Nederlanders in Duitse concentratiekampen werden met moeite geholpen door Rode Kruis Het Hek van de Dam Curasao wilde geen Nederlandse vluchtelingen toelaten „Piet Hein" in Koreaanse wateren WÊÈ mi Regering in Londen had krachtiger moeten optreden" In de hoofdstad uit Duitslands positie in EBU té goed 8 Verslag Parlementaire Enquêtecommissie Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers Betaling abonnementsgeld per giro Peren En appels Over enkele dagen komt ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 De Parlementaire Enquête-commissie heeft kunnen vaststellen, dat er in 1943 en gedurende de eerste maanden van 1944 voor het London Committee van het Neder landse Rode Kruis, evenals dat het geval was met betrekking tot het Internationale Rode Kruis, tweeërlei moeilijkheden waren, die het zenden van pakketten aan de civiele gevangenen in de weg stonden. In de eerste plaats was van slechts een beperkt aantal gevangenen de naam en verblijfplaats bekend. Ware dit aantal groter geweest, dan zou het aantal pakketten, dat hun kon worden toegezonden, toch beperkt zijn gebleven, omdat het Internationale Rode Kruis te Genève voor de Nederlandse civiele gevangenen in concentratiekampen slechts weinig pakketten kon reserveren, en in Maart 1944 was de gehele voorraad van paketten, bestemd voor „civilian internees in the true sense of the term", volkomen uitgeput. Voorts was het tengevolge van de geallieerde blokkade niet mogelijk om ten behoeve van de civiele gevangenen in de concentratiekampen levensmiddelen naar het vasteland van Europa te zenden, om dat de Duitsers de door de geallieerde geëiste controle op de aflevering der pakketten niet toestonden. Evenmin was het geoorloofd geld naar het vasteland over te maken teneinde daarmee in het gebied binnen de blokkade voedsel aan te kopen voor de concentratiekampen. De commissie is tot de conclusie geko men, dat het London Committee van het Nederlandse Rode Kruis gedurende 1943 en de eerste maanden van 1944 door bemid deling van het Internationale Rode Kruis te Genève slechts weinig heeft kunnen doen voor de Nederlandse civiele gevange nen in de Duitse concentratiekampen. De commissie wijdt echter in dit hoofd stuk nog aandacht aan de vraag in hoever re het aan dit comité mogelijk zou zijn ge weest om langs andere wegen dan door tussenkomst van het Internationale Rode Kruis hulp te verlenen aan deze gevange nen. De enquêtecommissie haalt het volgende oordeel aan van de door het Ned. Rode Kruis ingestelde pakketten-commissie. „Het heeft de commissie telkens weer pijnlijk getroffen hoezeer formele bezwaren elke actie ten gunste van onze gevangenen hebben tegengewerkt. Met droefheid heeft zij moeten vaststel len dat, terwijl b.v. aan Noorse zijde alles sprankelde van initiatief en durf, zowel bij het Noorse Rode Kruis en de Noorse illegaliteit in Noorwegen als bij de Noorse regering in Londen en de Noorse uitge wekenen in het buitenland men aan Neder landse zijde bij haast alle officiële instan ties, zowel in Den Haag als in Londen en elders op een muur van formalisme en bu reaucratie stuitte, waarachter men zo ver stard en traag werkte, dat lange tijd zelfs geen poging tot hulpverlening ondernomen werd, hetgeen tevens ieder particulier ini tiatief deed mislukken. Terwijl andere re geringen reeds jaren met succes werkten ten bate van hun gevangen landgenoten in de concentratiekampen, deed men van of ficiële Nederlandse zijde vrijwel niets. De commissie kan hieruit niet anders concluderen dan dat deze mentaliteit er de hoofdzaak van is, dat duizenden Nederlan ders het leven hebben verloren welke, naar menselijke berekening bij tijdige hulpver lening zouden zijn gered." De vraag, of de Nederlandse regering te Londen zich voldoende moeite heeft