Militaire arts procedeert tegen de staat Christelijk Militair Tehuis in Haarlem bestaat 70 jaar Predikbeurten VAN LENT'S ■Clowntje Riek SLIPGEVAAR! Termijn van zijn diensttijd in Korea zou overschreden zijn SLEUTEL WEG? Vereniging ondanks drukkende hypotheek blij met resultaat van haar werk ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Betaling abonnementsgeld per giro „De Plankeniers" spelen voor het Union-werk Haarlems Operakoor zingt in Alkmaar en Ploorn H.H.V.-cabaret in de aether Afscheid mr. P. Fuhri Snethlage Burgerlijke Stand „DE SLEUTELSPECIALIST Gijsbert Japicxprijs voor Anne Wadman A.T.G. met nieuwe stukken Nachtdienst apotheken Adelbrief van Hooft den volke getoond Voor de kinderen Zijn uw banden betrouwbaar? AUTO-SERVICE Heemstede Voor de vice-president van de Haagse I diensttijd verlengen op grond van buiten rechtbank is Vrijdagmiddag een kórt ge- j gewone omstandigheden en zolang als hij ding behandeld van de reserve-officier van gezondheid le klasse H. J. F. Zijlker tegen de Staat. De heer Zijlker, die dienst doet bij het Nederlandse détachement in Korea, is van oordeel, dat hij ten onrechte niet met groot verlof wordt gezonden. Namens eiser trad op mr. J. Coert uit Rotterdam. In zijn pleidooi deelde hij mede, dat de heer Zijlker in 1950 als reserve officier van gezondheid in dienst is geko men op het vliegveld Leeuwarden. In Sep tember 1951 ontmoette hij een beroeps officier van gezondheid, die aangewezen was om naar Korea te gaan. De heer Zijlker verklaarde zich bereid in zijn plaats naar Korea te gaan. Dit bleek mogelijk en een verbandacte werd getekend. In deze acte heeft eiser zich verbonden als reserve officier in werkelijke dienst te blijven ge durende het tijdvak 1 October 1951 tot en met 30 September 1952. Hij mocht dus ver wachten dat hij in September 1952 met groot verlof zou worden gezonden. Zijn familie was er in overleg met hem in ge slaagd een artsenpraktijk te vinden, die op 1 November moet worden overgenomen. In Juli heeft eiser geschreven, dat hij begin Augustus per schip naar Europa hoopte te komen. Er bleken echter moeilijkheden te zijn met het vinden van een plaatsvervan ger. Er waren vier of vijf beroepsofficieren voor Korea aangewezen, maar geen van hen kon worden uitgezonden, daar zij wer den afgekeurd. Mr. Coert vroeg de Staat te veroordelen onverwijld maatregelen te nemen, dat eiser vervangen wordt, opdat hij 30 Sep tember hier te lande kan worden gedemo biliseerd en een dwangsom van 10.000, voor iedere dag dat de termijn wordt over schreden. Tenslotte zeide mr. Coert, dat de familie Donclerdag uit Seoel een telegram heeft ontvangen, luidende „Juichend op weg naar Tokio". Maar officieel weet men niets. Namens de Staat betoogde mr. E. Droog- leever Fortuyn dat eiser op 19 October 1951 naar Korea is vertrokken. Zijn dienst is om op 19 October 1952. De Staat erkent zijn morele plicht te voorkomen, dat eiser lan ger dan een jaar dient. Er is thans een ver_ vanger gevonden, die over veertien dagen kan vertrekken. Onder de beroepsofficieren van gezondheid zijn er maar weinigen, die voor uitzending in aanmerking komen, zei mr. Droogleever Fortuyn. Het is niet geheel zeker dat de nu aangewezene op 19 October in Korea is. De bedoeling is echter dat eiser in ieder geval repatriëert, ook al is zijn vervanger niet aangekomen, tenzij de toestand het niet zou gedogen. Als de troep op actie is, kan het niet. Zeer waarschijn lijk is eiser vóór 19 October terug. Deze datum kan echter met enige dagen worden overschreden. Burgerlijke rechter onbevoegd? Ten aanzien van de vraag of de Overheid eiser rechtens in dienst mag houden, achtte mr. Droogleever Fprtpyn de burgerlijke rechter onbevoegd. Voor dit kort geding had men zich moeten wenden tot de voor zitter van het Ambtenarengerecht, omdat eiser militair ambtenaar is. Voorts betoog de hij, dat de minister bevoegd is reserve- officieren in dienst te houden; hij kan de V kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Op 