„De wonderen van het hout' in Instituut voor de Tropen Laatste eerbewijzen aan Cor Ruys r Curatoren van gefailleerde N.V. procederen over 200.000 dollar Brieven aan de redactie Max Woiski La Cubana" Expositie over een wereldproduct Beide verdachten tot 20 jaar veroordeeld Haarlemmer stuurde een plaatsvervanger Bloemendaal VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Zijn aanwezigheid betekende essentie van toneelspeelkunst: het brengen van geluk aan de medemens HAARLEMSE Burgerlijke Stand van Haarlem Gebouw Van Wijk-Catz nadert voltooiing Nieuwe abonnés GRATIS Onderscheidingen voor 36-j'arige dienst Stafschool van de luchtmacht gesloten Volkshogescholen hebben tekort aan leiders V rouwenzendingsdag in Amsterdam Moord op boswachter Geknoei bij examen Biljarten B.V. „Groenendaal" sterker dan „Haarlem": 10-6 Door een lange haag van belangstellen den werd gistermiddag het stoffelijk over schot van de grote acteur Cor Ruys over de begraafplaats Westerveld naar de aula van het crematorium gedragen, die maar nauwelijks ruimte genoeg bood. Voor het laatst betrokken vier leden van liet Vrije Toneel kaarsrecht, hoewel zichtbaar door aandoening overmand temidden van tientallen bloemstukken de doden wacht. .Onder de aanwezigen bemerkte men niet alleen zo goed als alle Amster damse toneelkunstenaars en vele leden van elders gevestigde gezelschappen, maar ook directies en personeelsleden van schouw burgen, waar Ruys zijn triomfen vierde een treffend bewijs van de achting en vriendschap die men hem als acteur en als mens toedroeg. Ook „het publiek" was bij deze uitvaart in ruimen getale vertegen woordigd. Enkelen droegen ten afscheid bloemen als tolk van dank en bewondering aan. Creatieve geest Namens alle toneelspelers van Nederland werd het woord gevoerd door Louis Saal- born, die verklaarde er zeker van te zijn dat iedereen bij het vernemen van het ont stellende doodsbericht als vanzelf een mi nuut stilte in acht moest nemen. Toen leef den ineens alle geluk, alle vreugde, alle da verende blijdschap op, die deze van God begenadigde kunstenaar ons geschonken heeft, zo vervolgde hij, om pas lang daarna plaats te maken voor het besef deze onuit puttelijk creatieve geest voor goed ver loren te hebben. Zowel zijn collega's en zijn publiek blijven vervuld van een machtig gevoel van dankbaarheid. Bij Ruys was de mens de dominant van de speler en de speler de dominant van de mens, zodat zij een even zeldzaam als onverbrekelijk ge heel vormden. Bij zijn optreden, aldus Saalborn, lag het accent op de waarheid, die voortkwam uit innerlijke liefde voor de mensen die hij uitbeeldde en voor de mensen voor wie hij speelde. Daardoor kreeg iedere rol een eigen leven, dat lang bleef voortduren op het netvlies van de toeschouwer, in zijn oor, maar vooral in zijn hart. Met Ruys stond een persoonlijkheid op het toneel, waar door men geboeid werd, omdat men onder de ban kwam van zijn eerlijkheid, zijn geestdracht. Cor Ruys was geen nieuw lichter, geen getuiger, maar zijn aanwezig heid betekende de essentie van de toneel speelkunst: het brengen van geluk aan de medemens. Men ging na een door hem ge geven voorstelling altijd tevreden en met een warm hart naar huis. Waarschijnlijk wist hij zelf niet hoe hij dat tot stand bracht. Ieder gebaar, iedere tonatie kwam vanzelf. Hij was er voor geboren. Cor Ruys, zo besloot Louis Saalborn, heeft spelers en publiek een kostbare na latenschap vermaakt: de spelers de weten schap dat het theater dient om de mensen bevrijding te verschaffen uit alles wat het hart bezwaren kan, het publiek een onver getelijke hex-innering die tot bezinning dwingt. Voor zijn gezelschap schijnt het verlies thans onoverkomelijk, doch indien in zijn geest wordt verder gewerkt, zo meende spreker, zal het publiek trouw blijven. Namens de in het buitenland ver toevende Albert van Dalsum bracht hij een laatste groet over. Jan Musch sprak Diep ontroerd trad vervolgens Jan Musch achter het spreekgestoelte. Deze oudste nog actieve collega herinnerde eraan