„De Kampioen" uit Haarlem haalde clubkampioenschap Fraaie tijden bij athletiek- wedstrijden in Brussel Gerechtshof behandelde de kwestie der „opzetjes" -Clowntje Riek Fa. B. ENGELENBERG Met 42 seconden voorsprong Tegen zes aannemers een boete van f6000.-- gevorderd 4 Voetbal Engelse League behaalt grote zege: 7-1 Het Engelse voetbal-elftal tegen Ierland Schaken Interzonaal tournooi in Stockholm HZ en PC tweede in Barcelona IJshockey Om de Lippens-cup Biljarteti Finales kampioenschap vijfde klasse Slechte vangst van „Vroeg present" Boksen Selectiewedstrijden in Den Haag Nederlandse bridgers na protest vierde Zwemmen Jubileumwedstrijden van 't IJ en DJK Voor de kinderen Geestelijke verzorging bij strijdkrachten ter sprake Kerkelijk Nieuws Nieuwe functie voor mr. S. Th. J. Teppema Gedenkteken in de Apollolaan te Amsterdam FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 Woensdag werd onder gunstige weers omstandigheden op het Veluwe-parcours met start en finish bij de Schelmsebrug in Arnhem het clubkampioenschap op de weg 1952, georganiseerd door de ASC Olympia (Amsterdam), verreden over 116 km. (2 ron den). Het kampioenschap werd gewonnen door „De Kampioen" uit Haarlem met de renners Van 't Hof, Bijster, Van Koon, A. Voorting, Peters en Rusman. Reeds bij het doorkomen na de eerste ronde bleek, dat de Haarlemmers de beste tijd hadden gemaakt en 23 seconden voor lagen op „Willebrord Wil Vooruit". Deze voorsprong vergrootten zij in de tweede ronde tot 42 sec., waardoor de club van Wim van Est het kampioenschap niet met een jaar kon verlengen. De tijd van Willebrord van het vorig jaar (2.42.17) gemaakt onder vrij wel dezelfde omstandigheden was echter beter. Haarlem behoorde tot de weinige clubs, die met alle zes rijders door de finish kwam. De drie snelste sprinters van de Haarlemse „Kampioen" waren de anderen enkele honderden meters voor de eindstreep vooruitgesneld. Verrassing De verrassing van deze wedstrijd was het rijden van de amateurploeg van „Het Stadion" uit Utrecht, die in de eerste ronde drie renners verloor, maar met het overgebleven drietal, dat op de helft van de wedstrijd de elfde plaats innam, vele ploegen van profs voorbij reed en als vijfde eindigde. Volgens een mededeling van de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, jhr. L L. van den Berch van Heem stede, is dit de laatste maal dat er van het Veluwe-parcours voor het clubkampioen schap gebruik zal worden gemaakt. Aan de voorwaarden door de provinciale autoritei ten gesteld kan de KNWU onmogelijk vol doen. Overigens wordt het Veluwe-parcours langzamerhand te klein voor deze wedstrijd, waaraan dit keer 33 clubs deelnamen tegen vorig jaar 30. Gaat de toename van deel nemende ploegen zo door dan kan bij een volgende gelegenheid de eerste ploeg binnen zijn voordat de laatste is gestart. U it slag De uitslag luidde: 1. en clubkampioen van Nederland „De Kampioen" (Haarlem) 2 uur De in Wolverhampton gespeelde inter- Leaguewedstrijd tussen Ierland en Engeland is in een 71 overwinning voor de Engelsen geëindigd. Met rust hadden zij reeds een 30 voorsprong. Vooral midvoor Nat Lofthouse had een groot aandeel in de zege. Van de zeven Engelse doelpunten nam hij er zes voor zijn rekening. De Engelse keuzecommissie heeft de vol gende voetbalploeg samengesteld voor de voetbalwedstrijd tegen Ierland, die op .vier October in Belfast wordt gespeeld: Doel: Merrick (Birmingham); achter: Ramsey (Tottenham Hotspur) en Eckersley (Blackburn Rovers); midden: Wright (Wol verhampton Wanderers) (aanv.), Froggatt en Dickinson (beiden Portsmouth).; voor: Finney (Preston North End), Sewell (Shef field Wednesday), Lofthouse (Bolton Wan derers), Baily (Tottenham Hotspur) en Elliott (Burnley). Dit is hetzelfde elftal, dat dit jaar in Wenen Oostenrijk versloeg. In Stockholm werden de afgebroken par tijen uit de vijfde en zesde ronde van het interzonale schaaktournooi uitgespeeld. Vijfde ronde: Stahlberg (Zw.)Pilnik (Arg.) 14Vi (zonder verder te spelen remise gegeven); Kotov (Rusl.)Gligoric (Joegosl.) 