30 September spelen ,,De Plankeniers" uit Naarden weer in de Haarlemse Stads schouwburg ten bate van de „Union", de Ne derlandse Vereniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, die zoals men weet het „sterhuis" aan de Nieuwe Gracht exploiteert. Opgevoerd zal worden „Vier is te veel" (See how they run") een klucht van Philip King. Het Haarlemse operakoor „Bel Canto" geeft onder leiding van zijn dirigent Henk Kerk hoven op 30 October in Alkmaar een opera- en operetteconcert. Van dat concert wordt op 5 November een herhaling gegeven in Hoorn. Op 19 November treedt het koor in de Haarlemse Concertzaal op. De jaarlijkse feest avond vindt op 18 October plaats in „Die Raekse". Op Dinsdagavond 23 September zal het cabaret „De Toverlantaarn" van de Haar lemse Handelsschoolvcreniging onder het motto „In hotel Het lieve leven" voor de microfoon van Hilversum I optreden. De medewerkenden zijn: Lida Dirksen, Anneke Goossens-Klerk, Jeanne Seijffer, Willy Snoek-Ockeloen, Leo van Kuijk, Bob de Buisonjé, Henk Goosens, Jan Goosens, Wil van der Heyden, Herman van der Schaar en Ben Vallendunk. Van de overige uitzendingen waarbij per sonen uit Haarlem en omgeving betrokken zijn noemen wij: Pianomuziek voor de jeugd door Ans Bouter (H. I, Woensdag 16.05), een Verdi-concert, waarvan de begeleiding wordt verzorgd door de H. O. V. (Woensdag 21.30, H. II), Dagopening door dr. A. van Biemen (Donderd. 7.50 H. I), Een lezing door jhr. dr. J. C. Mollerus over zijn reis naar het mid den-Oosten (Donderd. 1.1.25. H. II), Tijdelijk uitgeschakeld door dr. A. J. van Leusen (Za terdag 10, H. I). dat nodig oordeelt. De basis daarvoor is een Koninklijk Besluit van 1939, dat nog niet is ingetrokken. De verbandacte be helst, naar pleiter vervolgens betoogde, niet de verbintenis naar Korea te gaan. Het is een overeenkomst inzake de premie, welke gegeven wordt om de verbintenis aantrekkelijker te maken. De gevraagde dwangsom vond pleiter buitensporig hoog. Overigens is een dwang som niet nodig, omdat de Staat altijd de vonnissen van zijn eigen rechters nakomt, zei hij. Mr. Droogleever Fortuyn, die gelegen heid kreeg zich in verbinding te stellen met het ministerie van Oorlog, kon daarna mededelen dat eiser onderweg blijkt te zijn naar Tokio. De vice-president der rechtbank meende, dat als eiser onderweg is een vonnis geen zin zou hebben. Hij zal trachten Maandag morgen uitspraak te doen. Mr. P. Fuhri Snethlage over wiens af treden einde dezer maand als directeur van de Nutsspaarbank te Haarlem, in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, wij reeds eerder berichtten, is gisteren, Vrijdag, in de kring van com missarissen der spaarbank gehuldigd. De heer J. D. D. Pruissen, voorzitter en de heer J. de Breuk Lzn., vice-voorzitter van het college spraken de scheidende directeur op zeer hartelijke wijze toe en overhandig den geschenken namens de spaarbank en namens de eomissarissen. Tevens ontving de heer Snethlage de plaque voor bijzon dere verdienste voor het spaarbankwezen van de Nederlandse Spaarbankbond. .Hij dankte de sprekers voor hun woorden van waardering en de geschenken. HAARLEM, 18 September 1952 GEHUWD: 19 Sept., J. J. Wijdenes en C. J. Bleeker. BEVALLEN van een zoon: 19 Sept., H. M. HobbelenVivie. BEVALLEN van een dochter: 17 Sept., J. HellendoornSeljee; M. E. MoeijesBrak; 18 Sept., H. A. Jansen—Steeman; 19 Sept., H. Hofman—Weert. OVERLEDEN: 16 Sept., J. Boersma, 82 j„ de Clercqstraat; J. DingshoffToorman, 76 j., Mentawistraat; 17 Sept., J. A. du Saar, 65 j., Doetstraat; 18 Sept., S. C. Timmerman, 62 j., Jelgersmastraat. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben, overeenkomstig het advies van de daartoe ingestelde commissie, de Gijsbert Japicxprijs voor Friese litteratuur, welke dit keer bestemd was voor het beste proza uit de jaren 1950 en 1951 toegekend aan de essayist Anne Wadman te Sneek voor het door hem in de jaargangen 1950 en 1951 in het tijdschrift „De Tsjerne" gepubli ceerde critisch werk. Dit werd voor een deel opgenomen in de bundel Kritysk Kon- foai (Critisch Convooi). Het Amsterdamse Toneelgezelschap heeft twee nieuwe stukken op het répertoire ge nomen, te weten „Hilda Crane" van Sam son Raplhaelson onder regie van A. Defres- ne en „Under the Sycamore tree" van Sa muel Spewack onder regie van Albert van Dalsum. Te Moskou werd door de minister van Bui tenlandse Zaken van dit land, en door de eerste minister van China, Choe en Lai, de Chinees-Russische overeenkomst getekend, waarin o.a. is vastgelegd, dat de Chang- chung-spoorweg, die in handen was van de Russen en door China loopt, tegen het eind van het jaar zal worden overgedragen aan dit land. Stalin en Molotof waren bij de ondertekening aanwezig. Onderste foto, van links naar rechts: Chen Chiakang, Hsui Hsin, Shih Cho, A. S. Panushkin, A. Y. Wysjinsky, Russisch minister van Buiten landse Zaken, N. T. Fedorenko, V. M. Molotov, Su Yu, Tchan Ven-tang, G. L. Tunkin, Li Fuchun, Stalin, G. M. Malanlov, L. P. Beria, A. I. Mikoyan, L. M. Kagano- vitch, N. A. Bulganin en P. N. Kumykin. Choe en Lai tekent (aan tafel). Op de bo venste foto ondertekent Wysjinsky de over eenkomst, terwijl Choe en Lai zijn plaats in de rij als achtste van rechts naast Sta lin) heeft ingenomen. In de avond van de dertiende October zal in de Grote Kerk in een bijeen komst vart burgers en militairen wor den herdacht, dat de Vereniging „Christelijk Tehuis voor Militairen" te Haarlem zeventig jaar geleden haar werk is begonnen. In het jaar van haar oprichting beijverde de vereniging zich dadelijk om een gezellig thuis voor de in Haarlem gelegerde soldaten te be zorgen, dat werd gevonden in een per ceel aan de Parklaan. Later werd het verplaatst naar het gebouw op de hoek van de Jansweg en de Parklaan, waar in thans een rusthuis gevestigd is en in 1903 verrees aan de Jansweg (34) de sierlijke in oud-Hollandse stijl uitge voerde gevel van het tegenwoordige Militaire Tehuis. Wanneer men de ledigheid, die de ver eniging voor de militairen heeft helpen wegnemen, omrekent in de spreekwoorde lijke oorkussens, dan heeft zij er de duivel héél wat ontnomen. Vandaar, dat zij met voldoening op de zeventig achter haar liggende jaren terug ziet, ook al staat zij voor een nog af te lossen hypotheek van ongeveer 35.000 gul den, die op het tehuis rust en die deel uit maakt van een totale schuld van 45.000 gulden. De moeilijke taak om daarin te voorzien begon zij reeds met grote collectes ADVERTENTIE Onze stadgenoot de heer VAN DER ERPEN is aan een groot gevaar ontsnapt. Vlak voor zijn bromfiets wierp de inzittende van een stilstaande auto plotseling het portier open. Daar ter plaatse is de straat smal en loopt dicht langs het water. Alleen het feit dat zijn BECKSON REDDINGSNAAF hem binnen de meter tot stilstand bracht heeft de heer v. d. E. voor een lelijke val behoed. Voor de bromfiets de enige, voor de gewone flets de beste, de BECKSON REDDINGSNAAF in Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede, Bennebroek en Velsen (in de laatstgenoemde gemeente zal de inzameling in October nog gehouden moeten worden. En van het feit, dat bij dit jubileum de aandacht op haar wordt gevestigd zal zij gebruik maken door daags na de herden kingssamenkomst in de Grote Kerk een driedaagse bazar in het Tehuis te organi seren. Een damescomité is al enige weken ijverig bezig om deze bazar in financieel opzicht vooral door invoeging van een modeshow zo goed mogelijk te doen slagen. In de herdenkingsdienst in de Grote Kerk zal het woord gevoerd worden door de oud minister van Oorlog en van Marine mr. W. F. Schokking, de voorzitter van het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront en door generaal H. J. J. W. Dürst Britt. De toe spraken worden afgewisseld door orgelspel van Piet van Egmond en door muziek van de Koninklijke Militaire Kapel onder lei ding van de kapitein R. van Ieperen. Dins dagmiddag 14 Oetober zal het bestuur van de jubilerende vereniging recipiëren in het Tehuis aan de