dat hij het was die de eerste schreden van Cor Ruys op de toneelvloer heeft gadegeslagen. ADVERTENTIE opent 26 September zijn Lange Veerstraat 17 Haarlem HAARLEM, 25 September 1952 GEHUWD: 25 Sept., B. Reitsma en II. Prins; Th. Venings en S. W. van Teeseling; A. Ve- nema en S. L. H. Feitsma; W. Klein en C. A. Kuipers; H. Kroes en A. M. Steiger; C. Hom en I. L. Boot. BEVALLEN van een zoon: 22 Sept., M. Hoogland—van den Bogaerde; 24 Sept., C. Schuil—Boerée. BEVALLEN van een dochter: 24 Sept., R. G. de Groot—de Koster; B. Meulenberg— Nierse; J. Vooges—Kunst; H. M. Zijlstra— Mathot; M. C. A. Vlasveld—Ockeloen; G. L. LindbergJohansson; 25 Sept., W. Cassee Schrama; A. Luijsterburg—Schoorl. OVERLEDEN: 23 Sept., L. J. Glazemakcr, 82 j„ Weverstraat; A. J. van Leeuwen, 63 j., Vrouwehekstraat; 24 Sept., H. van den Bel— Meeter, .73 j., Bellamystraat; M. E. van Wéés Zwaneveid, 80 j., Hertzogstraat. De laatste gang van Cor Ruys. Voor de kist lopen de mannelijke leden van zijn gezelschap. Talrijke belangstellenden om zoomden eerbiedig de weg naar de aula. De linkse krans is van „Het Vrije Toneel". Hij noemde het een diepe troost dat Ruys is heengegaan, zonder pijn en zonder het te weten, op het hoogtepunt van zijn kun nen en in de meest evenwichtige periode van zijn leven. Wim van den Brink ver tolkte de verslagenheid van het gezelschap. Diens eenvoudige vaststelling: „Wij hebben met hem meegeleefd wij hielden van hem!" wekte ontroering bij alle aanwezigen. Zijn humor, zo mertke hij op, werd geboren uit observatie van alles en iedereen. Hij was een wijs en ernstig man, met een grote mildheid. Zich vooral tot de familie en de kinderen richtend, wees Anton Ruys op het in drukwekkende voorbeeld van wilskracht dat zijn broer geleverd had. Avond aan avond, 330 keer per jaar, stelde hij al zijn vermogens in het werk om de naam van zijn gezelschap hoog te houden. Met een ziek lichaam sleepte hij zich naar het the ater om anderen plezier in het leven te brengen. Nadat Kees Ruys, een zoon van de over ledene, dank had gezegd voor alle eerbe toon, daalde de kist onder de klanken van het Wilhelmus. Bij de Cruquiusbrug in Heemslede ver rijst een massaal bouwwerk. Daar wordt de sinds Februari van dit jaar in aanbouw zijnde schooninrichting voor zaden, granen en peulvruchten van de N.V. Van Wijk Catz voltooid. Deze voornamelijk voor de export van fijne zaden werkende firma hoopt in November haar nieuwe gebouwen in gebruik te kunnen nemen. Reeds zijn de eerste machines geplaatst. In het gebouw, dat een oppervlakte be slaat van 2400 vierkante meter en een in houd heeft van 25000 kubieke meter, komen 64 zogenaamde karen (voor het opslaan van losse zaden) en staan vier silo's van honderd ton elk. Later zal dit aantal tot 22 worden uitgebreid. Het bedrijf is zeer modern ingericht. Door vcl-automatische zuigleidingen kan men de kustschepen, die in de Ringvaart voor het gebouw voor anker gaan, lossen en laden. Ook het transport binnen de gebouwen ge schiedt door middel van zuigpersinstalla- ties. Het ontwerp van dit bouwwerk is door architect L. .Kraak uit Hoofddorp gemaakt en wordt uitgevoerd door het Aannemers- bedrijfs W. van Rijn te Halfweg. In het vlakke land rond Heemstede en Vijfhuizen rijst het bijna dertig meter hoge gebouw als een wolkenkrabber op.. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangerf ons blad tot 1 October U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE Hedenmorgen om half elf had op het voorterrein van de Ripperdakazerne te Haarlem een militaire plechtigheid plaats. Aan de adjudanten-onderofficier J. N. de Jong en H. Jansen van het regiment zware luchtdoelartillerie „Ypenburg", en aan de adjudant-onderofficier H. F. van den Broek is de gouden médaille voor 36-jarige trouwe dienst uitgereikt. Na het spelen van een mars door de drumband hield de gar nizoenscommandant luitenant-kolonel J. W. A. Stout een toespraak, waarin hij de pei'soonlijke en ambtelijke kwaliteiten van de onderscheiden onderofficieren roemde. De uitreiking