10 (na 66 zetten); Matanovic (Joegosl.)— Wade (N. Zeel.) Petrosian (Rusl.) Golombek (Gr. Br.) 10; Taimanov (Rusl.) Vaitonis (Canada) Vt!4. Zesde ronde: Pilnik (Arg.)Petrosian (Rusl.) (na 45 zetten)Wade (N. Zeel.) Sanchez (Columbia) 14(zonder verder te spelen remise gegeven)Pachmann (Tsj. SI.)Matanovic (Joegosl.) 1414 (na 41 zetten); Vaitonis (Canada)Steinei (V. St.) 14 (na 55 zetten); Averbach (Rusl.)Stahlberg (Zw.) 01 (na 61 zetten). ,De stand na de zesde ronde luidt: 1. Kotov (Rusl.) 5 pnt.; 2. Stahlberg (Zweden) 414 pnt.; 3. en 4. Szabo (Hong.) en Petrosian (Rusl.) ieder 4 pnt.; 5. tot en met 8. Pach mann (Tsj. SI.), Gelier (Rusl.), Pilnik (Arg.) en Bracza (Hong.) ieder 314 pnt.; 9. tot en met 14. Averbach (Rusl.), Wade (N. Zeel.), Matanovic (Joegosl.), Sanchez (Columbia), Unzicker (West-Duitsl.) en Taimanov (Rusl.) ieder 3 pnt.; 15. Gligoric (Joegosl.) 214 pnt.; 16. Stoltz (Zweden) 2 pnt.; 17. Go lombek (Gr. Br.) 114 pnt. en 1 afgebr. partij; 18. Steiner (V. S.) 114 pnt.; 19, 20. en 21. Eliskases (Arg), Vaitonis (Canada) en Prins (Ned.) ieder 1 punt. De Nederlandse waterpolokampioen HZ en PC (Den Haag) heeft de laatste wedstrijd in het internationaal tournooi in Barcelona gewonnen. Met 54 werd de Italiaanse ploeg Radinante Camogli verslagen. De eindstand luidt: 1. Barcelona 6 pnt.; 2. HZ en PC 4 pnt.; 3. Radinante Camogli 2 pnt.; 4. Utrettsklubben Hellas (Zweden) 0 punten. De Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" uit Haarlem deed haar naam eer aan door het behalen van het clubkampioenschap op de weg, dat Woensdag op het parcours op de Veluwe bij Arnhem werd verreden. De tijd bedroeg 2 uur, 43 min. en 29 sec. Op de foto ziet men de leden van de kampioensploeg op de schouders van de suppor ters. Van rechts naar links: Adri Voorting, Cor Bijster, Wim Rusman, J. P. van der Heyde (trainer), Piet Peters, Piet van Roon en Arend van 't Hoj. 43 min. 29 sec. (Van Roon, Van 't Hof, Rus man, Bijster, Voorting, Peters); 2. Willebrord Wit Vooruit (St. Willebrord) (W. van Est, N. van Est, Roks, Van Osta) 2.44.11; 3. Feijenoord (Rotterdam) 2.45.54; 4. Maastricht (Maastricht) 2.47.24; 5. Het Stadion (Utrecht) 2.48.49; 6. DTS (Zaandam) 2.49.14; 7. Olympia (Amsterdam) 2.49.15; 8. Het Zuiden (Eind hoven) 2.50.17; 9. Wilhelmina Vooruit (Eind- hovenl 2.50.26; 10. De Germaan (Amster dam) 2.51.42. Om tot een totaalcijfer te komen werden de tijden van de drie beste renners van elke club opgeteld. Aangezien van de club Wil lebrord Wil Vooruit de derde en vierde ren ner gelijktijdig door de finish gingen werden in de uitslag de namen van vier renners vermeld. In een bespreking, die in Düsseldorf werd gehouden tussen de voorzitters van de natio nale ijshockey bonden van Duitsland, Neder land en België, is besloten ook dit seizoen een tournooi om de Lippens-beker te orga niseren. Naar alle waarschijnlijkheid zal aan het tournooi worden deelgenomen door HHIJC (Den Haag), Luik, Brabo (Antwer pen), KEV (Krefeld) en DEG (Düsseldorf). Tevens werd besloten het contact tussen de bonden van Nederland, Duitsland en België te verstevigen. 