Jansweg. De voorzitter is ds. J. Bronsgeest, secretaris de heer L. Lam (Jacob van Ruysdaellaan 11, Heemstede) en penningmeester (giro 159323) de heer J. Fontijne. Het huis staat sedert 1951 on der de in 13 jaar in het tehuis in Bergen op Zoom beproefd geworden leiding van het echtpaar Haremaker. Centrum Er is zoals in alle Christelijke Militaire Tehuizen een nauwe band tussen het schep pen van recreatiemogelijkheden buiten de kazerne en de geestelijke verzorging. De legerpredikant van het garnizoen Haarlem, ds. K. van de Braak, heeft hier een be langrijk werkcentrum, dat nog zal verbete ren doordat het Tehuis na de dringend nodige modernisering niet meer zoals voor heen gedeeltelijk verhuurd wordt aan ver enigingen, maar geheel en al aan de belan gen der militairen dienstbaar is gemaakt. De bovenzaal, die lang aan verenigingen verhuurd werd, komt nu per 1 Oetober ook vrij voor de militairen en wel voor lezin gen', films, discussie-avonden en dergelijke. Wat de laatstgenoemde aangelegenheid be treft ziet ds. Van de Braak goede perspec tieven. Deze bovenzaal kan een centrum worden van veel interkerkelijk werk onder militairen van alle protestantse schakerin gen. Primair bij al dit werk blijft echter de noodzaak, dat er een duidleijk antwoord gegeven wordt op de vraag: Wat doet de militair in zijn vrije tijd? En daartoe is ook deze Haarlemse ver eniging, die nu reeds 70 jaar haar onschat bare werk voor Jan Soldaat verricht, thans meer dan ooit aangewezen op het begrip en de hulpvaardigheid van de burgers. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterbos-Apotheek, Rijksstraatweg19, telefoon 25711. Apotheek Nolfs, Kruisstraat 6, telef. 11174. De adelbrief, waarmede Lodewijk XIII de dichter P. C. Hooft, in Maart 1639 be noemde tot ridder in de Orde van St. Michel, is gisteravond door slotvoogd Ton Koot in een televisie-uitzending uit het Hoge Huis te Muiden voor het eerst aan het publiek getoond. Dit unieke document is pas kort geleden na veel moeite aan de historische verzameling van het slot toege voegd. Hooft, de eerste burger die tot drost werd benoemd, heeft er altijd naar gestreefd in de adelstand te worden verheven. Acht jaar voor zijn dood werden zijn pogingen met succes bekroond. Lodewijk XIII ver leende hem de genoemde onderscheiding als blijk van erkentelijkheid voor zijn werk „Het leven van Hendrik de Groote", een biografie over 's konings vader Hen drik IV. Hooft verkreeg ook een wapen, met een „hoofd" als beeldenaar en een zon als helmteken. Uit de copie van de begeleidende brief blijkt, dat dit stuk reeds tien jaar te vo ren, in 1629, was opgesteld. Op de originele brief is het jaartal veranderd. Wat de re den hiertoe is geweest weet men niet. Uit correspondentie tussen Hooft en Hugo de Groot, die toen ambassadeur voor Zweden te Parijs was, is bekend dat eerstgenoemde door middel van zijn invloedrijke vriend gepoogd heeft zachte aandrang uit te oefe nen om zijn verheffing in de adelstand te bespoedigen. Merkwaardig is dat Lode wijk XIII zijn brief heeft gericht aan „mr. Cornelissen". Het ruim drie eeuwen oude document met het grote lakzegel is buiten gewoon goed geconserveerd gebleven in een eiken kistje. De pianist Cor de Groot heeft een ge compliceerde blindedarm-operatie onder gaan. Zijn toestand is op het ogenblik bevre digend. ZONDAG 21 SEPTEMBER 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. W. J. Rumambi, van Djakarta. Secr. van de Raad van Kerken in Indonesië. 7: Bijzondere Dienst: Ds. J. de Groot, van Apeldoorn. Dinsdag 7.30: Consis toriekamer. Liturgische dienst voor Doof stommen en Slechthorenden. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. B. van Gelder. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. J. C. Koningsberger, van Amsterdam. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakcnesscrkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk Dhr. F. H. Geursen. Kapel Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Smit Jr., van Rotterdam. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. Diaco- nessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. B. van Gelder. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat. 10.30: Dhr. D. Boer. Oost. Zomerkade geen dienst. West. Leidsestraat 10: Mej. N. de Groot. Centrum, O. Groenmarkt 10: Mej. A. C. van de Breevaart. Ver. van Vryz. Her vormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. W. Ban ning. Church of England: Kinderhuissingel 3 p. m. Evensong, Rev. Mossman. Eglise Wallonne. 10.30: Pasteur J. F. Baudraz. Alie- Dag-Kerk. Dinsdag 3: Broederkerk. Parklaan Rondetafelbespreking. Woensdag 7: Waalse kerk. Tweetalige dienst. Ds. A. J. P. Boeke en Ds. J. F. Baudraz. Vrijdag 7.30: Broeder- kerk. Contact-avond met gerepatrieerden. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Hr. de Redelijkheid. Stads Evangelisatie Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Dhr. F. H. v. d. Horst, Leiden. Woensdag 8: Zang en getuigenisavond. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zui derkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. 5: Dhr. J. Sevensma, Evan gelist te Amsterdam. 8: Jeugdsamenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. W. Har- kema, Almelo. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Ds. Joh. M. D. Beeuwkes. van Vel, H. Avondmaal. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 10.30: Dhr. Jac. W. van Voorst, van Amsterdam. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Haarlem-O. Wijklokaal N. H. Kerk 7.30: Ds. Hoekema. Remonstr. Gcreform. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst (Doop) Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. H. v. d. Plaat, beroepen pred. te Oudega. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Wilhelminakerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Ooster- kerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoor weg Jr. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. J. v. d. Berg, van Utrecht. Baptiste Gemeente, gebouw H. J. M. V., Lange Margarethastr. 13 10: Jeugddienst N. B. J. B. 11.30: Zondags school. 5: Geen dienst. 7.30: Jeugdsamenkomst Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. Zondag 10: Openbare Samenkomst. 7.30: Bij zondere Jeugddienst. Donderdag 7.45: Bid stond. Vrijdag 8: Jeugdbijeenkomst. Verga dering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Sa menkomst (Bro'odbreken). Bijbellezing, Park laan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. H'stede. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 10. 3.30 en 7.30. Maandag 10, 3.30 en 7.30: Ver schillende sprekers. Zevende-Dags Adven tisten, Jaeobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeesch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Geloofs gemeenschap „Emanuël", Bakenessergracht 65. 8: Samenkomst. Christen-Geloofsgemeen schap, geb. Rosenhaghe, Hoofmanstr. 10: Sa menkomst. 8: Samenkomst Garenkokerskade 27. Woensdag 8: Openluchtsamenkomst aan het Nieuw Guineaplein H.-N. Iedere Zater dag Jeugdsamenkomst Benkoelenstr. 28, H.N. Gemeente van Christus, Spruitepbosstr. 9. 10.15: Eredienst met Avondrpaal. 20: E van gel isatiedienst, Dinsdag 20: Dames Bijbel- ktaS. Donderdag 20: 'Bijbelstudie. Pinkster- Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. Zaterdag avond Openluchtprediking Spaarnhoven- plein. Zondag 10: Samenkomst. 2.30: Doop- dienst in gebouw Salem, Bakenessergr. 65. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkcrk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Bcweging, Nassauplein 8. 11: Dienst. Theologisch-Philosofische beschou wingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Psy- cho-Synthese, Gr. Markt. Rest. Brinkmann. 10.30: De momentele eeuwigheid. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Spr. de heer H. J. Kort, Heemstede. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. Tijmes, Nunspeet. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en 8: kapiteins Bouwens van. Gameren. Oogst en dankfeest, 's Morgens inzegening van Heilssoldaten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed*. Zondag 10:Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Ds. G. P. Klijn, pred. in Alg. Dienst. 7: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Stichting tot ver breiding van het Evangelie „Petra". Noor derkapel (einde Minahassastraat). Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: Evangelisatie-samen- komst. J. Sevensma van Amsterdam. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon". 10 tot 5: Kinderopenluchtsamenzijn in Groenendaal le Heemstede o.l.v. I. E. Ketellapper, van Haarlem. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. H. v. d. Plaat, ber. pred. te Oudega. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 8: Verlossingssamenkomst „Zie je wel.Ik kan óók roken!", dacht Bunkie trots. En hij blies als 'n grote man echte wolken de lucht in. Dan zoog hij weer aan de pijp en blies nog meer rook uit. Bunkie lachte in zichzelf; dat was 'n mooi spelletje. Hij voelde zich een flinke man, net als oom Tripje! Hij dacht er helemaal niet aan, dat hij iets doms deed en iets, dat hij niet mocht. Hij was zó verdiept in dat spelletje, dat hij alles om zich heen vergat. En aldoor maar trok hij aan de pijp, die goed brandde, en blies de rook uit. Ja, hij probeerde zelfs kringetjes te blazen, zoals oom Tripje dat zo mooi kon; maar nee, dat lukte hem toch niet. Zover had Bunkie het nog niet gebracht. „Het gaat fijn", dacht hij tevreden. Maar achdie tevredenheid was van korte duur! Want even later werd het opeens anders. Toen begon Bunkie 'n raar gezicht te trekken; hij nam de pijp uit zijn mond en keek verschrikkelijk benauwd. Wat had hij nu ineens? Dat kunnen we wel vertellen: Bunkie werd ziek van de rook! Binnen in hem kwam een allerakeligst gevoel, hij kreeg het warm en koud tegelijk en hij werd zo duizelig het zweet brak hem uit! Hij vond opeens niets meer aan dat roken; hij legde de pijp neer en kromp in elkaar. Ja, ja, beste Bunkie.... dat heb je er nou vanl Act Nederlandse motorschip „Henk", dat bij Stockholm aan de grond was gelopen, is Vrijdagmiddag vlot gesleept. De bodem van het schip is licht beschadigd. De heer A. B. Speekenbrink, financieel- economisch adviseur van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Indonesië, zal in de loop van deze maand met verlof naar Neder land vertrekken. Hij zal niet naar Indonesië terugkeren. De minister van Financien der Neder landse Antillen, de heer Plantz, is naar Ne derland vertrokken om besprekingen te voeren over de defensiebijdrage van de Antillen. In de staatsmyn Hendrik te Heerlen Is de 28-jarige hoouwer J. Kamphuis uit Bruns- sum getroffen door een vallende steen. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. De gemeente Nijmegen heeft een 19- jarige blinde telefoniste aangesteld. Het meisje is opgeleid door de eveneens blinde telefoniste van het districtskantoor van de P.T.T. te Arnhem. De rechtbank te Assen heeft twee land arbeiders uit Valthermond, die in Buinen een clandestiene zender exploiteerden, ieder tot een maand hechtenis en verbeurdverkla ring van de apparatuur veroordeeld. HAARLEM EN OMGEVING Aan de schrijver A ter inspectie registra tie en successie Haarlem H. C. H. Bey is per 1 Februari 1953 eervol ontslag verleend. Mejuffrouw A. Stegink, commies-titulair ter inspectie registratie en successie Haar lem is overgeplaatst naar Alkmaar. De commies-titulair van 's Rijksbelas tingen J. Kelderhuis te Amsterdam (inspec tie) is overgeplaatst naar Haarlem (in spectie) Benoemd tot adjunct-commies van 's Rijksbelastingen Th. Venings te Haarlem, voordien adjunct-commies-titulair. Op 1 Oetober hoopt het echtpaar J. Scholte—Den Otter, wonende Donkere Be gijnhof 8 rd zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is vele jaren machinist op een trawler geweest en heeft talloze rei zen gemaakt van IJmuiden uit. Vrijdagavond om kwart voor twaalf reed een zevencnveertigjarige Haarlemmer, die