geschiedde door luitenant kolonel C. A. van Dommelen, majoor K. van der Laan en luitenant-kolonel P. J. Boudewijn. Bij de plechtigheid was onder meer aan wezig de inspecteur van verkeer generaal- majoor J. H. R. Lagas. Een bedrag van bijna 200.000 dollar, dat bij de inval der Duitsers in Mei 1940 van Londen naar New York werd overge maakt,. is in een civiel geding voor de Amsterdamse rechtbank vier uur lang het onderwerp van gesprek geweest. Als eisende partij in deze zaak traden op de twee curatoren van een enkele jaren na de bevrijding wegens schulden van ruim 10 millioen gulden gefailleerde handels- en financieringsmaatschappij te Amsterdam. Zij stelden de eis, dat de gedaagde partijen het bedrag van 200.000 dollar aan hen ter beschikking zouden stellen, zodat aan de vele credi teuren van de voormalige N.V. althans 7 percent van hun vorderingen zou kun nen worden uitbetaald. De N.V. werd vóór de oorlog in Amster dam opgericht als onderdeel van het Wit- kowitz-concern in Praag. Als directeur werd aangesteld de heer A. Kallir. een Oostenrijker, De N.V. had een deposito bij een bank in Londen. Als directeur kon de heer Kallir hierover beschikken. Nauwe lijks waren de Duitsers in ons land, of hij liet 200.000 dollar door de Londense bank ovei-msken naar zijn broer O. Kallir in New York om het te bewaren. Het gevaar van een Duitse inval in Engeland was im mers niet denkbeeldig^ O. Kallir bewaarde het geld index-daad gfedurende de gehele oorlog. Het ging thans om de vraag of deze dollars toebehoorden aan de in 1948 ge failleerde N.V., zoals de curatoren ten be hoeve van. de vele schuldeisers (totale schuld ruim 10 millioen gulden) zeggen, of aan de Overseas Company in Londen), die nog ongeveer 200.000 dollar te vorderen had van de N.V. ter betaling van de schul den aan veertien cx-editeuren. De curato ren betoogden, dat het geld op de bank te Londen ten name van de N.V. stond ge boekt en dat het haar dus toekomt. De heer Kallir zei daarentegen, dat hij het bedrag op 10 Mei 1940 naar New York heeft laten overschrijven met de bedoe ling/dat het uiteindelijk aan de Overseas ten goede zou komen. Ingewikkelde zaak De zaak was in financieel-technisoh op zicht zeer ingewikkeld. De heer A. Kallir had namelijk -in November 1946 in New York een firma gesticht „The November De plaatsvervangende chef van de luchtmachtstaf, generaal-majoor A. Ba- retta, heeft heden de school van de Lucht machtstaf gesloten. Hij zei dat de lucht macht ongeacht de-missie in Indonesië x-eeds 50 officieren in buitenlandse sta ven en organisaties hééft, welk aantal nog zal worden uitgebreid. Ook voor de snelle opbouw van de luchtmacht en de verschil lende commando's Waarover het voor malige commando luchtmacht is verdeeld, moet een beroep wordèn gedaan op de be perkte categorie van officieren, dus ook op de officieren voor de sjtaf van de school en haar leerlingen. Dit heeft de chef van de luchtmachtstaf genoodzaakt de cursussen aan de school voorlopig te sluiten. Generaal Baretta noemde deze noodza kelijks tijdelijke sluiting een tegenslag. Hij was er echter van overtuigd, dat de school zal herrijzen. Realisation Corporation". Zijn broer gaf hij opdracht het geld aan deze firma over te maken ten behoeve van de firma Overseas in Londen.. Gedaagde partijen nu zijn in de eerste plaats de Overseas Deposit and Trustcöm- pany in Londen, ten tweede de November Realisation Corporation in New York en als laatste de heer Kallir zelf. Mocht het geld worden toegewezen aan de Overseas Company in Londen, dan zou den veertien schuldeisers vrijwel geheel schadeloos kunnen worden gesteld, maar de sohuldeisers van de N.V. zouden niets krijgen. Worden de dollars aan de gefail- leex-de N.V. toegewezen, dan krijgt uiter aard de Overseas bij de verdeling ten hoogste 7 percent van haar vordering: De cux-atoren van de N.V. hebben ook een civiel geding in Engeland aanhangig gemaakt. Voor de Engelse rechter zullen eveneens de drie gedaagden moeten ver schijnen. In Engeland heeft men echter de