3 6 150 105 8 1-43 4 6 197 142 10 1.38 4 6 195 154 10 1.27 4 4 184 176 8 1.05 3 2 126 103 10 1.22 4 2 163 153 7 1.06 4 2 137 142 8 0.96 4 2 135 149 12 0.91 van de Woensdagavond ge- Woensdagavond werden in hotel „Het Wa pen van Heemstede" opnieuw vijf partijen gespeeld in de finales om het kampioenschap vijfde klasse van de Ned. Biljart Bond. Hiermede is de eerste helft van deze com petitie voltooid, waarbij de finalisten de on derstaande Weber Bos Hooidonk Akkerman Goemans Van Dam Oosterling Diependaal De resultaten speelde partijen waren als volgt Oosterling Hooidonk Bos Goemans Weber Van Dam Bos Oosterling Akkerman Van Dam Het tournooi wordt Vrijdagavond weer met vijf partijen voortgezet in hotel „Het Wapen van Heemstede", aan het Wilhelminaplein in Heemstede. De uitslagen van de gehouden wedstrijd te Nieuwe Wetering georganiseerd door „Vroeg Present" heeft het volgende resultaat: 1. J. van Diest Jr. 390 gram; 2. B. van Briemen 363 gram; 3. W. van Es 334 gram; 4. G. 't Hort 307 gram; 5. F. van Dijk 124 gram. De vangst was buitengewoon slecht, in totaal werd er 1985 gram vis aan de schaal gebracht. 50 32 41 0.78 5 0 50 50 41 1.22 6 2 50 50 34 1.47 5 2 50 40 34 1.18 6 0 50 50 35 1.43 6 2 50 28 35 0.80 4 0 50 50 30 1.67 10 2 50 24 30 0.80 4 0 50 50 45 1.11 4 2 50 40 45 0.89 7 0 ADVERTENTIE DoClstraat 39! - HaarUm - Tel.13338\; OFFICiëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Speciale verfschema's voor elke industrie In de dierentuin in Den Haag werden boks wedstrijden voor amateurs gehouden, waar aan werd deelgenomen door verschillende militairen, die in aanmerking komen voor uitzending naar Engeland voor de van 3 tot 10 October in Londen te houden wedstrijden om het „Brittannia Shield". Twee militairen zullen waarschijnlijk niet voor uitzending in aanmerking komen, Geelen uit Maastricht ging namelijk k. o., terwijl Boeyen uit Eindhoven een technische k. o. leed. Volgens de bepalingen van de NBB mogen boksers, die een k. o.-nederlaag leden, pas na 6 weken in de ring verschijnen. De uitslagen luiden: halfzwaargewicht: Braaksma (militair, Arnhem) bokst onbe slist tegen Groen (Burger, Den Haag); ban- tamgewïcht: Ong A Kwien (militair, Nijme gen) w. o. p. van Te Pas (burger, Den Haag); lichtgewicht: Reyntjes (burger, Den Haag) wint door opgeven in de 4e ronde van Boeyen (militair. Eindhoven); zwaarwelter- gewicht: Steens (militair. Oegstgeest) wint door k. o. in 4e ronde van Geelen (militair, Maastricht) Verder werd nog een aemonstratiepartij gebokst tussen M. Linneman (militair, Haar lem) en Schuurman (burger, Rotterdam) en tenslotte een wedstrijd in het zwaarwelter- gewicht tussen Van den Berg (burger, Den Haag) en W. te Pas (burger, Den Haag), die door Van den Berg op punten werd ge wonnen. Er zijn tijdens de Woensdagavond in het stadion van Union St. Gilloise in Brussel gehouden internationale athletiekwedstrijden enkele uitstekende prestaties geleverd. Zo leidde een scherp duel op de 1500 meter tot het resultaat dat niet minder dan 4 athleten met de Luxemburger Barthel aan het hoofd, onder de 3 min. 50-grens bleven. En Gaston Reiff bracht nogmaals tot uiting, dat hij momenteel in prima vorm steekt door vrijwel zonder strijd onze landgenoot Slijkhuis stapte na 3000 meter de baan uit op de 5000 meter een fraaie 14 min. 15.4 voor zich te laten afdrukken. Er viel ook een Nederlandse overwinning te noteren. Verwey (Trekvogels) bracht die op zijn naam door de 400 meter in 50.3 sec. te winnen. Het was de Fransman Wartelle, die op de 1500 meter onmiddellijk na het start schot de leiding nam. Hij werd gevolgd door Barthel en daarachter kwamen de Zweden Eriksson en Karlsson en de Belg Herman. Zo bleef de situatie tot op onge veer 700 meter, waarna Barthel naar voren ging en de kop overnam. Hij trok Karlsson en Eriksson met zich mee, maar na het luiden van de bel konden ook zij de Olym pische kampioen niet mee volgen. Barthel nam enkele meters, verhoogde het tempo