gege ven ten behoeve van de zich als gevange nen, ingeslotenen in concentratiekampen, gedeporteerden of anderszins in handen van de vijand bevindende landgenoten, als mede voor de overige aan velerlei ontbe ringen overgeleverde bewoners van Ne- Mevrouw L. van Overeem was tijdens de oorlogsjaren 1940-45 hoofd van de Dienst voor Speciale Hulpverlening van het Ne derlandse Rode Kruis. Zij slaagde erin met de hulp van talloze vrijwillige medewer kers om de gevangenen in Duitse gevange nissen, huizen van bewaring en concentra tiekampen in Nederland regelmatig levens middelen en medicamenten te bezorgen. derland, is naar het oordeel van de en quête-commissie niet zonder meer beves tigend te beantwoorden. Ongetwijfeld is de regering zich wel bewust geweest van haar plicht om zich het lot dezer oorlogs slachtoffers aan te trekken en pogingen te doen tot verzachting daarvan. Daartegen over staat, dat de regering reeds in het be gin van de oorlog de zorg voor de hier boven genoemde rubrieken van oorlogs slachtoffers heeft overgedragen aan het London Committee van het Nederlandse Rode Kruis. De commissie kan zich niet plaatsen achter de verwijten van de pakkettencom missie van het Ned. Rode Kruis die zich te zeer heeft laten leiden door hetgeen haar leden tijdens hun verblijf in concentratie kampen en gevangenissen hebben gecon stateerd of hebben gemeend te constateren VLUCHTWEGEN TIJDENS DE DUITSE BEZETTING en daaruit te eenzijdig heeft geconcludeerd, dat de oorzaken daarvan gelegen hebben in tekortkomingen van in het bijzonder re gering en London Committee. Het Nederlandse Rode Kruis heeft hier een overkoepelende rol vervuld, die stellig tot het welslagen heeft bijgedragen. De commissie kan zich echter niet aan de in druk onttrekken, dat het Nederlandse Rode Kruis wel wat moeizaam tot het besluit om medewerking te verlenen is gekomen en die medewerking niet altijd zonder aar zeling en overgrote voorzichtigheid heeft gegeven. Ten aanzien van het verzenden van voed selpakketten uit Portugal naar Nederland, waartoe particulieren, die zelf de daaraan verbonden kosten betaalden, door bemid deling van het London Committee in staat werden gesteld, merkt de commissie op, dat ook deze wijze van hulpverlening in to taal zijn 55.000 pakketten verzonden mede in verhouding tot de hier te lande be staande behoeften slechts zeer beperkt is gebleven. Zeer heeft de commissie getroffen de mededeling van de heer Van der Maesen de Sombreff, consul-generaal in Lissabon, dat er voor de aankoop van levensmidde len voor Nederland in Portugal gelden be schikbaar waren, die nog niet eens waren opgebruikt, toen wegens de invasie in Nor- mandië het zenden van levensmiddelen naar Nederland niet meer mogelijk was. ADVERTENTIE CpnrQ NATIONALE PRODUCTEN Lil IICd .'Van wereldnaam Verlang dit merk van Uw handelaar! I 1'1 Heel wat revolutionnare ideeën zijn verwerkt in deze Austin „Champ", een personen wagen voor militair gebruik. De auto is geheel waterdicht en is voorzien van een „snuiver"-apparaat, zodat men even goed onder water als op het land met dit vervoermiddel kan rijden. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés I 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, zal in de tweede helft van Oc tober een bezoek brengen aan de Neder landse vrijwilligers in Korea. 