behandeling van de zaak in afwachting van het resultaat in Nederland uitgesteld. Zo nodig zullen de curatoren ook in New York een proces aanhangig maken. De Amsterdamse rechtbank zal uitspx~aak doen op 11 November. „Wanneer het Volkshogeschoolwerk in Nederland zich niet in die mate, als we zelf graag zouden willen, kan voortgaan, dan ligt het niet zo zeer aan het geld, noch aan de aanmelding der cursisten, maar aan een tekort aan deskundige en paeda- gogisch ex-varen hoofdleiders". Dit wordt opgemerkt in het jaarverslag der Neder landse Volkshogescholen over 1951. Het ledental der vereniging klom van 8968 in 1950 tot 9060 in 1951 en is daar door nu hoger dan het ooit is geweest. Toch is de stijging op zichzelf gering, zo dat onderzocht moet worden of er moge lijkheden bestaan het ledental boven de tienduizend te doen stijgen. De grootste ledenwinst boekten de gewesten Noord holland, Zeeland en Friesland. In hét Instituut voor de Tx-open te Am sterdam is gisteren door de Commissie voor het Vrouwenwerk van de Raad voor de Zending der Nederlands Hervormde Kex-k de jaarlijkse Vrouwenzendingsdag gehouden. In de ochtenduren werd, na het ope ningswoord van de presidente, mevrouw H. Schuurman-Nijhoff, het woord gevoerd dqor ds. H. A. C. Hildering, die juist is teruggekeerd uit Soerabaja. Deze predi kant, die vele jaren zowel in de Chinese als in de Javaanse gemeenten heeft ge- werkt, pleitte krachtig voor eenheid der kerken. „De oecumenische verbondenheid, die in de assemblée van Amsterdam 1948 haar uitdrukking vond, moet nu x-ealiteit worden", zo zeide hij. Daarna werd het woord gevoerd door ds. W. J. Rumambi, secretaris van de Raad van Kerken in Indonesië, en 's mid dags werd een klein lekespel „Nieuwe Hox-izon" van de Wereldbond van Chris telijke Jonge Vrouwen opgevoex-d. Daarna verschenen achtereenvolgens zeventien verpleegsters, onderwijzeressen, vrouwen van px-edikanten en zendingsartsen uit Indonesië voor de microfoon die in het kort van haar plaats in het zendingswerk vertelden. In de grote lichtbal van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam wordt van 27 September tot 27 October de tentoonstelling „De wonderen van het hout" gehouden, die een onderdeel vormt van de Houtdagen 1952, gedurende welke men zich verdiept in de mogelijkheden van het hout, bijzonder in de mogelijkheden van de hedendaagse moderne bouw en ar chitectuur. Een groot aantal directeuren van gemeentewerken en zeer vele architec ten zullen als gasten van het Houtvoorlich- tings-Instituut, de filmvoorstellingen, het „Houtforum", en andere gebeurtenissen bijwonen. Het houtvoorlichtings-Instituut vertegen woordigt de houthandel en de houtindustrie, die dit instituut in het leven hebben ge roepen om te bevorderen, dat hout te allen tijde zo economisch en technisch zo juist mogelijk wordt gebruikt en verwerkt en dat hout te allen tijde wordt toegepast overal, waar het om economische, techni sche en andere x-edenen de voorkeur ver dient. De organisatie van de tentoonstelling is in handen van de heer W. Boerhave Beek man, houtexpert te 's-Gx-avènhage, die na- Het gex-echtshof te Amsterdam heeft de 43-jarige koopman H. P. en de 32-jarige werkman M. Chr. P., beiden uit Bussum, wegens moox-d op de 58-jarige boswachter A. van der Schagt op 17 Juni 1947 op de Loosdrechtse heide, veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf. De mannen hebben zich ook schuldig ge maakt aan diefstal met geweldpleging in een villa te Laren op 16 Juni 1946, waarbij zij een jonge vrouw, die hen be trapte, hebben mishandeld. In Scheveningen zijn onlangs examens afgenomen ter verkrijging van een minis teriële verklaring van vakbekwaamheid in de motorbranche. Een Haarlemmer, S., die zich voor dat examen had laten inschrij ven, voldeed 'aan de toelatingseisen. Van motoren wist hij echter niets af, zodat er weinig kans was dat hij de verklaring van vakbekwaamheid zou verwerven. Hij be sloot zich uit deze moeilijkheden te redden door zijn compagnon, de monteur H. uit Haarlem, die van motoren alles afwist, maar niet aan de toelatingseisen voldeed, in zijn plaats naar het examen te sturen. H. legitimeerde zich met het rijbewijs van S. waarop hij zijn eigen foto had bevestigd. Allies zou misschien goed gegaan zijn als ëéii der examinatoren niet uit Haarlem af komstig was geweest. Hij kende zowel S. als H. De politie werd er bij gehaald, die H. bekeurde wegens poging tot oplichting en valsheid in geschrifte, en S. wegens uit lokking en medeplichtigheid aan deze mis drijven. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. Baarbé—Komin, z.; H. Ci-uickshankHulst, d. ONDERTROUWD: J. V. Colijn en A. G. Schaank. GEHUWD: H. L. Zoomers en J. C. Vel- terop; C. M. de Gouw en I. C. F. Versteegh; J. J. Doyer en J. H. J. van Marken. OVERLEDEN: A. A. J. Wigman, 78 j.; Z. Prul, 80 j.; J. W. Pauwv. d. Heuvel, 82 j.; E. C. Knappert, 92 j. Met enige verwondering nam ik kennis van de oproep van burgemeester Keyzer van Urk inzake ondersteuning van de groep Urker vissers, die in Argentinië vertoeft en welke oproep speciaal gericht was aan het Nederlandse volk. Juist dit beroep op het Nederlandse volk moet „insiders" wel vreemd aandoen. Uit het reilen en zeilen van de Urker vloot blijkt dat de rentabiliteit in de laatste ja ren zeer goed geweest moet zijn, mede gezien het aantal nieuwe schepen dat in de visserhavens verschijnt. Daar bijna de gehele Urker gemeen schap in de visserij de kost verdient mogen wij aannemen dat deze gemeenschap, die, zoals reeds gemeld met succes ijvert voor vernieuwing van de vloot, toch bereid moet zijn haar eigen plaatsgenoten steun te verlenen zonder dat hiervoor direct hulp gevraagd moet worden van het Neder landse volk. De kleine groep zelfstandigen die het initiatief nam tot uitzending van vis- serslieden naar Argentinië, zou thans ook het hoofd kunnen bieden aan de moeilijk heden welke in Zuid-Amerika doorge maakt worden. Want nog steeds geldt het parool: Wie A zegt moet ook B kunnen zeggen H. SPOELSTRA Herdenking. Dezer dagen werd in Den Haag de jaarlijkse bijeenkomst gehouden ter herdenking van hen, die in het Oranje- hotel voor het verzet zijn gevallen. De heer Ritmeester, vertegenwoordiger van de P.v.d.A. (De inzender zal menen V.V.D. - Red.) in de Tweede Kamer, zei op deze bijeenkomst onder meer dat „men zich nu moet weren tegen het communisme." Deze houding vind ik zeer vreemd. Aller eerst begrijp ik niet hoe de heer Ritmeester op een bijeenkomst als deze politiek in zijn rede naar voren brengt. Bovendien moet het wel zeer „prettig" zijn geweest voor de nagelatenen van onze communistische verzetshelden, die vast niet minder aan het verzet hebben deelgenomen dan zij met andere overtuigingen. JAC. GROEN genoeg alle bossen ter wereld heeft be zocht. Tal van wetenswaardigheden over hout worden op de tentoonstelling gegeven. Om een voorbeeld te geven: er wordt aange toond, dat hout na melk het belangrijkste artikel in de wex-eldeconomie is, dat door broodgraan slechts van verre wordt ge volgd. In de wereldlitteratuur wordt mel ding gemaakt van 200.000 houtige gewas sen. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen bevinden zich 24.000 verschillende houtmonsters, alléén al uit Indonesië. Da gelijks worden 124.000 houtsoorten ge bruikt. Voor het papier van één Zondag ochtend-editie van de „New York Times" moeten 30 hectaren bos worden gerooid. In een der Egyptische pyramiden is een sarcofaag gevonden van.... multiplex. Opening De directeur-genex-aal van het directo raat-generaal voor handel en Nijverheid, dr. Ch. L. H. Truijen heeft hedenmiddag de expositie geopend. Hij zeide dat de totale invoer van hout en houtwaren in ons land in 1951 een waarde van ongeveer 500 millioen gulden bereikte, tegenover ongeveer 380 millioen gulden in 1950, waar door de houtsector naast ijzer en staal, textiel en petroleumproducten in de be langrijkheid van de industriële invoer de vierde plaats innam. Wel weei'spiegelt zich in deze bedx-agen in sterke mate de prijs stijging, die zich in 1951 bijna over de ge hele