zelfs en na een machtige eindsprint ging hij in de prachtige tijd van 3 min. 45.8 als eerste over de finish. Karlsson werd tweede in 3 min. 48.6, Eriksson derden in 3 min. 48.8 en de Belg Herman eindigde als vierde in 3 min. 49.6, wel een bewijs hoe fel de strijd was geweest. Tegen het horloge Op de 5000 meter liep Reiff een race tegen het horloge. Want 'nadat op 1200 meter zijn landgenoot Dooms had op gegeven, stapte ongeveer 2000 meter verder ook Slijkhuis de baan uit. Voor Reiff vormde dit echter geen be zwaar om, nadat hij de 1500 meter in 4 min. 08, en de 3000 meter in 8 min. 18.0 had afgelegd, de horloges op 5 kilometer op 14 min. 15.4 sec. te laten stilstaan. De 400 meter werd een overwinning voor Verwey. In 50.3 seca sloeg hij de Belgen Na een protest van de Zweden tegen de uitslag van de wedstrijd NederlandZweden in de vijfde ronde is de Nederlandse over winning (6555) geannuleerd en werd de uitslag veranderd in een gelijk spel. Het protest van de Zweden ging tegen de verkeerde rangschikking van de kaarten in een der spellen. In de eindstand van sectie A is de volgorde voor de eerste vier nu geworden: 1. Italië 9 pnt.; 2. Zweden 8 pnt.; 3. Frankrijk 6 pnt.; 4. Nederland 5 pnt. De resultaten van de zesde ronde in sectie B luidden: Oostenrijk sl. Libanon 11035; Groot Brittannië sl. IJsland 67—34; Zwitser land sl. Ierland 8043. De stand luidt hier nu: 1, 2. en 3. Noor wegen, Oostenrijk en Groot Brittannië 8 pnt.; 4. Ierland 5 pnt.; 5. Zwitserland 4 pnt.; 6. IJsland 3 pnt.; 7. Libanon 0 pnt. De zevende en laatste ronde zal de beslis sing brengen wie in de halve finale van deze sectie mogen uitkomen. WALES WINT VAN SCHOTLAND. De in Wales gespeelde interlandleaguewedstrijd tussen de voetbalteams van Wales en Schot land is door Wales met 30 gewonnen. Colemans en Vernimen, die respectievelijk op 51.4 sec. en 51.7 sec. kwamen. El Mabrouk (Fr.) nam de 800 meter voor zijn rekening in 1 min. 54.1. De Keersgieter (Belg.) ging na hem over de eindstreep (1 min. 55.2) en als derde eindigde Van Kreuningen (Trekvogels) in 1 min. 55.6. Blankensteyn (Trekvogels) moest met de vijfde plaats genoegen nemen (1 min. 59.0). Theys (Belg.) bleek op de 10.000 meter de sterkste. Met 30 min. 44 sec. liet hij zijn landgenoten Roels in 33 min. 20 en Schoonjans in 33 min. 27.4 achter zich. De beide Olympia-athleten Janus van der Zande en De Koning uit Halsteren kwamen op de 30 kilometer aan de start. Voor Van der Zande werd het, in de overi gens goede tijd van 1 uur 45 min. 15.4 sec., een tweede plaats. De Koning kwam als vijfde binnen. Le Blond (Belg.) greep de zege in 1 uur 44 min. 25.8, hetgeen een nieuw Belgisch record betekende. Het Amsterdams gerechtshof heeft Woensdag een zaak behandeld tegen zes aannemers, die door de Economische Ka mer van de Utrechtse rechtbank waren vrijgesproken van de hun ten laste ge legde overtreding van het Prijsvormings- besluit 1941, nadat de officier van justitie tegen ieder f 6000.boete had geëist. Van het vrijsprekend vonnis ging de officier van justitie in beroep. Volgens de dagvaarding hadden de aan nemers bij de aanbesteding van een tehuis van bejaarden te Mijdrecht na onderling overleg de inschrijvingssom met een be paald bedrag verhoogd, de zogenaamde op zet, als vergoeding voor de door hen ge maakte onkosten. Voor de behandeling van de zaak voor het Amsterdams gerechtshof waren vijf ge tuigen opgeroepen. Andermaal werd de gang van zaken bij de aanbestedingen be sproken. Hierbij kwam ter sprake, dat de aannemers op hun inschrijvingsbriefje hadden bevestigd, dat in het inschrijvings bedrag geen „opzetgelden" waren gecal culeerd, hoewel dit toch het geval was. In zijn requisitoir zei de procureur-gene