99 Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" nee mt deel aan de acties van de geallieerden in de Koreaanse wateren. De „Piet Hein", genomen uit een helicoptère van het Britse vliegkampschip H.M.S. „Ocean". Bij de bezetting van Zuid-Frankrijk door de Duitsers op 11 November 1942, vertoef den daar nog 1200 Nederlandse uitgeweke nen, meest Joodse Nederlanders. Er kwa men ook voortdurend jonge Nederlanders in Zuid-Frankrijk bij, die naar Engeland wilden. Er vertoefden voorts Nederlandse vluchtelingen in Zweden, Zwitserland, Spanje en Portugal. Zij wilden vooral naar overzeese landen. In hoeverre heeft de regering in Londen het bereiken van dat doel bevorderd? De Parlementaire Enquête-Commissie erkent de moeilijkheden, waarmede de regering te \w>rstelen heeft gehad, maar zij betreurt tWh dat de regering pas tegen het einde van 1942 in Suriname de mogelijkheid tot het opnemen van een enigszins belangrijk aantal vluchtelingen heeft geopend. Aan deze conclusie doet niets af de mededeling dat de 1200 Nederlandse uitgewekenen in Frankrijk op enkele uitzonderingen na niet in Duitse handen zijn gevallen. Sluisdeur-systeem De Portugese regering wilde slechts een visum verlenen voor toegang in Portugal naarmate de uitgewekenen, die zich reeds in Portugal bevonden, naar elders vertrok ken. De evacuatie van de in Frankrijk, Zwitserland en Spanje vertoevende vluch telingen was dus afhankelijk van de mate waarin vertrek uit Portugal mogelijk was. Aanvankelijk bleek het voor de zich in Rortugal bevindende vluchtelingen nog mogelijk een visum te krijgen voor de Zuid- Amerikaanse landen. Maar op den duur werd dit steeds moeilijker en ook Zuid- Afrika sloot zijn grenzen. Ook het verkrij gen van visa voor de Verenigde Staten van Noord-Amerika werd steeds moeilijker. Speciaal voor Joodse vluchtelingen was het lastig een visum te krijgen. Toen Nederlands-Indië inmiddels in de oorlog was betrokken, was evacuatie in die richting niet meer mogelijk. Gedurende enige maanden wilde toen de Portugese regering geen doorreis-visa meer verlenen. De regering in Londen deed toen alle mogelijke moeite Nederlandse vluchtelingen op grote schaal toegelaten te krijgen in de Verenigde Staten en in Engeland, maar die pogingen hadden geen succes. Daarom werd weer de mogelijkheid onder zocht van evacuatie naar Suriname. Door dat zich weer allerlei moeilijkheden voor deden konden pas in November eri Decem ber 1942 in totaal ongeveer 300 Nederlandse vluchtelingen naar Suriname vertrekken. Een groot aantal tegelijk was niet moge lijk, omdat Portugal slechts een paar hon derd vluchtelingen tegelijk wilde toelaten. In Spanje bevonden zich tegen het einde van 1942 ook nog ongeveer 250 Nederlandse vluchtelingen. Het klinkt natuurlijk zeer vreemd dat men in West-Indië, op Curacao, niet vlot een 1200 Nederlanders wilde toelaten, die in Als ge vanavond eens wat peren wilt zien, kunt ge even naar de AMATO over wippen. De Amato is de Amster damse markttentoonstelling van groen te en fruit en daar moet ge u vooral geen te geringe voorstelling van ma ken. Hij heeft nu al van Dinsdag af gewoed en vrijwel heel Amsterdam is er al naar toe geweest. Er zijn Gon delvaarten geweest en een stertocht met versierde wagens en voorts is de Amato-koningin gekozen, tot welk hoog ambt mej. Annie Platje is ge kozen. Wij mogen wel zeggen, dat wij na deze tentoonstelling onze groentenhan- delaar ineens met héél andere ogen zijn gaan zien. Wij hadden namelijk nooit geweten, dat er zoveel aan hem vast zat. Reeds het programma van de tentoonstelling, dat 72 bladzijden telt, gaf ons daar een indruk van. Wij heb ben het aandachtig gelezen, ook het voorwoord van burgemeester d'Ailly, die het houden van deze tentoonstelling een voortreffelijke gedachte vond. En mr. P. Mijksenaar, hoofd van het ge meentelijk bureau voor pers en propa ganda, schreef er een aardig stukje over Amsterdam in, waarin hij zegt, dat er tot grote schrik van de vreem deling een druk verkeer van duizenden auto's langs de grachten is. Hij zegt echter, dat die vreemdeling wat ge rustgesteld wordt, wanneer hij hoort, dat er slechts veertig per jaar te water raken. Die vreemdelingen zijn toch we! wat gewend. Wij vonden het programma werkelijk een