linie bij de invoer heeft voorgedaan, om welke reden dan ook voor Nederland enige belangrijke vragen rijzen: zullen de houtprijzen zo hoog blijven als thans nog het geval is ook na de jongste prijsdaling? En in samenhang hiermee: zal aan de ver scherpte concurrentie van andere grond stoffen blijvend het hoofd kunnen worden geboden? „Wij mogen ons gelukkig prijzen", aldus dr. Truijen, „dat op internationaal niveau aan een regelmatige en doelmatige hout voorziening voortdurend aandacht wordt geschonken." Onder de reglementen van de Kon. Ned. Biljartbond district Haarlem werd de vol gende wedstrijd om de „Willem Houtkoper beker" gespeeld tussen de biljartclubs „Groe nendaal" en „Haarlem". Groenendaal won met 106. De resultaten waren: J. Omvlee31 31 37 6 0.83 H. Faase 34 27 37 5 0.72 S. Leuven96 96 39 13 2.46 L. Kuyt 95 83 39 10 2.12 W. v. d. Berg 86 86 32 11 2.68 A. de Jong 82 61 32 10 1.90 F. Janssen 76 26 22 7 1.18 C. Schuurmans 76 76 22 22 3.45 J. v. Beem 75 48 29 13 1.65 J. Flick 73 73 29 12 2.51 J. Wester 70 68 34 10 2.— H. F. Janse 67 67 34 9 1.97 Th. de Groot 53 53 39 8 1.35 D. Timmers59 57 39 7 1.46 J. Kooyman 166 166 29 24 5.72 P. Textor142 83 29 12 2,86 Totaal aantal punten: Groenendaal 10, B. C. Haarlem 6. SCHEEPVAART Aagtekerk, pass. 24 Socotra. Alderamin, 25 te Körramshar. Almkerk, 24 v. Marseille n. Antwerpen. Alphacca, 24 v. New York te Buenos AXres. Aalsum, 24 v. Calcutta n. Colombo. Aldabl, 24 200 m. Z. Las Palmas. Alphard, 25 van Rottefdom naar Hamburg. Alwaki, 24 v. New York n. Buenos Aires via Trinidad. Am stel land, 25 Montevideo verw. Aagtedijk, 24 v. Buenos Aires n. New York. Amor, 24 v. Amsterdam n. Levant 25 Rotterdam verwacht. Amstelkerk, 25 v. W. Afrika te Amsterdam. Alpherat, 24 500 m. W.ZW. Scilly's. Ampenas, pass. 24 Kp. de Gata. Amsteldijk, 24 480 m. N.t.W. Flores. Amstelveen, 24 300 m. ZW. Pulu Nias. Averdijk, 24 250 m. ZO. Kp. Race. Amstelparlj:, 24 300 m. ZW. Nantucket. Aardijk, 26 te Antwerpen. Albireo, pass. 26 Fernando Noronha. Ald'abi, 25 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alihena, 26 te Buenos Aires. Arundo, 25 te Rotterdam A.lnati. 25 Las Palmas verwacht. Amstelvaart, 25 v. Tanga n. Dar es Salaam. Arendskerk, 25 v. Singapore n. Port Swettenham Argos, pass. 25 Ouessant n. Antwerpen. Axeldijk, 25 v. Port Arthur te Tampa. Bonaire, 25 v. Georgetown te Amsterdam. Bintang, 24 te Manilla n. Los Angeles. Blitar, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Boschfontein, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Blommersdijk, 24 570 m. W.t.Z. Scilly's. Brilsum. 24 380 m. O.t.Z. Kp. Race. Bunabaai, 24 te Penang. Bantam, 24 330 m. W. Sabang. Blitar, 25 v. Antweipen n. Rotterdam. Boissevain, 24 eil. Roepat gepass. Buru, 24 350 m. O.t.Z. Socotra. Bantam, 26 te Colombo. Bengkalis, pass. 26 Kp. Guardafui. Bennekom, 24 v. Callao n. Molendo. Caltex Utrecht, 24 v. Sldon naar Rotterdam. Cistula, pass. 24 Sabang. Cottica, 23 v. Trinidad n. Paramaribo. Clavella, 24 v. Sete naar Spezia.- Cleodora, 25 v. Pladju te Singapore. Castor, 25 v. Maracaibo te Barranquilla verw. Celebes, pas. 24 Daedalus Rif. Comgostroom, 26 v. Freetown te Monrovia. Caltex Nederland, 25 v. Sidon. Delfland, 24 v. Recife n. St. Vincent. Dongedijk, 24 v. Cristobal n. Antwerpen Diemerdijk, 24 v. Vancouver n. Los Angeles. Dalei-dijk, 24 310 m. N.NO. Flores. Delft, 25 te Port of Spain. Drente, 25 v. Aden naar D.jeddah. Ena, 25 v. Tarakan te Balikpapan. Eos, 25 v. Beyrouth te Iskenderun. Esso Amsterdam, 24 420 m. W.NW. Finisterre. Esso Den Plaag, 24 460 m. ZO. Bermuda. Esso Rotterdam, 25 v. R'dam n. Aruba. Etrema, 25 v. Rio de Janeiro n. Aruba. Garoet, 24 v. Belawan n. Colombo. Groote Beer, 24 190 m. W. Scilly's. Geomitra, pass. 25 Horta. Gordias, 24 v. Vathy naar Bari. Gaasterkerk, pass. 24 Kp Towns End. Ganymedes. 24 140 m. N. Fayal. Groote Kerk, 24 390 m. NO.' St. Helena. Glessula. 24 3S0 m. NO. Fayal. Haul er wijk, 24 Scilly's gepass. Hecuba, 24 370 m. NW. Finisterre. Helder. 