raal dat het in het Prijsvormingsbesluit om de prijsfactor gaat. Men moet niet alleen letten op het totaal bedrag, gelijk de recht bank heeft gedaan, maar ook op de op bouw van de prijs. De justitie behoeft zich niet bezig te houden met elke kleine prijs factor, maar in dit geval gaat het om een bedrag van ruim f 47.000. De prijzen moe ten zodanig worden gevormd, dat zij rede lijk zijn. Opzetovereenkomsten zijn een on juiste wijze van prijsvorming. Zij doen denken aan kartelovereenkomsten. Deze opzet is niet redelijk geweest, aldus de procureur-generaal, die de opzetjes een ernstig euvel noemde. Als het een vast ge bruik is geworden, moet daartegen met kracht worden opgetreden. Millioenen, die De internationale zwem- en waterpolo- wedstrijden, die de beide hoofdstedelijke zwemverenigingen 't IJ en „De Jonge Kam pioen" ter gelegenheid van him 60-jarig be staan op Zaterdag 27 en Zondag 28 Septem ber in het sportfondsenbad-Oost in Amster dam organiseren, beloven zeer interessant te worden. Vrijwel alle Nederlandse cracks bij wie Geertje Wielema, Hanny Termeulen, Joke de Korte, Nel Garritsen, Ria van der Horst, Joris Tjebbes, Jitse van der Veen, Bob Bonte, Piet ten Thye en Ad Boxem verschijnen op beide dagen aan de start en in het water- polo-tournooi valt een spannende strijd om „Het Zilveren Doel" te verwachten. De Robben uit Hilversum, Rooyon ASC, de kampioensploeg van Lancashire (G. B.) en de zeventallen van de jubilerende clubs zullen het, met deze trofee als inzet, met elkaar opnemen. Voorts nemen ook de schoonspringsters Els van aer Horn en Leni LantingKeller, die ons land in Hel sinki op dit nummer vertegenwoordigd heb ben, aan de wedstrijden deel. Als speciale attractie is een jubileum estafette, waaraan door zwemmers van dertien tot zestig jaar kan worden deelgenomen, op het programma geplaatst. Met zijn drieën holden ze naar beneden. Daar was tante Liezebertha al bezig met brood snijden. „Zo jongens, ben je daar? Schenk maar gauw een lekker kopje thee in, ik ben al aan 't brood bezig!" Terwijl de jongens hun brood aten en thee dronken, maakte tante Liezebertha de pakjes klaar, die ze moesten meenemen. Er waren héél wat boterhammen voor nodig! Want drie gezonde jongens kunnen heel wat op, en ze moesten de hele dag weg! Daarom sneed tante Liezebertha 'n hele stapel. En toen ze daarmee klaar was en kaas op de boterhammen gelegd, werden er drie pakjes van gemaakt; voor ieder één. „Ziezo", zei tante Liezebertha, toen ze daarmee klaar was. „Ik hoop, dat jullie er genoeg aan hebt. Jullie eten me de oren van mijn hoojd!" De jongens stonden al te trappelen van ongeduld en telkens keken ze weer naar de klok. Ze hadden nog ruim de tijd. De bus zou bij de school staan en daar moesten alle jongens bij elkaar komen om zeven uur. En ze waren zo vlug opgeschoten met aan kleden en eten, dat ze eigenlijk nog te vroeg waren. Eindelijk was het zover, dat ze konden gaan. „Nou, jongens, veel plezier, hoor!", zei tante Liezebertha. En terwijl ze nog achterom zwaaiden holden de drie de straat op. op andere wijze voor de bouw hadden kun nen worden besteed, worden op deze wijze in de opzetjes berekend. Wegens het princi piële karakter van deze zaak eiste de pro cureur-generaal tegen de vijf aannemers firma's elk f 6000 boete en tegen één in persoon gedagvaarde aannemer dezelfde boete subsidiair drie maanden. Mr. P. J. van Vliet zeide in zijn pleidooi, dat met behulp van de regering een oplos sing moet worden gevonden voor het pro bleem, niet door de rechterlijke macht. De Hoge Raad stelt, zo betoogde pleiter, dat de prijzen zo moeten worden gevormd, dat zij niet in strijd zijn met het algemeen belang. De prijs was redelijk. Het