onder invloed van drank verkeerde, tegen een ruit van een perceel aan de Dijk- straat 16. Toen hij later aangehouden werd verklaarde hij zich niets te herinneren. Hij had „slechts" vijftien borrels gedronken, ver telde de man. Hij had een snijwond aan zijn linkerhand. De Haarlemse recherche heeft een een- endertigjarige besteller, werkzaam bij een wasindustriëel, aangehouden verdacht van verduistering van enige honderden guldens. Ook is aangehouden een zevenendertigjarige wasknecht. verdacht van heling van een deel van het geld. De Haerlemsche Musyckcamer onder leiding van André Kaart werkt op Dinsdag 23 September mede aan een orgelconcert door G. J. Moed in de Grote Kerk te Bever wijk. Er staan werken van Buxtehude, Telemann, Scheidt, Bach en Mozart op het programma. De Bloemendaalse Politie Sportvereni ging heeft in Breda deelgenomen aan natio nale schietwedstrijden, uitgaande van de Nederlandse Politie Sportbond. In de af deling geweerschieten behaalde Arnhem de eerste prijs en Bloemendaal de tweede. Bloemendaal was in de afdeling pistool schieten negende. ADVERTENTIE 7: Openlucht Soendaplein. Kapiteins v. d. Woude. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. R. H. Oldeman. 19: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vreden- hof. 10.30: Dhr. G. Dorland, Jeugddienst. 19: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. W. J. van Elden. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. J. J. Thomson, NP.B., Baarn. Doopsgez. Kring, geb. Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Meer en Bos, Kapel „Irene". 10: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Koe- diefslaan 10: Ds. C. J. Sikkel, A'dam-Z. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp 5: Ds. C. J. Sikkel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel 12-15 jaar „Wijkgebouw de Stal". Rel. Kring, Eiken laan 5. 10.30: Prof. Dr. T. Jansma, Hoogle raar te Leiden. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. Pos, te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel 12-16 j. „Maranatha". 11.45: Zon dagsschool 5 en 6 j. Kleuterschool Boslaan. 7-12 jaar Jeugdhuis en „Maranatha". Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. E. Fra ter Smid, Dg., Amsterdam. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Vrye Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. JL Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ring- nalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Eerhard. 17: Ds. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10: Ds. Sluiter. Voorber. H. Avondmaal 17: Ds. Sluiter. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. 11.45: Kinderkerk. 7: Ds. M. C. Don, van Abbenes. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart, H. Avondmaal. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk 10.30 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. A. J. Kromhout, van Halfweg. Abbenes. 9.30: Ds. S. L. Knettnerus van Hillegom. 6.30: Ds. E. H. Kalkman, van Voorhout. Bethel Kapel. 10: Ds. W. A. Hoek, van Amsterdam. 7: Ds. Mr. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. 7: Dr. Loos, van Haarlem-N. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. A. A. Wildschut, Amster dam-West. „De Toorts". 9: Ds. J. Heidinga, Haarlem. „De Kapel", 7: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. J. Kroon, West. Kon. Emmaschool, Raaf straat. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 7: Ds. R. B. Evenhuis, van Amstetrdam. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Dr. A. van Biemen, van Bentveld. Geref. Kerk, Ju- lianaweg. JO: Ds. A. de Ruiter, H. Doop. 5: Dezelfde. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: Dhr. M. C. Draijer, van Haarlem. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. W. Sybrandy, Den Haag. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. Lui- kinga, Zaandam. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Lees dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8