héérlijk werkje. Wij lazen er in, dat bolgewassen last van kwade grond- ziekte kunnen hebben en sla van smeul. Koolgewassen daarentegen worden ge teisterd door knolvoet terwijl fruit wordt belaagd door monilia en vreten de insecten. Maar goed, laten wij het over de ten toonstelling hebben. Die is gehuisvest op het terrein van de Centrale Markt hallen, en dat is het grootste markt- complex van geheel Europa. Er wer ken iedere dag 5000 personen en die maken jaarlijks een totale omzet van dik vijftig millioen gulden. De helft daarvan wordt gevormd door fruit. Voor zeventien millioen gaat er aan groente om en voor negen millioen aan piepers. Het terrein is 25 ha groot en dat hebben wij geducht gemerkt. Want waar wij met een brandende nieuws gierigheid de tentoonstelling betraden hebben wij haar met brandende voeten weer verlaten na een rondgang van 2 uur. Men was namelijk verplicht om de ganse ronde te doen, die naar schat ting ongeveer 100 kilometer lang was. Er stonden overal éénrichtingsverkeer- borden en men was gedwongen om die aangegeven route te volgen. Wanneer sommige bejaarden of andere gehandi capten trachten tussen de afzettingen door naar de uitgang te ontsnappen, werden zij door onverbiddelijke orde bewakers meedogenloos teruggev/ezen, met de meest Nederlandse aller Neder landse dwangbevelen: „Daar heppik niks mee te make. Doorlope". Zo werd men voortgedreven langs eindeloze bergen van aardappels, pe nen en sla, andijvie, spinazie, uien, ra dijs, boeren-, zuur-, rode-, witte- en savoye-kool, langs steppen van appels, peren, druiven, perziken, bananen en pruimen. Van pier A naar pier B en pier C en pier F en pier D. En als maar weer sla en bieten en knolselde- rie en bolsaldera. Weliswaar was er even een onderbreking, namelijk een proeftuin van 50 meter vollegrond- cultuur en 30 meter platglas. „Voor kenners om te smullen", zo zei het programma, maar ja, wij zijn geen kenners en ook geen rauwkost-eters en moesten dus weer voort langs de pam pa's van spruitjes, snijbonen en grove augurken. Na deze barre tocht belandden wij tenslotte in de grote hal, die een ju weeltje van Amsterdams ingenieurs- .vernuft werd genoemd. Stalen over kapping, 5000 vierkante meter vloer oppervlak en niet één pilaar. Wat ons wél belang inboezemde was het feit, dat de ruimte in deze hal bij de ope ning in 1934 zó spaarzaam werd ver huurd, dat enkele grossiers er een graftombe lieten inrichten voor de spoedig te verwachten dood van de daar gevestigde collega's. Thans is er geen vierkante meter meer vrij. In deze hal laten de organisatoren des avonds de bezoekers op originele wijze met het veilingsysteem kennis maken. Vermoedelijk wordt men daar dan in de veiling genomen. Men hoeft echter totaal geen angst "te koesteren voor die Amato-mensen, want, zo lazen wij in een' kleine be schouwing van de heer H. A. van Dui- venboden, algemeen secretaris: „De Amsterdamse telers en handelaren zijn hoe vreemd dit ook moge klinken hulpvaardig en graag tot steun bereid". Zo'n tikje aanprijzing kan nooit kwaad, want wij dachten altijd hoe vreemd het ook moge klinken, dat die Amster damse telers en handelaren egoïstisch en onmaatschappelijk waren. Thans zijn we echter uit de droom geholpen Wanneer wij nu de critische conclu sie trekken, dat deze tentoonstelling op de alleronhandigste manier is ingericht, aangezien men mensen nooit meer moet laten zien, dan waar zij zelf zin in hebben en hen zeker niet terwille van de eigenwaan van handelaar X naar een uithoek van een onmetelijk terrein moet zenden, dan zouden wij daar nog wat aan willen toevoegen. Namelijk, dat als men iemand ter wille van eigen reclame 75 cent laat betalen om uren lang langs het mooiste fruit van Ne derland te dwalen mooier dan men het vrijwel ooit in een winkel ziet