ware wenselijk geweest, dat de officier van justitie of de procureur-generaal zelf een begroting had laten opmaken volgens de voorgeschreven calculatie, dan had nagegaan kunnen wor den of het bedrag al dan niet redelijk was geweest. De prijzen l»vamen door onder ling overleg tot staira! De door vijf aan nemers ingediende cijfers waren schijn- cijfers. Zij wisten dat zij toch niet in aan merking kwamen. De mening, dat als de opzetjes er af zouden gaan de prijzen lager zouden zijn is onjuist, aldus pleiter. Hij verzocht het hof het rechtbankvonnis te bevestigen. Over veertien dagen zal het hof arrest wijzen. Gereformeerde synode De generale synode der Gereformeerde Kerken behandelde Woensdag een rapport van deputaten voor de geestelijke verzor ging van Zee-, Land- en Luchtmacht. De heer B. Geleijnse, oud-leraar aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda stelde voor een krachtig protest te doen uitgaan tegen de steeds toenemende oefe ningen op Zondagen. Hij zei voorts, dat het minder juist is, dat het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront (P.I.T.) collecteert voor de behoeften van de leger- en vloot- predikanten en vroeg zich af waarom de departementen daarvoor niet zorgen. Hij zag in de geringe bezoldiging een reden, waarom jonge predikanten zich niet voor het leger beschikbaar stellen. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Eemnes-Buiten D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Benoemd tot vicaris te Warnsveld C. H. v. Itterzon, cand. te 's-Gravenhage idem te Vianen O. S. Meeuwis cand. te Gronin gen. Geref. kerken Aangenomen naar Strijen W. Seinen te Naarden. Beroepen te Nijkerk (vac. S. v. Dijken) A. I. Koffeman te NederhorstDen Berg.' Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Middelburg K. Drost te Veendam. Examens Aan de Theol. Hogeschool der Geref. kerken te Kampen is geslaagd voor het cand.examen de heer G. P. Nooteboom; voor het propaedeutisch examen de heer W. Bos te Apeldoorn. Dezer dagen kan de benoeming worden verwacht van mr. S. Th. J. Teppema tot directeur-generaal van de Buitenlandse Economische betrekkingen. Mr. Teppema volgt in deze functie de heer D. P. Spie renburg op, die onlangs is benoemd tot lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Mr. Teppema trad tot dusver op als plaatsvervangend directeur-generaal van de Buitenlandse Economische Betrekkin gen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de door B. en W. voorbereide vast stelling van een wederopbouwplan voor de Jordaan zonder hoofdelijke stemming aan vaard. De raad besloot voorts, het Comité voor Oorlogsmonumenten te Amsterdam in de gelegenheid te stellen een gedenkteken op te richten ter nagedachtenis van hen, die in October 1944 in de Apollolaan door de Duitsers werden gefusilleerd. Hiervoor werd een bedrag beschikbaar gesteld van 10.000. Een interpellatie van de heer L. Seegers (C.P.N.) over een verbod voor haringver kopers om hun wagens des nachts op de standplaats te laten staan, leverde veel stof tot spreken. De raad verwierp tenslotte met 25 tegen 12 stemmen een motie-Seegers, waarin B. en W. gevraagd wordt maatrege len te treffen opdat de haringkarren des nachts op de standplaatsen kunnen blijven staah. vertaald uit het Engels. 