24 240 m. z. Sable eil. Helena, 26 v. New York te Port au Prince verwacht. Helicon, 25 te Jucaro. Hera, 24 v. Aruba naar Barbados. Hestia, 24 700 m. W.t.Z Ouesant. Hector, pass. 24 Kp. St. Vincent. Hercules, 25 te Istanboel. Hydra, 24 v. Georgetown n. Bolivia. Hermes, 23 v. Pta Cardon te Maracaibo. Joh. v. Oldenbamevelt, pass. 25 Kp. Melville. Jupiter, 24 v. Amsterdam te Hamburg. Klipfontein, 24 v. Teneriffe n. Southampton. Kalland a, 24 v. Priok naar Benkulen. Karossa, 24 v. Sitoli n. Padang. Kertosono, 24 320 m. O. Mindano. Kota Baroe, pass. 24 Kp St. Vincent. Kedoe, pass. 24 Elba Cp. Kota Gede, 24 330 m. ZO. Dondrahead. Kota Agoeog, pass. 25 Gibraltar. Laertes, 25 v. Tj. Priok te Singapore. Lutterkerk, 24 te Bahrein. Lekhaven, 24 te R'dam terug v. proeftocht. Lombok, 24 te Seattle verwacht. BINNENLAND Op 1 October zal het 75 jaar geleden zijn, dat de stadsreiniging te Amsterdam als gemeentelijke instelling werd opgericht. De minister van Financiën heeft be paald, dat giften, welke x-echtstreeks aan geestelijken ter beschikking worden gesteld voor doeleinden, die kerkgenootschappen plegen na te streven of voor het verrichten van religieuze handelingen worden be schouwd als giften aan kei-kelijke instellin gen, welke aftrekbaar kunnen zijn voor de loonbelasting en de inkomstenbelasting. Mej. dr. H. J. van Leeuwen, aan wie op haar verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag is verleend als lector in de theoretische en toegepaste natuurkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, heeft Dondei'dagmiddag een afscheidscollege ge geven waarin zij een overzicht gaf van de ontwikkeling der theoretische physica. De directeur van de stoomtram-maat schappij BreskensMaldegem, de heer Chr. Grauw, was Vrijdag vijftig jaren werkzaam in het vervoerswezen in Nederland. Tijdens een bijeenkomst in het kantoorgebouw dier maatschappij deelde de burgemeester van Aardenburg hem mede, dat de Koningin hem had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Engelse „fruitkoningin", miss Bar bara .Sinclair, die luister heeft bijgezet aan de Amatotentoonstelling te Amsterdam, is Vrijdag per vliegtuig naar Engeland terug gekeerd, na met haar moeder in een open rijtuig een rit door de hoofdstad gemaakt te hebben. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse politierechter gevraagd, waarbij de 55-jar ge Amsterdamse vertegenwoordiger H. G. M. tot een maand hechtenis is veroordeeld omdat hij de han- delsraad der Franse ambassade een brief toegezonden had met een aantal beledigende passages. De fabriek van de Nederlandse dochter onderneming van een Amerikaans kantoor- machineconcern te Zeist zal worden over gebracht naar 's Hertogenbosch, waar op de industrieterreinen een nieuwe fabriek is verrezen. De officier van justitie te Leeuwarden, die tegen de 42-jarige fabrikant J. R. wegens opzettelijke brandstichting in diens dakpan- nenfabriek te Achlum een jaar en vier maan den gevangenisstraf had geëist, is in beroep gegaan tegen het vrijsprekend vonnis van de Leeuwarder rechtbank. Volgens een statistiek van de Kolen- commissie der Economische Commissie voor Europa heeft de totale steenkoolproductie van België, Frankrijk, het Saargebied, West- Duitsland. Italië, Nederland, Polen en Enge land in Juli 45.252.000 ton bedragen, tegen 42.582.000 ton in Juli 1951. Te Utrecht is op 62-jarige leeftijd plot seling overleden ir. G. T. Heikens, directeur van de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij en lid van de directie van het provinciaal en gemeentelijk Utrechts stroom- leveringsbedrijf. Ir. Heikens trad in 1914 in dienst van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf te Nijmegen. Drie jaar later ging hij over naar de P.U.E.M, waar hij in 1945 tot directeur benoemd werd. In een vergadering van de Nederlandse Vereniging van Nachtveiligheidsdiensten en Bewakingsbedrijven is als secretaris gekozen de heer C. A. M. de Haan te Groningen, in de plaats van de heer J. de Groot te 's Gra- venhage. De scheidende secretaris is door de voorzitter, de heer