ingrijpen van de overheid in het bedrijfsleven, waar voor het pad in de voorafgaande mobilisa tie-periode geëffend was. Tegenover de macht der arbeidersbe weging en de toenemende overheidsbe moeiing moesten de ondernemers een tegen wicht scheppen en dat geschiedde ener zijds door uitbouw en versterking van hun organisaties, anderzijds door het streven naar organisatorisch overleg, zowel met de werknemers als met de overheid. Dat in September 1919 door de instelling van de middenstandsbonden, het regelmatige con- lichaam, steunende op de drie Nederlandse Middenstandsbonden, het regelmatige Gon- tact met de regering tot stand werd ge bracht, is een logische consequentie van deze ontwikkeling. Geleidelijk groeide, mede dank zij het werk van de bonden, aan het departement voor Economische Zaken een met de mid denstandszaken belaste afdeling, die laat stelijk onder het persoonlijk toezicht van een minister zonder portefeuille stond, een taakldie, naar het bondsbestuur verwacht, weldra door een speciale staatssecretaris voor de Middenstand overgenomen zal j worden. Op sociaal terrein Ook op sociaal terrein heeft die gelijkbe rechtiging zich voltrokken. In vele belang rijke colleges kreeg de middenstand zijn vertegenwoordiging. In de Sociaal Econo mische Raad is later dit werk voortgezet, evenals dat geschiedde in de Stichting van de Arbeid, om maar enkele van de licha men te noemen, waarin midden- en klein bedrijf deel hebben. Na 1918 werd de bond steeds meer be trokken bij de voorbereiding van de wet geving; zij betrad daarmede het publiek rechtelijke arbeidsveld. Een gewichtige stap, die geleidelijk voerde naar een nieuw stadium, dat der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, dat zich langzamerhand duidelijker gaat aftekenen. Oriëntatie op nieuwe taken Met de reorganisatie van de bond in 1934 werd de periode ingeluid, waarin de vak organisatie niet alleen een eigen plaats, maar ook een eigen taak in het bondsver- band heeft gekregen. Na de bevrijding is deze lijn doorgetrokken en het accent ge leidelijk verlegd naar de centrale van vak organisaties. De ontwikkeling van de pu- bleikrechtelijke bedrijfsorganisatie maakt dit bovendien noodzakelijk. Maar het ap paraat is nog lang niet in overeenstemming met de eisen, welke een bond met 50.000 aangeslotenen stelt. „Ruggegraat der natie" Wil de K.N.M.B. zijn plaats kunnen handhaven en een gelijkwaardige positie als de andere centrale organisaties van het bedrijfsleven verwerven, dan zullen op korte termijn aanzienlijke verbeteringen nodig zijn, in de eerste plaats door defini tieve oplossing van het sedert zijn geboorte bestaande euvel van een gebrek aan vol doende geldmiddelen, maar ook door ver betering en uitbreiding van het kader, dat in de toekomst de leiding zal moeten over nemen. Het bondsbestuur hoopt dan ook, dat de leden bij het gouden jubileum be sluiten, die hinderpalen voor goed uit de weg te ruimen, opdat het werk, dat in 1902 begonnen is, ook blijvend vruchten dragen mag. Deze jongedame, die hier in traditioneel Nederlands" costuum zo vriendelijk vaar u lacht, is Amerika's tulpenbollenkoningin. Zij heeft zojuist de 250 millioen tulpen bollen in ontvangst genomen, die per s.s. Rijndam uit Nederland in de V.S. aankwamen. In de Donderdagavond gehouden verga- De middenstand, die nu voor circa 50 dering van de Kamer van Koophandel en procent georganiseerd is in een der drie grote bonden, neemt nog steeds een belang rijke plaats in onze samenleving in, natio naal en internationaal. Terecht is hij „de ruggegraat van de natie" genoemd, want de geschiedenis heeft ook in de jongste tijd geleerd, dat het maatschappelijk evenwicht daar juist het gemakkelijkst wordt ver stoord, waar de middengroep ontbreekt of zwak is. Daarom is de instandhouding van de middenstand ook een algemeen belang. Van dit alles zal ook het jubileum-congres, dat 24 en 25 September in Scheveningen gehouden wordt, weer ruimschoots getui genis afleggen. Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft de voorzitter, de heer J. J. S w e n s, meegedeeld, dat naar aanleiding van een verzoek van de Nederlandse organisatie voor de Internationale Kamer van Koop handel om op te geven welke moeilijkheden er zijn bij de export naar Amerika ten aan zien van de Amerikaanse invoerrechten en voorschriften, de kamer een enquête heeft ingesteld. Ten aanzien van de bloemenexport acht men de controle van de Plant-Inspec tion te zwaar. In de bloembollen- handel had men geen bezwaren tegen het invoerrecht noch tegen de invoerproce- Voor de filmmakers zich goed bewust waren wat de elementaire eigenschap is der filmkunst: de beweging, hielden zij zich al bezig met de zogenaamde „Westerns", films over de Wild-West. Vermoedelijk, omdat er zoveel beweging in zat. De actie van het verhaal, zo zou men kunnen zeggen, dwong hen gewoon de actie der beweging met de camera op. Maar verder gingen zij niet. Toch waren hun films in zoverre nog altijd genietbaar, dat men er niet voor het lapje do or werd gehouden. Goed was goed, slecht was slecht en recht, recht. Men hield zich niet bezig met psychologische verwik kelingen, die op den duur het onderscheid tussen wat krom en recht was, gingen ver waarlozen. Van het ogenblik echter, dat at film ook de innerlijke bewegingen ging registreren zijn de „Westerns" als gerenommeerde succesnummers van het witte doek verdwenen. Zij schoten tekort, omdat zij niet hoog genoeg durfden grijpen. Ze waren te ongecompliceerd. Ze werden bij dertien in het dozijn gemaakt. Dat bracht er de klad in. De film „Klokslag twaalf' (High Noon) is er evenwel om te bewijzen, dat ook een Western, zo zij in goede handen komt, niet van het cliché-formaat behoeft tcj zijn, dat zij gaandeweg heeft aangenomen. De film is geen veredeld cultuurproduct. Haar verschijning dwingt respect af, omdat zij ^o uitstekend is gecomponeerd, geladen tot het uiterste. Het is een film, die waard is gezien te worden, ook al zal zij andere reacties bewerkstelligen dan in haar schenen voorbehouden. hij opvoert tot zij bijna ondragelijk wordt. De minuten kruipen, terwijl zij toch te vlug gaan. De dood wacht tartend, terwijl hij eigenlijk steeds dichter naderbij komt. Het opvoeren van deze spanning is Kramer's knappe werkstuk en tegelijk verwekt het tegenzin. Want terwijl wij onmiddellijk van de goede bedoelingen van de sheriff zijn overtuigd, moeten wij zonder het in con crete te zien, aannemen, dat de schurken schurken zijn. Hun dood in de film „Klok slag Twaalf" overvalt ons. Ze hebben geen kans gekregen zich tegen de regisseur en het filmpubliek te verdedigen. (Iets wat in de oude „Westerns" in ieder geval gebeurt). Zij schieten, omdat zij slecht zijn en zij worden om de zelfde reden doodgeschoten. Hun dood wordt niet geheel gerechtvaardigd. De spanning, die deze dood tot einde heeft, gaat bedenkelijk lijken op sensatie. Het is dit bezwaar, dat tegen „Klokslag Twaalf" moet worden aange voerd. Er wordt in naam der gerechtigheid iets te gemakkelijk met de dood omge sprongen en dat verzwakt de verdediging van het leven wat juist de opzet was. Neemt men dat bezwaar voor lief dan kan men een fraaie creatie van Cary Cooper bewonderen, die Kramer's inspirerend me dium is geweest. Het gegeven is gauw verteld. De sheriff van een klein stadje heeft zich een repu tatie verworven, omdat hij een moedig en rechtschapen man is. Hij bracht orde in het plaatsje dat hem voor zijn bemoeiingen zeer dankbaar is. Wanneer de sheriff dan ook trouwt en het stadje verlaat om zich elders te vestigen prijst men hem in alle toonaarden en betreurt zijn vertrek. Dan nog voor hij goed en wel heen is komt het bericht, dat een misdadiger, door zijn toedoen gevat en veroordeeld, gratie heeft gekregen. De man is nu op weg naar het stadje en kan er klokslag twaalf zijn. Zijn kornuiten wachten hem al op. Zij zullen zich zonder twijfel op de inwoners probe ren te wreken. Het bericht verwekt grote consternatie. Tegen de zin van zijn vrouw in besluit de .sheriff te blijven. Hij heeft geen ander motief dan dat hij het moet. Hij voelt het zo. Hij kan niet anders. Maar wanneer hij zoekt naar helpers om het dreigend gevaar te keren laten allen hem in de steek. Nog liever ziet men hem heen gaan: er moet maar komen wat komt. De sheriff bindt dan alleen de strijd met zijn overmachtige vijand aan. Wanneer die een