50) „U gaat inderdaad nog niet dood," zei Mark lachend, „en ik zal u iets geven om de pijn te verzachten. Het is niet helemaal afdoende, maar het helpt. We zullen doen wat we kunnen." „Dokters en advocaten en koningen spre ken altijd over zich in het meervoud. Be lachelijke gewichtigdoenerij!", mopperde Olivia ondankbaar. „We voelen ons dan waarschijnlijk beter gedekt in onze verantwoordelijkheid," ant woordde Mark droogjes. Na elk bezoek liet Toni hem, als gebrui kelijk, uit, maar zelden spraken ze over iets persoonlijks. In deze regentijd waren er, behalve rheuma-patiënten, vele andere zie ken en Mark had het razend druk. Hij sprak nooit meer over de brief van zijn vader, die hij haar had laten lezen. Mark had zijnerzijds de indruk, dat Toni het met Carlos eens was geworden. Ze zag er knapper en bloeiender uit dan ooit te voren. Ze keek natuurlijk uit naar Olivia's ver jaardag, peinsde hij, waarna ze haar ver loving met Carlos bekend zou kunnen ma kenCarlos was te benijdenHij had de knappe administrateur de laatste tijd weinig gezien, hoewel hij regelmatig zieke arbeiders moest behandelen. Gewoonlijk ging echter Sam, de inheemse voorman, of Fisk met hem mee bij een dergelijk bezoek aan de woningen van de inheemse werk krachten. Deze huizen stonden aan de ri vier, op een behoorlijke afstand van Flo- riana verwijderd, zodat noch de kooklucht noch het lawaai van de negers tot het grote huis doordrong. Na verloop van veertien dagen deelde Mark Olivia mede, dat ze de volgende avond, als het koel was, enkele uren mocht opstaan. Onmiddellijk zette de oude vrouw Fisk en Phoebe aan het telefoneren om haar vrienden bijeen te roepen voor een gok-avondje. Ze grinnikte, toen ze Toni's verontwaardigde gezicht zag. „Kijk niet zo kwaad! Ik ben niet ziek. Ik heb alleen maar last gehad van wat pijn in mijn ledematen en dat is nu bijna over. Ik voel, dat ik ge luk bij het spel zal hebben." „Maaral die gasten.... en gokken is niet bepaald bevorderlijk voor de rust," wierp Toni tegen. „Waarom wacht u er niet mee tot na uw verjaardag? Ik zou niet graag zien, dat al onze goede zorgen voor niets geweest zijn." „Daarvoor behoef je niet bang te zijn." Olivia was volkomen weer de oude, vol stijfkoppigheid en met een spotlicht in haar ogen. „Het zal me goed doen de roulette weer eens te zien draaien! Als ik je ge weten ermee verlichten kan, wil ik je wel beloven, dat ik er tegen middernacht mee uit zal scheiden." HOOFDSTUK 26 De volgende dag was Mark opvallend ernstig tijdens zijn bezoek aan mevrouw Burden. Hij gaf haar echter wel toestem ming voor haar gokpartijtje op Voorwaarde, dat het niet meer dan twee uur zou duren. „Je weet heel goed, jonge man, dat ik tóch naar beneden zou gaan, of je me toe stemming geeft of niet," zei Olivia met een olijk lachje. Toen hij al bij de deur was, voegde ze er aan toe: „Bedankt voor je goede zorgen voor een oud mens. Voor je leeftijd ben je geen slechte dokter." Hij wuifde haar met zijn hand toe en ant woordde niet. Tot Toni sprak hij niet, voor dat ze op enige afstand van de slaapkamer gekomen waren. Aan zijn gezicht zag ze, dat hij ergens over liep te piekeren, en voorzichtig stelde ze hem een persoonlijke vraag. „Markje hebt toch, hoop ik, geen slecht nieuws van thuis gehad?" „NeeHij bleef staan in de voordeur en het was voor het eerst, dat hij het moei lijk vond om met Toni te praten. Enigszins abrupt zei hij tenslotte: „Ik zou graag wil len, dat je met me meeging naar de plan tage, er heeft zich een ernstig geval voor gedaan. Zou je even weg kunnen?" „Natuurlijk. Ik moet het alleen mevrouw Burden even zeggen." Ze vloog de trappen op en met haar hoofd om de slaapkamer deur, vroeg ze Olivia, of het goed was, dat ze met Mark meeging. Gewoonlijk hielp Fisk bij de ziektegevallen op de plantage. Het was slechts een enkele maal, dat hij Toni's hulp had ingeroepen bij een vrouw of een kind. Ze vond het heerlijk met Mark samen te werken en te oordelen naar de bezorgde uitdrukking van zijn gezicht, be trof het hier een ernstig geval. Maar meest al werden ernstige gevallen onmiddellijk naar het ziekenhuis gebrachtZe deed