helaas en men stelt hem in het voor uitzicht, dat bij die toegangsprijs een pond appels is inbegrepen, men hem aan het einde van de wandeling niet moet tracteren op een pond bleekgroene akeligheidjes, die met de tot watertan den dwingende en ogenschijnlijk van smaak en sap berstende appels op de show alleen maar de naam gemeen hebben. Om dat alles hadden wij op de Amato na een half uur veel meer plezier dan na twee uur. BOEDA In het Leidseplein Theater komt Stella Fontaine met imitaties van kleinkunstenaars uit de bloeiperiode van Flora met ingang van 1 October de plaats van Enid Mosier in het „Gastenboek" van Wim Sonneveld innemen. Gedurende de laatste dagen van deze maand vertoont de Nederlandse Co- medie de thriller „U spreekt met uw moordenaar" in het Centraal Theater, dat op 1, 2 en 3 October gesloten is. De Kleine Komedie krijgt met ingang van 1 October een serie reprises van „Potasch en Perlemoer" met Kaart en Boskamp. Tot die datum: Comedia met „Waarom jok je, chérie?" De agenda van de Stadsschouwburg vermeldt voor Zaterdag en Woensdag „Miss Poes" door het A.T.G. onder regie van Saalborn, voor Zondag avond „Billy Budd" met Robert de Vries en voor Maandag en Donder dag het blijspel „Driekoningen avond" van Shakespeare. Vrijdagavond geeft het Ballet van de Nederlandse Opera onder leiding van Frangoise Adret een voorstelling, waarop de première van „Sympho- nie 88" van Haydn wordt gegeven. Verder: Les Sylphides (Chopin), II Ritorno (Mendelssohn) en Jeux de Billards. Solisten: Ethéry Pagava en Jaap Flier. De Stem des Volks geeft Zaterdag in het Concertgebouw de eerste uit voering van „Vrijheid wekt een lied" van Wolfgang Wijdeveld. Des avonds heeft een herhaling plaats en wordt ook Alexander Newsky van Proko- fieff uitgevoerd. Dirigenten zijit Henk Altink, Cor Olthuis en Hans Lichten- stein. De begeleidingen worden door de H.O.V. gespeeld. Bach's Hohe Messe wordt Woensdag 1 October in het Concertgebouw ten gehore gebracht door het koor van de Bachvereniging en het Concert gebouw Orkest onder leiding van dr. Anthon van der Horst met medewer king van Dora van Doorn-Lindeman, Annie Hermes, Carel Willink en David Hollestelle. In de kleine zaal van het Concert gebouw speelt Maandag de Russisch- Amerikaanse celliste Ana Dritelle, zingt Dinsdag de Spaanse Ana Maria Relano en geeft Vrijdag de violist Michel Schwalbe een recital. Nieuwe films: „Allen zijn wij moor denaars" in Kriterion, „Wonder in Milaan" in Alhambra en „De kleine wereld van Don Camillo" met Fer- nandel in Tiischinski. Tot 14 October zijn verlengd de ten toonstelling „Vals en echt" in het Stedelijk Museum, de expositie van porselein in het museum Willet Holt- huysen en het overzicht van het le venswerk van de Blaeus in het Waag gebouw. De stichting „Goed wonen" houdt een expositie „Kleur in het intérieur" ge durende de gehele maand October, met dagelijkse rondleidingen, in het perceel Rokin 56. Frankrijk in voortdurend levensgevaar ver keerden. Maar voor de olievoorziening had Curasao een speciale oorlogstaak. Voedsel, kleding, geneesmiddelen, bouwmaterialen, alles voor de vluchtelingen zou van overzee moeten worden aangevoerd, terwijl de mogelijkheid van die aanvoer niet vast stond. De eilanden produceren zelf niets. Voorts baarde de drinkwatervoorziening grote zorg, want drinkwater kon uitsluitend worden verkregen door destillering van zee water. Bovendien werden op Curasao aan vankelijk 2000 en later 4600 man vreemde troepen gelegerd. Daar de voornaamste oorlogstaak van Curagao en Aruba er in bestond zoveel mogelijk stookolie en benzine aan de geal lieerden te leveren, diende er voor te wor den gezorgd, dat zowel de ongeveer 24.000 personen, die op de raffinaderijen werkten als de militairen, die de eilanden bescherm den, behoorlijk