maal gestreden is heeft hij voor nieuwe be tuigingen van dankbaarheid woord noch blik meer over. Het was dit gegeven, dat Stanley Kramer in „Klokslag Twaalf" verwerkte. Van het begin af volgt hij de dappere sheriff op de voet. Hij telt de minuten, die hem van zijn belagers scheiden. Hij verwekt hoop. Hij noteert tegenslag na tegenslag. De motie ven die de inwoners van het stadje aan voeren om hun weigering tot hulp te ver klaren, geeft hij geduldig een kans tot waardering, maar het zijn alle voorwend sels, leugens en lafheid. De eenzaamheid om de sheriff groeit. Dan slaat de klok twaalf. Van dat ogenblik af wordt die een zaamheid een wapenbroeder. Klokslag twaalf komt als een verlossing. Nu weet de sheriff zeker, dat hij het alleen moet op knappen. Hij groeit in kracht naarmate het aantal van zijn vijanden vermindert. Dat hij eindelijk door de hulp van zijn vrouw overwint is feitelijk niet eens zo belangrijk meer, het versterkt of verzwakt de film niet. Belangrijk is dat hij tot het eind toe dapper is. Zijn moed en eerlijkheid zijn de overwinnaars. Het is dit wat Kramer met zijn film duidelijk maakt. Spanning Hoe goed hij dat doet bewijst de span ning, welke hij oproept, een spanning, die De film draait deze week in Luxor. P. W. FRANSE De sheriff waarschuwt zijn ex-verloofde voor het dreigend gevaar. Scène uit de film „Klokslag Twaalf'. Twee bankwerkers uit Schiedam, de 25- jarige IJ. van A. en de 28-jarige W. K., hebben gistermiddag omstreeks drie uur in een foto-atelier aan de Dordtselaan te Rotterdam getracht een overval te plegen. Het is de politie gelukt, de mannen te ar resteren. De Schiedammers kwamen de winkel van de 44-jarige fotograaf A. B. binnen en vroegen hem een foto van hen te nemen. De fotograaf nam de mannen mee naar zijn atelier. Toe hij de zwarte doek over zijn hoofd had getrokken, sprongen de mannen toe en begonnen hem met gummistokken te bewerken. Het slachtoffer schreeuwde hard en waarschijnlijk hadden de overvallers hierop niet gerekend. Zo vlug als hun benen hen dragen konden gingen ze er vandoor. Enige rechercheurs, die toevallig voorbij kwamen, het geschreeuw hoorden en de twee mannen de benen zagen nemen, gre pen de Schiedammers in hun kraag. Zij zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De toestand van de fotograaf is goed. Het gevecht is begonnen. De sheriff wordt belegerd. dure. Men meende, dat de afzet belemmerd werd doordat de Amerikanen nog geen bloemenliefhebbers zijn. De export van bloembollen aan particulieren levert nogal moeilijkheden op. In de branche: leren dames- en heren hand schoenen acht men de invoertarieven te hoog. In de branche: visconserven acht men de invoerrechten, hoewel altijd een zekere be lemmering toch niet onrustbarend. Op de chemische producten wordt een enorm hoog recht geheven. Haven bij de Westergracht De Kamer heeft een onderzoek ingesteld of wellicht bedrijfsbelangen geschaad kun nen worden als de haven bij de Wester gracht wordt gedempt. Dit bleek niet het geval te zijn. De Nederlandse Spoorwegen hebben meegedeeld, dat het nog wel enige jaren zal duren voordat de haven zover gedempt is, dat afrastering van de terreinen noodzakelijk zou blijken. De vergadering stelde een arbitrage- reglement vast en besloot B. en W. van Aalsmeer te berichten dat het oordeel van de Kamer is, dat niet moet worden over gegaan tot het instellen van een weekmarkt op de openbare wegen in de dorpskern. Spoorwegkruisingen De vergadering keurde een verzonden brief aan de minister van Verkeer en Wa terstaat over gelijkvloerse spoorwegkruisin gen goed. De Kamer schrijft daarin, dat zij met zeer veel belangstelling kennis heeft genomen van het adres, dat de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB aan"de minister heeft gericht, betreffende de ge lijkvloerse spoorwegkruisingen wegens de voorgenomen instelling van een kwartier- dienst op de spoorlijn Amsterdam—Rotter dam. De belangstelling gaat in het bijzonder uit naar de mededelingen in deze brief voor zover deze betreffen de gemeenten Haar lem en Heemstede. Naar aanleiding daarvan deelt de Kamer mee, dat behalve de telling, die in Februari 1950 werd gehouden en waarvan gewag