haar best haar nieuwsgierigheid te onder drukken en gaf zich over aan de simpele vreugde samen met Mark te kunnen werken.... „Ga je gang, mijn kind," antwoordde Olivia op haar vraag, en haar oude ogen glansden. Natuurlijk was dat meisje dol op de jonge dokter. Waarschijnlijk was dat van het eerste ogenblik af al het geval. Zij was een dwaas geweest om niet onmiddel lijk te beseffen, dat deze twee jonge men sen voor elkaar gemaakt schenen te zijn. Ze kwamen uit een zelfde sfeer, waren landgenoten, deelden dezelfde idealen en deden hetzelfde werkHoe dom om deze situatie, die zó voor de hand lag, over het hoofd te hebben gezienDe dokter en de verpleegster! Olivia's laatste hoop om Toni op de een of andere manier aan Flo- riana te binden vervloog. Ze zuchtte. Het was inderdaad dwaas het leven van jonge mensen te willen regelen naar eigen in zichten.... Ze had er haar tijd mee ver knoeid. Mark sprak nooit veel, maar zijn stil zwijgen gedurende hun rit over de plan tage had iets benauwends. Toni voelde, dat hij ergens heel erg over in zat, maar ze had niet het flauwste vermoeden, wat het kon zijn. Hij hield stil voor een van de huisjes met rieten dak, waar de negers woonden. Een kring van vrouwen zat zwijgend op de grond en keek hen somber aan. Een talrijke schare naakte zwarte kinderen toonde on omwonden hun nieuwsgierigheid. Gewoon lijk werden ze ontvangen met een vrien delijke glimlach, maar thans was er slechts een benauwende en dreigende somberheid. Mark pakte even haar arm vast. voordat ze naar binnen gingen. Het was alsof hij zich wilde verontschuldigen, dat hij haar hierheen meenam. „Ik vrees, dat je het niet erg prettig zult vinden, wat je te zien krijgt, Toni," zei hij, en er was een vreemde klank in zijn stem. „Maar het lijkt me goed, dat je het toch ziet." „Is het werkelijk zó erg?", fluisterde Toni, terwijl ze dacht aan de afschuwelijke ziekten, die ze in het ziekenhuis was tegen gekomen. Maar zo iets kon het niet zijn. Mark zou zo'n patiënt onmiddellijk naar het ziekenhuis in Miranda hebben ge zonden „Is er gevochten?", vroeg ze zachtjes. „NeeEen manéén van de ar beidersheeft slaag gehad. Ik wilde gTaag, dat je me helpt bij het verwisselen van het verband en dat je ziet, wat er ge beurd is. Nog steeds was er die vreemde klank in zijn stem. Het leek alsof hij een grote woede onderdrukte, maar ze begreep niet, wat het met dit geval te maken kon hebben. Ze knikte en liep achter hem aan het huisje binnen. Het was er warm en bedompt en het rook er onaangenaam. Ze was hier echter aan gewend. Een grote neger lag op de grond uitgestrekt op enkele suikerzakken. Hij lag op zijn buik. Hij kreunde als een gewond dier, toen Mark hem aansprak en heel voorzichtig het verband van zijn gespierde rug begon te verwijderen. „Ik heb hem verdoofd," merkte Mark kortaf op, terwijl hij in zijn tas zocht. Toni staarde naar de glanzende bruine rug van de man en slikte even, voordat ze zich voorover boog om hem te helpen. De won den, verooroorzaakt door zweepstriemen, waren ontzettend. Toni had nog nooit zo iets gezien, hoewel ze in het ziekenhuis toch wel iets gewend was geweest. Zulke wonden konden slechts veroorzaakt zijn door een langdurige strafoefening met een leren zweep! Met een droge keel fluisterde ze: „Nie mand mag tegenwoordig de negers toch meer slaan! Het zijn toch geen slaven meer!" Mark legde nieuwe verbanden aan en antwoordde niet dadelijk. Zijn mond was één strakke lijn. Hij gooide het oude ver band op een vuur, dat buiten brandde, en sloot zijn dokterstas. Pas toen ze weer bui ten waren, zei hij langzaam: „Nee, Toni, je hebt gelijk, het zijn geen slaven meer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6