L. Lam uit Heemstede, bedankt voor het vele werk dat hij voor de vereniging heeft gedaan. Op het fregat „De Zeeuw" van het Ne derlandse smaldeel, dat aan de oefening ..Mainbrace" heeft deelgenomen, heeft zich een ongeval voorgedaan. De „De Zeeuw" arriveerde reeds gisteren in Gothenburg, om een gewonde aan land te zetten, die inmid dels in het ziekenhuis „Sahlgren" in Gothen burg is opgenomen. Het smaldeel komt pas vandaag in Gothenburg aan. Op 11 October zal te Delft het zeven honderdjarig bestaan worden gevierd van het „Oude en Nieuwe Gasthuis" te Delft. Uit een uitgebreid archiefonderzoek is ko men vast te staan dat het oude en nieuwe gasthuis het oudste zelfstandige ziekenhuis in ons land is. Het dateert van 1252 en is dus zes jax-en nadat Delft de stadsrechten had gekregen opgericht. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde de heer J. Boersma te Haarlem. Laurenskerk. 24 v. Perz. Golf te Rotterdam Laagkerk, pass. 25 Gibraltar. Leersum, 26 v. Savanna n- Mobile. Loppersum, 25 v. Bona te Vlaardingen. Maasdam, 24 780 m. W.t.Z. Kp. Clear. Maashaven, 25 v. Amsterdam te Londen. Maaskerk, 25 te Takoradi. Manoeran. 24 v. Padan n. Belawan. Mataram, 24 te Damman. Meliskerk, 25 te Suez. Mentor, 24 v. Brighton n. Amsterdam via Antw. Muiderkerk, 25 te Bombay. Merwede, 24 550 m. NO. Bermuda. Molemkerk, 26 te Genua. Meeru, 25 rede Chittagong. Nestor, 24 400 m. N.NW. Pto Del Gada. Nieuw Holland, 24 v Sydney n. Melbourne. Notos, 24 320 m. N.NO. Sombrero eil. Nieuw Holland, 26 van Sydney te Melbourne Ootmarsum, 24 v. Houston n. Brownville. Oranje, 24 V. Tj. Priok n- A'dam via Singapore. Orion, 25 van Amsterdam n. Rotterdam. Oberon, 24 400 m. ZW. Flores. Papend recht, pass. 24 Port Said. Prins Willem II, pass. 24 Scilly's. Prins Alexander, 24 v .Rotterdam n. Montreal. Prins Willem III, 21 v. R'dam te Chicago. Prins Willem v. Oranje, 21 v. R'dam te Chicago Plancius, 26 te Soerabaja verwacht. Poseidon, 24 510 m. Z.i.O. Belle eil. Prins Fred. Hendrik, 26 te Bremen. Phronlis, 26 Belawan verwacht. Prins Joh. W. Friso, 25 v. Port Alfred. Riouw, 25 te Balikpapan. Roebiah, 24 v. Belawan n. Calcutta. Rossum, pass. 24 Ouessant. Rijndam, 24 490 m. Scilly's. Radja, pass. 24 Horta n. Beyrouth. Roepat, 24 v. Amsterdam te Hamburg. Rotula, 24 In Straat v. Gibraltar. Rempang, 25 v. Colombo n. Singapore. Ruys, 25 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Stad Arnhem, 24 v. Spezia naar Algiers. Salland, 24 v. Montreal n. Santos. Stentor, 24 v. Paramaribo naar Amsterdam. Saidja, 24 nog Muntok. Sarangan, 24 300 m. W. Paramaribo. Scherpendrecht, 24 120 m. O.NO. Paramaribo. Stad Breda. 24 500 m. N.t.O. Flores. Stad Leiden, pass. 24 Key West. Stad Maastricht, pass. 24 Beachyhead. Stad Vlaardingen. 24 450 m. O.NO. Kp. Race. Sliedrecht, 25 te Las Piedras. Sommelsdijk, 24 470 m. ZO. Kp. Race. Sunetta, 24 1050 m. ZW. Pitcairn eil. Salawati, 27 v. Khorramshar te Basrah verw. Slamat, pass. 25 Daedalus Rif. i:ad Maassluis, 25 v. Vlaardingen te Lulea. Tabinta, 24 v. Durban n. East London. Tosari, 26 v. Makassar te Balikpapan verw. Tara, 25 te Threerivers. Talissé, pass. 25 Socotra n. Padang. Trompenberg, 24 v. Antwerpen n. Charleston. Tankhaven II, 25 te Singapore verwacht. Tankhaven III, 24 v. Bangkok n. Sungetgerong Tarakan, 24 v. Priok n. Semarang. Tero, 24 100 m. O.t.Z. Kp. Frio. Tibia, 25 te Singapore. Tjipanas, 24 ten anker te Beira. Tjipondok, 24 te Semarang. Tjlsadane, 25 te Tj. Priok. Tjitjalengka, 24 900 m. O. Rio Grande. Tamo, 23 v. Philadelphia n. New York. Tarïa, pass. 24 Cyprus. Tiberius. 25 v. Grenado te Willemstad verw. Tawali, 25 v. Penang n. Singapore. Ternate, 26 te Singapore. Utrecht, 25 v. Singapore n. Belawan. Veen-dam, 24 500 m. O.t.N. Kp. Race. Van Riebeeck, 24 v. Tj. Priok n. Semarang. Van Heutsz, pass. 24 Kp. Va-rel la. Winsum. 25 te Duala verwacht. Waal. 24 van Mer sin naar Izmir. Willemstad, 26 v. Aruba te Pto Limon. IJsel, 24 v. Tanger naar Amsterdam. Zuiderkruis, 25 te Halifax.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13