wordt gemaakt in het schrijven van de ANWB, door de gemeente Haarlem nog een volgende telling werd gehouden De ge meente ging hierbij uit van de gedachte, dat de spoorbaan de scheiding vormt tussen een recreatiegebied met bossen, duinen en strand enerzijds en een werk- en woonge bied anderzijds. Een tweede telling werd gehouden in de maand Augustus en niet, zoals in Februari, alleen over drie volledige werkdagen doch bovendien op een Zaterdag. De veronder stelling leek gewettigd, dat dan zou blijken, dat het verkeer veel intensiever was. Deze veronderstelling bleek juist, ondanks, het feit, dat de weersomstandigheden slecht waren. Het bleek, dat het aantal auto's en fietsen aanmerkelijk hoger was dan in Februari. Bij de overweg aan de Pijlslaan te Haarlem bedroeg het aantal stremmingen 94 met een gemiddelde duur van 2 minuten 24 seconden; bij de overweg aan de Wes tergracht bedroeg het aantal stremmingen 87 met een gemiddelde duur van 3 minuten 33 seconden. Van hoeveel invloed deze stremmingen op het regelmatig verkeer in de stad Haar lem zijn moge blijken uit het feit, dat een vervoersmaatschappij, die het busverkeer in deze stad onderhoudt, de Kamer mede deelde, dat zij voor de buslijn, welke de overweg aan de Pijlslaan te Haarlem pas seert, in de spitsuren een extra bus moet inleggen om het rijschema op tijd te hou den, hetgeen dus dagelijks extra vaste, en variabele kosten en extra personeelskosten met zich brengt. Het behoeft wel geen betoog, dat de op voering van de frequentie op de spoorlijn Amsterdam—Rotterdam de thans bestaande moeilijkheden nog aantrekkelijker zal ver groten. Aanvankelijk stelde de Kamer zich op het standpunt, dat de huidige financiële positie van ons land van dien aard was, dat zij niet mocht aandringen op het aanleggen van tunnels teneinde te komen tot althans een vermindering van het aantal gelijkvloerse spoorwegkruisingen in de be bouwde kommen der gemeenten, temeer daar er een aantal projecten was van meer urgent karakter, zoals de tunnels te Velsen, de Hembrug en Amsterdam. Nu echter de opvoering van de frequentie op de spoor lijn AmsterdamRotterdam in het voor nemen ligt en bovendien gelden zijn of zul len worden beschikbaar gesteld voor de uitvoering van openbare werken in het kader van de werkloosheidsbestrijding meent de Kamer de minister te mogen ver zoeken aan dit onderwerp de morst moge lijke aandacht te willen besteden. Het woord schreef dat betekent: kerf, spleet, wond, streep, hangt samen met een oud werkwoord dat: inkrassen be duidde en dat natuurlijk verwant was met ons werkwoord schrijven. Wat over de schreef gaat, overschrijdt de grens van het geoorloofde. Wie op de schreef drinkt, drinkt zonder te betalen en laat zijn schuld aantekenen op de zogenaam de kerfstok, waarop een kerf, een in snijding, de grootte van de schuld aan gaf. Sommige winkeliers hielden er voor elke klant die met zijn betaling achter stallig was, zulk een kerfstok op na. De klant zelf had er een duplicaat van, die hij meebracht wanneer hij iets kwam kopen zonder over contant geld te be schikken. Met één snede over de twee kerfstokken werd dan de nieuwe schuld vastgelegd. De winkelier kon dus nooit nieuwe insnijdingen maken zonder dat het in de gaten liep dat hij over de schreef ging. TONEEL EN BALLET Zaterdag 20 September. Stadsschouwburg, 8 uur: Reprise van het blijspel „Een vrouw met een klein hart" van Fernand Crom- melynck door de Nederlandse Comedie, met Mary Dresselhuys, de regisseur Henk Rigtcrs, Mimi Boesnach, Kitty Janssen en anderen. Zondag 21 September, Stadsschouwburg, 8 uur: „Een vrouw met een klein hart" door de Nederlandse Comedie (zie Zaterdag). Maandag 22 September, Stadsschouwburg. 8 uur: Het Toneelgezelschap Johan Kaart vertoont de thriller „De appels van Eva" door dr. Allan Berthal. met Enny Mois— de Leeuwe in zeven rollen. Dinsdag 23 September, Stadsschouwburg. 8 uur: „Miss Poes" van Ted Willis, een fabel achtig blijspel, door het Amsterdams To neelgezelschap onder regie van Louis Saalborn. die zelf meespeelt. In de titelrol Carla de Raet. Dinsdag 23 September, Minerva-Theater, Heemstede. 