gevoed werden. Hoe meer personen op beide eilanden er bij zouden komen, hoe groter de kans werd dat aan deze eis niet zou kunnen worden voldaan. Siariname wilde wel vluchtelingen ont vangen, maar moest daarvoor bouwmate rialen uit Amerika laten komen. Tenslotte is in Suriname toch een kamp ingericht. Tekort geschoten De Enquête-commissie betreurt het ten zeerste, dat de regeringen van Suriname en Curagao de eerste aanvankelijk en de laatste bij voortduring een afwijzende houding hebben aangenomen met betrek king tot het toelaten van Nederlandse uit gewekenen en dat de Nederlandse regering in Londen daartegen niet krachtiger is op getreden. Ook Engeland was karig met de toelating van vluchtelingen. Herhaaldelijk is er op aangedrongen Nederlandse vluchtelingen uit Zweden, aspirant-vrijwilligers, op te halen. Die pogingen hadden weinig resul taat en het gelukte pas tegen het einde van 1944 met behulp van Amerikaanse vlieg tuigen. Het is aan de Enquête-Commissie geble ken, dat reeds in 1942, vóór de bezetting van Vichy-Frankrijk, door de heren War ners en Maas Geesteranus ondernomen po gingen tot het vormen van een weg waar langs de uitgewekenen op illegale wijze uit Frankrijk door Spanje naar Portugal zou den reizen, mislukt zijn. Door laatstge noemde in 1943 gedane illegale pogingen hebben niet alleen weinig succes gehad, doch zijn bovendien aanleiding geworden tot moeilijkheden met de Spaanse en Por tugese autoriteiten. In hoeverre het mogelijk geweest ware de illegale evacuatie eerder en beter te regelen, is een vraag die de enquête-com missie moeilijk kan beantwoorden. Het zou in ieder geval beperkt moeten zijn gebleven tot individuele personen of kleine groepen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Bonn) Binnenkort zal het directorium van de Europese betalingsunie in Parijs zich met een lastig probleem hebben bezig te hou den. Duitsland, anderhalf jaar geleden nog do grootste debiteur van de E.B.U., is zo hard op weg de grootste crediteur te wor den, dat het waarschijnlijk weldra zijn quotum van vijfhonderd millioen dollar zal overschrijden. Dan ontstaat hetzelfde dilemma als met België/Luxemburg, op het ogenblik nog de grootste crediteur in de E.B.U., dat zijn quotum van 360 millioen dollar reeds met meer dan 50 millioen heeft overschreden. Volgens de statuten van de E.B.U. is deze instelling verplicht bij overschrijding van de quotumgrens het overschietende bedrag volledig in goud uit te betalen. Daartoe gaat zij echter on gaarne over. Aan België werd slechts 50 pet. in goud uitbetaald, en van deze 50 pet. moest men dan nog 20 pet. als crediet laten staan. Het Belgische geval kon dus alleen maar met lapmiddelen worden op gelost. Komt er nu dan nog een Duits ge val bij, dan wordt het voor de E.B.U. moeilijker goed te functionneren. „Het kan verkeren", zei Bredero. Toen in Februari '51 Duitslands deficiet in de E.B.U. plotseling tot 464 millioen dollar bleek aangegroeid, en zijn minister van Economische Zaken, prof. Ehrhart, overi gens een van Europa's meest overtuigde aanhangers van de vrijhandel, gedwongen was de liberalisering stop te zetten, ver wachtten velen reeds het failliet van de jonge bondsrepubliek. Het regende verwij ten op prof. Ehrhart, maar deze liet zich niet uit het veld slaan en hield vol, dat Duitslands extreme schuldenaars-positie slechts van voorbijgaande aard zou zijn. Hij heeft gelijk gekregen. Op 1 September jl. was het Duitse tegoed in de E.B.U. bijna even groot als in Februari van het vorig jaar de schuld was, namelijk 406 millioen dollar. Het stijgt verder, en men mag aan nemen, dat met een maand of wat het cri- tieke punt bereikt zal worden, waarop de E.B.U. aan Duitsland goud moet gaan geven.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 16