8.15 uur: De Heemsteedse, Kunstkring begint het seizoen met een op voering door het gezelschap Puck van het vastenavondspel „De Gecroonde Leersse" van Michiel de Swaen. Medewerkenden onder anderen: Cecilia Lichtveld, Wim Vesscur en Cas Baas. Donderdag 25 September, Stadsschouwburg, 8 uur: Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell, met Marianne Boedijn, Jaap Flier. Louki van Oven, Maria Huis man en vele anderen. Op het programma klassieke excerpten van Tsjaikofski en nieuwe werken op muziek van onder meer Bach, Dvorak en Jan Mul. Vrijdag 26 September. Stadsschouwburg, 8 uur: „Tfigeneia in Taurië" van Euripides, vertaald door mr. M. Nijhoff en onder regie van Johan de Meester met Ank van der Moer in de hoofdrol gespeeld door de Nederlandse Comedie voor de vereniging „Geloof en Wenteschap". MUZIEK Vrijdag 19 September, Concertgebouw, 8 uur: Negende en laatste zomerconcert van de H.O.V. met medewerking van de 15-jarige violist Jean-Louis Stuurop. Er wordt een Tsjaikofski-programma uitgevoerd: de ouverture Romeo en Julia, het Vioolcon cert en de Vierde Symphonie. Dirigent is Marinus Adam. Vrijdag 19 September. St. Jozefkerk aan de Jansstraat. 8 uur: Albert de Klerk speelt werken van zijn voorganger Hendrik An- driesson ter gelegenheid van diens zestig ste verjaardag. Na afloop huldiging in Teisterbant. Dinsdag 23 September, Grote Kerk, 8 uur: Orgelbespeling door Herman Nieland uit Amsterdam. Werken van Frescobaldï, Bach, Handel, Franck en Nieland. Donderdag 25 September, Grote Kerk, 3 uur: Orgelbespeling. Donderdag 25 September, Concertgebouw, 8 uur: Christelijke Oratoriumvereniging „Door zang vriendschap" met „De Jaar getijden" van Handel onder leiding van Simon C. Jansen. Met medewerking van de H.O.V. en de vocale solisten Corry Bijster, Herman Schey en Han Lefèvre. DIVERSEN Zondag 21 September. Concertgebouw. 8 uur: Bonte avond met artisten van het Neder lands Theaterbureau. Zaterdag 20 September, Concertgebouw, 8 uur: Cabaretavond met Peter Pikos, Han Verne. Tonny Schifferstein en anderen voor de vereniging „Herman Heijermans". Donderdag 25 September, Bisschoppelijk Museum. 8 uur: Op de ledenvergadering van de R.K. Leeszaal cn bibliotheek leest de dichter Gerard Wijdeveld uit eigen werk. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vishal, Grote Markt: Van 25 September af „De soete inval De kunst in de banketbakkerij". Geooend van 10—17 en van 19.30—23 uur. tot 7 October. Teyler's Museum: Duitse, Italiaanse en Franse grafische kunst van de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw, tot Kerst mis. Dagelijks, behalve op Maandag, ge opend van 115 uur, benevens de eerste Zondag van elke maand van 1—3 uur. Kathedrale Basiliek St. Bavo: Bezichtiging onder leiding van Joh. Beijk van de nieu we aanwinsten (werken van Charles Vos en Han Bijvoet) op Zondag 21 September 3 uur. Huis Van Looy: Tot 6 September expositie door de Amsterdamse Kunstenaarscom binatie. met rondleiding. Voormalig woon huis Van Looy te bezichtigen op Donder dagen van 10—12 en van 14—17, op Zon- dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken van Frans Hals, Ver- spronck. Jan de Bray en andere meesters op werkdagen van 10—17 uur, en Zondagen van 1317 uur. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van I 9 September 1852 HAARLEM. De oom missie voor de droogmaking- van het Haarlemmer meer heeft gemeld, dat het meer welis waar is drooggemalen door de stoom werktuigen, maar dat do in het midden van het meer nog aanwezige plassen door den regen zeer zijn vermeerderd. Op den laatsten van Augustus had eik der drie stoomwerktuigen nog een eigen boezem, waaruit het werkte en liet water dikwerf toe-vier ellen en 80 duimen beneden Amsterdamsch Peil afiponnpte. Dewijl de afzonderlijk voltooide vak ken van de hoofdvaart nog niet met elkander in verband zijn gebracht, wel ke verbinding in het begin der maand September had moeten zijn volbragt, kunnen cle waterplassen in het meer nog niet op dit kanaal worden afgeleid. Zij zouden dan, als liggende veel hooger dan het water in de vaart, in één oogen- blik verdwijnen. Zij worden nu door den wind over den bodem van het meer heen en weder bewogen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5